Algeheele terugtocht der Chineezen in het Moorden Rede van Negrin te Genève Toespraak van den H. Vader Delbos verdedigt den Volkenbond Aerts ernstig gewond J. HUIZING AANVAL OP BRITSCHEN TORPEDOJAGER Op groep kinderen ingereden Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 19 SEPTEMBER 1937 - OCHTENDBLAD EUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 -- TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Jrbor Haarlem en Agentschappen per {week 25 centper kwartaal f 3.25per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20775 „Italië stuurt naar Spanje nog eens zooveel troepen als er reeds zijn" Vijf eischen aan den Volkenbond „In Duitschland wordt een profeet verheerlijkt, die schrijft tegen alles wat Christelijk is" Nederland houdt vast aan zijn geloof Het Weer Vliegtuig laat zes bommen vallen Een zevental werd gewond, van wie er drie in ziekenhuis te Haarlem zijn opgenomen De brand in Weenens Rotonde Twee personen gearresteerd Lotien in handen der Japanners De inname van Fengtsjen ver sterkt de kansen, om een autonoom Binnen-Mon- goolsch Rijk ie stichten Japansche blokkade versterkt Vrijdag werd te Den Helder het nieuwe militair tehuis „Maris Stella" ingewijd door den hoogeerw. heer Mgr. kolonel J. J. J. Noordman, hoofdaalmoezenier van le ger en vloot. Tijdens de toespraak van den hoofdaalmoezenier. Chineesch generaal gearresteerd Mevrouw Tsjang Kai Sjek in Sjanghai Een verklaring van minister Schmidt Oostenrijk dingt niet naar zetel in den Volkenbondsraad „Wij moeten spreken van een crisis van den vrede, niet van een crisis van den V olkenbond" Het Palestijnsche vraagstuk Tijdens het te Mee helen gehouden criterium gevallen Een geheele gemeente raad treedt af Wegens de onvoldoende veiligheid aan de Fransch-Spaansche grens DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Sabotage UTRECHT, Choorstraat 32, Tel. 14803 Haarlem Gr. Houtstr. Oproep van Kardinaal Lienart Om hulp te verleenen aan de Baskische vluchtelingen WAAROM NOG ELDERS ERGERNIS WANNEER DE ROEMER PRIMA IS? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleineannonces „Omroepers" zie de rubriek. GENèVE, 18 Sept. (Havas) De Spaansche minister Negrin heeft vanochtend in de Vol kenbondsvergadering een redevoering uitge sproken, welke hij besloot met de volgende eischen;. 1) Herstel van de vrijheid van handel ten gunste van het Republikeinsche Spanje. 2) De doeltreffende toepassing van maatrege len tot evacuatie van in Spanje strijdende vreemdelingen. 3) Uitbreiding van de overeenkomst van Nyon tot bescherming der Spaansche vloot. 4) Erkenning door den Volkenbond, dat Span je het slachtoffer van een aanval is geworden. 5) Verwijzing van het deel van het rapport van den secretaris-generaal inzake de Spaan sche kwestie naar de zesde commissie, n.l. die Voor politieke kwesties. De geheele redevoering behandelde het beloop Van den strijd tot nu toe en de behandeling door de niet-inmengingscommissie. Hij verwees naar de telegramwisseling tusschen Franco en Mussolini na de verovering van Santander en gaf een rechtstreekseh antwoord op de door Hitier te Neurenberg uitgesproken redevoering. Negrin verklaarde: „Wij meten vandaag de nauwkeurige draagwijdte onzer woorden af en verklaren, dat Italië bezig is naar Spanje een leger te zenden, dat tweemaal sterker is dan het leger, dat er zich op het oogenblik bevindt." Aan het eind van zijn redevoering heeft de Spaansche minister-president-, Negrin, de As semblée verzocht de volgende resolutie aan te nemen „De Assemblée besluit het hoofdstuk uit het verslag van den secretaris-generaal, betrekking hebbende op den toestand in Spanje, te verwij zen naar de zesde commissie." De aandacht van het Spaansche volk, zoo besloot Negrin, is ditmaal bijzonder gevestigd op de besluiten welke de Assemblée zal nemen. Onze Romeinsche correspondent seint ons ö.d. 18 Sept.: De Paus heeft heden talrijke pelgrims in par ticuliere audiëntie ontvangen, in het bijzonder Oostenrijkers, Duitschers, Franschen en ook eenige Nederlanders. In zijn toespraak zinspeelde Z. H. op den bin- henlandschen toestand in Oostenrijk. Zich rich tende tot de Oostenrijkers zeide hij hen heel in bet bijzonder te verwelkomen, in dit ook voor Oostenrijk zoo ernstige uur. De Paus zeide te hopen, dat Oostenrijk altijd trouw moge blijven aan de Kerk en dat het zijn katholiek karakter hioge bewaren, als vertegenwoordiger van het katholieke geloof in Midden-Europa, dat zulk een voorbeeld hard noodig heeft. Zich vervolgens richtende tot de Duit schers zeide de H. Vader: „Wat moeten wij zeggen, of liever, wat moeten wij niet zeg gen op dit zoo ernstige en zoo moeilijke tijd stip voor het katholieke geloof en voor hen die trouw wenschen te blijven aan de Kerk van Rome? Wat moeten wij zeggen, nu men in hun vaderland een nieuwen profeet ver heerlijkt, die handelt en schrijft tegen alles Wat katholiek en christelijk is? Sprekende tot de 37 Nederlandsche pelgrims: Seide de H. Vader": „Gij zijt gekomen uit een land dat zoovele on schatbare verdiensten heeft voor de katholieke blissiën. Men kan zeggen dat Nederland een machtig land is wegens zijn benijdenswaardigen bloei, blaar men moet daaraan tevens toevoegen dat Öeze bloei onzen missiën ten goede komt. Wij zeggen dit bij iedere gelegenheid als wy tot onze Nederlandsche kinderen spreken, maar Wij willen het heden nogmaals herhalen. En iederen keer moeten Wü daarbij uiting geven aan Ons vertrouwen, dat de Nederlandsche katholieken altijd trouw zul len blijven aan de Kerk, Haar doctrine en Haar discipline. Nederland kent ook zulken die trachten het van de rechte wegen af te voeren, maar het Nederlandsche volk houdt vast aan het oude geloof, het geloof der vaderen, het ge loof der oude glorievolle tijden". 5 Verwachting: Matige tot zwakken, Zuid-Westelijke tot Westelijken of Noord- Westelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, mogelijk eenige regenbuitjes, weinig verandering in tem- j§ peratuur. Verdere vooruitzichten: Afnemend buiig. jS Geseind Zaterdagavond om 20.40 uur EE aan alle posten: „Attentiesein n,eer." LONDEN, 18 Sept. (Reuter) Zes zware bommen zijn gisteren door een vliegtuig uit geworpen in de buurt van den Britschen torpedojager „Fearless", die ter reede van Gijon ligt. Hef vliegtuig keerde terug in de richting van Gijon. Er zijn geen slachtoffers te be treuren en er is ook geen schade aange richt. Dit bericht wordt door de Britsche admirali teit bevestigd. Overigens bezit men te Londen nog geen enkele aanwijzing omtrent de identiteit van het aanvallende vliegtuig. Dit nieuwe incident wordt evenwel beschouwd als een bewijs, dat het aanvullend accoord van Nyon verre van nutteloos is. Men vertrouwt, dat nu nieuwe vliegtuig patrouilles uitgezonden zijn, men met behulp van de Fransche strijdkrachten, dergelijke inci denten zal kunnen vermijden, of eventueel de bewerkers ervan zal kunnen straffen. Dez aanval op de „Fearless" was de negende, die tegen Britsche eenheden werd begaan. Zaterdagavond reed op den Heerenweg te Heemstede in de richting Haarlem een auto, met als leerling-chaffeuse mevrouw R. de V., geb. ten K., onder toezicht van den heer A. A. van M., beiden wonende te Vlaardingen. Even voorbij de buitenplaats Groenendaal wilde de bestuurster een auto passeeren. Daar evenwel uit de richting Haarlem eenige auto's naderden, trachtte mevrouw de V. haar voor rijder rechts te passeeren. Tegelijkertijd kwam uit de van Merlenlaan een auto. Uit vrees voor een botsing wilde mevrouw de V. de van Mer- leplaan inrijden. De heer van M. greep echter het stuur om te trachten het erf van huize „Zuiderhoek" op te rijden. Dit bleef echter bij een poging. De auto botste tegen een paal van het hek van de villa. Juist was uit de van Mer lenlaan een groep van negentien kinderen van het Doopsgezinde kinderhuis te Haarlem met een leidster het hek voorbij geloopen. Na de botsing met den paal schoof de auto nog een eind door, waarbij de wagen ach ter op de groep kinderen inreed. Een zeven tal werd hierbij gewond. Van dezen moesten er drie met beenbreuken en andere verwon dingen naar het Diaeonessenhuis te Haar lem worden vervoerd. Een voorbijkomend geneesheer, later bijge staan door drie andere dokters uit Heemstede, verleende bij dit ongeluk de eerste hulp. De vier lichtgewonde kinderen zijn naar het Doops gezinde kinderhuis teruggegaan. WEENEN, 18 Sept. (Havas). De politie heeft twee personen in hechtenis gesteld, die er van verdacht worden op onbedachtzame wijze brandende sigaretten te hebben weggeworpen waardoor de brand in de Rotonde zou zijn ver oorzaakt. De Chineesche troepen hebben de voorsteden van Sjanghai aan de Japanners moeten prijsgeven. De aftocht der troepen werd door Chineesche soldaten ge dekt, die met ware doodsverachting de naderende Japanners opwachtten PEIPING, 18 Sept. (Reuter). De Chinee sche troepen zijn volledig op den terugtocht ten Zuid-Westen van Peiping. Het Chinee sche garnizoen te Sjoesjau staat voor het dilemma zich over te geven of vernietigd te worden. Gebruik makende van de betrekkelijke vei ligheid, teweeggebracht door de terugtrekking der Chineesche troepen in de zone van Sjanghai en Woesoeng, bereiden de Japanners een of fensief voor, dat zal worden ingezet, zoodra de omstandigheden zullen veroorloven gebruik te maken van gemechaniseerde eenheden. Intusschen is de artillerie aan beide zijden in actie. De Japanners schieten evenwel tien granaten af in den tijd dat de Chineezen er met een moeten volstaan. Het ministerie van Oorlog heeft vanmiddag medegedeeld, dat de slag bij Tsjautsjau een voor de Japanners gunstig verloop heeft. Het gros der Japansche troepen is vanmorgen de stad binnengetrokken. Ten Westen van Tsjautsjau en Soenglintien rukten de Japanners verder op. Ook aan het front bij Tatoeng wordt verbitterd gevochten. De Chineezen hebben stellingen langs het binnengedeelte van den grooten muur met Jenmankwan als centrum betrokken. Uit Tatoeng wordt gemeld, dat een Japansche colonne aan het front van Sjansi alle Chinee sche soldaten in dezen sector heeft uitgeroeid en Fengtsjen heeft bezet. Aan het front van Sjanghai blijven de Japanners oprukken. De Chineesche autoriteiten laten alle strategische punten versterken in de nabijheid van de in ternationale concessie en van de Chineesche wijk. Aan het front in het Noorden worden de verliezen der Chineezen, tot 17 September, ge raamd op 6.000 dooden en gewonden. Aan het veroveren van Fengtsjen door het Japansche leger in Noord-China, wordt groote beteekenis gehecht. Fengtsjen ligt aan den spoorweg KalganSoeijoean en is het eerste, belangrijke steunpunt op den weg naar de provincie Soeijoean van Bin- 1 nen-Mongolie. De provincie Tsjahar is reeds lang onder Japanschen invloed. De provincie Soeijoean is het evenwel tot nog toe steeds gelukt aan Japans politieke en militaire veroveringspo gingen te weerstaan. Door de inname van Fengtsjen heeft de be weging om een autonoom Binnen-Mongoolsch rijk te stichten onder Japansche leiding, weer nieuwe kansen gekregen. De Chineezen geven, volgens een bericht van Reuter, thans officieel toe, dat de Ja panners Lotien heroverd hebben. Men zal zich herinneren, dat de Chineezen beweer den deze stad nog in handen te hebben. In een door het Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaken aan de buitenlandsche diplomatieke vertegenwoordigers toegezonden nota worden maatregelen ter verscherping van de blokkade der Chineesche kust aangekondigd. Daar er Chineesche schepen zijn, die aan de blokkade trachten te ontsnappen door zich op een andere nationaliteit over te schrijven, zal de Japansche regeering een dergelijke handeling niet erkennen, als zij na de proclamatie van Hasegawa van 25 Augustus geschied is, tenzij de overschrijving gedaan is volgens de wetten van het desbetreffende land en in hoofdzaak reeds ten uitvoer gelegd is. In geval van twijfel zullen de vereischte maatregelen, zooals onder zoek, worden genomen. Uit Tai-joean wordt gemeld, dat op bevel van de militaire autoriteiten, generaal Li Foe Yin is gearresteerd, de comamndant van 't 61e leger corps, belast met de verdediging van het Noor den der provincie Sjansi. Men verwijt hem gebrek aan energie, hetgeen geleid heeft tot het verlies van Tatoeng en verscheidene andere belangrijke plaatsen. De bombardementsgevaren trotseerende, is de echtgenoote van maarschalk Tsjang Kai Sjek per auto uit Nanking in Sjanghai aan gekomen. Zij was in het zwart gekleed en ver gezeld van een gewapende lijfwacht. Na haar identiteit te hebben aangetoond, kon zij den Engelschen verdedigingssector passeeren. De Chineesche ambassade te Tokio spreekt met nadruk de persberichten tegen, volgens welke de regeering van Nanking besloten zou hebben haar ambassadeur in Tokio, Hsoe Sjih Ying, terug te roepen. De Chineesche pers meldt, dat generaal Ma Han Sjan, d^ held van het anti-Japansche ver zet in 1932, naar Mandsjoerije vertrokken is, om aldaar een beweging te leiden van 100.000 Chineesche aanhangers, die voornemens zouden zijn de Japansche achterhoeden aan te vallen. De Chineesche ambassadeur, Wang, heeft verzocht Roosevelt 'n bezoek te mogen brengen. Men gelooft, dat hij thans bij den president zelf tegen het embargo zal protesteeren. WEENEN, 18 Sept. (Havas). In een ver klaring gepubliceerd door het „Neues Wiener Tageblatt" spreekt de minister van Buiten landsche Zaken, Guido Schmidt, de geruchten over een nieuwe oriënteering der Oostenrijksche politiek tegen. Onze verhoudingen tot Italië zijn goed, zoo verklaarde hij, en zullen zoo blijven. Vanzelf sprekend is het tevens, dat Oostenrijk niet m tegenstelling verkeert tot Duitschland. Oosten rijks onafhankelijkheid en autonomie, welks Italië blijft beschouwen als het essentieele ele ment van de Oostenrijksche politiek, alsmede zijn vrijheid van handelen, zijn de eerste doel einden, welke Oostenrijk nastreeft. Schmidt be treurde het, dat Duitschland en Italië zich bui ten den Volkenbond houden. Onder deze om standigheden, zoo voegde hij er aan toe, is het duidelijk, dat Oostenrijk niet voornemens is te dingen naar een zetel in den Volkenbondsraad, zooals men in Genève meende. Voorts kan men aannemen, aldus de minister, dat het Hon- gaarsche standpunt te dien opzichte gelijk is, GENEVE, 18 Sept. (Havas). In de Volken bondsvergadering van heden hield de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, Delbos, een belangrijke rede. De minister begon zijn betoog met te getuigen van Frarikryks geloof in het Volkenbondspact. Frankrijk, zoo zeide hü, is eenstemmig van meening, dat in het pact de veiligste waarborg ligt voor een har- monieuse en vreedzame wereld. De huidige wereld, zoo zeide Delbos, is verdeeld en wordt gekenmerkt door een geest van oneenigheid. Om den vrede te organiseeren, moet men rekening houden met de crisis welke de vrede doormaakt. Ik zeg een crisis van den vrede en niet een crisis van den Volkenbond. Iets anders is in overweging te nemen, dat het mecha nisme van den Volkenbond herzien moet worden, omdat de bond niet over de noo- dige en voldoende middelen beschikt om een vreedzame ontwikkeling der collectivi teit te verzekeren, of dat die middelen beter gebruikt moeten worden. Het is die crisis van het vredésbegrip, van dien vredeswil, welke wij in het gelaat moeten durven zien, alvorens ons bezig te houden met afgeba kende doeleinden. Aangezien de Fransche regeering vurig streeft naar den vrede onder alle volkeren, zoekt zü naar de beste middelen om dien vrede te ver zekeren. Daartoe is het niet voldoende, dat allen den vrede willen, men moet ook de voor waarden wenschen te scheppen welke een oor log onmogelijk maken, evenals men bij het streven naar gezondheid, de hygiëne beoefent, teneinde daardoor de kans op ziekten te ver minderen. Het zijn die voorwaarden van de in ternationale gezondheid, welke steeds minder in acht worden genomen, de elementaire voor waarde is zich te behoeden voor de risico's eener oorlogsbesmetting. Uit dien hoofde hebben Frankrijk en Groot- Brittannië, ziende het drama, dat het onge lukkige Spanje verscheurt, voorgesteld een po litiek van niet-inmenging, welke bovendien een waarborg moest worden voor de onafhanke lijkheid van dit land. De redevoering van .pen minister van Bui tenlandsche Zaken van Egypte in de vergade ring te Genève, was in hoofdzaak gewijd aan het Palestijnsche vraagstuk. Spreker betoogt, dat het recht en de recht vaardigheid willen, dat Palestina aan de Pales- tijnen blijft en dat de stichting van een Jood- schen staat ondergeschikt blijft aan de toe stemming der Arabische meerderheid. Egypte en de Arabische wereld hebben met bezorgdheid de ontwikkeling van de Palestijn sche kwestie, welke geleid heeft tot een ver- deelingsplan, gevolgd. Tijdens het te Mechelen gehouden cri terium vond een valparty plaats, waarvan ook de oet.enöe Belgische renner Jean Aerts een der slachtoffers was. Hij werd zeer ernstig aan het hoofd gewond en moest onmiddellijk naar het ziekenhuis worden overgebracht. Men vreest voor zijn leven, Door een ongelukkigen samenloop van om standigheden kwamen enkele renners te val len, behalve Jean Aerts, ook onze landgenoot Johnnie Braspenning. De laatste kwam er met enkele minder ernstige kwetsuren af. De wedstrijd werd gewonnen door den Belg de Rijck in 2 uur 17 min. 50 sec. vooi Rossi (Italië), Louyet (België), Verreycken (België), Francken (België) en Bondue) (België). Onze landgenooten Stuyts en Pauwels kwamen in het hoofdpeleton aan. PERPIGNAN, 18 Sept. (Havas) De gemeente raad van het Fransche grensstadje Cerbère heeft gisteravond vergaderd en besloten af te treden, daar, naar de meening van den raad, de veiligheid van de stad niet voldoende verzekerd is, wegens de recente bomaanvallen op het Spaansche grensstadje Portbou, waarbij de bommen vlak bij het Fransche grondgebied te recht komen. De prefect van het departement kwam tusschenbeide, maar slaagde er niet in, den raad op zijn besluit te doen terugkomen. Tevens wordt gemeld, dat het spoorwegverkeer tusschen Frankrijk en Spanje via Portbou offi cieel is gestaakt. Negrin stelt vijf eischen aan den Volkenbond Delbos verdedigt den Volkenbond. De H. Vader spreekt tot de Nederlandsche pel grims. Algeheele terugtocht der Chineezen in het Noorden. Onbekend vliegtuig laat zes bommen vallen op Britschen torpedojager. Afscheidswoord van den afgetreden partij-voor zitter, Z. Exc. mr. C. Goseling, op den kaderdag te Nijmegen. De voortgezette oefening van de Lichte Brigade. Ernstig auto-ongeluk te Heemstede; zeven kinderen gewond. Brutale diefstal te Rotterdam. De Belgische wielrenner Jean Aerts levensge vaarlijk gewond bij valpartij te Mechelen. Beurs van New-York: stemming flauw. O Er is misschien geen verachtelijker strijdmiddel dan sabotage. Alles wat „stiekum" gaat is van een zekere laf heid. Maar in stilte andermans eigen dom te vernielen om hem te schaden, hetzij uit wraak, hetzij om hem tot iets te dwingen, verraadt laagheid van karakter. Indien ge iemand be strijdt, doe dit openlijk. Mei open visier strijden was een eer in den ouden tijd. In het geniep iemands eer aan te randen, iemands bezit te ver nielen, iemands belangen te schaden, zonder dat hij weet wie het hem aan doet en zonder dat hij zich ook maar eenigszins kan verdedigen, dat is iets laaghartigs. Sabotage moet onder alle omstan digheden en in ieder geval veroor deeld worden. Wie sabotage bedrijft, geeft zich aan de verachting bloot. RIJSSEL, 18 Sept. (Havas.) Kardinaal Lie nart, aartsbisschop van Rijssel, heeft een op roep gedaan, om hulp te verleenen aan de Baskische vluchtelingen. „De Basken, zoo zei de de Kardinaal, zijn diep ongelukkig. Onze Christelijke naastenliefde gebiedt ons hun te hulp te komen. Voor het meerendeel zijn zij ook onze broeders in het geloof, wat nog een reden te meer is om hen te helpen." De Kardinaal vraagt verder den christelijken gezinnen en religieuzen communiteiten de Bas kische families, die van alles beroofd zijn, by zich te willen opnemen en beveelt den geloo- vigen aan hun gaven te zenden aan het Ka tholieke Nationale Hulp-comité voor de Bas- ken te Bordeaux. Heiligeweg 39-45, A'dam. A. J. v. d. MADE 1 IV V t V i I 11 11 Ii f 7 74/y? Stand op Zondag 1 uur tjh.: 750.4 Vorige stand: 741.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1