O. E. SCHMII» STAD HENSEN Het Openluchtspel De kazernebrand van 1912 m smult... DEKKERS MANCHESTER ENGELSCH LEER FANTASIE „De wonderen der Vliegkunst" MARIA-STICHTING r Mr. Pont 21 September WAAGHALZERIJ VAN DE SPUIT X GROEP „ROGGO" KOST 8 CT. DINSDAG 21 SEPTEMBER 1937 LEERT CORRECT EN IN STIJL DANSEN OP ONZE LESSEN voor KATHOLIEKEN DANSACADEMIE NIEUWE GRACHT 76 TELEFOON 14904 INSCHRIJVING DAGELIJKS 2-6 EN 7-10 UUR R. K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Vondel-herdenking HET GASBEDRIJF IN 1936 Verbruik minder dan in 1935 KATHOLIEKE ACTIE „VOOR GOD" Plechtige viering van het feest van den H. Michael PMkLAAtó I EEG1 T™WhAAULLM GEMEENTEZAKEN Personalia Gas voor verwarming worden gedemonstreerd óók in Haarlem, vanaf Vrijdag 24 Sept. 7 uur, op de Groote Markt wordt nog slechts enkele dagen in het park Groenendaal ingang hij 't Molentjete Heemstede opgevoerd en wel Dinsdag 21, Woens dag 22, Donderdag 23, Vrijdag 24 en Zondag 26 September. AANVANG 8 UUR KAARTEN AAN DE LOKETTEN U moogt dit niet gemist hebben 25 jaar geleden trok heel Haarlem naar de Koudenhorn om dit vuurwerk te zien Duizenden patronen explodeerden VOOR DEN POLITIERECHTER Goede buren! Wijnfeest VAN ttttAUILVOWWW» itcaaql Lit aan. Uw t>okkJW Dezer dagen zult U een verrassing voor Uw kinderen in Uw bus vinden PER PAKJE Avondcursussen schoolvrije jeugd Wie was de bestuurder van den auto? Groot werk rondom Schoterbrug Verspronckweg zal recht op Staten-Bolwerk uitkomen Werkloosheid neemt weer toe ln Mei hadden we 5278 werk- loozen en nu is de op gave 5660 IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Na het bericht, dat Ds. van Duyl uit de N.S.B. is getreden en bedankt heeft voor het lidmaatschap der Eerste Kamer, komt eenzelfde mededeeling van den heer Mr. ^ont, oud-burgemeester van Hillegom, binnen. Dit is wel een onverwacht vlugge ontknoo- Wng van het in Maart begonnen drama, toen "bij besluit van den Algemeen Leider van 30 klaart 1937" de heer Mr. Pont werd „aangewe- 2en om zitting te nemen in de Eerste Kamer", ^elk besluit op den voet gevolgd werd door het koninklijk Besluit van 3 April, waarbij met in- Sang van 4 April eervol ontslag werd verleend aan den heer Pont als burgemeester van Hil- 'egom, ondanks de stellige verzekering van den beer Pont aan den redacteur van het Algemeen handelsblad, dat hij zich op het standpunt stelde geen ambtenaar te zijn volgens de wet eh niet wettelijk te kunnen worden ontslagen Wij hebben indertijd reeds de veronderstel ling geuit, dat het lidmaatschap van de N.S.B. aan den heer Pont weinig voldoening zou ge- v®n. Niet omdat hij zoozeer aan de democrati sche gedachte gehecht was, maar omdat zijn karakter en zijn humeur moeilijk zouden kun nen harmonieeren met de volgzaamheid, welke van serviele geesten als de leden der N.S.B. dienen te zijn, verlangd wordt. Reeds onmiddellijk na zijn aansluiting bij de H.S.b. gaf hij trouwens te kennen, dat hij, door z'ch aan te sluiten, zijn zelfstandig oordeel niet ^enschte prijs te geven. „Indien mijn opne ming in de beweging dat zou blijken te zijn, zal ik niet aarzelen mijn zelfstandigheid te herne men." Het valt in den heer Pont te prijzen, dat hij aan dat voornemen ook gevolg heeft gegeven, •haar een fout van hem is het niettemin, dat bij dezen gang van zaken als vanzelf sprekend beeft voelen aankomen en voor een onzeker lid maatschap der Eerste Kamer een eervolle po rtie als het burgemeesterschap van Hillegom bvijs gaf. Anderzijds teekent het de buitenge wone leiderseigenschappen van den heer Mus- Sert, dat hij niet begrepen heeft met den heer Hont het paard van Troje binnen de Partij te balen. Trouwens de heele verkiezingscampagne bar N.S.B. is een lange reeks van degelijke ver gissingen geweest. Voor de Hillegommers zal deze ontknooping eeh hart onder den riem zijn. We hebben indertijd reeds gevraagd toch Vooral niet te meenen, dat Hillegom een haard van N.S.B.-isme zou zijn en vastgesteld, dat be burgemeester er vrijwel geïsoleerd stond in 2Ün fascistische opvattingen, maar indruk beeft het overloopen van den burgervader on getwijfeld op vele eenvoudige Hillegommers Seker gemaakt. Deze zullen door dezen gang van zaken overtuigd zijn geworden, dat ook v°or Mr. Pont zelf de toetreding tot de N.S.B. 6en groote teleurstelling geworden is. Waarom wij op dit alles met nadruk de aan dacht vestigen? Omdat wij gelooven, dat met het bedanken van den heen van Duyl en mr. Pont het drama m de N.S.B. nog niet voltrokken is. Er wordt daar gezocht naar een oorzaak van volkoming mislukking der N.S.B. en het ligt v°°r de hand, dat de leider, de heer Mussert, ais zondebok den woestijn in zal moeten gaan. Hn nu weten we nog niet wie de nieuwe pro ven zijn, die de plaats van Mussert zullen in- bemen, maar het kan nuttig zijn nu reeds de indacht er op te vestigen. Ook in de R.K. Leeszaal zal een Vondelher- ®nking worden gehouden en wel op Woensdag November a.s. Mevrouw Ellen Russe zal dien F°nd een voordracht houden over het „Levens- e'ó van Joost van den Vondel". °ok zal de heer J. van der Velden, bibliothe- Ns der R. K. Leeszaal, op Woensdag 24 Nov. ,P''eken over het onderwerp „Vondel en de staat je zijner dagen". „Heide lezingen zijn toegankelijk voor de lede» l, r H-K. Leeszaal op vertoon der lidmaatschaps- q *ïet verslag over 1936 van het Gem. Gasbe- v Vermeldt dat op 6 Februari de levering vn Sas door de Hoogovens te IJmuiden, ter £j°fziening van Haarlem-Noord en het Prov. benhuis nabij Santpoort, een aanvang nam. koolgasproductie bedroeg 17.629.954 M3. k b Hoogovens werd 4.253.903 M3 gas aange- jy bt. Cokesgas werd over het afgeloopen jaar F geproduceerd. tC1® grootste eigen gasproductie per etmaal be- St eg 78.553 M3 op 15 Januari; de kleinste eigen iJ^al-productie 36.152 M3 op 21 Juni (waarbij Wfning dient te worden gehouden dat op tstgenoemden datum bovendien 11.110 M3 bek? geleverd door Hoogovens) en de gemid- j) be productie per etmaal 62.523 M3 (waarin Fepen is de levering door Hoogovens). totale opbrengst van het gas bedroeg •387.871 tegen f 1.467.914 in 1935; de gemid delde opbrengst per 1000 M3 gas heeft bedragen f 64.49 tegen f 66.93 in 1935. Het gasverbruik per inwoner bedroeg gemid deld 110 M3 tegen 116 M3 in 1935; per gewonen meter werd 570 M3, per muntmeter 330 M3 af geleverd tegen resp. 589 M3 en 346 M3 in 1935. Op 31 December waren 4045 stuks gaslan taarns geplaatst met 11293 branders tegen 3919 stuks met 10691 branders op 31 December 1935. 'n Miezerige motregen prikt o{J het asphalt. Hoestende, niezende menschen verstoppen hun vervelende hoofden in zakdoeken van sloopen- grootte, snotteren en niezen, zuigen ijverig op anti-verkoudheidsmiddelen en werken met warme kruiken. De pijpen van de dakgoten, die op het trottoir uitmonden, laten een rinkelend geluid hooren en vormen behoorlijke plassen, en de menschen met gaten in hun zolen, die daar doorheen loopen, prevelen hatelijke op merkingen en de menschen met heele schoenen doen insgelijks, al is het dan om iets anders. Alleen de eigenaars van regenkleedingzaken lachen vriendelijk en dichteresssen, geïnspi reerd door het sombere weer, dichten het lied van de drie droevig druilende druppels en verheugen zich in de alliteratie. 't Is herfst en er zijn slechts zeer weinigen, die dit jaargetijde met vreugde begroeten, on danks 't efit, dat de herfst, met zijn gele bla deren, zijn najaarsstormen en huiselijke haard- avonden, misschien mooier is dan een der drie andere. Kunt u zich niet herinneren, hoe u, heel lang geleden, behaaglijk in uw demi, over de Ken- nemerbrug stond geleund en uitkeek op het kleine eilandje waar de halfontbladerde hoo rnen neerslachtig hun kruinen bogen voor den wind, die de papieren en de bladeren meters hoog deed opwaaien en op de Bolwerk-paden, waar, in tegenstelling met de zomeravonden, slechts een eenzame wandelaar in het zwart blijk van leven in die omgeving gaf? En die lange wintersche avonden, als u uw pijp uitklopte tegen het zacht brandende pot kacheltje, hoewel dat niet mocht, en voor het eerst sedert lang uw nattp voeten in de pan toffels schoot, en thee slurpte en een boek las onder de schemerlamp? En hoe u 's avonds om 11 uur nog in uw jas kroop om een wandelingetje te maken om dat het zoo lekker waaide, en hoe u zelf gezien had, dat de bolhoed van een uitgesproken heer van diens hoofd woei in de Groote Houtstraat en terecht kwam op de tram en dat uw eigen hoed toen ook opgenomen werd? Ergens ver in ons geheugen leeft nog de herinnering aan een prettiger herfst en al leen omdat het nu regent verfoeien we hem. Maar troost u, als de mooie herfstdagen niet precies aanvangen op den 21en, dan begin nen ze op den 28en of op den 6en October Zelfs al kwamen ze niet en al bleef het re genen tot het volgend jaar, dan nóg moesten we blij zijn met ons klimaat. Want ten opzichte schijn hebben en waar tropische planten ge- van de landen, die het heele jaar door zonne- dijen, staan we er nog altijd gunstiger voor. Kunnen zij ooit het gevoel hebben van: ha, nog zoolang ongeveer en dan begint de zomer? En voordat u verder moppert, maakt eens een nen ze op den 28en of op den 6en October, vergelijking met de menschen, die nog eenige graden noordelijker wonen en die weken be zig zijn met het hakken van ijssteenen om win terverblijven op te bouwen. Dan staan wij er nog wel even beter voor. Zeker, de menschen met gaten in. hun zolen en zij, die alle aangeboren frischheid missen door een verstopt reukorgaan, hebben niet heelemaal ongelijk, als ze een minder vroolijk gezicht trekken en uit hun „hum" zijn, maar u moet ze eens zien over 'n paar dagen als ze wandelen in het herfstzonnetje, bladeren zien vallen, spinnewebben ontdekken tusschen de kale boomen, worstelen tegen den wind en een stormachtige zee gaan bekijken. „Die veranderen ook met het weer," zult u zeggen en gaat u dan eens na hoeveel uw eigen stemming verschilt met die van den 21en. M. De feestdag van den H. Michael, Woensdag 29 September, zal dit jaar door katholiek Haar lem op bijzondere wijze worden gevierd. Bij het begin van het nieuwe vergaderseizoen, waarin door onze katholieke vereenigingen weer zoo veel voor Góds zaak wordt ondernomen, zullen de katholieken zich vereenigen om onder de vaan van den overwinnenden Aartsengel getui genis af te leggen van hun onwankelbare trouw aan de Beloften, welke zij bij het H. Doopsel hebben afgelegd. De 23ste Liturgische Dag, die op dien dag te Haarlem wordt gehou den, staat dezen keer in het teeken van de ka tholieke actie „Voor God". Des morgens te 10 uur wordt in de kathedraal een plechtige H. Mis gecelebreerd, waaronder de Schola Cantorum van het Seminarie Hage- veld dewisselende gezangen zal uitvoeren. In de avondvergadering, die om 8.15 in den Stads schouwburg wordt gehouden, wordt hét woord gevoerd door pastoor F. C. van Beukering en oud-minister mr. H. P. Marchant. Onder leiding van kapelaan dr. L. Kat zingt een koor, dat voor deze gelegenheid uit leden van verschillende Haarlemsche kerkkoren werd samengesteld, polyphone motetten van meesters der Palestrijnsche school. Reeds besproken plagtskaarten voor deze bij eenkomst zijn o.m. te verkrijgen bij den boek handel H. Coebergh Ged. Oude Gracht 74. Bij grootere getallen kunnen de plaatskaarten tele fonisch wórden aangevraagd aan het Secreta riaat der K. A. „Voor God", (tel. 28572 van 9.15 tot 5.30 uur). BROEKEN MOUWVESTEN COLBERTS BROEKEN BROEKEN in uitgebreide sorteerihg van kwaliteit en maat, tegen de laagste prijzen. VAKKLEEOINGMAGAZUN B. en W. stellen voor aan de H.B.S. A te be noemen voor den cursus 19371938: a. tot tij delijk leeraar in de Maleische taal: den heer A. Bakker en b. tot tijdelijk leerares in de Spaansche taal: Mevr. J. L. van Sluijs-Bar- biers. Gedurende de periode 1 October tot 1 Mei kan gas worden betrokken tegen het z.g. „Verwar mingstarief". In de practijk is gebleken, dat meer verbruikers tot gasverbruik volgens dit tarief zouden overgaan, indien dit ook zou gel den voor de maanden September en Mei. In deze maanden bestaat eveneens behoefte aan gas voor bijverwarming. B. en W. doen daartoe het voorstel. 2).e Cfoiiitusspe&eK 25 September is het een kwart eeuw ge leden, dat de Infanterie-kazerne aan den Koudenhorn grootendeels door brand vernield werd. Dit „vuurwerk" met vlammenspel en ontploffing van duizenden patronen was zóó ontzettend, dat de heele stad uitliep om er van te genieten. Menige Haarlemmer zal zich deze sprookjesachtige avond-vertooning nog zeer goed herinneren. Des avonds om half acht ging het als een loopend vuurtje (om in de termen te blijven!) door de stad: „De kazerne staat in lichter laaie!" Eenige minuten na het uitbreken van den brand vlogen de vonken in dichten vuurwerk regen al over de binnenstad en spoedig daarna was heel de bovenverdieping van den achter vleugel der kazerne een vlammenzee. Buiten bomde de brandklokiets bijzon ders, in geen jaren gebeurd. Van alle kanten kwamen de blusschers opdagen en al het mate riaal tot zelfs de handspuiten werd bij elkaar gebracht. Raam voor raam werd in den linkervleugel door de vlammen verlicht. De brandweerlieden, vooral de vrijwilligers van spuit X, deden daar waaghalzerijen welke den Commissaris van de Koningin, mr. van Leeuwen, die met den heer Kruseman, den waarn. burgemeester, en met den Commissaris van Politie dat alles stond gade te slaan, den schrik op het lijf joegen. Ze bleven er al maar staan in den feilen gloed rondom hen vlak in den hoek, waar de linkervleugel aan den ach- terbouw aansloot.... totdat 't hun eindelijk te machtig werd, en de vuurgloed di? voortgreep en de glazen deed springen, hen verjoeg. 't Werd er bovendien toch gevaarlijk, daar de kisten patronen gingen springen.... en dat was een geknetter en geratel, een salvo van 8000 patronen in een minuut of tien, dat hoo ren en zien je vergingen. Door héél de stad werd dat geratel, of 't manoeuvre was, gehoord, en voortdurend hield het aan met het scherpe, korte knallen van de ontploffende wachtpatro- nen.... gelukkig dat er geen „scherp" daar op die zolders was opgelegd, want 't zou een vuur gevecht zijn geweest, waar een oorlog niets bij was! En de klok boven 't bordesje naar de canti- nes, die één en al vuurgloed waren, liep maar gestadig doorkwart over acht, half negen toen stonden heel de overkapping en de zonder- verdieping in lichter laaie en vielen de bran dende zolderingen en de balken met vuurwol- ken en vonkenregen naar beneden.... kwart voor negenen.... nóg altijd ging de klok. Maar één minuut na kwart voor negen gaf het uurwerk het ophet vuur dat van het Een rasechte Zandvoorter verscheen in het verdachtenbankje. Zijn leeftijd loopt al dicht naar het eeuwfeest, maar de Zandvoorters zijn een taai ras en men zou ook hem zijn bijna 80 jaren niet geven. Kort en krachtig gaf hij antwtoord, in tegenstelling met zijn eega, een dochter Israels, snel en wel ter tong gesneden. In de getuigenbank nam een andere Israëlieti- sche met haar dochter plaats. De dochteren Israels kunnen in Zandvoort blijkbaar niet al te best met elkaar overweg, al zijn ze buren. Eenigen tijd geleden had zij, die nu getuige was. terecht gestaan wegens beleediging van haar, die nu in het verdachtenbankje zat. Thans waren de rollen omgekeerd. Het spreekwoord wil, dat een goede buur be'er is dan een verre vriend, maar voor haar schijnt een verre vrien din beter dan haar naaste buur te zijn! De dames hadden elkaar op een hartige wijze gezegd hoe ze over elkaar dachten en die heele vocabulaire kwam los toen de Officier van Jus titie de dagvaarding moest'oplezen. Later ver telde de Officier van Justitie nog wel dat het nog maar een bloemlezing was, wat er in de dagvaarding stond, uit hetgeen de dames elkan der allemaal hadden toevertrouwd! Verdachten hadden „niks gezegd" beweerden ze. De vrouwelijke helft van het echtpaar be gon met een brief te zwaaien, welken de rechter voorloopig negeerde. Eerst mocht de getuige haar verhaal vertellen. Hoe ze beleedigd was, zelfs gespuwd. Ze had haar buurlui om wat hout willen vragen, maar de goede buren had den haar inplaats daarvan uitgescholden. Ge moet niet zoo met uw naamkaartjes gooien, had ze geriposteerd dan moet ge ze weer oprapen! Als antwoord hadden verdachten haar een zeker lichaamsdeel toegedraaid, hetgeen men in net gezelschap gewoonlijk niet pleegt te doen. Zelf had ze ook wat gezegd natuurlijk, maar daarvoor was ze dan ook met 10 boete gestraft. Bent u in hooger beroep gegaan? vroeg de rechter. Daar heb ik geen tijd voor, mijn zaken hebben het te druk. De Zandvoorter in de beklaagdenbank noem de alles gelogen. Pertinent gelogen, voegde zijn vrouw er aan toe. Maar de getuige had nog wat in petto; de kleinzoon van den Zandvoorter had zijn grootvader in ronde woorden de appel valt niet ver van den boom ge zegd niet zoo te schelden. De kleinzoon zal het Zandvoortsch op die manier wel goed leeren! Was uw kleinzoon erbij? informeerde de rechter bij den Zandvoorter. Tijd om te ant woorden kreeg deze echter niet, zijn eega snibde er al gauw een „Nee, niks van waar!" tus schen. Mr. Pit verloor zijn geduld. „U moet niet altijd het woord voeren. Houdt u nu eens een oogenblik stil." Maar dat was tegen doovemansooren gezegd. De vrouw verklaarde opnieuw dat ze onschuldig was. Daar kon ze een eed op afleggen. „Jammer dat het niet kan," merkte de rech ter sarcastisch op. „Gelukkig maar!" liet de Officier erop volgen. Of ze dan getuigen mee mocht brengen? De rechter voelde niets voor uitstel van de zaak. „Dat heb ik je nog zoo gezegd, dat we ze meteen moesten meebrengen," kreeg de Zand voorter van zijn vrouw te hooren. Er verscheen een wapperende arm in de ge tuigenbank. De beleedigde vrouw1 had wél ge tuigen meegebracht. Mr. Pit zette groote oogen op. Een getuige, die zelf nog weer getuigen me debrengt! Maar ook die konden geen genade vinden in de oogen van den rechter. De Officier wilde het geval eerlijk deelen. De beleedigde vrouw had destijds 10 boete gehad en datzelfde wilde hij nu ook aan het echtpaar toebedeeld zien, dus 5 voor ieder der verdach ten. Ik ben onschuldig, hield de Zandvoorter vol. U zult toen toch wel geen pantomime ge speeld hebben, wedervoer Mr. Pit. Kunnen w'e in hooger beroep? informeerde de tweede verdachte. U bent nog niet eens veroordeeld, ant woordde Mr. Pit, die nauwelijks gelegenheid kreeg zijn vonnis te vellen, want fsther was al weer aan het woord. De beleediging is bewezen zoo oordeelde de rechter want ook op de zitting heeft de verdachte overtuigend aangetoond haar mond niet te kunnen houden, 5 boete voor ieder. Goeiendag, groette de veroordeelde Zand voorter vriendelijk. Zijn vrouw was inmiddels allang kwaad weggeloopen. Reclamefolders willen in dezen tijd de menschheid doen gelooven dat er streken zijn, waar men zoo maar gratis den wijn mag proeven of zich gratis een maagkwaal drinken de maagkwaal staat er niet bij aan het edele druivennat. In Velsen zijn helaas geen kassen, waar de druiven u kosteloos in den mond val len. Een flesch wijn kost er een gulden, of meer. Drie jongemannen, die resp. schilder, markiezenmaker en nettenbreier van beroep zijn, hadden wel dorst maar geen geld. Er werd een list verzonnen, die men beter „op lichting" kan noemen. Een van hen wist dat zijn oom. wel eens wijn op de pof bij een win kelier haalde en dus werd een der drie erop uitgestuurd om zoogenaamd „namens zijn oom" flesschen wijn te koopen. Het geld zou de oom wel betalen. Bij den eenen winkelier ging hét goed en bij den tweeden eveneens. De uit gezonden jongeling was blijkbaar een kenner, want hij u!as niet met het minste tevreden; Vermouth, Schilletje, Bloem van den wijn en Ki nawijn. De winkeliers dachten goede zaken te hebben gedaan, maar de ontgoocheling kwam al ras. De jongemannen hadden toch beter gedaan den wijn maar meteen contant te betalen, want nu moesten ze wegens oplichting voor den po litierechter verschijnen. Hij was niet vriende lijk gestemd jegens hen. Alle drie hebben al eens een gevangenisstraf gekregen en zoo'n strafblad is al een aanklacht op zichzelf. Bo vendien was de schade niet vergoed. Drie weken gevangenisstraf eischte de Offi cier tegen ieder. De rechter streek over zijn hart en gaf ieder 25 boete, behalve den aanstoker van het com plot. Die kreeg er 5 boete bij. Gevangenis straf had hen weer werkloos kunnen maken. De rechter was veel te blij dat er drie werk- loozen minder in Velsen zijn, hoewel het steeds merkwaardig is, dat verdachten, dien een ge vangenisstraf dreigt, op slag altijd volgens hun zeggen werk hebben. De aanstoker van het wijnfeest was getrouwd tijdens zijn werkloosheid en kon nu zoowaar wéér werk krijgen bij zijn oom, wiens naam hij had misbruikt. De oom heeft dus nog al cle mentie met hem. De jongeman verdient 15 loon per week, te weinig om de boete spoedig te kunnen betalen. Maar dat was geen bezwaar, meende hij. Hij zou het geld wel even bij een familielid leenenWaar is die royale crediet- gever? Hij zal zeker veel klanten trekken, ver moeden we. gebouw toen één oven had gemaakt, had over wonnen. In den linkervleugel intusschen woedde het vuur nu op het heftigst. Al maar door ontplof ten de patronen, en fel lichtte de vuurgloed op heel de zolderverdieping, tot één punt waar blijkbaar de brand niet overheen kon. En ja, daar ook was een „brandmuur" in het gebouw, dat vroeger de Militaire School is ge weest en nu ging het voor de brandweer er maar om, bij dezen brandmuur den brand te stuiten, hier alle macht te concentreeren opdat het vuur er niet overheen zou wippen En dat lukte. Half tien was het vuur overwonnen, maar de ruïne was ontstellend. Men had intusschen alle slaapvertrekken ontruimd en in het Militaire Hospitaal was in allerijl een noodverblijf voor 300 militairen in geruimd. Ook de aanwezige mitrailleurs waren voor alle zekerheid in een ander gebouw onder gebracht. Na tienen was er „niet veel meer te kijken." Toen was het nog nathouden, en hier en daar weer opvlammende gedeelten dooven, en op passen dat 't smeulende vuur niet oplaaien zou. Maar toen kregen de militaire autoriteiten het druk: het officieele onderzoek naar de oor zaak ging gevoerd worden en alle 90 man, die op de kleedingkamer van de 3e compagnie 3e bataljon boven de onderofficiers-cantine, waar de brand begonnen was, aan 't kleeden waren geweest, werden gehoord. Of er soms gerookt was, of met vuur gespeeld.... Maar niemand wist er iets van. Zoo beleefde Haarlem zijn kazernebrand! Uit 26 slangen werd water gegeven, alle brandkranen werkten en op de Bakenesser- graclit stonden vijf handspuiten, die door vrij willigers bediend werden. Twee spuitgasten werden slechts gewond. Den volgenden dag kwamen de Minister van Oorlog en de Generaal-Majoor Inspecteur der Genie een kijkje nemen. Men natn aan, dat op een der rustkamers ge rookt was, maar men is er nooit precies achter gekomen. Het Rijksgebouw was niet verzekerd, zoodat een flinke strop gedragen moest worden. In December werd de schade in een supple- toire oorlogsbegrooting opgenomen en het jaar daarna was nog een bedrag van f 14.000 noodig voor verder herstel van de kazerne. Een oude Haarlemmer vertelde ons, dat hij zijn stadgenooten nog nooit zoo eensgezind en los had meegemaakt. Men praatte op straat over den brand alsof men elkaar jaren kende en tot in den nacht was het in de café's een drukte als op Koninginnedag. Toch heeft men onmiddellijk na het uitbre ken van de vlammen als outsider niet geweten, hoe groot de gevaren waren. In een geïsoleerd wapenmagazijn aan den kant van de Bake- nessergracht lag 't groote scherpe-patronen- magazijn enop het dak van dit gebouwtje vielen ook de vonkenregens neer. Wat zullende autoriteiten 'm geknepen hebben! En wat is de Haarlemsche Brandweer toch altijd actief en vlug geweest! De brand van 1912.... we moesten hem toch even ophalen nu hij precies 25 jaar geleden Haarlem op stelten zette. Nadien is er nog driemaal brand uitgebro ken in de kazerne en de autoriteiten gingen nu vermoeden, dat er boos opzet in het spel was. Een van de onderofficieren werd wegens vermoedelijke brandstichting geruimen tijd in primitieve hechtenis gehouden, maar later bleek gelukkig, dat er geen strafzaak uit voort behoefde te komen. De burgerij leefde echter weer rustiger, toen de reeks eindelijk geëindigd bleek te zijn. Dat scherpe-patronen-magazijn, nietwaar De cursussen, het vorig jaar georganiseerd door de commissie voor cursussen aan de rijpere jeugd zullen dit jaar worden georganisaerd door de Stichting Federatie van Haarlemsche Jeugdwerkbesturen. De cursussen zullen midden of eind October aanvangen. Nadere bijzonderheden zullen de volgende week worden bekend gemaakt. Op Zondag 28 Februari 1937 tusschen des voormiddags 10 uur en des namiddags 1.15 uur is, zooals bekend, uit een perceel in de Groote Houtstraat te Haarlem ruim f 13.00.— ont vreemd. Een getuige in deze zaak beweert, dat hij gezien heeft, dat een persoon omstreeks 10.30 uur v.m. het bewuste perceel verliet en in 'n bruinen 4-persoons-auto stapte, die tegen over het perceel stond. Het is echter niet onmo gelijk, dat de persoon, dien de getuige in den auto heeft zien stappen, niet uit het perceel is gekomen, waar het geld ontvreemd werd. De bedoelde auto was vermoedelijk een Ford V 8 met zwarte spatborden. In den auto zat nog een persoon, die luid signalen gaf toen de meerbedoelde man instapte. De persoon die in den auto stapte, was ongeveer 30 jaar oud. rookte een sigaar en hij was gekleed met een bruine geblokte winterjas. Aangezien de bestuurder van bovenbedoelden auto tot nu toe onbekend is gebleven, wordt hem verzocht zich zoo spoedig mogelijk bekend te willen maken aan het bureau van politie. Naar wij vernemen worden bij den dienst van Openbare Werken plannen gereed gemaakt voor een afdoende oplossing van het verkeers probleem Viaduct nabij KenauparkSchoter brug Staten Bolwerk Schotersingel Ver spronckweg. De toestand daar ter plaatse is on houdbaar en er gebeuren als het ware dag op dag ongelukken. Het moet thans in de be doeling van B. en W. liggen de finantiën voor de uitwerking van dit plan een groot en breed opgevat werk! voor te bereiden en zoo mogelijk nog in de begrooting 1938 op te nemen. Door verlegging van de brug zal de bocht van den Verspronckweg naar _het Staten Bolwerk o.a. komen te vervallen, waardoor het door gaand verkeer naar het station buiten het ver keer, komende van of gaande naar het viaduct, geleid kan worden. Bij dit plan is echter ten- volle rekening gehouden met het behoud van de schoonheid van het Bolwerk. Ongetwijfeld zullen de velen, die dit drukke en gevaarlijke kruispunt eenige malen per dag moeten passeeren dit nieuws met vreugde ver nemen. Zij wij goed ingelicht, dan komt ter plaatse een oplossing, die het aspect geheel zal veranderen en een groote stad ten volle waar dig zal zijn. December 1936 begon er licht te komen in de duisternis der werkloosheid in onze stad. Toen kwamen we voor het eerst eenige tiental len beneden het aantal in dezelfde periode van een jaar tevoren. Langzaam groeide dit verschil tot eenige honderdtallen en tot voor kort meen den we, dat de duizend minder weldra feeste lijk aahgekondigd zou kunnen worden. Helaas lijkt het er op dit oogenblik niet bijster op. In de afgeloopen week steeg het aantal bij de Arbeidsbeurs ingeschreven werkloozen van 5532 tot 5660, dus met 128. In dezelfde week van 1936 werd een daling genoteerd van 27, zoo dat het gunstige verschil van 906 tot 753 ge daald is. Een gevoelige achteruitgang! Daar komt nog bij, dat de devaluatie verle den jaar om dezen tijd nog niet haar beslag had gekregen, zoodat dit argument niet mag gel den. Van den anderen kant dient er op gewe zen te worden, dat de maand September verle den jaar mooi was, terwijl wij er nu liever maar niet over spreken. Men zal misschien opmerken: wat moet dat worden, als straks de brandweerkazerne en het gebouw voor den geneeskundigen dienst gereed zijn? Van bevoegde zijde vertelde men ons ech ter, dat de opheffing van deze werkgelegen heid practisch al in de huidige cijfers verdis conteerd is. De gebouwen zijn klaar, moeten alleen inwendig nog vAWolmaakt worden, zoo dat metselaars, timmerlieden e.a. reeds vertrok ken zijn. De stadhuisuitbreiding is nog niet geheel op papier klaar, dan moet de aanbesteding nog vol gen, zoodat daar op dit oogenblik nog niet mee gerekend mag worden. Een gelukkig verschijnsel is de hernieuwde bouwbedrijvigheid in het noorden onzer gemeen te. Daar zullen in de komende maanden nog heel wat handen uit de bouwvakken want daaruit komen de meeste ingeschreven werk loozen werk vinden. De ophooging van de spoorlijn HaarlemLei den staat nog steeds op het programma. In Utrecht worden de plannen uitgewerkt op kos ten van onze gemeente, maar het schijnt nog niet erg te vlotten. Aan dit object zouden ongeveer 400 arbeiders twee jaar werk vinden, maar men begrijpt, dat daardoor het groote blijvende cijfer nog niet merkbaar beïnvloed wordt. Om nog niet te spreken over de lasten, die op de gemeen- schap jaren later zullen drukken. Wij hopen van harte, dat bij het verschijnen van de begrooting 1938 nieuwe werkobjecten bekend zullen worden gemaakt, hoewel het ook voor het gemeentebestuur een onmogelijkheid zal zijn om alleen alles te doen. Een grootsche actie onder d£ particulieren meer werk! zal dan ook weer noodzakelijk zijn, om het cij fer der werkloosheid voorloopig beneden de vijf duizend te brengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5