Open Inch tspel Examens de langzame dood van het Hooger Onderwijs LAATSTE NIEUWS Zoekt gij betrouwbaar I Personeel? I j Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen 1 TERUGLOOPEND AANTAL STUDENTEN Wegens den regen is de opvoering van Maandag, op heden DINSDAG 21 SEPTEMBER gesteld Hubert Wilkins vermist LANDBOUWCRISISFONDS VOOR 1935 HET A VONTUUR ME T DE SPAANSCHE DUIKBOOT |Hiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiii)iniiniiiiiiiiniiiiimniiiiiiiiiiinitiiiiiiinniiiiHiiiiiiiniiiiii| DINSDAG 21 SEPTEMBER 1937 De „beursman Hoe de speculeerende sigaren handelaar te werk ging INSPECTEUR BERENTSEN Afscheid van de Haarlemsche politie R.K. HAARL. VOETBALBOND District Haarlem D.H.V.B. Uitslagen 19 September NIEUWE STRAATNAAM De Houtmankade VOLKSUNIVERSITEIT Programma nieuwe seizoen Haarlemsche Weer- en Sterren kundige Kring BLOEMENDAAL Spreekuur wethouder Hogenbirk NEDERLANDSCH SANA TORIUM TE DAVOS Half millioen noodig voor uitbreiding HET WONDER IN DE BERGEN Gezelschap Jan Musch VOETBAL LisseTeylingen 82 De overdracht van het rectoraat der Amsterdamsche Universiteit Prof. v. Rooy opvolger van prof. Laqueur Prof. dr. A. H. M. J. van Rooy, de nieuwe rector-magnificus van de Amsterdamsche Universiteit in het Park Groenendaal ingang bij 't Molentje) te Heemstede AANVANG 8 UUR KAARTEN AAN DE LOKETTEN W.M.S.—Kinhelm 0—1 (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Sinds gisteren werd van den ontdekkingsreiziger niets meer vernomen Voordeelig slot moet dienen, om de begrooting 1937 zonder nadeelig slot te doen sluiten Slachtoffer van een smokkeldrama Lijk van Belg in beslag genomen Wapens te Barcelona ontdekt De Italiaansche verliezen in Spanje Vijf gearresteerden naar Bordeaux overgebracht Geen overeenstemming in het mijnbedrijf De bonden kunnen met de voor- stellen der directies geen genoegen nemen Ir. DE KOK TE JUBA Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage Ds. van Duyl verlaat de N.S.B. Mr. W. de Rijke volgt hem op als Eerste Kamerlid =3 HiiiiiuiHiiiHiiiiiiiiiiiuiiiimiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiHuiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiHiiiiiiitiiniüiiiiiuuiiiiuiiimiiiiuiKH NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT STAD In ons avondblad van gisteren deelden wij mede, dat de politie een Haarlemschen sigaren handelaar in verzekerde bewaring heeft gesteld, daar hü verschillende inwoners van onze stad voor een totaal bedrag van 5400 heeft opge licht op een zeer brutale manier. Hij beweerde een zeldzamen „beursneus" te hebben en liet gaarne zijn klanten van deze gave mede profi- teeren. Wij hadden een onderhoud met den 20-jarigen aardappelhandelaar v. d. B., die de zaak bij de politie aanbracht en zelf voor een bedrag van 150 benadeeld werd. Hij deelde ons mede, dat hij het adres van den „speculant" had gekregen van een kennis, die eveneens gelden ter belegging aan den sigaren winkelier had gegeven. Eerst stortte hij ƒ50 en na eenige dagen reeds deelde zijn kennis hem mede, dat hij al niet minder dan ƒ22 op dat bedrag had „ver diend". De bewijzen, die de sigarenwinkelier gaf, wa ren geen coupons, of iets dergelijks die men toch verwachten kon maar hij gaf winstlijst jes, waarop fondsen voorkwamen, die geweldig de hoogte in waren gegaan. En deze fondsen haalde hij uit de krant. Op het totaal door den aardappelhandelaai gestorte bedrag ad 150 had deze volgens den sigarenwinkelier een bedrag van 122 verdiend. Maar als het op uitbetalen van de winst aan kwam, had de „beursman" weer zulke schitte rende beleggingen ontdekt en wist weer zulke mooie winst-voorspiegelingen te maken over tuigend praten kon hij zeker! dat besloten werd de winstincasseering weer even uit te stel len. Toch hadden de geldgevers, ongeveer vijf in getal, waarbij een, die 3000 ter belegging had gegeven, reeds maanden lang achterdocht, en sedert een maand of drie wisten zij zeker, das hun geldvermeerderaar heelemaal niet specu leerde, maar met hun kapitaal zijn schulden betaalde. Daar zij echter, in verband met diens finan- cieelen toestand, begrepen dat bij aangifte bij de politie alles verloren zou zijn, hielden zij de zaak nog onder eigen berusting. Door eenigen dwang op hem uit te oefenen hoopten zij nog iets van hun duiten te redden. Tevergeefs ech ter. Nu zij ten lange leste toch de politie van een en ander in kennis hebben gesteld, zijn ze hun geld kwijt. bijzondere attractie verbonden geworden. D» afdeeling heeft nl. voor onbepaalden tijd van Dr. Vogelenzang in bruikleen ontvangen een astronomischen kijker met 10 c.M. objectief. Deze is opgesteld ten huize van Ir. Badon Ghy ben. Wagenweg 182, Haarlem. Bij gunstig weer zal er eiken Zaterdagavond na 8 uur voor de leden gelegenheid bestaan, hiervan gebruik t« maken onder deskundige leiding. De nieuwbenoemde inspecteur van politie te Heemstede, de heer Berentsen, heeft Zaterdag in intiemen kring van de Haarlemsche politie afscheid genomen. In tegenwoordigheid van den inspecteur heeft de commissaris, de heer Ten- ckinck, hem in zeer waardeerende woorden toe gesproken en hem het beste in zijn nieuwe func tie toegewenscht. De inspecteurs hebben hun scheidenden collega een cadeau als stoffelijk blijk van waardeering geschonken. Daarna heeft de heer Berentsen afscheid van de motorbrigade genomen, het corps, dat onder zijn speciale en onmiddellijke bevelen stond. Burgemeester en wethouders van Haarlem hebben aan het gedeelte van de Brouwersvaart tusschen den spoorweg HaarlemRotterdam en de Bloys van Treslonglaan den naam gegeven van Houtmankade. (Deze nieuwe kade ligt aan de andere zijde van de Brouwersvaart dan de Tulpenkade, ter plaatse waar de Houtvaart in de Brouwersvaart uitmondt). Men zendt ons het volgende programma van De Volksuniversiteit (le deel). De bekende luistercursussen zullen ook dezen winter weer gehouden worden. Het programma meldt o.a. voordrachten over: 1. De oudste ge schiedenis der menschheid, haar eerste optre den en verbreiding door Prof. Dr. A. J. P. van den Broek, hoogleeraar te Utrecht: 2. Vondel als mensch en als nationaal dichter door mevrouw Dr. J. van den Bergh van Eysinga—Elias te Bloemendaal; 3. De conflicten der culturen door Dr. G. H. van Senden te 's Gravenhage; 4. Acht groote historische figuren, zooals kunstenaars ze hebben gezien door Prof. Huib. Luns, Hoog leeraar te Delft; 5. De schoonheid van Neder- landsch-Indië door L. Maurenbrecher te Naar- den: 6. Wagner-cyclus door Marinus C. Salo mons, pianist te 's Gravenhage. Voorts zullen ook werkcursussen worden ge houden, o.m. practische lessen in de Zweed- sche taal, voor beginners; cursussen in de Fran- sche taal en cursussen in de Italiaansche taal. De afdeeling Haarlem van de Ned. Ver. voor Weer- en Sterrenkunde heeft voor den winter 1937—1938 (eerste helft) het volgende program ma samengesteld: Dr. J. J. Raimond Jr. houdt op Vrijdagavond 29 Oct. een lezing over „Het uitdijend Heelal". Op 12 Nov. zal deze spreker, na een samenvatting van zijn lezing op 29 Oct, vragen van de leden beantwoorden. Op 10 Dec. spreekt Dr. H. Groot over „Ko meten en vallende sterren". Zaterdagmiddag 2 Oct. om 3 uur zal Dr. W Bleeker. Chef van den Meteorologischen Dienst op Schiphol, aldaar een causerie houden over de inricnting van dezen dienst en over de wijze waarop aan eiken vertrekkenden piloot en tij dens de vlucht de weerkundige gegevens wor den verstrekt, een en ander verduidelijkt doo.* demonstratie met de daarbij gebruikte hulpmid delen. Aan het lidmaatschap van den Kring is een A ConcordiaSantpoort O.I.V.—T.Y.B.B. O.G.—H.B.C. B H.B.C D.E.K. B .S.M.Vogelenzang O.G.—v. Nispen C T.Y.B.B.—O.G. D.S.O.—H.B.C. N.A.S.Concordia D H.B.C.—O.G. SantpoortD.S.S. Adsp. T.Y.B.B. bV.V.P. a T.Y.B.B. a—D.E.K. 0—7 n.d.g. 0—11 0—2 0—4 4—0 0—1 0—9 1—10 4—2 2—6 5—2 De heer H. Hogenbirk, wethouder van So ciale Zaken zal in plaats van Woensdag 22, Vn.i- aag 24 September spreekuur houden van 1112 uur V-m, Een stichting, die de sympathie verdient van alle Nederlanders, omdat vele duizenden landgenooten het herstel van him door tu berculose gebroken gezondheid daaraan te danken hebben, het Nederlandsch sanato rium te Davos, herdenkt het veertigjarig be staan. Bij dezen mijlpaal vraagt de te 's Gravenhage gevestigde Vereeniging tot behartiging der be langen van Nederlandsche longlijders, als orga nisatrice van dit sanatorium, de aandacht voor het volgende: De geschiedenis van het Nederlandsch sana torium te Davos is in hoofdzaak de toegewijde levensarbeid van wijlen Peter Plantenga, die in 1888 als twintigjarig student wegens ernstig longlijden naar Davos werd gezonden, waar hij na eenigen tijd genezing vond. Toen was bij hem tevens het ideaal gerijpt om ook voor minder bemiddelde Nederlanders, die door t.b.c. waren aangetast, een dergelijke verpleging en genezing mogelijk te maken. Voor de verwezenlijking van dat ideaal heeft Plantenga zich jarenlang ge heel gegeven en met medewerking van „De Hollandsche Club" te Davos kwam in 1897 met een bijeengebracht kapitaaltje van ƒ6000 het Nederlandsche sanatorium tot stand, dat aan vankelijk in een bestaand huis werd gevestigd en dat in November 1901 een nieuw eigen ge bouw verkreeg. Zoowel de oprichting als alle latere uitbreidingen geschiedden uit particulier initiatief en zonder eenigen financieelen steun van overheidswege. In de afgeloopen veertig jaren is wel overtui gend bewezen, dat dit sanatorium, dat geen klassen kent en dat open staat voor alle ge zindten, in een behoefte voorziet. Onder voortreffelijke medische leiding is het sanatorium te Davos uitgegroeid tot een inrich ting, waarop Nederland trotsch mag zijn. Be gonnen met plaatsruimte voor 30 patiënten, biedt het sanatorium thans ruimte aan 85 ver pleegden en sedert eenigen tijd heeft de be hoefte aan nieuwe uitbreiding en modernisee ring zich weder sterk doen gevoelen. De beperkte inkomsten van het sanatorium hebben steeds tot de uiterste zuinigheid genoopt en daardoor is er langzamerhand een achter stand in de outillage van de huishouding ont staan. Een uitbreidings- en moderniseeringsplan is nu opgemaakt, met de uitvoering waarvan aan alle bezwaren op afdoende wijze zou worden tegemoet gekomen. Het sanatorium wordt dan werkelijk up-to-date en er zal dan ruimte zijn voor pl.m. 120 bedden. De kosten van zulk een verbouwing waarin de aanbouw van een vleugel en het bijbouwen van een verdieping zijn opgenomen worden op ƒ500.000 geraamd. Aan deze vijf ton ontbreekt nog een belang rijk bedrag. Een beroep op onze landgenooten, om een steentje bij te dragen, is derhalve wel gerechtvaardigd. Het adres hiertoe is dat van! de administratrice der vereeniging mej. J. T. G. Amtzenius, De Bruijnestraat 66, 's Gravenhage, met het postgironummer 19751, op naam van de vereeniging. Op Donderdag 23 September geeft het gezel schap Jan Musch, directie Jan Musch en Jaap van der Poll, in den grooten schouwburg te Rotterdam voor de leden van den Katholieken Kring de première van het „Wonder in de Bergen", spel in vier bedrijven van Pranz Molnar, bewerkt door Adolphe Engers, regie Jan Musch. In dit stuk geeft Molnar zijn visie op de rea liteit van het ongeziene. De mensch moet lee- ren knielen voor een hoogere Macht. Het begin is voor Lisse, maar dan neemt Teylingen den aanval over, doch verder dan de backs komen ze niet. Deze backs geven al direct vertrouwen door hun resoluut ingrijpen. Dan neemt Lisse het spel in handen. De thuisclub beschikt nu over een veldmeerderheid, wat tot succes moet leiden. Als de wedstrijd acht mi nuten oud is, zet de rechtsbuiten schitterend voor doel en de linksbuiten kopt onhoudbaar in (1—0). Weer komt Lisse terug en als een Tey- linger-back den bal met de handen bewerkt, wordt de toegestane penalty in een doelpunt omgezet (2—0). Even later volgt wederom een aanval van Lisse, de midvoor zet zijn hoofd onder den bal en het is 3—0. Teylingen heeft totaal niets in te brengen. Netjes gaat bij Lisse de bal van man tot man op het Teylingen-doel aan en de midvoor maakt er 40 van. Er is dan 25 minuten gespeeld. De voorhoede van Lisse ziet nog kans om het net van het Tey- lingendoel nog tweemaal te doen trillen, zoo- Aan de Amsterdamsche Univer siteit vertoont het aantal nieuw inge schreven studenten het laagste cijfer sinds 1930, n.L 447. Het geheele aantal haalt dan ook nog niet de 2500. Hiervan hebben zich in den loop van dit jaar 1 753 voor een examen aangemeld. Prof. E. Laqueur heeft in zijn overdrachtsrede in overweging gegeven, het probleem van de exa mens als zoodanig nog eens onder oogen te zien. Hij vraagt zich af, waarom voor de bevoegdheid van minister, kamerlid, bankier, jour nalist, museum-directeur of concert dirigent, welk beroep toch zeker van even groot belang voor de gemeen schap is, als dat van arts, advocaat, ingenieur etc., geen examens en voor de andere kategorie wel examens worden vereischt. Spr. zou den strijd tegen de examens willen aanbinden, omdat zij de langzame en zekere dood betee- kenen van het Hooger Onderwijs, dat zich op de examens moet instel len en dit verlagen tot het gehalte C&histusspeieK van meer uitgebreid Middelbaar On derwijs. Zou men zich voor het gebruik maken van de diensten van een arts, een advocaat enz. niet zeer goed kunnen vergewissen (b.v. aan de hand van verschillende testimonia) van de wijze waarop dezen hun studie hebben verricht en dan wellicht over betere waarborgen be schikken, dan die door diploma's worden ver schaft, welke bovendien slechts voor een ge middelde bekwaamheid of nog minder pasklaar zijn gemaakt? Dit geldt des te meer in Nederland, waar geen beperking bestaat ten opzichte van het aantal malen, dat men zijn examen mag herhalen en de examenbul dan nog haast eerder een bewijs is van het bezit van uithoudingsvermogen en geld dan een certificaat van bekwaamheid. Aan het achteruitgaan van het aantal studenten nemen de vrouwelijke meer deel dan de mannelijke; ook gaat het percen tage van de eerstgenoemde achteruit naar mate de studie vordert. De verhouding van de beide geslachten is voor de verschillende faculteiten zeer verschillend. Het grootste percentage van vrouwelijke studenten levert dat de rust ingaat met een 6—0-voorsprong voor Lisse. Teylingen is na de hervatting meer in den aanval en de Lisser-achterhoede moet nu alle reilen bijzetten om dezen aanvallen te weer staan. Dan gaat Lisse er weer vandoor, waar na de midvoor er 70 van maakt. Nu vindt Lisse het welletjes. Het spel verslapt, waarvan Teylingen dankbaar profiteert. De gasten komen dan ook meer in den aanval, wat een corner tot gevolg heeft. Deze wordt door den links binnen in een doelpunt omgezet (71). Teylin gen, door dit succes aangemoedigd, valt fana tiek aan doch Lisse begint zich nu ook weer te roeren en uit een doorbraak weet Lisse we derom te doelpunten (81). Dan onderneemt Teylingen nog een laatste poging, de midvoor lost een schot, het komt tegen de lat en van daar tegen den keeper aan en zoo in het net terecht (82)Even hierna brak het einde aan. Kinheim opende de competitie met een be nauwde doch alleszins verdiende overwinning. Voor rust speelden de Geel-Zwarten een goeden wedstrijd, Slechts met uiterste krachtsinspan ning en hard zwoegen wist W.M.S. geruimen tijd stand te houden. Een tweetal schoten van Rem en v. d. Wal werden goed gestopt door den W.M.S.-keeper, terwijl zijn collega Druiven eveneens enkele schoten goed verwerkte. Kin heim was het meest in den aanval, terwijl W. M.S. zich tot doorbraken beperkte. Ellen en Kalf misten elk een goede kans, doch toen v. d. Wiel een mooien voorzet gaf, welke bij Ellen kwam, gaf deze met een kogel Kinheim de lei ding 01. Na de rust was Kinheim aanvankelijk tech nisch weer de beste ploeg. Toen de doelpunten uitbleven, de A'damsche backs en keeper waren uit het goede hout gesneden, begon Kinheim steeds benauwder te spelen. Hierdoor kreeg W.M.S. meer gelegenheid zijn spel te ont plooien. Druiven moest handelend optreden, doch deed zijn werk op solide wijze. Een schot van Am sterdam liet de W.M.S.-keeper glippen, de Kinheimers appelleerden voor goal, doch de scheidsrechter liet doorspelen. De Kinheim- achterhoede kreeg nog enkele lastige problemen op te lossen, doch bleef meester van de situatie. In de laatste minuut kreeg de M.M.S.-linksbui- ten nog een kans, doch hij schiet naast. Kin heim won verdiend. BrederodeKinheim 2 Kinheim 3Schiedam 3 Kinheim 5Bloemendaal 3 Kinheim B—V.V.B. A 7—2 3—3 2—2 0—9 Zondag a.s. speelt Kinheim te Zandvoort. de literaire, dan komen achtereenvolgens de theologische, de juridische, de natuur- philosophische, de medische en uiteindelijk de oeconomische faculteit. Na gewezen te hebben op de verliezen der Universiteit, hetzij door den dood of door emeritaat, gaf de rector uiting aan zijn bezwaar tegen de strekking van de wet, die zonder aan zien des persoons tot het heengaan op 70-jari gen leeftijd noopt. Spr. zou er toch de voorkeur aan geven, dat het hoogleeraren ook na hun 70ste jaar veroorloofd zou zijn aan de werk zaamheden van de faculteit deel te nemen en hun, zooal niet de plicht, dan toch het recht tot college geven werd gelaten. Na een opsomming van het aantal pro fessoren, lectoren en privaat-docenten, die in den loop van het jaar hun ambt hebben aanvaard, stelde spr. de vraag, of het in stituut van lectoren eigenlijk nog wel te verdedigen is. Hij ziet daarin een onnoodige handhaving van verschillen in rang onder de docenten, waarvan niemand voordeel heeft, integendeel, waardoor de betreffende en zijn vak worden gedeclasseerd. Het heeft volgens spr. geen zin een zelfstandig docent, die onderwijs geeft, examineert en zelfs directeur van een laboratorium kan zijn, in een afzonderlijke groep onder te brengen, afgezien van salarisgroepeeringen, die ook niet behoeven te vervallen, wanneer men de lectoren b.v. tot buitengewoon hoogleeraren maakt. Spr breekt ook een lans voor de positie der privaat-docenten, die naar zijn meening lang niet genoeg ingevoegd worden in het acade mische kader. Sprekend over de kwestie der examens wees spr. nog op het systeem, toegepast aan de beste Amerikaansche Universiteiten, waar ongeveer tien studenten werken in een groepverband, onder leiding van een docent of assistent, waardoor een veel breedere wetenschappelijke basis kan worden gelegd en meer aandacht kan worden besteed aan zelfstandig onderzoek. Over het algemeen heerscht zeker ten on rechte een neiging, het wetenschappelijk onder zoek bij het onderwijs achter te stellen en toch kan men slechts door aanmoediging van het eerste, zich vrijwaren voor het gevaar, te para siteeren op wat andere landen in dit opzicht presteeren. In Ned. waar het wetenschappelijk onderzoek relatief weinig van particuliere zijde wordt ge steund, verdient het aanbeveling, instellingen, die daartoe meewerken, zooals de Universiteits- vereeniging en de pas opgerichte vereeniging van Vrienden van de Universiteitsbibliotheek, zoo veel mogelijk te steunen. Nog wees spr. op het belang van een nau were aaneensluiting van de verschillende studentenorganisaties en maakt met waardeering gewag van eenige geslaagde pogingen van ge meenschappelijk optreden, zooals o.a. ter gele genheid van het huwelijk van het Prinselijk Paar en ook de oprichting van een centraal faculteitenblad. De aftredende rector eindigde met zijn waar digheid over te dragen aan zijn opvolger, Prof. dr. A. H. M. J. van Rooy- EDMONTON, 20 Sept. (Reuter). De Australische ontdekkingsreiziger Hubert Wilkens, wordt sinds gistermiddag vermist. Men vreest, dat zijn vliegtuig is neergestort. Hij bevond zich in Alaska op zoek naar Le- wanefski. Volgens een bericht uit Alaska hielden de berichten van zijn radio, die zoowel in de lucht als op den grond kan werken, op kort nadat hij gisteren meedeelde, dat hij zou gaan landen ergens in de Machenzie-delta. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de beglooting van het Land bouwcrisisfonds voor 1935. In totaal wordt een bedrag van 17.377.000 op den gewonen dienst meer aangevraagd. Dit bedrag wordt echter gedekt door een grooter opbrengst der middelen ad f 24.800.000. te weten 9.500.000 als voordeelig slot van den gewonen dienst 1934, 3.600.000 aan heffing op suiker, 6.000.000 als batig saldo van de steun- verleening aan den inheemschen tarweverbouw, oogst 1935 en f 5.700.000 aan heffing op marga rine, vetten en oliën. Ten slotte wordt geraamd, dat de gewone dienst een voordeelig slot van f 7.400.000 zal opleveren. Bij de beoordeeling hiervan dient er echter rekening mee te worden gehouden, dat uit dit overschot nog belangrijke uitga ven voor de steunverleening aan de melk veehouderij zullen moeten worden gefinan cierd, die eerst in de jaren 1936 en 1937 zijn of zullen worden gedaan en dat genoemd voordeelig slot van f 7.400.000 derhalve noo dig zal zijn om de begrooting 1937 zonder nadeelig slot te doen sluiten. Uiteraard zullen de uitkomsten van 1936 en 1937 ten zeerste den invloed van de depreciatie van den gulden ondervinden en is het thans nog niet mogelijk met eenige zekerheid iets dien aangaande te voorspellen. De marechaussee te Hulst heeft Maandag in het R.K. Liefdehuis te Hulst het lijk in beslag genomen van een 36-jarigen Belg uit St. Nico- laas. Zaterdag werd deze man in genoemd zie kenhuis opgenomen met een schotwond in net bovenbeen. In den daaropvolgenden nacht is hjj overleden. Vermoed wordt, dat de Belg bij een achter volging van een smokkelauto door douanebe ambten nabij Sinaai (België) door een kogel geraakt was. De smokkelauto is ontkomen. BARCELONA, 20 Sept. (Havas). De alge- meene gedelegeerde voor de openbare orde in Catalonië heeft aan de pers de volgende mededeeling doen toekomen: „Vanmorgen heeft de politie op order van hoogerhand het lokaal „Escolapios" be zet en er een huiszoeking verricht waarbij wapens, munitie en uniformen van de Guardia de Asalto werden ontdekt. Incidenten deden zich niet voor." Vliegtuigen der nationalisten hebben het dom Masnou gebombardeerd. Drie inwoners zijn om het leven gekomen, zestien gewond. De Italiaansche bladen publiceeren de ne gende lijst van de in Spanje gesneuvelde Ita liaansche legionnaires. De lijst bevat 306 na men. BORDEAUX, 20 Sept. (Havas) La Petite Ge ronde meldt, dat vannacht vijf personen, die den overval op de Spaansche duikboot C. 2 heb ben gepleegd, naar Bordeaux zijn overgebracht, waarzij aan een verhoor zijn onderworpen. Reeds thans zullen de Spanjaarden in staat van beschuldiging kunnen worden gesteld we gens geweldpleging, terwijl andere beschuldigin gen ongetwijfeld zullen volgen. Uit het door Havas ingestelde onderzoek blijkt' dat de kapitein van de C. 4 door geen enkelen officier of ander lid der bemanning was verge zeld. Juan las Heras had Zaterdag te Brest den commandant van de C. 2 ontmoet. Zij waren overeengekomen, dat deze oorlogsbodem aan Franco zou worden overgeleverd. De bemanning nu was verdeeld, tien opvarenden waren voot den commandant en de anderen tegen hem. Drie Spaansche zeelieden, die bij de zaak be trokken zijn, zijn voortvluchtig, doch zij kunnen ieder oogenblik worden gearresteerd, daar zÜ niet de grens over kunnen. De autoriteiten zijn in het bezit van papieren, waaruit blijkt, dat de zaak van zeer groot be lang en zeer ernstig is. Bij zijn verhoor betoonde Chaix, een Fransche reserve-officier zich zeer onthutst. Orandin, die reeds gezocht wordt wegens een bommen-kwes- tie, werd vannacht naar Bordeaux overgebracht. De Contactcommissie voor het Mijnbedrijf kwam Maandagmiddag te Heerlen in vergade ring bijeen. De directies deden de volgende voorstellen: De tijdelijke toeslag van vijf procent op de loonen wordt verhoogd tot tien procent tot 1 April 1938. Op de pensioenen wordt een tijdelijke toeslag» geldig voor een half jaar, verleend tot een he- drag van vijf procent van de loonen. Verder zijn de directies bereid het minimuh® aantal verlofdagen na één jaar van drie op ze te brengen. Het maximum aantal verlofdagen blijft twaalf. Deze voorstellen werden nader besproken, doch men kwam niet tot overeenstemming- De bonden verklaarden geen genoegen met deze voorstellen te kunnen nemen. De datum voor de volgende vergadering def Contactcommissie werd nog niet vastgesteld. Ir. De Kok seinde Maandagavond, dat g P.H.-KOK in den namiddag te Juba landd Alles is wel aan boord. Het weer is prachtig- Het „Nationale Dagblad" bevat het beriep dat Ds. G. van Duyl, de bekende propagandi^ voor de nationaal-socialistische beginselen, ook een reis voor deze beweging naar Ne Indië gemaakt heeft, uit de N.S.B. is getrede Tevens heeft hij bedankt voor het lidmaa schap der Eerste Kamer. Blijkens een schrijven van ds. Van Duyl ir. Mussert zijn de redenen van het uittr geheel van persoonlijken aard. Opvolger van ds. Van Duyl in de Eerste mer is mr. W. de Rijke, advocaat en procur te Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4