<Kd modaal da§ De avonturen van Stan en Pol A air TWEE NICHTEN EN TWEE NEVEN 1 Wem m 1M1 MAANDAG 13 SEPTEMBER 1937 SCHAKEN Flohr en Reshevsky leiden öe acht kamp op den Semmering ZEILEN JOLLENKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Kagchelland wint den titel PAARDENSPORT GOUDEN ZWEEP-DRAVER1J TE LAREN (N.-H.) Veetentoonstelling gaat niet door Draverijen te Groningen MOTORSPORT K.N.M.V.-STERRIT NAAR ROTTERDAM Huldiging van het Zesdagen-team In den Grooten IJpolder is Zaterdag het „Criterium van Amsterdam" verreden Hofstede uit Gouda passeert het eerst de finish bij de amateurs LAWNTENN1S BUDGE SLAAT VON CRAMM Eindstrijd heeren-enkelspel te Forest Hills Mej. Lizana Amerikaansch tenniskampioene VOETBAL Om den Mitropa-beker AUTOMOBILISME Caracciola kampioen van Europa De Groote Prijs van Italië KORFBAL-UITSLAGEN 'mm '§L CRICKET IN ENGELAND Y orkshireMiddlesex NAAR HET ENCELSCH De uitslagen van de Zondag voor de vierde r"nde van den achtkamp op den Semmering Bespeelde partijen zijn: I Eliskases verliest van Flohr. Petrov verliest van Keres. Kagozin verliest van Fine. fteshevky remise met Capablanca. De stand na vier ronden luidt: 1 en 2. Flor en Keshevsky, ieder 3 punt.; 3 en 4. Keres en Fine, ieder 2'A pnt.; 5. Capablanca 2 pnt.; 6. Rago- 2ltl 1% pnt.; 7. Eliskases 1 pnt.; 8. Petrov Pnt. Elohr won met zwart in 57 zetten van Elis kases. Het was wel opmerkelijk, dat in deze ''erde ronde de zwartspeler driemaal succesvol beeft kunnen opereeren. Flohr speelde de Drucnfeld-verdediging. In het eindspel, dat de *Jsjech beter behandelde dan Eliskases, verkreeg Elohr een vrijpion op den damevieugel en ten slotte won hij een looper. Tusschen Petrov en Keres werd het een ko- djhgs-lndische pertij, welke na 49 zetten door Keres werd gewonnen. Petrov geraakte in tijd lood, moest 15 a 20 zetten in vijf minuten doen, koos niet de goede voortzetting en verloor de kwaliteit en later de partij. Ragozin-Fine was een dame-gambiet, waar dij de Rus in tijdnood kwam. Hij deed toen en kele minder sterke zetten en kon na 38 zetten opgeven. Ook de partij tusschen Reshevsky en Capa- o'anca was een dame-gambiet. Reeds na twin- "8 zetten werd wel iets te vroeg tot remise be sloten. Hoewel de partij toen duidelijk remisesporen v®rtoonde, hadden beiden beter in dezen stand jPet nog zeer vele stukken op het bord verder kunnen spelen. Het is overigens reeds de vierde demise van den Cubaan. Heden, Maandag is een rustdag. Dinsdag *ordt de vijfde ronde te Baden gespeeld. Bij de Zaterdag en Zondag te Warmond ge houden wedstrijden om het nationale jollen- kumpioenschap viel de beslissing tenslotte in öe zesde race. Kagchelland nam van den start kf de leiding en hoewel hij eerst door Karre- dian en later door van der Valk werd bedreigd, Wam hij voor de derde maal als eerste binnen, ^aardoor hij beslag legde op den kampioens titel. De uitslag van de laatste race was: 1. Kagchelland, 2. van der Valk, 3. Karreman, 4. van Vliet, 5. van Lijnen Noomen, 6. van Bruin gelen, 7. van Helvert, 8. Daniels, 9. Van de 8tadt opgegeven. - Het Bestuur van de Gooische Landbouw- Portvereeniging verzoekt ons te willen mede- eelen, dat voor de kortebaan-prijzendraverij 111 de Gouden Zweep van Laren vele bekende P snelle paarden zijn ingeschreven, zoodat e'e snelle en spannende ritten mogen worden erWacht. Alleen de per dien dag aangekondigde Vee- Ptoonstelling gaat, gehoord het advies van inspecteur van den Veeartsenijkundigen tenst in Noord-Holland in verband met het eerschen en de uitbreiding van het gevreesde Piond- en klauwzeer, niet door. Behalve de Veetentoonstelling blijven alle erige nummers gehandhaafd. Kondag zijn in het stadspark te Groningen ■"averijen gehouden, waarvan het hoogtepunt erd gevormd door de draverij om het kam pioenschap van Nederlandsche paarden. Baro- esse Hollo van den heer van Dam won den 'k®1 in den K.M. tijd van 1 min. 27 sec. De uitslagen luidden: Brijzendravery vierde klasse over 1900 M. om eh Septemberprijs: 1. Bouwina Scott (1860 M.) 2 van der Veen, K.M. tijd 1 min. 35 3/10 sec., A. Roseline (1860 M.), eig. Kemkers; 3. Zoek- cht (1860 M.) eig. mevr. Knorr. Hen op de vlakke baan voor paarden van drie ar en ouder, gereden door heerrijders of offi- j eren, afstand 1400 M. om den Voltaireprijs: jGewonnen door Alcala, eig. Siemens, met een Pgte in 2 min. 34 1/5 sec.; 2. Yata'gan, eig. Stal Gruno. Handicap draverij eerste klasse over 3400 M. om den Stayerprys: 1. Xenia G. (3460 M.), eig. Neef. K. M.-tyd 1 min. 301-2 sec.; 2. Nelly Duffy (3520 M.), eig. Kooistra; 3. Welkom H. (3400 M.), eig. van Dellen. Dravery om het kampioenschap voor Neder landsche paarden: Paarden, behoorende tot de vierde klasse startten op 1640 M., van de derde klasse op 1660 M., van de tweede klasse op 1680 M. en van de eerste klasse op 1700 M.: Eerste serie: 1. Weidlooper (1680 M.), eig. de Vlieger, K. M.-tijd 1 min. 28 sec. Beslissing: 1. Baronesse Hollo (1620 M.), eig. van Dam, K.M.-tijd 1 min. 29 sec. Derde serie: 1. Breakaway Scott (1640 M.), eig. van der Elshout, K.M.-tyd 1 min. 30 sec. Beslissing: 1. Baronesse Hollo (1620 M.), eig. van Dam, K.M.-tijd 1 min. 27 sec.; 2. Xoli (1680 M.), eig. mevr. Sierdsma; 3. Breakaway Scott (1640 M.), eig. van der Elshout. Ren over de vlakke baan over 2400 M. om den Jubileum-slotprijs: 1. Gewonnen door St. Mars, eig. Prijt, met een hoofdlengte in 2 min. 51 sec.; 2. Arabe, eig. Siemens. Handicap-draverü eerste klasse over 2400 M. om den vijfden heerrijdersprys: 1. Mc. Gregor (2520 M.), eig. Makken, K.M. tijd 1 min. 26.9 sec.; 2. Nelly Duffy (2480 M.), eig. Kooistra; 3. Xenia G (2440), eig. Neef. De Koninklijke Nederlandsche Motorrijders- vereeniging heeft Zondag een nationalen pla- quette-sterrit naar Rotterdam georganiseerd, een byeenkomst welke tevens bedoeld was als huldiging van het Nederlandsche zesdagen- team, dat zooals men zich herinneren zal, dit jaar de „Silver Vase" in Wales wist te winnen. Voor dezen sterrit was de belangstelling zeer groot. Er waren bij elkaar 2678 inschry- vingen binnengekomen. Tegen twaalf uur vereenigden alle deelne mers zich in de Diergaarde, nadat de Rotter- damsche motorclub „Voor Veilig Verkeer" en de Rotterdamsche verkeerspolitie de vele voer tuigen op een vlotte wijze naar de plaats van bestemming hadden geloodst Te twee uur opende de algemeens voorzitter van de K.N.M.V., Mr. Van Geldorp Weddens de reünie, waarna de heer P. J. Nortier een cau serie hield over de internationale zesdaagsche 1937. Hierna volgde de officieele huldiging van het Nederlandsche Silver Vase-team, bestaande uit de heeren Van Hamersveld, Bakker Schut en Moejes. De heer G. A. van Twist, sport-president van de K.N.M.V. heeft daarbij de winnaars en de anders zesdagen-rijders toegesproken en hun uit naam van motorrydend Nederland hulde gebracht en vervolgens aan alle rijders de F.I. C.M.-medailles uitgereikt. In het byzonder zich richtende tot den heer Nortier, dankt spr. dezen leider van het team voor den velen arbeid door hem verricht voor de Nederlandsche ploeg. Na de uitreiking van de gouden, zilveren en bron zen medailles zyn de Silver Vase-ryders af- zonderlyk gehuldigd. Spr. prees het team om zyn groote capaci teiten en overhandigde ieder een verkleind mo del van de vaas, dat de K.N.M.V. heeft laten vervaardigen. Vervolgens werd het woord gevoerd door den voorzitter van het provinciaal bestuur van Utrecht, den heer Van Dyk, die als blyk van hulde een marmeren gedenkplaat aanbood, ver vaardigd door den heer J. van der Voorn, welke zal worden aangebracht in de vestibule van het secretariaat der K.N.M.V. en waarin de namen van de teams die in 1931 en 1937 de Silver Vase voor ons land hebben veroverd, gebeiteld staan. De heer Bruinsma, voorzitter van het pro vinciaal bestuur van Noord-Holland, heeft ten slotte hartelyke woorden gericht tot de echt- genooten van de ryders en haar een bloemen hulde overhandigd, waarna de heer Bakker Schut namens het team een dankwoord heeft gesproken. De uitslagen van den sterrit waren: Grootste aantal deelnemers: 1. Haagsche M. C. 33 leden; 2. H. C. Amstelstad. Amsterdam; 3 .R. M. C. Voor Veilig Verkeer, Rotterdam. Grootste afstand afgelegd met gezamenlyke deelnemers: Motorclub Amstelstad, Amsterdam. Individueele rit: 1. R. G. A. Hermans te Vo gel waerde; 2. mej. J. Rederstal te Arnhem; 3. mej. J. Kippers te Hengelo; 4. J. Lamond te Sas van Gent; 5. W. de Graaf te Den Haag; 6. A. van Bokhoven te Maasdyk. In den eindstryd van het heerenenkelspel der internationale Amerikaansche tenniskam pioenschappen te Forest Hills, heeft Budge von Cramm met 61, 79, 61, 36, 61 geklopt. In den eindstryd van het dames-enkelspel bij de internationale Amerikaansche tenniskam pioenschappen te Forest Hills versloeg mej. Li zana (Chili) haar tegenstandster mej. Jedrze- jowska (Polen met 6—4, 6—2, waardoor zy voor de eerste maal den titel won. Meer dan 30.000 toeschouwers woonden te Boedapest den eersten wedstrijd tusschen Fe- rencvaros en Lazio (Rome) voor den eindstryd om den Mitropabeker by. Ferencvaros, dat met twee reserves in de halflinie uitkwam, won met 42, nadat de rust met gelijken stand (11) was ingegaan. Toldi gaf zyn club de leiding en nog voor de rust had Bo.soni, de nieuwe rechtsbuiten van Lazio, den gelijkmaker kunnen scoren. Dr. Sarosi benutte in de tweede helft twee strafschoppen (31) en ten slotte kon deze eminente speler den stand op 41 bren gen. Vlak voor het einde scoorde Piola, die met Sarosi de beste speler van heit veld was, nog een tweede tegenpunt. Op 24 gept. a.s. vindt de tweede ontmoeting te Rome plaats. De Zondag op het Montenero-circuit nabij Livorno gehouden race om den Grooten Prys van Italië werd gewonnen door Caracciola, die hierdoor tevens beslag legde op den titel van Europeesch kampioen, welke tot dusverre in het bezit was van Rosemeyer. De uitslag luidde: 1. Caracciola (Mercedes Benz), 2 uur 44 min. 54 sec., gem. uursnelheid 128,3 sec.; 2. Lang (Mercedes Benz) in denzelfden tyd; 3. Rose meyer (Auto Union) 2 uur 46 min. 19 sec. Met een ronde achterstand: 4. Seaman (Mer cedes Benz); 5. Mueller (Auto Union); 6. Varzi (Auto Union); 7. Nuvolari-Farina (aan het stuur afgelost) (Alfa Romeo). Met drie ronden achterstand: 8. Trossi (Alfa Romeo)9. Stuck-Hasse (aan het stuur afgelost) (Auto Union). Met vijf ronden achterstand: 10. Belmondo (Alfa Romeo). Van de vyftien gestarte wagens gaven er vyf op. Westelijke afdeeling Eerste klasse K. Zaandijk—Swift 2—5 BI.-Wit Kattenburg 103 SportiefLuto 5e D«eetosOns Eibernest 74 RozenburgHKV 21 Het ZuidenFluks 54 Oostelijke afdeeling Eerste klasse ZKCEKCA 5—2 Onder Ons Mercedes 3—0 DOSAchilles 82 Zuidelijke afdeeling Eerste klasse Oranje-Wit Rood-Wit 1—4 Noord-Holland Tweede klasse SamosHercules 52 Vogel—KVD SpartaExcelsior Bilth.Olympia ZKV—A. Weerb. A'dam-Zuid Oosterkwartier 24 RohdaBl.-W. 3 9—3 1—5 6—1 l—O Oosterpark W .kw .tier 2 2—7 Volharding— BI.-Wit 2 10—2 Gr.-Geel— Zuiderkwartier 21 Derde klasse Samos 2 Stichtsche KV 62 Elto—DVD 2 3—5 Rohda 2—DTV 3 60 TogoAjax 33 KVD 2—Luto 2 28 A. Weerbaar 2 Ados 33 ZKV 2— Zaandam-Z. 30 BI.-Wit 5— Hercules 2 70 Rohda 3 A'dam-Z. 2 24 Haarlem W.kw.tier 3 06 Amstelodamum De Wester 86 Zuid-Holland Tweede klasse SpangenHBS 54 RegenboogReady 31 Ons Eibernest 2 Deetos 2 12 Een scherpe Oostenwind woei over de Ca- nadeesche laagvlakte. Het karpet in de huiskamer van den farmer Rolls ging langzaam omhoog en omlaag. De wind gierde recht tegen de farm op. Den heelen middag was er sneeuw gevallen, met groote vlokken, en de school-bus was veiligheidshalve in de stad gebleven. Rolls kwam binnen met een arm vol hout blokken en zei, dat de hemel opklaarde en de maan doorbrak. Z'n drie zoons, aankomende jongens met roode wangen en oogen die dicht vielen van den slaap, hadden juist hun avond pap gegeten aan de ronde keukentafel. ,,'t Is bedtyd!" riep de vader, en de jongens gingen zich te ruste leggen. Rolls' vrouw zat met een gryze sjaal om te kyken naar 't karpet, dat nog steeds door den wind bewogen werd. Haar man las de krant. Na een poos dutte de vrouw in. De farmer liet z'n krant zakken en keek zijdelings over z'n bril heen. „Hoor je niets, Maggie?" vroeg hy. „Wat is dat?" Ze was opeens klaar wakker en luisterde. Er was iemand aan de deur, die daar tastend rondschuifelde. Het was een eenzame weg en een laat uur. Ze waren verwonderd. Eensklaps klonk van buiten duidelyk het verzoek of be vel, open te doen. „Binnen!" riep Rolls. Er kwam niemand. Rolls keek naar z'n vrouw, de wenkbrauwen in verbazing opgetrokken. Hij liep de kamer door, opende de portaaldeur en daarna de bui tendeur. Met gedempte stem sprak hy: „Kom dan toch binnen!" Een slanke, jonge man, met een getailleer de zwarte jas en handschoenen aan, die met z'n oogen knipperde in de warmte en 't licht van 't vertrek, voldeed aan de uitnoodiging. Hy had 'n slappen hoed in z'n hand, z'n an dere hand stak in z'n jaszak en blééf daar. Z'n gezicht was mager, en uit z'n oogen straalde een somber, onheilspellend licht. Hij maakte den indruk alsof er een dreigement in hem stak. Hy keek van den man naar de vrouw en zei: „Ik ben op weg naar Beversite; is dit de kortste weg?" Beversite?" antwoordde farmer Rolls, „dat is 12 mylen hier van daan. Je komt de sneeuw nooit door met een auto." „Dat heb ik gemerkt. Ik loop." „Van nacht?" „Kom, kom, geen praatjes." De vrouw dacht even na over dit zonderlinge antwoord. „Geen praatjes?" herhaalde zy. „Ja, geen praatjes." Het magere gezicht van den onbekende stond strak. Hy wees met z'n duim naar de geopende keukendeur en zei ge biedend: „Haal wat eten voor me." Vrouw Rolls keek schichtig op. „Vooruit maar, moeder," zei haar man. Zij ging de keuken in, waar ze heen en weer liep. lederen keer, dat zy langs de deur kwam, keek ze naar d'r man, die stevig z'n pijp zat te rooken. Rolls dacht aan de jongens in de aan grenzende kamer en aan z'n buks, die in het schuurtje hing. Langzaam stond hy op en rek te zich uit. „Ga zitten," beval de bezoeker. Hij ging weer zitten. „Waar is je telefoon?" „Daar in den hoek," zei de farmer, ,,'t Toe stel is er af; 't moest in de reparatie. „Verduiveld lastig." Voor 't eerst glimlach te de vreemdeling, maar valsch. Op dit oogenblik bracht vrouw Rolls ham en aardappelen binnen, kokend heet. „Trek je jas uit, jonge man." Hy voldeed niet aan de uitnoodiging van z'n gastvrouw, maar knoopte z'n jas verder dicht en begon te eten. Rolls zag zwijgend toe. „Je hebt bloed aan je handen, jonge man," begon de vrouw weer, „waar heb je Je be zeerd?" De vreemdeling liet eea gegrom hooren als van een getergd dier. ,,'t Is een stille weg naar Beversite," zoo liet nu Rolls zich hooren. „Niet één huis. We heb ben een bed over." ,,'k Zal er geen gebruik van maken," klonk het kortaf. De vreemdeling had nu gedaan met eten en stond op. Langzaam liepen Rolls en hy naar de buitendeur. De maan en de sneeuw ver spreidden licht op de heuvels om het dal. „Als je weg moet," zei de farmer, „ga je rrTTT Wat was Pol bly, dat hy zyn vriendje zag. Nu spoedig aan Stan gaf een schreeuw van blijheid. Dat werd nog even een In zyn haast om uit het gehate huis weg te komen, duikelde het werk om hem los te maken. Uit zyn zak haalde hy een schrik voor de kabouters, want door dat geschreeuw draaide Stan nog naar beneden, doch hy bezeerde zich gelukkig niet. scherp mes en weldra was de arme Stan van zyn hateiyke Nel zich om en ze dachten, dat ze wakker zou worden. Ge- Weldra waren de twee vriendjes weer in de vrije lucht, boeien bevryd. lukkig sliep het kind echter door. aan den eersten driesprong links af. Dan houd je verder steeds links, eerst 't meer langs, en dan de heuvels weer op. Goeie reis." De vreemdeling antwoordde niet en vertrok in de aangewezen richting. In de huiskamer zei vrouw Rolls half fluis terend: „Ik ben geschrokken van dien man. Zou je niet naar Aldney gaan en opbeilen?" „Dat is meer dan een uur loepen, vrouw, en ik ben moe." „Een slecht mensch," zei ze, „met bloed op z'n handen." „Och, zijn eigen bloed. Hou je maar kalm, moeder." Ze gingen de trap op, naar hun slaapkamer, onder 't steile dak. Spoedig sliepen ze in. "t Was laat, by twaalven. Farmer Rolls was al op vóór "t licht werd. Hij ging naa* den stal. Toen hy terug kwam over j de sneeuw, die i t l 1 kraakte, zag hy j LilllkS üjSldttTl i een sterk ge- bouwden, for- schen man in een jas van schaapenvel aan de keukendeur staan. „Daar heb je den sheriff! Ik wilde net naar je toekomen. Al zoo vroeg op 't pad?" De sheriff zei, dat hy iemand zocht, iemand uit de stad. Rolls vulde eenige byzonderheden aan. .Precies, hy is het. Wat er gebeurd is? Je kent Rockey, die van 't najaar uit Baltimore gekomen is en den rooden molen by den wa terval van Darwood gekocht heeft; een aar dige kerel. Nu, gisteren hebben ze "m gevon den, tot aan z'n kin in een meelzak gebonden, een en al bloed, tienmaal gestoken, morsdood, achter in een auto. vastgevroren. Die gast van jou had hem ergens heen willen sleepen, maar 't ging niet verder door de sneeuw. Hij moest dus loopen. En nu heb jy hem laten ontsnap pen! Ik begrijp je niet, Rolls." „Och, hij had een revolver en ik niet, en m'n jongens sliepen in de andere kamer. Maar, kom binnen. De vrouw zal je wat warms geven." Vrouw Rolls was biy dat ze praten kon. „Hij heeft by na niets ander gezegd dan: „Geen praatjes," zei ze tegen den sheriff. Ze ontbeten in de huiskamer. Toen vrouw Rolls met een hoogen stapel pannekoeken uit de keuken kwam, keek ze verschrikt op. De sheriff had z'n groote revolver vóór zich op tafel liggen. Ze zag dat de deur van 't por taal wijd open werd gehouden door een stoel, zoodat men do^r het ruitje in de buitendeur kon kijken. „Waar wachten jullie op?" vroeg ze. „Koffie," zei Rolls. De sheriff schonk zich een kop in. Ze aten en spraken weinig. Opeens zei de sheriff: „Er is iemand op den weg. Hy komt recht op de deur af. Je had gelyk Rolls." De man sjokte voort, moe en met gebogen hoofd. Ze keken naar hem, tot hy, met z'n ge zicht tegen der uit, het huis binnen gluurde. Rolls deed open en stapte op zij. De sheriff stond, met z'n revolver op den man gericht, voor hem. De gehandschoende handen van den man gingen langzaam omhoog; z'n wreede oogen keken lang naar Rolls. Einde- ïyk sprak hy: „Dat begrijp ik niet. Hoe kom jij hier?" „Ik ben hier niet van daan geweest, jonge man," zei Rolls. „Ik heb je zelfs afgewacht. Je hebt in een cirkel geloopen. Dat doe je altyd, als je op weg naar Beversite links af slaat." De laatste wedstrijd van het seizoen tusschen Yorkshire en Middlesex begon Zaterdag op den Oval. De belangstelling was buitengewoon groot en uit het Noorden kwamen duizenden toeschouwers in Londen aan. Captain Sellers won den toss van Robins en liet Sutcliffe en Hutton de 1ste innings van Yorkshire openen. Het openingspaar legde den grondslag voor een goed totaal en nam den noodigen tijd voor het maken der runs. In het eerste uur kwamen er slechts 35 op het bord. Smith, Sims, Gray en Butterworth hanteerden den bal, doch voorloo- pig zonder succes. Eerst op 65 ging Sutcliffe voor een geduldige 39 l.b.w. Smith. Zijn leer ling Hutton kreeg steun van Mitchell, die toch medespeelde en dit tweetal bracht door prach tig cricket tiental na tiental op het scoring- bord. Hutton bereikte na 3 uren spelen zijn century. Mitchell werd voor een waardevolle 86 door Price op Butterworth achter het wicket gevangen, Leyland (0) en Barber (2) vallen onmiddellyk als slachtoffer van Smith. Met Sellers al6 partner verliest Hutton (c. Owen Smith b. Smith) voor een fraaie 121 zijn wicket Inmiddels is de 250 gepasseerd. Sellers (16*) en Yardley (12*) brengen het totaal op 2935. De kampioenen staan er na den eersten dag niet slecht voor. Naast den autobestuurder moet voor elke persoon minstens 40 cm ruimte beschik baar zijn (voor kinderen tot 12 jaar: 30 cm) Op banken, die over den rug gemeten smaller zijn dan 140 cm, mogen dus geen 3 volwassenen zitten. Niemand, die haar kwam afhalen, of tenmin ste haar bagage; en toen Janie eens informeer de aan een kruier, hoorde zij, dat Chatbeck nog ruim drie myien van het station was. En Red- Wall Grange?.... Dat kon nog wel een myiver der zyn! Hoe moest zy daar nu komen?.... Hy Wist het ook niet en biykbaar bekommerde hy er zich niet veel om. Nu verscheen er een jongen met een dikke Kuif. Wanhopend klampte Janie hem aan en dé kruier maakte, dat hy weg kwam. Maar de J°ngen, die zeker goedhartig van aard was, wist er toch ook geen raad op. .Haar ginds staat Mr. Rorke", zei hy vriende lijk- „Waarom vraagt u 't hèm niet? Hy zal 't deter weten dan ik!" Mr. Rorke stond aan de deur van de wacht kamer een sportblad te lezen. Hy liet dit wat 2akken, toen Janie hem aansprak, nam ook de PÜP uit zyn mond en greep naar zyn pet. Maar bÜ nadere kennismaking lieten zyn manieren kaders ook wel wat te wenschen overl „Chatbeck? Ik ga zelf naar het dorp. Waar moet u heen?" „Naar Redwall Grange." „Naar „The Grange"?Hy keek haar met zoo groote verbazing aan, dat zy 'n kleur kreeg. „Vergist u zich niet? Ikik geloof niet, dat ze daar gasten wachten." „Ik ben ook geen gast. Ik ben de nieuwe hulp voor de moeder." Nu was ze voorbereid, dat deze mededeeling wél wat bevreemdend zou klinken, maar toch niet in dié mate! De uitdrukking van zyn ge laat veranderde totaal, en, iets onverstaanbaars mompelend, trok hy zich terug. „Aangename manieren hebben hier de men- schen; düt moet ik zeggen!" dacht Janie, die altyd haar best deed de zaken van den komi- schen kant te bekyken. Ja, nu bleef haar dus niets over, dan maar te loopen naar haar nieuwe woning, als iemand haar tenminste precies de richting kon uitduiden. Buiten het perron stond een boerenwagentje, waarschynlyk het eigendom van dienzelfden Mr. Rorke. Het was geen sierlyk voertuig, maar toch keek zy er naar met verlangende blikken, want zoo'n wandeling van vier mylen in de bla kende zon was nu ook niet zoo aanlokkelyk! Op dit oogenblik verscheen de eigenaar van het wagentje met een slecht-onderhouden, ruk- harigen terrier. Het zien van dien hond deed Janie weer denken aan de ontmoeting met den Deenschen dog en den vriendelijken jongenman. Had het Lot haar nu een tweeden Dick Warre- ner op het pad gevoerd? Er viel ontcgenzeg- lyk een zekere overeenkomst in bouw en in houding van de jongelui waar te nemen; waar schynlyk waren ze van denzelfden leeftyd. Maar in ieder ander opzicht verschilden ze hemels breed. Ze keerde baas en hond den rug toe en was al een eindje voortgeloopen, toen er een stap achter haar weerklonk. „Neem mij niet kwalyk", hoorde ze de stem van Rorke achter zich. „Als u naar Chatbeck wilt gaan, dan loopt u toch verkeerd." „O dank u. Zou u my misschien ook willen zeggen, welken kant ik dan uit moet?" De man keek den stoffigen weg af en zei eindelyk langzaam: „Ik heb hier myn wagen; als u soms wiltmee- ryden? Het is vier myien op z'n minst naar „The Grange" en er is vanmiddag geen ander voer tuig te krygen. Uw bagage kan u wel achterna gezonden worden." Zyn toon van spreken was stroef, alsof hy het aanbod niet van harte deed. Maar tóch zou zy er gebruik van maken en liet zich dus door den man in het wagentje helpen. Gedurende een heelen tyd zat zy uit te kyken en in ieder ander geval zou ze genoten hebben van de schoone natuur; maar nü was zy tè zeer benieuwd naar de ontvangst, die haar te wachten stond. „Kent u Redwall Grange goed?" vroeg zy in eens. Na een oogenblik dralen antwoordde de jonge man: „Ik woon daar." „O, j&V' Waarschynlyk moet hy op het land perken,' dacht zy en meel hem nog wat van ter zyde aankyken, zoodat hy onwillekeurig vroeg: „Wel, wat is er? Wilde u nog iets weten?" „Ik vroeg my al af, wie u eigenlyk is. Waar om u op „The Grange" woont?" „Ik ben Rorke Gilchrist, de oudste zoon van myn vader. Een andere positie heb ik niet." „O, gerechte Hemel!" dacht Janie. Gedurende de rest van den rit bleven ze bei den zwygen. Janie zat er mee in, dat ze zich zoo vergist had. Maar hoe kon zy nu ook ver wacht hebben, dat deze ruwe man haar neef was? Ze was meer teleurgesteld, dan ze zich dit zelf wel wilde erkennen. Wat zy nu eigenlijk wél verwacht had, wist zy niet, maar zeker had er mogeiykheid bestaan op iets romantisch in haar ondernemen en nu was die kans geheel verke ken!.... Hoe zou de rest van de familie zyn, als dit de oudste zoon was?.... Zouden ze allen pypjes rooken enNeen, het jongetje van zes jaar toch zeker niét!.... Een kwartier later had zy haar opgewektheid weer en bezag zij alles met andere oogen. Neen, zoo onknap was hy toch eigenlyk niet. Zyn op treden was bruusk en misschien niet zoo be schaafd, maar toch eenigszins gezaghebbend; ook sprak hy niet in eenig dialect, zyn handen wa ren gebruind, maar goed gevormd en goed on derhouden. De dog-cart hield stil voor een schilderachtig roodsteenen gebouw. Het was een mooie boeren hoeve, maar ze maakte een verlaten indruk. Janie stond nu op den drempel van de huis deur en keek weifelend naar de roestige bel. „De voordeur gaat niet dikwyls open", zei hy, „maar als u even omloopt, dan ziet u dadelijk de keuken." „Dank u, dat u my hier gebracht heeft", zei Janie met een glimlach op haar zonnig gezichtje, „en neem my, als 't u blieft, niet kwalyk, dat ik zoo dom was...." om my voor een knecht te houden? Wel neen! Dat was een heel natuurlyke vergis sing en een, die nog al eens meer gemaakt wordt." Dit zeggende, nam hy de teugels en reed naar den stal, terwyl zy zich, volgens zyn aanwyizing naar de keuken begaf. HOOFDSTUK IV Janie ging niet onmiddellyk binnen, toen zy aan den achterkant van het huis stond. Ze keek eens even goed rond. Dit deel van de hoeve lag op het Westen, zoo dat het nu nog de volle zon had en of het nu d&èrdoor kwam: deze zyde zag er ook niet zoo verlaten uit en leek wat moderner. Onmiddellyk vóór het huis was een grasperk en dan volgde een tamelijk goed onderhouden bloemtuin. Het gerinkel van koppen en schotel tjes bracht haar op den drempel van een ruime keuken met een keurig-schoonen, steenen vloer en waar het er over het geheel zeer gerieflijk uitzag. „Wat een mooie plaats!" riep Janie onwille keurig luide. Een net dienstmeisje, dat aan de tafel bezig was, keek op en lachend zei de binnentredende: „Ik denk haast, dat u my niet verwachtte. Ik ben Miss Carleton, de nieuwe hulp voor de moe der." „Wel, héb ik van m'n leven!" riep het meisje verrast. „Dan werd ik zeker ook niet verwacht. Mrs. Gilchrist heeft my toch verzocht, Dinsdag te ko men." ,Hyk, dat is nu weer net iets voor h&ar! Ze heeft tegen my van Donderdag gesproken en dit had zy ook zeker in gedachten, want zij en Master Charlie zyn beiden weg tot dan. Uw ka mers zyn nog niet klaar, maar één kan er best vanavond in orde zijn. Gaat u zitten en drinkt u een kopje thee. Het water is juist aan de kook." Janie voelde nu ook, dat zy honger en dorst had. Ze schoof een stoel naderby endaar ging haar waardigheid!.... Maar wat kon haar dit nu schelen! Het geheel was immers toch een maskerade! Intusschen bleef het meisje druk bezig, en, al pratend, stelde ze zichzelf voor als Minnie Smith, de eenige vrouwelijke dienstbode daar in huis. ,Het lykt u hier zeker een groot gedoe voor één meisje," ging ze voort, „maar de helft van de kamers staat ongebruikt en ik kan hulp ne men, als ik wil. Het werk vind ik niet erg, maar de eenzaamheid, ziet u! Ludlow zorgt voor de oude heeren boven en hij is maar een arme, ouwe sok, en Selina. dat is de kamenier van Missus; maar die kan ik niet uitstaan f" Even hield Min nie op, om de plichten der gastvryheid naarbe- hooren te vervullen en ging toen voort: (Wordt vervoled.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 11