Het snelle accoord van Nyon wy ■■lil Opstandje op Borneo Manifestatie van eerherstel ZEVEN DWAZEN DUBBEL RUSSISCH ÉCHEC Ni I INDISCHE PENSIOENEN I IS UTatU Instantine? MAANDAG 13 SEPTEMBER 1937 BU1TENLANDSCH OVERZICHT Engelands groeiende macht Engelsch schip gebombardeerd De „Romford" weer vrijgelaten De Koningin op het IJsselmeer Tochtje met de Piet Hein fcc-") Dr. C. DROSSAART VAN DUS- SELDORP OVERLEDEN Secretaris der K. v. K. voor W est-F riesland STUDIEDAG K.J.M.V. Afzonderlijke groepeering der Jonge boeren en tuinders DE BLIJDE VERWACHTING IN HET PRINSELIJK GEZIN Een comité gevormd te Den Haag Overdracht marine-vliegkamp Soerabaja Een Europeaan gedood en twee zwaar gewonden Kaas welk vetgehalte en welke soort? Instantine Katholiek Den Haag, verzameld om den Bisschop, legt den eed van trouw aan God af Pontificaal Lof in de openlucht Onderhandelingen tusschen Ko loniën en den Gouverneur- Generaal over opheffing der korting De Scheldemusch vernield De bestuurster ongedeerd De Koningin naar Den Haag Nederlandsche oorlogsbodems Winterdienst K.L.M. naar Texel L. J. van Voorthuyzen overleden I'n een minimum-tijd heeft de conferentie van Nyon haar besluiten genomen en ge formuleerd. Het eerst tot stand gekomen accoord> waarbij Rusland een deel der bewa king van de Middellandsche Zee werd toever-, trouwd. bleek onhoudbaar. De verontwaardi ging in Duitschland en Italië daarover was te groot om er geen rekening mede te houden. Nu is Rusland naar de Zwarte Zee verdrongen. De bewaking der Middellandsche Zee zal ge schieden door Engeland en Frankrijk. En door Italië, zoo het wil. Naar verluidt, wil het wel, maar dan moet het verzoek niet komen via Nyon, maar via de non-interventie-com- missie. Koppigheid, die aan het kinderleven doet denken. De positie van Rusland is zeer delicaat. Door eig^n schuld. Eerst probeerde het de conferentie reeds voor haar optreden te torpedeeren door de bekende twee nota's aan Italië, waarin dit land met naam en toe naam beschuldigd werd van de duikbootpirate rij. En tijdens de conferentie herhaalde Lit- winof deze beschuldigingen. Nu zonder naam en toenaam. Want, zoo zeide hij, de naam van het land mag aan de conferentietafel niet wor den genoemd. Hij leed dan, na het tot stand komen van het accoord, twee nederlagen. De conferentie sloot Rusland plotseling uit van de bewaking der Middellandsche Zee. En ten tweede werd Italië daartoe uitgenoodigd. Daar door erkende de conferentie indirect Italië's „onschuld" en werd het aanvallende Rusland dus gedesavoueerd. De wind is dus wel ge draaid. Het is moeilijk uit te maken uit de verte, of de conferentie door Italië ter mede bewaking uit te noodigen niet in zekeren zin den „Bock als Gartner", den wolf als herder, heeft aangesteld. Het schijnt wel van niet. De leden der conferentie moeten wel er van over tuigd zijn geworden door deugdelijke bewijzen, dat het land van Mussolini, dat Frafico zóó sterk ondersteunt te land, dit niet doet op water, of beter onder het water. Het spreekt vanzelf, dat de te Nyon aanwezige journa listen gaarne van Litwinof wilden weten, hoe hij zijn nederlaag opnam. Hij hulde zich ech ter in zwijgen en sprak alleen de paar diploma tieke woorden: ,,Wij hebben besloten de zee- roovery te bestrijden." De bepalingen van het accoord hebben wij gepubliceerd. De quintessens is, dat de Fransche en Britsche (en eventueel de Itoliaansche) oorlogsschepen in de toekomst niets behoeven te doen, als een duikboot van Valencia of van Franco een vreemd koopvaar dijschip met inachtneming van de bepalingen der Londensche conventie (verplicht vlagver toon: vóór het torpedeeren gelegenheid geven aan passagiers en bemanning, in de sloepen plaats te nemen en verder voor hun veiligheid te zorgen) tot zinken zal brengen. Het is te begrijpen, dat Eden opgelucht verklaarde: „Wanneer dit accoord functionneert, dan zullen wij geen moeilijkheden meer hebben." Door het accoord, dat echter nog moet worden on derteekend, wat, wanneer er geen kink in den kabel komt, hetwelk nog altijd mogelijk is, Dinsdag zal gebeuren, is indirect Franco als oorlogvoerende macht erkend, daar zijn zee- strijdkrachten met die van Valencia op één lijn worden geplaatst. De conferentie van Nyon is dus indirect een groot succes geworden voor Italië en Duitschland. Vooral ook, wanneer men de nederlaag van Rusland hiermede in verband brengt. Heeft Engeland dus weer gebogen? Ja en neen. Het wil onder geen omstandigheden op het oogenblik de draden met Italië en Duitsch land verbreken. Maar het wacht af. De reke ning wordt pas later gepresenteerd. Het slikt thans veel. Eden blijft echter in de lijn der eeuwenoude Engelsche traditioneele politiek. Deze duldt geen overheersching van een mo gendheid of van een groep mogendheden op het continent. Dit hebben eeuwen ge leden Spanje en ook de Zeven Provinciën on dervonden. Dit bezegelde in de 19e eeuw het lot van Napoleon en in de 20ste dat van Duitschland. Engeland zal ook een overheer sching van Italië en Duitschland bestrijden, zoo dra het den tijd rijp acht. Het bewapent zich tot de tanden. Men meent veelal, dat het er voor Engeland slecht voorstaat. Niets is minder waar dan deze opvatting. Engeland werkt voor zichzelf. Maar nog meer werkt de tijd voor En geland. In het Verre Oosten is Japan zich aan het verzwakken. Tientallen van jaren zal het gebonden worden door het Chineesch avontuur, ook als het zijn doeleinden bereikt. Rusland wordt geheel vastgehouden door zijn binnen- landsche politiek en door zijn belangen in het Verre Oosten. Italië en Duitschland wapenen zich, als het zoo verder gaat als tot nu, fi nancieel en economisch dood. Van geheel Ame rika heeft Engeland niets te duchten, misschien alléén in geval van nood van het pacifisme dat vooral de Vereenigde Staten geheel in zijn macht heeft. Van Frankrijk is het zeker. Want zou er een oorlog uitbreken tusschen fascisme en democratie, dan zouden in het oogenschyn- lijk zieke Frankrijk alle zwakheden en veeten vergeten zijn, dan is er alle partijschap ver geten, dan is het Fransche volk van Jou- haux tot Laroque één man. Het Engelsche em pire kan dus, menschelijk gesproken, rustig de toekomst tegemoet zien. Het heeft den tijd, het heeft het geld, het wordt aldoor machtiger. Daarom is het gestadig uit- en terugwijken van Eden geen teeken vat) zwakheid, alleen een uiting der traditioneele Engelsche politiek. Duitschland en Italië weten dit en zullen, ook al zwelgen Hitler en Mussolini thans in suc cessen, den boog niet overspannen, zoolang bin- nenlandsche nood hen daartoe niet drijft. LONDEN, 13 Sept. De reeders van de „Stanbridge", die gisteren met 1000 Spaansche vluchtelingen te La Rochelle is aangekomen, deelen mede, dat het schip buiten de haven van Gijon gebombardeerd is, zoodat hulp van patrouilleerende Britsche oorlogsschepen moest worden ingeroepen. In Engelsche officieele kringen werd Zondag avond medegedeeld, dat het Engelsche tank schip „Romford" weer door de rechtschen Is vrijgelaten. Het schip bevindt zich op weg naar Engeland. Zondagmiddag om half één is het jacht Piet Hein met aan boord H. K. H. Prinses Ju liana en Z. K. H. Prins Bernhard van Muiden uitgevaren voor een korten tocht over het IJs selmeer. Omstreeks half drie keerde het jacht naar de haven terug. Enkele minuten later begaf H. M. de Koningin, die om één uur van Het Loo naar Muiden was vertrokken, zich aan boord, waarna de Piet Hein tegen drie uur ten tweeden male uitvoer naar het IJsselmeer. Om kwart voor acht is de Piet Hein te Mui den teruggekeerd, waarna de Koninklijke Fa milie zich een kwartier later van boord begaf. De vorstelijke personen zijn per auto naar Soestdijk vertrokken. Tijdens den tocht is de prins overgestapt in de raceboot, waarmede hij een tocht rondom Marken heeft gemaakt. Oe één laat zich een flinke is precies mijn smaak- w Thans in aiie pnyw»! Het pakje met den Piloot. eigen land- en tuinbouwgebied degelijk werk kunnen verrichten. Door de inleiders werd aan een en ander een uitvoerige bespreking gewijd. Na de middagpauze wijdde de Bondsmodera- tor een bespreking aan de positie van den L. T. in de K.J.M.V. en aan de organisatorische inrichting der beweging, waarop een gedach- tenwisseling volgde. De studiedag, waarvan het resultaat onge twijfeld groote beloften inhoudt voor de toe komst, werd besloten met het bijwonen van het plechtig Lof in de St. Agathakerk. Op een vacantiereis in het Schwarzwald ver toevende, is aldaar plotseling overleden dr. C. Drossaart van Dusseldorp, secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor West- Friesland, gevestigd te Hoorn. De heer Dros saart van Dusseldorp werd den 17en Dec. '02 ge boren te Vlaardingen en werd den len Oct. '34 te Hoorn tot secretaris der Kamer van Koop handel benoemd. Voor dien tijd was hij amb tenaar bij de crisisdiensten in Den Haag. In tal van vereenigingen en corporaties had hij een leidende functie en wist hij zich in het open bare leven in korten tijd populair te maken. Zoo was hij ook secretaris van de groote Coen- feesten, in Juni en Juli te Hoorn gehouden. Bij de laatst gehouden gemeenteraadsverkie zingen werd hij voor de Liberale Staatspartij de Vrijheidsbond gekozen tot lid van den ge meenteraad. Na geruimen tijd van voorbereiding is het hoofdbestuur van den R. K. Land- en Tuin- bouwbond er toe overgegaan om de organisatie van de katholieke jonge boeren en tuinders in een afzonderlijke groepeering van de Kath. Jonge Middenstandsvereeniging, krachtig ter hand te nemen. Er is een mooi en rijk gevarieerd werkpro gram opgesteld, dat reeds een punt van diep gaande bespreking heeft uitgemaakt op den eersten studiedag, welke Zondag voor leiders en bestuurders der reeds bestaande jonge L. T.- afdeelingen te Beverwijk is gehouden. Deze eerste studiedag was speciaal bestemd voor de Noordelijke afdeelingen; a.s. Zondag worden de Zuidelijke afdeelingen te Voorhout ver wacht, waar dan hetzelfde programma zal worden afgewerkt. Te Beverwijk is de studiedag gehouden in de R.K. Landbouwwinterschool. De dag werd be gonnen met een H. Mis in de kapel van het Rustoord, waarna de deelnemers in de Tuin- bouwwinterschool door den Bondsmoderator, den ZeerEerw. heer Rector L. Beune, uit Lei den, hartelijk welkom werden geheeten. Een bijzonder woord van welkom richtte Rector Beune tot den Zeereerw. heer Prof. Cleophas, geestelijk adviseur van den L.T.B., den Zeer eerw. heer Rector v. d. Berg, uit Utrecht, di recteur van de Jonge Boeren en Tuinders in het Aartsbisdom en voorts tot de technische adviseurs, wier medewerking op zeer hoogen prijs wordt gesteld. De Eerw. spr. sprak vervolgens een begees terend woord ter inleiding, waarbij hij de groo te beteekenis van de jeugdbeweging, speciaal voor de jonge boeren en tuinders, in het licht stelde. Hierna werd de bespreking van het werk program aan de orde gesteld. Drs. Wim Dysselbloem behandelde het al gemeen program, waarbij uitgegaan is van de groote leidende gedachte, welke heel de actie van de geheele katholieke jeugdbeweging in Nederland dit jaar bezielen zal: de verantwoor delijkheid. Er zullen in de afdeelin^n avonden georga niseerd moeten worden, waarop vooral dooi den moderator behandeld worden: onze verant woordelijkheid tegenover God en onszelf, ge zinsplichten en rechten, stands- en organisatie plichten en onze plichten tegenover de volks gemeenschap. Deze onderwerpen moeten niet alleen besproken worden, er moet ook getracht worden den inhoud ervan te beleven. De heer Dijsselbloem hield over dit alles een belangwekkende inleiding. Na het algemeen program werden door de heeren Ir. H. A. B. Bünnemeijer, directeur van de R. K. Tuinbouwwinterschool te Beverwijk en C. P. Vergouwen, leeraar aan de R. K. Land bouwwinterschool te Voorbout, inleidingen ge houden over het technisch en beroepskundig program, dat omvat: noodzakelijk vakonder wijs, veel winterwerk voor ontwikkeling, per- soons- en karaktervorming en een ruime dosis zomerwerk voor vergelijking, vakbekwaming, eigen nut en voordeel en van uitdraging naar buiten. Het program is zeer uitgebreid en bij de vaststelling van de onderdeelen is rekening ge houden met akkerbouwers, grasbedrijven, tuin ders en kweekers. Het bevat een groot aantal actiepunten, die alle voor de jonge boeren en tuinders groote aantrekkelijkheid moeten hebben, en die een waarborg bieden, dat de afdeelingen in de komende maanden in hun In verband met de aanstaande blijde gebeur tenis in het Prinselijke gezin heeft zich te 's-Gravenhage een comité gevormd, dat be staat uit de dames, die indertijd voor het co mité tot luisterrijke viering van het prinselijk huwelijk de collecte hebben geregeld en uit de echtgenooten van de wethouders. Het heeft dezer dagen zijn eerste vergadering gehouden en besloten pogingen in het werk te stellen om aan zooveel mogelijk hulpbehoeven de gezinnen, die in hetzelfde tijdvak, waarin er een prins of prinses geboren wordt, door ge boorte worden vermeerderd, een luiermand- uitzet uit te reiken. Het comité heeft gemeend, dat dit in den geest van het prinselijke paar zou zijn, dat, naar men heeft gelezen, verzocht heeft van persoonlijke geschenken verschoond te blij ven. Het zal van de geldmiddelen van het co mité afhangen hoeveel gezinnen met een baby- uitzet kunnen worden begiftigd. Het voorne men is niet een collecte te houden, maar wel zal er eerlang op andere wijze een beroep op de burgerij gedaan worden. Mevrouw de Monchy, de echtgenoote van den burgemeester, die op het oogenblik in Italië vertoeft, zal worden uitgenoodigd de functie van eerevoorzitster te vervullen. Zondag bestond de R. K. Kerkmuziek school te Utrecht 12Vz jaar. Namens het gemeentebestuur van de Domstad bood wethouder Bekker de gelukwenschen aan den Directeur der school, den zeereerw. Pater C. Huigens, aan SOERABAJA, 13 Sept. (Aneta.) Hedenoch tend is het commando over het marine-vlieg kamp Morokrembangan te Soerabaja door overste Bozuwa overgedragen aan den eersten luitenant-ter-zee Hendrikse. BANDJERMASIN, 13 September. (Aneta). In 'n kampong in de onderafdeeling Amoen- tai, gelegen in de Zuider-.en Oosteraf- deeling van Borneo, had zich een hon derdtal lieden verzameld met de bedoeling verzet te plegen. Zij raakten hier slaags met den controleur van Tandjong (onder afdeeling Amoentai), den commandant van de veldpolitie, een districtshoofd, acht man van de veldpolitie en twee rechercheurs. Bij het verzet werd een agent van de veldpolitie gedood, het districts hoofd zeer zwaar gewond, de com mandant van de veldpolitie zwaar gewond en de controleur licht ge wond. Een karabijn en patronen vie len in handen der verzetslieden. De assistent-resident van Kandangan (Z.- en O. afdeeling van Borneo), de gewestelijke mili taire commandant en een commissaris van po litie zijn vertrokken naar de plaats van het verzet. Van Amoentai uit is veldpolitie gezon den, van Kandangan een brigade en van Band- jermasin drie brigades militairen, welke het verzetsgebied afzetten. Van de hand van Mej. Damen, diëetiste en leerares in koken «en voedingsleer te Amster dam, is onder bovenstaanden titel een fleurig boekje, verlucht met interessante afbeeldingen, verschenen. De bedoeling van dit boekje blijkt reeds dui delijk uit het omslag, dat de vier officieele Nederlandsche kaasmerken laat zien en den lezer inderdaad stelt voor de vraag: „Welk vetgehalte en welke soort?" Het bevat een ver- In INSTANTINE schiep de wetenschap het pijnstillende middel van den modernen tijd In INSTANTINE zijn voortreffelijke werk zaamheid en absolute onschadelijkheid op inderdaad ideale wijze vereenigd Op het Houtrust-terrein te Den Haag heeft Zondagmiddag een manifestatie van eerherstel voor de geloofsvervolgingen plaats gehad, welke demonstratie was georganiseerd door het comité Katholiek 's-Gravenhage en die gezien de minder gunstige weers omstandigheden zeker geslaagd mag wor den genoemd. In het midden van het terrein was op een verhooging een altaar geplaatst, overhuifd door een kleinen, koepelvormigen opbouw. Rondom was een smaakvolle versiering van palmen, heesters en bloemen aangebracht. Daarachter bevonden zich de deputaties der R. K. Haagsche vereenigingen met haar vaan dels, terwijl zich aan weerszijden eenige hon derden leden der katholieke jeugdbeweging met tal van fleurige vlaggen en banieren hadden opgesteld. Nadat de Bisschop van Haarlem, Mgr. J. P. Huibers, onder gezang der aanwezigen het ter rein betreden had, opende de heer H. Borghols, voorzitter van het comité Katholiek 's-Graven- hage de bijeenkomst. Een bijzonder woord van welkom richtte spr. tot den bisschop, tot den deken van 's-Gravenhage, Mgr. J. M. v. d. Tuijn en tot den Minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, alsmede tot de talrijke geestelijken c.w. de hoofdaalmoeze nier, Mgr. J. J. J. Noordman en Mgr. Dr. Th. Verhoeven, directeur van het R. K. Centraal Bureau voor onderwijs en opvoeding. Bericht van verhindering was ontvangen van de ministers Goseling, Romme en Welter. Uit de vergadering werd een telegram van trouw, gehoorzaamheid en toewijding aan Z. H. den Paus gezonden, alsmede een aan H. M. de Koningin waarin eerbied en trouwe aanhankelijkheid werden betuigd. Hierna was het woord aan pater Borromaeus de Greeve O.F.M. Wij zijn hier bijeengekomen aldus spr. om gezamenlijk te getuigen van onze trouw aan Christus-Koning, om hem eerherstel te bieden voor de beleedigingen, hem in de Kerk, zijn mystiek lichaam aangedaan. Er is iets gekomen in ons hart, méér dan heilige verontwaardiging. Want wat het schrik- kelijkste is, wat het christenhart het meest ontroert, is de godsonteering, de ontheiliging van Zijn Naam. Van deze heiligste ontroering wil len wij thans getuigenis afleggen. Christelijke gemeenschapszin dringt ons, mede te leven met onze vervolgde geloofsgenooten, hulde te brengen aan den vervolgden Christus. De Kerk Gods wordt schrikbarend vervolgd, niet meer door individuen, neen thans publiek, stel selmatig van boven af, onder instemming en bescherming door wapenen van de overheid. De vervolging uit zich in broodroof, kerker, verbanning, dood, zoowel in Rusland en Spanje als Duitschland en Mexico. In zulk een wereld zoo vervolgde pater de Greeve willen wij hedenmiddag eerherstel brengen. Een eerste eisch echter is daarbij, een voortdurend christelijke levenswandel, zonder welke geen acte van eerherstel waarde heeft. Op voorstel van den spreker legden dan de aanwezigen gezamenlijk een eed van trouw aan God af en verrichtten een ge bed voor de vijanden der Kerk. Met een gloedvolle peroratie besloot de ge wijde priester zijn met luid applaus toege juichte rede. Bij het pontificaal Lof, dat Mgr. Huibers ver volgens celebreerde, assisteerden de paters C. A. Bulters O.F.M. en Stumpel S.J., resp. pastoor van de parochie van de H.H. Antonius en Lodewijk en van de H. Theresia. De gezangen werden afwisselend gezongen door alle aanwezigen en den R. K. Korenbond, onder leiding van kapelaan Jac. Duijves. Mgr. J. P. Huibers hield nog een toespraak, opwekkende om de werkelijke liefde tot God te toonen door het onderhouden van zijn geboden en een groote liefde tot den evenmensch. Met een gebed voor de vervolgde geloofsge- nooten werd de bijeenkomst gesloten. zameling nuttige wenken en gegevens en geeft niet alleen op de vermelde vragen antwoord, doch bovendien een goed inzicht in de onder scheidene soorten van onze Nederlandsche kaas, welke met recht betiteld wordt als: „De roem van Neêrlands Zuivel". Het is een gelukkige gedachte geweest van de Kaascontrölestations werkende onder Rijks- toezicht en het Zuivelbureau te 's-Gravenhage, wetenschap omtrent de Nederlandsche kaas in dezen aantrekkelijken vorm onder de consu menten te verspreiden. Doch niet alleen consu menten zullen daarin datgene vinden, waarvan zij dagelijks bij den inkoop van kaas nut zullen hebben, ook het Nijverheidsonderwijs, de kaas winkeliers en allen die belangstellen in waren kennis, zullen uit dit boekje gegevens kunnen putten, die zij slechts in weinig geschriften zul len aantreffen. Het boekje kan worden aangevraagd bij de Kaascontrölestations in Alkmaar, 's-Graven- hage, Leeuwarden en Utrecht, alsmede bij het Zuivelbureau te 's-Gravenhage. (Van onzen parlementairen redacteur) Naar wij vernemen, worden er onder handelingen gevoerd tusschen het departe ment van koloniën en den Gouverneur-Ge neraal over de korting der Indische pensioe nen. Op dit moment is nog niet te zeggen hoe de uitslag van deze onderhandelingen zal zijn. De kansen, dat de korting zal wor den opgeheven of verlaagd, ofwel, dat zij gehandhaafd zal worden, zijn thans alle nog even groot. Intusschen is men in Indië niet geheel on voorbereid, want op de begrooting is een post uitgetrokken, waaruit eventueel een verlaging der korting of een verhooging der salarissen kan worden gedekt. Zooals men weet, heeft de Gouverneur-Generaal in zijn laatste rede ook hierop gezinspeeld. De „Scheldemusch", het sierlijke toestel letje, dat al geruimen tyd in de hangar op Ypenburg geplaatst is en waar de gebreve- teerden af en toe mee de lucht ingaan, is Zondagmiddag om kwart over een naar beneden gestort en geheel vernield in de onmiddellijke omgeving van het vliegveld neergekomen. De bestuurster, mevrouw Kessler uit Wasse naar, kwam er goed af. Zij kreeg slechts een metaalsplinter in een van haar beenen, welken de dokter er gauw uit had gehaald, waarna haar vrienden en vriendinnen uit de sport- vliegerij mevrouw Kessler in het lokaal van de Haagsche en Rotterdamsche aeroclubs konden gelukwenschen. Mevrouw Kessler had slechts een half uur boven het veld gekruist toen het ongeval plaats vond. Het toestel stortte neer op ongeveer 600 M. in Z.O. richting van den terreinhoek en plantte den neus in den grond. De val werd gebroken door een van de vleugels, die plat op den grond sloeg. Daaraan dankt de bestuurster vermoedelijk haar redding. De assistent-havenmeester, de heer D. L. Asjes, zag het ongeval gebeuren en was spoedig ter plaatse om mevrouw Kessler te bevrijden. In opdracht van den directeur van den lucht vaartdienst stelde de heer De Winter, inspec teur van dien dienst een vooronderzoek in. Het rapport zal, zooals gebruikelijk, aan den raad voor de luchtvaart worden uitgebracht. H. M. de Koningin zal dezer dagen in ver band met de opening van de Staten-Generaal Haar verblijf op Het Loo onderbreken en zich voor eenigen tijd te Den Haag vestigen. De divisie mijnenvegers is 10 September ver trokken van Gibraltar. H.ms. „Johan Maurits van Nassau" is 10 September in Straat Gibraltar aangekomen. Naar de K. L. M. mededeelt, staat het offi cieel vast, dat ook gedurende de wintermaan den een vliegdienst op Texel zal worden on derhouden. De winterdienst duurt van 4 Oct. tot 26 Maart. Er zal dan tweemaal daags van en naar Texel gevlogen worden. Zondags niet. Te Brieg in Zwitserland is op 62-jarigen leeftijd overleden de heer L. J. van Voorthuy zen, burgemeester van Domburg. Hoe zijn de onbewaakte spoorwegover wegen niet afgeschilderd als een nationale schande. Hoeveel bittere spotprenten en zgn. levensliederen in revues en cabarets zijn er niet gemaakt op den loerenden dood, die van de directie der Ned. Spoorwegen vergunning kreeg om op gevaar lijke punten langs de stalen staven een extra slag te slaan in de drommen met menschen bevrachte motorvoertuigen, die van den vroe gen morgen tot diep in den nacht langs onze wegen ronken. Het opheffen van de bewaking bij verschillende spoorweg-overgangen als mede het niet instellen van een bewaking by enkele rtieuwe overgangen, werd door de Ned. Spoorwegen als een "noodzakelijke bezuini gingsmaatregel ter vermindering van de for midabele bedryfstekorten gemotiveerd, maar een bezuiniging, welke menschenoffers eischt, kon zich niet in de sympathie van het weg gebruikend publiek verheugen. In dagblad en tydschrift en door middel van requesten en acties der groote touristenbonden en ver- keersorganisaties werden zoowel de publieke opinie als de directie der Spoorwegen be werkt om een einde te maken aan die ver raderlijke menschenvallen, waarin zoo me nigeen argeloos 't leven liet. Een der gevolgen van dezen uitgeoefenden aandrang was, dat men een proef ging nemen met een automa tische lichtinstallatie, die met roode flikker lichten de weggebruikers waarschuwt, wanneer er bij een onbewaakten overweg een trein in aantocht is. Is er geen trein op komst en de overgang vrij en veilig, dan zendt de installatie witte flikkerlichten uit ten teeken, dat het levenslicht van de weggebruikers geen gevaar loopt onverhoeds te worden ge doofd. Deze proefneming werd ten zeerste toegejuicht door allen, wien hun leven lief is. Maar is die proef geslaagd? De directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft daarover een en ander verteld. Acht maanden lang werkt nu reeds zonder eenige storing zulk een lichtinstallatie bij den onbewaakten overweg nabij Steenwijk in den rijksweg van Meppel naar Heerenveen. Op drie dagen, n.l. op 1, 2 en 3 Sept. werd gedurende de volle 24 uur opgenomen, hoeveel motorvoertuigen dien overweg zijn gepasseerd en hoeveel daar van zich riet aan het roode licht hebben gestoord. De uitkomst van dit onderzoek is lichtelijk verbijsterend. Van de 2169 motor voertuigen, die in die periode den overweg passeerden, hebben niet minder dan zeven zich niets van het roode flikkerlicht aange trokken en zijn, ofschoon een trein den overweg naderde, eenvoudig doorgereden als of er geen treinvuiltje aan de lucht was. Terecht noemt de directie van de Spoorwegen dit resultaat voor de weggebruikers bescha mend en vraagt zy zich af, wat de beste beveiligingsinrichtingen baten, wanneer de bestuurders van motorrijtuigen zich er niet aan storen. Ten onrechte echter suggereert zij aan de hand van dit beschamende feit, dat een kostbare installatie als by Steenwyk werd aangebracht, eigeniyk als doelloos en overbodig zou moeten worden beschouwd. H Terwille van zeven roekelooze dwazen stelt men toch niet 2162 levens van verstandige menschen en zooveel meer als er dagelyks dien overweg passeeren in gevaar? Dat deze onzalige gedachte, zy het dan ook in vragenden vorm, by de direc tie der Spoorwegen kon opkomen, hebben echter die zeven onverantwoordeiyke waaghalzen op hun geweten, indien zy ten minste nog over zoo iets beschikken. Wat heeft deze zeven dwazen bezield? Waren het zeven levensmoede adspirant-zelfmoordenaars of zeven in doodelüke haast verkeerenden, die op weg waren naar een stervenden vader of moeder, vrouw, verloofde of kind? Gingen zy een dokter halen voor een spoedgeval? Waarschynlijk niet. Neen, vermoedelijk wa ren het enkel maar lichtzinnige en onna denkende snelheidsmaniakken, die gekweld door een ziekelijk ongeduld geen seconde wil den verliezen en liever een gokje waagden op leven of dood. Wanneer men die zeven stuk voor stuk een geladen revolver op de borst zou zetten, zouden zij waarschynlijk luidkeels hun verontwaardiging uiten over zulk een bedreiging. Maar is de bedreiging, waaraan zy zichzelf en door zichzelf ook hun huis- genooten en familie, en mogelijk ook het treinpersoneel en de passagiers vrywillig en onnadenkend hebben blootgesteld, zooveel minder direct en ernstig? Goed zal men zeg gen, het zyn er maar zeven op de 2169, maar dat zyn er zeven te veel, en deze zeven zyn typische vertegenwoordigers van het nog al tijd veel en veel te talrijke contingent ver- keersmisdadigers in aanleg, dat ónze wegen onveilig maakt. Wanneer men ziet, hoe vaak er op den weg nog „gesneden" wordt of een passeerende door een derde wordt gepasseerd, hoe motorrijders zich met levensgevaar in en uit de files wringen, hoe zonder eenige waar schuwende aanduiding plotseling wordt uit geweken by het inhalen, hoeveel portieren er aan den wegkant onverhoeds geopend wor den alsof het de huisdeur is, waar men vei lig in- en uitstapt, hoeveel bochten er wor den doorgejakkerd, zelfs wanneer er mede- en tegenliggers tegelijk zijn, enz. enz., dan staat men alleen maar verbaasd, ondanks het ontstellend groote aantal verkeersongelukken, dat nog zoovelen evenals die zeven dwazen den doodendans ontspringen. Maar vroeg of laat komt ook hun beurt. Want wat tien keer gelukt, behoeft daarom nog niet ook een elfden keer te slagen. Van harte stemmen wy in met de verma ning, welke de directie der Spoorwegen aan haar mededeeling verbindt, n.l.: „Laat zooals in een land als Engeland zoo opvalt ieder weggebruiker er een eer in stellen de verkeersregels stipt op te volgen: eerst dan zal er een gunstige wending komen in het al te groot aantal verkeersongevallen." Het stipt opvolgen der verkeersregels is evenwel niet enkel een kwestie van eer en bescha ving, maar het is het vervullen van een ernstigen plicht jegens zichzelf, zyn gezin en fapnilie, en jegens zyn medemenschen. )d

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2