We luisteren PARIJS CEBITTO In zijn vrijen tijd inbreker TAXATIE FINANCIEN 0 Kerkelijk leven MAKELAARSKANTOOR J. BANEKE Gz. Dagfilm MAANDAG 13 SEPTEMBER 1937 Twee vrachtwagens op elkaar gebotst Twee inzittenden op tlag gedood Auto tegen een boom gereden De zeven inzittenden gewond SCHUUR UITGEBRAND Oogst en landbouwmachines verwoest Brandstichting de oorzaak? BOERDERIJBRAND TE MOOK Watergebrek maakt blusschen onmogelijk VOOR MILLIOENEN AAN RECLAME-ERVARING metwipeaxusennc<un IPiNl Kota Agoeng te Tandjong Priok 45 postzakken door den brand waardeloos geworden Twee boerderijen door brand verwoest Groote materieele schade BIERBROUWERIJ AFGEBRAND AUTO IN DE FLANK AANGEREDEN Een zwaar gewonde R.K. Staatspartij en I.K.P. Streven naar samenwerking Regenachtig weer te wachten Buitenlandsch weeroverzicht Mr. Ch. J. M. H. Roebroeck overleden Kindje in modder gestikt R.K. Studentenvereeniging Sanctus Laurentius Geschenken voor Inlandsche redders REIZEN ZONDER ZORGEN Gemeente-ambtenaar bleek een dubbel leven te leiden Thans op heeterdaad betrapt GEVAARLIJK SPEL Jongen in het oog geschoten Generaal C. J. Snijders 85 jaar Verduistering van effecten Dinsdag 14 September Zoetzure Augurken NAAR DE MISSIE Zusters Franciscanessen ROUWMIS VOOR MGR. AENGENENT Conflict in Suriname Verordening tot instelling dorpsgemeenten Jaarvergadering „Petrus Canisus" R.K. Universiteit OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Prijzen varkens bestemd voor baconbereiding DAMMEN Raichenbach weer naar Nederland? In den nacht van Zondag op Maandag te ongeveer half drie ls op den weg Har- lingenZurich een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan een tweetal personen het leven heeft gekost. Op dat uur reed een vrachtauto van de firma Vlietstra in volle vaart over den weg. In de cabine naast den chauffeur bevond zich een matroos, terwijl ln den aanhangwagen een in woner van Amsterdam met zfjn verloofde had plaats genomen. Toen de auto ter hoogte van Kimswerd kwam, heeft de bestuurder blijkbaar in de duisternis niet bemerkt, dat een andere vrachtauto, welke bandenpech had gekregen, stil aan den kant van den weg stond, zoodat hij met volle vaart op dezen auto, zijnde even eens een tractor met aanhangwagen stiet. De schok was zoo hevig, dat deze aanhangwagen omkantelde, terwijl de cabine van den aanrij- denden wagen geheel verbrijzeld werd. Door den schok werden de beide passa giers, bovengenoemde inwoner van Am sterdam en diens verloofde, uit den wagen geslingerd. Belden werden zoo goed als op slag gedood. De matroos bekwam eenige verwondingen van niet ernstigen aard en ook de autobestuurder kwam er met eenige lichte verwondingen af. De inmiddels gewaarschuwde eerste hulp dienst uit Harlingen arriveerde spoedig met twee doktoren op de plaats des onheils, waar ook dr. Kroon uit Witmarsum hulp verleende. Zocals reeds gemeld tevergeefs, daar de beide slachtoffers vrijwel op slag waren gedood. De chauffeur en de matroos werden verbonden. Naar alle waarschijnlijkheid heeft de stil staande vrachtauto geen rood achterlicht ge had. De politie stelt thans een onderzoek in naar de oorzaak van deze aanrijding. In den afgeloopen nacht is een Ford-auto met zeven inzittenden in een bocht van den Hulkerweg. nabij Hoorn, tegen een boom ge reden. In dezen kleinen wagen zaten zeven jon gens uit Amsterdam, die de Bcemsterfeesten met meisjes uit Hoorn gevierd hadden. De jongelui hadden de meisjes juist thuisge bracht, toen het ongeluk gebeurde. De wagen werd geheel vernield. De in zittenden werden allen gewond. Per auto zijn zij naar het stadsziekenhuis -te Hoorn overgebracht, waar dokter Romein genees kundige hulp verleende. Vijf jongens kon den na verbonden te zijn naar huis worden vervoerd, de twee anderen zijn in het zie kenhuis opgenomen: hun toestand is ech ter niet levensgevaarlijk. Zondagmorgen om half drie is brand uitge broken in de groote landbouwschuur van den heer F. Koster, in het gehucht De Hey, vroe ger behoorend tot de gemeente Pemis, thans gemeente Rotterdam. Hoewel de Rotterdamsche Brandweer spoedig ter plaatse was. ls de schuur met den geheelen landbouwvoorraad, waaronder de geheele oogst 1937 en alle landbouwmachines, tot den grond toe afgebrand. De omliggende huizen konden behouden blijven. De schuur was laag verzekerd. De politie Btelt een onderzoek in naar de oorzaak. Het blusschingswerk heeft tot den middag voortgeduurd. De politie stelt naar dezen brand een onder zoek in, daar zij de overtuiging heeft, dat hier kwaadwilligheid heerscht In een paar weken tijd zijn in deze buurt reeds tot driemaal toe hooischelven in vlammen opgegaan en steeds waren de omstandigheden vrij verdacht. Za terdagnacht nog heeft de politie een man aan gehouden. Hij is aan een langdurig verhoor on derworpen, maar in den loop van den dag weer op vrije voeten gesteld. De boerenhoeve bewoond door den heer H. Hermsen, gelegen aan den Heikant te Midden laar, werd door een feilen brand totaal in de asch gelegd. Het vuur, dat in de stallingen moet zijn ontstaan, breidde zich met groote snelheid uit en deelde zich al spoedig mede aan het woonhuis. Dit gebouw, dat met stroo gedekt was, stond al spoedig in lichte laaie. Toege schoten hulp wist het vee nog uit de stallen te drijven. Een groote partij hooi en stroo, als mede de landbouwwerktuigen die in de schuren waren opgeborgen, gingen in het vuur verloren. Ook van den inboedel van het woonhuis kon niets gered worden. De brandweer, die wel op het terrein van den brand aanwezig was, kon niets uitrichten we gens gebrek aan water. Het Amerikaansche warenhuis Macy, belegde vorig jaar 2.345.000 in courantenreclame. Een ander maga zijn Oimbel's, verkocht haar arti kelen in 1036 met courantenreclame ten bedrage van 1.598.524. Deze enorme soipmen, die overigens nog geen £5^van den omzet dezer be drijven bedragen, worden beheerd door experts, die erop uit zijn het grootste nuttig effect uit deze reclame-budgetten te halen en die daartoe de reclame-resultaten voort durend controleeren. Genoemde bedragen krijgen hier door de beteekenls van het in cijfers uitgedrukte vertrouwen in couranten- reclame. Jaar ln Jaar uit verkoopen deze firma's in hoofdzaak (voor 80%) met courantenreclame. Millioenen aan reclame-ervaring hebben immers bewezen, dat advertenties in couran ten haar geld dubbel en dwars op brengen. BATAVIA, 13 Sept. (Aneta). Het m.s. „Kota Agoeng", waarop nabij Colombo brand is uit gebroken, arriveerde gistermorgen te half zeven te Tandjong Priok. Men begon onmiddellijk met de lossing van het schip. De postzakken, welke het sterkst door het vuur zijn aangetast, in totaal 151, zijn naar Bandoeng gezonden, teneinde op het hoofdbu reau nader op adressen en aanwijzingen te wor den onderzocht. De rest van de post wordt op het hoofdpost kantoor te Batavia-centrum behandeld. Van de post. welke naar Bandoeng is gezonden, moeten waarschijnlijk vijf en veertig zakken als waar deloos worden afgeschreven, daar de inhoud als het ware met een kolenschop bijeen moest wor den geschept. De overige zakken bevatten vele gave stukken. Ook te Batavia is men nog druk bezig met het uitzoeken van dubieuze adressen. Zaterdagmiddag is, door tot nog toe onbe kende oorzaak, brand uitgebroken in de kapi tale boerderij van den heer Elias Koster te Berkhout. De dienstbode ontdekte rook onder den vloer en heel kort daarop greep het vuur, dat vooral voedsel vond in den grooten hooi- voorraad. fel om zich heen, daarbij nog aan gewakkerd door den. krachtigen wind. De motorspuit van Berkhout, welke binnen korten tijd ter plaatse was, vermocht tegen de vlammenzee niets uit te richten. Het achter huis, de veestallen en een paar hooibergen brandden geheel uit. De woonkamer bleef be houden. De schade, welke zeer belangrijk is, wordt door verzekering gedekt. Zaterdagavond te half negen brak in de ge meente Abbekerk brand uit in de boerderij, bewoond door den heer F. Welt en eigendom van den heer Corn. Groot te Heerhugowaard. De brand, ontstaan bij het stoken van een z.g. mengketel, breidde zich snel uit en toen de Abbekerker brandweer, later geassisteerd door de autospuit van Sijbekarspel, arriveerde, stond het geheele pand reeds in lichter laaie .Vrijwel niets kon worden gered en ook de geheele oogst, welke juist was binnen gehaald, werd een prooi der vlammen. Een en ander was slechts laag verzekerd. Een belendende boerderij van den heer J. Wit wist men met moeite te be houden. Zondagavond om elf uur is brand ontstaan in de bierbrouwerij De Sleutel, gelegen in de Raadhuisstraat te Gilze, eigenaar de heer Jos. Brouwers. De fabriek, welke voor een groot gedeelte uit hout was opgetrokken en slechts uit een gelijk- vloersch gedeelte bestond, brandde geheel uit. Drie auto's zijn door het vuur vernield. Het kantoorgedeelte en het woonhuis bleven ge spaard. De brandweer van Gilze, welke spoedig ter plaatse was. kon de belendende panden be houden. Na een half uur was het grootste ge vaar geweken. De brandweer van Tilburg, die eveneens gealarmeerd was, behoefde niet ln te grijpen. De oorzaak van den brand is nog niet vastgesteld. De eigenaar was slechts laag ver zekerd. Zondagmiddag omstreeks zes uur reed een personenauto, bestuurd door den heer A. B. uit Groningen over den Heereweg. Toen de auto plotseling links uithaalde om een zijstraat in te slaan, werd het voertuig in de flank aan gereden door een taxi. De 25-jarige H. P. ten Have, wonende te Groningen, die achter in den personenauto zat, werd ernstig gewond. Met een zware hersenschudding is de man naar het R.K. Ziekenhuis vervoerd. De beide chauffeurs kwa men met den schrik vrij. De auto's werden be schadigd. De chauffeur van de taxi beweerde, dat de bestuurder van den anderen wagen geen rich ting had aangegeven. eenige tientallen een geldelijke belooning van de K. P. M. De resident, de heer Van den Nieu- wenhuizen, en de agent van de K. P. M„ de heer de Jong, hielden redevoeringen. Alles werd besloten met een inheemsch feest, een slametan, waaraan duizend inheemsche vis- schers deelnamen. BATAVIA, 13 September. (Aneta). De heer Piet Kerstens, lid van den Volksraad en voor zitter van de I. K. P., zal zich 22 September met de Oldenbarnevelt naar Nederland bege ven. 3 December keert hij van Genua met de Johan de Witt naar Indië terug. Het doel van zijn reis is het bereiken van een samenwerking tusschen de R. K. Staats partij en de Indische Katholieke Partij, waartoe ook in Nederland plannen schijnen te bestaan en waarvoor besprekingen zullen worden gehouden met het partijbestuur der R. K. Kamerfractie. Tevens zal worden besproken de overkomst van katholieke voormannen uit Holland tot het bijwonen van het jubileum der I.K.P. op Pinksteren 1938. Tijdens zijn afwezigheid zal de heer Kerstens als gedelegeerde worden ver vangen door den heer Kaslmo. Het strookvormige gebied van hoogen lucht druk, dat Zaterdag van Zuid tot Noord over den Oceaan lag, splitste zich in twee deelen. Het noordelijkste trok oostwaarts en ligt thans over Lapland, het zuidelijkste deel ligt thans in het westen op den Oceaan. Een uitgestrekt gebied van lagen luchtdruk strekt zich thans van IJsland over de Britsche eilanden naar Oost-Europa uit. Het centrum van dit lagedruk-gebied ligt over de randsta ten. In het geheele lagedrukgebied heerscht somber regenachtig weer met zwakken tot ma tigen wind rond de depressiekern. In Zuid- Frankrijk en Midden-Scandinavië is de lucht opgeklaard. De temperatuur is in vrijwel het geheele waarnemingsgebied onder normaal. Voor onze omgeving wordt voorloopig nog regenachtig weer verwacht met zwakken tot matigen zuidwestelijken tot noordwestelijken wind. De temperatuur zal vermoedelijk weinig veranderen. Zaterdagavond is in het at. Ignatius Zieken huis te Breda overleden mr, Ch. J. M. H. Roe broeck, vice-president van de arrondissements- Rechtbank te Breda. /TIP* \v \V \V* I Zaterdag la het 2-jarig kindje van de familie D. aan den Vlnkweg te Hengelo ln een onbe waakt oogenbllk in een afvalputje, dat zich achter het woonhuis bevindt, gevallen en in de modder gestikt. Het kindje werd door zijn moeder gevonden. Twee Ijlings ontboden ge- neesheeren pasten geruimen tijd kunstmatige ademhaling toe, doch te vergeefs. De levens geesten bleken reeds geweken. Katholieke studenten, die het voornemen heb ben te gaan studeeren aan de Nederlandsche Handelsschool, worden eraan herinnerd, dat het bestuur van bovengenoemde vereeniglng zitting houdt voor het inschrijven van nieuwe leden in een der zalen van de hoogeschool tijdens de ln- schrijvingsdagen, n.l. 31, 22 en 23 September, van 13.30—15.00 uur. Inlichtingen zijn te verkrijgen aan de vol gende adressen: Den Haag: D. M. Alsem, Loos- duinscheweg 691; F. E. v. d. Staay, Bchiefbaan- straat 10; Delft: P. G. A. Neijzen, Oude Delft 257; Rotterdam: J. Ph. Backx, Maaskade 177; H. F. v. d. Assen, Mathenesserlaan 431. SOERABAJA, 13 September. (Aneta.) In het vlsschersdorp Brondong (waar de inheemsche visschers op moedige wijze destijds vele drenke lingen van de „Van der Wijck" aan land heb ben gebracht) had gisteren de overdracht plaats aan de redders van eenige prauwen, die hun ten geschenke zjjn aangeboden. Verder ontvingen MAANDAG 20 en 27 SEPTEMBER NAAR 6 dagen f 60.alles inbegrepen. Tevens vertrekken onze reizen: 4 dg. ARDENNEN met Lessetocht t 29.50 4 dg. RIJN en AHRDAL 29.50 lederen dag naar BRUSSEL 4.retour Inlichtingen I>(i de CEBUTO-Bureaux of schril. tel(|k P. O. HOOFTSTRAAT 22, AMSTERDAM Een merkwaardig voorval heeft zich dezer dagen afgespeeld onder den rook van Am sterdam, waar een te goeder naam bekend staande Amsterdamsche ambtenaar op heeterdaad betrapt werd, toen hij tijdens de afwezigheid der bewoners bezig was in te breken in het nabij het boschplan gelegen perceel Nieuwe Meerlaan 1. Omstreeks elf uur Zondagmorgen zagen om wonenden dat een man bezig was zich met geweld toegang te verschaffen tot de keuken van genoemd perceel. Toen zij bij de woning aan gekomen waren, was de onbekende het huis reeds binnengedrongen, waarop men besloot, de politie te waarschuwen en inmiddels in de keuken de- wacht te blijven houden. Na eenige minuten kwam de man, die de slaapkamer over hoop gehaald had en daar de hand had gelegd op een aanzienlijk bedrag aan contanten, naar beneden. In de keuken stuitte hij op de wach tende buren. Een hevige worsteling ontstond, waarbij de keukeninventaris vrijwel geheel ver nield werd. Slechts met de grootste moeite slaagden de buren forsche tuinlieden, die voor gen kleintje vervaard zijn er in, den wanhopig om zijn vrijheid vechtenden man in bedwang te houden. Intusschen kwam de politie en stelde den man in arrest. Wie schetst echter haar verbazing, toen haar tijdens het verhoor van den dader bleek, dat zij hier te doen had met den vijftigjarigen Amsterdamschen gemeente ambtenaar J., die zich, geheel uitgerust met een volledig stel inbrekerswerktuigen, op het pad der misdaad had begeven. Omtrent de motieven, welke dezen ambte naar, die een salaris van 2100 gulden per jaar genoot, tot zijn daad gebracht hebben, tast men nog in het duister. Hij maakte niet den indruk, aan geestelijke stoornissen te lijden, zoodat men vermoedt, dat hij op een of andere wijze in schulden is geraakt en nu langs den weg der gangsters trachtte dit te verhelpen. Intusschen gaat de Amstelveensche politie na. of eenige onopgehelderde inbraken van den laat- sten tijd ook door dezen gentleman-inbreker ge pleegd zijn. Hedenmorgen is de man voorgeleid voor den officier van justitie te Amsterdam. De 16-jarige A. G., uit de Jacob Markstraat te 's Gravenhage, kreeg Zondagavond om half 10 in de Waldorpstraat, nabij de viaduct aan de Vaillantlaan, een kogeltje in het oog. Tv plaatse waren drie jongens met wind-; buksen gewapend aan het schieten op lan taarnpalen. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis aan den Zuldwal vervoerd, waar het kogeltje ver wijderd ls. De dokter achtte het mogelijk, dat het kogel tje van een katapult afkomstig was. Van het ziekenhuis Zuldwal ls de patiënt naar het ooglijdersgesticht aan de Laan van Meer- dervoort vervoerd, waar hij ter behandeling is opgenomen. Zijn toestand is niet gevaarlijk, maar hij kan nog niet worden gehoord De politie heeft de schutters nog niet ge vonden. Naar wij vernemen, wenscht de gepension- neerde generaal C. J. Snijders zijn a.s. 85sten verjaardag (29 September a.s.) liefst onopge merkt te laten voorbijgaan en zal hij zich in verband hiermede op 5 dezer naar het buiten land begeven en aldaar enkele weken vertoeven. Hedenochtend arresteerde de Haagsche poli tie den metselaar K. S., die. verdacht wordt van verduistering van effecten ter waarde van f 5000. De arrestant is op het hoofdbureau ingeslo ten. HILVERSUM I. 1875 M. (AVRO-uitzen- dlng) 8.00 Gramofoonmuzlek. 10.00 Mor; 10 IIK G'WW orgenwijding. 10.15 Gramofoonmuzlek. a0.30 J. Cantor's Ensemble. 11.00 Huis houdelijke wenken. 11.30 J. Cantor's En semble. 12.30 AVRO-Dansorkest. 1.00 Omroeporkest. 2.00 Gramofoonmuzlek. 2.15 Het Omroeporkest. 3.00 De Octö- phonikers en Gramofoonmuzlek. 4.30 Kinderkoorzang. 5.05 Kinderhalfuur. 5.35 Het Omroeporkest. 6.30 Psychologische causerie. 7.00 Planovoordracht. 7.20 Mexl- caansch programma. 8.00 Berichten ANP. Mededeellngen. 8.10 Kovaes Lajos' orkest, AVRO-girls en solisten. 9.30 Radiotoo- neel. lo.Oo Renova-kwintet. 10.45 Actua- liteitsflTtsen. 11.00 Berichten ANP. Hier na: AVRO-dansorkeBt. 11.4012.00 Gra mofoonmuzlek. HILVERSUM II, 301 M. (KRO-programitla) 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuzlek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Be richten. 12.15 Gramofoonmuzlek. 1.15 KRO-orkest. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Gra mofoonmuzlek. 3.15 KRO-orkest. 4.00 Gramofoonmuzlek. 5.15 KRO-Melodisten en solist. (Om 5.45 Felicitatiebezoek en 6.00 gramofoonmuzlek). 7.00 Berichten. 7.15 Lezing: „De ontwikkeling der Chris telijke bouwstijlen". 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Berichten ANP. Mededeellngen. 8.15 De KRO-Boys en solist. 8.50 Lilly Mathê en haar Zigeunerknapenorkest. 9.25 Wie lersportpraatje. 9.45 KRO-orkest. 10.30 Berichten ANP. 10.40 De Waal en zijn Ne- derlandsch orkest met solist. 11.3012.00 Gramofoonmuzlek. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Dansmuziek (gr.pl.). 11.35 Orgelspel. 12.05 BBC-Re- vuekoor en BBC-Emplre-orkest. 12.55 Jos. Q. Atkinson's kwintet. 1.20 Het Wethmar-Trio. 2.05 Het Friary Brouwerij orkest. 2.50 Muzikale causerie (met gr.- pl.). 3.20 J. Wilson's kwintet. 3.50 Gra- 4.35 Het Hungarla Zi- 5.00 Causerie: „The Brl- mofoonmuzlek. geunerorkeat. tlsh Diarists". 5.20 Het Bridgewater- kwlntet. 5.50 Sportreportage. 6.00 Zang en plano. 6.20 Berichten. 6.45 A. Campo- 11's orkest. 7.20 Planovoordracht. 7,50 Oude dansmuziek. 8.20 BBC-Symphonie- orkest, BBC-Zangers en solisten. 10.00 Berichten. 10.20 Causerie: „The Boy Scout Movement". 10.40 BBC-Tlieater- orkest. 11.20 Bram Martin's Band. 11.50 12.20 Dansmuziek (gr.pl.), RADIO-PARIS, 1648 M. 8.20 en 10.35 Gramofoonmuzlek. 12.20 Locatelll-orkest en zang. 2.20 Radiotooneel. 2.50 Gramo foonmuzlek. 4.05 Zang. 4.50 Vioolvoor dracht. 5.05 Zang. £.20 Het Ellls-orkest. 7.20 Planovoordracht. 7.50 Gramofoon muzlek. 8.05 Zang en plano. 8,50 Opera- uitzending. KEULEN, 456 M. 8.50 H. Hagestedt's orkest, 12.30 PTT-orkest. 1.35 Omroep- kleinorkest. 4.35 Wilhelm Raabe-pro- gramma. 5.20 Omroeporkest, Schrammel- ensemble en solisten. 8.05 Pianovoor dracht. 8.30 Weekoverzicht. 9.20 omroep- kleinorkest en solisten. 11.1012.20 Alao Ferraresi's dansorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuzlek. 12.60 Kleinorkest, 1.30 Salonorkest. 1.502.20 Gramofoon muzlek. 5.20 Omroeporkest. 6.5o en 7.20 Gramofoonmuzlek. 8.20 Omroeporkest en solisten. 10.30-11.20 Gramofoonmuzlek. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuzlek. 12.50 Salonorkest. 1.30 Kleinorkest. 1.502.20 Gramofoonmuzlek. 5.20 Salonorkest. 6.25 Zang. 8.35 Gramofoonmuzlek 6.50 Zang. 8.20 Radiotooneel met muziek. Na afloop tot 11.20 Gramofoonmuzlek. DKUTSCHLAND8ENDER, 1571 M. 8.30 Omroep-Amusementsorkest. 0.35 Eugen Wolff's orkest. 10.20 Berichten. 10.40 Sportpraatje. 10.55 Pianoduetten. 11.08 Weerbericht. 11.30 Inleiding volgende uitzending. 11.2512.50 3de en 4de aote van de opera „Don Carlos". van Zwanenberg smaken bij iedere maaltijd en op ieder uur van den dag. Ook als garneering bij koude schoteltjes of bij de borrel. .Heerlijk croquant en hcht verteerbaar Op 28 September zal in de Damianusstich- ting te St. Oedenrode, het klein-seminarie van de Paters der H.H. Harten, het afscheidsfeest gevierd worden van de Missionarissen, die naar Brazilië en Banka zullen vertrekken. Op 30 September vertrekken vanuit Rotter dam naar de Apostolische Prefectuur van Ban ka en Bllliton (N.O.I.)Pater Alfonsus Mars uit Raalte en Pater Edmundus Corijn uit Zwolle. Op 2 October vertrekken vanuit Cherbourg naar Brazilië: Pater dr. Norbertus Poelman, Provinciaal der Paters H.H. Harten, op visita- tiereis en verder de Missionarissen: Pater Si mon Switzar uit Heemstede, Pater Casimirus Stauder uit Valkenburg (L.), Pater Deodatus Koopmans uit Den Haag, Pater Evaristus Poel man uit Zwolle, Pater Eusebius v. d. Aardweg uit Haarlem, Pater Canisius Raedts uit Seve- num, Broeder Wilfridus Perik uit Vriezenveen en Br. Paulus van Alphen uit Breda, terwijl voor de tweede maal naar Brazilië vertrekken: Pater Jeroen Roozen uit Noordwijk en Pater Suitbertus Mooy uit Wognum. Uit het Moederhuis der Zusters Francisca nessen te Dongen zijn naar de nieuwe Missie statie der Paters van de H. Familie te Bandjir- massin op Borneo vertrokken de Eerw. Zusters Clementia, Richarda, Lucretia, Lamberta en Josephina. Na een treffende afscheidsplechtig- heid in de kapel van het klooster werde den zusters onder het zingen van het Missielied uitgeleide gedaan. Vanmorgen heeft Kanunnik M. W. A. Wljten- burg, oud-regent van het Seminarie Hageveld, in de Kathedrale Kerk te Haarlem een plech tige rouwmls opgedragen voor de zielerust van; Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aehgenent, ter herden king tevens van diens sterfdag. Assistentie verleenden kapelaan Hendriks als diaken en kapelaan Heijink als sub-diaken, ter wijl ln het priesterkoor o.a. hadden plaats ge nomen alle kanunniken van het Haarlemsche diocees en de beide secretarissen van den bis schop. „De Graal" was in grooten getale bij deze eenvoudige plechtigheid aanwezig. Het Kathedrale zangkoor zong de liturgische gezangen o.l.v. Dr. Kat. PARAMARIBO, 11 September. (Aneta). De gouverneur van Suriname heeft op eigen gezag en verantwoordelijkheid de verorde ning tot instelling van dbrpsgemeenten af gekondigd. De staten van Suriname, die het recht daartoe aan den gouverneur betwisten, zul len zich tot de kroon richten. Wij teekenen bij dit bericht aan, dat an ders dan in Nederlandsch-Indië tot nu toe geen algemeene regeling in Suriname bestond voor de bestuursorganisatie ten plattelande. Onder de districts-commissarissen is er eigen lijk niets geregeld en zoo ontbraken bijv. locale, communale organisaties. De tegenwoordige Gouverneur wil hierin verandering brengen. Deze ontwierp dan ook een verordening, waar in een regeling werd neergelegd, die op ver schillende punten bezwaren ontmoet heeft in den boezem van de staten. Of de verordening afgestemd werd en drin gende omstandigheden een onverwijlde voorzie ning eischten, dan wel het ontwerp niet binnen den door den Gouverneur gestelden termijn af gehandeld werd blijkt niet, doch in elk geval heeft de Landvoogd thans gebruik gemaakt Van de hem in art. 101 der nieuwe Surinaamsche staatsregeling gegeven bevoegdheid om de ver ordening op eigen gezag vast te stellen. Op Maandag 27 September wordt in het Kasteel van Antwerpen te Utrecht de alge meene Jaarvergadering gehouden van de Apo logetische Vereeniglng Petrus Canisius. Behalve de gewone punten vermeldt de agenda: be stuursverkiezing, Aftredend is prof. dr. Alf. Mulders, die herkiesbaar is. Ten slotte houdt prof. dr. H. Robbers S.J, een inleiding over onrust naar God in het moderne denken. De Rector-Magnificus van de R. K. Univer siteit te Nijmegen, dr. Th. L. J. A. M. Baader, zal in de aula der R. K. Universiteit aan den Bijleveldsingel op Maandag 20 September a.s. des namiddags om 4 uur een verslag geven van de lotgevallen der Universiteit in het afgeloo pen studiejaar en na afloop daarvan het recto raat overdragen aan den door het bestuur der St. Radboudstichting als zijn opvolger benoem den hoogleeraar dr. L. V. Bellon. VAN HUIZEN EN HYPOTHEKEN PRINSENGRACHT 579, TEL. 36579, A'DAM-C. Op 'n drogen weg moet uw auto bij 40 km per uur binnen IS meter kunnen stoppan. Maar bty 80 kra per uur ls die remweg niet 32, maar S4 meterl De Nivas verkocht 61 tons superieure suiker en 101 tons bruine suiker voor con sumptie. Het exportquotum voor Nederl. Indische Ondernemingsrubber is voor de periode OctoberDecember op 62.248.500 K.G. vast- qesteld. De Cultuur Mij. „Goenoeng Anaga" zal over het loopende boekjaar een interim- dividend uitkeer en van 3 tegen nihil het vorig jaar. Het totaal dividend over 1936 bedroeg 2 De Arbed zal op 1 November a.s. haar 4 kasbons van 1936 geheel aflossen. Hiervan stond einde 1936 een bedrag uit van Lux. jr. 120 millioen. Op de beurs te Tokio zijn de fondsen, die op termijn worden verhandeld, van 1 Juli tot 1 September 17 gedaald. In den con- tanthandel waren de verliezen nog grooter. De „Japan Times" deelt mede, dat de to tale verliezen op alle beurzen in Japan 25 bedragen. De benzine-prijzen in Japan zijn met 8 sen per gallon tot 64 sen gestegen. De North American Rayon declareert een kwartaaldividend van 0.75 op haar 6 Prior Preferente aandeelen. De Amerikaansche Spoorwegen in het Westen zullen een beroep doen op de In terstate Commerce Commission tot alge meene verhooging der wachttarieven, we gens de gestegen bedrijfskosten. De hooge ambtenaren der Agricultural Adjustment Administration zijn voorne mens den mogelijken steun aan de maïs- verbouwers niet te wijzigen, nu de oogst iets lager geraamd wordt. Nu de afleveringen van de U. S. Steel Cor- poration in Augustus zijn verminderd, ver wacht men in Wallstreet, dat de winst in het derde kwartaal beneden die in het tweede kwartaal zal blijven. Men meent echter, dat de winst grooter of gelijk zal zijn aan de winst in het eerste kwartaal. De productie, het verbruik en de uitvoer van benzine in de Vereen. Staten bedroe gen in Juli respect. 49.674.000, 50.929.000 en 2 962.000 vaten. In Juni waren de cijfers respect. 47.273.000, 48.580.000 en 3.085.000 vaten. De Stoomtram Mij. Modjokerto boekte in Augustus aan ontvangsten f17.268 tegen f 10.959 in Augustus 1936. In de eerste acht maanden f 96.176 tegen 68.984 in de over eenkomstige periode van het vorig jaar. De Madoera Stoomtram Mij. boekte in Augustus aan ontvangsten 54.000 tegen f45.000 in Augustus 1936. De uitgaven be liepen f34.500 tegen f35.500. In de eerste acht maanden bedroegen de ontvangsten f430.000 tegen f 407.000 in dezelfde periode van het vorig jaar en de uitgaven f 276.000 tegen f 297.000. De Western-Union behaalde in Juli een netto winst van $73.000 tegen $769.000 in Juli 1936, overeenkomende met $2.11 tegen 3 66 per aandeel. In de eerste zeven maanden 2.205.000 tegen 3.824.000 in de zelfde periode van het vorig jaar. Op de effectenbeurs te New YoVk werd een zetel verkocht tot den onveranderden prijs van 75.000. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.98%—$-00 (t>. slot 8.99%); de Dollar op 1.81%—1.82 (1.81%); de Frank op 6.456.50 (6.48); de Belga op 30.60—30.64 (30.61) en de Zwit ser sche Frank op 41.7541.80 (41.77). De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat de prijzen voor de met ingang van Maandag 13 September 1937 aan haar te le veren varkens, bestemd voor baconbereiding verhoogd zijn met 2 cent per kg. geslacht ge- wicht. De prijzen zullen dus tot wederopzegging zijn als volgt; Prijs per kg. geslacht gewicht in centen. Kwaliteit beneden van van van van van 50 kg. 50 54 58 67 70 tot tot tot tot tot 53 57 68 75 85 kg kg kg kg kg Naar kwaliteit max. 63 ct. 1A 74 77 79 77 75 IB IIA 72 75 77 75 73 IC IIB IÏIA 70 73 75 73 71 IIC IIIB 68 71 73 71 69 IIIC 66 69 71 69 67 CC 64 67 69 67 65 Onder geslacht gewicht wordt verstaan het koude gewicht na slachting (d.i. het warme ge wicht verminderd met 2 pet.). De voorwaarden waaronder de varkens gele verd moeten worden, zooals zij het laatst zijn vermeld in de publicatie d.d. 24 April JJ. Zijn ongewijzigd gebleven. Nogmaals wordt er de aandacht op gevestigd, dat baconvarkens, welke niet als zoodanig wor den geleverd, Ingevolge de beslissing van den minister van Economische Zaken in geen geval later door de Nederlandsche Veehouderijcen trale voor invriezing zullen worden afgenomen. 's-Gravenhage, 11 Sept. 1937. Naar wij vernemen, is de mogelijkheid zeer groot, dat de wereldkampioen Maurice Raichen bach in de maand Januari naar Nederland komt om simultaan-séances te geven ln verschillende vereenigingen. Aangezien Raichenbach's militaire dienstplicht in het najaar aanvangt, zal hij dus over vol doende verloftijd moeten beschikken. Wellicht ls het dan mogelijk, dat ook de maand Februari aan de tournée wordt gekoppeld. de

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6