Bij de onderteekening van het accoord van Nyon Mr. J. A. N. Patijn Na den dood van Masaryk Rust aan het front hij Sjanghai I „PROTECTOR" I Het nieuws van heden DE BAROMETER Palestina en de Volkenbond Het zal onmiddellijk in werking treden VEREENÏGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1937 OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Jöör Haarlem en Agentschappen per Week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM s TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20767 Met 1 October a.s. benoemd tot minister van Buitenland- sche Zaken De begrafenis zal a.s. Dinsdag plaats hebben Herdenking in den Volkenbond lllllf ■Kil Japansche oorlogsschepen bom bardeeren de forten tusschen Kanton en Hongkong Is het Chineesche leger gesovjetiseerd Koningin Alexandrine Gezondheidstoestand bevredigend President Moscicki ongesteld Het Weer I INBRAAK-VERZEKERING Een toelichting van minister Eden „Wij mogen niet terug naar een tijd waarin de eenige wet het recht van den sterkste was De officieele tekst ge publiceerd De practische uitvoering Italië eischt volledige gelijkstelling Roosevelt roept kabinet bijeen Om den internationalen toestand te bespreken Mussolini's Duitsche reis Prins Tsjitsjiboe naar Engeland NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct, tngez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces .Omroepers'" zie de rubriek. De regeeringspersdienst deelt mede: |Tot minister van Buitenlandsche 2aiken is met ingang van 1 October a.s. benoemd mr. J. A. N. Patijn, buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister te Brussel. De heer Patijn werd op 9 Februari 1873 te Rotterdam geboren. Na het gymnasium te 's Gravenhage te hebben bezocht, studeerde hij in de rechten aan de universiteit te Leiden, Waar hij in 1875 promoveerde met een disser tatie: „Zondagswetgeving". Voorts studeerde de heer Patijn te Parijs aan de „Ecole libre des sciences politiques". Na zijn promotie trad mr. Patijn in diplo- hiatieken dienst en was van 1898 tot 1902 ge zantschapsattaché en „assistent legal adviser" Van het koninkrijk Siam, terwijl hij reizen deed naar Oost-Indië, Japan en Amerika. Bij zijn terugkeer in ons land trad mr. Patijn in dienst der genante 's Gravenhage en werd hij be noemd tot chef der afdeeling Gemeentebe drijven ter gemeentesecretarie, als hoedanig hij tot 1908 werkzaam was. In dat jaar verwisselde de heer Patijn de gemeentelijke voor een rijks betrekking en wel als referendaris aan de af deeling Arbeid van het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel. Ais chef van de afdeeling Gemeentebedrijven ter gemeentesecretarie van 's Gravenhage, heeft de heer Patijn een werkzaam aandeel gehad in de oprichting van de gemeentelijke arbeidsbeurs. In 1911 werd mr. Patijn benoemd tot burge meester van Leeuwarden, terwijl hij in 1918 aan het hoofd werd gesteld van de gemeente 's Gravenhage als opvolger van den tot minister van Buitenlandsche Zaken benoemden burge meester der residentie jhr. mr. dr. H. A. van Harnebeek. De heer Patijn bekleedde het burgemeester- Schap van 's Gravenhage tot 1930, toen hem op 2Un verzoek eervol ontslag als zoodanig werd Verleend. Het volgend jaar in Februari werd bij benoemd tot buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister te Rome. In Juli 1936 verliet hij dezen gezantschaps- Sost voor dien te Brussel als opvolger van jhr. mr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, die pot Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië werd benoemd. Mr. Patijn is tevens geaccrediteerd bij het Hof te Luxemburg. Mr. Patijn is ridder in de orde van den Ne- Oerlandschen Leeuw, grootofficier der Huis- °rde van Oranje, grootofficier in de orde van be Kroon van Roemenië, ridder 2de klasse der °rde van civiele verdiensten van Spanje en c°mmandeur tweede klasse in de orde van St. Olaf van Noorwegen. Hoewel niet aangesloten bij een politieke Partij, is mr. Patijn van liberalen huize. PRAAG, 14 Sept. Het Tsjecho-SIowaak- sche nieuwsagentschap Ceteka meldt, dat be begrafenis van Masaryk op 21 September zal plaats vinden. De rouwstoet zal van het Praagsche slot vertrekken en door de voor naamste straten der hoofdstad trekken. Het stoffelijk overschot zal voorloopig ter aarde Worden besteld op het kleine kerkhof van Lany, naast dat van de vrouw van den overleden president. Later zal een beslissing genomen worden omtrent de definitieve bij zetting. Zaterdag, Zondag en Maandag zal het publiek gorden toegelaten tot het Praagsche slot, waar b®t lijk is opgebaard. De regeering zal de nagedachtenis van den ■president-Bevrijder" eeren in een bijeenkomst, bm waarschijnlijk morgenmiddag zal worden ge> boi 'bden. In deze bijeenkomst zal minister-presi- Hodza een rede houden, die door de radio bent Worden uitgezonden. Bij de begrafenis op 'hsdag zal president Benesj aan de groeve het °°rd voeren. Vanmiddag zal professor Hermann Sikla zich aar Lany begeven om het stoffelijk overschot oud-president Masaryk te balsemen. De beeldhouwer Makovsky heeft vanochtend et doodenmasker vervaardigd. -Van alle huizen is de vlag halfstok geheschen. e straatlantaarns bleven den geheelen dag bran- em De aartsbisschop van Praag heeft order ,®geven, dat alle kerkklokken gedurende een bur geluid moesten worden. De beurs was heden ®sioten, zooals ook het geval zal zijn op den jbg van de uitvaart. De troepen zullen tot q October rouw dragen. Bij ontstentenis van - b nuntius heeft de Oostenrijksche gezant na- ehs het diplomatieke corps uiting gegeven ban zijn deelneming. Het overlijden van oud-president Masaryk is be Volkenbondskringen met ontroering ver- b'Ufen. In de openbare zitting der Assemblee jp'H de voorzitter, de Aga Khan, woorden van blde aan den staatsman gewijd. De Volken- misvergadering, aldus zeide hij, groet in asaryk een vriend van den Volkenbond en n ber schoonste geesten, waarop de mensch- 'b trotsch kan zijn. De vergadering nam ver- gens een minuut stilte in acht. Krofta dankte mens de Tsiecho-STowaaksche regeering. jRader worcn gemeia, aat Krofta besloten vanavond naar Praag te vertrekken. Na jj. bitvaart van den oud-president te hebben bgewoond, zal hij naar Genève terugkeeren. De nieuwbenoemde Minister van Buitenlandsche Zaken Mr. J. A. N. Patijn SJANGHAI, 14 Sept. (Reuter) Het is in den sector Sjanghai betrekkelijk kalm. De Japanners consolideeren het gewonnen ter rein. Zij worden daarbij echter zeer gehin derd door losse Chineesche groepen, die niet geweken zijn. De japansche opmarsch is voorloopig tot staan gekomen. Vier divisies troepen uit Kwangsi, die tot de keurbenden worden gerekend, zouden Poetoeng aan de Wangpoe, tegenover Sjanghai, zijn bin nengetrokken. Dit zou er op wijzen, dat de Chi- neezen de verovering van Poetoeng niet willen toelaten en een Japansche omtrekkende bewe ging tegen de Chineesche troepen bij Sjanghai wenschen te verhinderen. De Chineesche troepen hebben een grooten brand gesticht nabij het station Tientsjoengang, aan het eerste gedeelte van den spoorweg SjanghaiWoesoeng, d.w.z. onmiddellijk ten Westen van de Japansche kazernes en de ten N.W. van Hongkioe gestationneerde vlootstrijd- krachten. Men denkt, dat de bedoeling van de zen brand is een vrije oppervlakte te vormen, teneinde vanuit de teruggetrokken stellingen te kunnen schieten. Op verschillende kaden van Jangtsepoe wordt de ontscheping van Japansche troepen en oor logsmateriaal voortgezet. Vijf Japansche oorlogsschepen hebben de forten van de Bocca Tigris, een der mon- dingsarmen van de Sikiang, halverwege tus schen Kanton en Hongkong, gebombar deerd. De forten beantwoordden het vuur, terwijl Chineesche vliegtuigen opstegen om de Japansche oorlogsschepen aan te vallen. De vliegtuigen keerden terug, nadat zij den Japanschen oorlogsschepen schade hadden toegebracht. Men meent, dat de forten licht bescha digd zijn. De Japansche colonne, die na de inneming van Matsjang, de Chineezen achtervolgt, is in drie dagen 24 kilometer gevorderd. De Japansche luchtstrijdkrachten hebben vanmorgen het knooppunt van spoorwegen Si- kiachwang, waar sterke Chineesche afdeelingen waren geconcentreerd, gebombardeerd. Volgens mededeelingen uit Japansche bron zouden de munitiedepots van Sikiachwang in de lucht ge vlogen zijn. De „Asahi" meldt uit Hongkong, dat het Chineesche leger ten Zuiden van Kwan- toeng geheel gebolsjewiseerd is. Iedere divi sie staat, volgens de „Asahi", feitelijk onder bevel van een twintigtal Sovjet-Russische militaire instructeurs. KOPENHAGEN, 14 Sept. (Havas). Officieel wordt medegedeeld, dat de gezondheidstoestand van Koningin Alexandrine van Denemarken bevredigend is. De patiënte heeft een rustigen nacht gehad. WARSCHAU, 14 Sept. (Havas). Uit officieele bron wo«dt medegedeeld, dat de ontvangsten op het slot van den president zijn uitgesteld in verband met de ongesteldheid van Moscicki, die lijdende is aan griep, Verwachting: Zwakke tot matigen, g 5 naar West of Zuid-West krimpende wind, opklarend in den nacht, overdag zwaar bewolkt tot betrokken, met kans op regen, iets kouder des nachts, later iets zachter. Verdere vooruitzichten: Weinig veran- dering. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllNIIHIIliH iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiimmmiiiiimiiiiiimiiiiNiiimmiiii 1 ONDERL. VERZEKERING MIJ. DAMRAK 60 AMSTERDAM-C. Tel. 45014 en 45016 Directie: H. F. HEERKENS THIJSSEN Uitsluitend voor: Kerken, Pastorieën, Kloosters en Kerkelijke Instellingen. ITUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMI GENèVE, 14 Sept. (Reuter). In den Volken bondsraad heeft de Britsche minister van Bui tenlandsche Zaken, Eden, tijdens de gedachten- wisseling over het rapport van de mandaten- commissie betreffende Palestina, o.m. verklaard: „Alles wat ik in het huidige stadium vraag is machtiging voor de Britsche regeering over te gaan tot uitwerking van de details van het verdeelingsplan, zoo mogelijk in samenwerking met de vertegenwoordigers der Joden en Arabieren, en wel aldus, dat geen enkel plan zal worden toegepast zon der te zijn voorgelegd aan den Volkenbonds raad en zonder door den Volkenbond te zijn goedgekeurd. De procedure, die de Britsche regeering zich voorstelt te volgen wanneer de raad de politiek, die ik geschetst heb, goedkeurt, is een tweede speciaal organisme te benoemen, dat een be zoek zal brengen aan Palestina en onderhan delingen zal voeren met Arabieren en Joden en dat aan de Britsche regeering voorstellen zal moeten voorleggen voor 'n gedetailleerd verdee lingsplan. Later zou ook een commissie tot af bakening der grenzen benoemd moeten worden. De vermindering van de Joodsche immigratie tot een totaal van 8000 gedurende de acht eerst volgende maanden is een tijdelijke maatregel, die bestemd is het hoofd te bieden aan tijde lijke, uitzonderlijke toestanden. NYON, 14 Sept. (Havas). Nadat het ac coord betreffende de Middellandsche Zee op de thans gesloten conferentie van Nyon geteekend was, nam Delbos het woord. Hij zeide onder meer; „Dank zij den goeden wil en den geest van samenwerking en beslistheid is het ac coord in eenige dagen tot stand gekomen met een snelheid, welker moreele uitwer king een eerste waarborg voor het wel slagen is. Wij hebben besloten tot practi- sche en doelmatige maatregelen, die zonder verwijl ten uitvoer gelegd zullen worden. Wij behouden ons het recht voor, strenge maatregelen te overwegen, doch ik ben er van overtuigd, dat de besluiten een einde zullen maken aan de zeerooverij in de vrijheid en vei ligheid der scheepvaart in de Middellandsche Zee volledig zullen herstellen. Het accoord gaat overigens buiten het kader van een regionale regeling en buiten de belan gen der Middellandsche Zeestaten uit. Op het kruispunt der scheepvaartwegen ontmoeten el kaar schepen van iedere vlag. Als men de vreedzame scheepvaart in deze zee belemmert, bedreigt men den wereldhandel. Als men de veiligheid herstelt, beschermt men een centrum der beschaving. Bovendien beschermt men het bestaan van een element van internationale moraal. Ons besluit zal hen geruststellen, die be zorgd waren, doordat 'n practijk ongestraft bleef, die ons terug scheen te brengen tot den tijd, waarin de eenige wet die van den sterkste was. De ongeloovigen en ontmoedig den zullen constateeren, dat het niet onmo gelijk is de behoeften der menschen, de prachtige belangen en de legitieme rechten der landen te vereenigen. De overeenkomst, die wij hebben onderteekend, strekt tot ons voordeel, maar ook tot het voordeel van allen. In dezen geest ook hebben Frankrijk en En geland als uitnoodigende naties en in over eenstemming met den wensch van de Balkan entente en Bulgarije, Italië als groote Middel landsche- Zeemogendheid uitgenoodigd aan den arbeid deel te nemen. De nuttige hulp van Italië zou den arbeid van pacificatie op ge lukkige wijze voltooien. Ik meen hieraan te mo gen toevoegen, dat de snelheid der gevolgde pro cedure de doelmatigheid der collectieve veilig heidsmaatregelen aantoont. Vergunt mij er een typisch voorbeeld van de internationale solida riteit, zooals wij die opvatten, in te zien." Litwinof verklaarde zich er over te verheugen, dat de Sovjet-unie het accoord heeft geteekend. De bezwaren, die Rusland in de eerste d^gen heeft gemaakt, werden uit den weg geruimd, toen Engeland en Frankrijk besloten de controle alleen op zich te nemen. Litwinof betreurde het, dat de Spaansche koopvaardijschepen van de bescherming waren uitgesloten. Litwinof be sloot met te zeggen, dat het accoord een ver wezenlijking van de gedachte der gemeenschap pelijke veiligheid en van de regionale overeen komsten is. „Zij, die hebben deelgenomen aan de conferenties van Montreux en Nyon maken deel uit van het front van den vrede." Nadat Poeritsj namens de Balkan-entente het woord gevoerd had, zeide Eden onder meer te hopen, dat het accoord de goedkeuring der we reld zal wegdragen en dat alle belanghebbende landen aan de tenuitvoerlegging zullen mede werken. Nadat de zitting was opgeheven, vertrokken de gedelegeerden onverwijld naar Genève. In den Hoppegarten bij Berlijn zijn paardenwedrennen gehouden. Natuurlijk zorg den de groote Berlijnsche modemagazijnen er voor, hier de nieuwste modellen der herfst- en wintermode, te laten bewonderen. Vooral de prachtige bontmantels Ui&lM.pp., In de besloten zitting, die aan de openbare vergadering was voorafgegaan, heeft Delbos medegedeeld, dat de Fransche en Britsche ver tegenwoordigers te Rome in overeenstemming met de besluiten der conferentie, de Italiaan- sche regeering hebben uitgenoodigd aan de controle deel te nemen. Ciano heeft verklaard, dat hij de aangelegenheid met Mussolini zou bespreken. De officieele tekst van het accoord van Nyon is thans gepubliceerd. Hierin wordt o.a. gezegd, dat de deelnemers aan de conferentie te Nyon aan hun vlootstrijdkrachten instructie zullen geven, handelend op te treden ter bescherming van ieder koopvaardijschip, dat niet tot een der beide in Spanje strijdende partijen behoort. Iedere duikboot, die een dergelijk schip zou aanvallen op een wijze, die in strijd is met de regels van het internationale recht, zal op haar beurt aangevallen en zoo mogelijk vernietigd worden. Voor de practische uitvoering dezer besluiten is o.a. het volgende bepaald: In het westelijk deel van de Middellandsche Zee en het kanaal van Malta, uitgezonderd het gebied der Tyrrheensche zee,, waar voor de be waking een speciale regeling zal kunnen wor den getroffen, is de uitvoering er van in volle zee en in de territoriale wateren van de deel nemende landen, toevertrouwd aan de Britsche en de Fransche vloot. In het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee is de uitvoering er van, voor wat betreft de territoriale wateren der betrokken regeeringen, toevertrouwd aan elk dezer voor zoover dit hun betreft. In volle zee, uitgezonderd de Adriatische Zee, is zij tot aan den ingang van de Dardanellen toevertrouwd aan de Britsche en de Fransche vloot. De an dere deelnemende landen, die aan de Middel landsche Zee liggen, verplichten zich, aan deze vloten de hulp te verleenen, die van hen ver langd wordt. Vervolgens bepaalt het accoord, dat ter vergemakkelijking van de uitvoering der bovengenoemde bepalingen, geen duikbooten der deelnemende landen in zee zullen ste ken dan na kennisgeving aan elk der an dere deelnemende landen en alleen aan de oppervlakte zullen varen en in gezelschap van een boven-water-vaartuig. De deelnemende landen zullen geen enkele buitenlandsche duikboot in hun territoriale wateren toelaten, en zij zullen hun koopvaar dijschepen kunnen aanbevelen, in de Middel landsche Zee bepaalde onderling overeengeko men hoofdroutes te volgen. By uittreding moet een opzeggingstermijn van dertig dagen in acht worden genomen. Het antwoord der Italiaans che regeering op de uitnoodiging tot deelneming aan de maat regelen tegen de zeerooverij is vanavond den diplomatieken vertegenwoordigers van Frank rijk en Engeland overhandigd. Italië weigert zich bij de overeenkomst van Nyon aan te sluiten, tenzij het een taak in den patrouilledienst op voet van volledige gelijk heid toegewezen krijgt. Het Italiaansche antwoord op het voorstel tot aansluiting bij het accoord van Nyon luidt: ,,De fascistische regeering heeft de regeling bestudeerd, die aanvaard is door de vertegen woordigers der mogendheden, welke deelge nomen hebben aan de conferentie te Nyon, evenals het memorandum, gedateerd op 13 de zer en overhandigd door de zaakgelastigden van Frankrijk en Groot Brittannië. Uit deze documenten blijkt, dat ingeval van een toetre den van Italië alleen de Tyrrheensche zee aan Italië zou worden toevertrouwd, om daar de controlemaatregelen, vastgesteld ter conferen tie, uit te voeren, terwyi practisch dezelfde maatregelen in de geheele Middellandsche Zee zouden blijven toevertrouwd aan de Fransche en Engelsche vloot. De toestand, die hieruit voor Italië zou voort vloeien, is onaanvaardbaar. Zijn vitale belan gen in de Middellandsche Zee en het feit, dat langs zijn verbindingsiynen het meeste verkeer vaart, bepalen den eisch, dat Italië voorwaar den van absolute pariteit krijgt met onverschil lig welke andere mogendheid in onverschillig welke zóne der Middellandsche Zee. Onze Romeinsche correspondent bericht ons, dat men in Romeinsche politieke kringen de mogelijkheid voor een accoord nog openlaat. NEW-YORK, 14 Sept. (Havas) President Roosevelt heeft tijdens zijn treinreis van Hyde- park naar Washington voor vandaag een spe- cialen kabinetsraad bijeengeroepen om aandach tig de ontwikkeling van den toestand in Europa en het Verre Oosten te bestudeeren. Oorspronkelijk was de kabinetsbespreking vastgesteld tegen Vrijdag. ROME, 14 Sept. (Havas) Mussolini zal 25 dezer per trein naar Duitschland vertrekken. Hij zal in den morgen van den 26sten te Berchtesgaden, het buitenverblijf van Hitier, aankomen. De Cuce zal zich dan naar München begeven, om vervolgens twee dagen te Berlijn door te brengen. Ten slotte zal hy den laatsten dag van de groote Duitsche manoeuvres bij wonen en, alvorens naar Italië terug te keeren, nogmaals 'n bezoek, aan Berchtesgaden brengen. Miss Margery Ragless van Bogno Reges, die sinds hacv vierde jaar op zee heeft gevaren, heeft met succes examen ge daan voor kapitein. Zij is de eerste vrouwelijke kapitein van Engeland. Hierboven ziet men haar aan het stuur rad op een schip van haar broeder MR. J. A. N. PATIJN BENOEMD TOT MINIS TER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. Rede van Delbos bij de onderteekening van het accoord van Nyon. In zijn antwoord op de uitnoodiging van Nyon eischt Italië volledige gelijkstelling met Enge land en Frankrijk. De begrafenis van Masarijk zal Dinsdag 21 Sep tember plaats hebben. Aan het front bij Sjanghai heerscht betrekke lijke rust. Ernstig verkeersongeluk nabij Groningen; twee zwaar- en twee lichtgewonden. Drie verzetslieden gesneuveld bij nachtelijke botsing op Borneo. Uitspraak van den Raad voor de Scheepvaart inzake het vergaan van de „Jonge Jacobus". Beurs van New York: Stijgende tendenz. O Zie niet om Een raad die met zekere restrictie moet worden ter harte genomen is het ,£ie niet om". Doe wel en zie niet omdoe goed waar goed gedaan moet worden, waar uw hart en ge weten u ingeven te helpen. Zie dan niet om of anderen 't wel gezien hebben of kijk niet angstvallig naar achteren of uw aalmoes wel de hon derd procent vrucht heeft opgeleverd. Zie ook niet vaak om op uw levens weg. Het is bijwijlen goed en nuttig achterwaarts te blikken om eens uw levenstaak te overzien. Maar blik vooral en bovenal vooruit. Let in het bijzonder op uw heden en op de toe komst. Het verleden met alle zorgen en verdrietelijkheden is voorbij! Het heden eischt u voor de uwen op en voor de toekomst zijt ge nog verant woordelijk omdat ook gij mede de toekomst te vormen hebt. Blik daarom vooruitzie niet te vaak achter u. BERLIJN, 14 Sept. (Havas). Prins Tsjitsjiboe heeft zich ingescheept aan boord van de .Bre men" om naar Engeland over te steken. Na eenige dagen in Londen te hebben doorgebracht, zal de prins over de Vereenigde Staten naar Japan terugkeeren. Voor zijn vertrek verklaarde hij, dat de vooruitgang van het nationaal-socia- listische Duitschland op technisch, militair en sportief gebied diepen indruk op hem gemaakt had. Stand op Woensdag 1 uur v.m. 751.4 Yorige stand 747.7.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1