Hevige regenval belemmert den strijd bij Sjanghai Aanvullend accoord van Nyon Het nieuws van heden Belangrijke troepenont schepingen der Japanners Overstroomingen bij Grenoble m De overval op de Missiestatie De strijd in Asturië DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1937 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAüLAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM s TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20773 Japansche oorlogsschepen hebben een aanval gedaan op het eiland Hainau De strijdwijze der Chineezen De strijd in het Noorden De Japansche verliezen Hongersnood dreigt in Sjanghai Het Weer Sneltrein ParijsMarseille gederailleerd De niet-inmengings- commissie - Maatregelen van Nyon worden ook uitgebreid tot aan de oppervlakte varende schepen Heden publicatie van den tekst De Nederlandsche pater Willems vrijgelaten Brand in de Rotonde te Weenen De „Blauwe Sultan" plechtig door Franco in audiëntie ontvangen Franco en de torpedo- aanvallen Ontstemming onder de Arabieren Ontevredenheid over de ontwik keling der Palestijnsche kwestie Bombardements vliegtuig verongelukt Drie inzittenden gedood Noodweer boven Londen De groote koepel naar beneden gestort De oorzaak van den brand Radio Duitsch boek op den Index Groote brand te Topotz Honderdtwintig woonhuizen in de asch gelegd NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct, fngez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. SJANGHAI, 17 September (DNB) In verband met den zwaren regenval was de activiteit aan de fronten van Sjanghai vandaag gering. Het gebruik van tanks en van het zware Japansche geschut, die thans aan land gebracht zijn, is in het doorweekte gebied vrijwel onmogelijk. Nabij Tsjapei en Kjangwan vonden artilleriege- vechten plaats. Het front loopt thans van LjoehoLotien, ten Westen van Ljoehang en de internationale renbaan van Tsjapei, Japansche vliegers hebben Poetoeng gebom bardeerd. Ook de Chineesche mitrailleurnesten lh de nabijheid van Whangpoe zijn herhaalde lijk gebombardeerd. De woordvoerder van het Chineesche hoofd kwartier heeft aan persvertegenwoordigers me degedeeld, dat op verscheidene punten van het front bij Sjanghai hevig gevochten wordt, doch dat de voortdurende regen een samenhangende actie aan beide zijden onmogelijk maakt. De Japansche pogingen tot het binnendringen in de Chineesche liniën bij Kwangwan zijn mis lukt. Bij wijze van represaille tegen Chineesche aanvallen in Hongkioe en Sjapei hebben de Japanners de wijk bij het Noorderstation ge bombardeerd. Een landingspoging aan den oever van Poetoeng werd verijdeld, doch 4000 Japan ners zijn te Joekoeng aan wal gezet, terwijl ook bij Loeho belangrijke ontschepingen worden voibracht. Generaal Matsoei, opperbevelhebber der Japansche troepen, en vice-admiraal Ha- segiwa, commandant van het Japansche es kader, hebben een gezamenlijke actie inge zet, die ten doel heeft, de Chineezen uit de buurt van Sjanghai te verdrijven. De Ja panners hebben gisteren nieuwe versterkin gen ontvangen. De voorhoede heeft, ge steund door andere detachementen, Mats- jiau ten Noorden van Sjanghai na een strijd van twee uur genomen. Aan het Oostelijk front is een hevige aanval geo pend op de Chineezen, die zich nog te Kiangjantsjen bevinden. liet bericht van het Japansche ministerie van °orlog, volgens hetwelk 100.000 Chineezen door Qen Japanschen opmarsch in het Noorden ge doleerd zouden zijn, wordt gedeeltelijk beves tigd. Te Peiping ts namelijk vernomen, dat de japanners gisteren, na over de Tsjoema ge- bokken te zijn, een deel van den spoorweg bij 'hghan ten Zuiden van Tsjotsjau bezet heb- en, zoodat 50.000 Chineezen in den sector Li- j^ghsian afgesneden werden. Intusschen ruk- de Japanners op tot een punt op 15 mijl an Tsjotsjau, waardoor de Chineezen gevaar °°Pen tusschen de beide Japansche afdeelin- sen vernietigd te worden, tenzij zij in de ber- «h in den omtrek vluchten. De Japanners be- 6ren ook nieuwe vorderingen in Sjansi ge haakt te hebben. Naar het Chineesche agentschap Central News meldt, hebben gisteren drie Japansche oorlogsschepen de Chineesche forten van Hoihow, de voornaamste haven van het eiland Hainan, beschoten. De forten beant woordden het vuur, waarna de oorlogs schepen zich verwijderden. Dit, zoo wordt gemeld, Is de eerste aanval op het eiland Hainan sedert het uitbreken van het con flict. Volgens mededeeling van de admiraliteit zijn 1 16 September in totaal 1.014 man der Ja- tui Che marilie gesneuveld, terwijl 23 vlieg- gen verloren gingen. De Japansche marine- ./.egtuigen vernielden 205 Chineesche vlieg- gen en 34 vliegtuigloodsen. n het communiqué wordt toegegeven, dat Oo^rfn ten ZW- van Jangsjantsjen, aan het ijv, Ik front van Sjanghai, een Japansch 'nevliegtuig door de Chineesche artillerie neergehaald. Een buitenlandsch militair deskundige eeft tegenover een vertegenwoordiger van Havas een verklaring afgelegd, waarin hij °m. zeide: „De veldslag rondom Sjanghai bevestigt de superioriteit van het Japansche °orlogstuig, maar heeft de opmerkelijke Vaarde van den Chineeschen soldaat in het licht gesteld. De Chineesche troepen heb ben zeer zware verliezen geleden tengevolge *lan de bombardementen, de tegenstand der chineesehe infanteristen heeft echter den °Pmarsch der Japanners, die eveneens zware Verliezen hebben geleden, zeer moeilijk ge haakt." Chineesche troepen hebben de volgende tje lek gekozen: Om het intensieve geschutvuur vu Japansche oorlogsschepen te ontwijken, welk de aanvallen voorbereidt, verlaat de Chi- Sclle infanterist de eerste linies en gaat tot tto tegenaanval over, wanneer de Japansche ePen het nog niet georganiseerde terrein be zetten. Er ontstaan dan gevechten van man tegen man, waarbij de Chineezen zich bedienen van bajonetten en groote sabels en waardoor de opofferingsgeest van de Chineesche soldaten hun een overwicht geeft." De genoemde buitenlandsche militaire des kundige is van meening, dat de Chineesche strijdkrachten langen tijd stand zullen houden, zoo niet in de tegenwoordige linie, dan toch ten minste op de linie KiatingNantsino. In ieder geval zijn volgens hem de 80.000 Japansche sol daten, die zich thans voor Sjanghai bevinden, beslist noodig om de streek SjanghaiSoetsjoe bezet te houden. SJANGHAI, 17 Sept. (Reuter). Tenzij de Ja panners toestaan, dat rijst en andere levens middelen worden betrokken uit de pakhuizen, die in de door de Japanners bezette gebieden zijn gelegen, zal de Chineesche bevolking van Sjanghai, die met eenige honderdduizenden vluchtelingen is aangegroeid, met een ernstig voedselgebrek te kampen krijgen. Tot dusver zijn alle pogingen, de noodige vergunningen te krij gen, mislukt. De Britsche ambassadeur, Hugessen, die her stellende is van de verwondingen, die hij on langs bij een aanval van Japansche vliegtui gen heeft opgeloopen, hoopt op 7 October naar Hongkong te kunnen vertrekken. China heeft door bemiddeling van de Chi neesche ambassade te Washington uiting gegeven aan zijn ernstige teleurstelling over den door Roosevelt genomen maatregel, die het vervoer van wapens en munitie naar Japan en China met de aan den staat be- hoorende schepen verbiedt. Verwachting: Meest matige Zuidelijke tot Westelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk re- genbuien met kans op onweer, iets kouder. Verdere vooruitzichten: Tijdelijk wel- licht iets minder buiig. GRENOBLE, 17 Sept. (Havas) Door den zwaren regenval van verscheidene dagen is ernstige schade aangericht in de nabijheid van Grenoble en aan weerszijden van de Rhone. Op verscheidene plaatsen is het treinverkeer onmogelijk geworden. Te Tain is gisteravond een goederentrein ontspoord, terwijl de snel trein ParijsMarseille bij Beauchate gederail leerd is. De telefoonverbindingen zijn op vele plaatsen verbroken. Beken zijn buiten haar oevers getreden, waardoor vele bruggen zijn weggesleurd en de wegen alom versperd zijn. Te Bougechamnulad zijn verscheidene huizen ingestort. Een jong meisje wordt vermist. LONDEN, 17 Sept. (Reuter) Er is nog geen enkele bijeenkomst van de non-interven- tieeommissie vastgesteld. Geen der in de com missie vertegenwoordigde landen heeft ook om bijeenroeping hiervan verzocht. Fransche infanterie steekt bij de manoeuvres, die in Normandië worden gehouden, een rivier over GENèVE, 17 Sept. (Havas) De aanvul lende overeenkomsten van Nyon zijn heden avond geteekend. Het aanvullend accoord verzekert „hulp en bescherming" aan de koopvaardijschepen, wel ke aangevallen worden door vliegtuigen en aan de oppervlakte varende schepen, die zich niet houden aan de beginselen van het internatio nale recht, welke bij het verdrag van Londen algemeen zijn erkend. Koopvaardijschepen, die onder Spaansche vlag varen, vallen buiten deze maatregelen. Indien de aanval wordt gedaan door een boven-water-schip, waarvan de ton nage en de sterkte grooter zijn dan die van de patrouilleerende vaartuigen, zullen deze een beroep doen op de andere leden der patrouille. Op verlangen van Politis, die gesteund wordt door de andere vertegenwoordigers der Balkan entente, moesten aan de bepalingen betreffende de bestrijding van aanvallen van aan de opper vlakte varende schepen en luchtvaartuigen nauwkeurige omschrijvingen worden toegevoegd De mogendheden zijn hiertoe vanavond opnieuw bijeengekomen. In conferentiekringen verklaart men, dat de vertraging in de afwerking der overeenkomst niet te wijten was aan moeilijkheden van poli- tieken aard. Het debat was van zuiver juridisch karakter. Politis merkte in de zitting van van morgen op, dat bepaalde clausules op tweeerlei wijze zouden kunnen worden uitgelegd en wenschte dus een nauwkeuriger redactie. Zijn zienswijze werd door de Balkan-entente ge steund en tenslotte aanvaard. Er zou, naar men verzekert, geen enkel oogenblik sprake zijn geweest van Italië en de voorwaarden voor het eventueel toetre den van dat land. Ook zouden de door Ne- grin gisteren genoemde eischen niet verder besproken zijn. De ondercommissie van deskundigen, die be last waren met de redactie der teksten betref fende de bestrijding van aanvallen door aan de oppervlakte varende schepen, is vanmiddag zonder moeilijkheden tot volledige overeenstem ming gekomen. De vooral door Politis verlangde nauwkeurige omschrijvingen hadden betrekking op de ver plichtingen der staten, die belast zijn met de bescherming der koopvaardijschepen in hun territoriale wateren. Men kwam overeen, dat deze bescherming niet dwingend verleend wordt. De publicatie van den tekst is uitgesteld tot morgen, opdat tevoren de Italiaansche regeering er van in kennis gesteld kan wor den. De oorlog in China veroorzaakt naast veel leed een geweldige schade. Gezicht van de Wangpoe op het brandende stadskwartier van Sjanghai, Poetoeng SJANGHAI, 17 Sept. (Havas) Uit Peiping wordt gemeld, dat de Chineesche bandieten, die eind Augustus een overval pleegden op de Missiestatie der Fransche Maristen te Hei- Shan-Kau, drie van de zes buitenlandsche gij zelaars,. die zij nog gevangen hielden, in vrij heid hebben gesteld, namelijk den Nederlander pater Willems, den Hongaar broeder Otto Ra phael en den Tsjecho-Slowaak broeder Ed- mond Stephanus. SANTANDER, 17 Sept. (Havas) De recht- sche afdeelingen hebben haar druk aan de kust verminderd om des te meer pressie te kunnen oefenen op het centrum van het frdnt in het gebergte. Sedert eergisteren vallen de rechtsehen de stellingen in de Cordillera de Cuera aan, die met de Sierra de Covadonga de grootste natuurlijke be lemmering in dit gebied vormt. De aanval lers zijn aan weerszijden van de rivier ge vorderd, aan den rechteroever tot La Vega de Masdola, aan den linkeroever tot de grens tusschen Asturië en Leon. De Asturi- sche miliciens, die gisteren bij Cabrales, dat genomen werd, weinig tegenstand boden, verdedigen zich thans hardnekkig. De Asturiërs blijven ook krachtige tegenaan vallen richten op den berg Los Celleros en den Pas van Pajares. Het slechte weder en de be wolkte lucht verhinderen het opstijgen van rechtsche vliegtuigen. De „Blauwe Sultan", die het bewind voert over het onder Spaansch protectoraat staan de Ifni aan de Westkust van Marokko, is hier aangekomen. Hij is plechtig door ge neraal Franco in audiëntie ontvangen. De sultan gaf uiting aan zijn toegewijdheid je gens het rechtsche Spanje. Hij en zijn man nen zijn te allen tijde bereid dit te verde digen. Van welingelichte zijde wordt volgens het Duitsche Nieuwsbureau bevestigd, dat de regeering van Franco de niet-inmengings- commissie in kennis zal stellen van het re sultaat van haar onderzoek in verband met de torpedo-aanvallen in de Middellandsche Zee. De rechtsche Spaansche regeering is van meening bewijzen in handen te hebben, dat op zijn minst twee der piraten-onder zeeërs tot de marine van Rusland behooren. Uit La Rochelle wordt aan het blad „France Bordeaux et du Sud Ouest" gemeld, dat gister avond ter reede van La Pallice het Britsche s.s. „Stanmore" is aangekomen, dat onderweg naar »ULA* ■W Ten einde den Japanschen opmarsch in de Chineesche wijk te Sjanghai te stui ten, hadden de Chineezen op alle belangrijke kruispunten barricades opgericht Rive de Sella, nabij Gijon, waar het vluchte lingen aan boord had zullen nemen, op vijf mijl van de kust door het geschut der rechtsehen beschoten was, tengevolge waarvan het terug heeft moeten keeren. Het schip werd echter niet geraakt. JERUZALEM, 17 Sept. (Reuter) Het te Jaffa verschijnende blad „Falastin" bevat thans de eerste aanwijzing, dat de Arabieren de nieuwe Britsche commissie, die naar Palestina zal worden gezonden, wellicht zullen boycotten en zullen weigeren te onderhandelen op basis van een verdeeling van Palestina. Het blad schrijft o.m., dat de rede, die Eden op 14 dezer voor den Volkenbondsraad heeft gehouden, heeft aange toond, dat Engeland de voorkeur geeft aan de Joden, zoodat medewerking der Arabieren on mogelijk is. LONDEN, 17 Sept. (Havas) Ter hoogte van Conway in Noord-Wales is wanmorgen een bombardementsvliegtuig van de basis Penrhos in zee gevallen. In en bij het wrak heeft men drie lijken gevonden. LONDEN, 17 Sept. (Havas) Een zeer heftig onweder, gepaard gaande met een hevigen regenval, heeft zich vanmorgen ontlast boven de streek van Londen en de aangrenzende graafschappen. Vier kabelballons werden op de militaire terreinen van Cardington door den bliksem vernield.En ziin seen slachtoffers te betreuren. WEENEN, 17 Sept. (D.N.B.) Door onbe kende oorzaak is brand uitgebroken in de Rotonde, het kolossale gebouw, waarin de Weensche jaarbeurs pleegt te worden gehouden. Reeds is de groote koepel met donderend la waai ingestort. Voor zoover bekend, zijn er geen menschenlevens te betreuren. Volgens nadere berichten staat het geheele gebouw in vlammen en is het niet meer te redden. Vanmiddag kwam bondspresident Miklas ter plaatse aan en even daarna bondskanselier Schuschnigg. Tienduizenden slaan het vernie lende werk van het vuur gade. De Weensche Rotonde werd tijdens de Ween sche wereldtentoonstelling op het einde van de vorige eeuw gebouwd. De machtige koepel vormt een kenmerkend onderdeel in het stadsbeeld van de Oostenrijksche hoofdstad. Het gebouw had een middellijn van honderd meter. Nader wordt nog bericht, dat de brand in het geweldige gebouw der Rotonde tot in den avond heeft voortgeduurd. Het gebouw is tot op de fundamenten afgebrand. In nauwelijks een kwartier tyds brandde het reusachtige gebouw aan alle vier de toe ken. Reeds na 25 minuten stond vast, dat niets gered kon worden. De vlammenzuilen, die omhoog schoten, bereikten een lengte van honderd meter en waren ver buiten Weenen, tot op het platte land van Neder- Oostenrijk te zien. Aangezien op het oogen blik, waarop de brand uitbrak, de in de Rotonde werkende arbeiders schafttijd had den, zijn geen persoonlijke ongelukken ge beurd. Talrijke brandweermannen echter bekwamen rookvergiftigingen. Hedenavond deelde de directeur van de stedelijke brandweer, ir. Wagner, door de radio mede, dat geen sprake kan zijn van een kort sluiting, zooals men eerst gedacht had. Alle electrische leidingen waren op het moment, waarop de brand uitbrak, uitgeschakeld. Slechts aan twee dingen kan gedacht worden: onvoor zichtigheid of brandstichting. Volgens berichten in de bladen zouden reeds verscheidene verdachte personen in arrest zijn gesteld. De politie heeft alle manschappen, die vrij van dienst waren, opgeroepen en ze voor alarm gereed gehouden. De president van de Wiener Messe A. G„ de vroegere minister van handel Heinl, heeft tegenover vertegenwoordi gers van de pers medegedeeld, dat den laatsten tijd reeds driemaal in de Rotonde brand is uitgebroken. Steeds echter had het personeel van het huis de vlammen kunnen blusschen. De hevige regenval bij Sjanghai verhindert een geregeld gevecht. Aanvullend accoord van Nyon onderteekend. Hevige brand heeft de Weensche Rotonde in asch gelegd. In het gebergte van Asturië wordt geregeld ge streden. De oefening van de lichte Brigade in den Ach terhoek. In Indië is 90 pCt. der leeningen geconverteerd. De vrije inschrijvingen op de Indische leening 1937 A kunnen ten volle worden toegewezen. Benoemingen in het bisdom 's Hertogenbosch. Jubileum-congres van het P.B.N.A. te Arnhem. Beurs van New York: Stemming gedrukt, koer sen liepen terug. De radio is een onmisbaar instru ment geworden in het gewone huise lijke leven. Wanneer we de stilte wil len verdrijven zetten we Hilversum aan en wanneer we de stem van een kijvende gedienstige willen overtroe ven stemmen we Luxemburg af. Ge luid met geluid verdrijven. We halen heel de wereld naar ons toe en nooit kunnen we een dorren redenaar of een vervelende juffrouw-over-de- wasch zoo snel en zoo radicaal den mond snoeren als bij de radio. Klokke acht weten we 's avonds het wereld nieuws en we redeneeren. over Men gelberg's opvatting van de negende en over den indruk van Hitler's zeggings kracht met nog meer gezag dan wan neer we er bij waren geweest. Vroeger moest je opera en operette bezocht hebben om de aria's en melodietjes te kunnen nazingen. Thans zingt de radio ze ons voor in de huiskamer. Een preek wordt even oneerbiedig af gebroken als een morgenwijding of de ochtendgymnastiek-oefening. We worden aan alles zóó gewoon en we hebben heel de wereld zoo vlak ach ter de deur, dat we geestelijk boven onzen stand leven.... radio. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 17 September: De Congregatie van het H. Officie heeft het Duitsche boek van Burghard Assmus: „Ont hullingen over het zedenbederf in de kloosters" op den index geplaatst. PRAAG, 17 Sept. (D.N.B.) Te Topotz is vanmorgen vroeg een brand uitgebroken, welke door den krachtigen wind met razende snel heid om zich bean greep. Om 10 uur vanmor gen waren reeds 120 woonhuizen in de asch gelegd, en nog had men het vuur niet kunnen bedwingen. Niet minder dan dertig brandwe ren nemen aan het blusschingswerk deel, als mede militairen. Stand op Zaterdag 1 uur v.m. 746.4 yorigc stand 745.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1