We luisteren naar FINANCIEN Het Vechtgemaal te Muiden HET SLAGERSBEDRIJF Dagfilm MARKTEN Restaurant DQRRIUS ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1937 Gedeputeerden van Utrecht zetten in 1938 de financiering stop Verdere exploitatie? Het standpunt van den Utrechtschen Waterstaat Auto tegen tram gebotst Een doode en een zwaar gewonde OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Steunvergoeding erwten en koolzaad ERNSTIG MOTORONGELUK Berijder en duopassagier zeer ernstig gewond WIJZIGING VAN DE CRISIS- INVOERWET Comité van verweer uit den handel AMOKMAKER WONDT ELF PERSONEN SPAANSCHE KINDEREN NAAR LIMBURG De tweede handelscursus in West-Friesland Ministerieele toestemming noodig voor verplaatsing binnen dezelfde gemeente Een vroolijk Missiespel MEER VERF VERKOCHT, dank zij collectieve campagne HET EINDE VAN HET ZOMERWEER Zondag 12 September Maandag 13 September SCHAKEN Het Semmering- tournooi De partij PetrovCapablanca uit de tweede ronde Remise gegeven Naar wij vernemen hebben Gedeputeerde Sta ten van Utrecht besloten, van 1938 af, geen gel den meer te voteeren voor het instandhouden van het Vechtgemaal te Muiden, dat, zoools men weet, op 30 December 1930 in werking was ge steld. Deze beslissing van Gedeputeerden wil nog niet zeggen, dat het gemaal, waarvan bij de ingebruikneming zulke hooge verwachtingen werden gekoesterd, het volgend jaar zou moeten verdwijnen. Het Provinciaal Bestuur heeft nl. te kennen gegeven, wél het beheer over het ge maal te willen blijven voeren, mits de onder houdskosten door derden worden gedragen. Wij herinneren er aan, dat van de oprichting van het Vechtgemaal af, het jaar 1937 zoo on geveer als het laatste bemalingsjaar werd aan genomen. Immers, de door het college van di recteuren der groote zeesluizen te Muiden ver leende vergunning, om het gemaal op die slui zen te doen bouwen, loopt maar tot 1938; hetzelfde is het geval met de overeenkomsten, gesloten met de gemeenten en waterschappen, inzake de jaarlijksche bijdragen voor onderhoud en aflossing van het gemaal. Een en ander hield verband met de in 1930 in Waterstaatskringen gekoesterde verwachting, dat het gereedkomen van den afsluitdijk in de Zuiderzee nog wel eenige jaren op zich zou laten wachten. Vanzelf rijst, na het besluit van Gedepu teerden van Utrecht, de vraag, of de bij de Vechtbemaling betrokken gemeenten en wa terschappen bereid gevonden zullen worden, gezamenlijk het bedrag van 7500 bijeen te brengen, waarop de jaarlijksche onder houdskosten geraamd zijn, waarbij dan ge rekend is od ongeveer 50 maaluren. Eén der meest belanghebbende gemeenten is wel Loenen a. d. Vecht, waaronder ook Nieu- wersluis behoort, welke plaatsen steeds het meest van de hooge standen van de Vecht te hjden hebben gehad. De gemeente Loenen ver klaarde zich dan ook in 1930 bereid, een jaar lijksche maximum-bijdrage te garandeeren van 1500. Tot nu toe is naar burgemeester mr. W. I. Doude van Troostwijk ons mededeelde per jaar hoogstens 1100 betaald behoeven te worden. Op een vraag aan Gedeputeerden, of op de gemeentebegrooting van Loenen voor 1938 wederom een post voor het Vechtgemaal moest worden uitgetrokken, hadden Gedeputeerden geantwoord, dat de financieele opzet voor de ex ploitatie van het gemaal geheel zou verande ren, omdat van de zijde der provincie het vol gend jaar geen bijdrage meer voor het onder houd gefourneerd zou worden. Op onze vraag aan den burgemeester, of Loenen bereid zou zijn, wanneer de provincie niet meer bijdraagt, een deel van de onderhoudskosten voor zijn re kening te nemen, luidde het antwoord, dat men daarvoor eerst zou moeten weten, welk bedrag tot nu toe in totaal door de contribuanten wsrd opgebracht. Inmiddels vernamen wij reeds, dat ander» corporaties, welke tot nu toe regelmatig hun aandeel in de exploitatiekosten van het Vechtgemaal hebben gestort, daarvoor wei nig zouden gevoelen, wanneer de Utrecht- sche Provinciale Waterstaat blijkens het besluit van Gedeputeerden van oordeel zou zijn, dat het gemaal feitelijk wel gemist kon worden. Teneinde iets naders te vernemen betreffende het standpunt, dat de Utrechtsche Provinciale Waterstaat te dezen opzichte inneemt, hebben wij ons gewend tot den heer B. J. v. d. Flier, technisch ambtenaar van genoemden dienst, die van den aanvang af, het gemaal onder zijn be heer heeft gehad. De heer v. d. Flier deelde ons bij dit onderhoud mede, dat Gedeputeerden van oordeel zijn, dat door de gewijzigde omstandig heden, ontstaan door den afsluitdijk, waardoor gevaarlijk hooge waterstanden van het IJsel- meer uitgesloten geacht kunnen worden, de urgentie van een gemaal te Muiden niet meer aanwezig is. Echter wees deze deskundige ons er ook op, dat gedurende de afgeloopen 7 jaren zich feitelijk géén noodtoestand heeft voorge daan, zooals in de jaren 1925 en 1928 geconsta teerd werd. Toen wij den heer v. d. Flier er aan herinner den, dat het vorig jaar en het afgeloopen voor jaar het Vechtgemaal toch in werking gesteld moest worden in verband met de hóoge water standen van de Vecht, luidde het antwoord, dat de maaltijd zich toenmaals beperkt had tot hoogstens 20 minuten. „Persoonlijk ben ik van meening" aldus de heer v. d. Flier „dat er, ook zonder gemaal, geen gevaar meer dreigt Maar ik herhaal, dat een geweldige regenval, gepaard met zwaren storm, in de afgeloopen jaren niet is voorgekomen. Echter is nu, sinds het gereedkomen van den afsluitdijk, de Noord ooster de gevaarlijke wind geworden, in tegen- stelling met voorheen, toen wü van den Noord wester gevaar te duchten hadden. En by Noord oosten wind zijn zware regenbuien zoo goed als uitgesloten." Van belang mag nog geacht worden, wat de heer v. d. Flier ons mededeelde over een proef neming, zijnerzijds genomen, wat het sluiten der sluisdeuren te Muiden betreft, tijdens het wer ken van het gemaal aldaar. Gebleken is, dat, ook toen ik de beide pompen volledig in bedrijf had gesteld, op het water in de derde sluiskolk door het pompen geen voldoende invloed kon worden uitgeoefend. Zooals bekend is ver volgde deze technische ambtenaar van den Wa terstaat sluiten de deuren in Muiden auto matisch, wanneer het water van buiten komt opzetten. Toen nu de beide pompen in bedrijf werden gesteld, sloegen de deuren van de be- malingskolk met zulk een kracht dicht, dat ik nog een oogenblik voor mogelijke beschadiging vreesde, wat gelukkig niet het geval was. De eerste kolk was toen bijna leeggezogen. Wat de tweede kolk betreft, sloten de deuren zich heel langzaam, maar in de derde kolk kon ik de deuren niet gesloten krijgen, doordat het ver schil in waterstand van binnen- en buitenwater niet voldoende was, om invloed op de deuren te kunnen uitoefenen. Op onze vraag, of den heer v. d. Flier ook bekend was, hoe in de kringen der waterschap pen over deze zaak gedacht werd, antwoordde hij ons, dat, voor zoover hem bekend was, ook de polderbesturen, die bij de Vechtbemaling Detrokken zijn, de meening zijn toegedaan, dat ook zonder het gemaal, voor een noodtoestand niet meer gevreesd behoeft te worden. Onder deze omstandigheden lijkt de kans op handhaving van het Vechtgemaal te Muiden in 1938 wel zeer gering. N. Z. Voorburgwal b. h. Spui, Amsterdam. PLATS DU JOUR EN d LA CARTB Hedenmorgen omstreeks half tien is op den Rijswijkschenweg bij de Laakbrug te Den Haag een auto tegen een motorwagen van lijn 10 gebotst met het gevolg, dat de autobestuurder, de 42-jarige G. C. B., uit Voorburg, zwaar gewond en zijn broer L. B., die naast hem zat, gedood werd. De oorzaak van het ongeval is vermoedelijk te wijten aan het slippen van den auto, toen deze de tram inhaalde. Het voorbalcon van de tram werd ingedrukt. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoeding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 6 September 1937 tot en met 11 September 1937, zal bedragen f 1.35 per 100 kg., indien de door handelaren gedenatu reerde groene erwten, welke voldoen aan het voorloopig vastgestelde standaardmonster van kwaliteitsklasse C, betreft en f 0.85 per 100 kg., indien het door telers gedenatureerde voeder- erwten betreft. Voor koolzaad van den oogst 1937, dat is ver kocht in het tijdvak van 15 Augustus 1937 tot en met 4 September 1937 zal geen steun wor den uitgekeerd. 's-Gravenhage, 10 September 1937. Vrijdagmiddag is aan den Zuiderweg in de Beemster nabij Purmerend een zeer ernstig motorongeluk gebeurd. De motorrijder J. K. uit Purmerend reed daar in zeer snelle vaart langs den weg, toen juist een vrachtauto links af zou slaan naar het terrein van de afslagvereeniging. K. botste tegen den vrachtauto met het gevolg, dat hij zoowel als de duorijder van den motor geslingerd en zeer ernstig gewond werden. De motorrijder, die naar het St. Liduinazieken- huis te Purmerend werd vervoerd, is voorzien van de H.H. Sacramenten der stervenden. Ook de toestand van den duorijder is zeer ernstig. Dezer dagen had te Amsterdam een bespre king plaats van vérscheidene organisaties uit den handel, naar aanleiding van het door de regeering ingediende wetsvoorstel tot wijziging van de Crisisinvoerwet, waarbij de Regeering blanco volmachten vraagt om op het gebied der contingenteering alle maatregelen te tref fen, die zij uit handelspolitiek oogpunt wen- schelijk acht, zonder daarin het parlement te kennen. Het wetsvoorstel kenmerkt zich o.a. door een gewijzigde considerans, waardoor het criterium van overmatigen invoer geheel ver valt, terwijl de bevoegdheden van den Minister inzake de uitvoering der contingenteering van zoodanigen aard zijn, dat de ter vergadering aanwezige organisaties de bedrijfsvoering van den handel, die toch reeds zoo bemoeilijkt wordt door de bestaande contingenteerings- maatregelen, hierdoor ten sterkste bedreigd achtten. Hoewel de besprekingen een voorloopig ka rakter droegen, werd in verband met de ur gentie van deze zaak, staande de vergadering, een „Comité van Verweer uit den handel in zake de wijziging der Crisisinvoerwet" (C. V. H.) benoemd, waarvan het secretariaat is ge vestigd te 's-Gravenhage, Laan van Meerder- voort 58a. PONTIANAK, 11 Sept. (Aneta). Een Boegi- nees maakte op den pasar van Pontianak amok, waarbij vier personen ernstig en zeven licht werden gewond. De amok-maker werd ten slotte door de politie overmand. Onder auspiciën van het R.K. Huisvestings comité te Den Bosch zullen binnenkort een 150-tal Spaansche kinderen in Limburg wor den ondergebracht. Aanstonds na aankomst in ons land gaan de kinderen in quarantaine, zoodat e.v. pleegouders zich ook niet over den gezondheidstoestand van hunne pupillen be zorgd behoeven te maken. De kinderen, die minstens zeven en hoog stens veertien jaar oud zijn, komen voor hoogstens een half jaar. Elke verlenging zal onverbiddelijk worden afgewezen. Het trans port der kinderen, dat bestemd is voor Venlo en omgeving, is vergezeld van een Spaansch geestelijke en twee onderwijskrachten. In het kader van de groote activiteit, welke de West Friesche Middenstandsfederatie met betrekking tot de stichting van Handelscursus sen aan den dag legt, werd tijdens een druk bezochte vergadering in Hoogkarspel besloten om in de Streek den tweeden cursus te stichten. Zooals bekend, is de le cursus in Hoorn ge vormd. De heer A. C. Bertrand. voorzitter der schoolcommissie, gaf ook hier een duidelijke uiteenzetting van de onderdeelen, waarna tot het stichten van een tweetal cursussen werd besloten. Voor den spoedcursus bleken 25 personen zich te hebben opgegeven en voor den 3-jarigen cur sus 31. Tot leden van het schoolbestuur werden ge kozen: de heeren Schaap (Enkhuizen); J. Tak ken (Bovenkarspel)C. Rijkes (Grootebroek) H. v. d. Berg (Lutjebroek)Jn. Bot (Hoog karspel) en H. Kooper (Wervershoof). Men zal trachten de cursussen in de 2e helft van Sept. te doen aanvangen. Ter voldoening aan een desbetreffend verzoek van den Minister van Economische Zaken en in aansluiting bij zijn circulaire d.d. 23 Augus tus 1937 heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken aan de gemeentebesturen geschreven: Het is genoemden Minister gebleken, dat hiel en daar de meening heeft postgevat, dat art. 2 van de Vestigingswet kleinbedrijf ook van toe passing is op het bepaalde in artikel 1, vijfde lid, van genoemde wet en dat derhalve voor een verplaatsing van een inrichting, waarin het slagersbedrijf wordt uitgeoefend, naar een an der perceel, binnen dezelfde gemeente, de toe stemming van dien minister niet wordt ver- eischt. Deze opvatting is niet juist. Artikel 2 van de Vestigingswet Kleinbedrijf toch luidt: Geen vergunning, als in het eerste lid van artikel 1 bedoeld, is vereischt: a. in geval van verplaatsing van een inrich ting, als in artikel 1 bedoeld, naar een ander, binnen dezelfde gemeente gelegen prceel. Hieruit blijkt, dat alleen de in 't eerste lid van artikel 1 bedoelde vergunning (i.e. die der Kamer van Koophandel en Fabrieken, indien eenmaal vestigingseischen zijn gesteld) niet wordt vereischt bij verplaatsing binnen de ge meente. Het is derhalve noodzakelijk, dat voor een verplaatsing van een inrichting, waarin het slagersbedryf wordt uitgeoefend, naar een an der perceel, binnen de zelfde gemeente, even eens de toestemming van genoemden Minister wordt gevraagd. Tijdens de Volendamsche Missieweek, welke einde October gehouden wordt, zal het vroolijk Missiespel „De Pathe Baby van Mukunda van A. Albe, welk spel by gelegenheid van de door het Tooneelfonds „Ons Leekenspel" uitgeschre ven Prijsvraag bij genoemd Fonds is binnen- Mr. S. ROMILY HALL, president van een organisatie van Engelsche verf-fabrikanten. vertelde onlangs hoe de verkoop van verf vorig jaar aanzienlijk was vooruit gegaan dank zij hun collectieve campagne. De circa 15.000 pond, die jaarlijks voor- deze actie beschikbaar zijn, worden vnl. be steed aan courantenreclame. Dat dit alles zins ioonend is, blijkt wel uit de plannen om deze campagne in elk geval tot eind 1939 voortgang te doen vinden. gekomen en door de Jury goedgekeurd, te Vo- lendam worden opgevoerd. Anton Sweers heeft de spelleiding op zich ge nomen. Dit zullen de eerste voorstellingen worden van een der goedgekeurde spelen. Een vroolijk Missiespel beteekent niet alleen voor onze leekenspelers een groote winst, doch ook voor het Missiewerk is het van groot be lang dat het schamele repertoire van Missie- spelen voor de Jeugd kon worden aangevuld. Binnen enkele dagen hebben zeer groote ver anderingen plaats gehad in den algemeenen weerstoestand in Europa, die ook tot het on stuimige weer in ons land aanleiding hebben ge geven, trouwens niet alleen bij ons maar ook over geheel West-Europa. Tot voor weinige dagen lag nog over Cen traal- en Zuid-Europa een groot gebied van hoogen druk met mooi en rustig W'ëer en be stond er hoop, dat dit zich verder Noordwaarts zou uitbreiden, waardoor wij stellig nog mooi nazomerweer zouden hebben gekregen. Hierin zijn echter zeer groote veranderingen gekomen. Over de Noordelijke helft van ons werelddeel - begonnen diepe depressies met veel wind en regen te trekken en deze breidden zich vervolgens, zooals wel te verwachten was, hoe langer hoe meer naar het Zuiden uit. Zij heb ben ten slotte het mooiwegrgebied uit Midden- Europa verdreven, waarvan dan ook gisteren niet meer veel over was. Daar de depressie, wel ke de laatste dagen in het Noorden voorbijtrok, de laatste was van een serie, brak over Noord west-Europa zich een zeer krachtige en koude Noordelijke luchtstroom baan naar het Zuiden, waardoor al spoedig in geheel West-Europa de wind algemeen Noordelijk en Noordwestelijk werd en een sterke afkoeling intrad, die een einde heeft gemaakt aan het zomersche weer over het vasteland. Het is eveneens een gevolg van de ontwikke ling van dezen weerstoestand, dat het weer overal zeer buiig werd en dat over de Noordzee en de omgeving stormachtige winden begonnen te waaien, die zelfs aan de Deensche en Noor- sche kunsten groote hevigheid hebben bereikt. Met deze veranderingen is er werkelijk een einde gekomen aan den zomer. Wel zal het weer opnieuw opklaren, omdat zich in het Westen boven den Oceaan weer een nieuw gebied van hoogen druk heeft ontwik keld, maar het is niet te verwachten, dat het een langen duur zal hebben, omdat scheepsberichten uit den Atlantischen Oceaan weer melding maakten van een nieuwe depressie, die ver in het Westen na dert en na een of twee dagen West-Europa kan hebben bereikt. Met de veranderingen, die hierboven zijn aangegeven is in elk ge val een periode van heel mooi weer afgeslo ten. Wij zullen dus voorloopig maar geen groote waarde hechten aan de opklaring van het weer, al is een later herstel van den standvastigen weerstoestand over Cen- traal-Europa nog mogelijk. (Nadruk verboden) HILVERSUM I, 1875 M. (8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 3.0012.00 AVRO) 8 55 Gramofoonmuziek. 9.0o Postduiven- berichten. 9.05 Tuinbouwhalfuur. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.30 Protestantsche Kerkdienst. 12.00 Orgelmuziek. 12.10 Filmpraatie.' 12.35 Het Omroeporkest. 1 15 Schilderij-bespreking. 1.30 Het Om roeporkest. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Het Omroeporkest. 3.00 Residentie-orkest en solist. 4.30 AVRO-Dansorkest. 5.0o VARA- orkest. 5.30 Voor de kinderen. 6.00 Ver volg VARA-orkest. 6.30 Sportuitzending. 6.45 Sportnieuws ANP. 6.50 Gramofcon- muz. 7.00 „Tussehen 7 en 8", gevarieerd programma. 8.00 Berichten ANP. Mede- deelingen. 8.15 Residentie-orkest en so list, 9.15 Radiojournaal. 9.30 Revue-pro gramma. 10.35 Viool- en pianospel, li.00 Berichten ANP. Hierna AVRO-Dansor kest. 11.4012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301 M. (8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.05 NCRV. 7.45 KRO) 8.30 Hoogmis. 9.30 Gewijde muziek (gr.pl.). 9.55 Gereformeerde Kerkdienst. Hierna: Gewijde muziek (gr.pl.). 12.15 KRO-Orkest (Van 1.001.20 Midden standspraatje). 2.00 Godsdienstonderricht voor ouderen. 2.30 Concert ter gelegen heid van het 12y2-jarig bestaan van de Nederlandsche R.K. Kerkmuziekschool te Utrecht. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.15 Ziekenlof. 4.555.0o Gramofoonmuziek. 5.05 Nederd. Hervormde Kerkdienst. Hier na: Gewijde muziek (gr.pl.). 7.45 Gramo foonmuziek. 7.50 Causerie „Het Sobrië- taswerk, ook voor onze jongelui". 8.10 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.25 Gra mofoonmuziek. 8.30 De Koninklijke Mili taire Kapel. (Om 9.00 interview en om 9.05 Gramofoonmuz.)9.45 De KRO-Me- lodisten en solist. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Epiloog. DROITWICH, 1500 M. 12.5o Stedelijk or kest van Bognor Regis. 1.50 Het Vario- Trio. 2.20 Declamatie. 2.45 Orgelspel. 3.20 Gramofoonmuziek. 3.50 Falkman's Apa- chenorkest en soliste. 4.20 Het Rich. Crean-orkest. 5.20 Missiepraatje. 5.40 Het BBC-Northern-orkest. 6.20 Filmpraatje. 6.35 BBC-Harmonie-orkest en solist. 7.20 —8.10 Het Brusselsche Strijktrio. 8.15 Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Berichten. 9.25 Uit Weenen: Het Omroeporkest m. m. v. gemengd koor en solisten. 9.50 Declamatie. 10.05 BBC-ork. en solist. 10.50 Epiloog. RADIO-PARIS, 1648 M. 8.20 en 10.50 Gramofoonmuziek. 11.50 Orgelconcert. 12.40 Gewijde muziek (gr.pl.). 12.50 L. Goldy's orkest. 1.35 Zang. 2.05 Vervolg concert. 3.20 Zang. 3.35 L. Raiter's Ac cordeonorkest. 4.05 Radiotooneel. 5.20 Visciano-orkest. 8.35 Zang. 8.50 Radio tooneel. 11.201.2o Pascal-dansorkest. KEULEN, 456 M. 8.20 Reportage. 9.20 H. Hagestedt's orkest. 11.05 Gramofoon muziek. 12.20 W. Llbiszowskl's orkest, Rob. Gaden's kapel. 2.20 Omroeporkest. 4.20 Gevarieerd concert. 6.20 Oostti- roolsch programma. 7.10 Gramofoonmu ziek. 8.30 Uitzending van den Rijkspartij dag. 10.5012.20 Eugen Wolff's orkest en Orgelspel (gr.pl.). BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 9.25 Gramofoonmuziek. 10.05 Orgelspel. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.05 Zang. 11.35 A. Felleman's orkest. 12.20 Salonorkest. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.30 Omroepork. 2.35 Gramofoonmuziek. 5.20 Edith Alme- ra's Weensch orkest. 6.20 Trio van Ant werpen. 7.20 Zang. 8.20 Omroeporkest en soliste. 9.20 Omroepsymphonie-orkest. 11.00 Omroepdansorkest. 11.20—12.20 Gramofoonmuziek. 484 M.: 9.22 Gramofoonmuziek. 10.20 A. Felleman's orkest. 11.35 Orgelconcert. 11.50 Zang. 12.05 Orgelconcert. 12.20 Kieinorkest. 1.30 Gramofoonmuziek 1.50 Salonorkest. 2.202.35 Gramofoonmu ziek. 2.50 Vioolvoordracht. 3.10 Zang. 3.30 Orgelconcert. 3.55 Gramofoonmuziek. 5.20 Belgisch Pianokwartet en zang. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroeporkest. 9.00 Radiotooneel. 10.30 Gramofoonmuz. 11.3512.20 Omroepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Uitzending van den Rijkspartijdag. 10.20 Berichten. 10.501.20 Eugen Wolff's or kest en orgelspel, (gr.pl,). Om 11.05 Weer bericht. HILVERSUM I, 1875 M. (Algemeen pro gramma, verzorgd door de VARA) 8.00 Gramofoonplaten. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.00 Vervolg declamatie. 11.20 Orgelspel. 12.00 Gra mofoonplaten. 12.30—1.45 VARA-Orkest en gramofoonplaten. 2.00 Gramofoonpla ten. 3.00 Declamatie. 3-20 Pianovoor dracht en gramofoonplaten. 3.50 Gramo foonmuziek. 4.30 Voor de kinderen. 5.05 Gramofoonplaten. 6.00 Orgelspel. 6.30 Muzikale causerie. 7.10 Natuur-histori sche causerie. 7.30 „Fantasia". 8.00 Her haling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP. 8.10 VARA-Orkest en solist. 9.15 Radiotooneel. 9.45 Bas en orgel. 10.00 Berichten ANP. 10.05 De Lucky Birds en solist. 10.30 Berichten ANP. 10.35 Gra- mofoonplatenconcert. 11.1512.00 Dans muziek (gr.pl.). HILVERSUM II, 301 M. (NCRV-uitzen- ding) 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoon muziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gra mofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Christ, lectuur. 11.30 Gramofoonplaten. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Amsterdamsch Salonorkest. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gramofoonmuziek. 3.00 Causerie over kamerplanten. 3.40 Gramofoonplaten. 3,45 Bijbellezing. 5.00 Voor de kinderen. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten. 7.15 Ver volg vragenuur. 7.45 Reportage. 8.00 Be richten ANP. Herhaling SOS-berichten. 8.15 Samenkomst van het Kinderhuis, Leger des Heils, Naarden. 9.15 Gramo foonmuziek. 9.40 Sopraan, alt en piano. (Om 10.00 Berichten ANP). 10.45 Gym nastiekles. 11.0012.00 Gramofoonmu ziek. Hierna schriftlezing. DROIT WICH, 1500 M. 11.05 Orgelspel. 11.35 Gramofoonmuziek. 12.20 BBC-Va- riété-orkest en solist. 1.20 Orgelconcert. 2.05 Gramofoonmuziek. 2.30 „Bitten by a snake", causerie. 2.50 Pianovoordracht. 3.20 Stedelijk Orkest Folkestone en so liste. 4.20 Jazzmuziek (gr.pl.). 4.50 Viola en piano. 5.20 John Reynders' orkest en solist. 6.05 Sportreportage. 6.20 Berich ten. 6.40 Muzikale causerie. 7.00 BBC- Orkest en solist. 7.40 BBC-Harmonie-ork. 8.20 Zang. 8.55 Radiotooneel met muziek. 9.55 Causerie „I protest". 10.00 Berich ten. 10.20 Buitenlandsch Overzicht. 10.40 BBC-Northern-Ireland-koor, -orkest en soliste. 11.35 Alec Freer en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO-PARIS, 1648 M. 8.20 en 10.35 Gramofoonmuziek. 12.20 Het de Sousa- orkest en zang. 2.20 Gramofoonmuziek. 3.05 Vioolvoordracht. 4.05 Zang. 5.00 Pia novoordracht. 5.20 Het Ellis-orkest. 7.23 Zang. 7.35 Pianovoordracht. 8.05 Viool- soli. 8.50 Zang. 9.05 Symphonieconcert uit Vichy. 10,5011.05 Gramofoonmu ziek. KEULEN, 456 M. 8.50 Populair concert. 12.20 Brandweermuziekkorps Emsdetten. I.35 Nedersaksisch Symphonie-orkest. 2.35 Gevarieerd concert. 4.20 Omroepork. 6.20 Uitzending van den Rijkspartijdag 1937. 10.40 Omroeporkest. 12.201.05 Taptoe. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 12.5o Salonorkest. 1.30 Kieinorkest. 1.502.20 Gramofoonmu ziek. 5.20 Omroeporkest. 6.5-0 Pianovoor dracht. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Kieinorkest. 9.20 Ensemble „De blauwe Vogel". 10.3011.20 Gramofoonmuziek. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Kieinorkest. 1.30 Salonorkest. 1.502.20 en 5.20 Gramofoonmuziek. 6.35 Omroep orkest en zang. 8.2o Salonorkest en zang. 9.20 Omroepsymphonie-orkest. 11.00 II.20 Gramofoonplaten. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.20 Slot van het Partijcongres. 10.20 Berich ten. 10.40 Het Omroeporkest. (Om 11.05 Weerbericht). 12.20—1.05 Taptoe. Men schrijft ons d.d. 9 Sept.: Reshevsky, de kleine Amerikaan Flohr is zelfs nog iets grooter dan hij is een merk waardige meester op het schaakbord. Er schijnt iets fascineerends van hem uit te gaan. Men herkende tenminste in de eerste en tweede ronde zijn tegenstanders, resp.- Petrov en Elis- kases niet. Aanvankelijk speelde Petrov met zwart zeer goed. Hij verkreeg een betere stelling en daar bovendien Reshevsky in hevigen tijd nood was geraakt, meende men reeds, dat de Let een winstpunt zou gaan boeken, maar in siders oordeelden anders. Zij wisten uit onder vinding, dat Reshevsky in tijdnood bijzonder ge vaarlijk is. Wellicht verslappen dan zijn tegen standers door de gedachte, dat de Amerikaan niet meer rustig kan denken. Maar het tegen deel is waar: Reshevsky vindt in bliksemtempo zeer sterke zetten en zijn partners raken den draad kwijt. Zoo volbracht de kleine man tegen Petrov het kunststukje, 20 zetten binnen 5 mi nuten te doen en bovendien een iets minderen stand in een gewonnen positie om te tooveren. Een soortgelijk verloop had Reshevsky's partij uit de tweede ronde. Zijn tegenstander Eliskases kreeg met wit in een aangenomen damegambiet een prachtige stelling. Door sterk spel wist hij zijn positie steeds verder te verbeteren en ten slotte een pion te winnen. Bovendien kwam Reshevsky weder in hevigen tijdnood, maar blijkbaar had dit opnieuw denzelfden fnuiken- den invloed op zijn tegenstander. In plaats van door een eenvoudigen torenzet een tweeden pion te winnen en bovendien dameruil te forceeren, verzwakte Eliskases zijn koningsstelling zooda nig, dat Reshevsky met een simpele paard- manoeuvre de dame voor toren en paard won. Eliskases was hierdoor zóó verbouwereerd, dat hij direct na de tijdcontróle opgaf, hoewel het eindspel van dame tegen toren en paard voor den Amerikaan nog geenszins gemakkelijk te winnen ware. Zeer interessant was de opening van de partij PetrovCapablanca. Eerstgenoemde speelde te gen de Tsjechische verdediging een iets minder sterken zet, waarvan Capa onmiddellijk gebruik maakte door op krachtige wijze het initiatief te nemen. Petrov moest zeer omzichtig spelen om niet reeds in den aanvang van het middenspel te verliezen. Op een gegeven oogenblik het kritieke moment der partij stond de Cubaan voor de keuze, onder voorloopige opoffering van een raadsheer een feilen aanval in te leiden, óf genoegen te nemen met den voorsprong van een weinig waardevollen dubbelpion. Voorzichtig als altijd koos Capa het laatste, doch voor de winst bleek deze weg niet voldoende. De eerste „Salon-remise" is er ook. Flohr paste tegen Fine zijn traditioneele Grünfeld- variant toe en verkeeg een bevredigende stel ling. Met een bord vol stukken, stellig veel te vroeg, gaven de spelers toen remise op den 23- sten zet. Ook de vierde partij, die tussehen Ragozin en Keres, kwam vandaag reeds vóór de pauze tot een einde. Het was een Siciliaan in de voor hand, waarin Keres met zwart de opening be paald slecht behandelde, zoodat hij reeds op den 14den zet een pion verloor. Maar wanneer men tegen Keres speelt, moet men den dag niet loven, voordat de avond valt. Keres is n.l. bui tengewoon taai, hij gelijkt zoowel in zijn uiter lijk en zijn stille optreden, als in zijn vasthou- denden spelstijl sterk op onzen betreurden jon gen speler Noteboom. Met een pion achter speelde hij tegen Ragozin onbewogen verder en wist hij tot het eindspel met ongelijke raads- heeren te komen. Bovendien manoeuvreerde Ragozin in tijdnood minder goed, zoodat hij na afloop van de tijdcontróle het verlies van zijn pluspion niet meer kon voorkomen. Hij nam toen genoegen met remise. Inmiddels was bekend geworden, dat de par tij FlohrKeres, waarin wit een zeer sterke positie had gehad, doch Keres in het eindspel ophaalde, remise was geworden, zoodat nog slechts het zeer moeilijke eindspel CapaFine uit de eerste ronde resteerde. Deze partij werd des middags verder gespeeld. Capa bezat twee pionnen, toren plus paard tegen een pion, toren en raadsheer van Fine. Moeizaam vorderde Capa, die in dit soort eindspelen een specialist is. Hy wist de torens af te ruilen en met zijn vrijen f-pion voorwaarts te rukken. Na de derde tijdcontróle, den 72sten zet, res teerde nog drie kwartier speeltijd. Fine voelde zich kennelijk weinig op zijn gemak en gaf er de voorkeur aan, zijn klok drie kwartier te laten loopen, teneinde opnieuw te kunnen afbreken. De partij duurde nu reeds negen uur. De afgebroken stand is: Wit (Capa)Ke5, Pc3, pion f5, g4. Zwart (Fine)Kf7, Lb3, pion h6. Zwart is aan zet. Volgens de meesters kan Zwart de partij bij correct spel remise houden. Hieronder volgt de partij PetrovCapablanca uit de tweede ronde: Wit: Petrov. Zwart: Capablanca. Tsjechische verdediging. 1. d2d4 2. c2c4 3. Pblc3 4. Pgl—f3 5. a2a 4 6. Pf3e5 7. Fe5xc4 8. Ddlb3 d7d5 C7—c6 Pg8—f6 d5xc4 Lc8—f5 Pb8d7 Dd8c7 Gebruikelijk en stellig ook beter is hier de zet 8. g3 om Lf4 voor te bereiden en het fian- chetto van Lfl mogelijk te maken. Thans krijgt zwart het initiatief. 8 9. d4xe5 10. Db3a2 e7e5! Pd7c5 Pc5a6 Zeer interessant gespeeld. Na 11. ef6: volgt natuurlijk Pb4 enz. 11. e2e4 Het eenige. 11 12. Pc3xe4 13. Pc4d6t 14. e5Xd6 15. Lflxa6 Pf6xe4 Lf5xe4 Lf8xd6 Dc7xd6 Dit was het kritieke oogenblik van de partij en Capa dacht thans zeer lang na. Stellig overwoog hij den riskanten zet 15. Lg2, waarna wit zeer omzichtig spelen moet. 15b7xa6 16. 0—0 Hiermede zijn de grootste gevaren bezworen. 16. 0—0 17. Da2a3 Dd6—g6 18. f2—f3 Le4d5 19. Lel—f4 Tf8—e8 20. Tfl—el h7—h6 21. a4a5 Ta8—d8 22. Da3c3 Kg8h7 23. Lf4—g3 Te8xelt 24. Tal x el Td8d7 25. b2—b4 De International Tel. and Tel. Toehaalde in het eerste half jaar een netto-winst oan 4.28 millioen, of S 0.67 per aandeel tegen 1.66 mill, of 0.26 per aandeel in het eer ste halfjaar 1936. De staalschrootprijs te Pittsburgh is met 1 per ton tot 20 gedaald. De V. S. Steel Corporation boekte in Augustus 1.108.000 ton aan afleveringen, tegen 1.187.000 ton in Juli en 924.000 ton in Augustus 1936. In de eerste acht maanden 9.909.000 ton, tegen 6.906.000 ton in de over eenkomstige periode van het vorig jaar. De afleveringen in Augustus waren de grootste voor deze maand sedert 1929. De automobielproductie in de Vereen. Staten gedurende deze week bedroeg 59.017 wagens, tegen 64.200 wagens in de vorige week en 27.619 stuks in de overeenkom stige week van het vorig jaar. De verdere daling hield verband met de voorbereiding voor de productie van nieuive modellen. Volgens mededeeling van het Ministerie van de Amerikaansche schatkist is van de S 817 mill. 314 pet. schatkistbiljettenwelke 15 September a.s. vervallen, reeds 94 pet. geconverteerd. De Amerikaansche uitvoer aan grondstof- jen bedroeg in Juli 34.36 mill., a.an half fabrikaten 68.86 mill, en aan geheel be werkte artikelen 143.98 mill. De invoer bedroeg respect. 77.55 mill., 59.58 mill, en 48.78 mill. Voor Juni waren de uitvoer- cijfers respect. 42 mill., 63.32 mill, en 135.21 mill, en de invoerciifers 92.55 mill., 58.87 mill, en 47.24 mill. De Amerikaansche wagonverladingen zijn in de week per 4 September met 17.260 wa gons tot 804.633 wagons gestegen. Ten op zichte van de overeenkomstige week in het vorig jaar bedroeg de stijging 39.933 wagons. De Nederl.-Indische Spoorweg Mij. boekte in Augustus f 810.000 aan ontvangsten, te gen f 532.931 in Augustus 1936. De uitgaven beliepen f 374.000, tegen f 357.000; het over schot bedraagt f 436.000 tegen f 175.931. In de eerste acht maanden stegen de ontvang sten van f 4.20 mill, tot f 5.11 mill, en daal den de uitgaven van f 2.87-mill, tot f 2.85 mill. In deze periode kon het bedrijfsover- schot van f 1.32 mill, tot f 2.25 mill, toe nemen ten opzichte van dezelfde periode in 1936. De Amerikaansche regeering zou overwe gen, behalve aam de katoenplanters, ook steun te verleenen aan de verbouwers van mais. Deze zou afhankelijk zijn van de be kend geworden raming. De ramingen van den stand en de productie der Amerikaan sche graanoogsten zijn op 1 September la ger dan per 1 Augustus j l., maar belangrijk hooger dan per 1 September 1936. ALKMAAR, 10 Sept. Graan- en Zaadmarkt. 15 rogge 8.508.75. 347 gerst 3.006 en chev. gerst 77.90, 432 haver 67.30, 130 booaen: nieuwe bruine 18.0022, citroen 20.0022, dui ven 9.50—10.50, witte 24.00—29.-21 Karwijzaad 23.25. 574 erwten: groene kleine 8.5013, groeüe groote 22.0024, grauwe 17.0030. vale 14.50 22, platte 23.00. Per 100 kg. Handel goed. ALKMAAR, 11 Sept. Boter- en Elerenmarkt. Boter, groothandel, le soort 701.25, idem klein handel 7075, handel goed. Eieren, groothandel 4.604.75, Eendeieren 2.75, Handel matig. ALKMAAR, 10 Sept. Exportveiling. Aardappelen per 100 kg. 2.40, Andijvie per 100 stuks 0.60 1.50, Appelen per 100 pond 2.506.Augurken per 100 pond 1.8.Bloemkool I 812.II 3.5.per 100 stuks, Bieten per 100 kg. 1.60, Druiven per 100 pond 817Gele kool per 100 kg. 2.603.20, Groene kool per 100 stuks 2.20 2.80, Kropsla per 100 stuks 0.600.90, Knol- selderie per 100 stuks 2.202.60, Komkommers per 100 stuks 1.504.50, Meloenen per 100 stuks 422.Peren per 100 pond 412.Prei per 100 kg. 1.S02.60, Peterselie per 10O kg. 0.50 1.20, Postelein per bakje 0.100.18, Pruimen pe1 100 pond 6.509.Roode kool per 100 kg. 1.10 3.30, Selderie per 100 bos 0.502.50, Spinazie 8 p. per bakje 0.080.20, Spruiten per 100 pond 5.50, Snijboonen per 100 pond 2.13spercie- boonen per zak 1.401.80, dubbele Idem per zaK 0.701.60, tomaten pér 100 pond 2.3.10. Uien per 100 kg. 1.803.Wortelen per 100 kg. 1.20— 1.50, Wortelen per 100 bos 3.506. ALKMAAR, 11 Sept. Veemarkt. 18 fokschapen 2427.2 bokken en geiten 4.7.50. AMSTERDAM, 11 Sept. Aangevoerd door 3 mo- torbotters, benevens consignatiezendingen. Afge slagen aan de Gemeente Vischhal, de Ruyter- kade, Amsterdam. Besomming der botters 74 288, handschol per kist 16kleine schol per kist 912.schar 2.502.80, pufschol per kist 6.508.middel tongen per kg. 1.201.25. klei ne tongen per kg. 1.20. Uit de hand verkocht oP het Buitenterrein: aal 0.160.37,, harder bokking per 100 stuks 1.401.60, gestoomde makreel BROEK OP LANGENDIJK, 11 Sept. 5500 kg- Aardappelen: Eigenheimers 2.30, Blauwe Eigen heimers 2.402.60, 3200 kg. Roode kool 1.30-2-40, 27000 kg. Gele Kool 1.—1.80, 180.000 kg. Vroege Witte kool 801.30. 10.000 kg. Uien: Gele Uien 2 30—2.70, Grove 2.40—2.60, Gele Drielingen 2.10 2.40, Gele Nep 5.30—5.90, 800 stuks Bloemkool- Ie soort 5.207.80 idem 2e soort 1.501.90, 1650 kg. Slaboonen 6.608.60, 4000 kg. Bieten 1.2.—, 700 kg. Rammenas 1.402.1650 kg. Slaboo nen 6.60-8.60. 's-HERTOGENBQSCH, 10 Sept. N.V. Botermijn- Aanvoer 15850 kg. Hoogste prijs 1.42, laagste prijs 1.37, middelprijs 1.40 per kg. HEILOO. 10 Sept. Coöp. Veilingsvereen. „St. Willibrordus". Aardbeien 1826 cent per doosje- Doperwten 712, Raspers 1418, dubb. Stamsla- boonen 6—11, idem enkele 7—12, fijne Trosboo- nen 10—14, Snijboonen 5—18, Spinazie 5—9. Tuinboonen 68, Tomaten 25, Pruimen 15—22 cent, alles per kg. Kropsla 0.601.20, Andijvie 0.801.50 per 100 stuks. Wortelen 47 cent per bos. Bloemkool: I 9—15, II 4—7, Meloenen 8—19. Komkommers 24 cent- per stuk. LEIDEN, 10 Sept. Veemarkt. Aanvoer: 406 run deren, 204 kalveren, 1175 schapen. 665 varkens. 22 stieren 180.00300 per stuk, 62—68 cent per kg. schoon gew., stil. 130 kalf- en melkkoeien 170.00290, lui. 112 varekoeien 135.00190, lui- 142 vette ossen en koeien 180.00295 per stuk, 5880 cent per kg. schoon gewicht, tamelijk. 68 graskalveren 24.0065, stil. 27 vette kalveren 40.00100 per stuk, 6296 cent per kg. schoort gewicht, stroef. 109 nuchtere kalveren 8.00—14. matig. 150 vette schapen 25.0035, goed. 42a weideschapen 20.0028, matig. 600 vette lamme ren 18.0022, goed. 211 mestvarkens 23.0044, matig. 416 biggen 16.0020, matig. Kaasmarkt. 71 partijen Goudsche kaas: le soort 27.0028, 2e soort 25.0026. 21 partijen Leidsche kaas: le soort 25.0026, 2e soort 24.00. Per 50 kg- Handel matig. NIEUWVEEN, 10 Sept. Eierveiling. Aangevoerd 1219 kipeieren 4.4.65, eendeieren 3.55 per 10 st. NOORD-SCHARWOUDE, 10 Sept. 34350 kg- Aardappelen: Schotsche Muizen 2.602.80, Drie lingen 1.701.80, Duken 1.60, Eigenheimers 2.20 2.30, Bevelanders 2.10. bonken 2.202.30, 12860 kg. Spercieboonen 4.609.20, 21700 kg. Uien: Gele Nep 5.206.20, Drielingen 2.302.6Ö, Uien 2.20—2.60, Grove Uien 2.30—2.60. 2600 kg. Peen 1.60—1.80, kleine Peen 1.10, 400 kg. Kroten 1.70— 1.90, 11300 kg. Roode kool 1.20—1.90, 50300 kg' Gew. witte kool 0.901.20, 4100 kg. Gele kool 1.50—1.70. WARMENHUIZEN, 11 Sept. Groentevei ling Aardappelen: Blauwe eigenheimers 1.802.70; Gr. blauwe eigenheimers 1.70-— 2.10; Drielingen 1.301.40; Blanke eigenhei mers 2.202.60; Groote blanke eigenheimers 2.002.10; Drielingen 1.401.50; Uien: Gele uien 2.202.50; Grove uien 2.50; Drie lingen 2.102.30; Gele nep 4.805.40; RoP' de kool 1.10—1.80; Gele kool 1.60; Witte kool 1.00—1.20. 16 aanvoerders, handel vrij goed.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6