De partijdag te Neurenberg en de Katholieke Kerk Fel protest van Wellington Koo Auto botst tegen motortram De diefstal in het Vaticaan» Het nieuws van heden Auto in brand gevlogen HÉ hmL DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Geen wending in den Kerkstrijd? De Italianen kennen hun vrienden niet Japans motieven bestreden Een waarschuwing van Tokio Koningin Alexandrine gaat vooruit Het Weer Mgr. .Orsenïgo bezoekt Kard. Pacelli Het proces tegen Ds. Niemoeller Stuurinrichting niet in orde bureaux voor REDACTIE EN ADMINISTRATIES NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1937 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20769 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per pést, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE HV. DRUKKERIJ DE SPAARhJESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 De voorgenomen reis van den Dace schijnt dreigementen voor komen te hebben ,Door zich te verdedigen, be schermt China ook de be langen van de andere mogendheden" De bestuurder raakte tusschen de wrakstukken bekneld en moest worden uitgezaagd ininiiini Twee maal twee is vier Fietser om het leven gekomen beide inzittenden van auto zwaar gewond NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct, Ingez. mededeetingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. (Van onzen Romeinschen correspondent) De nationaal-socialistische partijdag te Neu renberg heeft geen nieuwe wending of stappen gebracht, zooals sommigen verwachtten, in den Duitschen kerkstrijd. Hitier heeft zich ten deze Van uitspraken en aankondigingen onthouden. Zelfs gingen er kort vóór de meeting van Neu renberg geruchten, die van een mogelijke of aanstaande toenadering gewaagden. Deze geruchten hebben, naar wij van welingelichte zijde vernemen, geen feitelij ken ondergrond. Besprekingen en benade ringen, als waarvan de geruchten gewaag den o.a. zou één der bisschoppen „aus- gerechnet" met Goebbels, den minister der zedelijkheidsprocessen, hebben onderhan deld hebben in werkelijkheid niet plaats gehad. Men kan dus slechts het negatieve feit re- gistreeren, dat de zedelijkheidsprocessen voor het oogenblik stil liggen en dat de partijdag geen nieuwe dreigementen of maatregelen heeft gebracht. Sommigen brengen dit in verband biet Mussolini's aanstaande reis. Voor de spil- Politiek tusschen Berlijn en Rome is de kerk strijd in Duitschland een storend element en het kan dus zijn, dat men vóór de reis van den Duce de atmosfeer wat heeft willen laten lu- Wen. Misschien hadden de genoemde geruch ten eenzelfde doel. Overigens is de houding, die het fascistische Italië tegenover den Duitschen Kulturkampf inneemt, een exempel van de leuze „de politiek hoven alles." Het mag als zeker worden aange komen, dat zoowel minister Ciano als de Duce Zelf Berlijn herhaaldelijk gewezen hebben op he schade, die een grondige Duitsch-Italiaan- sche eendracht van de nationaal-socialistische kerkpolitiek moet ondervinden. Doch Hitier heeft blijkbaar met deze bezwaren geen reke ning gehouden, of hoogstens in zooverre, dat bepaalde nieuwe ingrepen, waarvan vóór den Partijdag sprake was men schijnt o.a. de Scheiding van kerk en staat overwogen te heb ben achterwege gebleven zijn, hetgeen ech ter ook door andere overwegingen van binnen- °t buitenlandsche politiek kan zijn veroorzaakt. In elk geval heeft Rome de partij gekozen, het Italiaansche publiek zooveel mogelijk on kundig te laten van wat de bondgenoot op het gebied van den godsdienst presteert, hetgeen bij het Italiaansche volk nóch begrip, nóch Empathie zou vinden. De Italiaansche pers, hie den partijdag in Neurenberg bijna met ®venveel ophef „verslagen'' heeft alsof het een ei8en fascistisch congres gold, heeft dan ook bijv. over Rosenberg's cultuurfilosofische be zegelingen met geen woord gerept; de Ita- hanen weten heden nog niet, dat hun vrien den aan den anderen kant van de as de erf- 2°nde vlotweg hebben opgezegd, alsof zij een bepaling van het Verdrag van Versailles was, etl zichzelf onder applaus in plaats van erf- Zidig erfadellijk hebben verklaard. Men heeft kich blijkbaar voorgenomen den politieken bondgenoot niet „in den bek te kijken"; som- t'Jhs gaan de Italiaansche bladen zelfs zoover he „Osservatore Romano" verweet het hun h°g dezer dagen dat zij hun Duitsche zus ters gewillig napraten over den strijd tegen het ''Politieke katholicisme." Alleen in enkele, wei- big gelezen periodieken treft men somtijds een 6rhstiger toon aan en geven nadenkende Ita- banen voorzichtig maar duidelijk hun meening kennen over de nationaal-socialistische Sodsdienstpolitiek. Om tot Duitschland terug te keeren; de partijdag heeft dus geen wijziging in de ver houdingen gebracht. Alleen de bekroning van Rosenberg als trouwsten en zuiversten dienaar Z nationaal-socialistische idealen valt te re- «istreeren als een sprekend feit. Tot nu toe j achten immers officieele Duitsche instanties ®genover de protesten van het Vaticaan den p -jver van den „Mythos" steeds als een rivatgelehrler" voor te stellen, die geen of- cieele opvattingen gaf. Na Rosenberg's rede b bekroning is dit punt, ook voor wie het nog '®t wist, opgehelderd. Oe betrekkelijke stilte op den Partijdag zou Zischien illusies kunnen wekken, indien de "id op geestelijk gebied, die met nog ver meerderde heftigheid voortduurt, deze niet gpK °°t- De aanvallen, die de partijpers onaf- jZoken op de Kerk richt, worden waar mogelijk steeds feller. Naast de dagblad- Puïf °nherscheiden zich op dit gebied ook de at>liCaties, die aan de opleiding van de natio- ^T^-sociaiistische leiders gewijd zijn; de yOgenaamde „Schulungsbriefe" stellen tegen- 5c,°rhig zelfs het „Schwarze Korps" in de Y buhuw. Wat hier voortdurend aan haat en 8eai( Suizing tegen de Kerk gespuid wordt, op- gesch: „Des ®Pt uit archieven of van. alle kanten bijeen raapt, is waarlijk ontzettend. Hatv,S te meer treft het' hat deze campagne de jtholieken niet in het minst heeft geschokt. s b constateert heden, dat het aantal practi- 3arrenhe katholieken in den loop der laatste ge en is toegenomen, terwijl de openbare uitin- bea Van geloofsleven, zooals de groote plechtig- <je te Aken, München en elders, die heden cw.-beekenis van een getuigenis hebben, méér 'Uerners vinden dan vroeger. Va neemt echter niet weg, dat de campagne a,u baat onafzienbaar onheil aanricht. Niet Iw6* de niet-practiseerende en naam-katho- bij wie de heul van het sterke geloof l<w reekt, worden hierdoor van hun geërfd ge- Vervreemd, maar vooral worden ba de mas sa der met-christelijke jeugd stelselmatig een haat en verachting tegen al wat kerkelijk is aangekweekt, die een diepe klove in het volk graven. Ook de katholieke jeugd tracht deze propa ganda van haat en verachting te winnen. Vooral in de zoogenaamde Landjaren, waarin de jeug dige personen, ver van hun familie, zonder tegenwicht aan de propaganda zijn overgele verd, richt zij groote schade aan. De jeugd is inderdaad het groote gevaarsfront van de Kerk in Duitschand. Terwijl de Duitsche katholieken feitelijk hun trouw en vastheid reeds hebben bewezen, ligt de religieuze toekomst van het jonge geslacht onder sombere schaduwen. De confessioneele school is op verschillende plaatsen (Beieren, Württemberg, Saargebied) reeds onder den druk van allerlei belemmerin gen bezweken. Maar ook waar zij nog bestaat, is haar waarde geleidelijk aan twijfelachtig ge worden, daar het onderwijzend personeel prac- tisch onder zulk een druk staat en dusdanig in zijn uitingen is vastgelegd, dat menigeen zich afvraagt, of zulk een in naam katholiek, maar in feite met nazi-ideologie doordeesemd onder wijs soms niet gevaarlijker kan zijn dan een onderwijs, dat dien naam niet draagt en daar om niet met een dergelijk vertrouwen wordt aanvaard. Deze besmetting van het „Katho lieke" onderwijs heeft zich doorgezet trots den soms heldhaftigen tegenstand van vele katho lieke onderwijzers en vooral onderwijzeressen. Een dergelijke onklaarheid, uitvloeisel van de met alle middelen doorgezette penetratie der nationaal-socialistische „Weltanschauung", doet zich ook voor bij het godsdienstonderwijs op de staatsscholen, dat tot nu toe in hoofdzaak door geestelijken werd gegeven. Dit jaar zullen in Rijnland en een deel van Westfalen de priesters na de vacantie de school niet meer kunnen betreden; hun taak zal door onderwij zers en onderwijzeressen worden overgenomen. In Württemberg is dat hier en daar reeds ge schied, waar priesters weigerden een hun voor geschreven eed af te leggen, die hen aan de nationaal-socialistische „Weltanschauung" bond. Het streven der regeering is blijkbaar, ook het godsdienstonderwijs met behulp der leekenonderwijzers op den bodem van de natio naal-socialistische wereldbeschouwing te plaat sen. En in sommige streken is zij daarin reeds zóóver geslaagd, dat katholieke ouders, met in stemming van de kerkelijke overheid, hun kin deren van het godsdienstonderwijs weghielden. Dan was het soms de nationaal-socialistische overheid, die vóór het bezoek aan het „katho lieke" godsdienstonderricht opkwam, terwijl het kerkelijke gezag de wettelijke vrijheid der ouders, om er hun kinderen niet aan te laten deelnemen, moest verdedigen. Zulk een ver wrongen situatie illustreert beter dan woorden, de diepte en het karakter van den geloofsstrijd, die in Duitschland wordt gestreden, en die met politieke- of regimekwesties niets uit te staan heeft. De katholieke opvoeding van het op groeiende geslacht zal zich meer en meer uit sluitend in gezin en kerk moeten concentree- ren. Ziet men aldus, van Rome uit, het katholieke leven in Duitschland binnen de nauwste per ken teruggedrongen, tegelijk constateert men een verheugende eendracht en samenhang tus schen geloovigen en geestelijkheid. De schreeu werige zedelijkheidsprocessen hebben het op eigen ervaring gegronde vertrouwen van de katholieken in hun clerus niet in het minst ge schokt, doch wel verbittering gewekt tegen de laagheid van deze bestrijdingsmethode. De aan tasting van de fundamenteelste geloofswaar heden en de heiligste gevoelens heeft het be wustzijn der katholieken voor het zuiver gods dienstige karakter van den huidigen strijd ge wekt en gesterkt. Het „politieke katholicisme" waarmee de tegenstanders schermen, speelt geen rol; de massa der katholieke Duitschers verdedigt slechts haar geloof. En dit is het dan ook, wat de pauselijke encycliek over Duitsch land zoo diep heeft doen dóórdringen in het katholiek bewustzijn: dat daarin eenvoudig en streng dogmatisch, als in een kathechismus, de punten van strijd zijn neergelegd, waarmee het geloof der vaderen staat of valt. De echo van deze encycliek, die Rome bereikt, getuigt dat zij zoowel in den juis- ten vorm als in de juiste mate en op het juiste tijdstip het licht der openbaarheid geworpen heeft op den Duitschen strijd om het christendom. Ook de jongste bisschops conferentie te Fulda heeft de eendrachtige en vertrouwende weerstandskracht van het Duitsche katholicisme op de lijn der ency cliek geheel bevestigd. De historie van de laatste maanden heeft de vruchtbaarheid en opportuniteit van de ency cliek reeds bevestigd. Door de Duitsche regee ring betreurd als een „afwijking van den diplo- matieken weg", heeft zij de politiek van uit holling en schending van het concordaat in een onontkoombaar licht gesteld, maar bij alle duidelijkheid de uiterste scherpte alsnog ver meden. Zij heeft de dogmatische positie van den strijd voor iederen geloovige klaar en verstaan baar omschreven. En zij kwam op een tijdstip, waarop de geloovigen uit eigen ervaring en aanschouwing reeds het streng godsdienstige wezen hadden erkend en elke politieke verwar ring hadden leeren uitsluiten. De geruchten, die van een a.s. nieuwe reis der Duitsche bisschoppen naar Rome spreken, vinden hier geen bevestiging. Er is op heden geen aanleiding tot nieuwe besprekingen. De Duitsche katholieken staan sterk en eendrach tig op de klare posities van hun oude Duitsche christengeloof; Rome volgt hun strijd met een brandende liefde en een groot vertrouwen. Het zomerkamp Campo Dux werd te Rome met een parade van 26.000 jeugdige fascisten besloten. Een groot aantal Duitsche leiders van de Hitlerjeugd, die te Rome vertoefde opende den stoet GENEVE, 15 Sept. (Havas). In de voltallige vergadering van de Volkenbondsassemblée van heden morgen, heeft de Chineesche gedele geerde Wellington Koo in een uit voerige rede fel geprotesteerd tegen Woensdagavond om tien minuten voor half acht is op den onbewaakten overweg nabij het station SchoorI een personenauto in volle vaart in botsing gekomen met een motortram van de Noorder Stoomtram- maatschappij, welke op weg was van War- menhuizen naar Alkmaar. De wagenvoerder van de tram had het onge luk zien aankomen en had de tram, welke lang zaam reed, halverwege den overweg tot stilstand weten te brengen. De auto werd door de buffers van de tram opengereten en totaal vernield. De auto werd bestuurd door den heer De Waal Ma- lefijt uit Overveen, die tusschen de wrak stukken bekneld raakte en moest worden uitgezaagd. Hij was er zeer ernstig aan toe. Nadat door dokter Heringa de eerste hulp was verleend, is hij in bewusteloozen toestand, met verschillende bloedende verwondingen en inwendige kneuzin gen, naar het stadsziekenhuis te Alkmaar ver voerd. De dame, die naast den bestuurder zat, be kwam een bloedende hoofdwonde, doch deze was niet van emstigen aard. Ook zij is naar het genoemde ziekenhuis overgebracht. De tram had geruiimen tijd vertraging. De wisselprijs, welke door Hitier be schikbaar is gesteld voor de winnende équipe van den wegwedstrijd voor amateurs MilaanInnsbruckMün chen tusschen Italiaansche, Oosten- rijksche en Duitsche renners. Deze wedstrijd wordt Vrijdag, Zaterdag en Zondag as- gehouden De Japanners hebben thans vrijwel het geheele Oostelijke kustfront bij Sjanghai in handen. Bij de gevechten heeft de Japansche vloot een belangrijke rol gespeeld. Op bovenstaande foto, welke van het Amerikaansche stoomschip „President Lincoln" af genomen werd, ziet men een Japanschen torpedojager in actie bij de beschieting van Chineesche loopgraven in de omgeving van Sjanghai Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 15 September: Omtrent de arrestatie van de daders van den diefstal, gepleegd in de appartementen van de maestro di camera Mgr. Mella in het Vaticaan, kunnen wij nog het volgende mededeelen: De meubelmaker, die het eerst door de mand viel, heeft twee jaar geleden in deze apparte menten gewerkt en verschafte de gegevens voor de dieven. Een hunner is te Rome gearresteerd terwijl de beide anderen naar Milaan gevlucht waren. Zij werden echter in den nacht van Dins dag op Woensdag door de politie aangehouden en ingesloten. De vermiste gelden, 36.000 lire, die aan den H. Stoel toebehoorden en 11.000 lire die 't per soonlijk eigendom van den prelaat waren, wer den niet teruggevonden. De gestolen orde-teekenen, sieraden e.d. had den de dieven reeds versmolten en werden in den vorm van kleine gouden en zilveren staven teruggevonden. KOPENHAGEN, 14 Sept. (D.N.B.) In het hedenmorgen uitgegeven bulletin wordt gezegd, dat de toestand van de koningin vrij goed is en dat geen complicaties te yreezen zijn, Verwachting: Krachtige tot matigen, Zuid-Westelijke tot Westelijken wind, |j §1 zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, 5E waarschijnlijk eenige regenbuien, aanvan- kelijk zachter. Later weinig verandering p in temperatuur. j| j§ Verdere vooruitzichten: Weinig veran- p H dering. VATICAANSTAD, 15 Sept. (Havas) Mgr- Cesare Orsenigo, de pauselijke nuntius te Berlijn, die zich met vacantie te Rome bevindt, bracht vandaag een bezoek aan den pauselijken Staats secretaris, kardinaal Pacelli. Bij dit onderhoud zouden de betrekkingen tusschen Duitschland en het Vaticaan ter sprake zijn gekomen. BERLIJN, 15 September. Officieel verneemt Reuter betreffende het proces tegen Ds. Nie moeller, dat de zaak voor het oogenblik ge schorst'is. Het is mogelijk, dat er nog getuigen gehoord moeten worden. Ds. Niemoeller zit thans reeds tien weken in de gevangenis van Moabit, den Japanschen aanval in Noord- China en Sjanghai. Ten spijt aan alle nadeelen, die het heeft, heeft China zich gedwongen gezien zich te verzetten tegen den gewapenden inval, aldus Wellington Koo. Hij gaf voorbeelden van de stelselmatige vernietiging van menschenlevens en goederen en protesteerde er tegen, dat de Japanners de internationale concessie als basis voor militaire doeleinden gebruikten. Op dit oogenblik aldus vervolgde hij is de toe stand in het Verre Oosten buitengewoon ern stig. Japan, dat door de oorlogszuchtige partij beheerscht wordt, heeft openlijk zijn toevlucht tot wapengeweld genomen en heeft zijn groote, machtige oorlogsmachine in beweging gebracht om China te veroveren en te regeeren. De Chineesche afgevaardigde bestreed de door Japan aangevoerde motieven: overbevol king en behoefte aan grondstoffen. Hij herin nerde er aan, dat zijn land zich meer dan eens bereid verklaard heeft op economisch gebied met Japan samen te werken, doch dat de goede bedoelingen van China altijd zijn afgewezen door de Japansche politiek van ,,de gepant serde vuist". Deze politiek streeft niet slechts naar de verovering van China, maar ook naar de vernietiging van buitenlandsche belangen en naar de verdrijving van Europa en Amerika uit hun bezittingen in Azië. Het is duidelijk, aldus Koo, dat China, door weerstand te bieden, niet alleen zijn eigen gebied verdedigt, maar ook de belan gen en rechten der andere mogendheden beschermt. Indien de Chineesche pogingen zouden mislukken door gebrek aan steun van het grootste instituut, dat aan den vrede gewijd is en van de mogendheden, zou de Japansche agressie weldra ook die mogendheden bedreigen, zoodat zij in haar eigen verdediging zouden moeten voorzien. Wellington Koo bezag daarna de moreele zijde van de kwestie en verklaarde, dat de ver dragen en het pact, dat men plechtig gesloten heeft, geëerbiedigd moeten worden. Om te be ginnen moet strenge afkeuring worden uitge sproken over deze politiek van voortdurende agressie, die tot een duidelijke schending van het internationale recht en van de verdrags verplichtingen wordt. Vervolgens moet de ille gale blokkade der Chineesche kusten, die een aanslag op gevestigde scheepvaart- en handels rechten beteekent, uitdrukkelijk veroordeeld worden. Spr. sprak de hoop uit, dat men ook de ver schrikkingen der luchtbombardementen, door Japansche vliegtuigen gericht tegen Chineesche non-combattanten en vreemdelingen, zal ver- oordeelen. De toestand in Europa staat niet los van de situatie in het Verre Oosten: hy vloeit voort uit het feit, dat men het pact niet heeft doen eerbiedigen tijdens de crisis in Manütjoerije. De vrede is ondeelbaar en zün handhaving is een zaak van algemeen belang. Indien het door de Japansche agressie ge schapen probleem in het Verre Oosten op be vredigende wijze wordt opgelost door toepassing van de beginselen van het pact, zal dat zeer zeker een heilzame uitwerking op Europa heb ben en den weg voor een Europeesche regeling voorbereiden. Het beginsel van gemeenschap- peiyke veiligheid, dat aan het pact ten grond slag ligt, is de eenig logische en stevige basis van elk vredesstelsel. De toestand in het Verre Oosten vraagt snelle maatregelen van den Vol kenbond. De Chineesche regeering heeft een formeel beroep op den Bond gedaan op grond van de artikelen 10, 11 en 17 van het pact. De raad heeft thans te beslissen of hijzelf de kwestie wil onderzoeken en maatregelen nemen, of de Volkenbondsvergadering er in wil kennen of de kwestie verwijzen naar de consultatieve commissie, die in 1935 door de vergadering in gesteld is voor het Japansch-Chineesche con flict, aldus besloot Wellington Koo, wiens rede met een harteiyk applaus werd begroet. De Aga Khan deelde mede, dat vanmid dag verscheidene commissies zullen ver gaderen. Daar zich niemand heeft laten in schrijven voor de algemeene besprekingen, kon de datum voor de volgende byeenkomst niet worden vastgesteld. Naar aanleiding van het beroep van China op den Volkenbond waarschuwen Japan sche kririgen het Geneefsche instituut tegen het gevaar, dat het wel eens tot andere resultaten zou kunnen leiden dan die, welke worden verwacht, indien men zich in het Japansch-Chineesche conflict zou mengen zonder begrip te toonen voor den waren toestond in Azië, Fel protest van Wellington Koo te Geneve tegen den Japanschen aanvaL Medewerking van Italië aan het plan van Nyon is nog niet onmogelijk. In Noord-China vindt de opmarsch der Japan ners gestadig voortgang. Toestand van Koningin Alexandrine vooruit gaande. Anarchisten-onlusten in Asturië. Tusschen Nederland en België zullen besprekin gen worden gehouden over toepassing Kon. be sluit betreffende hypothecaire leeningen. Auto door trein gegrepen op onbewaakten over weg bij Mijdrecht; bestuurder licht gewond. Sleepschip op het IJsselmeer door slecht weer overvallen en gezonken; opvarenden gered. Auto op onbewaakten overweg bij SchoorI tegen motortram gebotst; een zwaar gekwetste. Beurs van New York: Noteeringen brokkelden af, later volgde eenig herstel; slot flauw. Twee maal twee is vier. Het is zoo eenvoudig. Maar ouders en onderwij zers kennen de bezwaren om het kinderen te leeren. Toch lijkt niets zoo aannemelijk, zoo gewoon, zoo onaantastbaar voor discussies. Twee maal twee is vier. Ook het bestaan van een Cod is zoo\ aannemelijk en voor een kinderbegrip zoo logisch. Maar naarmate de mensch ouder wordt, komen soms de moeilijkheden. Geloof is tenslotte een genade. Maar we moeten onszelf rijp houden voor die genade en we moeten de redelijk heid van ons geloof in een God deug delijk gefundeerd weten. Daarom is het noodig, dat de gronden van ons geloof hecht in ons zijn. Wij moeten nagaan, waarom twee maal twee vier is, waarom het zoo redelijk is, dat er een God bestaat. We moeten ons be reid houden om de genade te ont vangen ofwel die genade waardig zijn. Woensdagavond reed een groote bestelauto van de firma Van Doorn te Groningen, gela den met stukgoederen, van Groningen naar Leeuwarden. Plotseling zwenkte de wagen op den Frieschen straatweg bij Slaperstil, gem. Hoogkerk, met onverminderde vaart sterk naar links, raakte eerst een juist passeerenden wiel rijder, botste vervolgens tegen een boom en vloog daarna in brand. De fietser, de 24-jarige smidsknecht J. Westerhof uit Leegkerk, die van zün werk^ te Aduard op weg naar huis was, werd ver scheidene meters weggeslingerd. Door om wonenden, die kwamen toesnellen, werd hij na eenig zoeken in een stoot gevonden, doch bleek reeds overleden te zijn. De 24-jarige bestuurder van den bestelauto, Is. de Vreeze uit Groningen en een naast hem zittende vriend, H. Postema uit Zuidhorn, die voor plezier meereed, wisten zich, hoewel zwaar gewond, uit de geheel vernielde en brandende cabine te werken. De Vreeze kon nog mededee len, dat er iets aan de stuurinrichting had ge haperd, doch daarna verloor hy het bewustzün. Verscheidene doktoren uit de omgeving ver leenden hulp, waarna de beide zwaargewonden naar het academisch ziekenhuis te Groningen, werden vervoerd. Het parket, onder leiding van mr. Meinders- ma, stelde ter plaatse een onderzoek in. De bestelauto en de lading zyn geheel door het vuur verwoest. (Ni i i v uuu\IUlHlllllim>j<);) i i Stand op Donderdag 1 uur v.m. 748.2 Vorige stand 747.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1