Christelijke staatkunde en nieuwe verhoudingen EEN MOEILIJKE TAAK WACHT ONS ZONDAG 19 SEPTEMBER 1937 DE KADERDAG TE NIJMEGEN Mr. Goseling gehuldigd HONGAARSCHE TAALLESSEN „HONGAARSCHE COURANT" Onontbeerlijk vertrouwen Werkelijke verdieping Rede van den afgetreden partij voorzitterZ. Exc. Mr. C. Goseling Een afscheidswoord tot de werkers Inleiding dr. Cornelissen Wat is christelijke staatkunde? Z. Exc. mr. C. Goseling Sociaal-economische depressie Een tweeledige taak Verschillen met andere groepen Mr. Goseling aan het woord Hulpmiddelen in den anti-la waai-st rijd Proefproces over de betrouwbaar heid van prof. Zwikker's meetinstrument Een vergelijking Er is naar spr.'s vaste overtuiging voor den onbekenden opvolger alle reden om de taak te aanvaarden met groote opgewektheid en met een op timistisch gemoed. Wij hebben een taak. Daarvan moeten wij ons be wust zijn, zegt spr. DE INDISCHE LEENING Meer dan 200 millioen niet geplaatst BELANGRIJKE DAG VOOR VLAARDINGEN Opening van het ontvangst- en clubgebouw „Sunlight" Ir. de Kok te Cairo aangekomen Kerkelijk leven PRIESTERWIJDINGEN Bij de Paters Redemptoristen te Wittem PATER AUG. HOPPERS Zilveren priesterfeest op 21 Sept. a.s. Twee zakken met geld gestolen Brutale diefstal te Rotterdam WIENER SANGERKNABEN OP TOURNÉE 100ste voorstelling in ons land Heffing op boter UIT DE STAATSCOURANT Posterije1t Roode Krttif Kolonaal etablisseme1t* voorbereid. Op den protestantschen stam is hel beginsel der subsidiaire werkzaamheid, dat al lergewichtigste beginsel uit Quadragesimo Anno, niet te enten. De katholieken zullen hier meer moeten geven dan zij ontvangen. Gezien den nauwen samenhang, welke tegenwoordig tusschen kuituur en politiek, tusschen wereldbeschouwing en politieke partij bestaat, beschouwt spr. de blijvende, daadwerkelijke belangstelling van het christelijk volksdeel voor de staatkunde als een der belangrijkste voorwaarden voor het welslagen der christelijke staatkunde. In den strijd, welke den ministers wacht, mogen zij zich niet eenzaam gevoelen, doch moeten zij moed kunnen putten uit de we tenschap, dat de uitslag der Mei-verkiezing de getuigenis was van een gezindheid en niet van een bevlieging. Met een toespeling op het afscheid, dat mi nister Goseling, de voormalige leider der partij heden van het kader neemt dit afscheid doet even denken aan 't afscheid dat Napoleon van zijn garde nam wees spr. er tenslotte op, dat Napoleon in ballingschap ging, maar dat het kabinet van een Nederlandschen Minister van de Kroon geen Elba of Sint Helena is. Herhaaldelijk werd deze rede door geestdrif tig en overtuigd instemmend applaus onder broken en uit de vergadering werd gevraagd haar op schrift te geven en met vreugde be groette men de mededeeling, dat dit zal ge schieden. Mr. Houben begaf zich nu naar het spreek gestoelte en richtte zich tot den scheidenden voorzitter, Z. Exc. mr. C. Goseling. Alvorens U het laatste woord te geven in onze partij-vergadering, aldus mr. Houben, moet ik u zeggen hoezeer wij, kaderleden, u danken voor de onbaatzuchtigheid, waarmee u zich aan het vaderland en aan de partij hebt gegeven. Deze heele kaderdag zou onvoldoen de zijn om de beteekenis van uw arbeid te schetsen. Gij hebt anderen hard laten werken, doch zélf zijt gij altijd de vóórwerker geweest, die de groote lijnen aangaf. Gij zijt het eerst begonnen en hebt tot het laatst stand gehou den. Gij hebt den weg gewezen door zelf in het eerste gelid te marcheeren. Zonder uw blij moedigheid, uw optimisme en uw Godsvertrou wen, hadden wij niet bereikt, wat wij thans bezitten. Gy" hebt niets aan het toeval overge laten. De uitslag van de verkiezingen is het natuurlijk gevolg van hetgeen gy hebt voor bereid. De spijt over uw verlies en de moeilijkheden in het vinden van een opvolger doen ons toch de oogen niet sluiten voor het feit, dat dit af scheid komen moest. Dat is óók- een gevolg van uw werk. De partij staat u af aan het land. Uw stre ven naar het dienen van het algemeen wel zijn zet gij voort in uw hooge ambt. Uw kracht lag in uw eerbied voor het beginsel in de practijk van de staatkunde. In uw handen is de po litiek geworden tot een modernen vorm van apostolaat. Groote offers van iederen aard hebt gij u daarin getroost. De partij dankt u daarvoor van ganscher harte en blijft uw per soon en uw werk met groote sym pathie en belangstelling volgen. met historische, ethnografische en litteraire bij dragen; volkskunde, kunst, zeden, taal, geschiede nis en landkunde van rasgenooten der Magyaren enz., vindt U in onze reeds 7 Jaar hier in Neder land verschijnende R..K. tijdschrift, toegewijd aan de cultureele sa menwerking en vriendschap tusschen Katholiek Nederland en Apostolisch Koninkrijk Hongarije. Zeer geschikt voor deelnemers aan het Eucha ristisch Congres, voor vroegere pleegouders van Hong. kinderen, voor alle vrienden van Hongarije. Aan de Z.E. Heeren Priesters beleefd aanbevolen. Prijs f 3.per jaar, met geschenkboeken enz. in begrepen. (Ook kostelooze advertenties voor cor respondentie, verzamel., ruil enz.) Proefnummers worden gaarne ter inzage toege zonden aan hen. die 4x3 cents postzegels bij voegen. Zij, die zich niet abonneeren, verplichten zich het proefnummer terug te zenden. Adres: Steenstraat No. 1 te Utrecht. over smalend spreken, toonen zelf by her haling het beeld van steeds verdere versnip pering. Dit is op zichzelf een bemoedigend tee- ken voor onze eenheidsopvatting, mits die waar blijve en evenwichtig. Er is vervolgens het onontbeerlijke, het sterke element van het vertrouwen. Vertrouwen, zooals ik het gaarne en vaak gezegd heb, dat traps gewijze is ppgebouwd. Daarop moet tenslotte die eenheid berusten. Die trap wordt in de ge ledingen van de partij bestegen via de afdee- lingen, de kringen, den partijraad, het partij bestuur en misschien mag ik ook zeggen den partijvoorzitter, indien men hem tenminste met zulk een weldoend vertrouwen tegemoet- treedt als mij is te beurt gevallen. Maar daarmede is de geheele trap nog niet bestegen. Het vertrouwen moet wor den voortgezet ook via de fracties in de Staten-Generaal tot in de regeering. De leden van de fracties, de leden van de partij, die zitting hebben in het kabinet, zitten daar niet als mandatarissen van de partij. Waar men deze verderfelijke opvat ting buiten onze grenzen in practyk ge bracht heeft, zijn de nadeelen en de ge varen al te duideiyk gebleken. Het is tenslotte de ondergraving van de wer kelijke waarde van het democratische stelsel De fracties in de Staten-Generaal en de leden in het kabinet hebben ieder hun onderscheiden zelfstandige verantwoordelijkheid onderling te genover elkaar en ook tegenover de partij Maar met dat al, het blijft van de grootste beteeke nis, dat men in de leden van de fracties en in de leden der partij, die in het kabinet zitting hebben, bijzondere vertrouwensmannen ziet. Om dit vertrouwen te bevestigen en te be stendigen zijn noodig een behoorlijk contact en een goed gerichte voorlichting. Er mag geen twyfel over bestaan, dat ook bij die leden der partij, die hun post betrekken in de Staten-Generaal of in de regeering, het sterke bewustzyn leeft dat zy daar onze beginselen hebben te ver wezenlijken tot waarachtig heil van land en volk in zijn geheel. In het directief aan het slot van mijn ver kiezingsrede heb ik ook gesproken over het voortwerken door daden. Ik kon dit met te meer overtuiging doen, omdat ik den geest kende, die zeker in de afgeloopen jaren in de party heeft geleefd. (Van onzen eigen redacteur) NIJMEGEN, 18 September. L evendige belangstelling in de staatkundige en sociaal-politieke vraagstukken bestaar in het kader van de partij. Met aandacht volgden al deze bestuurders van af- deelingen en kringen, deze sociale werkers, vakbondleiders en geeste lijke adviseurs, burgemeesters, wet houders, gemeenteraads- en provin ciale staten-leden het rijp door wrochte betoog van. Mr. Kolfschoten en in grooten getale melden zij zich voor de gedachtenwisseüng. Allerlei stemmen mengen zich daarbij in het kapittel. Allerlei opmerkingen en de siderata komen los. Een kaleidos- kopisch beeld van al de zorgen die in ons katholieke volksdeel leven. De eerste de beste spreker verklaart zich te leurgesteld door de wijze, waarop de minister van Sociale Zaken het vraagstuk van de werkloozenzorg ter hand heeft genomen. Dat herinnert hem te veel aan den vorigen mi nister. De voorzitter, mr. Houben, laat zulke opmerkingen graag toe, doch meent, dat deze onderwerpen, die nog in de fractie van de Tweede Kamer moeten komen, hier geen onderwerp van discussie hooren uit te maken. Een tweede spreker vreest, dat de nieuwe plannen van de organisatie conflicten kunnen veroorzaken tusschen de plaatselijke kprqpn en den centralen propaganda-raad. Een derde vermaant als man op leeftijd in vaderiyke woorden de Kamerleden hun taak in de komende periode ernstig op te vatten en de ordeningsgedachte niet als quantité negli- geable te beschouwen. Anderen vragen belangstelling van de partij voor de jongeren en belangstelling van de jon geren voor de partij. Er wordt gepleit voor meer contact met de kiezers tydens de komende wetgevende perio de; men vraagt of de Kamerleden niet op ver schillende plaatsen zitdagen willen houden, waar de kiezers hun al hun bezwaren kunnen voorleggen. De aandacht wordt gevestigd op de nooden van de kleine boeren en plattelanders, die de verleiding nog hebben weerstaan om op andere, dissidente lijsten te stemmen en die geholpen moeten worden wil de overwinning van onze party een duurzame zijn. Speciale belangen van Nederlandsche arbeiders, die in Duitschland hebben gewerkt, worden in de discussie gesleept. De crisis-organisaties krij- gen te hooren, dat zij veel te laks blijven om den kleinen boeren den steun die hun toekomt, werkeiyk te geven. Met instemming van de vergadering roept men uit, dat Art. 177 van het Indische Regeeringsreglement nu maar eens moet verdwijnen. Van minister Steen- berghe, die inmiddels met zijn beide mede-le den van het kabinet, Hunne Excellenties mr. Romme en Ch. Weiter, de vergaderzaal is bin nengetreden, verwacht men, dat hy als orde ningsminister zal optreden. Het propaganda materiaal, vindt men, kon wat bevattelijker zijn voor eenvoudige menschen en zoo gaat het maar door Mr. Kolfschoten verduidelijkt verschillende punten uit zijn rede, zich daarby voomameiyk tot de organisatorische vraagstukken in de party beperkend. Na hem betrad mr. Cornelissen, biblio thecaris der Nijmeegsche Universiteit, het spreekgestoelte om zyn rede uit te spreken over den inhoud en den achtergrond der hui dige christeiyke staatkunde. Spr. behandelde eerst de vraag, wat on der de nieuwe verhoudingen verstaan moet worden. Het extremisme van linksch en rechtsch, elkander vindend in eenzelfde ne gativisme, heeft in Mei jJ. ondervonden, hoe sterk de christelijke gedachte in ons volk leeft. Het liberalisme is politiek dood. De toenadering der S.D.AJ». jegens de R.K.SJ». getoond, leidde niet tot een nadere kennis making. De conclusie uit de verkiezingen is geweest een kabinet met rechtsche signa tuur. Niettemin zijn de verhoudingen toch ook weer niet heelemaal nieuw. Maatschappelijk, in het economische leven en in de ambtenarenwereld, tracht het liberalisme zich voor het geleden politiek verlies te wreken. Verwacht mag wor den, dat de N.S.B. als gesloten, politieke orga nisatie voorloopig geen rol van beteekenis zal spelen, zy, die echter meenen, dat het commu nistische gevaar voor ons land afneemt, geven biyk van zelfgenoegzaamheid, welke de voor bode is van de catastrophe. Waarom is men wel beducht voor het nationaal-socialisme, dat toch verwant is met het communisme? Zou het soms zyn. omdat men zich in bepaalde kringen in- neriyk ongewapend weet tegenover de NB.B. en daarom deze inneriyke zwakte met uiterlijk alarmgeroep tracht te bedekken? Hierna gmg spr. over tot de bespreking van de christelijke staatkunde, waaronder niet moet worden verstaan een politiek, steunend op een uitgedund, dogmaloos christendom, zoodat vry- metselaarsopvattingen ermede vereenigbaar iy- ken. Christeiyke staatkunde is meer dan de allerindividueelste expressie van de allerindi vidueelste religieuze emotie, zy staat op den positieven grondslag der openbaring Gods, het centrale punt is de souvereiniteit Gods en daar in ligt ook de verklaring, waarom Christeiyke staatkunde tevens nationale staatkunde is en waarom de zorg voor de tydelyke welvaart niet gescheiden wordt van de zorg voor de eeuwige goederen. Het is de taak der christelijke staatkunde onder de nieuwe verhoudingen, in het licht der christelijke gedachte, zeer bijzondere aandacht te schenken aan de economische en sociale vraagstukken. De heerschende sociaal-economische depressie heeft een zeer grooten diepgang, zy is van geestelijken oorsprong. In tal van Pauselyke en cyclieken kan men lezen, hoe de wortels der hedendaagsche ontwrichting ver teruggrijpen, tot aan het begin der nieuwe geschiedenis. Van dit kabinet mag men niet verwachten, dat het in vier jaren kan herstellen, wat vier eeuwen hebben bedorven. Ten aanzien van de hier en daar waar te ne men economische opleving merkt de spr. op, dat men tengevolge hiervan, bij de ééne groep een steeds groeiende afkeerigheid kan waarnemen om nog meerdere offers voor het algemeen be lang te brengen, terwyl by anderen de opvat ting post vat, dat het financieel beletsel, vóór de opleving erkend, thans niet meer of niet meer in die mate weegt en daarom stellen zij hun eischen om verbetering met steeds meer klem. De les der crisis, de nood moet gemeen schappelijk gedragen worden, dreigt vergeten te worden. Wezenlijk is in den geest der mensch- heid het laatste jaar niets ten goede veranderd en zoolang dit niet heeft plaats gehad, kan men niet op een duurzaam herstel rekenen. De zedelijk-geestelijke herleving moet voorafgaan. De taak der christeiyke staatkunde 'is in de huidige omstandigheden zwaar, omdat zy tweeledig is, want eenerzijds moet de oogenblikkeiyke nood worden verzacht en gelenigd, anderzijds moet gearbeid worden aan den opbouw van een nieuwe maatschap- pelyke orde. De ministers zullen zich herhaaldelijk in de situatie gevoelen van den dokter, die zijn pa tiënt voor de ééne kwaal een bepaald medicijn zou wilien geven, maar daartoe met het oog op een andere ziekte, niet kan besluiten. Dit mag echter onder geen voorwaarde leiden tot een zuiver opportunistische politiek. Het doel van het leven, het doel van de historische ont wikkeling, welke wij medemaken, moet in het oog gehouden worden. Daarom is b.v. bijzondere zorg voor het groote gezin geboden. Het gezin is de gemeenschap, waarin het heden en de toe komst aan een tafel zitten. De jeugd is de groote schuldeischeres, daarom moet alle aan dacht gewijd worden aan het onderwijs, dat, van lagere school tot universiteit, besmet is met liberale opvattingen. Hoe, zoo vraagt spreker, is een ordening van het sociaal-economische leven denkbaar als niet eerst de geesten geordend zijn? De sfeer van de school-maatschappy zal eens de sfeer van de groote maatschappy zyn. Zooals de chris telijke staatkunde door haar stryd voor de ge- lykstelling van het bijzonder onderwys een nationale taak heeft vervuld, zoo wacht haar thans weder een even nationale opdracht n.l. de bevryding van het onderwys uit den greep van het materialisme. Komend aan de ordeningskwestie wijst spr. erop, dat men in onze dagen zeer verklaarbaar overigens als reactie op de verbrokkeling van het leven, grooten nadruk legt op de centraliseerende werking der or dening, doch men moet niet vergeten dat voor ordening ook verscheidenheid noodig is. Men mag niet te groote verwachtingen van de politiek koesteren. De nieuwe orde moer groeien uit de enkelingen en uit de maatschap pij. Maar tegenover dit groeiproces mag de staat geen afwachtende houding aannemen, de overheid moet stimuleeren. Spr. meent, dat men van hem ook een enkel woord verwacht omtrent de verschil len van hen, die een christelijke staatkunde voorstaan. Hij wil daaraan gevolg geven, omdat de te voeren politiek aan constructie ve kracht wint, als men van tevoren weet, wat men aan elkander heeft. Het feit ligt er, dat de R. K. S. P. in Ne derland alleen maar gemengde huweiyken kan sluiten, wat eenerzijds geen reden is om vryge- zel te blijven, doch anderzyds voor de illusie moet behoeden, dat er zich straks, by de op voeding der kinderen, d.wz. by de uitwerking en toepassing der beginselen, geen moeilyk- heden zullen voordoen. Als de katholieken zich bezinnen over den afstand tusschen Rome en Dordt is dat even begrypeiyk als dat hun bondgenooten aandacht schenken aan den afstand tusschen Dordt en Rome. Het religieus individualisme van het protes tantisme is méér dan de theologische tegen hanger, zonder historisch verband, van het li beraal-economische individualisme. Spr. ver wijst ook hier naar verschillende encyclieken, waarin men een schets van de ontwikkeling der protestantsche vrijheidsgedachte aantreft. Het Calvinisme heeft den geest van het kapitalisme Minister Goseling, die daarna het spreekge stoelte betreedt, wordt onder luide toejuichin gen en met daverend handgeklap, staande door de vergadering begroet. Hij spreekt zijn afscheidswoord. Op den vooravond van den stemmingsdag, den 25sten Mei, aldus spr. heb ik mijn laat ste verkiezingsrede gehouden in Nymegen en ik heb aanleiding gevonden om myn afscheids woord aan te sluiten aan het slot van mijn ver kiezingsrede. Ik heb toen de leidende gedachten aange haald, die Ruys ontwikkeld had in zijn rede in de Apollohal te Amsterdam op 2 Februari 1936; „Onze staatkundige eenheid is een kostbaar goed voor land en volk. Onze staatkundige een heid is een factor van nationale kracht." Dat hebben wy waar-gemaakt op 26 Mei j.l. en dit zullen de leidende gedachten zyn voor myn afscheidswoord van vandaag. Ten eerste de eenheid. Degenen, die daar- De strijd tegen het lawaai, die reeds ge- ruimen tyd met succes door de overheid wordt gevoerd, heelt mede aanleiding ge geven tot het voeren van een proefproces, dat Zaterdagochtend voor den Amsterdam- schen kantonrechter, mr. de Vries Fijens, diende tegen den secretaris van de KNAC, mr. B. Ph. Baron van Harinxma thoe Slooten, wiens signaalhoorn een te groote capaciteit zou hebben gehad. In de motor- en rywielbeschikking staat n.l. nauwkeurig aangegeven, aan welke geluids capaciteit de signaalhoorns minimaal moeten en maximaal mogen voldoen. Ook de uitlaat mag niet te veel leven maken. De geluidssterkte wordt gemeten in decibels en prof. C. Zwikker uit Delft heeft een ingenieus en handig toestelletje geconstrueerd, dat zeer eenvoudig te bedienen is, om de sterkte van een geluidsbron af te lezen. Op 27 Mei zyn op de De Ruyterkade te Am sterdam twee proefprocessen-verbaal opgemaakt om tot in hoogste instantie te zien of de ge luidsmeter van prof. Zwikker als norm kan wor den aangenomen voor het bepalen der geluids sterkte. De processen gaan dus eigeniyk uitsluitend over de vraag, of dit toestel volkomen betrouw baar en voor het doel geschikt is, zoodat in de toekomst een verdediger niet aan kan komen met het verweer: „dat toestelletje is heel aardig, maar.... niet zóó nauwkeurig, dat mijn cliënt op de registratie daarvan veroordeeld kan wor den." Op dienzelfden dag is behalve tegen den KNAC-secretaris een proef-procesverbaal opge maakt tegen ee<* motorryder, die namens de KNMV aanwezig was en wiens knalpot volgens prof. Zwikker's toestel te veel lawaai maakte. De behandeling van de zaak werd o.m. bü- gewoond door den heer C. Bakker, commissaris der verkeerspolitie. Aan den secretaris van de KNAC was tenlaste gelegd, dat hy binnen de bebouwde kom der gemeente Amsterdam, als bestuurder van 'n auto daarmede heeft gereden Het is een van mijn grootste voldoenin gen, dat in de partij de werkelijke verdie ping met zoo grooten y'ver is aangevat. Dit zal ook de grondslag blijven, waarop wij ons biyvend kunnen verzekeren de mede werking van de jongeren, zonder wier voort durende aansluiting in onze gelederen wij het werk niet kunnen voortzetten. Ik heb tenslotte getracht alles samen te vat ten in de internationale beteekenis van onze eenheid. Niet tot afweer alleen, niet alleen als schild om gevaren af te wenden van het ge heele volk, maar vooral in dezen zin, dat ons geheele werk erkenning afdwingt en steeds meer het vertrouwen opwekt, ook van het niet- katholieke deel van het Nederlandsche volk. Alleen, men moet zich niet verbeelden, dat wy er al zijn. Een dergelijke geest van den bour geois satisfait zou verstikkend en moordend zijn. Ik sta nu op een post, waar ik in menig op- over den voor het openbaar verkeer openstaan- den rijweg De Ruyterkade, althans zich op dien rijweg heeft bevonden en daarby gebruik heeft gemaakt van een hoorn, waarvan de geluids sterkte opgemeten volgens de voorschriften daarvoor gegeven in art 38 septies van de motor en rijwielbeschikking het door den minister van Waterstaat bepaalde maximum van 95 de cibel te boven kan gaan; Immers de geluids sterkte van gemelde'n hoorn bedroeg meer dan 100 decibel. Als gemachtigde was mr. N. R. H. van Essen, juridisch adviseur van dé KNAC, verschenen. De agent, die het proces-verbaal had opge maakt, vertelde hoe hy met behulp van het toe stel de geluidssterkte van den hoorn had ge meten. De agent had het toestel meegenomen en demonstreerde hoe hij had gewerkt en hoe het wijzertje voorbij de critische grens was ge schoten. De volgende getuige-deskundige was prof. Zwikker, hoogleeraar te Delft, die allereerst een korte verklaring gaf van wat een decibel is: het is één geluidsindruk. Mr. van Essen had geen aanmerkingen op het toestel,, doch wilde het nog wel eens toetsen aan een sonometer. Kantonrechter (tot prof. Zwikker)Werkt uw instrument feilloos? Deskundige; Bij hooge intensiteit wordt het buitengewoon eenvoudig, omdat bijgeluiden geen noemenswaardigen invloed meer hebben. Vóór het proef-procesverbaal is opgemaakt, heb ik bovendien het toestel nog geykt. De getallen 95 decibel voor een claxon en 85 voor den uitlaat zijn zoo gekozen, dat wanneer het geluid daar boven ligt men zeer zeker zal zeggen: „Wat maakt dat ding een lawaai." De grens is dus tamelijk willekeurig vastgesteld. De ambtenaar van het O. M., mr. Hattink, achtte de tenlaste gelegde overtreding bewezen. Door het toestel van prof. Zwikker staat vast, dat het geluidssignaal van den auto te sterk was. Het betreft hier een proefproces, doch om gelegenheid tot beroep open te stellen vorderde spr. zes gulden boete. Mr. van Essen zou nog graag een tweeden deskundige benoemd zien om dit toestel van prof. Zwikker nog aan andere instrumenten te toetsen en om vast te stellen of het systeem goed werkt, door vergeiyking met een sonometer van prof. Benjamins te Groningen. Kantonrechter: U hebt dus een onfeilbaar vertrouwen in een sonometer? Prof. Zwikker verklaarde, dat de sonometer een fyner instrument is, geschikt voor kleinere geluidssterkten. Voor 27 Mei heeft desk. zyn instrument met een sonometer vergeleken en toen klopten de uitslagen. De kantonrechter zal 25 Sept. a.s. vonnis wü- zen. zicht het aantrekkeiyke, dat in het partyvoor zitterschap gelegen was, zal moeten missen. Maar ik sta daar niet geïsoleerd, niet minder verbonden met en in de party op den grond slag van onze beginselen. In de nationale be teekenis van het woord ligt die past zeker in het voorste gelid. Op dien post zullen wij tot het uiterste onzen plicht doen en wij zullen hem niet lichtvaardig verlaten. Spr trekt een vergelijking tusschen zyn af scheid nu en dat op 12 October 1929, welhaast acht jaar geleden, van den toenmaligen voor zitter Ruys de Beerenbrouck. Uit diens rede grijpt spr. twee punten aan: Ruys typeerde de verhoudingen in de party met de woorden allen voor een. een voor allen". In de laatste jaren heeft men die woorden, maar dan uit anderen mond, wel eens meer gehoord. De herinnering aan Ruys de Beeren brouck verdraagt echter zelfs geen schyn van vergelijking met eenig fanatiek devies van anderen. Spr. haalt die woorden dan ook alleen aan, om te wijzen op de beteekenis, waarin zij toen zijn gebezigd. Het tweede aanknoopings- punt was: „Welkom, onbekende opvolger". Het blijft onze fiere leuze niet alleen in den verkiezingstijd maar meer nog en zeker in dieperen zin in de periode van het constructieve, het opbouwende werk: „Onze eendracht, 's lands kracht". Ook deze rede werd herhaaldelijk dpor be tuigingen van instemming onderbroken en met enthousiasme beantwoord. De voorzitter sloot tegen half zes de verga dering met het gebed voor de kaderleden. Ten aanzien van het resultaat der inschryvin- gen op de 3 pCt. Indische conversieleening de den Zaterdag uiteraard talrijke taxaties omtrent het niet geplaatste bedrag der leening de ronde. Zooals bekend, was van de leening ad nominaal 900 millioen gulden een bedrag ad 571 millioen ter openbare inschrijving aangeboden. De Maasbode heeft gegronde redenpn om aan te nemen, dat een bedrag, ongeveer overeen komende met 38 pCt. van het voor publieke inschrüving bestemde deel der leening, niet werd geplaatst. Het ontvangst- en vereenigingsgebouw van de „Sunlighf'-fabrieken te Vlaardingen zonder welke men zich deze gemeente nauwelijks zou kunnen indenken is Zaterdag officieel ge opend door den burgemeester van Vlaardingen, den heer A. van Walsum. Van het nieuwe gebouw, dat voor tweeërlei bestemming is ingericht, n.l. de ontvangst van gezelschappen, die excursies naar de fabrieken ondernemen en de voorziening in behoeften aan meer geschikte clublokalen voor de perso- neelsvereeniging „Sunlight", welke verscheidene afdeelingen omvat, wapperden de vlaggen. Burgemeester van Walsum knipte des morgens om half elf het lint door en opende hiermede den toegang tot het gebouw, waarin zich ver volgens de autoriteiten en verdere genoodigden vereenigden tot bijwoning van de verdere ope ningsplechtigheid. Voor het vele honderden sterke personeel was een afzonderiyke tent op gezet. De heer A. J. de Jong, directeur der Lever's Zeepmaatschappy N. V., wees er na een woord van welkom te hebben gesproken o. m. op, dat het aantal dergenen, die deze fabrieken als doel van een excursie uitzoeken, in 1935 nog slechts enkele honderden bedragend, in 1936 reeds tot 11.600 was toegenomen. Begin Augus tus 1937 was de 10.000ste bezoeker in dit jaar reeds gepasseerd, zoodat over het loopende jaar op een totaal van 16.000 bezoekers en in de volgende jaren naar raming op 20 25.000 wordt gerekend Tot nu toe werd de cantine van het personeel in hoofdzaak voor deze ont vangsten van gasten gebruikt, doch hiertegen rezen op den duur diverse bezwaren. Anderzijds was er behoefte aan ruimte voor de zang-, too- neel-, voetbal- en verdere sportafdeelingen, knip- en naaicursussen enz. van de personeels- vereeniging, welke thans meer dan 500 leden telt. Deze wenscheiykheden brachten den heer E. K. Fabian, een van de directeuren, op de gedachte om ter voorziening in een en ander een speciaal gebouw op te richten, met het thans verkregen verheugende resultaat. Nadat een zangkoor een vaandellied ten ge- hoore had gebracht, constateerde burgemees ter van Walsum, dat Vlaardingen zeer trotsch is op een industrie als die van „Sunlight", niet slechts omdat vele Vlaardingers daarin een goed bestaan hebben gevonden, maar ook, omdat deze industrie het voorbeeld geeft tot bevorde ring van de reinheid. De directie dezer fabrie ken heeft, zoo zeide spr., een hooge opvatting van haar verhouding met de leden van het personeel, die zij niet als nummers doch als menschen beschouwt en behandelt. De directie doet al het mogelijke om goede bestaansvoor waarden te verzekeren, en voorts om de licha melijke ontwikkeling en geesteiyke ontspanning te bevorderen. De heer P. van Rijn, voorzitter van de ver- eeniging Sunlight, bood vervolgens als bewijs van de erkentelijkheid van het personeel een fraaien zonnewijzer aan, welke een plaats zal verkrijgen in het plantsoen voor het vereeni gingsgebouw. Het fraaie gebouw, naar ontwerp van den architect Ir. M. C. A. Meischke, hoofdleeraar in de bouwkunde te Rotterdam, is binnen een flha jaar tijds voltooid. Het gebouw is uitge voerd in modernen landhuisstijl en het is voor zien van een groote zaal, ruimte biedende voor circa 300 personen, met diverse byvertrekken in smaakvolle bekleeding. Het is van alle mo derne hulpmiddelen voorzien. In den namiddag werd ter gelegenheid van de opening van het gebouw een voetbaltournooi voor het personeel gehouden. De beide vliegers, op weg naar Zuid-Afrika, ir. de Kok en de heer Schmidt Crans, zyn Za terdag te Caïro aangekomen. Alles is wel. Woensdag 22 September a.s. zal Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens in de kloosterkerk der Paters Redemptoristen te Wittem de H. Pries terwijding toedienen aan de Eerw. fraters van die congregatie: B. Tresvar, Amsterdam, H. Ramakers, Bocholtz, Th Berkhout, 's-Graven- hage, B. Dresen Sibbe-Valkenburg, Joh. Hen- driksen, Heerlen, C. de Leur, Eindhoven, W. Clerx, Stevensweert, A. Kuypers, Borkel-en- Schaft, P. Zeehandelaar, Kerkrade, H. Man- ders Roosendaal, A. Huygens, Roosen daal, J. Pluymaekers, Oud-Valkenburg, J. Vis ser, Utrecht, Th. schuurmans, 's-Hertogenbosch en J. Lansman, Zutphen. Dinsdag 21 Sept. zal Pater Aug.Hoppers, in het klooster „Huize Montfort", Haagsche Schouw, Voorschoten, den dag herdenken waar op hij vóór 25 jaren de H. Priesterwüding ont ving. Z. E. werd geboren te Beek (L.). Na zyn studie aan de Apostolische School „Ste Marie" te Schimmert (L.) vertrok hij naar Canada, waar hij het Noviciaat afmaakte en zijn hooge- re studies voltooide. Op 21 September 1912 ont ving hij de H. Priesterwyding in Ottawa. Kort daarna repatrieerde hij en werd be noemd aan de Alma Mater te Schimmert. In 1922 volgde zyn benoeming tot assistent in het klooster der Montfortanen te Egmond a. Zee. Van hieruit heeft Pater Hoppers gedu rende veertien jaren steeds met grooten ijver en toewijding gewerkt aan het heil der zielen, speciaal door het prediken van missies, door zyn vasten-meditaties, retraites en triduums. Talrijke parochies in het Bisdom Haarlem heb ben hem als assistent gekend. Na een jaar werkzaam te zijn geweest in het Rectoraat „Leenhof" Schaesberg (L.) is pater Hoppers thans sedert Augustus geplaatst in het assisten- tiehuis der Paters Montfortianen „Haagsche Schouw" Voorschoten. De 26-jarige chauffeur R. A. uit Schiedam, moest voor de chocoladefabriek De Baronie te Schiedam geld halen bij de Twentsche Bank op de Noordblaak te Rotterdam. Hy ontving twee zakken, een met 200 rüksdaalders en een met 500 guldens. Deze zakken zette hy onder de bank in de stuurcabine. Bij het wegryden bemerkte hij, dat zijn linkerachterband leeg was en hy ging dus aan het werk om het reser vewiel te monteeren. Toen hü even later - een stuk gereedschap uit de cabine haalde, bemerkte hij, dat de beide zakken met geld verdwenen waren. Dadelijk waarschuwde hij de politie, maar het onder zoek leverde tot nu toe geen resultaat op. Ongeveer een half jaar geleden is een soort gelijke diefstal gepleegd voor de Incassobank op de Leuvehaven. De politie waarschuwt daarom chauffeurs, die geld moeten halen en dan plotseling merken dat hun band lek geworden is, goed op te let ten. Het ligt n.l. voor de hand dat de dieven opzettelyk een band laten leegloopen om de ge' legenheid voor hun misdaad te scheppen. Ter gelegenheid van de honderdste voorstel' ling der Wiener Sangerknaben in Nederland een tournée door ons land worden georganiseerd, waarbij o.a. in de volgende plaatsen zal worden opgetreden: 10 October 's Gravenhage, 11 Oc' tober Wageningen, 12 October Amersfoort, 13 October Bussum, 15 October Alkmaar, 16 OctO' ber Rotterdam, 17 October Amsterdam, 20 OC' tober Enschede, 22 October Arnhem, 25 October Leiden, 28 October Utrecht, 1 November GrO' ningen, 5 November Nijmegen, 6 November Eindhoven, 7 November 's Hertogenbosch, 8 N"' vember Maastricht. De heffing op boter en de vervoervergunnin? voor buitenlandsche boter is voor de week vafl 19 t.m. 25 September, behoudens tusschentijd' sche wüzigingen vastgesteld op 50 cent per kg- Met ingang van 1 Dec. a.s. is benoemd referendaris der P.T.T. J. C. Molegraaf, than» referendaris 2e klasse der PT.T. Aan den heer Jhr. J. H. Röell, met den rang van luit.-generaal gepensionneerd genera9 majoor der artillerie, is op zyn verzoek, grond van zijn leeftijd op de meest eervol wüze ontslag verleend uit zyn functie eerste-ondervoorzitter van het dagelijksch 13 stuur der vereeniging Het Nederlandsche Kruis, zulks onder dankbetuiging voor de la e* durige en uitnemende diensten door hem in S noemde functie bewezen. Hij is benoemd eerelid van het Nederlandsche Roode Kruis. Voorts zun voor den tyd van vyf jaren b noemd: tot eerste-ondervoorzitter van het da§ lijkseh bestuur de heer Mr. W. J. Baron v Lynden te 's Gravenhage, zulks onder Se ,jd tijdige verleening van eervol ontslag als van genoemd bestuur. Tot lid van het dageiyksch bestuur de l1® ren Jhr. Mr. J. H. de Brauw te 's GravenhaB en Dr. Ch. W. F. Winckel te Amsterdam. Aan den heer F. J. G. Janssens, hoofdambt naar 1ste klasse bij het Koloniaal Etablisse® te Amsterdam, is op zijn verzoek, met WB® van 1 Nov. a.s., eervol ontslag uit 's lands di® verleend, onder dankbetuiging voor de 18 durige diensten, door hem aan den lande wezen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6