Eervolle 8-wickets-nederlaag van het Ned. elftal Zilveren bal voor Feijenoord Goede prestaties in de hoofdstad Fraaie successen in Kopenhagen SCHITTERENDE CENTURY VAN CHALK DUBBELE OVERWINNING VAN PIJNENBURG MAANDAG 13 SEPTEMBER 1937 CHAPMAN'S TEAM IN DEN HAAG De tweede dag van den wedstrijd in de residentie heeft veel goed gemaakt Spannende en sportieve finish SCHERMEN Amsterdam op de derde plaats te Dusseldorp Zilveren jubileum van het N.O.C._ Receptie in het Kurhaus te Scheveningen Prins Bernhard beschermheer ATHLETIEK Uitstekende prestatie van Fanny Koen Nieuw Nederlandsch record vijfkamp dames ZWEMMEN Yoshioka loopt 100 M. in 10.2 sec. HOCKEY Schnitger in Stade Frangais Nieuwe records op de 300 meter borstcrawl en de 4 X 200 meter estafette Populaire wedstrijden van het „IJ" Scheffer evenaart het 200 meter rugslagrecord WIELRENNEN Uitstekende prestaties van Groene- wegen-Van Stek en Klink- v. d. Heiden Aardige wedstrijden op de Veka-baan Wals boekt succes te Hilversum Van Gelder wint omnium voor amateurs Goed werk van Schulte te Parijs Cogan wind den wegwedstrijd tegen het horloge SUCCES VAN DE BEER TE DEVENTER Fraaie zege in 75 K.M. wedstrijd Van der Vijver wint te Milaan Pola moet nu de meerderheid van den wereldkampioen erkennen Rijswijksche wielerbaan Wordt Gerardin stayer? Georget beroepsrenner VOETBAL Sparta in den eindstrijd van het tournooi te Rotterdam met 31 geklopt De prijs nu definitief veroverd Succes van 't Gooi in Groningen Duitschland en Zweden bij de laatste 16 K.N.V.B.-UITSLAGEN De belangstelling was zeer groot (1000 5. 1200 toeschouwers waren aanwezig) toen om 11.20 Wittebol en Ingelse Zondag in Den Haag de innings bij den stand 1176 vervolgden. Met den eersten bal van Fender, een off-break, wordt Wittebol gebowld. Terwiel zorgt daarna als gewoonlijk voor de noodige vroolijkheid. Hij speeit als een vrijbuiter, ziet op 130 Ingelse voor een goede 11 verdwijnen. Van Baasbank gaat op hetzelfde totaal onmiddellijk l.b.w. en met Sod- derland samen weet Terwiel nog 15 runs aan 't totaal toe te voegen. De innings sluit op 145. Fender had schitte rend gebowld, vol variatie en nam niet minder dan 7 wickets voor 53 runs. A. D. Baxter ver overde de 3 resteerende wickets voor 15 runs. De Engelschen openden om 12 uur de innings met Allen en Levett. Na een maider van Gle- rum weet Terwiel op zijn vijfden bal Allen l.b.w. te krijgen. Chalk komt nu in en toont onmiddellijk een batsman van superklasse te zijn. Zijn voeten werk is uitermate snel, prachtig gaat de eerste korte bal van Terwiel voor 4 naar leg. Het spel van Chalk te zien is alleen een gang naar Den Haag waard geweest. Levett is minder ze ker en wordt dan ook op 17 door v. Stuyven- berg in de slips op Glerum gevangen. Ook Bart- lett maakt het kort. Hij raakt een korten bal van Terwiel half en sneuvelt eveneens in de slips. De stand van den dag komt dan tusschen Chalk en Pearce. Prachtig is het batten van de beide Engelschen. Sodderland's lengte laat te wenschen over. Om 12.50 gaan de 50 op. Op 61 neemt van Manen den bal van Terwiel over, zonder succes evenwel. Chalk drijft Sodderland schitterend door de covers en Jansen's 2de bal (een no-ball) gaat voor 6 het veld uit. Pearce komt steeds beter in zijn spel. Om 1.15 brengt hij met een 2 aan leg de 100 op. Met zijn score op 54 wordt Chalk door Stuy- venberg (third man) gemist. Stuyvenberg neemt de laatste over voor de lunchpauze die 8 runs oplevert. Stand 1263. Chalk 61, Pearce 37 not out. Terwiel begint na de pauze. Sodderland bowlt nu beter. Op 143 weet Terwiel Pearce voor een fraaie 44 c. en b. te krijgen. Met een harde 4 passeert Valentine het totaal, doch onmiddellijk daarna wordt ook hij van een harde return door Terwiel gevangen. Chalk forceert nu onmiddel lijk prachtig het tempo. Fender wordt op 157 keurig door Jansen gevangen. Op 165 geeft Chalk een lastige kans in het verre veld. Inte ressant is het spel thans. Met een 6 recht voor uit brengt Chalk zijn totaal op 95 en even la ter maakt hij onder enorm applaus zijn 100 vol. Weer is het Chalk, die met een enorme zes in het kleedhuis de 200 opbrengt, nadat op 196 de hard slaande Howell door van Manen gevangen is geworden. Chapman sluit de innings op 234 8, als Chalk voor een schitterende 133 door Gle rum op van Manen gevangen wordt. Zijn score bevatte 3 x 6 en 10 x 4. Om 3.45 beginnen de Nederlanders met een achterstand van 88 runs aan de 2de innings. Fames bowlt nu op volle snelheid. Weer spelen de Beus en Glerum voortreffelijk. Op 17 wordt de Beus van een harden slag prachtig door Chapman in de slips gevangen. Glerum komt tot 15 en wordt op 46 door Levett gestumpt. Max Jansen en Ingelse, die nu no. 5 ingaat, zijn op 53 gescheiden. De Engelschen vechten nu voor de overwinning. Bij de theepauze zijn er 57 runs voor 4 wickets. Wittebol krijgt na de hervatting "n harden bal van Fames tegen zijn hand en trekt zich terug. Weer is het Terwiel, die er brutaal het hout oplegt en rustig werk ver richt. Met Sodderland scoort hij 27 voor het 9de wicket en op 117 komt het einde. Fames, die enorm snel was, nam nu 4 v. 26 en Fender 569. De Engelschen hebben ca. 10 minuten tijd om 31 runs voor de overwinning te maken. De eerste over van Glerum levert 9 runs op. Chalk en Valentine scoren op eiken bal. De 2de over van Sodderland brengt het totaal op 18 als onder enorm enthousiasme Valentine gevangen wordt. Op 25 gaat Chalk uit. Fender en Bartlett staan op de mat. De laatste bal op Sodderland moet de overwinning brengen en Bartlett slaat een vier. Een prachtig slot. Chapman's team wint de match met 8 wickets. Chapman's XI 1ste innings. G. O. Allen l.b.w. b. Terwiel L. H. V. Levett c. v. Stuyvenb. b. Glerum F. G. H. Chalk c. Glerum b. v. Manen H. J. Bartlett c. Glerum b. Terwiel J. N. Pearce c. en b. Terwiel B. H. Valentine c. en b. Terwiel P. G. H. Fender c. Jansen b. Terwiel M. Howell c. v. Manen b. Sodderland A. P. C. Chapman not out K. Fames did not bat. A. D. Baxter did not bat. extra's 0 4 133 9 44 4 1 18 6 15 234—8 O. M. R. W. Mr. H. W. Glerum 7 1 17 1 A. Terwiel 17 5 69 5 L. J. Sodderland 14 1 72 1 M. H. van Manen 6 0 33 1 Dr. M. Jansen 4 19 A. van Stuyvenberg 1 8 Wicketval 1/0 2/17 3/26 4/143 5/147 6/157 7/196 8/234. Te Dusseldorp is Zondag een internationale schermwedstrijd op sabel gehouden voor steden- ploegen van vier schermers, waaraan ook de Amsterdamsche schermbond deelnam. Brussel won den wedstrijd met vier équipe-overwinnin gen, terwijl Dusseldorp, Amsterdam en Hanno ver ieder drie overwinningen boekten. Het minder aantal ontvangen treffers van Dusseldorp was echter oorzaak, dat Amsterdam op de derde plaats geklasseerd werd. De uitslag luidde: 1. Brussel, 4 équipe-over winningen, 49 persoonlijke overwinningen, 258 ontvangen treffers; 2. Dusseldorp, 3, 47, 257; 3. Amsterdam, 3, 47, 288; 4. Hannover, 3, 44, 284; 5. Frankfort a.d. Main, 2, 44 278. Nederl. Elftal, 2e innings. Mr. H. W. Glerum st. Levett b. Fender A. M. J. de Beus c. Chapman b. Baxter Dr. M. Jansen c. Fames b. Fender Mr. H. v. Manen c. Levett b. Fames D. L. Ingelse b. Fames A. van Stuyvenberg bowled Fames W. O. F. Wittebol c. Allen b. Fender J. J. v. d. Luur bowled Fames A. Terwiel b. Fender A. v. Baasbank c. en b. Fender L. J. Sodderland not out extra's 117 O. M. R. W. 14 5 26 4 3 1 8 0 15 69 5 6 1 8 1 3/55 4/55 5/74 6/80 K. Fames G. O. Allen P. G. H. Fender A. D. Baxter Wicketval 1/18 2/46 7/85 8/88 9/115 10/117. Chapman's XI, 2e innings. F. G. H. Chalk c. v. Manen b. Sodderland B. H. Valentine c. Sodderland b. Glerum P. G. H. Fender not out H. J Bartlett not out. Mr. H. W. Glerum L. J. Sodderland O. M. R. 2 13 2 18 31—2 W. 1 1 Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Nederlandsch Olympisch Comité heeft Zaterdagmiddag in het Kurhaus te Schevenin gen het bestuur, bestaande uit de heeren Mr. A. Baron Schimmelpenninck van der Oye, G. van Rossem, D. J. Couvée, jhr. L. J. Quarles van Ufford en K. J. J. Lotsy, gerecipieerd en zeer velen hebben van deze gelegenheid ge bruik gemaakt om de jubileerende instelling te complimenteeren. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij o.a. op den commandant van het veldleger luit.- generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, kolonel A. R. van den Bent, die namens den Minister van Defensie het N. O. C. gelukwen- schen aanbood, Mr. J. W. Meyer Ranneft, na mens het Nederlandsch Indisch Comité, staats raad J. J. Rambonnet, hoofdverkenner en eere lid van het N. O. C., J. W. Henny, voorzitter van de vereeniging „De Nederlandsche Dag bladpers", luit.-kolonel P. W. Scharroo, namens het Internationaal Olympisch Comité en voorts zeer vele bestuursleden van sportbonden en -organisaties. Voorts waren o.m. nog aanwezig de burge meester van Utrecht, Mr. Dr. G. A. W. ter Pelk- wijk, de heeren M. F. Graafland, oud-inspec teur lichamelijke opvoeding, Jhr. Mr. E. C. U. van Doom, oud-bestuurslid van het N. O. C., de heeren A. B. van Holkema, J. F. de Beau fort en J. J. van den Berg namens de N. V „Het Nederlandsche Sportpark" en Jan Wils architect van het Olympisch stadion te Am sterdam. Van verschillende zijden waren bloemstukken gezonden, terwijl ook eenige fraaie geschenken werden aangeboden. Mr. A. Baron Schimmelpenninck van der Oye dankte ten slotte alle aanwezigen voor de blijken van belangstelling en waardeering. welke het N. O. C. dezen middag mocht on dervinden. Des avonds werd in het Kurhaus een feest maaltijd gehouden, waar vele autoriteiten, waaronder de president, van het Internationaal Olympisch Comité, graaf de Baillet Latour, mede aanzaten. Voor den aanvang van dezen maaltijd deelde de N. O. C.-voorzitter mede, dat Z. K. H. Prins Bernhard het bescherm heerschap van het Nederlandsch Olympisch Comité heeft aanvaard, welke mededeeling met applaus werd begroet. De vice-voorzitter van het N. O. C., Jhr. L. J. Quarjes van Ufford, huldigde den president voor zijn voortreffeljjken arbeid en deelde on der groote geestdrift mede, dat de aangesloten bonden het besluit hadden genomen Mr. A. Baron Schimmelpenninck van der Oye tot eere lid te benoemen. Het Sagitta-lid, mej. Fanny Koen, is er Zondag te Rotterdam in geslaagd het Neder landsch record vijfkamp, dat met 31314 punt (oude telling) sedert 7 September 1935 op naam stond van mej. G. de Koek (A.D.A.) gevestigd te Amsterdam, aanzienlijk te verbeteren en te brengen op 335 punten. Daarmede behaalde de athlete tevens het kampioenschap van Neder land in dit nummer. Volgens de nieuwe telling zal het record van mej. Koen met 303 punten genoteerd worden. Het speerwerpen was vrij zwak van de nieu we recordhoudster, doch met hoogspringen (1.58 meter) en 100 meter hardloopen verza melde zy vele punten. Ook haar verrichting bij het verspringen was zeer goed. Mej. de Koek werd tweede in dit nummer met 317 punten (oude telling). Vooral haar verrichtingen bij het speerwerpen waren uitstekend. Zij kwam in dit nummer tot 38.26 meter. Ter vergelijking laten wij hieronder de prestaties van de nieu we recordhoudster in den vijfkamp volgen: 100 meter Koen: 12,4 sec, Oud record de Koek 13,8 sec. Kogelstooten: Koen 9,94 M., oud record de Koek 10,11 M. Verspringen Koen 5.48 M., oud record de Koek 4.72 M. SpeerwerpenKoen 23.05 M., oud record de Koek 38.61J4 M. Hoogspringen: Koen 1.58 M., oud record de Koek 1.40 M. Totaal: Koen 335 punten, totaal oud record de Koek 31354 punt. Bij den te Tokio gehouden tweedaagschen ath- letieklandenwedstrijd tusschen Japan en de Vereenigde Staten, welken de Amerikanen met 6143 punten wonnen, liep de Japanner Yos hioka de 100 meter in 10.2 sec. Deze tijd zal echter wel niet als wereldrecord worden er kend in verband met den wind. De bekende Nederlandsche hockeyspeler Schnitger, die thans te Parijs woont, is lid ge worden van de hockeyclub Stade Francais, waarin hij tijdens de komende competitie zal gaan spelen. De populaire wedstrijden, welke de zwemver- eeniging „Het IJ" ter gelegenheid van haar 45-jarig bestaan Zondagmiddag in het Amster damsche Sportfondsenbad organiseerde, zijn on getwijfeld uitstekend geslaagd. Niet alleen dat de inrichting bijna uitverkocht was en dat er ook van deelnemerszijde groote belangstelling bestond, maar ook werden er twee recordpo- gmgen gedaan, welke beide gelukten. Allereerst deed de IJ-zwemmer Moolenaar een succesvolle poging om het Nederlandsch record op de 300 meter borstcrawl, dat met 'n tijd van 3 min. 45.8 sec. op naam stond van Piet Stam (Neptunus, Bandoeng), gevestigd op 3 Nov. 1936 te Tjihampelas, te verbeteren. Moolenaar startte uitstekend en zwom de eerste 50 meter zeer snel, doch zakte daarna iets af. Zijn keerpunten vorm den zijn zwakke punt, hij nam deze vrijwel steeds veel te langzaam, waardoor hij verschei* dene seconden verloor. De eerste 100 meter legde Moolenaar af in 1 min. 3 4/5 sec. Daarna ging het iets langzamer, 2 min. 24 3/5 noteerde men voor zijn 200 meter, en toen hij tenslotte na een eindspurt op de laatste baan aantikte, bleek zijn tijd over de 300 meter 3 min. 44.8 sec. te zijn, zoodat hij dus precies een seconde sneller was geweest dan Stam. In verband met het feit, dat Moolenaar zou uitkomen in de estafetteploeg voor de record poging 4 maal 200 meter borstcrawl, startte de IJ-zwemmer niet voor een voorgenomen record poging op de 400 meter borstcrawl. De recordpoging van de estafetteploeg slaagde boven verwachting wel buitengewoon goed. Het Nederlandsche record, dat door de D.J.K.-ploeg, bestaande uit van Schouwen, Kreffer, Winckel en Scheffer op 31 October 1936 te Amsterdam met een tijd van 9 min. 48.4 sec. werd gevestigd, werd met liefst 7.8 sec. verbeterd, een zeer fraaie prestatie van de zwemmers Maier, van Rootselaar, Moole naar en Geerlings, die in deze volgorde start ten. Van Rootselaar nam de plaats in van den oor spronkelijk opgestelden van Aelst. Maier startte zeer snel, de eerste vijftig meter werden in hoog tempo afgelegd, doch daarna zakte het tempo. Over 100 meter noteerde hij een tijd van 1 min. 6 sec., terwijl hij de vol gende 100 meter iets verslapte en over de 200 toeter een tijd maakte van 2 min. 27 sec. Van Rootselaar startte iets te laat, maar niet temin verrichtte hij zijn taak naar behooren. De 100 meter legde hij af in 1 min. 10 sec. en de 200 meter in 2 min. 29.6 sec. Het was toen reeds te voorzien, dat het record van D.J.K. zou sneuvelen. Moolenaar, die als derde het water inging, nam de keerpunten weer minder goed, maar overigens sneed hij door het water. Zijn 100 meter gingen in 1 min. 4 sec. en de 200 meter in 2 min. 21 sec., waardoor de kansen van „Het IJ" zeer sterk stegen. Voor, Geerlings behoefde men niet bang te zijn. Hij was immers, wat zijn stijl betreft, de beste zwemmer van het viertal. Hij deed over de 100 meter 1 min. 5.4 sec., ter wijl hij na een fraaie spurt tenslotte een tijd van 2 min. 23 sec. bleek te hebben gemaakt. De 4 maal 200 meter estafette was dus afge legd in 9 min. 40 3/5 sec. en hoewel men, in vergelijking met het Europeesch record, dat op naam van Hongarije staat met 9 min. 10.8 sec., nog ver van het Europeesche peil verwijderd is, heeft men met deze prestatie van het IJ toch weer 'n grooten stap in de goede richting gezet. Het programma bestond verder uit demon straties van de dames van Feggelen, Stroom- berg en Wagner, uit wedstrijden vrije slag en schoolslag voor dames en heeren van verschil lenden leeftijd, waarbij de 67-jarige heer, die het op de 50 meter schoolslag tegen de jongere zwemmers durfde op te nemen, een hartelijk applaus oogstte. Het slot van den middag werd gevormd door een waterpolo-wedstrijd tusschen het eerste zevental van het IJ en een Amsterdamsche com binatie. Van den Bosch en Maier zorgden er voor, dat het IJ de rust met een 20-voorsprong inging. Na de pauze maakte van Amersfoort gelijk, waarna van Aelst tenslotte met drie doel punten, achter elkaar gescoord, het IJ een 52- overwinning bezorgde. Zondagmiddag hebben de Nederlandsche zwemsters Nida Senff en Jopie Waalberg van de A. D. Z. alsmede Stan Scheffer van D. J. K. te Kopenhagen voor de tweede maal tijdens hun Deensche tournee deelgenomen aan internatio nale zwemwedstrijden. Nida Senff won op besliste wijze de 100 meter rugslag. Tove Brunstroem bedreigde haar geen oogenblik en Ragnhild Hveger was een flink stuk achter. De wereldrecordhoudster van Denemarken spaarde zich, naar later zou blijken, voor de 100 meter borstcrawl. Zij wilde trachten 't Deensche record op dezen afstand te verbeteren en daarin is zij dan ook geslaagd. Zij legde de 100 meter in 1 min. 7,5 sec. af. Nida Senff nam ook aan dit nummer deel. De A. O. Z.-zwemster eindigde als vierde in 1 min. 11,9 sec. Na den spannenden strijd tusschen Jopie Waalberg en de kleine Inge Soerensen Vrijdag' avond op de 400 meter schools'ag zag men thans ook op de 200 meter een enerveerenden kamp, welke wederom door Jopie Waalberg met hand slag werd gewonnen. Een verschil van 0,1 sec. gaven de chronometers aan. De tijd van Inge Soerensen, 3 min. 0,2 sec., was een nieuw Deensch record. Op de 200 meter rugslag voor heeren was de strijd niet minder spannend. Op dit nummer ontspon zich een duel tusschen Bjoem Baeth en Stan Scheffer. Op de laatste meters viel de be slissing, de Deen tikte met handslag verschil als eerste aan in 2 min. 36.9 sec., voor Scheffer werd 0.1 sec. meer genoteerd, waarmede hij dus zijn eigen record, gevestigd op 20 September van het vorig jaar te Amsterdam, evenaarde. Prachtig was het nummer 100 meter borst crawl voor heeren bezet. De Zweed Olsson werd eerste in den fraaien tijd van 59,4 sec., terwijl Scheffer en Bjoem Borg beiden tegelijk aantik ten in 1 min. 1 sec. Borg vestigde met dezen tijd een nieuw Deensch record, Olsson een nieuw Zweedsch record. De uits1 agen waren: 100 meter rugslag dames: 1. Nida Senff, 1 min. 15,1 sec.; 2. Tove Brunstroem, 1 min. 16,5 sec.; 3. Ragnhild Hveger, 1 min. 20,4 sec. 200 meter rugslag heeren: 1. Baeth, 2 min. 36,9 sec.; 2. Scheffer, 2 min. 37 sec. 200 meter schoolslag dames: 1. Jopie Waal berg, 3 min. 0,1 sec.; 2. Inge Soerensen, 3 min. 0,2 sec. 100 meter borstcrawl dames: 1. Ragnhild Hve ger, 1 min. 7,5 sec.; 2. Kunvor Kraft, 1 min. 9,2 sec.; 3. Elvi Svendsen, 1 min. 9,9 sec.; 4. Nida Senff, 1 min. 11,9 sec. 100 meter borstcrawl heeren: 1. Olaf Olsson, 59,4 sec.; 2. Scheffer en Borg, beiden 1 min. 1 sec.; 4. Christensen, 1 min. 2,4 sec. Het was een zeer aantrekkelijk programma dat de directie van de Veka-baan te Duiven- drecht voor Zondagmiddag had samengesteld; een programma met groote namen, maar te vens met een verscheidenheid van wedstrijden, die prettig aandeed. En de renners hadden er dezen middag zin in en vochten om 'n plaats in de voorste gelederen, waardoor het publiek werkelijk waar voor zjjn geld kreeg. Vanzelf sprekend ging de strijd in de koppelrace voor namelijk tusschen de twee groote koppels Pij nenburg—Loncke en BuysseBilliet, maar ver rassend was daarnaast toch het werk van de jonge renners Groenewegen en v. Stek, die zich geen oogenblik lieten imponeeren door den roem van hun tegenstanders en er lustig op los vochten. Na ongeveer 8 K.M. rijden waagden Groenewegen en v. Stek een aanval, die hun na feilen strijd een ronde winst opleverde. Tot aan het tweede klassement bleven zij alleen aan de leiding, toen voegden Pijnenburg Loncke en BuysseBilliet zich bij hen, na een prachtige flitsende demarrage van de twee fa voriete koppels. De jonge Klink, die zoo ver rassend reed in het achtervolgingskampioen schap, sprak nu ook met zijn maat Jan v. d. Heiden een woordje mee. Na twee ronden ach terstand op vlotte wijze te hebben ingeloopen, plaatsten ook zij zich bij de leiders en tot na het derde klassement gingen deze vier koppels aan het hoofd. Wel werden voortdurend uit looppogingen ondernomen, maar de renners be waakten elkaar scherp en resultaat leverde hun werk dan ook niet op. Jan v. Kempen behoorde tot de meest actieve wegloopers, maar hij vond te weinig steun bij zijn koppelgenoot Danholt. Ongeveer twintig ronden voor het einde sprong eensklaps Loncke weg uit het peleton, prach tig nam Pijnenburg, over en voor het veld goed en wel op gang was had het Belgisch—Neder landsche koppel een ronde genomen. Hiermede was de strijd beslist, want Pijnenburg en Lonc ke lieten niet meer los en noch BuysseBilliet, noch Groenewegenv. Stek of Klinkv. d Heiden gelukte het met succes te demarreeren, hoewel de pogingen niet van de lucht waren, zoodat PijnenburgLoncke een fraaie overwin ning behaalden. De omniumwedstrijd was eveneens voor Jan Pijnenburg, die dezen middag weer ouderwetsch op dreef was en den Belg Buysse, den Duit-, scher Zims en den Deen Danholt achter zich liet. Een klassementwedstrijd won Loncke, die met Buysse een ronde uitliep, terwijl Groenewegen en Klink achter hen eindigden. Bij de ploegachtervolging leverden Jan van Kempen, Klink, Groenewegen en v. Stek een goede prestatie door Billiet, Loncke, Küsters en Reuter na acht ronden in te halen. De uitslagen luiden: Tijdrace over 1 K.M. op tandems: 1. M. Bri- zeeW. Bouquet, 1 m .4.8 sec.; 2. B v.. Rijn J. v. d. Heiden 1 m. 5.8 sec. Achtervolging op tandems over 3 K.M.: 1. M. BrizeeW. Bouquet 3 m. 35.6 sec. zeventig me ter ingeloopen op 2. B. v. RijnJ. v. d. Heiden. Totaal: 1. M. BrizeeW. Bouquet 4 pnt.; 2. B. v. RijnJ v. d. Heiden 2 pnt. Omnium-wedstrijd. Sprint: 1. J. Pijnenburg 12.6 sec.; 2. A. Buysse; 3. H. Zims; 4. J. Dan holt. Tijdrace over 400 M.: 1. J .Pijnenburg 25.2 sec.; 2. A. Buysse 26.6 sec.; 3. J. Danholt 27.2 sec.; 4. H. Zims 28.2 sec. Australische achtervolging over 4 K.M.: 1. A Buysse 5 min. 19.8 sec.; 2. J. Pijnenburg; 3. J. Danholt; 4. H. Zims. Totaal: 1. J. Pijnenburg 11 pnt.; 2. A. Buysse 10 pnt.; 3. J. Danholt 5 pnt.; 4. H. Zims 4 pnt. Ploegachtervolging: J. v. Kempen, D. Klink, D. Groenewegen en B. v. Stek halen na 1600 meter A. Billiet, G. Loncke, W. Küsters en W. Reuter in. Tijd 1 m. 57.4 sec. Klassement wedstrijd over 5 K.M.: 1. G. Lonc ke 17 prit. in 3 m. 7 sec.; 2. A. Billiet 10 pnt. Op 1 ronde: 3. D. Groenewegen 12 pnt.; 4. D. Klink, 6 pnt. Koppelwedstrijd over 60 K.M. met 4 klasse menten: 1. J. Pijnenburg en G. Loncke 3 pnt. in 1 uur 21 min. 17 sec. Op 1 ronde: 2. A. Buysse en A. Billiet 20 pnt.; 3. D. Groenewegen en B. v. Stek 6 pnt.; 4. D. Klink en J .v. d. Heiden 0 pnt. Op 2 ronden: 5. M. Brizee en W. Bouquet 9 pnt.; 6. J. v. Kempen en J. Danholt 8 pnt.; 7. H. Zims en W. Küsters 6 pnt.; 8. B. v. Rijn en W. Reuter 3 pnt. Zondagmiddag zijn op de wielerbaan te Hil versum wedstrijden gehouden, waarvan het hoofdnummer, een wedstrijd achter motoren, door Wals werd gewonnen. De uitslagen luidden: Omnium voor amateurs: 1. van Gelder 4 pnt., 2. Abeleven 6 pnt., 3. Koopman 9 pnt. Wedstrijd voor nieuwelingen: 1. Timmermans, 20 ronden in 7 min. 35.4 sec., 2. Van Hekken. Wedstrijd achter motoren: Eerste rit over 15 K.M.: 1. Wals, 14 min. 45.8 sec., 2. Loskamp op 200 meter, 3. van der Wulp op 350 meter, 4. de Graaf op 1400 meter. Tweede rit over 20 K.M.: 1. Wals, 19 min. 26.2 sec., 2, Loskamp op 15 meter, 3. Van der, Wulp op 200 meter, 4. de Graaf op 1700 meter. Derde rit over 25 K.M.: 1. Loskamp 22 min. 41 sec., 2. Wals op 240 meter, 3. van der Wulp op 1200 meter, 4. de Graaf op 1700 meter. Totaaluitslag: 1. Wals, 4 pnt., 2. Loskamp, 5 pnt., 3. van der Wulp, 9 pnt., 4. de Graaf 12 pnt. Omnium voor nieuwelingen: 1. Bos 3 pnt., 2. de Heus 4 pnt., 3. de Geer 6 pnt. Af val wedstrijd voor nieuwelingen: 1. Tim mermans, 2. Jansen, 3. van der Pol. Zondag is de wegwedstrijd over 142 K.M. van Saint Cyr naar de Buffalo-baan te Parijs ver reden, welke wedstrijd tegen het horloge ge organiseerd was door „Paris Soir". In totaal namen 26 renners deel, 13 Franschen en 13 buitenlandsche renners, die om de vier minuten werden gestart. De Franschman Cogan, die het vorig jaar tweede was geworden achter Magne, werd thans eerste in drie uur 43 min. 30 sec. De Nederlander Schulte, die zijn debuut maakte als beroepsrenner, reed een uitstekenden koers. Hij kon in dezen rit zijn uithoudingsver mogen demonstreeren; hij kon bewijzen, dat hij tot de sterkste z.g. treinloopers behoort. De Am sterdammer bezette een zeer eervolle vierde plaats met een tijd van 3 uur 46 min. 57 sec. Het debuut van Schulte is veelbelovend geweest. Zondagmiddag is de wielerbaan in het sport park te Deventer officieel in gebruik genomen, ter gelegenheid waarvan verschillende wedstrij den werden gehouden. Een omnium tusschen Jazet en Gerritsen werd door Gerritsen gewonnen. De resultaten waren: Sprint: 1 Gerritsen, 2 Jazet. Tijdrace over 1 ronde: 1 Jazet, 2 Gerritsen. Achtervolging over max. 10 ronden: 1 Ger ritsen, 2 Jazet op ongeveer 90 meter. Einduitslag: 1 Gerritsen 5 pnt., 2 Jazet 4 punten. Het hoofdnummer van het programma werd gevormd door een wedstrijd over 75 K.M. indi vidueel. De uitslag hiervan was: 1 de Beer (Amster dam) 75 K.M. in 1 uur 54 min. 10 sec.; 2 Van Nek (Amsterdam) op één ronde; 3 Theuns (Princenhage) op 2 ronden; 4 Overweel (Rot terdam) 5 Van Es (Den Haag) op 3 ronden; 6 Van der Stel (Apeldoorn), De Nederlandsche wereldkampioen der ama teursprinters Jef van der Vijver, heeft in Mi laan revanche genomen op de nederlaag, welke hij onlangs op de stadionbaan te Amsterdam tegen den Italiaan Pola had geleden. Hij won het sprintnummer voor Pola, diens landge noot Laotti en onzen landgenoot Ooms. In den stayerswedstrijd werd wereldkampioen Lohmann door den Italiaan Severgnini versla gen. In de eerste manche over 30 K.M. werd Severgnini eerste met 150 meter voorsprong op Lohmann, die weer Bovet (Italië), Wanzenried (Zwitserland) en den Franschman Terreau, die met een defect te kampen had, achter zich liet. De tweede manche werd wegens het slechte weer tot 30 K.M. teruggebracht. Weer won Se vergnini, terwijl Terreau tweede werd voor Lohmann, Bovet en Wanzenried. Op de Rijswijksche baan werden gisteren de club-kampioenschappen van „De Spartaan" op den langen en korten afstand verreden, aange vuld met een ontmoeting achter den motor tus schen v. d. Wildt en Grimme, welke eerstge noemde een verdiende zege bezorgde,, daar hij zijn tegenstander Grimme in beide manches wist te kloppen. De uitslag was: Inhaalwedstrijd achter kleine motoren over 10 K.M. (25 ronden)1. v. d. Wildt, achter Boot, 180 Meter ingeloopen op 2. Grimme achter Groen. Wedstrijd achter kleine motoren over 15 K.M. (37% ronden): 1. v. d. Wildt, 2. Grimme op 450 Meter. Totaal-uitslag: 1. v. d. Wildt en 2. Grimme. De Fransche renner Gerardin is van plan de sprint vaarwel te zeggen en zich toe te leg gen op de stayersport. De Fransche amateur-sprinter Pierre Geor get, tweede in het amateur-wereldkampioen- schap sprint, heeft officieel meegedeeld dezen winter prof te zullen worden. Het is dus één van zijn laatste wedstrijden als amateur, die hij Woensdagavond a.s. in het Amsterdamsche Stadion zal rijden, Dat de beslissingswedstrijd om den Zilveren Voetbal te Rotterdam ruime belangstelling zou trekken lag voor de hand, nu de beide stede lijke rivalen Sparta en Feijenoord tegenover el kaar kwamen te staan en mede doordat deze finale nog een sensationeel tintje had, daar de winnende club den kostbaren prijs voor goed mee naar huis zou nemen. Sparta en Feijen oord hadden immers tot vóór dezen dag ieder viermaal den bal gewonnen, zoodat het voor een dezer clubs ditmaal de vijfde keer zou wor den. Daarmede was voldaan aan de bepaling, dat de bal definitief eigendom wordt van die vereeniging, die den prijs vijf maal heeft ge wonnen. Er waren ongeveer 17000 toeschou wers, toen scheidsrechter van Moorsel het sein tot den aanvang gaf. Sparta verscheen met dezelfde ploeg van de vorige weken, terwijl Feijenoord daar men het nog zonder Vrauwdeunt moest stellen met een andere voorhoede verscheen, die er van rechts naar links aldus uitzag: Linssen, Kantebeen, Vente, van Heel, Burg. In de middenlinie speelde de Vos op de linkshalfplaats. Het spel had over het algemeen niet veel te beteekenen. Vooral de verdedigingen maakten fouten. Aan beide kanten was de voorhoede echter niet doortastend genoeg om die fouten af te straffen. Eerst na verloop van een hall uur nam Feijenoord de leiding, maar op zeer goedkoope wijze, want Wilson trapte den bal in eigen doel. De verdediging van Sparta was toen zoo de kluts kwijt, dat van Heel binnen twee minuten kans zag van grove fouten te profiteeren en den stand op 03 te brengen. Sparta probeerde hierna den achterstand in te loopen, doch de voorhoede was zoo onproduc tief, dat van Male niets moeilijks te behande len kreeg. Tot de rust bleef de stand onver anderd. Direct na de hervatting raakte Seton bi) Sparta geblesseerd, zoodat hij vervangen werd door Oostlander. Maar voor dat deze in het veld kwam, had Sparta kans gezien een te- genpunt te maken door toedoen van den Boer, die een voorzet van Knape benutte (13). Even later werd ook Oostlander geblesseerd. Hij werd vervangen door Dekker. Het spel was het aankijken nauwelijks waard en slechts sporadisch werd er eens een be hoorlijke aanval opgezet. Voormolen nam op den rand van het beruchte gebied een vrijen schop, waarbij den Boer werd gehaakt, hetgeen Feijenoord op een strafschop kwam te staan. Van Male keerde echter het schot van Voor molen. Kort voor het einde kreeg ook Feijen oord een strafschop te nemen, dien Vente nam, maar hier voorkwam Pil een doelpunt. Het einde kwam met een 31 zege voor Feijen oord. Na afloop heeft de heer C. W. van Hasselt den Zilveren Bal aan aanvoerder van Heel overhandigd, waarbij hij mededeelde, dat nog niet vaststaat of de bal-wedstrijden zullen wor den vervolgd. Maar de kans, zoo zeide hij. dat er een nieuwe prijs komt, is toch wel heel groot. 't Gooi heeft Zondag in Groningen een mooi succes geboekt door het tournooi om den Gro ninger Dagblad-beker te winnen. Be Quick werd in den eindstrijd met 10 geklopt. In de halve eindstrijden werd Hengelo met 32 door Be Quick en Veendam met 30 door 't Gooi uitgeschakeld. In de groep DuitschlandZwedenEstland Finland, gevormd voor de voorwedstrijden van de wereldkampioenschappen voetbal, is reeds beslist welke landen naar Parijs zullen gaan. De stand na de gespeelde wedstrijden is als volgt: Duitschland 2 2 0 0 6—1 4 Zweden 2 2 0 0 11—2 4 Estland 3 1 0 2 4—11 2 Finland 3 0 0 3 0—7 0 De op 21 November te Altona te spelen wed strijd Duitschland—Zweden is van geen enke len invloed meer op het resultaat van deze voorcompetitie, daar thans reeds vaststaat, dat Duitschland en Zweden in de volgende ronde geplaatst zijn. Van de zestien plaatsen zijn thans vier ingenomen en wel door Duitscn- land en Zweden als winnaars van de competi tie van groep 1, Italië als wereldkampioen 1934 en Frankrijk, als het land, dat de wedstrijden organiseert. AFDEELING I Derde klasse HollandDonar 24 AFDEELING II Derde klasse ASC—Lugdunum 2—2 Reserve derde klasse Lugdunum 2 ASC 2 7—3 DDC—DCV 2 0—2 AFDEELING Hl Tweede klasse Phenlx—KHC 4r-4 Zwolsche B. Rigtersbleek 15 BorneSallandia 32 QuickSCH 20 AZC—Be Quick 0—2 Derde klasse Glanerbrug Neede 01 Haaksbergen Oldenzaal 11 GOLTO— Wilh.m.school 02 Geel-Zwart La Première 24 NijverdalEilerm. 14 Hattem—RODA 2—2 AlbatrossWSV 10 DAVODaventria 21 Apeldoorn Apeld. B. 13 Ede—WAVV 00 GelriaTEC 42 TrekvogelsESCA 10 FALTOSil volde 11 OABArnh. B. 02 W'wijk— SML-Spatram 02 Vierde klasse GFC—PW 3—4 UnissonDe Tub. 22 PJ—TAR 1—1 Luctor et Emergo Wierden 12 LonnekerHector 53 WWV—De Gaz. 11 REWIOD—EBON 04 DDHWijhe 3—3 Dierensche B. Brumm. B. 12 ZutphenDe Hoven 20 Jonge Kracht NDT 2—4 TransformsTVV 30 DVSEVIJDO 4—1 AFDEELING IV TivoliGUDOK 1—1 AFDEELING V Tweede klasse Rood-GeelFrisia 32 AlcidesFVC 1—4 Friesl.De Kool 3—3 Muntendam Helpman 12 EmmenBRC 24 WW—Noordster 20 FVVGRC 1—2 Nw.-BulnenBato 05 Vriendschappelijk DWS—Go Ahead 0S BI.-WitIslington Corinthians 34 AchillesBremer Sportfreunde 04 HSC—PEC 2—3 HFC—ZAC 1—3 VTTCXerxes 15 ADO—Quick 2—1 De Volew.DWV 1—3 VeloxHercules 22 KFCDe Spartaan 32 ZVV—UVS DHC—BVV GoudaH'sum NAC—AJax 4—0 5—2 4-4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 10