We luisteren naar. FINANCIEN DE STRANDING VAN DE VAN HEUTSZ OVERHEIDSRECLAME Herman Robbers overleden FRUITTEELT IN NOORD HOLLAND Sport en spel MARKTEN Dagfilm WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1937 In storm en duisternis heeft men vergeefs gestreden om het schip te behouden Rapport van den gezagvoerder Het accoord van Nyon Weigert Italië zich er bij aan te sluiten? Contingenteering van triplex en multiplex verlengd Luchtlijn SoerabajaMakassar Biggenmerken Binnenkort stichting van een Pro vinciaal demonstratiebedrijf te Hoofddorp Nieuwe rijwielfabriek te Venlo Ongeluk op de Gelderland WIELRENNEN RONDE VAN WOUW De Belg van Hassel wint bij de profs PAARDENSPORT Concours-hippique te Stompwijk CRICKET IN ENGELAND De zomer is voorbij Voorloopig zijn de vooruitzichten ongunstig Donderdag 16 September Officieel wordt uit Washington gemeld, dat de regeering verbaasd en teleurgesteld is over de wijze waarop de New Yorksche beurs heeft gereageerd op de maatregelen, welke het goedkoop houden van geld ten doel hebben. Zij had juist een gunstigen invloed hiervan op de beurs verwacht. Volgens mededeeling van den kanselier van de Amerikaansche schatkist Morgen- thau, wordt 775 millioen van de in totaal 817 mill. 3% schatkistbiljetten, die oV 15 September vervallen, omgeruild tegen $433 mill, biljetten, rentende 17/a met een looptijd van 15 maanden en 342 mill- 2 biljetten met een looptijd van twee jaar. De president van de Phillips Petroleum verklaarde na zijn terugreis uit Europa, dat de vrees van Wallstreet voor een oorlog een vergissing is. Voorts dat hij een groeiende markt in Europa heeft gevonden vooT Amerikaansche olie, olieproducten en goe deren. De statistische petroleumpositie 777 Amerika is, naar zijn meening, even goed als in het begin van het jaar. De Pressed Steel Car keert het volle jaar- dividend van 0.25 op de eerste serie pre ferente en het volle jaardividend van 2.50 op de preferente aandeden tweede serie uit. Bovendien 0.25 op de gewone aandeelen. De president wees er op, dat wanneer de toestand gehandhaafd blijft een verdere dividenduitkeering op de ge wone aandeelen nog vóór het einde van het jaar kan worden verwacht. De Postal Telegraph Comp. leed in Juli een netto-verlies van 432.000, tegen 121.000 in Juli 1936. In de eerste zeven maanden 1.78 mill, tegen 848.000 in de zelfde periode van het vorig jaar. De Postal Telegraph Co. alsmede de International Tel and Tel hadden dezelfde moeilijkhe den als de Western Union, in verband met de hogere loonen en belastingen. De Wes tern Union behaalde in Juli slechts een netto-winst van 72.000 tegen 769.000 in Juli 1936. Volgens mededeeling van den staatsse cretaris van den Amerikaanschen land bouw Wallace, zal de productie op de bin- nenlandsche met suikerriet beplante op pervlakte voor 1938 439.000 ton suiker be dragen, tegen 443.000 ton voor 1937. De gemiddelde dagelijksche petroleum' productie in de Vereen. Staten bedroeg 777 de afgeloopen week 3.642.000 vaten, tegen 3.693.000 vaten in de vorige week. De invoer in Engeland bedroeg in Augus'. tus 86.65 mill., tegen 85.50 mill, in Jul1 en 66.05 mill, in Augustus 1936. De uit' voer beliep £42.54 mill., tegen £47.56 mw- in Juli en 35.26 mül. in Augustus 1936. I71 de eerste acht maanden steeg de invoel van 537.85 mill, tot 654.98 mill, en de uitvoer van £283.05 mill, tot £341.43 mill- De invoer van Frankrijk bedroeg 777 Augustus fr. 3158 mill., tegen fr. 3200 mm- in Juli en fr. 1764 mill, in Augustus 193o- De uitvoer beliep fr. 1861 mill., tegef1 fr. 1872 mill, in Juli en fr. 1174 mill. 771 Augustus 1936. De invoer gedurende de eel' ste acht maanden bedroeg fr.26.640 mill- tegen fr. 15.574 mill, in de overeenkomstig periode van het vorig jaar en de uitvotf fr. 14.768 mill, tegen fr. 9.477 mill. Het 7Tl' voer-overschot bedroeg derhalve per 3j Augustus fr. 11.872 mül. tegen fr. 6.097 mm- per 31 Augustus 1936. Het is dus bijna vel' dubbeld. Het theeverbruik in Engeland bedroeg Augustus 31.61 mül. Ib. tegen 34.51 mill. V?' in Juli. De voorraden bedroegen per eindf Augustus 144.93 mill, lb., tegen 131.16 mm- lb. per einde Juli en 217.46 mill. lb. PeT einde Augustus 1936. Bij de vijfde serie wolverkoopen te Lofl' den iverden lagere prijzen besteed. De pflK zen van de betere kwaliteiten waren in he algemeen 15 lager. De uitvoer van kunstzijde door Duitsch' land bedroeg in de eerste zeven maand 4.06 mül. K.G., hetgeen 1.2 mill. K.G. mi77" der is dan in de overeenkomstige period van het vorig jaar. De invoer beliep 2° mül. K.G. en was 890.000 K.G. minder e7 4.32 mül. K.G. minder dan in het record jaar 1931. Het Pond Sterling bewoog zich hedof7" ochtend te Amsterdam op 8.98V28.99x/z 'Jft slot 8.99y8); de Dollar op 1.81%—1.8 1.8111/16); de Frank op 6.30—6.40 6.94HV* de Belga op 30.57—30.61 (30.58) en de ZD*1 sersche Frank op 41.72—41.78 (41.73). De verdere déroute heden in den frarlj van 6.49 7A tot 6.306.40 wordt in verba-77 gebracht met den politieken toestand, mede met de voortdurende stijging va het indexcijfer der goederenprijzen, wad7 door de positie van Frankrijk moeiUJK wordt. De Standard Oil-groep zal naar ram7llt voor het derde kwartaal $31.97 millto*, aan dividend uitkeer en, tegen $.29.91 m7 voor het derde kwartaal 1936. Totaal dan in de eerste negen maanden worden uitgekeerd, tegen 124.69 mill- de overeenkomstige periode van het vo7 jaar. Sociêté John Cockerill heeft in het geloopen boekjaar naar raming een net7., winst behaald tusschen fr. 65 en fr. 70 m Hoen tegen fr. 35.8 mill, het vorig boe jaar. Het wordt mogelijk geacht hieruit e,e dividend uit te keeren van fr. 60 bruto, eerste uitkeering sedert 1930. ,.re De Nivas verkocht 223 tons superior1 suiker voor consumptie en 485 tons bril suiker voor export. TABAKSVEILING TE AMSTERDAM BATAVIA, 15 September. (Aneta). De ge zagvoerder van de Van Heutsz, de heer D. J. Huyer, die hiermee tevens zijn laatste reis maakte, heeft bij de directie van de K. P. M. een uitvoerig rapport ingediend over de stranding tijdens den typhoon. In den nacht van 1 op 2 September had de typhoon een phenomenale windkracht, welke door het observatorium te Hongkong werd ge schat op 164 mijl. Het vrij zwaar beladen schip arriveerde 1 September des ochtends te Hong kong, van Swatow komende. Men meerde op de typhoonboei en trof de noodige maatrege len. Op 2 September te 1.40 uur nam de wind kracht toe bij dalenden barometer. De machines Stonden stil; de beide ankerkettingen hielden zich goed. Te 3.25 uur kreeg de wind de kracht van een orkaan. De machines draaiden lang zaam vooruit, om den trek op de kettingen te verminderen, doch te 3.40 uur brak een ketting, zoodat het schip op drift kwam. Te 3.52 uur volgde een aanvaring met een ander schip (dat later bleek te zijn de Gertrude Maersk, waar van de boeg dwars aan stuurboordzijde van de Van Heutsz indrong. Er werd echter geen scha de aangericht onder het hoofddek. In den vreeselijken storm werden de red dingsbooten in gereedheid gebracht; alle passagiers werden nogmaals gewekt en ontvingen order de zwemvesten aan te gor den. Het was toen Onmogelijk geworden om in den wind te staan; bovendien was er absoluut geen licht, zoodat men niets kon zien. Te 3.57 uur dook midscheeps aan stuurboordzijde de steven op van de Hai Li. Door volle kracht achteruit te stoomen werd een aanvaring ter plaatse van de ma chinekamer voorkomen, doch de botsing greep plaats ter hoogte van ruim II, waar het water met gr note massa's binnen stroomde. Toen verdween de Hai Li als een schim. In den hevigen regen had daarna weder een aanvaring plaats met de Gertrude Maersk en wel zoodanig, dat er gevaar voor de passagiers begon te dreigen, daar de slagzij van de Van Heutsz steeds grooter werd. De Gertrude Maersk schoof weg en even later strandde de Van Heutsz bij wilde zee en ontzettende wind kracht. Bij het aanbreken van den dag bleek, dat het schip, waarop zich nog vele passagiers bevon den, gestrand was op Green Island. Langzaam nam de storm in hevigheid af. Het schip bleek in zeer ongunstige positie te ver- keeren. Alhoewel de radio beschadigd was, slaagde de marconist er toch in, een hulpsein uit te zenden. Twee veerbooten snelden ter hulp en een daarvan slaagde er op schitterende wijze in, langszij te komen en de overgebleven -passagiers over te nemen. Des middags arri- veerden de Nederlandsche consul-generaal, de vice-consul en de agent van de K. P. M. De heer Huyer beëindigt zijn rapport met de woorden; „Dit is de beschrijving van de ramp, waartegen wy ons naar beste weten hebben verzet, doch waartegen, gezien de geweldige na tuurkrachten, weinig te doen viel." GENÈVE, 15 Sept. (Havas) Heden morgen scheen men in kringen der Middel- landsche Zee-conferentie het antwoord van Italië te beschouwen als een weigering, zich bij het accoord van Nyon aan te sluiten. De voorwaarden, die Rome voor medewer king gesteld heeft, zouden neerkomen op een wijziging van het gisteren onderteekende accoord. De geheele oplossing van het vraag stuk zou op deze wijze vertraagd worden. De betrokken staten waren echter eensgezind van oordeel, dat het een dringende zaak was, de vrije scheepvaart in de Middellandsc'ne Zee te herstellen en Engeland <Sn Frankrijk hebben dan ook reeds de noodige oorlogsschepen ge zonden, zoodat de veiligheidsmaatregelen op zijn laatst Maandag a.s. van kracht zullen zijn. Onder deze omstandigheden is het niet waar schijnlijk, dat de Italiaansche nota tot nieuwe maatregelen van de zijde der conferentie te Nyon zal leiden. President Ataturk heeft de Nationale Ver gadering tegen Zaterdag bijeengeroepen om het accoord van Nyon te ratificeeren. Intus- schen zullen de vlootstrtjdkrachten, die reeds langs de kusten patrouilleeren, met oorlogs schepen en vliegbooten versterkt worden. Naar mag worden verwacht, zal de contin genteering van triplex en multiplex per 1 Oc tober as. voor den duur van één jaar worden verlengd. Als basistijdvak is vastgesteld het Jaar 1934. Het percentage bedraagt 50 van het bruto gewicht. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bo vengenoemd percentage alleen betrekking heeft op de autonome landencontingenten, derhalve niet op de bi) handelsverdrag verleende contin genten, welke in vele gevallen hooger zijn. BUITENZORG, 15 Sept. (Aneta). Bij gou vernementsbesluit is goedgekeurd, dat door de K.N.ID.M., met ingang van een door haar in overleg met den directeur van Verkeer en Wa terstaat te bepalen tijdstip, een luchtlijn van Soerabaja naar Makassar wordt ingesteld. De New-Yorksche ondergrondsche spoor wegen zijn zich ter dege bewust, dat ook overheids- en semi-overheidsinstellingen voor de diensten die zij het publiek kun nen bieden, reclame moeten maken. Met advertenties in de pers houden zij daarom geregeld het publiek op de hoogte. Evenals andere overheidsbedrijven, in tal van Amerikaansche steden, plaatst- dit bedrijf zijn reclame in couranten. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat het aantal aangebrachte biggenmerken in de week van- 30 Augustus tot 4 September 1937 bedroeg: 40344 (vorig jaar 47304). Van de toekenning 1937 zijn van 1 Januari tot 4 September in totaal aangebracht 1.176.159 merken (v. j. 1.387.372). Na een ziekte van eenige maanden is in de Boerhaavekliniek te Amsterdam over leden de 69-jarige romanschrijver Herman Johan Robbers, geboren te Rotterdam en in de laatste jaren woonachtig te Schoori. De heer Robbers studeerde van 1880 tot 1886 aan het gymnasium te Rotterdam en begaf zich daarna in den boekhandel. In 1905 werd hij redacteur van Elsevier's Geïllustreerd Maandschrift, in 1908 was hij ge delegeerde der regeering te Berlijn op de con ferentie tot herziening der Berner Conventie. Zijn voornaamste werken zijn: Een Kalver liefde, De verloren Zoon en De vreemde Plant 1895, De Roman van Bernard Bandt, 1898, De bruidstijd van Anie de Boogh, 1901, Van stilte en stemming, 1905, De Roman van een Gezin: 1. De gelukkige Familie, 1908; 2. Een voor Een, 1910; Hélène Servaes, 1914, Sint Elmsvuur, 1920, Op hooge golven, 1924, De Thuisreis, 1927, Red ding, 1933, De Nederl. Litteratuur na 1880, 1922. Naar wij vernemen zal binnenkort het plan om een Provinciaal Demonstratiebe drijf voor de fruitteelt te Hoofddorp te stichten, tot uitvoering komen. In de najaarsvergadering van de Provinciale Staten van Noord-Holland werd een voorstel van Ged. Staten aangenomen om als voorlich ting voor de fruitteelt in Noord-Holland dit demonstratiebedrijf op te richten. Het advies van den Directeur van den Eco- nomisch-Technologischen Dienst was zeer gun stig en alle leden van de Staten waren het voorstel zeer sympathiek gezind. De bedoeling s den ondernemers van bestaande fruitteelt- bedrijven gelegenheid te geven op een gemak kelijke wijze kennis te nemen van de mogelijk heden op dit gebied en het stichten van nieu we frultteeltbedrijven in Noord-Holland te sti- muleeren. Sindsdien is bijna een jaar verloopen en thans is de zaak zoover gevorderd, dat een plan voor de uitvoering en oprichting van het bedrijf, uitgewerkt door de Ned. Heidemaat schappij, de vorige week door Ged. Staten van Noord-Holland is goedgekeurd. Men wacht thans op de toekenning van het Rijkssubsidie. De gronden worden in werkverschaffing be werkt en aan het Rijk is het verzoek gedaan om de loonen te willen vergoeden. De Provin cie neemt de kosten voor aankoop van de gron den en de overige kosten voor haar rekening. De onderhandelingen met den Tuinbouw- voorlichtingsdienst, de Ned. Heidemaatschappij, de Rijksinspectie en met het Rijk, dat den aan koop van de gronden moest goedkeuren, enz. hebben veel tijd in beslag genomen. Men hoopt echter dat over korten tijd de eerste spade in den grond gezet zal kunnen worden. De N.V. Ontginningsmij. „Noordholland", een Provinciale instelling, zal het werk uitvoeren. Het bedrijf wordt gesticht nabij de kom van Hoofddorp, ten Oosten van de Hoofdvaart en ten Zuiden van den Kruisweg en is ongeveer 7 H.A. groot. Het land is door de Provincie voor f 20.500 gekocht. Er komen velden voor allerlei soorten fruit en met de hand gespit. Vlak in de nabijheid wordt thans door de gemeente Haarlemmermeer een plantsoen aan gelegd, groot 5 H.A. Dit plantsoen, dat naast de proefvelden komt te liggen, zal tevens voor het demonstratiebedrijf als beschutting tegen den wind dienen. De stichting van het bedrijf is voor de Haar lemmermeer zelve van groot belang, omdat men vreest, dat door de meer en meer door gevoerde mechanisatie in het landbouwbedrijf er een blijvende werkloosheid zal ontstaan, welke dan o.a. door uitbreiding van de fruit- cultuur zal kunnen worden opgevangen. Fruit- cultuur is immers voornamelijk nog handwerk. Vroeger heeft men in de Haarlemmermeer reeds geprobeerd om een demonstratiebedrijf voor de fruitteelt te stichten, doch die pogin gen faalden, omdat ze voldoenden financiee- len onderbodem hadden. Het is te hopen, dat het toekomstige fruit- proefbedrijf in figuurlijken zoowel als letterlij ken zin in verschillende opzichten „vrucht baar" zal zijn! Zooals bekend was de rijwielfabriek der Cy- rus-rijwielen, van de firma Jac. Franssen te Venlo, van plan naast de bestaande fabriek te Venlo nog een tweede fabriek op te richten. Deze plannen hebben thans reeds zoover een vasten vorm aangenomen, dat niet alleen het fabrieksterrein reeds werd bepaald, maar ook de aanbesteding heeft plaats gehad van den ruwbouw der fabriek (zonder stalen ramen, ver warming, electrische en andere installaties). Hoogste inschrijver was P. Janssen, Velden; laagste inschrijver W. van Seters, Venlo. Dinsdagmiddag verbleef Hr. Ms. pantserschip Gelderland op de Noordzee voor het houden van schietoefeningen, welke Prins Bernhard aan boord bijwoonde. Een matroos, H. Z„ had het ongeluk met een zijner handen tusschen een lift bekneld te geraken, waarbij hem eenige vingers zoo goed als afgeknepen werden. Met een stoombarkas, waarin een korporaal en twee matrozen, werd de matroos naar den wal gebracht. Hier stond een ziekenauto ge reed om hem naar het St. Antoniusziekenhuis te IJmuiden te vervoeren, waar hij werd op genomen. Dinsdag werd cnder groote belangstelling en slechte weersomstandigheden de ronde van Wouw verreden. De uitslagen waren: Nieuwelingen (75 K.M.)1 van der Zande (Halsteren) 2 uur 2 min. 4 sec.; 2 A. Bosma (Haarlem)3 C. Joosen (Made)4 J. Lode- wijckx (Rotterdam). Amateurs (75 K.M.): 1 B. Hordijk (Rotter dam) 2 uur 2 min. 4 sec.; 2 J. J. Demmenie (Rotterdam); 3 J. Joosen (Breda). Professionals (147 K.M.)1 Fr. van Hassel (België) 3 uur 57 min. 4 sec.; 2 F. Dictus (Bel gië); 3 P. Hellemons (Bleiswijk) 4 uur 4 sec.; 4 J. Braspenninx (Princenhage)5 A. Gijsen (Putte). De belangrijkste uitslagen van het Dinsdag te Stompwijk gehouden concours-hippique wa ren: Springconcours M: 1. P. Leeuwenburg met Rudniansky (eig. D. H. Pasman) o fouten, 50 sec.; 2. Ch. Dietrich met Sir Butt (eig. D. H. Pasman) 0 fouten, 51 sec.; 3. K. Hensen met Picolo Amore (eig. stal van den Eynde te Am- hem) 0 fouten 53 sec. en Luit. de Bruine met Milord, eveneens 0 fouten in 53 sec.; 4. Luit. Gruppelaar met Peacock 4 fouten, 49 sec. Barrièrespringen1. en 2. K. Hensen met Picolo Amore en O.K.; 3. Luit. Gruppelaar me; Patrick; 4. Ritm. de Kruyff met Giovanezza er. D. H. Pasman met St. George. Dinsdagmiddag heeft Middlesex, na 185 runs in de 1ste innings gescoord te hebben, het in de 2e innings slechts tot 101 run kunnen brengen, zoodat Yorkshire een onverwacht groote overwinning heeft weten te behalen. Dinsdagmiddag om half drie kon de wedstrijd eerst wegens den regenval vervolgd worden, bij den stand 636 voor Middlesex. Owen Smith speelde een agressieve prachtige innings, hij gaf 2 kansen en werd voor 77 door Leyland gebowld. Felton (b. Smailes) scoorde 25, Smith (c. Hutton b. Verity) 24 en Verity nam door een vang van Sellers ook Sims' wicket. De in nings sloot op 185, waardoor Yorkshire de lei ding op de 1ste innings verkreeg met 216 runs. In de 2e innings openden Owen Smith en Hart voor Middlesex, doch weer kreeg de aanval van de kampioenen de overhand. H. G. Owen Smith ging c. Wood b. Bowes 15, Hart b. Verity 4, Hendren 1. b. w. Verity 12, Edrich c. Bowes b., Verity 19 op 80, R. C. Butterworth c. Smailes b. Verity 0, R. W. V. Robins door een prachti- gen vang van Yardley op Leyland 17, R. Fel ton c. Wood Verity 11, Price not out 3, Sims b. Verity 0, Smith not out o. Totaal 848. Door het wicket van Sims te nemen veroverde Ve rity zijn 200ste wicket van het seizoen, een bij zondere prestatie. De wedstrijd werd in de drie dagen door ruim 803)00 toeschouwers bijge woond. De 47-jarige Surrey-cricketer Andy Sandham heeft medegedeeld dat het afgeloopen seizoen zijn laatste in 1ste klasse cricket is geweest. D8 bijzondere prestaties door Sandham als bats man geleverd zijn wel waard in het kort ver meld te worden. Honderden malen, hebben de trouwe bezoekers van den Oval den onvergete- lijken Jack Hobbs met Sandham de innings voor Surrey zién openen. Niet minder dan 63 maal scoorde het vermaarde openingspaar een cen tury voor het 1ste wicket. In 1911 debuteerde Sandham met succes voor Surrey. Zijn lsta century scoorde hij in county-cricket in 1913 tegen Sussex (193). De volgende bijzonderheden doen Sandham's kwaliteiten als batsman vol doende uitkomen: aantal runs in 1ste klasse cricket ruim 40.000. Centuries 107, hoogste score 325 not out voor Engeland tegen West-Indië te Kingston in April 1930. Hoogste score in county-cricket 292 not out tegen Northamp tonshire in 1921 op den Oval. 1000 runs of meer per seizoen 10 X, 2000 runs, idem, 8 X sinds 1920 en wel van 1927 t.m. *31 m 5 achtereen volgende jaren. Ook in het afgeloopen seizoen heeft Sandham nog prachtig werk gedaan door 1482 runs te scoren, waaronder 3 centuries met als hoogste score 239 tegen Glamorgan. Voor Engeland speelde Sandham in 14 testmatches tegen Australië, West-Indië en Zuid-Afrika. 27 November a.s. vertrekt Sandham met het M.C.C team naar Argentinië, welke toer derhalve de laatste in zijn schitterende cricketloopbaan zal zijn. i Geen druktemaker, ool< geen befwefer, maar een mensch mei een practischen kijk op hei leven, een man die zich eigen ervaring ien nuite weet ie maken. Hij doei zich voorzooals hij is en beschouwt het alledaag- sche leven nuchter en logisch Hij zal tot U spreken Let dus op de volgende Goe- deraad-advertenties, die steeds op deze plaats zullen verschijnen. De zomer is nu afgeloopen, nadat hij ons over het algemeen te weinig warme dagen en een groot tekort aan zonneschijn, maar minder regen dan de normale hoeveelheid heeft ge bracht. Na dezen zomer, die ons vooral in Juli te leurgesteld heeft, maar die het in Augustus eenigszins goed heeft gemaakt, scheen het ge durende eenigen tijd alsof September ons veel mooi nazomerweer zou brengen. Jammer genoeg is hierin onverwacht en vrij plotseling een groote ommekeer gekomen, doordat vanuit het Noordenvan Europa het groote gebied van hoogen druk over Midden-Europa, waarvan wij het mooie weer moesten krijgen, geheel naar het Zuiden is verdrongen. Daarna is een krach tige en ongewoon koude luchtmassa uit het hooge Noorden over geheel Europa naar het Zuiden afgestroomd en heeft ons de sterke af koeling gebracht, waaronder wij nu nog lijden. Veel te vroeg voor den tijd van het jaar is deze ommekeer gekomen. Gewoonlijk heeft deze ommekeer een paar weken later in September plaats, zoodat deze maand nog grootendeels aangenaam weer brengt, al zijn dan de avond en morgenuren koel. Tegelijk met deze groote verandering is het weer regenachtig geworden. Feitelijk maakte Europa een drogen zomer door. Het schijnt wel alsof deze droogte-periode thans geëindigd is, hetgeen ook door de meteorologen verwacht werd. Een tijd van regenweer is er ook altijd een van woeligheid in den dampkring, want regen en wind gaan steeds hand in hand en zijn meestal vergezeld van sterke en snelle veranderingen, waarbij door de zware bewolking natuurlijk ook de zonneschijn schaarsch is. De vooruitzichten zijn door dezén omme keer in den algemeenen weerstoestand voor geruimen tijd ongunstig geworden. Aan een terugkeer van een gebied van hoogen druk en mooi weer over Midden-Europa kan nu niet gedacht worden. Wel zijn de storende depressies, die telkens over Noordwest- Europa verschijnen, nog niet zeer actief, maar wij naderen langzamerhand het storm-seizoen en het is dan regel, dat deze depressies hoe langer hoe dichter in onze nabijheid komen, waardoor het weer gaan deweg slechter wordt. Doordat zich nog veel koude lucht over Europa verzameld heeft, staat de thermo meter vrij veel beneden zijn normalen stand. Ook in dit opzicht hebben wij voorloopig niet veel verbetering te verwachten. (Nadruk verboden) Inzicht In onze historie vordert dat leder katholiek zijn Universiteit steu- ne. Als de rijpe vrucht der katholieke middeleeuwen geboren, behoort tot onze emancipatie de volledige eigen Universi teit. HILVERSUM I, 1875 M. (AVKO-uitzen- ding) 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.30 Het Omroeporkest. 11.20 Declamatie. 11.45 Het Lyra-Trio. 12.30 Gramofoonmuziek. 1.30 Orgelconcert en zang. 2.15 Declamatie. 2.45 Het Omroep orkest en gramofoonmuziek. 4.0o Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Plano voordracht. 5.05 Voor de kinderen. 5.35 Kovacs Lajos' orkest en soliste. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Orgelspel. 7.30 Cause rie: „Merkwaardige Instellingen in Ne derland". 8.00 Berichten ANP. Mededee- lingen. 8.10 Omroeporkest en solisten. 9.30 Radiotooneel. 10.05 Gramofoonmu ziek. 10.30 AVRO-Dansorkest. 11.Oo Be richten ANP. Vervolg dansmuziek. 11.40 12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301 M. (8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV) 8.00—9.15 en 10.00 Gramo foonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO- orkest en gramofoonmuziek. 2.00 Hand werkles. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.45 Bij bellezing. 4.45 Cursus voor de jeugd. 5.15 Gramofoonmuziek. 5.45 Zang en piano. 6.45 CNV-kwartlertje. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie: „De rechte koers". 7.30 Gra mofoonmuziek. 7.45 Reportage. 8 00 Be richten ANP. Herhaling SOS-berichten. 8.15 Arnhemsche Orkestyereeniging. 9.00 Lezing: „Kometen en* Meteoren". 9.30 Vervolg concert (Om 10.00 Berichten ANP). 10.45 Gymnastiekles. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Hierna: Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Causerie: „At home to-day". 11.25 Gramofoonmuz. 12.05 BBC-Welsh-orkest en solist. 1.05 De BBC-Zangers. 1.35 Gramofoonmuziek. 2.05 Het Tom Jones Octet. 2.50 Gramo foonmuziek. 3.35 Stedelijk orkest Bour nemouth en solist. 5.05 Gramofoonmu ziek. 5.20 Eddie Carroll's Band. 6.20 Be richten. 6.40 Boekbespreking. 7.00 BBC- Revue-orkest, koor en solisten. 8.20 BBC- Symphonie-orkest. BBC-koor en solisten. lO.Oo Berichten. 10.20 Korte Kerkdienst. 10.40 Het Orchestre Raymonde. 11.20 Sydney Kyte's Band. 11.5012.20 Dans muziek (gr.pl.). RADIO-PARIS, 1648 M. 8.20 en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Locatelli-orkest en zang. 2.20 Gramofoonmuziek. 3.50 di to. 4.05 Zang. 6.05 Radiotooneel. 7.23 Zang. 7.28 Gramofoonmuziek. 7.50 Zang. 8.05 Chansons." 8.5o Omroepstrljkkwartet en solisten. 10.05 „La Pable de Ferrette", operette. 10.5011.05 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 8.50 E. Börschel's or kest. 12.20 Militair orkest. 1.35 Omroep- kleinorkest. 2.35 Schrammelensemble en solist. 4.20 Omroep-Amusementsorkest. 6.20 Omroeporkest en pianoduo. 8.30 Gramofoonmuziek. 8.50 „Das KStchen von Heilbronn", opera. 10.5012.20 Odeon-Mandoline-orkest, Boerenkapel, Stuttgarter Volksmuziek en solisten. BRUSSEL, 332 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroeporkest. 1.30 Omroeporkest (vervolg). 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroeporkest. 6.50 en 7.23 Gramofoonmuziek. 8.20 Om- roep-Symphonie-orkest. 9.20 Orgel en sopraan. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Salonorkest. 1.302.20 en 5.20 Gramo foonmuziek. 6.35 Omroeporkest. 7.35 Gra mofoonmuziek. 8.20 salonorkest. 9.35 Omroepdansorkest. 10.3011.20 Gramo foonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 BBC-Symphonle-orkest en -koor. 9.20 Be richten. 9.35 Balalaika-orkest Romanoff en solisten. 10.20 Berichten. 10.50 Trio concert. 11.05 Weerbericht. 11.2012.20 Dansmuziek (gr.pl.). AMSTERDAM, 15 Sept. Aardappelmarkt. De Amcterdamsche aardappelprijzen waren heden onveranderd. Aanvoer 272000 kg. AMSTERDAM, 15 Sept. Veemarkt. 66 vette kalveren. 22 nuchtere kalveren 8.0014 per st. 246 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90 110 kg. 71—72, zware varkens 7071, vette var kens 6970 cent per kg. slachtgew. Overzicht. Nuchtere kalveren geringe aanvoer, vlugge handel, prijzen constant. Varkens korte aanvoer, hardel traag, prijzen lager. AMSTERDAM, 15 Sept. Vischbericht. Aan gevoerd door 1 motorbotter, benevens consig natiezendingen. Afgeslagen aan de Gemeente Vischhal, de Ruyterkade, Amsterdam. Besom ming der botters 158, handschol per kist 14. kleine schol per kist 1213, schar per kist 3.90, kl. schelvisch per kist 1.101.60, middel tongen per kg. 1.40, kleine tongen per kg. 1.35. Uit de hand verkocht op het Buiten terrein: aal per pond 1938, versche bokking per 100 stuks 1.75—2.harder bokking per 100 stuks 1.752.—, garnalen per kistje van 15 kg. 2.25 3.25, Gest. makreel 1015 ct. p. p. AMSTERDAM, 14 Sept. Coóp. Vereen. „Amsterd. Huidenclub" G.A. Paardenhuiden 10.25—11.50 p. stuk. 216 Dlnkhuiden 21.2526.5 cent, 8143 koe huiden 20.2526 cent, 2090 vaarshuiden 20.25 27.75 cent. 707 oshuiden 20.526.5 cent, 1150 stierhulden 17.7522.5 cent per pond. De goederenmarkt in het algemeen is ongeani meerd en de huidenprijzen hebben zich hieraan niet kunnen onttrekken. Door de flauwere stemming onthield de hui- denhandel zich veelal van biedingen. Vooral de gave soorten ondervonden minder kooplust. Prijzen waren circa 2/3 pCt. lager. Enkele partijen werden teruggehouden. BODEGRAVEN, 14 Sept. Kaasmarkt. Aan-oer 358. partijen, 16110 stuks, wegende pl.m. 144990 kg. Goudsche kaas: le soort met R.M. 27.0028, 2e soort met R.M. 24.00—26, zwaardere tot 30.00 Handel matig. BROEK OP LANGENDIJK, 15 Sept. 6000 K.G. Aardappelen: Eigenheimers 2.602.70, Blauwe Eigenheimers 2.402.60, Blauwe 2.60, 34000 kg. Roode kool 1.40—2.90, 2000 kg. Gele kool 1.10—1.80, 10.000 kg. Vroege witte kool 1.10—1.30, 8200 kg. Uien: Gele Uien 3.00—3.20, Grove 2.90—3.30, Gele Drielingen 2.30—2.40, Gele Nep 6.00—6.10, 4600 stuks Bloemkool: le soort 5.50—8.80, 2e soort 1.50—2.80, 1000 kg. Sla- boonen 6.80—9.10, 120 kg. Snijboonen 6.40. AVENHORN, 14 Sept. Coöp. Land- en "JTiin- bouw- en Marktvereen. Avenhorn en Omstreken. 4000 kg. Witte kool 0.901, 22750 kg. Roode kool 1—2.70, 4000 kg. Gele kool 1—1.80, 1700 kg. Groene of Putjeskool 2.503.10 per 100 kg. 16650 kg. Uien: groote maat 2.903.20, gewone maat 2.80—3.10, Drielingen 2—2.10, Nep 5.80—6.20 per 100 kg. 8600 kg. Bleten: groote 1.702.10, kleine 22.50 per 100 kg. 1500 manden Augurken van 6 kg.: grof 64 cent, basterd 5155 cent, stek 5 cent, bommen 6 cent per 6 kg. 450 zak dubbele Slaboonen z. dr. van 15 kg. 0.751.60 per zak van 15 kg. 4000 kg. Wortelen: Flakkee, verbeterde 1.70 2 per 100 kg. BLOKKER, 13 Sept. „Op Hoop van Zegen" Conference 11.0014, Beurré Hardy 16.0022, Beurré d' Amalis 14.0021, Bonne Larcis 18.00 29, Andijvie 0.601, Komkommers 1.501.90, Gele kool 1.201.50, Roode kool 11.40, Poste lein 2.004, Spinazie 3.00—5, Sla 0.601.10, Sla boonen 6.509.40, Snijboonen 7.0014, Wortelen 5.007, Augurken 2.0019, Meloenen 2.0014, Washington pruimen 27.0033, Dirkjespruimen 19.0024, Druiven 22.0028, Perziken 5.30, Witte pruimen 12.0015, R. Victoria 15.4026.40, To maten 44.60, Clapp's 12.00—20, Gieser Wilde man 7.609.40, Trosperen 5.606.90, Transpa rant 13.0022, Dr. Cornells 10.00—15, Triumph 13.00—22 Durandeau 7.00—10, William 8.10— 9.60, Sinjeur 14.00—19. BOVENKARSPEL, 14 Sept. „De Tuinbouw" 200 baal aardappelen: Due 1.60, kleine 90 cent, Blauwe 1.101.15, Bonte 11.15, Elgenh. 0.90 1.05, grof 85 cent per baal. 6000 kg. Augurken: A 15—17 cent, B 8 cent, C 5-6 cent, D 34 et. per kg. 9000 stuks Bloemkool: I 8.6011.80, II 3.90—6.10, III 1.90—3.30 per 100 stuks. Dubb. Slaboonen 1.351.75 per 15 kg. 8300 kg. Roode kool 1.501.90, 500 kg. Gele kool 1.902,20, 1900 kg. Witte kool 80 cent per 100 kg. 450 baal uien: grof 1.251.30, groote 1.201.35, drielingen 0.90 0.95, Nep 2.70—2.90 per baal. ENKHUIZEN, 14 Sept. Veiling Bloemenlust. Dahlia's 3—5 ct., Rozen 1016 ct.. Chrysanten 915 cent. Asters 34 cent, Eigenheimers 0.90 1.15 per baal. N. Poiteau 3.404, Hertogin Ei-sa 33.80, Maagdenperen 33.70. Conference 4.20 4.70, Williams 2.403.50, Bonne Louise 7—7.70, Jac. Lebel 4.805.50, Triumph de Vienne 9.10 10, II 6.80—7.50, Hardy 6.707.30, alles per 100 pond. Roode kool 1.602 per 100 kg. Slaboonen 7.908 per 100 kg. Conference 66.70, Bonne Louise 77.70, II 55.50, Maagdenperen 3.60 4.60, Kandijzoet 3.404.10, Soldat Laboureur 7.00 —8, alles per 100 pond. Slaboonen 7.80—10 per 100 kg. Andijvie 1.20—1.50 per 100 krop. Eigenh. 1.051.15. 's-HERTOGENBOSCH, 14 Sept. N.V. Botermijn. Aanvoer 12700 kg. Hoogste prijs 1.42, laagste prijs 1.37, middelprijs 1.40 per kg. WOGNUM, 14 Sept. Druiven 1822 cent, To maten 45.40, Komkommers 1.50—2, Slaboonen 6.509, Sla 1.002, Spinazie 3.005, Roode kooi 1.40—1.50. MEDEMBLIK, 14 Sept. St. Joseph. Aardappe len: wilde Due 1.301.40. Uien 1.25—1.35, Drie lingen 0.95—1.10, Nep 2.60—3. Bloemkool: I 7.10 —9.80, II 3.504.80, III 1.50—1.60, Roode kool 1 201.40. NOORD-SCHARWOUDE, 15 Sept. 8400 kg. aard appelen: Schotsche Muizen 2.60, Bonken 2.30, Drielingen 1.80, Eigenheimers 2.102.40, Blauwe Elgenh. 2.303.50, Bevelanders 2.10, 1500 kg. Spercieboonen 7.109.60. 8100 kg. Uien: Gele Nep 5.406.20, Drielingen 2.10—2.60, Uien 2.60—3.10, grove Uien 3.20. 9000 kg. Roode kool 1.502.60, 44500 kg. gew. Witte kool 1.20—1.30, 740o kg. Gele kool 1.501.80. WOERDEN, 15 Sept. Kaasmarkt. Aanvoer 451 partijen: le soort met R.M. 27.0029, 2e soort met R.M. 24.0026, zware 29.00. Handel matig. OUDENBOSCH, 14 Sept. R.K. Veilingsvereen. „Oudenbosch en Omstreken". Appelen 6.00 14, Blauwe Druiven 22.00—28 per 100 kg. Meloenen 10.0018 per 100 stuks. Peren 6.0022 per100 kg. Perziken 2.00-^ per 100 stuks. Pruimen 10.00 18 per 100 kg. Andijvie 0.601.10 per 100 st. Stokprlncesseboonen 9.0011, dubb. Stamboonen 4.005, Snijboonen 7.009 per 100 kg. Komkom mers groene 1.50—2.50, idem witte 1.50—2.50 Roode kool 3.00—5, Witte kool 2.0O—3, Savoye kool 2.00—3 per 100 stuks. Bospeen 2.50—3 per 100 bos. Prei 4.00—5, Selderie 2—2.10, Sla.0.60— 1 50 per 100 st. Tomaten 6.00—9, Uien 2.00 3, Sjalotten 7.00_8 per 100 kg. TEXEL, 14 Sept. 217 schapen 18.0023, 6 gras kalveren 70.00—100, 1 pink 125.00, 175 lammeren 10.0016, 3 nuchtere kalveren 14.0016, 62 ram men 25.0040, 4 biggen 15.00. WOERDEN, 14 Sept. Veilingsver. Woerden en Omstreken. Groentenveiling. Gieser Wildeman 4 9.5, Witte Kozijnen 38, Beurré Deel l-'-o, Grah. Jubilé 10—13, Maagdenperen 4—8.5, Pater nosters 2—5, IJsbouten 2—5.5, Wijnperen 6—9.5, Leopold 6—23, Pres. v. Engeland 4—9.5, Sinjeu- 'ren 36, Jodenperen 2—4, Beurré de Mérocle i 9, Pippeling 26.5, St. Remi 34.5, Notaris 6—8.5, Bismarck 2.57.6, Schijvers 57.5. Ponds peren 2—5, Wijnappel 3—9, Spiegelperen 4—6, Sijsjesperen 6.5, Gron. Kroon 46, Vijgenperen 9 u, Lemoenappel 49, Blcemé 49. Bellefleur 8.5. Citroenperen 26, Beurré Hardy 819.5, Princesse Noble 49, Bellefleur 8.5, Citroenperen 26, Beurré Hardy 819.5, Princesse Noble 10 13, Keswick 8. Goudreinet 410, Pruimen 29, Tomaten 23. Boonen 6—11, Snijboonen 4—20, Pronkers 2—3.5, Komkommers 1.52.5, Meloenen 410.5 cent. ZWAAG, 13 Sept. Veilingsver. „Bangert en O.". Blauwe aardappelen 1.90—2.40. Wortelen 6.40— 8.70, Bloemkool 7.5013, Meloenen 6.0022, Sla 0.801.50, Andijvie 11.60, Uien 1.803, Gele kool 1.90—2.10, Roode kool 1.80—2.60, Spinazie 3.106.10, Postelein 23.70, Komkommers 1.00 2, Slaboonen 7.80—15.30, Snijboonen 1019.20, Augurken 3.0026, Perziken 311.30, Zoete Ap pelen 4.307.10, Noten 27.0029, Sinjeur 14— 18.70, Witte Druiven 17.0047, Alicante 16.00 27, Frankenthaler 17.0025, Tomaten 4.108.50, Witte Pruimen 12.3013.90, Reine Victoria 12.20 23.40, Bonne Louise 18.00—29. Triumph de Vienne 13.29—22.10, Williams 7.60—10, Clapp's Favorite 1420.10, Beurré Hardy 14.0020, Beurré de Mérode 6.509.90, Conference 11— 13.10, Trosjesperen 3.506.80, Gieser Wildeman 8.0010, Maagdenperen 68.50. Transp. de Cronsels 13.0020, Keswick 8—11.10, Amalle 12.00 17, Zigeunerin 14.0020, Lebrun 912.10. WESTLAND, 14 Sept. Middenprijs v. d. Westl. veilingen. Export. Alicante 2328, Champion 27 —32, Colman 36, Maroc 22—29. snijboonen 10— 15 per kg. Dubb. boonen z. draad 85, idem met draad 75, tomaten 5057, B 5153, C 5051, CC 50 cent per bak. Netmeloenen 1419, II 812, suikermeloenen 1625, II 1015, ananasmeloen 12, andijvie 60 cent per 100. U Doorsnee-taxatiën van 4.890 pakken tra aangekondigd bij inschrijving op 17 de^6 N.V. Deli Maatschappij 907 Deli Maatschij K/364'/a 422 Deli Mij. /S R/B//Deli/3 49Va 405 Deli Maatschij/TB/356Va 846 Dell Maatschij/AB/440Va l 351 Deli Maatschij /529l/a f 333 Senembah Mij. /I225 153 Senembah Mij. /IAt95l/a 259 Senembah Mij. /P/392 760 Senembah Mij. /M/543l/a Deli Batavia Maatschappij N.V 244 Deli Ba Mij /TH '3S3 210 Deli Ba Mij /TH/3a41V2 3? 184

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6