De nieuwe brandweerkazerne DE HRISTUSSPELER DANSLES H. KWEKKEBOOM NIEUWE GRACHT 98 Een kijkje achter de schermen Open lucht spel Heemstede m Kort en volledig Park Groeiwendaal WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1937 Bij FRANS PERQUIN nog steeds ANTHRACIET tegen ZOMERPRIJS - Telefoon 10212 Het Postkantoor te Santpoort Het concours-hippique op KONINGINNEDAG Uitreiking der behaalde prijzen GEVAARLIJKE LIEDEN Te Zandvoort aangehouden Programma Radiocentrale Olifantenverzorging in circus Sarrasani Veel ambachtslieden ZOO GOED ALS VOLTOOID Een der meest economische gebouwen van het land Van beton en staal droogtoren, Roofd ier en-voed ing Het schoonmaken der slangen De plaquette BURGERLIJKE STAND Auteur Jac. Schreurs, MtS.C. Regie - Decor - Licht - Costuums ANTON VAN DER VELDE lp Voorstelling Zaterdag 11 September Onze lessen worden gegeven in besloten clubs, aanvang 24 September - De prijzen voor een volledigen cursus varieeren van f 12.- tot f 16.50 Betaling naar verkiezing. Inschrijving dagelijks Vraagt prospectus Dansinstituut voor R.K. Middenstand STAD De jeugdige en bekoorlijke mevrouw Trude Stoss Sarrasani met haar lievelingspaard Stans Wij hebben een en ander gepubliceerd over den ongeriefelijken en onooglijken toestand van het hulppostkantoor te Santpoort en wij hebben dat gedaan om ver betering te krijgen. Wij kunnen ons daarom slechts verheugen over een mededeeling, die *ij van den inspecteur der Posterijen ont- ^ngen, waarbij hij meededeelt, dat de kwestie de volle aandacht van het P. T. T.-bedrijf heeft. Uit die mededeeling blijkt echter, dat het nog W®1 lang kan duren alvorens verandering en Verbetering komt. De tegenwoordige toestand dateert nog van Jaren her. Het P. T. T.-bedrijf stelt in gemeenten, waar Seen postkantoor is, zoogenaamde kantoorhou ders aan. Ren der voorwaarden, welke daarbij Sesteld worden, is dat zij de beschikking heb ben over een voldoend huis om daar kantoor te houden. Voor die ter beschikking van het Publiek gestelde lokaliteiten geeft het P. T. T.- bedrijf een behoorlijke vergoeding. Het is al jaren geleden, dat in Santpoort de tegenwoordige kantoorhoudster werd aange steld; het was in den tijd, dat Santpoort nog ^n goedig, klein boerendorp was. Voor de behoeften van de toenmalige Santpoorters was be ruimte meer dan voldoende en aan de sischen van het publiek werd in alle opzich ten voldaan. Maar het dorp Santpoort groeide en breidde Sich uit in aantal bewoners en in deftigheid, eu het hulppostkantoor bleef zooals het was, Het werd voor de in aanzien stijgende gemeen te te klein en te ongeriefelijk. Men heeft al Seprobeerd aan de moeilijkheden tegemoet te bomen door de uren van openstelling uit te breiden. Maar ook dat hielp niet voldoende Hu js het P. T. T.-bedrijf, behalve oer-zakelijk, °°k een bedrijf, waar goede menschelijke over wegingen ten opzichte van het personeel gel ben. De afdoende verbetering van het post kantoor te Santpoort is tot nu toe uitgebleven bit piëteitsoverwegingen voor de tegenwoor dige kantoorhoudster, wie men, na zooveel Jaren trouwen dienst, thans geen last meer ver oorzaken wil. Bij de aanstelling van een nieu wen kantoorhouder komt er een grooter en beter ingericht kantoor, zoo vertelde men ons. Het is natuurlijk zeer prijzenswaardig, dat bet P.T.T.-bedrijf er overwegingen op na houdt van diep menschelijken aard en wij zullen de iaatste zijn om dat af te keuren. Maar het lijkt ons toe, dat dit toch niet geheel den toestand bi Santpoort rechtvaardigt. Als men overtuigd i®. dat het kantoor verbeterd moet worden eh het is inderdaad onhoudbaar dan dient bat te geschieden. Het kan toch zoo moeilijk biet zijn om met de kantoorhoudster tot over- eenstemming te komen. Zij heeft groote ver- biensten voor het P. T. T.-bedrijf. Dat staat vast. voor een verdienstelijk ambtenaar kan Uien wat over hebben. In het café-restaurant Gebr. Brinkmann werd Gisterenavond de feestelijke prijsuitreiking Gehouden van de door de verschillende deelne mers gewonnen prijzen op het door het centrum- c°mité van „Koninginnedag" georganiseerde ®oncours-hippique op 31 Augustus op het Pavil joensterrein. De voorzitter, mr. dr. F. A. Bijvoet, dankte be autoriteiten van provincie en gemeente, die er het hunne toe hadden bijgedragen om het leest te doen slagen, den concierge Stouten, die steeds bereid was speciale opdrachten te vervul len, het college van B en W„ den Dienst van Hout en Plantsoenen, het Electriciteitsbedrijf, ben Dienst van Openbare Werken, de politie, die boor doelmatige afzetting den ruiterstoet tot een Waren triomftocht heeft gemaakt, de velen, bie prijzen beschikbaar stelden, instructeur de Munnik, bij wien het commando in voortreffe lijke handen was, de provincie voor het afstaan Van den tuin van het provinciale gebouw, en be moedige vrouwelijke ruiter, die toen zij over ben kop van haar paard geslingerd werd, de tegenwoordigheid van geest had om de teugels te grijpen, waardoor het dier niet op het publiek kon inloopen. Ook het klein-orkest van de H.O.V. °hder leiding van Marinus Adam, dat de dansen Van het ballet Tilly Silon muzikaal had geïllus- °erd, werd dank gebracht. Spr. prees ook het beil waarop het ballet staat. De leden van de landelijke ruitervereenigingen bobben uitstekende staaltjes van ruitertechniek aten zien, aldus spr. Velen hebben verbaasd ®estaan over de voortreffelijke toeren, waarvoor beel wat geduld en oefening noodig is geweest. Het doel van het centrum-comité is, den menschen iets te bieden waar ze later nog iets ai1 hebben, dus om het vermaak op een hooger Peil te brengen. Allen, die daaraan hun krachten ebben willen geven, hebben een uitstekend werk eUicht, waarvoor een hartelijk woord van dank. r Hierna ging de heer Bijvoet over tot het uit- eiken der prijzen, proepspringen: Ie prijs: Landelijke rijvereeniging „De Amstel- jPbers". G. Griffioen, A. Verhagen en W. de v 2e prijs: Landelijke rijvereeniging „Kapitein T' b. Wal". J. Petri, P. Meerburg en Jan van leeuwen. p3® prijs: Landelijke rijvereeniging „Beyaert". V- d. Most, D. Hazemaker en J. Beest. Uelukspringen: _e Prijs: v. Beem van de landelijke rijvereeni- Pg "De Kruijf". g ,e' 3e en 4e prijs A. Verhagen, Kruk en J. breuder, allen van „De Amstelruiters". landemwedstrijd: iep6 PriJs: D' Hazemaker van „Beyaert" (zilve- medaille, beschikbaar gesteld door de ge- 2 nte Haarlem), e prijs: J. Petri van „Kapitein v. d. Wal". Prfjs: P. v. d. Most van „Beyaert". e prijs; W. v. d. Jong van „De Amstelruiters". Iyt°1ena>lle vermelding werd toegekend aan mej. Hoedengevecht: Grnp-2e' 3e en 4e PrÜsp- v. Wijk, Knibbe, Harm oud en meJ- Hopman, allen van „De boeveruiters". Lintenroof heeren; le prijs: Boot van „Kapitein v. d. Wal" (zil veren medaille, beschikbaar gesteld door „Haar lems Bloei"). 2e prijs: J. Barnhoorn van de „Norgaruiters". 3e prijs: Schreuder van „De Amstelruiters". Lintenroof dames: le en 2e prijs: Mej. Molenaar en mej. Hoger- vorst, beiden van „Kapitein v. d. Wal". Postiljonrace: le en 2e prijs: G. Griffioen en A. Verhage, beiden van „De Amstelruiters". 3e prijs: Mej. Verbeek van „De Badhoeve- ruiters". Verschillende waardevolle prijzen werden uit gereikt, o.a. bekers en schilderijen. Namens de diverse rijvereenigingen sprak de heer Slob een kort woord van dank voor de har telijke ontvangsten, zoowel op Koninginnedag als gisterenavond. Tevens dankte hij den heer Bijvoet voor de geestige en bewonderenswaardige wijze, waarop hij bij iederen prijs weer een toe passelijke rede afstak. Nog geruimen tijd bleef men gezellig bijeen. Een klein maar fijn strijkje zorgde voor stem mingsvolle muziek. Maandagavond is in een pension in de Zee straat te Zandvoort een drietal personen aan gehouden, bestaande uit een moeder, zoon en schoondochter, die eenige maanden geleden ten nadeele van een thans eveneens hier verblijven- den vreemdeling in het buitenland geraffineer de oplichtingen pleegden en daarmee sindsdien zijn doorgegaan. Uit het tot heden ingestelde onderzoek is gebleken, dat de moeder en de zoon zich aan meerdere bedenkelijke practijken heb ben schuldig gemaakt. Zij zijn ter beschikking van de justitie in bewaring gesteld. De schoon dochter is na verhoor weder vrijgelaten. Nog onlangs onderging de moeder, die ondanks het zich opstapelend bewijsmateriaal hardnekkig blijft ontkennen, terzake oplichting gevangenis straf. t DONDERDAG 9 SEPTEMBER Programma 1: Hilversum 2. Programma 2: Hilversum 1. Programma 3: 8.00 Keulen, 9.50 Pauze, 10.05 Keulen, 10.15 Pauze, 10.35 Parijs Radio, 12.20 Ned. Brussel, 1.35 Keulen, 3.20 Diversen, 3.35 London Regional, 4.20 Keulen, 7.50 Parijs Ra dio, 8.20 Fr. Brussel, 9.20 Parijs Radio. Programma 4: 8.00 Ned. Brussel, 9.20 Diver sen, 10.35 London Regional, 3.35 Droitwich, 9.05 Parijs Radio, 9.20 Diversen, 10.00 Droitwich. Programma 5: 8.007.00 Diversen, 7.00 Eigen Gramofoonplatenconcert: Orgel en Zang: 1. Der Rosenkranz, 2. Aiohoe Oe, 3. Lolita, 4. One night of love, 5. Through Southern Climes, 6. Mein Herz ist voller Sonnenschein, 7. Erst eine Walzprnacht, 8. Dixonland no. 8, 9. Star in my eyes, 10. Die Klosterglocken, 11. Tu ca nun chiagne, 12. Ich bin heut' so froh, 13. Song of the islands, 14. Chiribiribin, 15. o sole mio, 16. Learn how to lose. 8.0012.00 Diversen. Over het leven van circusmenschen kan de leek zich geen goed denkbeeld vormen, en toch is het aantal hardwerkende lieden, die achter de schermen werken en waarvoor het publiek nooit applaudisseert, zeer groot. Daar wij ech ter thans het werken van deze menschen wil len leeren kennen, moeten wij wat dieper op het leven van enkelen ingaan. Allereerst willen wij over de dierenoppassers spreken. Zij leven met hun dieren en wijken niet uit den stal, wanneer hun beschermelin gen ziek zijn. Zij vergeten zelfs te eten, te drin ken en te slapen, om in de nabijheid van hun zieken lieveling te zijn. Toch heeft de dieren- oppasser ook veel te doen. Laten we eens be kijken, hoe de olifanten-oppassers hun werk dagen besteden. Bij Sarrasani bijvoorbeeld rei zen ervaren olifanten-oppassers het circus vooruit, om op het nieuwe terrein, in de nieu we stad groeven aan te leggen, waarop het groote houten olifanten-podium geplaatst wordt. Deze kolossen zijn namelijk zeer gevoelig te gen vochtigheid en daarom moet nog voor het circus er is, reeds gezorgd zijn voor een be hoorlijke afwatering. Eiken dag moeten de voetzolen van de olifanten nagekeken worden, opdat er zich niet het minste vuil onder kan verzamelen. Bij de geringste verwonding doet men den olifant een leeren schoen aan. Het spreekt vanzelf, dat het dier tegen zulk een schoen bezwaren heeft, zoodat ook in den tijd, dat het gezond is, de schoen reeds af en toe wordt aangepast, om den olifant aan deze dracht te gewennen. De nagels der voeten worden zorgvuldig „gepedicuurd", ook moet de huid zeer verzorgd worden. Het geheele lichaam wordt Het nieuwe huis van beton en staal van onze onversaagde brandweerlieden is, op een enkel verfje en op een gedeelte van de betegeling van de ruime binnenplaats na, geheel voltooid. Zwaaien nu nog de tegel leggers en de zandscheppers den schepter in de ruime garage en op de binnenplaats, zeer binnenkort zal de brandweer geheel 1 bezit nemen van het moderne gebouw. Het wachten is alleen nog op het tijdstip, dat de asfalteering van het gedeelte van de Gedempte Oude Gracht tusschen 't Spaar- ne en de Kleine Houtstraat een feit zal zün. Nu behoort het betreden van het gebouw nog tot een gewaagde onderneming. Aan beide zij den is de straat opgebroken en slechts via glib berige aardklonten en een smal zwiepend plankje boven een ravijn, waarin buizen en draden worden gelegd, kan men het domein der brandweerlieden betreden en komt men op de binnenplaats, waar rechts de veertien en een halve meter hooge die tevens als oefentoren kan worden ge bruikt, majestueus in zijn strakke lijnen, de luchten tracht te klieven. Links liggen in een gebogen lijn de garages. De brandweergarage, die over zes uitgangen beschikt, kan ruim negen groote wagens bevatten. Daarnaast is een garage aangebouwd voor de ziekenauto's met puimsteen afgewreven en de slurf boven dien nog met een draden borstel behandeld. Bij hitte moeten de kolossen gebaad of afgespoten worden, terwijl bij koude de huidplooien met vaseline moeten worden ingewreven, om de huid soepel te houden. Voor den nacht wordt voor den olifant een zachte legerstede uit stroo gemaakt. Als men dan nog denkt aan het voe deren en het drinken en aan het optuigen voor de voorstelling kan men begrijpen, dat de oli fantenoppasser werkelijk zijn handen vol heeft. Daar de verzorging van paarden algemeen bekend is, behoeven we daarover niet meer te spreken. Wel moet uitgeweid worden over de vele exotische dieren, zooals zebra's, lama's, kameelen, waterbuffels etc. Elk dier verlangt een bijzondere verzorging, terwijl tevens zeer opgepast moet worden als het publiek in de stallen is, daar het dikwijls voorkomt, dat men lekkernijen voor deze beesten meebrengt, die hun in het geheel niet bekomen. Dit is geen kwaad opzet, maar onkunde. De opperstalmeester kan slechts een man zijn, die de grootste ervaringen bezit op het gebied der dierenverzorging. Ook heeft de voe- dermeester een zware verantwoording, hij is aangewezen om iedere voederlevering te con troleeren, wat kwaliteit en gewicht betreft. Sarrasani voedert aan zijn roofdieren slechts het beste paardenvleesch (in Zuid Amerika mager rundvleesch). Minderwaardig vleesch komt bij Sarrasani niet in aanmerking, daar hij op het standpunt staat, dat het beste voe der voor zijn dieren nog niet goed genoeg is. Leeuwen en tijgers moeten een dag in de week vasten, daar zij anders ziek worden. In den wa gen liggen ze op 'n helderen parketbodem. Tij dens de voedering worden ze door schotten van elkander gescheiden, omdat ze anders met el kaar zouden gaan vechten en een dergelijk ge vecht eindigt gewoonlijk met den dood van een der dieren. In den wagen, die volkomen afge sloten kan worden tegen de nieuwsgierige blik ken der buitenwereld, brandt electrisch licht. Eiken morgen gaan de dieren met hun tem mer in de kooi, opdat ze wat kunnen spelen. Dit geldt ook voor de beren, die krachtige pap, samengesteld uit rijst en bouillon, te slurpen krijgen. Zeer belangrijk is ook het aantal ambachts lieden, die met een circus meereizen. Het heeft een eigen smederij, een zadelmakerij, terwijl van den Geneeskundigen Dienst, terwijl geheel rechts, dus het meest naar de Kleine Hout straat toe, een transformator is ingebouwd, die vroeger het straatbeeld ontsierde. De ruime binnenplaats, waarop zich ook een overdekte rijwielstalling bevindt, is een uitste kend oefenterrein. Vanaf den droogtoren, waar van het eigenlijke doel straks besproken zal worden, en die met verschillende balcons is toe gerust, kunnen de brandweerlieden het spring- valzeil probeeren. In een zich daaronder be vindende cel kunnen zij de rookmaskers be proeven. Achter het hoofdgebouw en aan den droog toren aangebouwd, bevindt zich een 25 meter lange gang. Aan de linkerzijde van deze gang is over de geheele lengte een betegelde bak. Iederen keer als de slangen gebruikt zijn, wor den zij hier onder druk gereinigd. Ook kunnen zij, door de waterleiding af te sluiten, door middel van een perspomp, op hun waterdicht heid worden beproefd. Door twee luiken wor den zij dan den droogtoren ingeheschen en te drogen gehangen. Boven in dezen toren zijn voor de circulatie van frissche lucht ventilatie- luiken aangebracht, terwijl in den winter ver warmde lucht opstijgt. Vroeger gebeurden het spoelen en drogen op de binnenplaats van de Pandpoort. Het spoelen geschiedde in een grooten bak, terwijl de slan gen te drogen werden gelegd op een meterslan ge plank, die tegen de omliggende gebouwen was bevestigd. In vergelijking hiermee is de nieuwe wijze van reiniging wel een groote vooruitgang. Buiten dezen spoelbak zijn op den beganen grond van het hoofdgebouw verschillende werk kamers en de kelder voor de centrale verwar ming. Zelfs de garages zijn van radiatoren voorzien. Een betegelde trap leidt naar de sein- zaal op de eerste verdieping, die, evenals de drie chauffeurswoningen in het hoofdgebouw, reeds in gebruik is. In de seinzaal, het vitale punt van de ka zerne, aanschouwt men verschillende zwarte kastjes met veel lampen en knoppen. Zoo is het bijvoorbeeld mogelijk, om, wanneer er brand wordt gemeld, door één knopje over te halen, zes tot zeven leden van de vrijwillige brand weer te alarmeeren. Enkele groote openbare gebouwen, eenige drukkerijen en fabrieken, die een eigen brandmelder hebben, staan in directe verbinding met de seinzaal. Hoewel het oogen- schijnlijk allemaal heel eenvoudig en vanzelf sprekend lijkt, moet men toch wel tot de con clusie komen, dat een geweldige warboel van Hjnen en draden en ingenieus gevonden kop pelingen achter die zwarte ebonieten kasten verborgen is. Tevens bestaat de gelegenheid om van het bureau van de brandwacht met een persoon voor de deur van den hoofdingang te spreken door een luidspreker-telefoon, zoodat de wacht niet van zijn verantwoordelijken post behoeft weg te loopen, zooals we destijds uitvoerig hebben beschreven. De verdere ruimte op de eerste verdieping is ingenomen door een wachtkamer, eenige kleinere werkvertrekken, een ruime hal, het trappenhuis van den hoofdingang en een der drie chauffeurswoningen. Op de tweede ver dieping bevinden zich nog twee woningen, ter wijl zich daarboven een ruime zolder uitstrekt. In de hal op de eerste verdieping is een pla quette aangebracht, in Augustus 1937 aan com mandant v. d. Broek aangeboden door deHaar- ook schrijnwerkers en kleermakers aan 't werk zijn. Een man heeft het opzicht over het vele materiaal, zooals hamers, spijkers, ankers enz. Een vrouw zorgt voor het toezicht op de gar derobe van het ballet en het mannelijk dienst personeel. Behalve de costumes van de artisten zijn garderobe en de dierentuigen eigendom van het circus. Hierbij kan vermeld worden, dat de muilezels in een zeer kwaden reuk staan, om dat zij het zeer ver gebracht hebben in het vernielen van hun tuig. En paarden en muil dieren hebben niet alleen prachtig tuig noo dig voor hun optreden, maar ook nog 4 dekens, en wel een voor de reis, een voor de dierenten- toonstelling, een voor regen en een voor den nacht. Een groote verantwoording dragen ook de electriciens, de chauffeurs en de tentlieden. Zij wonen gezamenlijk in de tentenstad, behalve de vele artisten, die een kamer in de stad huren. In verband met den stand van den barometer en het weerbericht wordt het verlof der tent- menschen geregeld. Als het stormt heeft ieder zijn vaste plaats. Tenten moeten bij stormweer zeer goed bewaakt worden, anders eindigt het in een catastrophe. Met het mes in den mond wordt bij storm door de tentmenschen opge bouwd, om, als het noodig is, de touwen door te snijden, opdat het linnen niet scheurt. Weg vliegen mag 'n tentdeel, men vindt het dan wel weer heel terug, als het echter stuk waait, gaat het met groote onkosten gepaard. Sarrasani's tentenstad is telefonisch verbon den met de wereld en behalve de telefooncen trale vinden we er nog 14 neven-verbindingen. Over het geheele terrein strekt zich de water leiding uit, die door eigen buizen gevoerd wordt. Opdat er geen stoornissen in het leven van de tentenstad voorkomen is een uitstekend geschoold personeel noodzakelijk, evenals een staf voorreizigers. Deze moeten terreinen hu ren, speelvergunningen halen, wegens belastin gen onderhandelen en met de spoorwegen con- fereeren, want Sarrasani heeft voor het ver voer van zijn dierenmateriaal ook extra-treinen noodig. Voorts moet de voorverkoop worden georganiseerd, en met de verschillende tram- en autobusondernemingen worden onderhan deld, tot het doen inleggen van extra verbin dingen en duizenden andere zaken meer. En, als men nu denkt aan al dezen arbeid, die verricht moet worden, voordat een circus kan spelen, moet men zonder twijfel veel achting hebben voor de „stille" werkers in het circus. lemsche Vrijwillige Brandweervereniging „De Tien." De traptreden zijn vervaardigd uit as- besta, het uiteindelijk resultaat van een nieuw procédé, dat aanvoelt als hout maar hard is als graniet en een groene kleur heeft. Boven den hoofdingang heeft de Haarlemsche beeldhouwer, de heer J. Veldheer, op een zand- steenen plaat van 2 meter 30 c.M. lang, ver schillende brandweerlieden uitgebeeld, die een slang in gereedheid brengen. En hiermede is ook de kunst aan het nieuwe gebouw verbon den. Indertijd plaatsten wij hiervan een photo en beschrijving. Het geheele gebouw is uitgevoerd in beton. Nagenoeg overal zijn tegels aangebracht. De vloeren van verschillende vertrekken zijn met linoleum bekleed. De deuren zijn veelal van staal. Overal zijn stalen ramen in houten ko zijnen aanwezig. De nieuwe brandweerkazerne is, doordat alles zoo economisch mogelijk gebouwd en geplaatst werd, een der meest practische van ons land. Bij het Zondag te Amsterdam gehouden Zang en muziekconcours werden o.m. de volgende uit slagen behaald: le afd. Dameskoren: „Arcis", Haarlem, dir. J. Hensen, le prijs, 350 punten. 3e afd. Harmonie: Eensgezindheid uit Bad hoevedorp, dir. J. H. M. Komst, 2e prijs met 317 punten. 4e afd. Harmonie: Aalsmeers Jeugdcorps, Aalsmeer, dir. A. Meyns; le prijs met 54 pnt. (marschwedstrijd) en 2e prijs, 319 pnt. in con certwedstrijd. Eere-afd. Fanfare: Excelsior, Heemstede, dir. R. v. 't Hoff, le prijs 55 pnt. (marsch) en le prijs 347 pnt. (concert). Eere-afd. Mannenkoor: Liedertafel Haarlems Zanggenot, Haarlem, dir. L. C. Keereweer, le prijs met 367 pnt. le afd. Fanfare: „Kunst na Arbeid", Benne- broek, dir. A. C. Jutjens, le prijs met 54 pnt. (marsch) en 2e prijs, 315 pnt. (concert). onderwerp: „De executoriale kracht van grossen en notarieele acten". Ook moeten er nieuwe bestuursleden geko zen worden, daar de aftredende bestuursleden, de heeren Jhr. Mr. C. de Ranitz en A, Bonga, niet herkiesbaar zijn. Bij den heer Terhorst in de Clercqstraat zijn eenige wel zeer eigenaardige aardappelen ge groeid, die een vreemdsoortigen vorm hebben. Een aardige speling der natuur! De kanarievrienden hebben een nieuwe ver- eeniging opgericht onder den naam van „Ka naria". Speciaal het veredelen van de zang kanarie heeft hun belangstelling. Secretaris is de heer J. v. Gasteren, Patrimoniumstraat 32. De Kring Haarlem van de Ned. Vereenig!ng van Cacteeën- en Vetplantenliefhebbers verga dert Donderdagavond in Hotel Lion d'Or. De heer J. Janse spreekt over den bouw der bloem, haar oorsprong en functie, in het bijzonder bij de cacteeën. Op 11 September a.s. hoopt de Eerw. Broeder Ansbertus van het St. Bavo-gesticht te Noord- wijkerhout zijn gouden professiefeest te vieren. De jubilaris werd 18 Maart 1857 in Westemkot- ten in Westfalen (Duitschland) geboren. In de Mariastichting te Haarlen is op 80- jarigen leeftijd, na een ziekte van slechts drie dagen, overleden de heer D. Sistermans Sr., eige naar van het bekende hotel Het Wapen van Friesland te Hillegom. De laatste jaren exploi teerde de zoon het hotel. De kinderfeesten ter viering van Koninginne dag zullen voor Hillegom op 22 en 23 September gehouden worden. Er zal geen harddraverij plaats hebben. Te Velsen is op 60-jarigen leeftijd overleden de heer I. S. Hagen, directeur van de N.V. Melk inrichting Velsen. In den ouderdom van 73 jaar is gisteren alhier overleden de bekende Haarlemsche kunstschilder H. van Steenwijck. Het jaarlijksche Triduum van den R. K. Volksbond, afd. Haarlem, zal op Woensdag 15, Donderdag 16 en Vrijdag 17 September, des avonds om kwart over 8 gehouden worden in de St. Josephkerk. Op Zondag 19 September wordt om 7 uur een algemeene H. Communie der le den gehouden. Pater Severus OJVLC., de popu laire priester, die op zoo'n heerlijke wijze de retraite voor de werkloozen geleid heeft, zal ook dit Triduum leiden. De jaarfeesten van den R. K. Volksbond wer den gehouden op 5, 7, 10, 13, 15, 18, 21, 27 en 29 October in „St. Bavo". De R. K. Rederijkers kamer „Alberdingk Thijm" zal opvoeren „Don Quichot op de bruiloft van Kamacho", het be kende stuk van Pieter Langendijk. Regie van H. Moerkerk. Het Plaatselijk comité van „Herwonnen Le venskracht" houdt op Dinsdag 14 September een algemeene ledenvergadering in het gebouw „St. Bavo". De as. feestavond en de jubileums actie zullen dan o.a. besproken worden. Het comité „Herwonnen Levenskracht" laat de bus voor de oude rijwielplaatjes voorloopig nog in het gebouw „St. Bavo" staan in de ver wachting, dat degenen, die zoo'n plaatje nog bezitten, het er alsnog zullen inwerpen. Het is voor een goed doel! De afd. Haarlem van den R. K. Grafischen Bond vergadert op 14 September om 8 uur des avonds in het gebouw „St. Bavo". De beschrij vingsbrief van de Bondsvergadering komt dan o.a. aan de orde. De Broederschap Van Notarissen in Neder land houdt op 9 en 10 September haar alge meene jaarvergadering in Haarlem in het Gem. Concertgebouw. Mr. G. H. A. Grosheide en Mr G. Nauta brengen prae-adviezen uit over het De Bijz. Commissie voor de Reclasseering zal op Zaterdag 11 en Zondag 12 September in rest. Brinkmann, Groote Markt vergaderen. Zaterdagavond om 8 uur spreekt de heer W. Drees, lid van de Tweede Kamer over: ver schillende soort zorg voor sociaal gederailleer- den, terwijl Zondagmorgen Mr. G. T. J. de Jongh, oud-kinderrechter te Amsterdam een lezing houdt over: De bestrijding der jeugd criminaliteit. De heer H. Ploeg Jr., secretaris der commissie zal tenslotte een inleiding hou den over: „De taak van de N.V. en haar leden op de behandelende gebieden". Ondertrouwd: 8 Sept.: A. Zuidweg en M. van der Poorte; M. E. Spoor en W. Regenboog: H. Vietor en E. Brück; J. Voerman en T. P. Tro- mer; A. B. J. M. van der Erf en A. M. Moo- lenaar; F. A. van Zijp en G. Tromp; A. J. Lubbers en A. P. A. de Kruijf; J. Odenthal en J. W. Oldenburg; P. Stam en H. M. van Kouteren; A. J. de Jong en S. Eberle; D. Pre- vost en M. M. Breeuwer. Getrouwd: 8 Sept.: Th. van de Reep en K. E. Frimont: W. van Essen en A. van Gennip; A. C. B. Ooms en J. E. Voortwist; J. Moone en C. van Gog; J. G. Remijn en A. G. Kaczor; Th. van Renswoude en R. van der Meer; N. J. Coster en I. J. Pape; A. Blok en W. C. de Vries; P. J. B. Honnebier en A. M. Klomp: F. Th. Louwerens en M. H. J. C. de Wit; D. Wijkhuizen en M. van Dilgt; I. J. Velleman en N. Cosman. Geboren: 7 Sept. M. VisseBruinooge, z.; 8 Sept. S. M. TuinVester, d.; 5 Sept. E. P. VeldhuisPrenen, d.; 7 Sept. A. E. Hulsebosch Willemse, z.; 7 Sept. M. A. ZandvlietHulse bosch, d.; 7 Sept. C. G. VerheemVreeswijk, d. Overleden: H. van Erkelens, 75 jaar, Johan nes de Breukstraat; H. van Steenwijk, 72 jaar, Merkmanstraat; J. T„ 16 mnd., z. van J. A. v. d. Prijl, Kamperlaan; P. de Jong, 17 jaar, Tweede Vooruitgangstraat; S. E. v. d. Heijden, 74 jaar, Olycanstraat. AANVANG 8 UUR Prijzen der plaatsen: Loge f 2.50, le rang f 1.50, 2e rang f 1.-, 3e rang f 0.60 Kaarten verkrijgbaar aan de loketten of in voorverkoop. Zie nevenstaande adressen. 2e Voorstelling Donderdag 16 September 3e Zondag 19 p, 4e Donderdag 23 Premie uitsluitend bij den voorverkoop. Wie 5 kaarten, van welken rang ook, tegelijk afneemt, ontvangt er 6 en be hoeft er Joch maar 5 te betalen. Adressen van voorverkoop: Haarlemt«J. H. de Werd, Kleverparkweg 4, J. en A_ Stam, Paul Krugerstraat, Mej. Bluekens, Parklaan 22a, H. Coebergh, Ged. Oudegracht 74, W, Tweehuyzen, Zijlstraat 77, H. A. Kroes, Zuiderbuitenspaame 2, Th. Braak, v. Marum- straat 28, P. Verhoogd, Leidschevaart; Heemstede: R. en D. Jonckbloedt, Binnenweg 1, J. v. d. Linden, Zandvoortschelaan 31 (hulpkantoor), L. v. d. Voort, Heerenweg 95, J. Ver- zijlbergen, Binnenweg 184, J. v. Winsen, Wilhelminaplein 21; Overveen: Weleerw. heer Th. Lampe, R.K. Pastorie, Korte Zijlweg 7; Vogelenzang: J. Groskamp, Graaf Floris- laan 16; Aerdenhout: Mej. M. Boerrigter, Zonnebloemlaan 38; Hillegom: W. v. d. Zwan, Haven 66, Weleerw. heer B. Schneiders, R.K. Pastorie, Hoofdstraat 18; Lisse: W. F. Bus man, Heerenweg 448 (Engelenburg), Weleerw. heer W. Nicolaas, R.K. Pastorie, Lisse-Dorp; Zilk: Zeereerw. heer F. Hanse, R.K. Pastorie, Beeklaan 14; Noordwijkerhout: Café-Rest. „De Zwaan", Dorpsstraat 26; Noordwijk: Augustinus, v. Limburg Stirumstr.; Haarlem mermeer: Zeereerw. heer P. Cornet, R.K. Pastorie, Hoofdweg 121, Vijfhuizen, G. v. Sta veren, Hoofdweg 1302, Nieuw-Vennep, Zeereerw. heer W. v. d. Berg, R.K. Pastorie, Kruis weg 1071, Hoofddorp, Zeereerw. heer H. v. d. Waarden, R.K. Pastorie, Spieringweg, Vijf huizen; Aalsmeer: Zeereerw. Pater H. Heggelman, Carmelietenklooster, Stommeerweg 15; Kudelstaart: Zeereerw. heer. W. v. Leeuwen, R.K. Pastorie; Zandvoort: A. Aleven, Kerk straat 13; Santpoort-Station: P. F. Witte, Alberdingk Thijmlaan 20: Santpoort-Dorp; Zeereerw. heer Goosens, R.K. Pastorie, Frans Netscherlaan; Driehuis-Velsen: J. de Ruiter, Koster; IJmuiden-Oost: Weleerw. pater Theodorus, Willemsbeekweg 112; IJmuiden: Macquiné, Willemsplein 17; Velsen-Noord: J. D. v. Schie, R.K. Volksbond, Wij kerstraat- weg 76; Wijk aan Zee: Zeereerw. heer L. Snelders, R.K. Pastorie; Beverwijk: D. Burger, Breestraat 86; H. Eijking, Arendsweg 67; Heemskerk: Zeereerw. heer v. d. Nouwdand, R.K. Pastorie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5