Hl M IA mm De spil Rome-Berlijn en de H. Stoel Chautemps vol goeden moed Oprecht vóór alles Strooptocht door het Gooi De Aga Khan te Genève KERKPOLITIEK VAN HET DERDE RIJK MAANDAG 20 SEPTEMBER 1937 Op het gebied van de monetaire vrijheid is nooit een aanslag gepleegd Aanpassing nood zakelijk Het ontslag van Prof. Dr. Planck En de nieuwe Pauselijke Academie Roosevelt's rede tegen de dictatuur ^zlle kritiek van de „Voelkischer Beobachter" E> o'i«ir» Afstammeling van Mohammed op den presidentszetel Consultatieve com missie Dinsdag bijeen' Geheimzinnige duik boot buitgemaakt? Ver. Staten importeeren ruwe katoen Het klassieke katoenland koopt katoen in Brazilië en Rusland Mi* BU1TENLANDSCH OVERZICHT Reactie op de relaties met Rome De ontploffing op de Manvantara Waarschijnlijk door een oversprin- gende vonk veroorzaakt Millioenen marken boete Smokkelbende voor de rechtbank te Kleef Buitenlandsche onderscheiding Korte berichten Hoe twee 22-jarige jongens met een 18-jarigen vriend tal van winkeliers bestalen Eindelijk in arrest Goede kijk op de beurs!? Haarlemsche sigarenwinkelier lichtte menschen op voor f 5400.— Het verzet in Borneo Agenten door gearresteerden gemolesteerd k. de Kok te Khartum BLOIS, 19 Sept. (Havas) Minister-presi dent Chautemps heeft het woord gevoerd op een vergadering van den radicaal-socialisti- tchen bond. Na een overzicht van den finaniceelen arbeid der regeering te hebben gegeven, deelde Chau temps mede, dat Bonnet binnen twee dagen den parlementcommissies een evenwichtig be- Srootingsontwerp zou voorleggen. Dank zij den bezuinigingen zal de minister van Financiën den algemeenen vervaltermijn van October, die zoo zwaar op de schatkist drukte, rustig 'binnen afwachten. Op het gebied van de monetaire vrijheid, Aldus Chautemps, waarop zekere kwaadwilli gen geruchten ten spijt, nooit een aanslag is Sepleegd, ondervinden wij dagelijks bewijzen Van vertrouwen, ook uit het buitenland. Alles doet verwachten, dat na een vlaag van onrust, die overigens ook op tal van buitenlandsche beurzen gevoeld is, de rust zal wederkeeren. Hoewel de toestand eenigszins verbeterd is, aldus Chautemps, vraagt 't blijvende tekort op de handelsbalans om dringende maatregelen: het toont de noodzakelijkheid van een sneller Voorbrengingsrhythme aan. Het uitgebreide en onpartijdige onderzoek, dat wij met medewer king van de G.G.T. hebben ingesteld, zal in dit opzicht binnen enkele dagen de noodige ophel dering brengen. Indien, zooals verwacht kan borden, rationalisatie der fabrieken en verbe tering der arbeidsorganisatie zullen worden Aanbevolen, zullen zoowel werkgevers als ar beiders in onontbeerlijke aanpassing moeten toestemmen. Léon Blum heeft in een rede te Roubaix verklaard, dat de Fransche staat nog ver plicht zal zijn over te gaan tot het opne men van een leening. „Hier blijkt," aldus Blum, „de onvergeeflijke tout van de zaaiers van wantrouwen en paniek en de misdaad van de zakenlieden, die de on misbare kapitalen het land hebben laten uit zoomen." Men schrijft ons: In vele kringen heeft het ontslag van Prof. dr. pianck, den grootsten in Duitschland leven den physicus, die den grondslag legde voor de lUantentheorie en den Nobelprijs ontving, groo- opschudding verwekt. Het feit, dat Prof. ^ianck is afgetreden als president van de t^aiser-Wilhelm-Akademie, wordt thans alge meen in verband gebracht met zijn benoeming t°t lid van de nieuwe Pauselijke Academie van Wetenschappen. Het Katholieke „Luxemburger Wort" deelt in zijn editie van 15 Sept. j.l. daar omtrent de volgende bijzonderheden mede: Zooals bekend, omvat de nieuwe Pauselijke Academie een reeks der meest vooraanstaande ouderzoekers op het gebied der natuurweten schap uit de geheele wereld, zonder onderscheid Van afstamming en religie. Geleerden van Jood- Sche afstamming, b.v. de groote Italiaansche mathematicus Volterra en de Deensche physi- cPs en Nobelprijs-winnaar Niels Bohr, zijn lid hezer Academie, evenals een aantal Protestant- 5che onderzoekers. Van de zes Amerikaansche 'eden behooren drie tot den Katholieken en drie i°t den Protestantschen godsdienst, onder welke matsten Amerika's grootste mathematicus, Prof. ^h'khoff van de Harvard-Universiteit. Tot de met-Katholieke geleerden van Duitschland, die c'e Paus tot lid van zijn Academie heeft be noemd behoort ook Prof. Planck. Enkele dagen vóór de plechtige opening der Academie te Rome, toen de leden uit alle lan den reeds waren gearriveerd, werd Bekend, dat be nat.-socialistische regeering den Duitschen !®cien had verboden, zich naar Rome te begeven. T°t de geleerden, op wie dit verbod van toe- bassing was, behoorde eveneens Prof. Planck. eenige der in Duitschland levende leden der Academie, die aan de Pauselijke uitnoodiging Sevolg kon geven, was aldus het Luxem burger Wort de te Berlijn woonachtige phy- !*cUs en Nobelprijs-winnaar Prof. Debije, die Hollander is, en derhalve aan het bevel der °mtsche regeering geeta gehoor behoefde te ge- Wil. Als tot nu toe onbekende bijzonderheid ver meldt het Luxemburgsche blad nog, dat de Paus bich kort vóór de plechtige openingszitting 'erugtrok, en liet mededeelen, dat Hij, omdat ^hige van zijn zonen verhinderd waren, aan Öe zitting deel te nemen, eveneens zelf de °beningsceremonie der Academie niet zou bij- W>nen. Eaarop werd de opening verricht door den kardinaal-staatssecretaris Pacelli. •BERLIJN, 19 Sept. (Havas). Nationaal- t°cialistische kringen leveren feilen commen- op de rede, die Roosevelt Vrijdag heeft ^gesproken. De „Voelkischer Beobachter" bhrijft zelfs, dat de president door demago gie formules en vijandige beweringen de te- jmsteiiingen in de wereld die uit zichzelf al Khstig genoeg zijn, heeft willen verscherpen. genoeg zijn, neeit wuien verscherpen. v mtschland, aldus het blad, heeft de methoden q 11 Roosevelt sedert eenigen tijd met verwón- het'1^ gadegeslagen. De president heeft niet t 1 recht kritiek te oefenen op door vreemde jjWeringen genomen dictatoriale maatregelen. <j.1J richt zijn aanvallen tegen buitenlandsche staturen slechts om de aandacht van zijn Seh dictatoriale begeerten af te leiden. msmsmss In Dessau wordt bij de Junlcers-Werke een vliegtuig gebouwd, dat 40 passagiers zal kunnen vervoeren. Het viermotorige vliegtuig zal een actieradius hebben van 1600 tot 2000 Kilometer en een snelheid van 350 Kilometer per uur. De rechter-joto geeft een kijkje in de passagiersruimte De nieuwe President van de Volkenbonds vergadering, Sir Mohammed Aga Sultan Shah, Zijne Hoogheid Aga Khan III, een directe af stammeling van den profeet Mo hammed, is een van de eigenaar digste figuren, niet alleen in Indië, maar ook in En geland en Frank rijk; Aga Khan is een man van te genstellingen, want hij kan zich zoo wel in de voor naamste hotels der Metropole bewegen als in de dorpen en moskeeën van Indië. Hij is het geestelijke opperhoofd der Khoja's en de leider van millioenen Ismailia-Mohammedanen, die hem groote belastingen moeten betalen. Hij is een van de rijkste mannen ter wereld en men schat zijn vermogen op 50 millioen pond. Zijn woord is wet voor millioenen menschen; hij geniet alle eer van een vorst en een god, maar geen enkel land is het zijne. Aga Khan is een geslepen diplomaat, een politicus met een Oostersche voorliefde voor finesses, daar bij een ijverig Indisch nationalist en tegelijk een niet minder ijverig Britsch onderdaan. Hij is niet alleen een liefhebber van kunst en litteratuur, maar ook een veelbelezen man. Men houdt hem voor den besten paardenken ner. Voor zijn verdiensten in den Wereldoorlog werd hem de rang van een Indischen Prins verleend. Hij was lid van de Koninklijke Indi sche Commissie en president van de Britsch- Indische delegatie bij de Ronde-Tafel-Confe rentie in Londen (19301931). bond is getreden, tot deelneming zal worden uit- genoodigd. Zooals men weet heeft een niet-lid van den Volkenbond de Vereenigde Staten sedert het begin in deze commissie zitting gehad en dit is dan ook de voornaamste reden, waarom men het beroep van China naar deze commissie verwezen heeft. Het schijnt, dat de regeering te Washington bereid zal zijn, de medewerking in deze commissie voort te zeten, althans als waar nemer. GENèVE, 18 Sept. (Havas) Dinsdag zal de Consultatieve Commissie, die op 24 Februari 1933 is gevormd, en waarnaar de Volken bond de Chineesche klacht heeft verwezen, haar eerste zitting houden. Deze zal voorname lijk aan de twee volgende kwesties gewijd zijn: ten eerste of de beide partijen in het geschil, China en Japan, opgeroepen zullen worden, en ten tweede of Duitschland, dat uit den Volken- ISTANBOEL, 19 Sept. (Havas). De „Koeroin" verneemt van een particulieren berichtgever uit Smyrna, dat de kustbatterijen op Tenedos, toen zij de periscoop ygn een duikboot van niet bekende nationaliteit ontdekten, het vuur ge opend hebben. De periscoop werd vernield, zoo dat de duikboot aan de oppervlakte moest ko men en door kanonneerbooten werd buitge maakt, met de bemanning van 22 koppen. Het blad verklaart van dit bericht geen be vestiging te hebben. „International Textiles", Amsterdam, meldt: Een waarschuwend teeken voor de momenteel op de katoenmarkt der Vereenigde Staten heerschende zeldzame toestanden, is de aan koop van 600 balen Braziliaansche katoen door de Pacific Mills (een der belangrijkste spinne rijen der V.S.), welke onlangs heeft plaats ge had. Het betreft hier wel is waar voorloopig een experiment, doch dat deze proef genomen werd, is een typeerend voorbeeld voor de kunst matige toestanden, welke op de Amerikaansche katoenmarkt bestaan. Ook uit Rusland werd reeds katoen naar de V.S. geëxporteerd, even wel slechts mindere soorten van ca. 8 ets. per pond. In spinnerskringen spreekt men over de mogelijkheid, dat Rusland bij toepassing op groote schaal van de nieuwe automatische pluk- machines in staat gesteld zou kunnen worden den Noord-Amerikaanschen planters op de bin- nenlandsche markt ernstige concurrentie aan te doen, althans wat de voorziening van de min dere katoensoorten aangaat. In Blondane (Syrië) is een Pan-Arabisch congres bijeengekomen, waarop tegen het Britsche verdeélingsplan van Palestina scherp werd geprotesteerd. De ingang van het hotel waar het congres, waaraan 490 leidende persoonlijkheden deelnamen, bijeenkwam Einde dezer week zal het bezoek van Mus solini aan Duitschland plaats vinden. De spil-Rome-Berljjn zal in het middelpunt staan der politieke belangstelling. Alsvoor proeve dier belangstelling publiceert de offi cieuze Temps onder den titel „Le Saint Siège et l'axe Rome-Berlin" een buitengewoon inte ressant artikel, waaruit hier eenige passages mogen volgen. De betrekkingen tusschen Duitschland en het Vaticaan blijven moeilijk. Op grond van leerstellige redenen kan de Ka tholieke Kerk in geen geval de tendenzen toe laten, die thans in Duitschland heerschen, met name het Nordisctie nieuw-heidendom, dat in breede kringen onrustbarenden vooruitgang schijnt te maken. Men had verwacht, dat te Neurenberg hevige aanvallen op de Katholieke Kerk zouden worden gedaan en men had zelfs voorspeld dat het anti-religieuze conflict een nog heviger karakter zou krijgen dan tot dus ver. Deze aanvallen zijn achterwege gebleven en hier en daar heeft men de conclusie getrok ken, dat er een meer vredelievende toestand op komst zou zijn. Maar toen verscheen het be kende artikel in de O&servatore Romano, af komstig van „hoogste Vaticaansche zijde", (zie onze edities van Donderdag 1.1.), waaruit bleek, dat het Vaticaan vol wantrouwen bleef staan tegenover de bedoelingen van het Derde Rijk en de matiging, die in Neurenberg te bemerken was, toeschreef aan den tegenwoordigen toe stand in Duitschland, die heel de aandacht der rijksregeering in beslag neemt. Het Vaticaansche blad onderstreepte nog eens extra, dat men de aanvallen op de Kerk en op de rechten, die door het Concordaat zijn gewaarborgd, niet vergeten is. De controverse tusschen den H. Stoel en het Derde Rijk blijft in heel haar om vang voortbestaan. De strijd tegen de Kerk heeft directe en indirecte reacties op de buitenlandsche politiek van het Rijk. Het is bijvoorbeeld zeker, dat de ongerustheid der Oostenrijksche Katholieken gedeeltelijk de oorzaak er van is, dat men te Weenen geen vertrouwen heeft in Berlijn, niettegenstaande de gemeenschap van ras, taal en cultuur der twee volken. De span ning tusschen Vaticaan en Derde Rijk staat niet alleen in het middelpunt der Duitsch-Oosten- sche betrekkingen, maar is tevens een zware be lasting voor de samenwerking der kabinetten van Rome en Berlijn. Het Katholieke sentiment zit in Italië nog altijd zeer diep. Het bewijs daarvoor is, dat het fascistische bewind altijd er op uit is geweest, de religieuse gevoelens van het land met de grootste kieschheid te behan delen. De regeling der Romeinsche kwestie en het met den H. Stoel gesloten accoord be hooren tot de grootste daden van Mussolini en van het fascistische bewind. Men kan zelfs zeg gen, dat Mussolini het nieuwe Italië niet had kunnen scheppen, zooals het zich nu voor de oogen der wereld toont, wanneer hij op het ge bied van de opvoeding der jeugd aanspraak ge maakt had op totaliteit, zooals in het Derde Rijk geschiedt. Het fascistisch bewind is er in geslaagd, dank zij de censuur op de pers, voor het Italiaansche volk, althans in zekere mate, de feiten verborgen te houden, die het bewijs zijn van den strijd tusschen den H. Stoel en iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ui inmui in mil ill I Het Comité van Katholieke Actie E „Voor God" schrijft ons: i Het zich geven aan de belangen f van den naaste is zonder twijfel een specifiek christelijke deugd. E Op voorwaarde echter, dat het E zijn oorsprong vindt in oprechte E naastenliefde en liefde tot God, E niet alleen in drang naar activiteit E en een louter natuurlijke zucht om I „het druk te hebben"! Henry de Fully S.J. Tliiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiift BATAVIA, 20 Sept. (Aneta) Inzake de ont ploffing, welke destijds heeft plaats gehad op de „Manvantara", kan nog worden medegedeeld, dat de oorzaak waarschijnlijk moet worden ge zocht in het overspringen van een vonk uit een onvoldoend afgeschermde looplamp, welke in strijd met de eigen veiligheidsvoorschriften van de B.P.M., toen gebezigd werd voor de inspectie van verschillende tanks, om ten slotte in de middeltank een explosie te veroorzaken. het Duitschland van Hitier. Het Italiaansche volk moet daarvan zooveel mogelijk onkundig blijven, "omdat het anders zich zou gaan verzetten tegen de Romeinsche vriendschap voor Hitier. Van den anderen kant toont de Italiaan sche pers heel duidelijk haar misnoegen en teleurstelling over de goede betrek gen, die tegenwoordig bestaan tusschen Frank- rijk en het Vaticaan. Over de reis van den Pau- selijken Legaat, Kardinaal Pacelli, naar Lisieux en over de enthousiaste ontvangst van den Kardinaal zoowel van de zijde van het volk als van die der regeering hebben de Italiaansche bladen maar heel weinig gepubliceerd. Het is duidelijk, dat men ri# Italiaansche Katholieken niet op de hoogte wilde stellen van de goede harmonie tusschen het republikeinsche Frankrijk en de Katholieke Kerk onder een democratisch régime, terwijl er een niet ongevaarlijke span ning bestaat in de betrekkingen tusschen den H. Stoel en het autoritaire régime van Duitsch land, waarmede het kabinet van Rome zoo nauw is verbonden. Men ziet duidelijk in, zoo besluit de Temps en het is opmerkelijk, dat ook de Katholieke agentuur Kipu deze conclu sie aan de Katholieke pers doorgeeft dat men in Rome en Berlijn de openbare meening op een dwaalspoor wil brengen en dat men Frankrijk zou willen aanwijzen als bondgenoot van het communisme en als wegbereider van het bolsjewisme. Het is heel goed mogelijk, dat de vertrouwensvolle betrekkingen tusschen het democratische Frankrijk, waar religieuze vrede heerscht. en den H. Stoel hinderlijk zijn voor de binnen- en buitenlandsche actie, door mid del waarvan de autoritaire staten aan Europa hun heerschappij willen opdringen op grond van een mystiek, die in heel haar wezen anti-com munistisch is. Maar wien wil men in ernst doen gelooven, dat de Katholieke, Apostolische, Room- sche Kerk, die wegens de begrijpelijke zorg voor de haar toevertrouwde religieuze belangen over heel de wereld riooit en nimmer met Sovjet- Rusland heeft willen pacteeren en die zonder ophouden en in de meest categorische termen den geest en de activiteit van het internatio nale communisme heeft veroordeeld, met Frank rijk betrekkingen zou onderhouden, die nu warmer zijn dan ooit in den tijd na den oor log het geval was, wanneer zij niet ten volle vertrouwde op den gezonden zin der Fransche natie en op haar vasten wil tot orde en vrede? Voor de Kleefsche Rechtbank hebben terecht gestaan de leider en de leden van de reeds lang gezochte zgn. „colonne" F. L., die reeds gerui- men tijd in het grensgebied tusschen Kleef— Emmerik en Iserlohn den groot-smokkelhandel drijft in tabak. Niet minder dan elf beklaagden stonden terecht, waarvan negen wegens smok kelarij onder de bezwarende omstandigheden, dat zij hun bedrijf als leden van een groote bende uitoefenden en daarnaast twee wegens heling van belastinggelden. F. L„ de hoofd-schuldige, kreeg een geldboete van 3.000.000 R.M. en vijf maanden gevangenis straf, verder nog zes weken gevangenisstraf en vergoeding der ontdoken waarden tot een be drag van 20 duizend mark. G. L. kreeg 3.200.000 R.M. boete subs, zes maanden gevangenisstraf plus nog drie maanden en bovendien een schade vergoeding te betalen van 60.000 R.M. De andere beklaagden J. L., J. en H. K„ S„ K„ M., B. en D. kregen allen boeten, welke liepen van 600.000 R.M. tot 3 millioen Mark, met daaraan ge- evenredigde gevangenisstraffen. Twee beklaag den die verdacht werden van heling van be lastinggelden werden eveneens veroordeeld tot eenige honderdduizenden marken boete. Boven dien moeten beklaagden de lasten van het pro ces dragen. De tenlastegelegde smokkelaffaires moeten reeds dateeren vanaf 1932, terwijl ook Hollandsche fabrikanten en handelaren in deze smokkelaffaire betrokken waren, maar uit de handen van de justitie wisten te blijven. Naar wij vernemen, heeft de Portugeesche regeering het kruis van verdienste van het Cruz Vermelha verleend aan den heer J. F. R. Nestelroij, hd der directie der N.V. Papier industrie Nestelroij-Trompenburg te Amster dam. Onder auspiciën van de nationale vredeséon- fere/.tie te New-York zal een internationale radiouitzending georganiseerd worden, welke naar ruim zestig landen zal worden gerelayeerd en waarbij het woord zal worden gevoerd voor de microfoon door tal van prominente staats lieden o. m. Eden, Huil, Chautemps, Macken zie King, Van Zeeland, Schuschnigg en Hodza. Dominee Fuellkrug, die optreedt als plaats vervanger van ds. Niemoeller in de St. Anna- kerk in Dahlem, heeft bekend gemaakt, dat wederom oppositioneele predikanten in Bran denburg gearresteerd zijn. het geheel zijn thans berichten ontvangen over 142 arresta ties. De president der republiek Karelië, Archi- pof en de minister van Justitié, Palin, zijn af gezet. Zij werden beschuldigd van bourgeois- nationalisme. Deze afzettingen komen na de recente ont hullingen omtrent een uitgebreide nationalisti sche, pro-Finsche beweging. Te Skelleftea in Zweden zijn twee auto's met elkander in botsing gekomen. Er zijn drie doo- den en zeven gewonden. De toestand van vier gewonden is ernstig. Zaterdag en later in den nacht van Zaterdag op Zondag is het de Hilversumsche recherche gelukt, drie jeugdige en zeer brutale winkeldie ven te arresteeren, die in een paar maanden tijds op geraffineerde wijze tal van winkeliers hebben bestolen. De drie Hilversummers, een van 18 en twee van 22 jaar, maakten den laatsten tijd èen strooptocht door het Gooi en een deel der pro vincie Utrecht, waar zjj op sluwe wijze gelds waardige bedragen uit winkelkassa's stalen. Hierbij gingen £ij als volgt te werk: Telkens aan een ander adres huurden zij een auto, waarmede zij naar een winkel in een be paalde plaats reden. Eerst keken zij of er nie mand in den winkel was en dan gingen twee de zaak binnen. Onmiddellijk verschool een van beiden zich achter de toonbank, een kist, of een ander voorwerp, naar gelang de situatie was. KWam de winkelier, dan zag hij één klant voor zijn toonbank staan, die de een of andere kleine bestelling deed, betaalde en weer vertrok. Deze „klant" begaf zich dan naar den auto, die ergens op een afgesproken plaats wachtte. Intusschen bleef de derde bondgenoot rustig in z(jn schuilplaats wachten, totdat de winkelier weer naar zijn woonkamer was gegaan. Was de kust vrij, dan sloop hij naar de geldlade of kassa, en sloeg zijn slag. Dan nam hij overhaast de vlucht en voegde zich bij zijn kornuiten. In volle vaart reden zij er vandoor, om denzelfden truc weer bij een ander slachtoffer in toepas sing te brengen. Het is haast onbegrijpelijk, dat zij bij hun misdadig bedrijf nimmer zijn gesnapt. Op deze wijze hebben zij tal van winkeliers in Hilversum, Bussum, Baarn, Soest, Breukelen, Loosdrecht en vermoedelijk nog in andere plaatsen bestolen. Uit een kassa van een winkel aan den Eik- bosscherweg te Hilversum stalen zij 85, elders weer 50 en in genoemde plaatsen een groot aantal grootere en kleinere geldswaardige be dragen. Zaterdag arresteerde de Hilversumsche poli tie nummer één. Dit jongmensch legde in zoo verre een bekentenis af, dat hij toegaf zich aan verscheidene winkeldiefstallen te hebben schul dig gemaakt. Over medeplichtigen zweeg hij echter. De politie had evenwel zooveel aanwijzingen, dat het raadzaam geacht werd des nachts pos ten uit te zetten, en met succes. De twee ande ren liepen in de val. Gemakkelijk was de arrestatie echter niet. Een van de twee wist neg te ontsnappen en de gearresteerde verzette zich met hand en tand. Er ontstond een vechtpartij op straat, waarbij de rechercheurs tenslotte den arrestant konden overmeesteren. Later is de vluchteling achter-'W haald. Deze twee bleken de gevaarlijksten te zijn." 1 Zij zijn reeds goede bekenden van de Justitie, terwijl de 18-jarige verdacht wordt zich kort geleden schuldig te hebben gemaakt aan ver scheidene groote inbraken. Alle drie zijn ingesloten en een omvangrijk onderzoek is thans in vollen gang. Een 20-jarige aardappelhandelaar te Haarlem deed bij de politie aangifte van vermoedelijke verduistering van 150, welk geld hij aan een sigarenhandelaar had gegeven. Deze zou voor het geld effecten koopen waar veel winst uit te halen was. De sigarenhandelaar beweerde een zeer goeden kijk te hebben op het verloop van de beurs en deed zijn klanten mede- genieten van deze gave. Hij zeide de gelden te beleggen en de winst niet dadelijk uit te keeren, doch ook daarvoor weer effecten te koopen. Van uitkeeren kwam echter nooit wat. Vroeg een zijner klanten het gestorte bedrag terug of werd de gemaakte winst verlangd, dan wist de sigarenhandelaar wel weer zoo te praten, dat hij het geld nog eenigen tijd in bewaring kon hou den. In werkelijkheid echter kocht hij in het geheel geen effecten voor de hem toevertrouwde gel den, het staat nog te bezien of zijn beursneus werkelijk zoo fijn is als door hem beweerd werd. Met het geld betaalde hij de schulden af, die hij in zijn sigarenwinkel gemaakt had. De door de politie thans aangehouden siga renhandelaar heeft een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Het bedrag, dat hij van menschen uit Haarlem heeft verduisterd, is ongeveer ƒ5400 groot. Hij bevindt zich voorloopig in verzekerde bewaring, terwijl het onderzoek voortduurt. BUITENZORG, 20 September (Aneta# Inzake de ongeregeldheden in de buurt van Amoentai seint de resident van de Zuider- en Ooster- afdeeling van Borneo nog het volgende: Het aantal personen, dat thans in totaal is aangehouden, bedraagt ongeveer honderd. De opsporing van de verzetslieden is vrijwel beëin digd. Het gerechtelijk onderzoek is aangevangen. Vrijdagavond hebben in Kloea, afdeeling Hoe- loe Soengai, waar het grootste gedeelte van de verzetslieden is aangehouden, twee van hen ge tracht zich meester te maken van een klewang van een agent, die bewakingsdiensten ver richtte, waarbij beide verzetslieden onbeteke nende verwondingen opliepen. In den loop van Zaterdag op Zondag werd een tweede poging gedaan, waarbij men thans trachtte 'n karabijn machtig te worden. Hierbij is een van de verzetslieden ernstig gewond. De vliegers ir. de Kok en Schmidt Crans hebben hun vliegtocht naar Zuid-Afrika voort gezet. Zij zijn Zondagvoormiddag van Cairo vertrokken en na een zeer mooie vlucht te «Khartum aangekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 13