Groot Japansch offensief bij Sjanghai voortgezet Stadt Schanke Het nieuws van heden Aan het Kalgan-front is een stilstand ingetreden Britsch tankschip aangehouden China doet beroep op Genève Het partijcongres te Neurenberg DE MIDDELLANDSCHE ZEE-CONFERENTIE X DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 7 SEPTEMBER 1937 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIES NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN:, voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20751 Tokio's antwoord op de Britsche nota schijnt slechts een voor- loopig karakter te dragen Verklaringen in den Landdag Chineesch douanevaartuig in beslag genomen Mijngasontploffing in Bulgarije Veertig mijnwerkers bedolven De la Rocque dient aanklachten in Het Weer||||ll|||,||||||,|||||||,||||,||||,,||||l,,l,,l,,,,i De lading petroleum door de nationalisten in beslag genomen Russen houden een Koreaansch schip aan Dr. Dietrich ontvangt de vertegen woordigers van de Pers Aankomst van Hitier Chamberlain te Londen terug Uitzending opening Rijkspartijdag Geen Olymp. Spelen in 1940 in Japan? Men overweegt, in verband met Chineesch conflict, van de organisatie af te zien Komt Finland in aanmerking? Minister Eden zal persoonlijk de beraadslagingen bijwonen Het doel der conferentie Zal Nederland worden uitgenood igd De internationale suikerconventie Twaalf landen, waaronder Neder land, hebben haar geratificeerd Pauselijk legaat te Santander Het spoorwegongeluk bij Neuss A.V.R.O. en luistert Die Sing-Vrenelli NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct, Ingez. mededeeiingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. SJANGHAI, 6 Sept. (Reuter). De woord voerder der Japanners heeft Maandagavond verklaard, dat de Japansche aanval aan het front van Jangtsepoe bevredigend en vol gens de plannen verliep, en dat in den loop van den dag de Joekong-kade was bezet. De Japansche oorlogsschepen en vliegtui gen zetten hun aanvallen op de Chineesche. troepen en verbindingslinies voort. Het Chineesche telegraafagentschap „Central News" bevestigt, dat de Japansche troepen van ochtend langs den spoorweg Sjanghai—Woe- soeng met steun van vliegtuigen en artillerie tot den aanval zijn overgegaan. Om 1 uur vanmiddag duurde de strijd nog Voort. De Chineesche linies waren nog niet ver- Plaatst. Volgens Chineesche berichten hebben de Chi neesche troepen in den afgeloopen nacht de landing van Japansche detachementen ten Noorden van Lioehoe verhinderd. By het front van Kalgan is, naar het schijnt wegens de aanhoudende zware re gens, een stilstand ingetreden in de krijgs operaties. De ontvangen berichten vermel den niets nieuws. Ten Zuid-Westen van Tientsin duren de schermutselingen voort. In het door de Japanners bezette gebied doen ongeregelde troepen zich weer gelden, Zoodat de Japansche posten ten koste van de aan het front staande troepen moeten worden Versterkt. Van Peiping aangekomen reizigers meldden, dat zij in Noord-Oostelijke richting verdere sterke Japansche troepentransporten hebben Waargenomen. De sterkte dezer transporten doet vermoeden, dat men hier waarschijnlijk te doen heeft met voorbereidende veiligheidsmaatregelen tegen een mogelijk ingrijpen der Sovjet-Russen in het Chineesch-Japansche conflict. De vraag wat Sovjet-Rusland zal doen. Vraagt in alle kringen steeds meer aandacht. Het hoofdkwartier van het garnizoen in Noord-China meldt, dat de Japanners Sjansi Tsjahar, dicht bij de spoorlijn naar Soei Toean, overschreden Tegelijkertijd zijn de Japansche troepen ten Zuiden van Tientsin tot voor Masjang overge gaan tot den aanval op de Chineesche stellin gen aan de rivier Masjang. De Chineezen hebben de dijken van deze ri vier doorgestoken om de stad Masjang beter te kunnen verdedigen. Japansche watervliegtuigen hebben vanmid dag een aanval op Swatau ondernomen en de Chineesche militaire punten op doeltreffende Wijze gebombardeerd. Uit Tientsin wordt gemeld, dat het treinver keer tusschen die stad en Tang Kwantoen aan de lijn naar Poekau sinds vanochtend negen Uur hervat is. De Japansche troepen zijn op gerukt uit Tang Kwantoen en vallen thans de Chineesche troepen te Masjang aan. Het Chineesche telegraaf-agentschap „Cen tral News" meldt, dat langs de spoorlijn Tientsin—Poekau hevige gevechten woeden. Ja- Sansche troepen hebben op 4 September een Banval ingezet. Zij beschikken over veel beter technisch materiaal dan de Chineesche troepen, die met stoutmoedigheid tegenstand bieden. Aan beide zijden zijn de verliezen ernstig. De stad Tang Kwan Toen is viermaal over en Weer bezet geweest. Het antwoord van Japan op de Britsche nota inzake het incident met den Brit- schen ambassadeur in China is vandaag overhandigd. Naar men meent te weten, draagt het een voorloopig karakter. Bijzon derheden zjjn niet bekend gemaakt. Het Japansche antwoord op de Britsche nota daar aanleiding van het incident met den ®ritschen ambassadeur te Sjanghai wordt te landen, naar Reuter verneemt, ernstig bestu deerd. Naar men meent te weten, wordt het in het antwoord voorgesteld alsof het Japansche on derzoek nog niet voltooid is, terwijl het leed- Wezen over het incident tot uitdrukking wordt gebracht. De Britsche regeering blijft aandringen op ®en volledig antwoord op de in de Britsche dota vervatte eischen. Te Tokio worden de be sprekingen te dien einde voortgezet tusschen den Britschen ambassadeur en Hirota. Overigens kan men zich wel eenigszins een denkbeeld omtrent den inhoud van dit ant woord vormen, nu minister Hirota vandaag in den Landdag heeft verklaard, dat tot dusver door niets bewezen is dat de auto van den Britschen ambassadeur door een Japanschen Vlieger werd aangevallen. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken gelooft, dat geen Japanner een non-combat ant opzettelijk zou aanvallen. In antwoord op vragen in den Landdag heeft rins Konoje verklaard, dat de Japansche re geering vast besloten is, krachtig en snel op J'6 treden tegen de Chineesche troepen. De mi litaire autoriteiten hebben vertrouwen in het e'ndresultaat. De minister van Oorlog, Soe- SÜama, zeide, dat geen nieuwe zitting van den Banddag behoeft te worden bijeengeroepen v°or het vragen van goedkeuring op de aan vullende begrooting, tenzij zich belangrijke wij zigingen zullen voordoen in het verloop der militaire operaties. De minister van Financiën verklaarde, dat hij alles zal doen om inflatie, die voor het economische leven fataal zou zijn. te voorkomen en dat hij zal overgaan tot de uitgifte van schatkistbiljetten of van obligaties der industriebank. De kwestie der Chineesch-Sovjet-Russische betrekkingen is tijdens de gewone zitting van de begrootingscommissie van het huis van af gevaardigden ter sprake gebracht. Gotaro Ogawa, de leider der Minseito, heeft den minister van Buitenlandsche Zaken ge ïnterpelleerd over de beweerde geheime Chi- neesch-Russische overeenkomst aangaande de „bolsjewiseering" der regeering van Nanking en de militairisatie van China. De minister van Buitenlandsche Zaken, Hi rota, herinnerde aan de verzekering, welke de ambassadeur van China Hsushi Hy Ing hem had gegeven, dat het Chineesch-Russische niet- aanvalspact geen geheime clausule bevatte en dat China verder geen enkel gevaar van „bolsje wiseering" liep. Hirota herinnerde voorts aan de verzekerin gen van den nieuwen ambassadeur der Sovjet- Unie, Slavoetski, dat Sovjet-Rusland niet voor nemens was zich te mengen in 't Chineesch- Japansche conflict. Hirota verklaarde, dat de waarde van het Chineesch-Russische pact niet onderschat kon worden en dat de activiteit der communisten in China aandachtig gevolgd moet worden, gezien de intensieve propaganda van Sovjet-Rusland in Spanje. De Japansche marine meldt, dat een Chineesch douane-vaartuig door Japansche oorlogsschepen in de Zuid-Chineesche wateren in beslag is ge nomen. Volgens een bericht uit Sjanghai heeft de woordvoerder van de Japansche ambassade te Nanking den door de Britsche, Fransche en Amerikaansche consuls voorgestelden neutralen gordel ondoelmatig genoemd. Volgens hem zou een neutrale zone aan de Wangpoe bij gelijk tijdige terugtrekking der Japansche schepen de veiligheid der internationale nederzetting nau welijks verhoogen en de Japansche krijgsver richtingen bemoeilijken. Japan zou een ander voorstel betreffende een neutrale zone doen. De reis, die de Chineesche minister van Fi nanciën, Koeng, door Europa gemaakt heeft, zou volgens de „Star" zeer goede resultaten voor China gehad hebben. Koeng zou toezeggin gen voor de verleening van credieten tot een bedrag van 150 millioen pond sterling ontvan gen hebben. SOFIA, 6 Sept. (D.N.B.) In een kolenmijn te Pirin (Zuid-Bulgarije) zijn veertig mijnwer kers ten gevolge van een mijngasontploffing be dolven. Men is er evenwel in geslaagd 31 arbeiders te redden, terwijl negen personen nog worden vermist. Gezien de omstandigheden vreest men evenwel* dat deze personen als verloren moeten worden beschouwd. Tot hen behoort ook de di recteur der mijnonderneming. PARIJS, 5 Sept. (Havas). „Petit Journal" deelt mede, dat kolonel De la Roque zeventien aanklachten wegens laster heeft ingediend te gen journalisten, die geschreven hebben over de „geheime fondsen". Tardieu wordt in al deze gevallen als getuige opgeroepen. Verwachting: In het Noorden meest matige, tijdelijk krachtige Zuid-Weste- lijke wind, toenemende bewolking, weinig of geen regen, in het Zuiden zwakke tot matigen, Zuid-Westelijke tot Westelijken j= wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, weinig verandering in tem- jE peratuur. Verdere vooruitzichten: Weinig veran- dering. llllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllï PALMA (Majorca), 6 Sept. (Reuter). Het Britsche petroleumtankschip Burlington, dat 5000 ton meet, is ter hoogte van Palermo door een rechtschen kruiser aangehouden en naar Palma opgebracht. De lading, bestaande uit 7700 ton olie, is verbeurd verklaard en wordt gelost. Het schip voerde de Engelsche vlag en was, naar men verklaart, door de regeering te Valen cia gecharterd. Het was op weg van Batoem naar Carthagena. De Burlington behoort aan dezelfde reederij als de onlangs getorpedeerde Woodford. Vroe ger was het van Grieksche nationaliteit en heette het Nausicaa. De Britsche regeering heeft bij de rechtsche autoriteiten geprotesteerd tegen het in beslag nemen van de Burlington. TOKIO, 6 Sept. (Domei). Het 150 ton meten de patrouillevaartuig Asakaze Maroe, dat toe behoort aan het gouvernement van Korea, werd gisteren tegen één uur 's middags op de rivier Toemen aangehouden door Sovjet-Russische oorlogsschepen. Het gouvernement van Korea heeft door tus- schenkomst van den Sovjet-Russischen consul te Keijo der Sovjet-regeering een krachtig pro test doen toekomen. De minister van Buitenlandsche Zaken houdt zich eveneens met deze aangelegenheid bezig. Een kapelletje op wielen is voor den Missionaris in verschillende deelen van Amerika een ware uitkomst Het nieuwe Engelsche troepentransportschip „Dunera" vertrekt heden naar Sjanghai, om het Engelsche contingent aldaar te versterken NANKING, 6 Sept. (D.N.B.) Het Chi neesche departement van Buitenlandsche Zaken te Nanking heeft medegedeeld, dat de Chineesche regeering besloten heeft een formeel beroep op den Volkenbond te doen en Japan van agressie te beschuldigen. In de verklaring van het departement wordt de hoop geuit, dat de leden van den Volkenbond China krachtig zullen steunen. NEURENBERG, 6 Sept. (D.N.B.). Voor den aanvang van den Rijkspartijdag heeft de Rijks perschef der N.S.D.A.P., dr. Dietrich, de ver tegenwoordigers van de Duitsche en buiten landsche pers ontvangen. Hij zeide in een toespraak onder meer, dat journalistiek fatsoen in alle landen in den ar beid der pers goed te vereenigen is -met natio nale tucht. „Het is dan ook verre van ons," al dus dr. Dietrich, „den eerlijk werkenden buiten- landschen collega's in Duitschland het recht van critiek te betwisten. Maar wij achten het natuurlijk, dat in het internationaal persverkeer de persoonlijke tegenzin niet de grenzen over schrijdt, die ook elders door gasten en gast- heeren in het internationale leven geëerbiedigd plegen te worden. Wij zijn ons er van bewust, dat de waarheid steeds de beste advocaat van de journalistiek is geweest. Wie den geest van het nationaal-sociaüstische Duitschland begrij pen wil, moet den Partijdag te Neurenberg bij wonen". NEURENBERG, 6 Sept. (D.N.B.). Hitier is vanmiddag per vliegtuig, komende uit Mün- chen, te Neurenberg gearriveerd. Hij heeft zijn intrek genomen in hotel „Deutscher Hof". Alle kerken te Neurenberg hebben van half LONDEN, 6 Sept. (Reuter) Minister-pre sident Chamberlain zal vanavond uit Schotland te Londen terugkeeren. Hij zal Woensdag te Londen den te houden kabinetsraad presideeren. zes vanmiddag tot vanavond acht uur het con gres der N.S.D.AP. ingeluid. Alle Duitsche zenders zullen Dinsdag, van 11.20 tot pl.m. 2 uur (N.T.) de opening van het partij congres te Neurenberg met de voorlezing van de proclamatie van Hitier uitzenden. Op het oogenblik heerscht in Japan een sterke strooming om van de organisatie der Olympische Spelen in 1940 af te zien in verband met het conflict met China. Minis ter-president Konoje deelde op een inter pellatie in den Japanschen landdag mede, dat binnenkort een besluit zal vallen of Japan wel of niet de Spelen zal organiseeren. Met de Japansche sportbonden zal dien aangaande overleg worden gepleegd. Naar men zich herinnert werden de Japansche ruiters, op bevel van den minister van Oorlog, uit de training voor de Olympische Spelen ge nomen, daar zij zich ter beschikking moesten houden in verband met het Chineesche conflict. Daar ook andere Japansche athleten voor den dienst zijn opgeroepen, heerscht in sportkringen de meening, dat het niet uitgesloten mag wor den geacht, dat 't organisatie-comité de Olym pische Spelen voor 1940 zal afzeggen. Het lid van het Uitvoerend Comité van het Internationaal Olympisch Comité, dr. Ritter von Halt te Berlijn, verklaarde, toen hem werd me degedeeld, dat de mogelijkheid niet was uitge sloten, dat Japan afstand zou doen van de or ganisatie der Spelen in 1940, dat ,het I.O.C. in het voorjaar van 1938 op de bijeenkomst te Cairo zijn standpunt nader zal bepalen. Dr. von Halt herinnerde er aan, dat een soortgelijk geval 29 jaar geleden ook was gebeurd. In 1908 n.l. zag Italië van de organisatie af en toen sprong Londen bü. Japan kan de Spelen na tuurlijk niet afstaan ten behoeve van een ander land. Cairo zal zelf hebben te beslissen. Men kan aannemen, dat vooropgesteld, dat Japan inder daad van de organisatie zal afzien, Helsingfors sterk in aanmerking komt de Spelen van 1940 toegewezen te krijgen, immers te Berlijn is tij dens de I.O.C.-bjjeenkomst duidelijk gebleken, dat slechts twee landen voor 1940 in aanmer king kwamen, n.l. Japan of Finland. LONDEN, 6 Sept. (Reuter). Minister Eden heeft besloten de Middellandsche Zee-con ferentie persoonlijk bij te wonen. Het is nog niet bekend, wanneer hij uit Engeland zal vertrekken, doch het staat vast, dat hij bij de kabinetszitting van Woensdag zal tegen woordig zijn. Naar Havas uit Athene bericht, heeft de Grieksche regeering de uitnoodiging om aan de Middellandsche Zee-conferentie deel te nemen aanvaard. Men verwacht, dat ook Italië de uitnoodiging tot de conferentie zal aanvaarden. Aanvanke lijk is felle critiek op het Fransche plan geuit, maar hierin is verandering gekomen door de daadwerkelijke medewerking van Engeland, de uitwerking van het program en de uitnoodi- gingen, die verzonden zijn. De pers verklaart, dat het Fransche plan, dat als anti-Italiaansch beschouwd werd, van de baan is, omdat er geen sprake meer is van Genève, en ook Duitschland en Italië uitgenoodigd zijn. Men merkt alleen nog op, dat de conferentie min of meer een her haling vormt van de commissie voor de niet- inmenging. Reeds thans merkt men op, dat het antwoord der Duitsche regeering niet direct aan Londen zal kunnen worden overge bracht, daar alle leidende personen van het Derde Rijk zich op het oogenblik te Neu renberg ophouden. Zoodra de uitnoodiging te Berlijn zou worden ontvangen, zou zij onmiddellijk naar Neurenberg worden doorgegeven. Men wenscht in deze aangelegenheid er de aandacht op te vestigen, dat Duitschland na tuurlijk in nauwe samenwerking met Rome zal handelen. Overigens, aldus zegt men, hebben Duitsche officieele kringen reeds herhaaldelijk hun stand punt uiteengezet nopens de gebeurtenissen in de Middellandsche Zee en een conferentie der mogendheden zou daarom op het oogenblik waarschijnlijk overbodig zijn, indien Groot Brit- tannië en Frankrijk rekening zouden hebben gehouden met de door Duitschland gedane voorstellen naar aanleiding van het incident met de Leipzig. Gie>RALTAE2 0ÖttH BOMt A. i- 'e ca«ê» Tumiï» I UVAU EU6ELS>CHE VLOOT Frawsche VLOOT Oorlog» s havems AamLoop have kis GoiekacUe aamloop H AVCWb VOOR E.MGELAW0 ItaliaawscH gebied AcTic STRAAL V SOOlCM Engeland, Frankrijk, Italië, Joego-Slavië, Turkije en Griekenland zijn de mogendheden die het meeste belang bij de Middellandsche Zee conferentie hebben. Op de kaart ziet men het Engelsch bezit (met zwarte pijlen weergegeven) waarvan Gibraltar en Cyprus twee voorname sleutelposities zijn, deze beveiligen voor Engeland den weg naar Indië, terwijl Malta als tusschenbasis dienst doet; verder bezit Engeland nog vrije aamloophavens in Griekenland en heeft het te Alexandrië in Egypte een oorlogshaven. Frankrijk, de tweede groot emogendheid beveiligt zijn gebied in de Middellandsche Zee tusschen Algerië, Tunis en eigen land (zie de witte pijlen op de kaart). Italië, de derde groote mogendheid (met een dikke zwarte lijn aangegeven) bezit bij de kust van Turkije de eilandengroep „Dodekanesos" en aan de Noord-Afrikaansche kust Libië. De overige Middellandsche Zee-landen beveiligen hun eilanden vanuit eigen land. De kaart geeft tevens een goed beeld van de ligging van Spanje ten opzichte van de omringende landen gelegen aan de Middellandsche. Zee De Britsche regeering kent groote be tee kenis toe aan de conferentie inzake de vei ligheid op de Middellandsche Zee, welke Vrijdag te Nyon zal beginnen. Groot-Brittannië en Frankrijk zijn voorne mens een vastberaden houding aan te nemen en zullen niet toestaan, dat de taak der confe rentie zal worden belemmerd door obstructio- nisten. Zij zjjn, naar Reuter verneemt, overeengeko men op te treden zelfs indien er slechts een meerderheid is en geen unanimiteit te hunnen gunste. Groot-Brittannië en Frankrijk zijn echter van meening, dat zij zullen kunnen rekenen op den steun der regeeringen van Yoego-Slavië, Turkije, Griekenland en Egypte. Het zou voor eenige regeering zeer moeilijk zijn zich te verzetten tegen maatregelen, welke bedoeld zijn om de veiligheid op de Middel landsche Zee te vergrooten. De gezamelijke uit noodiging van Engeland en Frankrijk vermeldt de ondraaglijke situatie, welke geschapen is na de jongste onwettige aanvallen op de scheep vaart in de Middellandsche Zee door duikboo- ten en vliegtuigen welker identiteit niet ont huld is. De bedoeling dezer conferentie zou zijn: 1. de middelen te onderzoeken om een ein de te maken aan den tegenwoordigen toestand van onveiligheid op de Middellandsche Zee en; 2. de strikte toepassing te verzekeren dei regelen van het internationale recht ten aan zien van de zeescheepvaart. Het schijnt mogelijk, aldus Reuter, dat de conferentie inzake de veiligheid op de Middellandsche Zee vertegenwoordigers van Nederland en Noorwegen zal vragen aan de beraadslagingen deel te nemen. Het Japansche offensief bij Sjanghai wordt voortgezet. Tokio's antwoord op de Britsche nota overhandigd. China doet een beroep op den Volkenbond. Britsch tankschip door kruiser van Franco aangehouden. Russen honden een Koreaansch schip aan. Hevige mijngasontploffing in Bulgarije. H. M. de Koningin heeft te Middelburg een standbeeld van Koningin Emma onthuld. Bij het onderzoek der kwestie van de Jamboree levensmiddelen is gebleken, dat geen diefstal heeft plaats gehad. Commissie geïnstalleerd ter controle op onder- ncmersovereenkomsten. Bedrijfsraad voor het bouwbedrijf ingesteld. Indische deelnemers aan de Jamboree te Bela- wan aangekomen. In gedachten „In gedachten" heeten wij vaak het een en ander te doen, wat moet beduiden: geheel zonder gedachten. Wij vleien ons zelf met de gedach te, gedachten te bezitten en door ge dachten geleid te worden. Maar wat wij deden is maar al te dikwijls door geen enkele gedachte ingegeven. ,Jk deed het in gedachten" is maar al te vaak een te goedkoope veront schuldiging. Laten wij eerlijk bekennen even hersenloos te zijn geweest en ons dan voornemen voortaan onze gedachten meer bij de hand te hebben. Dan'gaat alles beter. LONDEN, 6 Sept. (Reuter) Thans zijn de ratificaties van de internationale suikerovereen komst en de verklaringen op grond van het protocol dezer overeenkomst ontvangen van Australië, Tsjecho-Slowakije, de Dominicaansche Republiek, Duitschland, Peru, Portugal, Enge land, Cuba, Haiti, Hongarije, Nederland en Polen. Het verluidt, dat eenige andere regeeringen binnenkort tot ratificatie zullen overgaan of een verklaring zullen inzenden. SANTANDER, 5 Sept. (Havas). Mgr. An- toniutti, de pauselijke legaat, heeft in gezel schap van den bisschop van Santander een be zoek gebracht aan de kerken van Comilla, waar bij hij in het bijzonder aandacht wijdde aan de gebouwen van de Pauselijke Universiteit, die vernield werden tijdens de krijgsverrichtingen. De legaat heeft een rapport over de vernie lingen aan Z. H. den Paus gezonden. NEUSS, 6 Sept. (D. N. B.) Twee personen, die gisteren bij het spoorwegongeluk by Neuss ernstig gewond werden, zijn in het ziekenhuis te Holzheim overleden. Het aantal dooden is daardoor gestegen tot zestien. Stemt hedenavond van 8% tot 9% u. af op de naar de origineele Zwitsersche en Italiaansche liedjes en het ongeloofelijk mooie jodelen van Deze zijn van 1 October af ook te hooren in de LEIDSCIIEPLEIN 5-9 - AMSTERDAM - TEL. 33072 Stand op Dinsdag 1 uur v.m.: 765.0 Vorige stand 7&L5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1