Japan begint heftig offensief - tegen Nanking J Avontuur met een Spaansche duikboot te Brest J V Zal ook Italië deelnemen aan den patrouille dienst? WANDGEDIERTE ill! iiil Luchtraids boven de stad Cordell Hull over den vrede SPANJE NIET HERKOZEN IN DEN BONDSRAAD ANGSTIGE OOGENBLIKKEN VOOR DE BEMANNING Fransche en Engelsche zaak gelastigden bij Ciano Het nieuws van heden REDE VAN SCHUSCHNIGG TE INNSBRUCK VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 20 SEPTEMBER 1937 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 20776 De 40.000 Chineezen, die door de Japanners waren ingesloten, weten te ontsnappen Tegenslag voor de Japanners Luther naar Japan Algeheele isolatie onmogelijk Nanking ook heden zwaar gebombardeerd Pressie der extremisten op Tsjang Kai Sjek HET NANKING GEBIED mm Ongeregeldheden te Algiers Het Weer|||||,||||||||||||||||||,,|||,lll|l,l|||,,l|ll|||||i immuunmui Aan de waakzaamheid van een matroos is het te danken, dat de duikboot niet „ontvoerd" werd Daders gearresteerd if HMi De oorlogshaven van Brest, waar zich het avontuur met de Spaansche duikboot C 2 afspeelde Italiaansche troepen in Guadalajara Nieuwe Duitsche gezant in San Sebastian aangekomen Rechtsche kruiser brengt twee schepen op De Italiaansche vloot zal meedoen als zij een gelijke positie ver- krijgt als de Fransche en Britsche vloten Eenige ontspanning te constateeren Franco wenscht Hitier geluk Met zijn slotrede op het Congres te Neurenberg Muiterij in gevangenis in Californië Fa. H. VAN LOON DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct, Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 6S cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. NANKING, 19 Sept. (Havas). Niet minder dan 46 marinevliegtuigen hebben vandaag Nanking gebom bardeerd: er werden bommen ge worpen op het vliegveld en andere militair belangrijke punten. Volgens de Chineesche berichten hebben ech ter slechts elf vliegtuigen de stad kunnen be reiken en dit elftal richtte slechts weinig scha de aan. Het Japansche marinecommando deelde ech ter hedenavond mede, dat twintig Chineesche toestellen waren neergeschoten en de vliegvel den vernield waren. Bovendien vernielde de Japansche luchtmacht zeven bombardements vliegtuigen boven Sjansi. Het beschouwt de Chineesche luchtmacht daarom als vernietigd. Japan is blijkbaar van plan een heftig offen sief tegen Nanking in te zetten, want naar Havas uit Sjanghai meldt, hebben de Japan sche autoriteiten allen,diplomatieken vertegen woordigers en vreemdelingen verzocht Nanking vóór den middag van den 21sten September te Verlaten, daar Nanking vanaf dien dag gevaar lijke zone zal zijn geworden. De Japansche legerleiding is dus blijkbaar van plan om in den loop der volgende week zoowel op het Nanking- als op het Sjanghai- en Peipingfront alle krachten aan het werk te zetten. De berichten, die uit Noord-China bin nenkomen, aldus de Havas-correspondent te Tokio, maken gewag van het feit, dat de 40.000 Chineesche soldaten, die in het gebied ten Zuiden van Peiping omsingeld waren, hebben weten te ontkomen in Zuidweste lijke richting. Zü trokken de Tsjoema-rivier over en hebben in allerijl in het bergachtig gebied nieuwe loopgraven aangelegd. De verslagen Chineesche troepen namen eveneens de vlucht en wel naar het Zuiden langs de spoorlijn, waar zij door een Japanschen pantsertrein worden nagezet. De vlucht van de 40.000 Chineezen, aldus Havas, heeft in welingelichte Japansche krin gen een zekere teleurstelling verwekt, daar de Japanners er naar streven de Chineesche troe pen te vernietigen, ten einde de geleidelijke ontwapening te verkrijgen, die zij noodzakelijk achten voor de Japansch-Chineesche samen- Werking. De behendigheid der Chineezen, die aan de Japansche omsingeling ontsnapt zijn, ondanks de hoop, die de Japanners hadden een ,,slag bij Tannenberg" in China te kunnen leveren, doet vreezen, dat de Chineezen de Japansche troepen meesleepen in verre operaties en nog belangrijke strijdkrachten overhouden na ver jaagd te zijn uit „de streek", die gedemilitari seerd moet worden." Het Amerikaansche troepentransportschip •.Chaumont" is uit San Diego hier aangekomen öiet 1450 soldaten aan boord. Volgens een bericht uit Hongkong, uit Ja pansche bron, is Hans Luther, de voormalige Duitsche ambassadeur te Washington, daar Vrijdag gepasseerd op weg naai Japan. In bui- NEW-YORK, 19 Sept. Cordell Huil, minister Van buitenlandsche zaken, hield heden een re devoering waarin hij verklaarde dat het onmo gelijk was een algeheele isolatie door te voeren. Deze meening grondde hij op het feit, dat de beginselen en de methoden, die de essentie voor den vrede vormen, eenvoudig zijn, dus niet be staan in een algeheele isolatie of een geweldige agressie. De politiek van een totale isolatie zou in zfjn uiteindelijke gevolgen even ondoeltref fend zijn als zijn andere uiterste: onnoodige in menging in de aangelegenheden van de bui tenwereld. Het is moeilijk te spreken over vrede in een tijd, dat bommen ontploffen en wanhopige le gers marcheeren, aldus vervolgde Hull. In het eene land na het andere schijnt het leven geen ander doel te hebben, dan de voorbereiding tot den oorlog. Ons geloof moet echter gebaseerd blijven op het feit, dat de menschen in geen enkel land oorlog willen. De weg naar den vrede ging volgens spreker over beperking der bewapening, niet-inmenging fn de interne aangelegenheden van andere vol ken, eerbied voor de verdragen en samenwer king op economisch gebied. Met een verwijzing naar zijn politiek van handelsverdragen zeide Huil, dat economische verbetering de beste garantie was voor den Vrede. Welvarende volken kunnen niet gemak kelijk tot een oorlog worden verleid, terwijl Volken die gebrek en ellende kennen eerder ge neigd zijn een kans te wagen met het gebruiken Van geweld. tenlandsche kringen te Tokio kent men dit be zoek een zekere beteekenis toe. In Duitsche kringen daarentegen beweert men, dat de reis geen politiek karakter heeft. NANKING, 20 Sept. (Reuter). Verscheidene gedeelten van de Chi neesche hoofdstad zijn hedenmorgen bij een luchtraid van Japansche vlieg tuigen hevig gebombardeerd. Onder de burgerbevolking zijn talrijke slachtoffers. Volgens een bericht uit Sjanghai zou maar schalk Tsjang Kai Sjek binnenkort genood zaakt zijn aan Japan den oorlog te verklaren onder druk van de extremisten, wier invloed groeiende is. Door Japan den oorlog te ver klaren, aldus luidt het betreffende bericht, hopen de Chineezen Engeland en Amerika er toe te brengen, zich in het conflict te mengen Tevens hopen zij dan de Japansche bezittingen in China te kunnen confisqueeren teneinde de onkosten te dekken. Het te Tokio verschijnende blad „Asahi" meldt dat de extremisten, sedert de Chineezen aan de verschillende fronten worden teruggeslagen, meer en meer aan invloed op de regeering van Nanking winnen. s., KÏANGS Z AN-WEI 2 HAUKIWG t-. 1 1 ijailGrsiMj TSJIMKI&U& &1&U&HAI 'SOETSJSU^ HO >- WOEHO flUKlUG KA5HIU6 HAN6T5JAU j NIMGPO HAUJAH& •—y'jfc kiaukiaug) L-'<» TSJEKIANG t HOE PE GENèVE, 20 Sept. (Havas)De Volkenbonds vergadering heeft zich hedenmorgen tegen een herverkiezing van Spanje in den Vol kenbondsraad uitgesproken. De stemming in de Assemblée over de herkies baarheid van Spanje in den Raad had het vol gende verloop: Spanje verkreeg 23 stemmen, zoodat het de vereischte meerderheid van twee derde, t.w. 32 van de 47 uitgebrachte stemmen, niet behaal de. Het verzoek van Turkije om herkiesbaar te worden gesteld voor een Raadszetel werd even eens verworpen. PARIJS, 20 Sept. (Havas). „Le Matin" meldt uit Algiers, dat het gisterochtend tot een bot sing is gekomen tusschen een 200-tal leden der Arabische volkspartij, die, ondanks het verbod van den prefect toch een betooging wilden hou den en de politie. De commissaris van politie en een tiental agenten werden gewond. Dertig Arabieren werden licht gewond. Tien betoogers zijn gearresteerd. VERWACHTING: Meest matige Wes- telijke tot Noordelijken wind, aanvanke- lijk zwaar bewolkt tot betrokken met nog kans op regenbuien, later opklarend, wei- nig verandering in temperatuur. Hoogste barometerstand 762.8 te Vestmanoer H Laagste barometerstand 746.3 te Ingo Zon op v.m. 6.41 onder n.m. 7.05 uur. p Licht op n.m. 7.35. Maan op n.m. 6.37 p onder v.m. 6.42. Volle Maan vJn. 11.52. Hu Mussolini op het einde van deze week een bezoek zal brengen aan Berlijn wordt zijn komst voorbereid door foto's uit zijn leven. Hierboven een niet algemeen bekende foto van Mussolini als korporaal der Bersaglieri bij een rustpauze aan het front tijdens den wereldoorlog BREST, 19 Sept. (Havas) Een duikboot der Spaansche regeering, de C2, die sedert drie weken in de koopvaardijhaven van Brest ligt, in afwachting van herstellingsarbeid aan den motor, is gisteravond het tooneel van een merkwaardig gevecht geweest. Tegen tien uur kwam een boot langszij met twaalf in burger gekleede personen aan boord. Een hunner zeide de commandant van de C4 te zijn. Nadat de commandanten van beide schepen elkaar begroet hadden en de mannen in carré waren opgesteld, stelde de nieuw aangekomen In de Middellandsche Zee zijn reeds talrijke Fransche en Engelsche oorlogs schepen aangekomen. Op onze foto ziet men duidelijk de torpedo's, die in de lanceerbuizen voor het afvuren gereed liggen s>-: s I „commandant" voor de duikboot voor 3 millioen te koopen. Toen de bevelhebber der C2 weigerde, werd een automatisch schietwapen op hem en de bemanning gericht. De opvarenden werden gebonden en reeds waren de touwen, waarmee het schip gemeerd lag, losgegooid, toen een matroos alarm maakte. De „commandant" nam de vlucht maar bij na der onderzoek bleken ook de commandant van de C2 en een der officieren verdwenen In den vroegen morgen zijn de aanvallers van de duikbootbemanning in de omgeving van Bor deaux aangehouden. Hier bleek, dat de leider der aanvallers werkelijk de commandant der C4, welke sedert kort te Bordeaux was gearriveerd om gerepareerd te worden, was. De kapitein der C2 en de officier Waren onder bedreiging van een revolver mee aan land genomen. in den loop van den dag hebben de aanval lers verklaard, dat zij trachtten met een auto naar het in handen der rechtschen zijnde ge deelte vim Spanje te vluchten. De Süreté deelt omtrent den overval op de Spaansche duikboot nader mede, dat de com mandant van de C4, na den Franschen schild wacht van het arsenaal omver geloopen te heb ben, gevolgd door tien man aan boord klom van de C2 en de bemanning last gaf in een com partiment van het schip bijeen te blijven, terwijl hij besprekingen zou voeren met den comman dant van de C2. Een matroos, die de wijk had genomen in den gevechtstoren, weigerde te ge hoorzamen en doodde een der bezoekers. De aanvallers wilden vervolgens, dreigend met hun revolvers, de bemanning dwingen in zee te ste ken onder de vlag van Franco. De Fransche schildwacht had inmiddels den wachtpost van het arsenaal gealarmeerd en de aanvallers vluchtten, waarbij zij den gezagvoerder van de C2 en den officier-mecanicien als gijzelaars mee namen. Hun auto is aangehouden nabij Bor deaux. In dezen auto zaten de commandant van de C4, een Franschman, een Spanjaard, die stu dent zegt te zijn, de beide gijzelaars en een Spanjaard, Orendain geheeten, die de vermoe delijke dader is van den aanslag in Maart j.l. aan boord van een Spaansch regeeringsschip in de haven van Bayonne. De aan boord van de C2 gedoode aanvaller is eveneens een bekend terrorist, die de vermoedelijke dader is van den aanslag in Juni j.l. in de haven van Marseille. Hij heet Gabarrain Goni. Een der gearresteerde personen, die een over val op de C2 gepleegd hebben, is in het bezit gevonden van een brief van kolonel Troncoso, die het bevel voert over de rechtsche troepen in Guipuzcoa, waarin de commandant van de C2 uitgenoodigd wordt de duikboot tegen een be looning van 2 millioen pesetas uit te leveren. MADRID, 18 Sept. (Havas). Aan het cen trale front heerscht weinig bedrijvigheid. Tijdens enkele aanvallen der nationalis ten aop zekere punten aan het front van Guadalajara heeft men Italiaansche troe pen in vrij groot getal waargenomen. De Braziliaansche ambassadeur, die deken van het diplomatieke corps is, heeft medege deeld, dat vreemdelingen, die zonder hulp van hun regeeringen te Madrid zijn gebleven, zoo als Italianen, Duitschers en Portugeezen, kun nen worden toegelaten in de convooien van burgers, die de stad verlaten. De nieuwe Duitsche gezant bij de regeering van generaal Franco, Von Stohrer, is vandaag in San Sebastian aangekomen. Na door de auto riteiten begroet te zijn, zette hij zijn reis voort via Burgos naar Salamanca. Vannacht heeft de rechtsche kruiser „Cana- rias" twee koopvaardijschepen, de „Sister" en de „Jalme 2", die op weg waren naar Minorca, gepraaid en opgebracht naar een rechtsche haven, na de drie begeleidende oorlogsschepen op de vlucht te hebben gejaagd. ROME, 19 September Hedenmorgen zijn de Fransche en Engelsche zaakgelastigden te Rome door Graaf Ciano in het Chigi- paleis ontvangen in verband met het on derhoud, dat beide diplomaten gisteren met Ciano hadden en waarin zij, naar de „Popo io di Roma" meldde, den Italiaanschen mi nister van Buitenlandsche Zaken verzeker den, dat zij iedere practische opmerking over den nieuwen tekst alsmede over het oorspronkelijke accoord van Nyon met de meeste aandacht zouden bestudeeren. Ciano deelde den Franschen en Engelschen afgevaardigden mede, dat Italië van meening was in zijn nota van 14 September re°-is uit eengezet te hebben, wat in het algemeen de voorwaarden waren voor een eventueele deel name aan de vlootmaatregelen, in Nyon ge troffen. „De Italiaansche regeering preciseert ech ter nu", aldus Ciano, „dat zij onder rechts gelijkheid met onverschillig welke andere mogendheid in de Middellandsche Zee ver staat, dat een positie, gelijk aan die van de Britsche en Fransche vloten, zal moeten worden gereserveerd voor de Italiaansche vloot." Naar Havas verneemt, heeft het onderhoud van Ciano met de beide zaakgelastigden de atmosfeer aanzienlijk doen opklaren. De betee kenis van de mondelinge mededeeling van den Italiaanschen minister is deze, dat de Itali aansche regeering duidelijk een positief stand punt inneemt, zoodat de interpretatie, volgens welke de Italiaansche nota van 14 September niets anders dan een afwijking zou zijn ge weest, hiermede officieel is tegengesproken. Italië zal willen deelnemen aan de vlootmaat regelen, indien de Italiaansche vloot „een ge lijke positie" zal verkrijgen als die van de Fransche en Britsche vloten. Men kan hieraan nog toevoegen, aldus Ha vas, dat „de gelijke positie" waarvan in deze mondelinge mededeeling sprake is, door Italië niet wordt opgevat in den zin van een gelijk heid in tonnage met de patrouilleerende Fran sche en Britsche oorlogsschepen. Veeleer gaat het hier om een moreele gelijkheid. In politieke kringen is men voldaan over den goeden wil, die van beide zijden betoond is om uit een situatie te geraken, die voor allen gevaarlijk had kunnen zijn. Intusschen stoomen steeds meer oorlogs schepen de Middellandsche Zee binnen. Za terdag zijn vüf Britsche torpedobootjagers in de haven van Mero-el-Kebir (Algiers), aangekomen. In totaal schat men het aan tal Britsche oorlogsschepen dat aan den patrouilledienst zal deelnemen, op 42. Zes Fransche torpedobooten en torpedobootja gers zijn de haven van Oran binnengeloo- pen. Twee Fransche kruisers en zeven tor pedobootjagers zijn de Straat van Gibraltar in Oostelijke richting gepasseerd. De leider der Spaansche nationalisten gene raal Franco heeft volgens het Deutsche Nach- richtenbüro het volgende telegram aan Rijks kanselier Hitier gezonden: „In naam van alle Spanjaarden die tegen de communistische barbaarschheid strijden, wensch ik Uwe Excellentie geluk met uw jongste in drukwekkende rede, waarin Gü opnieuw kans hebt gezien de edele Germaansche mentaliteit aan het groote Duitsche Volk voor oogen te stellen. Heil Hitier! w.g. Generaal Franco. FOLSON (Californië), 20 Sept. In de staats gevangenis te Folson, waar 2800 veroordeelden zijn gedetineerd, is het tot een bloedige muite rij gekomen. Zeven tot levenslang veroordeelde gevangenen hebben den directeur met lange messen bedreigd en de ontwapening geëischt van alle bewakers, alsmede de uitlevering der wapens. Toen de directeur weigerde op deze eischen in te gaan, kwam het tot een bloedig gevecht. De gedetineerden probeerden de uitgangen te bestormen. In dit gevecht, dat een half uur duurde, werd een bewaker doodgestoken, terwijl twee gede tineerden werden doodgeschoten. Twee bewa kers en vijf gedetineerden werden gewond. Tenslotte kon de orde worden hersteld- De Italiaansche minister van Buiten landsche Zaken, Graaf Ciano GEGARANDEERD TOTALE UITROEIING Zuiveraar van Rijks- en Gemeentegebouwen MARNIXSTRAAT 116 TELEF 23037 Japanners beginnen een hevig offensief tegen Nanking. De 40.000 Chineezen, die door de Ja panners waren omsingeld, weten te ontsnap pen. Merkwaardig avontuur van een Spaansche duikboot in de haven van Brest. Italië bereid aan den patrouilledienst in de Middellandsche Zee deel te nemen? Rede van Schuschnigg te Innsbruck. Cordell Huil over den vrede; hij acht algeheele isolatie onmogelijk. Optimistische woorden van Chautemps over de Fransche financiën; Blum kondigt nieuwe lee ning aan. Lés-vliegtuig van geringe hoogte neergestort op het militair vliegveld Andir; bestuurder niet ernstig gewond. Benoemingen in het bisdom Haarlem. Arrestatie van winkeldieven in het Gooi. INNSBRUCK, 19 Sept. (Havas). Vandaag is te Innsbruck een demonstratie van het vaderlandsche front gehouden, die volgens den secretaris-generaal, Zarnatto, het sym bool was van den eendrachtigen wil van de Oostenrijksche patriotten, den weg van Bondskanselier Schuschnigg te volgen. Zar natto zeide, dat 85 procent van de Tirool- sche bevolking achter Schuschnigg staat. De Bondskanselier werd begroet met den traditioneelen kreet: „Tirol blijft trouw". Schuschnigg zeide in zijn toespraak onder meer: .Langs den eenstemmig goedgekeurden weg willen wij naar de toekomst marcheeren om ons doel te bereiken. Daarvoor moeten drie dingen in acht genomen worden: de po litieke leiding van den nationalen wil moet uitsluitend door het vaderlandsche front be- paald blijven; zij, die niet met ons willen zijn, hebben niet anders te doen dan zich.niet mes ons te bemoeien; wij geven rekenschap van de historische taak van den Tiroler en den Oosten rijker, en die taak is een Duitsche taak. De anderen kunnen zich verre van ons houden, doch laten zij er zich voor wachten zich te genover de wetten van ons land te stellen. Ons land is een waarlijk vrij land en wil dat blij ven." Schuschnigg zeide verder: „Wij kunnen niet zeggen, dat wij alles volbracht hebben, waar naar wü gestreefd hebben. In 1938 zullen wij zoo veel mogelijk ieder brood en werk moeten verschaffen, dat jaar zal ook het jaar van de jeugd zijn: de vaderlandsche jeugd moet worden opgevoed. Tenslotte zal 1938 het jaar van de constitutie zijn. Wij zullen een einde aan den voorloopigen toestand moeten maken en het constitutioneele weer tot een goed einde moeten brengen." De kanselier besloot met een beroep tot een heid ter volbrenging van den arbeid van Doll- fuss. 1N3 t uu umilllHIIIH lil»)) j Stand op Maandag 1 uur njn.: 749.4 vorige stand: 749.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1