TO Pi! Een nabeschouwing over het Kath. Congres te Dortmund LAATSTE NIEUWS I Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? I Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen De belangstelling der kath bevolking was zeer groot De strijd in Noord- China siiiiniiiiiiiiiiiiiniiiniiiiiiiiiniuiiiiiiinniiiiiiiiiuiiiiiuiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiuuiniiiiiiiniiiii VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1937 iiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiuiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuiiininiii VAN ONZE RECHTBANK Met waardeloos bank papier betaald BEIAARDCONCERT Op Zaterdagavond van 89 uur Rijkspostspaarbank BLOEMENDAAL BROEDERSCHAP VAN NOTARISSEN Prov. Staten van Noord-Holland VOETBAL H.F.C.Z.A.C. SCHAKEN Demonstratie-avond HILLEGOM IJMUIDEN Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage Het Duitsche antwoord De wereldlijke autoriteiten schijnen al het mogelijke gedaan te hebben om het Congres dood te zwijgen „We mogen hier niets meer dan bidden" (Gedeeltelijk gecorrigeerd Actie der Chineesche luchtmacht Foto-album vlootrevue Geschenk van den K.R.O. aan het Prinselijk Paar Begrafenis Esther de Boer-van Rijk De plechtigheid in den Stadsschouwburg De autozegening op Zondag a.s. Guido Schmidt bezoekt Goering Mussolini's reis naar Duitschland zou hieraan niet vreemd zijn Rechtsch vliegtuig boven Algiers Waarschuwingsschoten op het toestel gelost Officiersopleiding Verkorte cursus aan de K.M. A. Laatste oproep tot deelname aan bezitters van auto's en motorfietsen Staat van beleg in Paraguay Mijnwerkerstijdschrift verboden De Arabische belangen in Palestina Het verboden stuk NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT STAD Voor de Haarlemsche rechtbank stond een twintig-jarige jongeman uit de Haarlemmer meer terecht, verdacht van oplichting. Op 16 Juli, des avonds om half elf, reed een 39-jarige handelaar, eveneens woonachtig in de Haarlemmermeer, met zijn bakfiets over den Sloterweg. Een persoon, die een fiets zonder licht bereed, kwam op hem toe en wilde een pakje cigaretten van hem koopen. Toen het op betalen aankwam bleek hij nog slechts 12 losse centen bij zich te hebben en bood aan met een briefje van tien te betalen. Zoodra de handelaar echter het wisselgeld had overge reikt en het briefje in handen kreeg, voelde hij, dat het een valsch was. Het bleek bij nadere beschouwing een verloopen 1000 R.M.-biljet te zijn, zonder waarde, zóó gevouwen, dat alleen het cijfer tien zichtbaar was. De verdachte ontkende. Hij zou dien avond niet op den Sloterweg gereden hebben. Wel gaf hij toe zonder licht in den polder te hebben gefietst, terwijl hij ook een Duitsch bankbiljet in zijn bezit had, benevens 10 gulden. Het Duitsche bankbiljet had hij den volgenden dag verbrand. Hij kende den handelaar wel, doch had nog nooit cigaretten bij hem gekocht, het geen de handelaar toegaf. De jongen beweerde cigaretten van hetzelfde merk gekocht te hebben in een winkel. De win kelier bevestigde dit, maar wist pertinent te verklaren, dat verd. meteen een cigaret had op gestoken. In de kamer van den jongen nu werd een pakje cigaretten van hetzelfde merk gevonden, dat nog geheel onaangebroken bleek ie zijn. Een hoofdagent van politie had van de moe der van den jongen gehoord, dat deze werke lijk een Duitsch bankbiljet verbrand heeft. De moeder was niet op de hand van haar zoon en betitelde hem als „onhandelbaar". De handelaar, die den jongeman wel kende, was regelrecht naar zijn huis geloopen. Ver dachte was niet thuis, maar toen hij de moe der van de oplichting vertelde, zei deze, dat haar zoon gerust tot zoóiets in staat was. Was de handelaar eerst niet zoo pertinent in zijn verklaring geweest, dat verdachte dezelfde was als de jongen, die hem bedrogen had, voor de rechtbank wilde hij dit zelfs onder eede verklaren. De tien gulden, die in de portemonnaie van verdachte gevonden waren, had hij verdiend, volgens zijn zeggen. Ook dit bleek juist te zijn. Hij spaarde geld om naar Spanje te gaan. De Officier van Justitie achtte het ten laste gelegde voldoende bewezen en eischte acht maanden gevangenisstraf met aftrek van pre ventieve hechtenis. De verdediger, mr. B. W. Stomps, had ver scheidene malen geprobeerd een bekentenis van den jongen los te krijgen, maar deze hield vol het niet gedaan te hebben. De moeder staat niet op goeden voet met haar zoon, omdat hij een extreme politieke richting heeft gekozen. Door haar verklaring tegen den handelaar, dat haar zoon het wel gedaan kon hebben, is diens twijfel misschien veranderd in zekerheid. Ook heeft de moeder verklaard, dat haar zoon een 1000 R.M.-biljet heeft verbrand, terwijl verdachte volhoudt er slechts één gehad te hebben. Wat die cigaretten betreft is het mogelijk, dat de jongen in den winkel een cigaret heeft opgestoken uit een oud pakje, dat ook den volgenden dag nog in zijn bezit was. Verder rijden vele menschen in de Haarlem mermeer zonder licht, zoodat de mogelijkheid bestaat, dat niet verdachte maar een ander het misdrijf heeft gepleegd. Indien de rechter verdachte toch schuldig acht, verzocht de ver dediger clementie. Uitspraak 23 September. Zooals reeds werd gemeld, zal op Zaterdag avond a.s. wederom een beiaardconcert worden gegeven en wel van 2021 um: op het carillon in den toren van de Groote of St. Bavokerk aan de Groote Markt. Dank zij den steun van enkele bewonderaars van het beiaardspel is het „Haarlems Bloei" mogelijk geweest dit concert aan de burgerij van Haarlem aan te bieden. Ditmaal zal de heer Ferdinand Timmermans, de tegenwoordige stadsbeiaardier van Rotter dam en Schiedam, zijn talent ten beste geven en de heerlijke tonen van den ouden Haarlem- schen beiaard over de binnenstad doen hoo- ren. Mogen wij hierbij nog vermelden, dat de heer Timmermans als eerste Nederlander in de ja ren 19241925 de beiaardschool te Mechelen bezocht. Niet alleen in ons eigen land heeft deze be kwame beiaardier op de bekendste carillons geconcerteerd, doch ook in België, Frankrijk en Engeland is hij herhaaldelijk uitgenoodigd tot het bespelen van de meest bekende beiaards in die landen. Evenals bij het vorig beiaardconcert zullen door de politie eenige orde-maatregelen worden getroffen, teneinde de noodige stilte op de Groote Markt en in de aangrenzende straten te verzekeren. Wanneer het publiek hierbij de noodige me dewerking zal willen verleenen, zullen honder den en honderden a.s. Zaterdagavond onge stoord kunnen genieten van de heerlijke klok- kenmuziek, die van den toren van de Groote Kerk zal weerklinken. Ook ditmaal zullen de padvinders wederom hun gewaardeerde medewerking verleenen, zoo dat op de Oude Groenmarkt wederom een paar honderd zitplaatsen voor het publiek en meer in het bijzonder voor de ouderen daaronder beschikbaar zullen worden gesteld. In den loop der maand Augustus werd aan het postkantoor te Haarlem op spaarbankboek jes ingelegd 656.867.20 en terugbetaald ƒ449.679.66. Derhalve meer ingelegd dan terug betaald 207.187.54. Het aantal nieuw uitgege ven boekjes bedroeg 354. Gevonden voorwerpen. Gevonden en terug te bekomen bij p. Breemer, Zuider Tuindorp laan 26, Haarlem, een heerenrijwiel; J. Boogerd, Dordrecht Rh. Feithstraat 2, een zilveren hals ketting; J. T. Hoffman, Oranje Nassaulaan 116 een damesmuts met sierspeld; Van Breemen, Militairenweg 9a een broche; A. Burdet, Ter Hoffsteedeweg 1 een ruwharige foxterrier; Wil- lemse, Brederoodscheweg 2b Santpoort een be- lastingmerk; J. Barnhoom, Zandvoorterweg 115, een kanarie; C. Verhelst, Orchideëenlaan 2 Heemstede een bruinleeren tasch met inh.; Houtgraaf, Bloemendaalscheweg 26 een verm. gouden sierspeld; A. Donker, Iepenlaan 52 een colliertje; W. Roosen, Midden Tuindorplaan 9, Haarlem 2 ballen en 3 schijven; G. W. Hameka, Zandvoorterweg 27 een heerenhoed; P. Wessels, Koeduinweg 2a een hond; Hansen, Drappenier- straat, Haarlem 2 gummi zwemringen. Politie bureau Overveen: een wollen kindermutsje, een hondenpenning, een wit mutsje. Politiepost Aerdenhout: een kindertaschje. Post Strand: 1 badmuts, 1 damestaschje, 1 ring met 2 sleutels, 2 sleutels aan een touwtje, 1 mantelceintuur, 1 horloge, 1 portemonnaie met inhoud, 1 rozen krans, 1 jurkceintuur, i wandelstok, 1 kraagje. (Vervolg) In de te Haarlem voortgezette vergadering van de Broederschap van Notarissen betoogde Prof. Nauta, dat de conclusies, die uit zijn prae-advies voortkwamen, hem zelf hebben verrast omdat hij niet gedacht had dat een grosse van 'n notarieele acte zooveel macht heeft. Spr. hoopte, dat ook de rechterlijke au toriteiten, aan wie ten slotte de beslissing is, deze opvattingen zullen deelen. Spr. zette de historische gronden uiteen, die ertoe hebben geleid, dat de notarieele acte haar executoriale kracht ontleent aan haar bewijskracht. De executie van de grosse moet geschieden door den deurwaarder, die dikwijls de hulp zal noodig hebben van de politie. Ech ter is het „recht" van de politie niet geregeld in de wet. In de practijk had spr. echter nooit ondervonden dat de politie haar hulp weigerde. Spr. kon zich echter voorstellen dat op het platteland wel eens moeilijkheden kunnen ont staan. Volgens onze wetten is de politie naar sprekers meening verplicht tot hulpverleening bij de executie van een grosse. Weigert de po litie, dan is er echter geen macht geen su- per-politie, die de politie kan dwingen tot hulp verleening. De politie-autoriteiten, zelfs de Mi nister van Justitie, zijn naar sprekers meening niet bevoegd de executie van een grosse van een deurwaarder onmogelijk te maken. Spr. be toogde, dat nergens in de wet bepaald is dat alle gegevens, die van belang kunnen zijn bij de executie van een grosse, in de grosse zelf moe ten staan. De wetgever heeft principieele exe cutiekracht toegekend aan de acte, ook al staan er niet alle gegevens in. Ook bij rechter lijke vonnissen is dit in de practijk het geval. Spr. betreurde het, dat het publiek niets weet van de executoriale kracht van notarieele ac- ten. Dikwijls worden b.v. geldleeningen vast gelegd in onderhandsche acten en dan is dik wijls een duur proces noodig om die acten te kunnen executeeren, terwijl als de geldleening meteen was opgemaakt bij notarieele acte, dit proces niet noodig ware geweest. De tweede prae-adviseur, mr. G. Grosheide, dankte voor de hem verstrekte opdracht en voor de medewerking van de leden bij het schrijven van het prae-advies ondervonden. Spr. sloot zich overigens in groote trekken bij zijn voor ganger aan. De voorzitter sprak een hartelijk woord van dank tot de prae-adviseurs voor hun prae- adviezen. Ten slotte sprak mevr. dr. Schönfeld-Polano, raadsadviseur van het Departement van Justi tie, enkele woorden van waardeering jegens den voorzitter en jegens hetgeen zij op de ver gadering had vernomen. Ook spr. had eveneens nooit gedacht dat authentieke acten zulke groote kracht hebben als in de prae-adviezen omschreven. Des middags werd een besloten zitting ge houden, waarna de Frans Halstentoonstelling bezocht zou worden. Heden (Vrijdag) wordt een autotocht door Castricum, Egmondbinnen en Bergen naar Alkmaar gehouden met bezoek aan de Kaas markt. Per boot van de N.V. Alkmaar Packet reisde men terug naar Haarlem. De tweede gewone zitting der Staten van Noord-Holland zal Dinsdag 26 October des ochtends te half twaalf worden geopend. Zondag speelt H. F. C. aan de Spanjaards laan een friendly-game tegen Z. A. C. Als scheidsrechter in dezen wedstrijd zal fun- geeren de heer D. Miezerus, H. F. C.'s oud mid- voor, die tegenwoordig met succes als fluitist optreedt. Ter gelegenheid van het begin van den schaakcursus (voor beginners op de Maandag avonden en voor gevorderden op de Vrijdag avonden) zullen op Maandag 13 September as. in het „Bridge Home", Staten Bolwerk 2, door den heer G. Kroone met behulp van een de monstratiebord eenige combinatierijke partijen worden besproken. Aanvang 8.30 uur. Iedere belangstellende is welkom. Posterijen. De brievenbesteller C. A. Duin hoven alhier, is in gelijke betrekking overge plaatst naar Lisse. R. K. Tooneelvereeniging „Kunst zij ons streven." Naar wij vernemen, heeft de R. K. Tooneelvereeniging K. Z. O. S. in studie geno men het door A. den Hertog in 4 bedrijven ge schreven blijspel „De Privé-verpleegster." K. Z. O. S. opent hiermede het seizoen op Zondag 3 October a.s. in het St. Fidelisgebouw, Zeeweg. Niemand verzuime dit buitengewoon komisch geschreven blijspel, dat zelfs de „Privé-secre- taresse" overtreft, te gaan zien. Christus heelt aan Zijn Kerk voor speld, dat zij om Zijnentwille vervol gingen zou moeten verduren. Zalig zij, die vervolging lijden om de Gerechtig heid, want hunner Is het Koninkrijk der Hemelen. ....zouden wij den automobilist wei willen toeschreeuwen, die 'n auto gaat voorbijrijden, welke op zijn beurt al bezig is een voorrijder in te halen, 't Nieuwe voorschrift zegt immers: GEEN DRIE WAGENS NAAST ELKAAR BERLIJN, 9 Sept. (D.N.B.) De rijksre- geering heeft er in haar antwoord op de uit- noodiging tot deelneming aan de Middelland- sche Zee-conferentie den nadruk op gelegd, dat zij natuurlijk iedere poging de door den bur geroorlog in Spanje veroorzaakte onveiligheid in de Middellandsche Zee te doen eindigen, be groet en dat zij zich zou verheugen, indien het zou gelukken te dien einde tusschen de er bij betrokken mogendheden een overeenstemming tot stand te brengen over de gemeenschappe lijk te nemen maatregelen. In het Duitsche antwoord wordt er evenwel aan herinnerd, dat toen de Duitsche regeering enkele maanden geleden harerzijds met een dergelijk initiatief voor den dag kwam, zij bij de Britsche en Fransche regeering een houding heeft ontmoet, welke voor haar weinig bemoe digend is, vertrouwen te stellen in de nieuwe voorstellen. Zij mist tegenover haar voorstellen aan de andere zijde zelfs een minimum van solidariteit. Bij de stelling der Rijksregeering kon verder het feit niet over het hoofd worden gezien, dat de Sovjet-regeering hét voor juist heeft ge houden, dezer dagen met het oog op zekers incidenten in de Middellandsche Zee onbewezen beschuldigingen aan het adres der Itaiiaansche regeering te richten en vergaande eischen daar aan te verbinden. De Rijksregeering stemt daar om met de Itaiiaansche regeering overeen, dat van haar niet gevergd kan worden deel te nemen aan een bijzondere conferentie van dezen aard, zoolang het door de nota der Sov- jet-Regeering veroorzaakte incident niet op be vredigende wijze is afgewikkeld. Ondanks al deze verzwarende omstandig heden heeft de rijksregeering evenwel de poging door gemeenschappelijk beraad tot een kalmee ring van den toestand te komen, niet willen vertragen. Zij heeft derhalve in overleg met de Itaiiaan sche regeering voorgesteld in plaats van een bijzondere conferentie bijeen te roepen de Lon- densche niet-inmengingscommissie de aangele genheid te late nbehandelen. Het werkgebied dezer commissie hangt ten nauwste samen met de hier ter sprake komende kwesties en haar organisatie biedt de mogelijkheid bij overal aan wezigen goeden wil snel tot een regeling te ge raken. De beraadslaging in de Londensche commissie zal tegelijkertijd het voordeel bieden, dat daar aan, behalve de door Engeland en Frankrijk uitgenoodigde mogendheden, ook nog andere belanghebbende landen, zooals bijv. Portugal en Polen zouden kunnen deelnemen. (Van een bijzonderen correspondent) Het moet voor de vele Katholieke Duit- schers die in het buitenland wonen en die, als afgevaardigden van de talrijke Duitsche kolonies in den vreemde, met blijdschap in him hart naar het vaderland waren gereisd, wel een bittere teleurstelling zijn geweest, dat zjj daar in het vaderhuis zoo'n groote geestelijke verwarring hebben aangetroffen. In de krantenkiosken was geen enkele katho lieke courant meer te vinden. Slechts Natio- naal-Socialistische bladen en tijdschriften zoo als „Das Schwarze Korps", „Der Stürmer", „Der Romfreie Katholik", „Durchbruch" en Ludendorff's „Am Heiligen Quell Deutscher Kraft", waarin alles, wat voor 'n katholiek hei lig is, wordt beschimpt en bespot, waarin de Kerk, Paus, Bisschoppen, Priesters en Religieu zen verachtelijk worden gemaakt en als vijan den van het Duitsche volk worden voorgesteld. In bijna alle straten hangen aan den muur houten kastjes, waarin verschillende van deze anti-katholieke weekbladen speciaal voor de jeugd worden uitgestald, hetgeen noodzakelijk een verderfelijken invloed op die jonge harten moet uitoefenen. Weliswaar was de ontvangst van de zijde der kerkelijke autoriteiten allerhartelijkst en moet het voor de deelnemers een weldoende troost zijn geweest, dat er van de zijde der Katholieke bevolking van Dortmund zoo'n overgroote be langstelling bestond, dat het bureau van het Congresbestuur zooveel katholieken heeft moe ten teleurstellen, dat men best het groote sportpaleis de „Westfalenhalle" had kunnen vullen, indien men deze had kunnen huren. Maar daar staat weer tegenover, dat van de zijde der wereldlijke autoriteiten al het moge lijke was gedaan om dit belangrijk congres dood te zwijgen. Opmerkelijk was het stilzwijgen, dat de pers vrijwel over de heele linie bewaarde. Alleen de Westfalische Landeszeitung „Rote Erde" bracht in haar Zondagsnummer, toen het Congres praktisch reeds gesloten was, een bericht ter grootte van een halve kolom, en de Germanla bevatte in haar nummer van 31 Augustus een vrij onbelangrijke beschouwing over dit Katho liek Congres. De overige bladen, zelfs het vroe gere katholieke locale blad „Tremonia" en ook de „Kölnische Volkszeitung" zwegen in alle toonaarden of brachten ergens weggedrukt in een hoek 10 regels van het D.N.B. Dit is haast niet anders te verklaren of er moet van hooger- hand een desbetreffende wenk gegeven zijn. Voeg daar nog bij, dat de niet-katholieke tak der Auslanddeutschen, die vrijwel terzelfder tijd in Stuttgart in vergadering bijeen waren, zich in de buitengewone sympathie van regeering, partij en pers mocht verheugen. Daar waren o.m. de plaatsvervanger van den Führer Rudolf Hess, baron von Neurath, Minister-President Goering en Minister Goebbels. Bijzonder pijnlijk moet voor de Katholieke Auslanddeutschen wel zijn geweest de verklaring van Rudolf Hess en gouwleider Bohle, die hierop neerkwam: „Wij erkennen slechts diegenen als Auslanddeutsche die nationaal-socialist zijn: andere Duitschers bestaan er voor ons in het buitenland niet!" Want de Katholieke Auslanddeutschen willen zich niet tot tweederangsvaderlanders zien ge degradeerd. Zij hebben evengoed altijd hun plicht tegenover het vaderland vervuld en slechts noodgedwongen hebben zij soms in de jaren na den oorlog in een enkel land een an dere nationaliteit moeten aannemen, om al thans by het onderwijs werkzaam te kunnen biyven. En het is toch zeker niet als een onvader landslievende daad te beschouwen, dat de Duit sche Katholieken in den vreemde niet wenschen mee te doen aan het verspreiden van een nieuw-heidensche wereldbeschouwing of aan het afbreken van het prestige der Katholieke Kerk in overwegend katholieke landen of el ders? Het moest eerder vanzelfsprekend zyn, dat de katholieke Duitschers in het buitenland, indachtig het gastrecht, dat zij in den vreemde genieten, geen propaganda maken voor een be paald staatkundig streven, waarvan de regee ringen in de verschillende landen geen voor standers zijn en dat voortdurend aanleiding zou kunnen geven tot conflicten.De Duitsche ka tholieken in het buitenland doen niet aan poli tiek, doch zij willen met hun eeuwenoud Ka tholiek geloof ook hun Duitschen volksaard bewaren. Want de ervaring heeft bewezen, dat, wanneer de Duitsche katholieken in het bui tenland hun geloof bewaarden, ook hun Duit sche volksaard en hun liefde voor Duitschland behouden bleven. De afgevaardigden der Auslanddeutsche Mission op het Congres van Dortmund, die tengevolge van de voorlichting door de katholieke pers in het buitenland vaak beter op de hoogte zijn van de feitelijke toestan den op katholiek gebied in het Derde Rijk dan de Duitschers in het moederland, heb ben dan ook de passage in de rede van den afgevaardigde van de stad Dortmund, waar in hij beweerde, dat er in Duitschland vrü- heid van godsdienst heerschte, met hoon gelach ontvangen, zoodat enkele vooraan staande afgevaardigden, die zich in het gezelschap bevonden, zich met my beangst maakten of er niet zou worden ingegrepen. Het afkeurend gemompel en de interrupties in de zaal waren van dien aard, dat wü ons zelf afvroegen: hoe is het mogeiyk dat men een dergeiyke openiyke uiting van afkeu ring tolereert. Voor iederen onpartydigen beoordeelaar moet het verder zonneklaar zyn geweest, dat de by- valsbetuigingen, die spontaan losbarstten, wan neer er sprake was van de vrijheid der katho lieke pers, vryheid van büzonder onderwijs, al- gemeene waardeering voor het werk der katho lieke orden en congregaties in het buitenland, tevens een afkeuring beteekenden van de dwangmaatregelen, die in het Derde Ryk tegen de katholieke pers, tegen de bijzondere scholen en tegen orden en congregaties genomen zyn en waarmee het overgroote deel der Duitsche ka tholieken het niet eens kan zyn. Het was wel heel typeerend, dat, toen ik aan een hoogstaand Duitsch Prelaat vroeg, welken indruk dit Congres te Dortmund op de Duitsche katholieken moest maken, deze mij heel teleur stellend ten antwoord gaf: „Ook wij mogen hier in Duitschland niets meer dan bidden!" De afgevaardigden van de Duitsche katholie ken in het buitenland hebben het wel zeer grie vend gevonden, dat op den vooravond van het sluiten van het Congres door de Gestapo aan de verschillende pastorieën navraag gedaan werd, door wie en om hoe laat er door Duit sche zielzorgers uit het buitenland in de di verse 52 parochies der stad gepreekt zou wor den! Toch blijven de katholieke Duitschers in het buitenland, gesteund door de sympathie en of fervaardigheid der geloofsgenooten in het moe derland, volharden in hun streven om met het behoud van het geloof ook den Duitschen volks aard te bewaren. Mgr. dr. Berning van Osna- brück heeft het duidelyk genoeg gezegd: „De Duitsche katholieke jeugd in het buitenland is onze hoop voor de toekomst." Men moet dan wel de toekomst in eigen land somber inzien»... TOKIO, 9 Sept. (Havas). Uit Kalgan wordt aan het agentschap Domei gemeld, dat de Japansche troepen gisteren de stad Hankau, een plaats halverwege tusschen Tientsjen en Twatoeng, in de provincie Sjansi, hebben ingenomen. De Japansche troepen hebben een begin gemaakt met den opmarsch naar Tatoeng. Uit Tientsin wordt aan Domei gemeld, dat de Japansche troepen, die opereeren langs den spoorweg Tientsin—Poekau, zijn opgerukt tot achthonderd meter van Matsjang en alle Chi neesche troepen hebben verjaagd van den lin keroever der rivier Matsjang. Men verwacht, dat de Japanners ieder oogenblik Matsjang kunnen binnenrukken. Een zeer felle slag woedt in de streek van Jumong, halverwege tusschen Jangtsepoe en Woesoeng. Aan beide kanten zijn de verliezen zwaar. Volgens de Chineesche ambassade te Londen heeft de Chineesche luchtmacht tusschen ,14 en 31 Aug. in de provinciën Tsjekiang, Kangsoe en Anhwei 61 Japansche vliegtuigen, waaronder 53 bombardementstoestellen, neergehaald. De Chi neesche autoriteiten hebben reeds 81 gesneu velde Japansche vliegtuigbestuurders ter aarde doen bestellen, terwijl tien vliegeniers te Nan king gevangen worden gehouden. Naar wy vernemen, zal dezer dagen door den K.R.O. aan het Prinselijk Paar een foto album worden aangeboden, samengesteld door Léon Povel en Toon Rammelt. Het album bevat origineele opnamen door Léon Povel gemaakt tijdens de vlootrevue by gelegenheid van de overdracht van het Prinselijk jacht op 28 Augustus. De verzameling fraaie foto's, die een ar tistiek geheel vormt, mag als een interes sant herinneringsgeschenk worden be schouwd. hoefte aan officieren, welke het gevolg zou kunnen zijn van de reorganisatie van die wa pens. De langs verkorten weg opgeleiden zullen na hun officiersbenoeming door het volgen van spe ciale cursussen worden bekwaamd in de vakken, waarin zij geen onderwijs of minder dan ge woonlijk hebben ontvangen, zoodat deze offi cieren in geen enkel opzicht achter zullen staan bij hen, die een normalen cursus aan de K. M. A. hebben gevolgd. Zooals wij reeds hebben gemeld, werd het stoffelyk overschot van mevr. Esther de Boer—van Ryk Donderdag onder zeer groote belangstelling ter aarde besteld. By de plechtigheid in den Stadsschouwburg werd het woord gevoerd door wethouder de Miranda, die namens B. en W., gemeenteraad en burgery dank bracht aan de nagedachtenis van mevr. de Boervan Rijk voor alles wat zy aan ons volk heeft geschonken in nauwe sa menwerking met Herman Heijermans, wiens tooneelgestalten zy sinds 1898 leven heeft ge geven. Mevrouw de Boer genoot een populariteit, die alleen te vergelijken is met die der beide Bouwmeesters. Zij is een stralende figuur van ons tooneelleven gebleven tot aan haar dood Zij trok nog volle zalen en het vraagstuk over tooneel en film werd aldus door haar ten voor- deele van het tooneel opgelost. Op de begraafplaats te Muiderberg werd be halve door opperrabbijn Saarlouis en dr. van Raalte, namens de tooneelkunstenaars het woord gevoerd door Herman Schwab, die niet zooals wij elders meldden, in de rotonde het woorde voerde. WEENEN, 9 Sept. (D.N.B.). De „Amtliche Nachrichtenstelle" deelt mede, dat de staats secretaris voor Buitenlandsche Aangelegenhe den, Guido Schmidt, die twee dagen in Berlyn vertoefd heeft, van dit particulier bezoek ge bruik heeft gemaakt om Goering, op diens uit- noodiging, een bezoek te brengen. Daarbij be stond de gelegenheid tot een vriendschappelyke gedachtenwisseling over den algemeenen toe stand en de betrekkingen tusschen de beide Duitsche staten, die in hartelyken geest ver liep. Guido Schmidt is heden weer naar Wee- nen vertrokken. Aangaande dit bezoek weet Havas nog te melden, dat volgens welingelichte kringen Guido Schmidt zich ndar Duitschland heeft be geven om verschillende moeilykheden te rege len waarmee enkele industrieën in Duitsch land te kampen hebben en waarby zijn vrouw geïnteresseerd is. Dat' hij hierbij ook een be zoek aan Goering bracht is zeer natuurlyk. In bepaalde politieke kringen te Weenen wordt hiervan evenwel een geheel andere uitleg ge geven. Men geeft min of meer duidelyk te kennen dat het bezoek van Mussolini aan Duitschland niet vreemd was aan deze reis van Schmidt. ALGIERS, 9 Sept. (Havas.) Hedenmorgen om negen uur is een vliegtuig der Spaansche nationalisten boven de haven van Algiers ver schenen. Volgens instructies van de autoriteiten werden drie waarschuwingsschoten in de rich ting van het toestel gelost. Het toestel, een wa tervliegtuig, verwijderde zich daarop onmiddel lijk in Noordelijke richting. Een watervliegtuig patrouille is uitgezonden om de kusten te controleeren. Bevestigd wordt, dat een gevecht is geleverd tusschen den rechtschen kruiser „Canarias" en de „Libertad", een kruiser der regeeringsvloot Er werden driehonderd kanonschoten gewisseld, die geen uitwerking hadden. De „Canarias" vreesde door torpedobooten te worden ingeslo ten en wendde toen den steven, achtervolgd door de „Libertad" die het rechtsche schip echter niet kon inhalen. Van bevoegde zijde wordt ons medegedeeld, dat in afwachting van een definitieve beslis sing omtrent de verdere aanvulling van het offi cierskorps de cadetten der infanterie en der cavalerie, die in 1937 tot de Koninklyke Militair Academie zyn toegelaten met De- stemming voor den dienst bij het leger hier te lande in een verkorten cursus van on geveer een jaar zullen worden opgeleid tot offi cier. Deze maatregel wordt genomen om reeds in 1938 te kunnen yoorzien in de grootere be- Zooals wy reeds mededeelden zal Zondag middag a.s. te Amsterdam voor het eerst sinds 1930 weer een plechtige autozegening worden gehouden, waarvan de organisatie in handen ligt van de afd. Amsterdam der R.K. Vereeni- ging van Handelsreizigers en -agenten „St. Christoffel". Ongeveer duizend circulaires zün rondge stuurd, om de bezitters van auto's en motor fietsen op deze byzondere gebeurtenis attent te "maken. Reeds zeer velen meldden zich in antwoord daarop by den secretaris van het voorbereidingscomité, den heer Th. Ruys, Deur- loostraat 68, aan en stortten het vereischte be drag van één gulden op diens girorekening 181571. De aandacht wordt er op gevestigd, dat zij. die geen circulaire ontvingen of nog geen op gave deden, nog vóór Zondag een bewijs van deelname ontvangen, indien zij per omgaan de, dus uiterlijk Vrydagavond, kennis geven, dat zy dit wenschen en hun gulden storten. Houders van een bewijs van deelname heb ben Zondag voorrang; ook anderen zijn na tuurlijk niet uitgesloten, mits zy ter plaatse het bedrag van een gulden betalen, als hun aandeel in de bestrijding der kosten. Alle deelnemers ontvangen daarvoor een fraaie her inneringsplaquette, welke in den auto kan worden bevestigd. ASUNCION, 9 Sept. (Havas.) De staat van beleg is by decreet afgekondigd voor het ge- heele grondgebied van Paraguay. Kolonel Ayala is benoemd tot bevelhebber over de legers van Paraguay. BERLIJN, 9 Sept. (Havas.) Himmler heeft het mynwerkersorgaan „Der Kumpel" uit For- bach verboden. Ook de „Gazette Religieuse Suisse" is verbo den. JERUZALEM, 9 Sept. (D.N.B.). Op het Arabische congres in Bloedan is vandaag een centrale commissie gevormd, aan welke de door de afzonderlijke commissies uitgewerkte voor stellen moeten worden voorgelegd. Hedenavond zijn Noeri Pasja Said, de Irak- sche minister van Buitenlandsche Zaken en andere leidende Arabische persoonlykbeden in Bloedan aangekomen. Naar uit Bloedan verluidt, zou het in het voor nemen liggen in alle Arabische landen organi saties ter verdediging van de Arabische belan gen in Palestina te vormen. Het bestuur van den Bond van Kunstenaars ter verdediging van de kultureele rechten heeft een protestadres aan den Raad van 'sGraven- hage gezonden naar aanleiding van het verbod door den burgemeester tot opvoering van het tooneelstuk „De Dag des oordeels",

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4