RED „Vóór alles Gods wet tot opperste richtsnoer" Zeven menschen vermoord Het nieuws van heden MET CHRISTELIJKE SIGNATUUR DIJJERS De treinramp bij Angoulème Rede van minister Van Zeeland Jhr. mr. v. d. Goes uit de N.S.B. m TAC K'*M,S5®5B Incident met zee lieden te Tunis DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 21 SEPTEMDER 1937 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 centper kwartaal f 3.25per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.'V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 HOTEL-CAFE-RESTAURANT In de plechtige openingszitting der Staten-Generaal heeft H.M. de Koningin hedenmiddag de volgende Troonrede uitgesproken: LEDEN DER STATEN-GENERAAL Mij wederom in Uw midden bevindend ge voel Ik allereerst behoefte uiting te geven aan Mijne gevoelens van dankbaarhèid voor de tot dusver voortschrijdende verbetering in het economische leven hier te lande. Deze verbetering in belangrijke deelen van het be drijfsleven verlevendigt de hoop, dat de nog steeds omvangrijke werkloosheid geleidelijk ver der zal kunnen worden ingeperkt. Alle maatregelen, die der Regeering doelmatig voorkomen om het proces van herstel uit de lang durige depressie te bevorderen, zullen harerzijds worden genomen of aan Uwe goedkeuring onder worpen. De ontwikkeling van den economischen toe stand in Nederlandsch-lndië geeft reden tot vol doening; in het gunstig verloop van de opbrengst der Landsmiddelen weerspiegelt zich de allerwe gen ingetreden opleving in landbouw, handel, nijverheid en scheepvaart, waartoe mede bijdroe gen de over het algemeen bevredigende oogsten van de voedselgewassen der inheemsche be volking. Het stemt Mij tot verheugenis, dat als gevolg daarvan thans weder een stijging valt waar te nemen van het welvaartspeil der bevolking van Nederlandsch-lndië en dat een begin kon worden gemaakt met de verlaging van de op haar rusten de lasten. De ruimer vloeiende middelen geven gelegenheid, in meerdere mate dan de laatste ja ren het geval kon zijn,-gelden beschikbaar te stellen voor de bevordering van de geestelijke en stoffelijke belangen der bevolking. Door toepassing van daartoe geëigende mid delen zaHernstig worden gestreefd '^ar verbree ding en versterking van de econornfsche basis, teneinde die voor de toekomst beter bestand te doen zijn tegen schokken, als welke in de laatste jaren werden ondervonden. Hoewel in Suriname een lichte verbetering, zoo wel bij den in- en uitvoer als bij de voornaamste cultures viel op te merken, bleef de economische en financieele toestand van dat gewest nog wei nig bevredigend, in tegenstelling mot dien van Curacao, aan welk gebiedsdeel de wereldcrisis schier ongemerkt is voorbijgegaan. Te midden van de geestelijke verwarring in de wereld, waaraan ook ons volk niet geheel ont komt, is steeds dringender de eisch, dat in wet geving en bestuur vóór alles Gods wet tot opper ste richtsnoer worde genomen. In zijn algemeen karakter zal het Regeeringsbeleid het kenmerk dragen van een doelbewust streven naar beveili ging en versteviging van de positief Christelijke grondslagen onzer samenleving. Aldus zal een beleid kunnen worden gevoerd, dat met ver mijding van toespitsing van tegenstellingen ook door zijn innerlijke redelijkheid instemming vordert. Het karakter van dit beleid zal tot uiting komen met name in werkdadige zorg voor een gezonde ontplooiing van het huwelijks- en gezinsleven, bescherming van de publieke eerbaarheid, ont houding door de Overheid van aanmoediging van alles wat tot ontheiliging van den wekelijk- schen rustdag aanleiding geeft, en krachtige handhaving van het gezag. Eerbiediging van de vrijheid van godsdienst en van geweten, en hand having van den rechtmatigen volksinvloed op het landsbestuur blijven hechte pijlers van ons volks bestaan. De Regeering overweegt een nadere regeling van het vereenigingsrecht, ter bevordering van een meer werkdadig repressief toezicht, naar de reeds thans in de wet neergelegde normen van openbare orde en goede zeden. Hoewel de internationale omstandigheden veelszins aanleiding geven tot bezorgdheid, bleef het vriendschappelijk karakter, hetwelk onze ver houding tot andere mogendheden pleegt te dra gen, ongerept bewaard. Niettemin zal, gelet op de spanningen in de verhouding tusschen de vol ken en het daarmee saamhangende gevaar van internationale verwikkelingen, zoowel hier te lande als in Indië, moeten worden voortgegaan met de versterking van onze weermacht. Belang rijke voorstellen daartoe zullen onverwijld aan hangig worden gemaakt. De Regeering zal zich beijveren de samenwer king in onderneming en bedrijf ten bate van de geheele volkshuishouding te bevorderen. Met handhaving van krachtige medewerking aan de bevordering van op wederkeerigheid ge grond internationaal ruilverkeer, is noodig verster king van onze handelspolitieke weerbaarheid, ter beveiliging van den buitenlandschen en binnen- landschen afzet van onze producten, met inacht neming van nauwe samenwerking tusschen Ne derland en de deelen van het Koninkrijk buiten Europa. De landbouwcrisismaatregelen zullen, met hand having van den voor den landbouw nog nood zakelijken prijssteun, zooveel mogelijk beëindigd worden. Daarnaast zal bevorderd worden, dat nuttige regelingen door de bedrijfsgenooten zelf zullen worden overgenomen en voortgezet of opgebouwd. Verschillende wettelijke maatregelen tot ver hooging van het peil van den landbouw zullen worden voorgesteld. In voorbereiding zijn wettelijke regelingen tot beperking van den arbeid der gehuwde vrouw en tot het rekening houden met gezinslasten bij het arbeidsinkomen. Ten aanzien van de landarbéiders zal de prac- tische uitvoerbaarheid van een wettelijke regeling van den arbeidstijd en de veiligheid, voor zoover misstanden niet door onderling overleg van de georganiseerde belanghebbenden uit den weg worden geruimd, worden onderzocht. Het temperen van de gevolgen der werkloos heid voor hen, die daarvan slachtoffer blijven, beschouwt de Regeering als een harer voornaam ste plichten. Wettelijke regelingen betreffende werkloosheidsverzekering en steunverleening zul len worden voorbereid. Voortgegaan zal worden met de uitvoering van openbare werken als mid del tot werkverruiming, met de werkverschaffing en met het cultureele werk voor de werkloozen Ondanks de ingetreden verbetering in den eco nomischen toestand en de daarmede samenhan gende stijging van de opbrengst der middelen, blijven, na de diepe depressie der laatste jaren, de openbare financiën nog in bijzondere mate zorg vereischen. Buiten hetgeen op economisch sociaal terrein en op het gebied der defensie on vermijdelijk is tot behoud en versterking van de Nederlandsche volkskracht, zullen vele op zichzelf gewenschte of nuttige maatregelen, waaronder die op het gebied van het onderwijs, dan ook eerst ter hand genomen kunnen worden, wanneer de inwendige positie van het budget voldoende zal zijn versterkt. De verhooging der defensie uitgaven zal enkele bijzondere financieele voor zieningen noodig maken. Naast de reeds genoemde voorzieningen stelt de Regeering zich voor een regeling tot co ördinatie van het goederenverkeer te land en te water tot stand te brengen, terwijl een herzie ning van de woningwet in voorbereiding is en een wettelijke regeling van de opleiding der on derwijzers zal worden aanhangig gemaakt. De toewijding, waarmee Leger en Vloot, zoo mede de ambtenaren in burgerlijken dienst in het geheele Koninkrijk, hun taak vervullen, stemt Mij tot erkentelijkheid. In het komende zittingjaar zal weer veel arbeid en toewijding in hartelijke samenwerking van Re geering en Staten-Generaal worden gevraagd. Met de innige bede, dat ons allen door den Al- machtigen God de kracht en de wijsheid geschon ken worden, die Hij alleen geven kan, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. Papoea maakte amok in de huurt van Fakfak Over den intern, economischen toestand DRIE EN ZESTIGSTE JAARG, No. 20778 Het Tweede Kamerlid is geroyeerd Het uittreden van ds. Van Duyl Het Weer NV. C.A.v.d STEURs KLEEDERMAKERIJ DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Italiaansche matrozen doen inval in lokaal der liga voor menschenrechten De bomaanslag te Cerbère NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Buitenhof Telefoon 117375 Den Haag Men spreekt over onze keuken niets dan goeds OP VASTENDAGEN SPECIALE SCHOTELS mager menu i Acht dooden, vijftig gewonden BORDEAUX, 21 Sept. (Havas) Het Spoorwegongeluk op de lijn Bordeaux Angoulème heeft zich voorgedaan vlak bij ^ara, op 15 K.M. van 't station Angoulème. Öet waren twee sneltreinen, die met sikander in botsing kwamen. Beide treinen ^aren op weg naar Parijs. De eerste kwam om 10.07 uur 's avonds uit Bordeaux te Angoulème aan en vertrok zes minuten later vandaar. De tweede vertrok om 10.26 uur van Angoulème. Door onbekende oor zaak is deze laatste trein tegen den eersten op gereden. Vijf wagens liepen dientengevolge uit de rails. Militairen uit Angoulème zijn op de plaats van het ongeluk aangekomen. Tegen vier uur vanochtend waren acht dooden te betreuren. Men vreest, dat het aantal dooden nog grooter zal zijn. De lijken der slachtoffers zijn nog niet geïdentificeerd. Het staat vast, dat drie der om het leven gekomen passagiers tot dezelfde familie be hoorden. Er zijn vijftig gewonden, onder wie vijftien ernstige kwetsuren opliepen. FAKFAK, 21 September. (Aneta). Ver nomen wordt, dat in een kampong zeven menschen zijn vermoord door een papoea, die amok maakte. Het bestuur onderzoekt deze kwestie. Te Rome is prinses Catharina van Rusland in het huwelijk getreden met markies Farace BRUSSEL, 21 Sept. (Havas). In een voor Amerika bestemde radiorede heeft Van Zeeland een uiteenzetting gegeven van het Belgische standpunt inzake den internationalen economi schen toestand. De Belgische minister verklaarde o.m.: De bij herhaling opgedane ondervindingen hebben aangetoond, dat in de economie der moderne tijden geen enkel land aan de gevol gen der algemeene crisis ontkomt. Omgekeerd hebben een groot aantal landen den steun ge voeld, dien zij ondervonden bij hun eigen pogin gen tot economisch herstel, van de opleving bij hun buurman. Het blijkt heden ten dage niet minder duidelijk, dat het economisch herstel tyj de buren geen enkel land vrijstelt van het zelf ondernemen van een poging om met vrucht deel te nemen aan den gunstigen stroom, die bij de anderen vloeit. België heeft deze poging ondernomen. De minister-president verklaarde vervolgens, dat de Belgische belangen harmo nieeren met die van andere landen, en dat Bel gië steeds trouw zal blijven aan de algemeene regelen der economische betrekkingen der we reld. Tenslotte verklaarde Van Zeeland, dat de beste middelen om een algemeene bevrediging over de geheele wereld te verwezeniyken rus ten op economischen grondslag. Het „Utrechtsch Dagblad" bericht, dat jhr. mr. W. van der Goes van Naters, Tweede Ka merlid voor de N.S.B., is geroyeerd. Wy spraken, aldus het blad, met Jhr. Van der Goes van Naters, organisator van de Nat. Soc. Vorming en tot voor kort hoofd van den afweerdienst van den persdienst der N.S.B., die ons mededeelde, dat hij zoo juist per expresse- brief zijn royement als did. van de N.S.B. had ontvangen. Het merkwaardige is, zoo zeide de heer Van der Goes van" Naters, dat 'ik juist een week geleden eervol ontslag kreeg als hoofd van den afweerdienst met dankbetuiging voor de be wezen diensten. Het Utr. Dgbl. heeft zich, naar aanleiding, van diens ontslagbrief, gewend tot ds. Van Duyl die den interviewer vertelde, dat hy Zondagmid dag. na afloop van de door hem geleide gods dienstoefening te Hilversum, werd opgewacht door den heer Van Geelkerken, die hem ver zocht, mee te gaan naar het ;huis van den heer Farwerck, waar men ir. Mussert aantrof. Nadat de heer Van Geelkerken zien in een achtervertrek had teruggetrokken hebben de heeren Mussert en Farwerck mij aldus ds. van Duyl na een gesprek van -twee uur kun nen bewégen tot onderteekening van den ge- publiceerden brief, waarvan de tekst van te voren was gereed gemaakt en getikt. „Ik betreur het, zoo zeide ds. van Duyl, den brief in dezen vorm, hetgeen my achterafge bleken is, te hebben onderteekend." Gevraagd naar de motieven voor zijn hande ling deelde ds. van Duyl mede, het onjuist te vinden, daar thans op in te gaan. Het hoofdkwartier van de Nationaal Socialis tische Beweging deelt het volgende mede: „De leiding der N.S.B. wenscht geen nadere mededeeling te doen over de redenen van terug trekking van ds. Van Duyl uit de beweging. Zij wijst er nogmaals nadrukkelijk op, dat deze re denen zuiver van persoonlijken aard waren. Mocht echter van andere zijde daartoe wèl wor den overgegaan, dan is daar van N.S.B.-zyde geen enkel bezwaar tegen, omdat de N.S.B. niets, maar dan ook' totaal niets te verbergen noch te verbloemen heeft." VERWACHTING: Matige tot zwakken |j Noord-Westelijke tot Zuid-Westelijken of EE 5 Zuidelijken wind, aanvankelijk licht tot EE half bewolkt, later toenemende bewol- king, weinig of geen regen, kouder des EE EE nachts, iets warmer overdag. 1 STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bilt op 21 September te 9.05 uur aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: „Stormsein neerha- len, biyft op uw hoede", en aan de pos- ten van Hoek van Holland tot de Belgi- S sche grens: „Attentiesein neer". S Hoogste barometerstand 763.7 te Scilly Laagste barometerstand 745.2 te Karlsbadt Zon op v.m. 6.43 onder n.m. 7.02 uur. EE EE Licht op n.m. 7.32. Maan op n.m. 7 uur EE: §j onder v.m. 8.01. Laatste Kwartier 27 Sept. Illlllllllllllllllllllllllll KRUISSTRAAT 7, HAARLEM OPENING VAN DE STATEN-GENERAAL. DE TROONREDE. Kanton door Japansche vliegtuigen gebombar deerd. A Rede van den Franschen minister van Finan ciën Bonnet, over den financieelen toestand. Italiaansche zeelieden doen inval in gebouw van de liga voor menschenrechten te Tunis. Van Zeeland over den internationalen economi schen toestand. Het spoorwegongeluk te Angoulème. Tot dusver reeds acht dooden en vüftig gewonden. Zeven menschen vermoord door een amokmaker in de buurt van Fakfak (NX). Jhr. mr. v. d. Goes van Naters geroyeerd als lid van de N. S. B. Benoemingen in het Aartsbisdom. O DEFIJNPPOE^P GEBRUIKT SLAOLIE TUNIS, 21 Sept. (Havas) Zondagavond om zes uur hebben een vijftigtal leden der bemanning van de Italiaansche opleidingsschepen „Ameri- co. Vespucci" en „Colombo", die sinds eenige dagen in de haven voor anker liggen, een inval gedaan in het lokaal van de Italiaansche liga voor menschenrechten, waar ook de redactie van het anti-fascistische blad „Italiano di Tu nis" is gevestigd. zy vernielden het meubilair. Joseph Miceli, de secretaris van de liga, die zich met een pistool probeerde te verdedigen, werd door een kogel in het hart getroffen. De aanvallers verspreidden zich daarop. Tien hunner werden nog door de politie ver- Tast, toen zij naar het balcon van een belendend huis wilden overstappen. Zy konden echter ont snappen. Een matroos kwam op het trottoir terecht en werd ernstig gewond. Een ander werd door een revolverschot gewond. De politie heeft twaalf personen gearresteerd. Nader wordt nog gemeld, dat 's avonds Ita liaansche anti-fascisten hebben gedemon streerd. Op bevel van den vertegenwoordiger van den resident-generaal Carteron, zijn het banket en het bal, die ter eere van den état-major en de cadetten der opleidingsschepen zouden zyn aangericht, afgelast. Met meer dan gewone belangstel ling en ongeduld is in den lande de Troonrede tegemoet gezien, omdat men daarin eindelijk een positie ve aanwijzing hoopte te vinden van den koers, die door de nieuwe regeering zou worden ingeslagen. Aan deze verwach ting Beantwoordt het staatsstuk op prin cipieel duidelijke wijze. Bepaalden vroe gere troonredenen zich slechts tot 't aan roepen van de hulpe Gods, thans wordt uitdrukkelijk verklaard, dat Gods wet tot opperste richtsnoer in wetgeving en be stuur zal worden genomen en doelbewust gestreefd zal worden naar beveiliging en versteviging van de positief Christelijke grondslagen onzer samenleving. Wat dit practisch beteekent, blijkt uit de zin snede over de gezonde ontplooiing van huwelijks- en gezinsleven, bescherming van de openbare eerbaarheid en onthou ding door de Overheid van elke aan moediging tot ontheiliging van den Zon dag. Voldoening wekken de .beloften va a krachtige gezagshandhaving met behoud van een rechtmatigen volksinvloed op het landsbestuur en van een werkdadig repressief toezicht op het vereenigings recht, want de democratisch genoemde vrijheid is de laatste jaren wel eens tot schade van haar eigen prestige en ge zondheid te tolerant en te laks geweesr.. De toon van dankbaarheid en bezon nen vertrouwen ten aanzien van den economischen toestand zoowel hier ie lande als in Nederl. Indië contras teert sterk met het sombere geluid dat in vroegere jaren moest klinken, maar gelukkig wordt geen voet gegeven aan den overigens begrijpelijken lust van zekere bevolkingsgroepen, die de huid van den beer zouden willen verkoopen nog voor hij geschoten is. In Indië is reeds een aanvang gemaakt met het verlagen der lasten en dit wekt het ver trouwen, dat dit ook hier zal geschie den, zoodra het budgetair verantwoord zal zijn. Helaas, zal aan de als noodzake lijk erkende maatregelen tot herstel van het wel zeer sterk gedrukte onderwijs voorloopig niet veel kunnen worden ge daan, zoolang de budgetaire toestand niet inwendig versterkt is. Zwaarder weegt in het meest onmiddellijk belang van volk en staat de versterking van de weermacht met het oog op de interna tionale spanningen. Daarnaast staat als een der voornaamste plichten van de regeering het temperen van de gevolgen van de werkloosheid. De eerste teekenen van het komende regeeringsbeleid gegeven door de depar tementen van economische en sociale za ken blijken gelukkig slechts voorboden te zijn geweest van meer en beter, dat komen gaat. In dit opzicht opent de Troonrede in ruime en algemeene ter men ook ruime, zij het ook door het bud getair mogelijke begrensde perspectie ven. Dit staatsstuk met positief Christelijke signatuur, geautoriseerd door de uit spraak van het Nederlandsche volk ge daan aan de stembus, wekt voor de naas te toekomst van ons land redelijke ver wachtingen van een principieel en finan cieel verantwoord beleid, dat rekening zal houden met het mogelijke, zonder het wenschelijke daarbij uit het oog te verliezen. Het is een program van opbouw en herstel, niet van voltooiing en bekroning. Gearresteerde Italiaan bekent PERPIGNAN, 20 Sept. (Havas) Het onder zoek, dat is ingesteld naar aanleiding van het vinden van bommen in den spoorwegtunnel te Cerbère, heeft geleid tot een voorloopige beken tenis van den Italiaan, die na dezen aanslag is gearresteerd. Deze heeft toegegeven, dat hy het oude militaire hospitaal te Perpignan en het Spaansche consulaat te Toulouse moest opbla zen, doch dat hij hiertegen opzag, aangezien hy vreesde, den dood van verscheidene menschen te zullen veroorzaken. Hij had zich daarom van zijn bommen ontdaan. iNi i v vilVVUUUIIHIHHi;);//,»; j j Stand van Dinsdag 1 uur n.m.: 759.? Vorige stand: 758.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1