zege van Pola in het Olympisch Stadion Laatste Nieuws I Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper voor 80.000 gezinnen f Spoorboomen niet neergelaten MERKENS DOOR VAN VLIET GEKLOPT De proclamatie van Hitler üiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniimiiiiiiiiiitiiinmiuuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniHiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiniüiTs WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1937 m iiniiiiniiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiuiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuiiiiiuiiiiiiiiiiuiiiuiiiiiiiiiiiuiiumniiiniuiil Haarlemsch rangeerder staat in hooger beroep terecht voor het Amsterdamsch Gerechtshof f 50.- boete gevorderd PATER MR. E. v. d. HELM O.F.M. Zilveren kloosterjubileum VERKOOP VAN GROND AAN DE GEMEENTE HAARLEM Ten behoeve van verkeers- verbetering aldaar BRAND IN HOOIBERG Goed afgeloopen VOOR DE STILLE ARMEN Drankwet Verlof Drankwet GROOTE BAZAR IN SANTPOORT Verplaatsing brievenbus Orgelbespeling .- Zooals "bekend maken de Duitsche Oceaanvliegtuigen op hun reizen gebruik van de diensten van het s.s. „Schwabenland". Met behulp van een catapult-installatie worden de vliegtuigen buiten boord gébracht FAILLISSEMENTEN Badhuizen Witte Kruis WIELRENNEN Revanche van de wereldkampioen' schappen in de hoofdstad Lohmann wint het stayersnummer PROVINCIAAL PERSONEEL IN NOORD-HOLLAND Selectiewedstrijd H.S.C. Het auto-ongeluk te Ameide Geen derde slachtoffer WRAK VAN DE KANTOENG BOVENGEKOMEN De baggermolen drijft weer OpWüVMbf (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Op den Partijdag te Neurenberg Het vierjarenplan De koloniale kwestie De „Sodalitas Medicorum" NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT STAD Het Amsterdamsche Gerechtshof behandelde in hooger beroep de strafzaak tegen den 47- jarigen rangeerder bij de Nederlandsche Spoor' wegen, A. P. D., te Haarlem, die op 27 Juli verzuimd had de boomen te sluiten van den overweg over den Bloemendaalschen weg te Over- veen. Bijna was een vrachtauto door een trein uit Haarlem aangereden. De rechtbank te Haarlem had den man, die op zijn verzoek is overgeplaatst en die thans ander werk verricht, veroordeeld tot een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar en tot ƒ30 boete, subs. 10 dagen hechtenis. De rangeerder was in beroep gekomen, om dat hij zich bezwaard gevoelde door de voor waardelijke gevangenisstraf. Pres.: Ja, dat wordt wel meer aangevoerd. Men zou daardoor zijn zekerheid kwijt raken en al te bang zijn weer een fout te maken. Een agent, die ooggetuige was geweest, ver telde, dat de boomen open waren, toen de trein passeerde. Even tevoren was een zware vracht auto gepasseerd. De inzittenden waren zoo ge schrokken, dat zij den overwegwachter te lijf wilden gaan. Pres.: Ze hadden dankbaar moeten zijn, dat alles zoo goed is afgeloopen. Getuige: Zenuwen. Voorts vertelde hij nog, dat een achter den vrachtauto rijdende wagen juist op het laatste nippertje kon stoppen. De wagenvoerder van den trein had gemerkt, dat de overweg niet gesloten was. Hij had krach tig geremd, zoodat de trein op den overweg tot stilstand kwam. Pas toen liet verdachte de boomen neer. De heer G. van Mers, inspecteur van het ver voer bij de Nederlandsche Spoorwegen, was van meening, dat verd. niet voldoende op de signalen heeft gelet, waardoor hij de vergissing beging, die bijna noodlottige gevolgen ^had gehad. Vlak na elkaar passeerden drie treinen, waaronder een extra trein. Hij dacht dat deze laatste eerder zou komen dan de trein uit Haarlem. Pres. mr, Jolles: Mag hij de boomen niet dicht laten; de treinen komen zoo vlak achter elkaar. In Bussum moet ik soms 12 minuten wachten. Getuige: Ja, maar daar is dikwijls het aantal auto's, dat passeeren wil, veel grooter. Dan is het niet mogelijk even de boomen te openen. Op een vraag van den procureur-generaal mr. dr. D. Reilingh verklaarde getuige, dat de over wegwachter woor de Spoorwegen disciplinair is gestraft met inhouding van een halven dag loon. Dat is een middelmatig zware straf. De Spoorwegen, aldus get., gaan van de men- schelijke gedachte uit, dat ieder wel eens een fout kan maken. De voorwaardelijke gevangenis straf drukt dezen man zwaar. Hij is een plichts getrouw ambtenaar en nu heeft hij kans, dat hij zich steeds zenuwachtig maakt over even tueel te maken fouten. De Procureur-Generaal zeide in zijn requisitoir, dat verd. inderdaad niet goed op de signalen heeft gelet, waardoor de vergissing is ontstaan. Een klein verzuim kan in dit beroep groote ge volgen hebben. Spr. meende echter, dat er termen zijn om de voorwaardelijke gevangenisstraf te doen verval len en de boete wat hooger te stellen. Spr. re- quireerde 50 boete subs. 25 dagen hechtenis. De verdediger mr. Waslander sloot zich bij het requisitoir aan, doch hij drong aan op het opleggen van een lagere geldboete. Arrest 21 September. Het is vandaag een kwart eeuw geleden, dat de zeereerw. zeergel. pater mr. E. v. d. Helm, rector van het R.K. Gymnasium te Rotterdam, toetrad tot de orde der Franciscanen. Pater v. d. Helm, die in 1893 te Haarlem ge boren werd, werd, na zijn priesterwijding in 1919, en na aan verschillende middelbare scho len als leeraar werkzaam te zijn geweest, be noemd tot rector van het R.K. Gymnasium aan den Beukelsdijk te Rotterdam. Tevens is hij thans geestelijk adviseur van de St. Adelbertusver- eeniging, afdeeling Rotterdam. De feestdag wordt vandaag in intiemen hui- selüken kring bij zijn familie hier ter stede ge vierd. Zondag a.s. heeft de viering in Rotter dam plaats. Ten behoeve van het leggen van een 30" buis door de Amsterdamsche Gemeentewaterleidin gen naar Leiduin is met de gemeente Haarlem in 1911 een overeenkomst gesloten, waarbij Haarlem aan Amsterdam vergunning verleent tot het leggen, hebben en houden van die buis in nader in die overeenkomst aangegeven wegen en wateren in Haarlem. In de overeenkomst is bepaald, dat de ver gunning niet omvat een gedeelte van de buis- leiding") geprojecteerd in een terrein ten Noor den van de Zomervaart, welk terrein zich in particuliere handen bevond, doch dat de ver leende vergunning ook voor dat terrein van kracht zal zijn, wanneer het eigendom van Haarlem wordt. De gemeente Amsterdam heeft destijds het bedoelde terrein, groot 70 ca, ten behoeve van de buislegging aangekocht. Thans hebben B. en W. van Haarlem zich tot B. en W. van Am sterdam gewend met het verzoek, bedoelden grond aan hun gemeente te verkoopen, ten einde dien, in verband met een voorgenomen verkeersverbetering, aan den openbaren weg toe te voegen. Aangezien na dien verkoop de ligging van de waterleidingbuis in bedoelden grond zal zijn gewaarborgd op dezelfde wijze, als voor het overige deel der buisleiding het geval is, en Amsterdam overigens geen belang heeft bij het behoud van den eigendom, hebben B. en W. der hoofdstad zich bereid verklaard, den Raad voor te stellen tot den verkoop te besluiten tegen den prijs van 320 en voorts, behalve onder de gebruikelijke bepalingen, onder voorwaarde, dat het terrein zal worden ingericht als openbare weg en niet zal worden bebouwd, dat de in het terrein aanwezige 30" waterleidingbuis met den aangrenzenden 30" zinker door de Zomervaart zullen gehandhaafd blijven met een gronddek- king van tenmiste 1 meter en dat de kosten der overdracht door de gemeente Haarlem zul len worden gedragen. Op het erf van den heer Jansen achter per ceel 572 aan de Leidschevaart brak gisteren middag omstreeks half vijf brand uit in een zich daar bevindenden hooiberg. De brandweer was zeer spoedig ter plaatse en bestreed het vuur met één straal. Hoewel de berg zelf niet zoo geweldig omvangrijk was, ongeveer 15 a 20.000 kilogram hooi, was het brandgevaar vrij groot. In de omgeving van den zwaar rookenden hooiberg stonden kratten en druivenkisten opgesteld, terwijl een houten loods, in welks zolder ook hooi opgestapeld la§, zich in de onmiddellijke nabijheid bevond. De brandweerlieden waren in zeer grooten getale opgekomen en hebben het vuur vrij spoedig overmeesterd. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Waarschijnlijk is echter de brand door broei ing veroorzaakt. Het hooi was pas sedert eenige dagen opgestapeld. Natuurlijk, doordat het brandje plaats vond op een spitsuur, was de belangstelling van het publiek zeer groot, waardoor het verkeer op de door de asfalteering toch al niet zoo vreeselijk breede Leidschevaart aardig werd gestremd. Gisterenmiddag kwam een auto, komende uit de richting Aerdenhout en de Laan van Rozen burg te Heemstede uitrijdend, in botsing met een wagen, die over den Heerenweg in de rich ting Bennebroek reed. De eerste wagen sloeg driemaal over den kop, doch wonder boven wonder bekwamen de inzittenden slechts eenige onbeduidende wond jes. Ook de passagiers van den anderen auto be kwamen geen letsel, doch de beide wagens wer den zwaar beschadigd. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. Ingekomen: v. E. ƒ5.—; N. V. ƒ10; R. Eisgaaf ƒ10. De Commissie voor de Stille Armen betuigt haar innigen dank voor bovenstaande giften en beveelt zich met hernieuwden ijver voor verdere medewerking aan. Was het heerlijk aan de stranden, In Tirol of in der Schweiz? Bracht de rust U toch geen onrust, Kwaamt TJ „gaaf" weer van de reis? Prachtig dat 't verloop zoo vlot was, Zoo verkwikkend en zoo fijn. Denkt nu weer eens aan onz' Armen, Doet hen ook tevreden zijn! Bijdragen worden gaarne in ontvangst geno men door onzen penningmeester, den heer P- J. Busé, Gasthuissingel 64, postgiro no. 13543, aan het bureau dezer courant en bij onze com missieleden. B. en W. van Haarlem brengen overeenkom stig art. 45 der Drankwet ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van het bestuur van het Leger des Heils, hoofdkwartier voor Nederland, gevestigd te Amsterdam, om een verlof B ingevolge art. 38 dier Wet, voor den verkoop uitsluitend van alcoholvrijen drank in de conversatiezaal van het perceel aan het Spaarne 106. Binnen twee weken na dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij hun College inbrengen. Haarlem, 7 September 1937. Burgemeester en Wethouders voornoemd W. VAN LIEMT lo. B. De secretaris, WESSTRA. B. en W. van Haarlem brengen overeenkom stig art. 45 der Drankwet ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van C. Meij om een verlof B ingevolge art. 38 dier Wet, voor den verkoop uitsluitend van alcohol vrijen drank in de buffetruimte van de kiosk staande op het Kennemerplein. Binnen twee weken na dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij hun College inbrengen. Haarlem, 7 September 1937. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. VAN LIEMT lo. B. De secretaris, WESSTRA. Op Zondag 29 Augustus hebben de eerw. zus ters, dochters van O. L. Vrouw van het H. Hart uit Tilburg hun intrede gedaan in de parochie van L. Vr. van Altijddurenden Bijstand te Santpoort. Zij hebben op zich genomen de stich ting van een Kleuter- en Naaischool en komen daardoor tegemoet aan een zeer dringende, ja noodzakelijke behoefte in de nog jonge bloei ende parochie. Om den zusters de beste zware onkosten eenigszins te helpen verlichten heeft zich een comité gevormd, dat een groote Be waarschool Onderwijs Bazar georganiseerd heeft, welke gehouden zal worden op 23, 24 en 25 Sept. a.s. in café Zomerlust, Hoofdstraat 124 te Santpoort. Wij verwachten dat ook vele Haarlemsche Katholieken even op de fiets zullen stappen naar Santpoort, om daar eenige prettige uren op den grootschen Bazar door te brengen. Giften voor dit doel zullen wij nog zeer gaarne ont vangen, en kunnen worden opgezonden naar kapelaan J. van Rek, R.K. Pastorie, Santpoort of haar den heer J. van Beem, Hoofdstraat 244, Santpoort. De directeur van het post- en telegraafkan toor te Haarlem maakt bekend, dat de brie venbus aan de Parklaan is verplaatst naar de overzijde van den Jansweg tegen het persje) Jansweg 42. In de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem wordt op Donderdag 9 September 1937 des namiddags van 34 uur door den heer George Robert een orgelbespeling gegeven. Het programma luidt: 1. Toccata, G. Muf fat; 2. Preludium en Fuga G. gr. t., J. S. Bach; 3. Derde Sonate, F. Men- delssohn-Bartholdy; 4. Ave Maria, Fr. Liszt; 5. Prélude pastoral, Cor Kint; 6. Fantasie over ,„Wilt heden nu treden", K. Hoyer. De Arrondissements-rechtbank te Haarlem heeft 7 September failliet verklaard: W. J. A. Koenen, lederbewerker, wonende te Zaandam, P. J. Troelstralaan 136. Curator mr. W. Veniet, alhier; J. F. Steenkamp, schilder, wonende te Haar lemmermeer, Nieuwe Meerdijk 252, Curator mr. J. E. Goudsmit te Hoofddorp; J. de Beer, houtbewerker, wonende te Zaan dam, Torneastraat 20. Curator mr. J. Lieuwen te Purmerend; De Vennootschap onder de firma Keyzer en Keur, in liquidatie, gevestigd te Zandvoort, Brugstraat 16 en haar firmant Engel Keur, bouwondernemer, wonende te Zandvoort. Brug straat 16. Curator mr. O. H. van Wijk te Heemstede, Rechter-commissaris: mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon, alhier. Opgeheven werden de navolgende faillisse menten wegens gebrek aan actief: A. H. Selderbeek, voorheen van beroep win kelier, thans hulpportier, wonende te Koog aan de Zaan, Irisstraat 52. Curator mr. J. H. Eke- ring, alhier; P. E. Wildschut, behanger en stoffeerder, wo nende te Haarlem, Vergierderweg 212. Curator mr. J. van der Vegt, alhier; W. A. Th. van Gerth, reiziger, wonende te Haarlem, Kinderhuisvest 31. Curator mr. H. O. Drilsma, alhier; A. Castien, kamerverhuurder, wonende te Haarlem, Kinderhuissingel 34. Curator mr. H. J. M. Tonino te Haarlem. Door het verblindend worden der eenige uit- deelingslijst zijn geëindigd de navolgende fail lissementen: P. Boot, papierhandelaar, wonende te Wor- merveer. Curator '♦nr. W. de Rijke, alhier; C. Blokker, zonder beroep te Zaandam. Cu rator mr. B. E. van Tijn, alhier; U. Fortuin, schilder, wonende te Haarlem, Leidschestraat 566. Curator mr. dr. A. F. H. Schreurs, alhier. Het aantal genomen baden in de afgeloopen maand Augustus was: Badhuis Koudenhorn: 963 mannen, 336 vrou wen, 98 werkl. baden, totaal 1397. Voor zeer goed bezette tribunes werden gisteravond op de wielerbaan van het Olym pisch Stadion wielerwedstrijden verreden, die waren bedoeld als een revanche van de wereldkampioenschappen te Kopenhagen. Nadat van der Vijver was gehuldigd voor het behalen van den wereldtitel, waarbij hij werd toegesproken door den directeur van het Sta dion, den heer J. J. v. d. Berg en den voor zitter der Nederlandsche Wielren Unie, Jhr. v.d. Bergh van Heemstede, werd een aanvang ge maakt met den sprintwedstrijd, waarvoor aller eerst de nieuwe wereldkampioen en Kropman aan den start verschenen, waarbij v. d. Vijver zijn tegenstander geen schijn van kans gaf. Ooms kreeg het daarna heel wat moeilijker te gen den Italiaan Pola. Na ongeveer vijf minu ten gebalanceerd te hebben besloot de Italiaan den kop te nemen. Ooms vcflgde op eenige leng ten en trachtte na de derde bocht te demar- reeren, maar de Italiaan was hierop voorbereid. Hij ving zijn tegenstander op en de Hollander werd op het rechte eind kansloos geklopt. Pola toonde daarna zijn meerderheid over Krop man, terwijl S. d. Vijver vervolgens na eeö aar dige race met een half wiel over Ooms zege vierde. In den vijfden rit liet v. d. Vijver Pola van den kop vertrekken. Geleidelijk ging de Italiaan over tot het versnellen van zijn tem po en hoewel v. d. Vijver hiertoe alles in het werk stelde, slaagde hij er niet in Pola te pas seeren. De Italiaan ging met een wiellengte voorsprong door de finish, waarmee hij tevens den wedstrijd won. Ooms bleef tenslotte in een spannenden rit met moeite de meerdere van Kropman. Voorts reed van Vliet, die te Kopenhagen tweede werd achter Scherens een uitdagingswed strijd tegen den Duitscher Merkens. In den eersten rit won van Vliet zooals hij wilde. Hij vertrok van den kop en liet den Duitscher voor de Marathontribune naar voren komen. Een korte demarrage bracht van Vliet naast zijn tegenstander, die toen royaal werd geklopt. In den tweeden rit drong Merkens van Vliet de leiding op. Zoo ging het in een kalm tem po, totdat onze landgenoot zich na de derde bocht door den binnendoor passeerenden Mer kens finaal liet verrassen. Van Vliet was toen practisch reeds geslagen, want de Duitscher liet zich zijn voorsprong niet meer ontnemen. Er was dus een derde beslissende rit noodig. Hierin liet van Vliet echter niet met zich spelen. Ook nu vertrok onze landgenoot van den kop, maar hij was thans op zijn qui-vive en versnelde reeds spoedig in die mate zijn tempo, dat de Duitscher op het laatste rechte eind zelfs het wiel van zijn tegenstander niet kon houden. Voor den revanche-wedstrijd der stayers over 100 K.M. was de startvolgorde aldus: de Graaf (Bustraan), Terreau (Groslimond)Snoek (Ka- ser), Lohmann (Meinhöid), van Kempen (Wiersma), Schön (Merkens) en Severgnini (Pasquier Sr.). Reeds spoedig nam Lohmann de leiding, ge volgd door Terreau en Snoek, terwijl de Graaf naar de laatste plaats afzakte. Zoo bleef de situatie geruimen tijd, zonder dat er strijd van beteekenis werd geleverd. Na 30 K.M. kwam Schön van de vijfde plaats naar voren. Hij pas- geerde achtereenvolgens van Kempen en Snoek en nestelde zich toen achter Terreau op de derde plaats, die hij evenwel na korten tijd weer aan Snoek moest afstaan. Laatstgenoemde moest zich toen verweren tegen Severgnini, waarbij de Italiaan, geen kans kreeg. Deze moest enkele ronden later weer zwichten voor van Kempen. Het werd opnieuw stuivertje wisselen tusschen deze twee, een klein intermezzo tus- schen ettelijke kilometers, waarna de renners eentonig hun ronden draaiden. Op de helft van den strijd, na 50 K.M., was de volgorde: Loh mann, Terreau, Snoek, Severgnini, van Kempen, Schön, de Graaf. Niet lang daarna bezorgde Lohmann de Graaf een ronde achterstand en pech van den Amsterdammer, die van fiets moest veranderen, maakte dezen achterstand aanzienlijk grooter. Severgnini en Schön brach ten wat leven in de brouwerij, maar blijvend succes had dit toch niet tot gevolg. De Italiaan verdween tenminste al heel gauw weer naar de achterhoede en Schön deelde weldra het zelfde lot. Lohmann bleef intusschen onbedreigd aan den kop gaan en ging dan ook als eerste over d,e eindstreep, gevolgd door Terreau, Se vergnini en Schön, die zich de laatste ronden nog naar voren had gewerkt. De beide Neder landers Snoek en van Kempen bezetten de laatste plaatsen. De Graaf had inmiddels op gegeven. Het programma werd verder aangevuld met een klassementswedstrijd voor amateurs, ge wonnen door Groenewegen, terwijl Zwartepoor- teRoes in een tandemwedstrijd zegevierden. De uitslagen waren: Sprintwedstrijd, le rit: 1. v. d. Vijver, 131/5 sec., 2. Kropman; 2e rit: 1. Pola, 12 4/5 sec., 2 Ooms; 3e rit: 1. Pola, 13 sec., 2. Kropman; 4e rit: 1, v. d. Vijver, 13 1/5 sec., 2. Ooms; 5e rit- 1. Pola, 12 3/5 sec., 2. v. d. Vijver; 6e rit: 1. Ooms, 12 4/5 sec., 2. Kropman. Totaal: 1. Pola, 3 pnt.; 2. v. d. Vijver, 4 pnt.; 3. Ooms, 5 pnt.; 4. Kropman, 6 pnt. Uitdagingswedstrijd, le rit: 1. van Vliet, 13 sec., 2. Merkens; 2e rit: 1. Merkens, 13 sec., 2. van Vliet; 3e rit: 1. van Vliet, 121/5 sec., 2. Merkens. Totaal: 1. van Vliet, 4 pnt.; 2. Merkens, 5 pnt. Klassementswedstrijd voor amateurs over 8 K.M.: 1. Groenewegen, 18 pnt., 11 min. 15.1 sec.: 2. Remkes, 12 pnt.; 3. en 4. van Breda en Bri- zee, 7 pnt. Tandemwedstrijd voor amateurs: 1. Zwarte- poorteRoes, 3 pnt.; 2. Favejeev. d. Voort, 5 pnt.; 3. en 4. HerbershofSchenk en Bouquet van Rijn, beiden 6 pnt. 100 K.M. achter groote motoren: 1. Lohmann, 1 uur 23 min. 24 3/5 sec.; 2. Terreau; 3. Se- vergnini; 4. Schön; 5. Snoek: 6. van Kemnen. Badhuis Leidscheplein: 1400 mannen, 580 vrouwen, 432 schoolbaden, 176 werkl. baden, to taal 2588. Badhuis Schotersingel: 1506 mannen, 516 vrou wen, 369 schoolbaden, 138 werkl. baden, totaal 2529. Badhuis Hofdijkplein: 1532 mannen, 490 vrou wen, 170 schoolbaden, 256 werkl. baden, totaal 2448. Badhuis van Egmondstraat: 1786 mannen, 780 vrouwen, 186 schoolbaden, 317 werkl. baden, to taal 3069. De Vereeniging van Provinciaal personeel in Noord-Holland kwam dezer dagen in vergade ring bijeen. De voorzitter, de heer J. Horsmeier Jr., me moreerde, hetgeen het hoofdbestuur in de laatste maanden had gedaan naar aanleiding van bij dat bestuur ingekomen yerzoeken, om verbetering der tegenwoordige bezoldiging en der huidige rangenbezetting, met name bij de Provinciale Ziekenhuizen en de bedrijven. Ook deelde hij mede, welke pogingen zullen worden aangewend, om dit doel te bereiken. Verder werd de vergadering er van in kennis gesteld, dat eenige wijzigingen werden aange bracht in de wachtgeldregeling, in de salaris- en ambtenarenreglementen, als ook in enkele regelingen van eenige takken van dienst, na dat in het Georganiseerd Overleg en de betref fende dienstcommissies overeenstemming was bereikt. Hierbij was meestal rekening gehouden met de wenschen, welke tot uiting waren ge komen. Het was n.l. gebleken, dat vele ambte naren verlaging wenschten van het aftrekper- céntage voor dienstwoningen en dat herziening der regelen voor diploma-toelagen hun alles zins gewenscht voorkwam. De voorzitter deelde mede, wat het hoofdbe stuur in dezen heeft verricht en verder nog ge daan zal worden. Sterk werd aangedrongen op intrekking van de laatst ingevoerde salariskorting van 5 Sep tember en wel vooral hierom, omdat de stij ging der levensbehoeften oorzaak is, dat vele ambtenaren „klem loopen", ondanks de pogin gen, door die ambtenaren aangewend, om hun uitgaven gelijken tred te doen houden met de sterk verminderde inkomsten. Ook op intrek king, of althans op grondige herziening der standplaats-aftrekregeling, werd krachtig aan gedrongen. De voorzitter deelde mede, dat een en ander ter kennis zal worden gebracht van het hoofd bestuur en dat verzocht zal worden, den noo- digen spoed te betrachten. Gisteravond werden onderstaande partijen gespeeld met de navolgende uitslagen: Smit Jzn.S. Koorn 10 H. J. van EsJ. H. H. Bauer 01 J. A. HoebenSr.C. Maaskant 10 R. van DrielenP. van Rosmalen 10 H. KruitG. Wijdoogen 01 N. OuwerkerkD. H. Keizer 01 Timmermansmevr. Onvlee J. van DijkAkkerman 10 v. d. VlietG. Ouwerkerk 10 W. Geuzenbroekv. d. Hoeff 10 LangeraarJ. A. A. Hoeben Jr. 01 De JongeKruit afgebr. W. JolinkSchippers 01 Naar uit het ingestelde onderzoek naar het auto-ongeval te Ameide is gebleken, bevond zich geen derde persoon in den wagen. Het stof felijk overschot van De Bie iS naar zijn woning vervoerd, dat van De Groot naar het lijken huisje. Naar Lloyds uit Fowey meldt, is het wrak van de „Kantoeng", den grooten tinbaggermo- len, die op zijn reis naar Indië is verongelukt, Maandagavond bovengekomen. Het wrak bleek nog aan 'n kabel vast te zitten, doch deze werd door een duiker doorgesneden. Het wrak wordt thans, aldus de „Telegraaf" door twee sleep- booten gesleept naar Par, een haven in Corn wall, en maakt goede vorderingen. /Vie op de pas ingestelde voorrangs wegen rijdt, heeft bij kruisingen óók voorrang boven het voor hem van rechts komende verkeer (dat aan 'n rooden driehoek met punt naar beneden zien kan, dat het 'n voorrangsweg nadert). In het vervolg van zijn proclamatie heeft Hitier nog gezegd: Tot de groote vraagstukken van dezen tijd behoort het sociale. De Joodsch-Bols- jewistische ophitsers schiepen de voor een bolsjewistische revolutie gunstige spanning tusschen loon en prijs. De resultaten dezër ontwikkeling zien wij in de landen om ons: stijgende loonen, dalende productie, daar door vermindering van de koopkracht van het geld, stijgende prijzen en tenslotte de preciatie der valuta. Dat Duitschland in dit drama van den waan zin rustig toeschouwer is, dankt het aan de Nationaal-Socialistische beweging, die altijd krachtig heeft vastgehouden aan het beginsel, dat voor het leven van het individu niet be slissend is de banknoot, die hij krijgt, maar datgene, wat hij daarvoor kan koopen. Omdat niet meer gekocht dan geproduceerd kan wor den is de grootte der nationale productie beslis send voor den levensstandaard van het geheele volk. Het is een feit, dat Duitschland zijn moeilijkste sociale probleem geheel opgelost heeft: er zijn geen werkelijke werkloozen meer. Integendeel: in ontelbare bedrijven heerscht weer gebrek aan arbeidskrachten, vooral ge schoolde. N Overgaande op het vraagstuk der algemeene economie, zegt Hitier, jarenlang gewaarschuwd te hebben tegen de opvatting, dat de interna tionale economische crisis door een interna tionaal ingrijpen zou kunnen worden opgehe ven, en steeds met nadruk verklaard te heb ben, dat het economische leven der afzonder lijke staten op orde gebracht moest worden. Volgens het Nationaal-Socialisme is het ver der tegenstrijdig, voortdurend te spreken van de noodzakelijkheid van opheffing der econo mische wereldcrisis en daarbij zelfs de beden- kelijkste valutamanipulaties ten uitvoer te leggen Er bestaat noch een gesocialiseerde, noch een vrije economie. Men heeft slechts een ver plichte volkseconomie, die tot taak heeft een volk de beste levensvoorwaarden te verzekeren. De wil van den Nationaal-Socialistischen staat tot beveiliging van den economischen grondslag van het volk is het scherpst tot uitdrukking gekomen in het besluit, dat het vorige jaar be kend is gemaakt en volgens hetwelk het volk binnen een beperkten termijn op een aantal belangrijke terreinen onafhankelijk van wille keur of de onzekerheden van het buitenland gemaakt moet worden. Niemand behoeft zich in dit opzicht een val- sche voorstelling te maken: een volksgemeen schap, die er in geslaagd is een geweldig leger te vormen, een reusachtigen arbeidsdienst te organiseeren enz. zal er ook in slagen bijvoor beeld de Duitsche staal- en ijzerproductie op de vereischte hoogte te brengen. De arbeid van 't vierjarige plan verloopt juist in het voorge schreven tempo onder leiding van partijgenoot Goering. Overigens aldus de proclamatie bestaat er op economisch gebied slechts een vraagstuk, dat ons sedert jaren veel zorg geeft: de moei lijkheid onzer levensmiddelenvoorziening. Het Duitsche gebied is zonder koloniale aanvulling te klein om een ongestoorde, veilige en duur zame voeding te waarborgen. Het is een op den duur ondraaglijke gedachte, van jaar tot jaar afhankelijk te zijn van het toeval van een goeden of slechten oogst. De eisch, een tot het Rijk behoorend koloniaal bezit te hebben, vindt daarom zijn motiveering in den economischen nood, en de houding der andere mogendheden ten aanzien van dezen eisch is eenvoudig onbe grijpelijk. In een tijd, waarin men den mond vol heeft van moreele frasen, zou het passen ook met dit feit rekening te houden. De voeding van 173 menschen op een vier kanten kilometer kan slechts gelukken bij vol komen tucht van de geheele volksgemeenschap. Wij kunnen het ons niet ver veroorloven, op dit gebied ieder zijn eigen weg te laten gaan. Ik wil zoo bestuit Hitler als slot van een hoofdstuk der Duitsche geschiedenis drie feiten vaststellen: 1. Het verdrag van Versailles is dood. 2. Duitschland is vrij. 3. De garant onzer vrijheid is onze eigen weermacht. Als de Nationaal-Socialistische regeering alleen op deze drie feiten kon wijzen, zou zij zich toch reeds van een roemruchte blad zijde in de annalen van het volk verzekerd heb ben. Duitschland is niet geïsoleerd, doch ver bonden in nauwe vriendschap met machtige staten. De natuurlijke belangengemeenschap tusschen Duitschland en Italië is steeds meer een factor van bescherming tegen den chaoti- schen waanzin gebleken. Onze overeenkomst met Japan beoogt hetzelfde doel: aaneenge- schaard te staan tot het afweren van een aan val op de beschaafde wereld, die vandaag in Spanje, morgen in het Oosten en overmorgen misschien elders wordt ondernomen. In het vijfde jaar na de Nationaal-Socialis tische revolutie aldus Hitier kunnen wij geen schooner feit vaststellen dan dit: het is weer schoon een Duitscher te zijn en een geluk in Duitschland te leven. Op de rol van de Haagsche Rechtbank kwa men weer voor de zaken van de Hollandsche— Hongaarsche Bad- en Terrein-exploitatie Maat schappij als eischeres in zake „Sodalitas Me dicorum", tegen de N.V. Burgers' en Co.'s bank en de N.V. Trustkantoor voor belegging en Administratie, van welke beide instellingen de faillissementen reeds lang zijn gehomologeerd, alsmede tegen den ex-directeur van beide in stellingen Is. L., wiens faillissement op 16 Maart 1933 werd uitgesproken en waarvan sindsdien nog geen afdoening is geschied. De eerste twee zaken werden voor verdere behandeling aangehouden tot Dinsdag 4 Jan. 1938, terwijl de zaak tegen den heer L. op de rol van Dinsdag 30 November werd geplaatst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4