Hevige Japansche aanvallen op Poetoeng De burgeroorlog in Spanje Het nieuws van heden Middellandsche Zee-Conferentie Japansch hospitaal schip getroffen DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1937 - AVONDBLAD DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20760 Rechtsche duikbooten in de Middeilandscke Zee Kleine successen der nationalisten Wordt er een veilige zone ingesteld? Het Weer De Fransche arbeiders Vuleaan werkt op Kamtsjatka De C.G.T. wil herstel van internationaal recht Men is verrast over het felle verzet der Chineezen Toenadering tusschen Italië en Japan? ERNSTIGE AUTOBOTSING Nadeel voor Valencia verwacht De Volkenbond Rapport van het Economische Comité De Partijdag te Neurenberg Strenge rechtspraak als voorbehoedmiddel Nazi's in Amerika Scheepsvolk staakt DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Prins Bernhard in Utrecht Bezoek aan de Jaarbeurs Geheime landingen Prinselijk Huwelijk TER DOOD VEROORDEELD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, Ingez. mededeefingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. VALENCIA, 10 Sept. (Havas) Het Ministerie van Landsverdediging deelt in een communiqué o.m. mede: Aan het Noordelijk front heeft de druk der vijandelijke troepen den geheelen dag langs de kust voortgeduurd. Zij werden evenwel teruggedrongen. In den sector van Pola de Gordon zijn de Nationalisten er in geslaagd Penas Blancas en Magdalena te bezetten. Regeeringsbatterijen hebben Pra- via gebombardeerd. Het gebouw, waarin de vijandelijke strijdkrachten geconcentreerd waren, werd door twee granaten getroffen. Het ministerie bevestigt, dat op 7 September slag is geleverd tusschen de kruisers Libertad en Canarias. Het geeft te kennen, dat een gra- öaat van de Libertad den nationalistischen kruiser Canarias bij den achterschoorsteen beeft getroffen. De Daily Express te Londen meldt, dat de Rechtsche autoriteiten in Spanje Donderdag- avcnd de beide Britsche handelsschepen Can- delstone Castle en Molton hebben vrijgelaten. De Britsche Regeering heeft eenige malen ge protesteerd tegen de zes weken geleden ten uit voer gelegde inbeslagneming. De schepen zijn Van Bilbao naar Bordeaux vertrokken. Uit Bilbao wordt door Reuter gemeld: In een onderhoud met den correspondent ran Reuter heeft generaal Queipo de Llano oan. verklaard: ,,Noch wij, noch onze te genstanders bouwen duikbooten. Zij koopen deze en dat doen wij ook. Wij hebben er vier gekocht, en deze bevinden zich op het oogenblik in de Middellandsche Zee." Tk deel de verontwaardiging der Italianen, Aldus Queipo de Llano, over de Sovjet-nota, die hen onomwonden beschuldigt. De Sovjets badden ons ook een nota kunnen zenden, w'ant Wij bezitten vier duikbooten. Verder noemde de generaal het absurd, dat 61" een Middellandsche Zee-Conferentie wordt Behouden zonder het nationalistische Spanje. De wereld moet niet veel verwachten van de Voode legers, ging de generaal voort, die slechts twee leiders hebben, namelijk Miaja, die een biuiiezel en Pozas, die een sukkel is en die geen Van beiden militaire talenten bezitten. Ik ben een voorstander van den corporatie- Ven staat, met een betere verhouding tusschen Werkgever en werknemer en voldoende gele genheid voor een goed werkman om vooruit te bomen. Engeland en Amerika weten, zoo ging Queipo Voort, dat Franco's regeering de eenige wer kelijke regeering in Spanje is. Wij hebben de Wet aan onze zijde en hebben orde, terwijl de fegeering der rooden gekenmerkt wordt door hdsdaad, onwettigheid en wreedheden. Ik heb brieven uit de Vereenigde Staten gekregen, Waarin mij w'ordt medegedeeld, dat de regee- rbig te Washington geneigd wgs ons te erken den, doch zij stuitte op verzet van de Joden, bie ons in de Vereenigde Staten bevechten. Prieto en Azana, vervolgde de generaal, zul len waarschijnlijk naar het buitenland vluch ten, voordat de rooden geheel ineenstorten. Ik Weet, dat Prieto voor twee millioen pesos een Paleis in Mexico heeft gekocht, waarheen hvi zijner tijd wil vluchten. Als we hem te pak ken krijgen, zal hij zijn paleis niet noodig heb ben. Het is moeilijk te voorspellen, zeide Queipo biet een glimlach, hoelang de oorlog nog zal buren. Dat hangt van veel dingen af. Geeft Gij on zich in de eerstvolgende dagen over, dan kunnen wij onmiddellijk 100.000 man naar een bhder front zenden. Doch al bieden de Astu- fiërs den laatsten tijd meer weerstand, zij zul ten spoedig weggevaagd worden. Wat ons vol- Send doel is, weet alleen de opperbevelhebber. De officieele opening van de veetentoonstelling op het lJsclubterrein Banestrater gelegenheid van de Beemster herdenkingsfeesten. De Commissaris der Koningin in Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. Röell, tijdens zijn openingsrede. Naast hem burgemeester P. Kikkert H VERWACHTING: Meest matige Noor- delijke tot Noord-Westelijken wind, ge- EE M deeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, s ff koude nacht, overdag weinig verandering EE in temperatuur. =5 Er Hoogste barometerstand 772.1 te Valentia Er Laagste barometerstand 734.5 te Vardoe H zon op v.m. 6.24 onder n.m. 7.29 uur. EE Licht op n.m. 7.59. Maan op n.m. 12.51 EE 011<ier n.m. 9.17. Eerste kwartier 12 Sept. 1 STORMWAARSCHUWINGSDIENST g EE Geseind van de Bilt vanochtend om jE Er 9.05 uur aan alle posten: „Weest op uw EE hoede". CHABAROW, 10 Sept. CTass) Het vulca- hische instituut op Kamtsjatka meldt, dat de Vuleaan Klioetsjefski op het oogenblik volop bi werking is. Op 2 September j.l. heeft men een enorme lava-uitbarsting waargenomen, Welke zich tot op verscheidene kilometers uit lekte. Dichte aschwolken vlogen veertig kilometer ver weg. PARIJS, 9 September. (Havas). De bestuurs commissie der C. G. T. heeft in haar bijeen komst een motie aangenomen, waarin met be trekking tot den internationalen toestand gezegd wordt, dat de gebeurtenissen in Spanje en China, de zeerooverij in de Middellandsche Zee, de mislukking van de politiek, die de principes van het Volkenbonds-handvest niet nakomt, de zwakte van de vredelievende mogendheden tegenover de volken die den oorlog wenschen, de wereld dreigen mede te sleepen naar een ramp, erger nog dan die van 1914. De noodzakelijkheid constateerende van collec tieve veiligheid, vraagt zij dringend om 'n algeheel herstel van de internationale politiek, en ver zoekt de Regeering zich duidelijk uit te spreken over een terugkeer tot het internationaal recht en van de andere vredelievende mogendheden te verkrijgen, dat een actie ingesteld wordt, volgens welke de betrekkingen tusschen de vol keren geregeld worden. Verder verzoekt zij de Regeering een collectieve veiligheid te verwezen lijken en een internationale entente tot stand te brengen, gebaseerd op de toepassing van het handvest van den Volkenbond. Het antwoord van de Regeering op de motie van de C. G. T. van 4 Augustus j.l. heeft de bestuurscommissie met voldoening ontvangen. In dit antwoord wordt geconstateerd, dat de C. G. T. er zich rekenschap van heeft gegeven, dat de arbeidersklasse geen enkele werkelijke verbetering zal kunnen verkrijgen zonder groote productie. De Regeering is het eens met de C. G. T., dat geen enkele aanslag mag worden gepleegd op de sociale wetten. De voorzitter der Radicaal Socialistische Partij heeft in zijn openingsrede in de bijeenkomst van het Uitvoerend Comité der Partij hulde gebracht aan het door Chautemps en Bonnet in de regeering verrichte werk. Met betrekking tot den buitenlandschen toestand verklaarde Daladier, dat Frankrijk den vrede wil en trouw blijft aan zijn idealen van arbitrage, collectieve veiligheid en wederzijdschen bijstand, en dat het nooit ge weigerd heeft met sympathie de werkelijke, vitale behoeften van anderen onder de oogen te zien. Bij de jongste manoeuvres van het Engelsche leger in de omgeving van Salisbury werd het nieuwste tank-afweergeschut beproefd. Uit de foto blijktdat dit afweergeschut zeer gemakkelijk te transporteeren is SJANGHAI, 10 Sept. (Havas) De Chi- neesche batterijen te Poetoeng hebben van ochtend van zeven tot acht uur Hongkioe en den linkeroever van de Wang Poe ge bombardeerd. De Japansche artillerie en luchtmacht beantwoordden den aanval te Poetoeng en Kiang Wan. De gebouwen en huizen in de internationale nederzetting trilden op hun grondvesten, toen Japansche oorlogsschepen en vliegtuigen Poe toeng op meedoogenlooze wijze aanvielen, in een uiterste krachtsinspanning, om den Chi- neeschen batterijen het zwüjgen op te leggen. Nadat de Chineezen het vuur hadden geopend, werd al spoedig het Japansche hospitaalschip „American Maru", dat bij het Japansche con sulaat gemeerd ligt, getroffen. Chineesche gra naten kWamen ook terecht in de dokken en op de kade, doch het Japansche slagschip Izoemoe, een der doelen, werd niet getroffen. De Japanners begonnen dezen dag hun ope raties met het bombardement op de sectoren Kiang Wan en Yangtse- Poe, doch concentreer den vervolgens hun aandacht op Poetoeng. De Japanners deelen mede, dat zij overeen komstig het plan oprukken, doch de Chineezen daarentegen zeggen, dat de Japanners terrein hebben verloren. Het is duidelijk, dat het Japansche plan beoogt langzaam doch zeker op te. dringen, aangezien de Japanners om politieke rede nen niet het gevaar van een nederlaag kun nen loepen. Zij schijnen wel verrast te zijn over de hardnekkigheid van den Chinee- schen tegenstand. Uit Tientsin wordt gemeld: De Japansche troepen langs de spoorlijn TientsinPoekau, die op 4 September j.l. Tangkwantoen bezet hebben, zijn vanmorgen een algemeen offensief begonnen op Matsjang, welke stad in brand is geschoten. Japansche oorlogsschepen voor Hongkong hebben de militaire punten gebombar deerd in de baai, waarin de Kanton-rivier uit mondt. Tientallen voor anker liggende schepen werden in brand geschoten. Japansche oorlogsschepen en vliegtuigen heb ben ook Swatau gebombardeerd, waar jaren lang een hevige anti-Japansche agitatie heeft gewoed. De schoten werden gericht op het hoofdkwartier van het garnizoen en op andere militaire punten. Dc beschieting duurde van des middags 1 uur tot des avonds half zeven. Ook hebben Japansche marinevliegtuigen bom men laten vallen op de militaire stellingen van Tsjaosjau. Het D. N. B. meldt uit Tokio: De zegsman van het Departement van Bui- tenlandsche Zaken heeft over de kwestie der schadevergoeding aan in Sjanghai wonende vreemdelingen verklaard, dat Japan elke scha devergoeding principieel van de hand wijst, om dat de schade ontstaan is uit gevechten welke het gevolg zijn van door China gepleegde ver dragsbreuk. Na de definitieve verdrijving van de Chineezen uit Sjanghai, zoo voegde de zegs man hieraan toe, zal Japan echter niet ongene gen zijn, de afzonderlijke aanspraken van bui tenlanders, geval voor geval, te onderzoeken. De Japansche minister van Buitenlandsche Zaken Hirota heeft Donderdag den ambassa deur van Groot Brittannië ontvangen. Waar schijnlijk heeft dit onderhoud betrekking gehad op het incident met Knatchbull Hugessen, dat Engeland niet als geregeld beschouwt met het voorloopig Japansche antwoord. Verder heeft de ambassadeur van Italic Auriti een bespreking gehad met den onder minister van Buitenlandsche Zaken, Horinoesji. over de veiligheid van de in China verblijvende Italiaansche burgers, waarvoor bescherming werd gevraagd, evenals voor de Roomsch Ka tholieke kerken in China, Men meent te weten, dat de Italiaansche diplomatie er naar streeft de betrekkingen met Japan nauwer aan te halen met ge bruikmaking van de opwinding, welke in Engeland is ontstaan door den aanval op den Britschen ambassadeur in China. Toch ontmoet een dergelijke toenadering groote moeilijkheden, vooral door de aan wezigheid van Italiaansche luchtvaartin structeurs te Nanking. De tegenwoordige besprekingen zouden be oogen de te dezer zake bestaande verschillen uit den weg te ruimen. Van Italiaansche zijde zou men doen uit komen, dat de aanwezigheid van Italiaansche instructeurs in China voor Japan het geringste kwaad beteekent, daar hun vertrek de komst van Sovjet-Russische instructeurs zou inhou den. De buitengewone zitting van den Landdag te Tokio is Donderdag officieel gesloten. De Japansche oud-minister van Buitenland sche Zaken, Arita, is na een inspectiereis door het Oostelijke grensgebied van Hsinking naar Moekden vertrokken, vanwaar hij per vliegtuig naar Peiping zal doorreizen. Inzake de inbeslagneming van een aantal Japansche en Koreaansche visschersbooten door de Sovjets in de wateren van de Gele Zee aan de monding van de Tjoemen, verklaart de zegs man van het Departement van Buitenlandsche Zaken te Tokio, dat volgens een bewering der Sovjets, de Japansche visschers in de Sovjet- Russische territoriale wateren gevischt hebben De Japansche ambassadeur te Moskou heeft reeds bij het Volkscommissariaat voor Buiten landsche Zaken tegen de inbeslagneming ge protesteerd en er op gewezen, dat Japan als territoriale wateren slechts een kuststrook van drie mijlen kan erkennen, zooals dit in het volkenrecht is vastgelegd, en niet een strook van acht mijlen, zooals de Sovjet-Unie voor zich opeischt. Tevens heeft de Japansche ambassadeur ge protesteerd tegen de toenemende arrestaties van Japansch personeel der Japansche petroleum- en steenkolenondernemingen in Noord-Sacha- lin. De arrestaties zijn geschied wegens het feit, dat aan bepaalde voorschriften niet .was vol daan. Vroeger, aldus de Japansche zegsman, werden hiervoor in Sovjet-Rusland slechts geld boeten opgelegd. Reuter meldt uit Washington, dat staats secretaris Huil te kennen heeft gegeven, dat de Vereenigde Staten noch voornemens zijn de Amerikaansche troepen, noch de Amerikaan- sche oorlogsschepen terug te trekken uit China, zoolang de vijandelijkheden daar voortduren. Huil zeide, dat de verantwoordelijkheid van de Vereenigde Staten voor de bescherming van de Amerikaansche onderdanen voortduurt tijdens de geheele periode van gevaar. Hij voegde hier aan toe, dat ongeveer 8000 Amerikanen zich nog in China bevinden. Geleidelijk echter ver trekt een zeker aantal. Een touringcar, die met pelgrims van Lour- dès terugkeerde, is te Noirchain in België in botsing gekomen met een auto uit Hautmont. Twaalf personen werden hierbij gewond. GENEVE, 10 Sept. (Havas). Yvon Delbos, de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, is vanochtend om kwart over zeven per trein te Genève aangekomen. In den zelfden trein bevond zich Eden, Sir Robert Vansittart en Beek. Men verwacht te Genève, dat zal worden in gesteld een zone van Gibraltar via Sicilië naar de Dardanellen, den Levant en het Suezkanaal, waarlangs alle koopvaardijschepen, zonder on derscheid van nationaliteit, veilig door oorlogs schepen der deelnemende mogendheden gecon- voyeerd kunnen worden naar de havens van bestemming. Duikbooten zullen uit deze zone geweerd worden. Het verschijnen alleen zou al voldoende reden zijn, onmiddellijk het vuur te openen. Sommigen spreken de meening uit, dat zulk een regeling voordeelig is voor generaal Franco en nadeelig voor de regeering van Valencia. Aan het convoyeeren is de voorwaarde ver bonden, dat de schepen geen contrabande ver voeren en zich van te voren vrijwillig onder werpen aan een onderzoek. Franco zou zich dus over den Atlantischen Oceaan alles wat hij wenscht kunnen laten toevoeren, maar voor Valencia wordt dit zéér gevaarlijk, want sche pen die daarheen met contrabande varen krij gen geen convooi. De ongeconvoyeerde schepen staan natuurlijk bloot aan alle mogelijke vijan delijkheden. Men meent, dat daarom de Sovjet-Regeering zoo fel is opgetreden tegen Italië, teneinde de conferentie te doen mislukken. De besluiten van Nyon zouden worden voorgelegd aan de non-interventiecommissie te Londen, waarin ook Italië en Duitschland zitting hebben. Generaal Queipo de Llano zegt in een pers- gesprek, dat het Nationalistische Spanje vier duikbooten heeft in de Middellandsche Zee. In deskundige kringen te Genève meent men, dat een „veilige zone" in 't belang van Franco zal zijn. De Nationalisten in Spanje hebben Penas Blan cas en Magdalena bezet. Een nieuwe en hevige aanval der Japanners b(j Sjanghai De Chineezen treffen een Japansch hospitaal schip. Italiaansche vliegtuiginstructeurs in China. Op Kamtsjatka is een vuleaan in werking ge komen. Prins Berahard heeft de Jaarbeurs te Utrecht bezocht. Het koperen jubileum van de R. K. muziekschool te Utrecht. l erk- De bij Hongkong gestrande „Van Heutsz" ia met eigen middelen vlot gekomen. Hazardspel te IJmuiden; twee personen aan gehouden. OENèVft Qtptr- <IIava«T' 'Hfet - Economische Comité van den Volkenbond h^eft zijn werk zaamheden beëindigd. In het rapport van den Raad constateeren de deskundigen, dat de ver klaring der drie mogendheden van 26 Septem ber 1936 niet aan de verwachtingen beantwoord heeft, welke men kreeg op het oogenblik, dat zij werd geformuleerd. Ernstige critiek wordt uit geoefend op de autarkie en op den bewape ningswedloop. Het rapport concludeert, dat het noodzakelijk is een internationale actie te on dernemen, volgens de beginselen, die de ver klaring van September 1936 hebben ingegeven, en die gelijktijdig uitgevoerd moet worden op economisch, financieel en politiek terrein. NEURENBERG, 9 September (D.N.B.) Op het Partijcongres te Neurenberg heeft rijkslei der Dr. Frank heden een redevoering gehouden over de Nationaal-Socialistische rechtspraak, waardoor „een der geweldigste revoluties der wereldgeschiedenis is verwezenlijkt." Spreker toonde met cijfers aan, dat bij strengere vervol ging van de misdaad minder veroordeelingen verkregen zijn en verklaarde verder, dat thans niemand meer door de mazen van de wet kan glippen. Voorts wijdde hij aandacht aan de op leiding van nieuwe juristen. Het Praagsche orgaan van den Nationaal- Socialistischen leider der Sudeten-Duitschers „Die Zeit", publiceert een bericht, waarin ge meld wordt, dat de Duitsche rijkskanselier leidende persoonlijkheden van de Duitschers in het. buitenland, en in dit kader ook Konrad Henlein en een reeks van diens medewerkers, heeft uitgenoodigd om als persoonlijke gasten naar den Rijkspartijdag in Neurenberg te ko men. Een aantal nationaal-socialistische Sude- ten-Duitsche afgevaardigden heeft aan deze uitnoodiging gevolg gegeven. Konrad Henlein, aldus eindigt het bericht, bevindt zich niet in Neurenberg. WASHINGTON, 10 Sept. (ANP) Senator Edward R. Burke, uit Nebraska, heeft aange kondigd, dat hij in de nieuwe zittingsperiode van het Congres een motie zal indienen be vattende een verzoek tot een speciaal door den Senaat in te stellen onderzoek naar de activi teit der Nationaal-Socialisten in de Vereenigde Staten en van andere groenen, welke fascisti sche en revolutionnaire instellingen versprei den. SAN PERO, 10 Sept. (Californië) De Noorsche tankboot „John Knudsen" heeft gis teravond niet kunnen uitvaren, als gevolg van een staking met gekruiste armen der uit 25 koppen bestaande bemanning, welke weigerde naar het*Verre Oosten te vertrekken wegens de vijandelijkheden tusschen China en Japan. Hedenmorgen om ongeveer half elf kwam Prins Bernhard te Utrecht aan, om de vergadering van het dagelijksche bestuur van de Jaarbeurs en daarna de gewone ledenvergadering bij te wonen. Aan dit bezoek was ook een rondgang over de Jaarbeurs verbonden. Z. K. H. arriveerde in een zwarte two-seater, die door zijn chauffeur werd bestuurd. Slechts weinige aanwezigen op het Vreeburg herkenden in den slanken, in 't zwart gekleeden jongeman den Prins. Nadat Prins Bernhard ontvangen was door den Raad van Beheer, woonde Hij de vergade ring van het dagelyksch bestuur en de leden vergadering bij. Deze namen geruimen tijd in beslag, zoodat Z. K. H. eerst na de lunch Zijn rondwandeling over de Jaarbeurs kon maken. Hier toonde Z. K. H. zich bij sommige stands zeer geïnteresseerd voor het geëxposeerde. - LONDEN, 9 Sept. (Havas). Twee piloten en een zakenman zijn veroordeeld tot boeten van 5 tot 50 Pond Sterling wegens geheime landingen op een Engelsch vliegveld en wegens het frauduleus in Engeland brengen van een vreemdeling, Rosenthal geheeten, wien het de partement van Binnenlandsche Zaken den toe gang tot Groot Brittannië had ontzegd. Tijdens het proces is niets aan het licht ge komen omtrent den aard van de transacties waaraan Rosenthal zich gewijd heeft, noch om trent de motieven, die het Departement van Binnenlandsche Zaken aanleiding hebben ge geven hem den toegang tot het land te ver bieden. KOPENHAGEN, 10 Sept. (D.N.B.) In het kasteel Fredensborg is gisteren de huwelijks plechtigheid voltrokken tusschen Prins Chris- tiaan von Schaumburg-Lippe met Prinses Feo- dora, de oudste dochter van Prins Harald, broe der van den Koning van Denemarken. Het Oekraïnisch dagblad „Komunist", dat te Kief verschijnt, meldde op 8 September, dat vier contra-revolutionnairen tot den kogel ver oordeeld zijn te Chdvisoke. Zij waren beschul digd van sabotage in kolchozen. Twee andere beklaagden kregen anderhalf jaar gevangenis straf. Te Zolotsjif in de streek van Charkow zijn om dezelfde redenen drie contra-revolu tionnairen ter dood veroordeeld en 25 tot straf fen tusschen 10 en 5 jaar gevangenis. Stand op Vrijdag 1 uur n.m. 760.0 Vorige stand 759.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1