De anti-Japansche stemming te Hongkong wsmë Buitengewone zitting van het Belgische parlement De Russische nota Japanners trekken Sjanst binnen OPSTAND IN PARAGUAY DE MIDDELLANDSCHE ZEE-CONFERENTIE Verklaring van Minister van Zeeland Het nieuws van heden Mijngas-explosie in Italië DE BAROMETER I HEERKENS THIJSSEN Co. VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1937 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIES NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE KV, DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20755 Ten Oosten van Sjanghai wordt het Japansche offensief krachtig voortgezet Japan bedreigd met blokkade Engelsch-Amerikaansche besprekingen Hevige gevechten ten westen van Peiping Sovjets nemen Japansche schepen in beslag Regeeringstroepen en opstande lingen raken slaags Prins Tsjitsjiboe te Friedrichshafen Roemenië, Bulgarije en Egypte nemen uitnoodiging aan Britsche oorlogsschepen naar Valencia Minister De Man verdedigt het beleid van de Nat. Bank „Een wissel op Brussel is goud waard" Het Weer I „ALL RISKS" VERZEKERING I De evacuatie der Amerikanen Italië zal waarschijnlijk toch aan de conferentie deelnemen Een waarschuwing van Moskou Negentien arbeiders bedolven negen gedood Franco geeft Britsche schepen vrij Deensche regeering eischt schadeloosstelling NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen; Per lossen regel 30 et, Ingez. mededeellngen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces «Omroepers" zie de rubriek. TOKIO, 7 Sept. (Domei). De correspon dent van de Asahi Sjimboen te Hongkong meldt, dat de anti-Japansche stemming on der de Chineesche bevolking toeneemt in verband met de blokkade der Chineesche kust door de Japansche oorlogsschepen en de bombardementen door de Japanners van Chineesche strategische punten en de pro vincie Kanton. De correspondent meldt verder, dat in ver band met de verergering van den toestand alle Japansche vrouwen en kinderen geëvacueerd zullen worden. Wat de mannelijke Japansche ingezetenen betreft, deze zullen vereenigd wor den op vijf daartoe aangewezen plaatsen. De correspondent vreest, dat het noodig zal wor den, alle Japanners uit Hongkong te evacuee ren. De kwestie van de blokkade der Chineesche kusten is te Londen grondig bestudeerd, en de Britsche regeering heeft thans de overtuiging, dat de Japansche regeering niet van plan is de Britsche scheepvaart iets in den weg te leggen. Men vertrouwt dan ook, dat zich geen enkel incident zal voordoen, waarbij de Brit sche scheepvaart betrokken is, evenmin als kwesties, welke een gevolg zijn van den hoogst aanvechtbaren juridischen grondslag der blok kade. De Japanners zijn Sjansi binnengetrokken. Zij hebben Tientsin, dat halverwege Kalgan— ïatoeng ligt, bezet. De Japansche marine-autoriteiten deelen me de, dat de luchtmacht vanmorgen een aanval heeft gedaan op tien Chineesche Curtis-Hawk- toestellen bij Soetsjau. Drie Chineesche toestel len werden neergeschoten, een vierde werd tot landen gedwongen. De Japansche luchtmacht Is vandaag in volle actie gekomen. Vijfmaal is een aanval op de Chineesche stellingen rondom Sjanghai gedaan. Ook de stellingen langs den spoorweg NankingSjanghai zijn onder vuur Benomen. Verder waren de aanvallen gericht op de stellingen bij de renbaan, te Poetoeng en het Noord-Westen van Sjanghai. De Japan sche artillerie steunde de luchtmacht. Uit Tientsin wordt gemeld, dat het Japan sche geschut den Chineeschen gepantserden wein te Mantsjang aan de lijn TientsinPoekau heeft gebombardeerd. Het algemeene offensief, dat de Japansche strijdkrachten gistermorgen tegen de Chinee sche troepen aan het oostelijk front van Sjanghai hebben ingezet, heeft een voor de Japanners gunstig verloop. De Japansche troe pen staan thans op nog geen kilometer afstand Van de universiteit van Sjanghai. De Japan sche strijdkrachten vallen de Chineesche troe pen vanuit het Noorden en het Zuiden aan, d. tv. z. vanuit Woesoeng en-Jangtsepoe. De sa menvoeging der beide deelen van deze strijd krachten is nog slechts een kwestie van uren. Het Chineesche nieuwsagentschap „Central News" meldt, dat Chineesche jachtvliegtuigen Vanochtend vijf Japansche bommenwerpers, die Vergezeld waren door vier jagers, hebben ver jaagd. De Japansche vliegtuigen wilden Kwan Teh, ®an de grens der provincies Ngan Hoei en Hiang Doe bombardeeren. Twee Japansche bommenwerpers werden omlaag geschoten. Volgens onbevestigde berichten zouden de Ja panners ook het eiland Hainan bezet hebben. Japanners melden, dat hun oorlogsschepen e forten Tsjekosan en Pauan aan den mond Van de parelrivier, ten Westen van Hongkong, beschoten hebben. De Engelsch-Amerikaansche besprekingen blijken, naar Havas meldt, verder te gaan dan tn Duitschland is voor de zoogenaamde »Arbeidsmeisjes" een speciaal tenue °ntworpen, dat op het congres te Neurenberg voor. 't eerst werd, gedragen de kwestie van de ontruiming van Shanghai door Japan en China en schijnen thans ook betrekking te hebben op de samenwerking van beide naties, indien Japan de Amerikaansche en Britsche handelsschepen zou bedreigen. Bedoelde besprekingen zijn volkomen offi cieus, doch uit officieele bron wordt vernomen, dat de Ver. Staten Engeland zouden hebben verzocht, minstens zes kruisers van de Mid- dellandsche Zee naar het Verre Oosten te zenden. De Engelschen schijnen evenwel te aarzelen, aan dit verzoek gevolg te geven, verklarend, dat zij zeer groote belangen in de Middelland- sche Zee hebben. De Amerikaansche vlootautoriteiten hebben hierop geantwoord, dat de Britsche belangen in de Middellandsche Zee beter zouden worden gediend door snelle eenheden dan door kruisers Deze schepen zouden het Britsche prestige in het Verre Oosten verhoogen en een heilzame waarschuwing vormen aan het adres van even- tueele aanvallers. De Engelsch-Amerikaansche vertegenwoordi gers hebben eveneens officieus een plan be sproken tot het instellen van een blokkade tegen Japan, indien dit land eigenmachtig zou gaan optreden en Engelsche of Amerikaansche vrachtschepen zou gaan buit maken in volle zee. De vlootautoriteiten wijzen er op, dat een blokkade gemakkelijker zou zijn uit te voeren tegen Japan dan tegen Italië, daar de Japan sche schepen, welke invoerartikelen vervoeren, de twee groote vlootbases Singapore en Panama moeten passeeren. De Engelsch-Amerikaansche vlootautoriteiten hebben tegenover president Roosevelt verklaard, dat een blokkade door Singapore en Panama de kracht van Japan in vier maanden zou bre ken, terwijl zij er bovendien op wezen, dat een dergelijke blokkade wellicht zou kunnen worden toegepast krachtens artikel 16 van het Volken bondspact. In dit verband dient er tenslotte nog op te worden gewezen, dat deze besprekingen deVer- eenigde Staten geenszins binden en dat de over- groote" meerderheid van het Amerikaansche volk tegen oorlog is. Naar Reuter meldt, spelen zich op 50 K.M. ten Westen van Peiping verwoede gevechten af. Gesteund door het vuur van de zware artille rie en de luchtmacht, hebben de Japanners een aanval gedaan op de Chineesche divisies, die zich boven in de bergen verschanst hebben. De Chineezen verklaren, dat zij in den nacht met goed gevolg een tegenaanval hebben onder nomen, waardoor de Japanners met zware ver liezen moesten terugtrekken. De Japanners ge ven trouwens toe, dat hun verliezen aanzienlijk zijn. Het front in Noord-China strekt zich thans uit over een afstand van meer dan 350 KM. van Masjang, ten zuiden van Tientsin, tot Jangkau, in het N.-O. van Sjansi. Volgens berichten uit Korea zijn weer acht Japansche visschersvaartuigen door Sovjet-Rus sische booten in beslag genomen. De bond van Japansche zeelieden heeft van morgen in een buitengewone vergadering be sloten uit de Internationale Transport Federa tie te treden. Men meent te weten, dat dit besluit een ge volg is van den huidigen toestand in Japan in verband met het ChineeschJapansche con flict, die het voor de Japansche zeeliedenbonden moeilijk maakt, met de Internationale Transport Federatie normale betrekkingen te onderhou den. Het besluit is telegrafisch ter kennis gebracht van het hoofdbestuur der I.T.F. te Amsterdam. BUENOS AIRES, 7 Sept. (Havas) Vol gens berichten uit Asuncion is daar heden morgen een opstand uitgebroken. De rebellen zouden meester zijn van den toestand. Nader wordt door Havas bericht, dat de troe pen van de hoofdstad majoor Martinich met steun der oud-strijders van zijn commando heb ben ontheven. Zij eischen den terugkeer van kolonel Franco, den oud-president en willen, dat deze met de kolonels Ayala en Smith een mili tair driemanschap zal vormen. Oorlogsschepen steunen de opstandige beweging, die geleid wordt door majoor Jara. Het ministerie van Ma rine en een regiment cavallerie bereiden zich voor op het bieden van tegenstand. Intusschen zijn in de buitenwijken van Asun cion aanhangers van Franco en geregelde troe pen met elkaar slaags geraakt, waarbij verschei dene schoten zijn gewisseld. Majoor Jara, de leider van den opstand, heeft verklaard, dat een nieuwe regeering is gevormd. Zü bestaat uit een militair drie manschap, gevormd door de kolonels Fran co, Smith en Juan Ayala. FRIEDRICHSHAFEN, 7 Sept. (D.N.B.) Prins Tsjitsjiboe is vanmiddag hier aangekomen. Hij heeft in gezelschap van dr. Eckener het in aan bouw zijnde luchtschip L. Z. 130 bezichtigd en is daarna naar Düsseldorf vertrokken, waar hij een bezoek aan de tentoonstelling „Schaffendes Volk" zal brengen, Dinsdagavond om half twaalf is mevrouw Esther de Boervan Rijk in den ouderdom van ruim 84 jaar in haar woning aan het Oost einde te Amsterdam, na een ziek bed' van enkele weken, zacht en kalm ingeslapen. LONDEN, 7 Sept. (Reuter.) Roemenië, Bul garije en Egypte hebben de uitnoodiging tot deelneming aan de Middellandsche Zee-confe rentie aanvaard. Naar Havas bericht is ook de Albaneesche re geering door de Fransche en de Britsche re geering uitgenoodigd aan de komende Middel landsche Zee-conferentie deel te nemen. De laatste inlichtingen van vanavond wij zen er op, dat Italië en Duitschland op de conferentie te Nyon vertegenwoordigd zul len zijn. Uit Rome of Berlijn is geen enkel verzoek om uitstel van de conferentie bin nengekomen. Minister Eden zal op de conferentie waar schijnlijk verklaren, dat met het oog op den onduldbaren toestand, vertraging niet mogelijk is, en dat de besluiten der conferentie met zoo weinig mogelijk verlies van tijd moeten worden toegepast. Het is mogelijk, dat een termijn van ten hoogste acht dagen wordt gesteld om tot overeenstemming te geraken. GIBRALTAR, 7 Sept. (Reuter) De Britsche torpedojager Yanoc is naar Valencia vertrokken. Men gelooft, dat hij morgen door de Hasty, eveneens een Britschen torpedojager, gevolgd zal worden. Naar Havas meldt zijn twee vrachtschepen der Spaansche regeering, de Aldecoa en de An tonio de Satrustegui, die vanmorgen om zeven uur uit Algiers naar Valencia vertrokken waren, tegen twee uur vanmiddag gestrand bij Cherchel. De bemanningen verklaarden, dat zij achtervolgd waren door den rechtschen kruiser Canarias. BRUSSEL, 7 Sept. (Belga). Ter gelegen heid van de buitengewone 'zitting van het parlement was in verband met mogelijke in cidenten in de omgeving van het parle mentsgebouw veel politie en gendarmerie op de been. Nadat het oude presidium van de Kamer herkozen was, las minister-president Van Zee land een verklaring voor, waarin hij o.a. zegt: Wij zpn thans gekomen aan het hoogtepunt van een lange campagne, waarvan het doel is, de regeering in haar arbeid te treffen. De regeering moet zich verweren tegen een dub bele manoeuvre, die, welke den persoon van haar chef beoogt, en die welke haar houding ten aanzien van de Nationale Bank betreft. Deze zaak is, zoo zegt de premier verder, voor ons economisch leven uiterst schadelijk. Ik acht het overbodig met u te spreken over de uitwerking hiervan in het buitenland. Het is tijd dat men inbindt. Over enkele dagen zullen wij u een rapport voorleggen over de werk zaamheden der regeering gedurende de 15 maanden die achter ons liggen. Gjj zult dan zien welk een aanzienlijke hoeveelheid wer verricht is. Vervolgens heeft de minister van Financiën, De Man, de aanvulling voorgelezen van zijn rapport van 26 Augustus j.l. over de Nationale Bank van België, waardoor geen afbreuk wordt gedaan aan de vroegere conclusies ten aanzien van de juridische zijde van het vraagstuk. Minister De Man verklaarde, dat de con clusie, die uit de recente gebeurtenissen ge trokken moet worden, is, dat zij een schit terende bevestiging brengen, dat het parle mentaire regime verre van overbodig is ge worden en voortgaat beter dan welk ander regime ook de controle der burgers op de overheidsinstanties te verwerkelijken. VERWACHTING: Meest matige Wes- telijke tot Zuidelijken, later weer ruimen- de wind, aanvankelijk toenemende be- wolking, later opklarend, weinig of geen regen, aanvankelijk iets warmer. H VERDERE VOORUITZICHTEN: Waar- ij schijnlijk koeler iillllllllllllllilliilllllllllllllllllllillllflllllllllllllllllllllllllllll'lllll1111^ ASSURANTIEBEZORGERS VAN SCHILDERIJEN, JUWEELEN, 1 BONTWERKEN DAMRAK 60 AMSTERDAM Tel. 45014 45016 Hlllllllll De feesten ter herdenking van het 700-jarig bestaan van Berlijn zijn besloten met een grooten optocht. Schoonmaakstertjes in het fleurige Biedermeiercostuum SJANGHAI, 7 Sept. (Reuter). De verkla ring van Roosevelt betreffende de evacuatie heej't de Amerikanen te Sjanghai ernstig ge schokt. Zij geven uitdrukking aan hun vast beradenheid op de bres te staan voor hun be langen. v In Amerikaansche kringen wordt een he vige boosheid geuit nopens het voorstel op groote schaal te evacueeren. Intusschen heeft Admiraal Yarnell bevo len, dat de vrouwen en kinderen van Ameri kaansche officieren en minderen, die in China dienen, zoo spoedig mogelijk met de beschikbare vervoermiddelen moeten worden verwijderd. Met het oog op de Japansche aan vallen heeft de Amerikaansche ambassade machtiging gegeven de consulaten te Amoy, Foetsjau en andere plaatsen in Zuid-China te sluiten. De Amerikanen hebben het ver zoek ontvangen deze plaatsen te evacueeren. Minister-president Van Zeeland legde in buitengewone zitting van het Belgi sche parlement een verklaring af Een zekere schandaalpers zou minder licht- geloovige lezers vinden, wanneer meer men' schen wisten, dat het geld der belastingbeta lers niet op het «pel staat bij de Nationale Bank en dat de staat niets heeft uit te staan met de belooning van de bankleiders. Wanneer geen enkel land ter wereld voor consolidaties leeningen krijgt op zoo voordeelige voorwaar den als België op dit oogenblik, is dat te dan ken aan het algemeen erkende feit, dat onze openbare financiën gezond zijn, dat onze schat kist er schitterend voor staat, dat onze rente- markt solide is, om tevens aan een moreelen factor, welke sinds ruim een eeuw bestaat en die tot uitdrukking komt in de handelstaal in de woorden: ,,de wissel op Brussel is goud waard". Wij moeten ons licht niet onder de korenmaat zetten. Integendeel, een land als hei; onze toont zijn ware kracht en zijn werkelijke waardigheid door in het volle licht de verzwe ring door te steken, die zich kan voordoen in de gezondste organismen. Ik denk, dat mijn rapport van 26 Augustus jX aangetoond heeft dat ik mij rekenschap gaf van den plicht de waarheid te moeten zeggen zonder rekening te houden met overwegingen van persoonlijken en politieken aard. De Nationale Bank is geen staatsorgaan, maar een maatschappij, welker gestie uitgeoefend wordt door organen, die af hankelijk zijn van de aandeelhouders, maar die onderworpen is aan de controle van den staat. Minister De Man besloot zijn rede met te zeggen, dat het land de waarheid moet zoeken en den wil moet hebben fouten te voorkomen door hervormingen aan te brengen in het re gime, dat ze in het leven zou hebben geroepen. PARIJS, 7 Sept. (Havas) In Fransche diplomatieke kringen verheelt men niet, dat de Russische nota aan Italië te Parijs veel sensatie en verwondering gewekt heeft. Men legt er den nadruk op, dat de Rus sische stap werd gedaan juist op den dag, waarop Engeland en Frankrijk de uitnoodi- gingen voor de Middellandsche Zee-confe rentie in zee zonden. Parijs was niet door Moskou gewaarschuwd. Toen Delbos gisteravond den Russischen zaak gelastigde heeft ontvangen, heeft deze geen en kele toespeling gemaakt op de demarche, die eenige uren tevoren door zijn collega te Rome gedaan was. Ook de Fransche zaakgelastigde te Moskou is niet op de hoogte gesteld, toen hij de uit noodiging voor de conferentie kwam overhan digen. De Fransche zaakgelastigde te Rome. Blondel, heeft Parijs van de zaak in kennis moe ten stellen: hij was ingelicht door minister Ciano, toen hij de uitnoodiging aan Italië over handigde. Intusschen is men van meening, dat het nog te vroeg is om de strekking en de gevolgen van den Russischen stap te kunnen peilen. Bij zfjn onderhoud met Blondel heeft Ciano laten doorschemeren, dat de nota een pijnlijke situatie had geschapen, die wellicht invloed zou kunnen uitoefenen op de houding der Italiaan- sche regeering ten aanzien van de uitnoodiging, doch de minister heeft niets gezegd, dat een weigering zou kunnen doen verwachten. Reuter meent te weten, dat Italië ondanks de Sovjet-Russische nota niet zal weigeren deel te nemen aan de conferentie inzake de Middellandsche Zee. Politieke kringen zeggen, dat de nota werd afgedaan met de categorische weige ring van Italië om op het protest in te gaan. Mochten de regeeringen van Italië en Duitschland evenwel besluiten, niet op deze conferentie te verschijnen, dan, zoo meldt Reu ter uit Londen, zal de Britsche regeering, naar verluidt, de bijeenkomst van de Middellandsche Zee-conferentie toch doorzetten. Welingelichte kringen te Moskou beschouwen de Sovjet-nota aan Italië niet slechts als een protest, doch tevens als een waarschuwing en als de eerste schrede naar verdere actie, voor het geval deze waarschuwing niet ter harte mocht worden genomen. Italië zal, ondanks de Russische nota, waar schijnlijk toch aan de Middellandsche Zee- conferentie deelnemen. Te Honkong heerscht een sterke anti-Japan sche stemming. Belgische parlement in buitengewone zitting bijeen. Negen dooden bij mijngasontploffing in Italië. Franco geeft Britsche schepen vrij. Deensche regeering eischt schadeloosstelling voor bombardement van het s.s. „Edith". Nieuwe opstand in Paraguay uitgebroken. Mevr. Esther de Boervan Rijk overleden. De heer M. J. v. Schreven benoemd tot consul- generaal te Berlijn. New Yorksche beurs: opening flauw; later on regelmatig. POLA 7 Sept. (Stefani.) Hedenmorgen zijn ten gevolge van een mijngasontploffing in een schacht van de steenkolenmijn Arsa negentien arbeiders bedolven. Negen hun ner zijn, ondanks de onmiddellijk in het werk gestelde reddingspogingen, omgeko men, ten gevolge van bekomen brandwon den of door verstikking. De ontploffing deed zich voor na de explosie van een elec- trisch ontstoken mijn. LONDEN, 7 Sept. (Havas) De Britsche am bassadeur te Hendaye heeft bericht ontvangen van de rechtsche autoriteiben, dat dezen voor nemens zijn de Molton en de Candlestou Castle, twee der schepen, die zij opgebracht hebben en sedert eenige weken vasthielden, vrij te geven. De ambassadeur is er eveneens van in kennis gesteld, dat vier Britsche onderdanen, die lid waren van de internationale brigade en on langs door de troepen van Franco gevangen waren genomen, binnenkort in vrijheid zullen worden gesteld. De minister van Buitenlandsche Zaken in Denemarken deelt mede, dat de Deensche ge zant te Lissabon gisteren bij den vertegenwoor diger van Franco heeft geprotesteerd tegen het bombardement van het Deensche s.s. Edith op 12 Aug. jl., waardoor dit schip verloren is ge gaan. De Deensche regeering zal schadeloos stelling eischen voor de verliezen, die Deensche belangen hebben geleden Twee levensgedachten „Er is leed, dat geen oog mag pei len, dat men alleen dragen moet en men worstelend en strijdend, gesterkt door hooger kracht, eindelijk zelf moet leeren overwinnen." Aldus staat in een bekenden roman te lezen. Een levensles voor velen. En een ander vermaan kan men er dicht bij vinden„Het leven behoort aan de levenden. Het is goed en nobel de dooden te eeren, maar niets kan het leven beletten verder te gaan. Onaf wendbaar verder te gaan. Men kan de dooden ook eeren door de taak te ver vullen die het leven ons oplegt." Twee punten van dezen dag om over te denken. Stand op Woensdag 1 uur v.m.: 763A yorige stand: 763.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1