Mysterie De Christusspeler 1 Buiten- en Binnen-Mongolië EEUWENOUDE SCHOONE SLAAPSTER IN HET HUIS VAN DEN VADER Kerkelijk leven ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1937 KRUIS EN WERELD Prachtig geslaagd openluchtspel in Park Groenendaal te Heemstede Een toover van licht Triumf van dilettanten Kruistocht van het Kruis Wet van Genade en Zonde Zinnebeeld en realiteit Aller medewerking LOON ACTIE IN DE METAAL NIJVERHEID Het conflict te Tegelen opgelost MEISJE OVERREDEN Automobilist reed door Eerste Kamer-vacature BUITENLANDSCH OVERZICHT Prins Japan wil haar doen ontwaken METROPOLITAAN KAPITTEL Eere-kanunniken benoemd MOEDER OVERSTE BIANCA t Onder groote belangstelling ten grave gedragen H. H. WIJDINGEN Naar de Missie Geen audiëntie Drama in een kazerne Javaansch infanterist vermoordt zijn vrouw Loodsboot aangevaren Door binnenkomend Engelsch stoomschip Loodsboot maakte water DE AFSLUITING VAN DEN NIEUWEN WATERWEG Er worden kanonnen van grooter kaliber geplaatst BRAND TE HONSELERSDIJK Opslagplaats in vlammen opgegaan Toevallijder verdronken Een slang in den tuin Het mysteriespel ,,Dë Christus- speler" van den priester-dichter Jac. Schreurs is onder de bezielende spel- leiding van den Antwerpschen too- neelkunstenaar Anton v. d. Velde als openluchtspel in het park Groenen daal te Heemstede een groot succes geworden, zoowel door de dichter lijke openbaring der verlossende kracht van het Kruis, als door de vaak prachtige zegging en de toe wijdende overgave der jongeren van de beide Heemsteedsche parochies. Er is geen openluchttheater dat zich door de boschrijke omgeving, door den schilderachtigen ombouw van het naaldgeboomte en door de ligging onmiddellijk bij een tramhalte, in ons land zoo goed leent voor de uitvoering van een openluchtvertooning als dat te Heemstede. In het avondduister rijst het naaldwoud in den toover der schijnwerpers sprookjesachtig om hoog en wanneer een meester der lichtboetseer- kunst als v. d. Velde dit boschtafereel opneemt in de fantasie van zijn uitbeeldingsvermogen, wordt een magische bekoring verkregen, welke sterk op den ontvankelijken bezoeker inwerkt. Een even zinrijke als voor de speeltechniek praktische tooneelbouw van trappen en plat- vorms, van bogen en kruisbekroning, heft de groote schare medespelenden boven de hoofden van het publiek, dat aldus een vrij uitzicht heeft op tooneel en tooneelisten. Het is wonderlijk hoeveel v. d. Velde hier Riet dilettanten heeft bereikt bereikt, niet alleen in den zin van waardeering voor zijn bedoelen, maar óók in den zin van bewondering voor het kunstzinnig verkregene. Want er waren Riomenten die diep ontroerden, er waren tafereelen die een schoonheid openbaarden, Welke tot het allerbeste behoorden dat we ooit op het openluchttooneel zagen: hier was een prijzenswaardig streven èn een prachtig slagen. Dat voor zoo iets mannen konden gevonden Worden, die als comité tot uitvoering van het spel de verwezenlijking mogelijk maakten, stemt dankbaar Men moge het met Schreurs niet eens zijn over zijn tegenstelling van dictatuur en gods dienst, de diepe en al-omvattende gedachte van het spel is die der verlossende en heiligende kracht van Kruis en Lijden. In het Kruis alleen ligt het heil der wereld. Een Kruis bekroont het al: Een Kruis! want wij gaan (spelend) leeren Een zin van het Kruis, en in zijn schaduw keeren Van wien wij in de wereld zijn verdwaald En wij gaan leeren, dat slechts redding daalt Vanwaar verlossing ons is toegekomen. „De Kruistocht van het Kruis is aangevan gen" en die kruistocht leert ons den zin van het offer, den zin van de liefde„het grootste Wordt door liefde alleen volbracht." Figuren uit het Oude Verbond komen ons, Riet de zinnebeeldige gestalten uit onzen tijd, de prediking van het Kruis brengen. Zij ver- Persoonlijken van den eenen kant de hemel- sche tegenover de helsche en aardsche mach ten, die strijden om de heerschappij over den Riensch en van den anderen kant verpersoon lijken zij de gevolgen der erfzonde in den Riensch zelf. Een voorspel toonde ons zinrijk de mensch- heid in haar ontreddering als gevolg harer af dwalingen. De Dictator, de verpersoonlijking nier in dit spel van menschelijke hoovaardig- neid, meent met eigen krachten de wereld te kunnen redden van den Ondergang, desnoods door zich te binden aan den „bond der godde- loozen". Hij roept de aardsche machten in een conferentie tezamen voor een algeheel wereld herstel. Maar dit wereldherstel poogt hij buiten God, ja tegen God te bewerken. En hij faalt. Want de wereld wordt alleen beter door een betere menschheid, die door de kracht van het Kruis de les van liefde en offer heeft verstaan. De speler krijgt intusschen gelegenheid om het verbitterde volk af te leiden door een spel: hij kiest zijn spelers en ontvouwt hun zin en beteekenis: een spel van het lijden! In vier, onmiddellijk achtereen gespeelde be drijven wordt dan aan de toeschouwers de 2in van den strijd tusschen Wereld en Kruis Verklaard. Op het achterplan wordt door den speler het Kruisspel opgevoerd, op het voor- Plan zien we al bij den aanvang de verpersoon lijkingen van de gevolgen der erfzonde. En de toeschouwers van het eerste bedrijf worden ge leidelijk medespelers. Het Kruisspel op het achterplan vangt aan Riet het Oude Verbond. De Wet der Genade en de Wet der Zonde zijn de tegengestelde krachten die elkaar den mensch betwisten. In Adam overwint de Wet der Genade, in Kaïn de Wet der Zonde. Noach en Abraham dragen hun offers op als een voorafbeelding van het kruisoffer, door Isaias voorspeld. Dit spel is voor den Dictator: volksmisleiding en de deurwaarder komt daarom beslag op alles leggen. Maar daarmede is het Kruisspel niet Uit. Want geen Dictator kan dit einden. De spe ler, eerst regisseur, neemt nu de Christusrol °P zich van den vervolgde. Lucifer komt hem bekoren, terwijl op het voorplan de wereld- Riachten zich beraden over de middelen: ten slotte wordt het atheïsme als bindende kracht aanvaard. Nu ontwikkelt zich de droeve loop: de Christusspeler wordt beschuldigd volksmislei der te zijn en besloten wordt hem stil uit den w«g te ruimen. Om het volk niet tegen zich op te zetten want Jan Publiek bemoeit zich er Riee en de Paus grijpt zelfs telefonisch in Rioet hem stilaan de feitelijke spelleiding wor den ontnomen en moet van het spel bloedige ernst gemaakt worden. In het slotbedrijf doorschouwt de speler dat aHe spel wreede werkelijkheid wordt: Christus staat voor den Hoogen Raad. Maar waar sym bool daad wordt wil de speler geen speler meer zÜn: hij ontdoet zich van de tooneelkleeren en aanvaardt als mensch doornenkroon en rietstaf en geeseling. Hij draagt het Kruis en vraagt als laatste gunst met het hoofd omlaag te wor den gekruisigd. Verzinnebeelding en werkelijkheid zijn hier nauw dooreengeweven. Er bestond en er be staat wellicht nog het gevaar, dat niet alles door iederen toehoorder naar den diepsten zin wordt begrepen. Daarom heeft v. d. Velde scher pe scheiding gemaakt tusschen het zinnebeel dige en het werkelijke, maar tevens alle tegen- deelen opgenomen in een samenbindende har monie der schoonheid, welke een bekroning vond in den triumftocht van het kruis aan het slot. Hoe wonderlijk waren ook de tafereelen waarbij het lichtende kruis hoog oprees tegen den donkeren achtergrond terwijl vele andere lichtbronnen doofden Het „vers" van den dichter werd door de dilettanten mooi verklankt. Natuurlijk leggen dilettanten bij zoo'n dicht-spel meer den na druk op de zegging van het woord, dan op de dramatische beelding ervan. Doch zelden zullen door dilettanten zoo verrassend goed woord- zegging en dramatiek zijn vereend als door de jongeren der beide Heemsteedsche parochies. Welk een voorbereiding moet daaraan zijn voorafgegaan om tot deze bezielde daad te komen. De rijpere jeugd, van welken stand of ont wikkeling ook, werkte mede. Vijftig jongelui waren uitverkoren om de sprekende rollen te vervullen en bijna honderd om te figureeren. Hun samenspel was uitnemend, hun opstelling vol boetseerkracht en kleurig leven. Kapelaan R. Oud was de man van het initiatief en het doorzettingsvermogen. Hij had de medewerking verkregen van de heeren mr. J. B. Bomans, J. W. Lucas, A. W. van Sambeek, J. J. W. Boer- rigter en J. H. Kramer, leden van het comité dat de uitvoering mogelijk maakte. De volgende opvoeringen zullen zijn heden avond 11, voorts 16, 19 en 23 September des avonds te 8 uur. De generale repetitie die door talrijke groepen jeugdvereenigingen gisterenavond werd bijge woond, is zonder eenige stoornis verloopen en kon zelfs daardoor als een première gelden. De muzikale illustratie voldeed bovendien heel goed en versterkte den indruk van het spel. Van het station Haarlem is een prachtige tramverbinding tot dicht bij den ingang van het speelterrein. Amsterdammers en Leide- naars kunnen desgewenscht ook voor de ge heel reis van de tram gebruik maken. We raden den katholieken aan een dezer voor stellingen te bezoeken om deel te hebben aan deze zeer opmerkelijke uiting van katholiek openluchtspel. In verband met de loopende actie in de me taalnijverheid ter verbetering van de arbeids voorwaarden, heeft in het Volkshuis te Tege len een belangrijke vergadering plaats gehad, waar de stand van zaken werd uiteengezet. De arbeidsorganisatie heeft verschillende malen gepoogd contact te krijgen met den Noord-Limb. Bond van IJzerindustrieën. Tenslotte gelukte het aan het hoofdbestuur om een onderhoud te hebben met de directie van De Globe. Door de werknemersorganisaties werd ge vraagd 'n loonsverhooging van 10 pCt. en door betaling van Christelijke Feestdagen. Het resultaat van het onderhoud is ge weest, dat er een loonsverhooging van 8 pCt. werd verkregen en doorbetaling van Christelijke Feestdagen met 100 pCt. ter wijl over vacantiedagen het volgende jaar zal worden geconfereerd. Tevens werd overeenstemming gekregen over uitbetaling van overwerk. Aan verschillende andere IJzerindustrieën is thans een adres gericht om op dezelfde basis te komen tot ver betering der arbeidsvoorwaarden. De secretaris van den Noord-Limb. Bond van IJzerindustrieën heeft reeds een onderhoud aangevraagd met het hoofdbestuur van den Bond. De beroemde Duitsche tooneelspeler Eugen Klöpfer maakt met enkele gasten een morgenrit. Links Frits Kampers en Flochina von Platen, rechts Ingolf Kuntze Op de vergadering te Tegelen werd het woord gevoerd door den Bondsvoorzitter van den Nederl. R.K. Bond van Metaalbewerkers, den Heer Van der Brink en door het hoofd bestuurslid, den heer Lelieveld. Tooneel voor het openluchtspel te Heemstede Vrijdagavond om half negen reed een vracht auto over de Lange Leegte te Veendam naar Borgercompagnie. Plotseling sprong een achter op het voertuig zittend meisje, de achttienjarige M. Achting, van den wagen. Zij viel en bleef liggen. Een uit tegenovergestelde richting ko mende personenauto welke niet tijdig meer kon stoppen, reed het meisje aan. De automobilist, die na de aanrijding door reed, is later op den avond door de politie op gespoord. Het bleek, dat hij van de aanrijding niets had bemerkt. Het meisje is met een kaakfractuur en ver scheidene ernstige hoofdwonden naar een der ziekenhuizen te Groningen vervoerd. Het Centraal Stembureau zal op Maandag 20 September des middags om 5 uur in de oude raadzaal te 's-Gravenhage een openbare zitting houden ter voorziening in de vacature, ontstaan door het niet-aannemen door den heer H. W. van Marie van zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer. Het Comité van Katholieke Actie „Voor God" schrijft ons: Tezamen moeten wij zalig1 worden. Tezamen moeten wij bij den goeden God komen. Het is niet goed, als wij ieder af zonderlijk komen, als we den goeden God ieder afzonderlijk vinden. Tezamen moeten we terugkeeren in het huis van ons aller Vader. Charles Péguy. Dezer dagen heeft de generalissimus van de troepen van Binnen-Mongolië, die tegelijkertijd op politiek gebied de leider is, een verklaring afgelegd, waarin er de wereld kond van gedaan wordt dat het sinds eeuwen „slapende" Mongolië eindelijk ontwaakt is en dat dit „réveil" weldra zal gevolgd worden door de stichting van een groot rijk, bij voorbaat Groot-Mongolië genoemd. De regeering van dat rijk zal met de Japansche nauw samen werken. Voor w'ie de geschiedenis van Mongo lië kent is er in dit, overigens zeer belangrijke, bericht niets dat verwonderen kan. De ontwa king van Mongolië kon niet langer uitblijven. Zij had zich wellicht nog zeer langen tijd laten wachten als het groote gebied onder de onbe twiste heerschappij van het, eveneens slapen de, China gebleven was, maar sinds Japan en Rusland zich in de Mongoolsche aangelegen heden mengden kon er voor de Mongolen van doorslapen geen sprake meer zijn. Welke ge beurtenissen zijn het die de tegenwoordige po sitie van Binnen- en Buiten-Mongolië bepalen? Sinds het einde van de 18e eeuw is Mongolië, een van China's buitenbezittingen, in een Bui ten- en Binnen-Mongolië verdeeld. De Mon goolsche landheeren zijn de Mandsjoe-dynastie toegedaan. Zij kunnen als vazallen van het over China regeerende vorstenhuis beschouwd wor den en zoolang China Keizerrijk is, hebben er geen noemenswaardige veranderingen plaats. Maar in 1911 breekt in China de groote revo lutie uit en de Mongolen nemen deze gebeur tenis te baat om hun onafhankelijkheid uit te roepen. Korten tijd daarna, op 1 Januari 1912, teekenen de vertegenwoordigers van het toen nog Tsaristische Rusland te Oerga, Buiten- Mongolië's voornaamste stad, met de nieuwe Mongoolsche regeering een overeenkomst, waarin Rusland de onafhankelijkheid en het recht op zelfregeering van Buiten-Mongolië, dat twee-derden van de oppervlakte van het geheele reusachtige gebied beslaat, in rechten erkent. EvenWel, in 1914 breekt de groote Europeesche oorlog uit en China, daarvan pro- fiteerend, slaagt er in het geheele Mongoolsche gebied opnieuw onder zijn heerschappij te brengen. Voor korten tijd slechts. In 1922 roept Buiten-Mongolië opnieuw zijn onafhankelijk heid uit. Peking doet een tegenzet. De repu- blikeinsch-Chineesohe regeering slaagt er ta Rusland een conventie te doen onderteekenen, die Mongolië onder de volstrekte soevereiniteit van China plaatst. Artikel 5 van die conventie stipuleert: ,,De regeering van de Unie der so cialistische Sovjet-republieken erkent dat Bui ten-Mongolië integraal deel van het grondge bied van de Chineesche republiek uitmaakt en verklaart dat zij er de soevereiniteit van China eerbiedigen zal." Deze conventie blijft evenwel min of meer doode letter, want de Russische troepen, die zich te Oerga bevinden, verlaten de stad niet en een maand later, op 21 Juni, kondigt de Sovjet-pers de stichting van de Mongoolsche Volksrepubliek aan. Deze repu bliek, waar, dank zij de onderteekening van een nieuwe overeenkomst, Moskou het laatste woord spreekt, bestaat nog altijd. Wie het zal wagen haar aan te vallen, valt Rusland aan. De geschiedenis van Binnen-Mongolië volgt andere wegen. De rechten van China op dit deel van het Mongoolsche gebied zijn nimmer betwijfeld. Na de stichting van de Chineesche republiek verdwijnt Bin nen-Mongolië evenwel als politieke eenheid. Het vormt voor wat zijn Oostelijk deel betreft drie districten: Jehol, Tsjahar en Swei-Yoean, terwijl zijn Westelijk deel bij de provincie Kan- Soe wordt ingelijfd. In 1927 hecht China Jehol aan Mandsjoerije en twtee jaar later vormt het in Kan-Soe een nieuw Mongoolsch district, Ning-Hsia. Daarmee is deze veelbewogen politieke perio de evenwel niet ten einde. Het nieuwe verdrag van onderlingen bijstand dat de Sovjet-regee ring met die van Buiten-Mongolië sluit lokt te recht protesten van China uit. Deze protesten brengen in den staat van zaken geen veran dering en China, dat niet "oldoende machts middelen ter beschikking heeft, moet zich bij het voldongen feit wel neerleggen. Na de sluiting van het Chineesch-Russische non-agressie-ver drag kan er van verdere Chineesche protesten natuurlijk minder dan ooit sprake zijn. De Mongoolsche Volksrepubliek staat in feite van China los, het systeem der Sovjets beheerscht er het geheele leven. Binnen-Mongolië echter komt meer en meer onder Japanschen invloed. De stichting van een „onafhankelijk" Mandsjoekwo, de Japan sche penetratie in Noord-China, de overeenkom sten die met de Mongoolsche gezaghebbers ge sloten worden en die hun in naam de macht laten, maar in feite in Japanschen dienst stel len al die gebeurtenissen liggen nog zóó versch in het geheugen, dat het overbodig is ze uitvoerig in herinnering te brengen. Maar Japan denkt niet alleen aan Bin nen-, het denkt ook aan Buiten-Mon golië en daarom heeft het in de hoof den van hen, die in Binnen-Mongolië heer- schen het denkbeeld van de stichting van een Groot-Mongolië doen kiemen. Groot-Mongolië houdt natuurlijk niet bij de Binnen-Mongool- sche grenzen op; het moet, minstens, ook Bui ten-Mongolië omvatten en waarom niet? ook Dzjoengarije en Oost-Toerkestan. Dit enor me gebied zal, wordt de Mongoolsch-Japansche droom werkelijkheid, onafhankelijk zijn, even onafhankelijk als Mandsjoekwo het thans is. Mocht dit plan zich waarlijk realiseeren dan verandert de geheele politieke positie in Oost- Azië te eenenmale. Dan dringt Japan zóóver in Azië door dat de Sovjet-republieken niet alleen volkomen van China gescheiden zullen zijn en dit land geen de minste hulp meer zullen kun nen brengen wat ten gevolge hebben zal dat het, wil het een zelfstandig bestaan kunnen blijven leiden, met Japan tot een accoord zal moeten komen maar dat Rusland zich ook rechtstreeks bedreigd zal gaan voelen. Een Ja pansche luchtmacht, die over vliegvelden en andere steunpunten in Buiten-Mongolië be schikt, kan den verbindingslijnen tusschen Euro- peesch en Aziatisch Rusland niet alleen groo te schade berokkenen, maar ook aan de vei lige positie van de nieuwe Russische munitie-, kanonnen- en vliegtuigenfabrieken in Oost-Si- berië voorgoed een einde maken. Het> staat vast dat Rusland nimmer dulden zal, dat Japan zich rechtstreeks van Binnen-Mon golië meest maakt. Te Tokio, waar men dit be ter weet dan waar ook, volgt men daarom een anderen weg. Japan tracht de nationale gevoe lens van de Mongolen wakker te schudden opdat het oude volk een strijd voor eenheid en onafhankelijkheid begint. Japan zal dan zijn houding kunnen baseeren op de resultaten, die de Mongolen bereiken. In naam blijft het neu traal en het vermijdt voor het oogenblik met Rusland openlijk in conflict te treden. Om de Sovjet-republieken in zeer groote moeilijkhe den te brengen had Tokio geen beteren weg kunnen inslaan. De toekomstige strijd voor het Groote Mongolië heeft een aanvang genomen. Deze zal niet eindigen voor een beslissing in dezen of genen zin gevallen is. Zeker is dat de kaart van Oost-Azië in de komende jaren nog vele en belangrijke wijzigingen zal ondergaan. Zeker is ook dat er nog stroomen bloeds zul len stroomen voor de vrede in dit deal van de wereld hersteld zal zijn. Zijne Hoogwaardige Excellentie de Aarts bisschop van Utrecht heeft benoemd tot Eere-Kanunniken van het Metropolitaan Kapittel van Utrecht Zijne Hoogwaardige Excellentie Mgr. J. O. Smit alsmede den Zeereerwaarden Heer A. E. Rientjes, pastoor te Maarssen. In grooten eenvoud en geheel in den geest van de overledene heeft hedenmorgen te Laren de uitvaart en begrafenis plaats gehad van de eerw. zuster Bianca, in leven moeder-overste van het St. Jansziekenhuis aldaar en lid van de Con gregatie der liefdezusters van den H. Carolus Borromaeus. De H. Requiemmis werd opgedragen door een neef van de overledene, den zeereerw. heer pro fessor R. Klinkenbergh van het Bisschoppelijk College te Sittard. De Gregoriaansche Requiem werd gezongen door de zusters van het ziekenhuis. Onder de aanwezigen merkten wij op den zeereerw. heer pastoor A. W. G. Wiegerink van de H. Harktkerk te Bussum, den weleerw. heer R. Salomons van het bisdom Roermond, den burgemeester van Laren, jhr. H. L. M. van Nis pen van Sevenaer, het bestuur van het St. Jansziekenhuis, den officier van gezondheid, J. v. d. Moer, den gemeente-architect, P. B. J. Schieloo, alle doctoren uit Laren en velen uit Hilversum en omgeving. Verder waren alle zus ters van het ziekenhuis, voor zoover mogelijk, aanwezig. Na de uitvaart vond onder overweldigende belangstelling de begrafenis plaats op het St. Janskerkhof. Behalve de reeds genoemden waren hier nog aanwezig de kapelaans van de St. Jansparochie, verschillende raadsleden, een deputatie van de gemeentepolitie en tal van oud-patiënten. Voorts merkten wij nog op den burgemeester van Blaticum, den heer J. J. Klaarenbeek, de eerw. zuster Emmanuel uit Maastricht en de moeder-overste van de R. K. ziekenverpleging en wijkverpleging aan de Boschdrift te Hilver sum. De kist werd slechts gedekt door een groot kruis van witte bloemen en een krans van mevr. Michiels van Kessenich uit Zeist. De kist werd gedragen door zes zusters van het ziekenhuis. De absoute werd verricht door professor Klinkenbergh. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's Hertogenbosch, heeft in de kapel van het klooster „Alverna" der Paters Franciscanen te Wychen op Vrijdag 10 September de Tonsuur en op Zaterdag 11 September de Vier Mindere Orden toegediend aan de volgende 46 Fraters van de Orde der Franciscanen: Roland Maar- schalkerweerd, Barnabas van Rijn, Gallus Bur ger, Plautus Dirks, Carolinus Zevenhoven, Edmar Polman, Leovigild v. d. Hoorn, Basilides v. d. Berg, Montamrs Versteeg, Mardonius Straver, Clodovald v. Meyel, Humfried de Gruyter, Goze- wijn Kamerbeek, Maturus Hendriks, Gerardus Wegdam, Ismaël Lambi, Edward Doesburg, Ser- vilianus v Hemert, Nicetius Knippenborg, Con- tardus v. d. Veldt, Pelinus Steltenpool, Lando v d. Borg, Benigus Körver, Fernandez Stokman, Theonestus Schouten, Ulbert Nuyens, Modestus v. Gastel, Wolfred Andela, Geminianus Keizer, Quirinus Groot, Artemius Huls, Sergius Horvath, Landeric Mains, Walter Geurts, Hubertinus Backes, Victorianus Moons, Virgilius Noordeloos, Chrysolius Verstappen, Damianus van Hoorn, Theophorus v. Kampen, Irenion Oudejans, Mel- chisedech v. Wijchen, Fidentianus Breuk ars, Halvard Hettema, Manfred Staverman en Ma- cedo v. d. Boogaard. Op 10 September j.l. vertrokken twee Neder- landsche Passionisten, de weleerw. paters Berthold (A. v. Zee uit Den Haag) en Adel- bertus (P. v. Iersel uit Tilburg) naar de on langs opgerichte Prefectuur van Tshumbe- Sancta Maria, toevertrouwd aan de Belgische Passionisten. Het zijn de eerste Passionisten der Nederlandsche Provincie, die naar dit nog heel jonge Missiegebied vertrokken, om er, met hun Belgische medebroeders, te werken aan de bekeering en christelijke beschaving van de Battela's, een volksstam, wonend op den lin ker Lomani-oever. Met hen vertrekken nog drie Belgische Passionisten, zoodat het aantal mis sionarissen der Passionisten-Congregatie in dit gebied stijgt tot 2L Eerst in 1931 zijn de Pas sionisten hun apostolischen arbeid in deze Missie begonnen. Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, zal a.s. Dinsdag geen audiëntie ver- leenen. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's Hertogenbosch, zal Zaterdag der volgende week geen audiëntie verleenen. od beproeft bet zwaarst dien Hij het meest bemint. De kazerne van het 8ste bataljon infanterie te Malang, aan het Rampalexercitieveld gelegen, is, naar het Soer. Hbld. bericht, in rep en roer geraakt toen de Javaansche infanterist Kalim in een 'der chambree's plotseling een klewang trok en zijn echtgenoote daarmede in een tijds verloop van slechts weinig seconden bliksem snel tien zware houwen achter elkaar toebracht, over den schedel, den schouder, de armen, den rug, enz. Hevig bloedend zakte het slachtoffer zielto gend ineen. De op het angstgegil der arme vrouw toegeloopen soldaten kwamen nog juist op tijd om te verhinderen, dat Kalim zich met hetzelfde, bebloede wapen de keel afsneed, zoodat slechts een ondiepe wond ter plaatse ontstond. Onmiddellijk werd het slachtoffer naar het Militair Hospitaal overgebracht, waar de dirig. officier van gezondheid operatieve hulp ver leende. Medische hulp mocht echter niet meer baten. Een half uur na de operatie overleed de vrouw aan bloedverlies en de zware verwondingen. De dader werd overgebracht naar het Mili tair Hospitaal, en in de blokzaal (voor gewon de in-arrestgestelden) in verzekerde bewaring gesteld. Het vanochtend uit Buenos Aires binnen gekomen Engelsche stoomschip Flimston is voorgaats bij den Nieuwen Waterweg in aanvaring geweest met de voor den Nieu wen Waterweg kruisende Nederlandsche Loodsboot nummer 19. Het Engelsche stoomschip is opgestoomd naar Rotterdam. De schade is onbekend. De loodsboot is te Hoek van Holland bij de berg- haven ten anker gegaan. De loodsboot heeft schade opgeloopen boven de waterlijn. Het Engelsche stoomschip .Flimston" werd in 1925 gebouwd, het meet 4674 br. ton en is eigendom van de Picton Steamship Co. Ltd., London. Nader vernemen wij, dat de aanvaring tus schen het Engelsche stoomschip Flimston en de Nederlandsche loodsboot no. 19 plaats had tijdens een zware bui. De Flimston was geladen met kolen en op weg naar Rotterdam. De loodsboot kreeg een scheur in den voorsteven en maakte water. Eenige perso nen die in verband hiermede reeds van de loodsboot op het Engelsche stoomschip wa ren overgesprongen, keerden weer aan boord van de loodsboot terug, toen bleek dat gevaar voor zinken niet bestond. De loodsboot is, op order van den loods- commissaris, opgestoomd naar Maassluis. De loodsboot no. 18 zal den dienst overnemen. De Flimston heeft, met lichte schade, de reis naar Rotterdam voortgezet. Op de tweede duinenrij nabij den Waterweg te Hoek van Holland worden momenteel werken uitgevoerd voor het plaatsen van nieuwe ka nonnen, welke dienst moeten doen voor de af sluiting van den Nieuwen Waterweg. Langs de duinstrook bij de monding stonden tot nu toe een drietal kleine kanonnen, die thans opgesteld zijn vlak bij den ingang van den Waterweg, terzijde van de semaphoor. Men is nu begonnen met het egaliseeren van een grooten duintop, ten einde daarop het nieu we geschut van belangrijk grooter kaliber te bouwen. Met behulp van een grijpkraan wordt het be- noodigde zand aangevoerd en de fundeering gebouwd. De werkzaamheden zullen geruimen tijd in beslag nemen en omstreeks Juni van het vol gend jaar beëindigd zijn. Behalve aan de zijde van Hoek van Holland, zullen ook aan de andere zijde van den Water weg stukken geschut worden geplaatst, met welke werkzaamheden het volgend jaar wordt begonnen. Een felle brand, die gepaard ging met sterke rookontwikkeling, heeft Vrijdagmiddag gewoed in de opslagplaats van de fa. Meyer en v. d. Akker aan de v. d. Goesstraat te Honselersdijk. In het gebouw waren opgeslagen tuinbouw- gereedschap en producten als carbolineum, zwa vel enz. Vooral deze stoffen hebben gezorgd, dat het pand door de rookwolken bijna niet binnen te dringen was. Zeer waarschijnlijk brak de brand uit, door dat iemand een brandenden lucifer in een hoe veelheid carbolineum had geworpen, want in korten tijd stond de opslagplaats over de volle lengte in vlammen. De brandweer van Honselersdijk, die met de motorspuit spoedig aanwezig was, heeft met twee stralen het blusschingswerk verricht, en kunnen voorkomen dat de aangrenzende per- ceelen werden aangetast, hetgeen in verband met den ongunstigen wind niet denkbeeldig was. Behalve dat de inhoud der opslagplaats Érj vlammen opging, werd ook een achter het pand» gelegen schuur door de vlammen gehavend. De schade, die vrij aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. De heer P. Koppers te Harmeien, miste op een gegeven moment zijn knecht, den 29-jarigen H. van Veen, die in de kweekerij werkzaam was. Na eenig zoeken vond men den ongelukkige in een sloot. Hij leed aan toevallen en daar nie mand het ongeluk bemerkt heeft, is hij jammer lijk verdronken. De heer H. v. d. Wilt te Monster kwam tot de ontdekking, dat een ringslang zich in zijn tuin bij een rozenstruik had genesteld. Het dier, dat een lengte van ongeveer 40 c.M. had, werd gevangen en is in het terrarium der |vJ,C£ir.„ school geplaatst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9