'êfmkm vmei0mf.. We luisteren FINANCIEN Auto in Keulsche vaart gereden DINSDAG 21 SEPTEMBER 1937 (ok$? de Kerkelijk leven jm Hl TABAK Dagfilm Bestuurder wist zich niet te bevrijden en verdronk Brandweer haalde den wagen op Schoolhoofd ernstig gekwetst Zijn motor werd door een vrachtauto gegrepen Twee Nederlanders aangehouden Met gestolen auto op weg naar Spanje HET PRINSELIJK JACHT TE DEVENTER Hartelijke ontvangst door de bevolking Motorrijder zwaar gewond Gecompliceerde aanrijding bij Muiden DOOR VALLENDE KIPKAR GETROFFEN Schipper liep een hersen schudding op VERZUIMD DE BOOMEN NEER TE LATEN Overwegwachter tot boete veroordeeld HAARLEMSCHE HANZE Hoofdbestuur bespreekt diverse aangelegenheden INBREKER GAAT DRIE JAAR ACHTER SLOT Het bekeeringswerk in de Missies BENOEMINGEN In het Aartsbisdom GOUDEN PRIESTERFEEST Pastoor J. Bogers te Roosendaal REDEMPTORISTEN NAAR BRAZILIË htao\ cMjuh. wUULmi OLDENKOTT EEN MISSIE-PIONIER JUBILEERT Zilveren priesterfeest van father H. Seelen te midden der zwarten ZUSTER GERTRUD ERZBERGERf Terug naar de Missie Woensdag 22 September PATER A. J. WINKEL O. P. Zilveren professiefeest R.K. UNIVERSITEIT Kerkelijke opening van het nieuwe studiejaar MINISTER VAN BOEIJEN Mère Marie Berchmans 475ste STAATSLOTERIJ Correspondentie voor de Hertog Hendrik Verbetering WIELRENNJÜ HET CLUBKAMPIOENSCHAp OP DEN WEG „Feijenoord" wint te Hoogerhe'^e Hedenmorgen om tien uur is op de Wees- perzijde tusschen de Duivendrechtsche en Hartveldschebrug nabij Diemen een auto in de Keulsche vaart gereden waarbij de bestuurder is verdronken. Het was een gesloten vier persoons Ford, welke van de Duivendrechtsche brug via de Weesperzijde naar Diemen moest. Even voor de Hartveldsche brug be gon de auto te slingeren en enkele secon den later zag men hem in de Keulsche vaart rijden, waar het voertuig onmiddel lijk zonk. Enkele automobilisten en wielrijders, die-het ongeluk zagen gebeuren, schoten te hulp en een vijftal begaf zich gekleed te water. In middels had men via de openbare telefooncel aan de Hartveldsche brug en via een brand melder Geneeskundigen Dienst, brandweer en politie van het ongeval kennis gegeven. De brandweer was spoedig met een motor- spuit, gevolgd door den grooten kraanwagen ter plaatse. De G.G.D. zond een ambulance-auto en een dokter. De politie van bureau Linnaeus- straat rukte met een manschappenwagen uit onder bevel van inspecteur Bij Is ma. Spoedig verscheen ook de commissaris van deze sectie de heer Staal. De brandweer was ondertusschen begonnen met het optakelen van den auto en toen de wagen halverwege naar boven was gehaald, ontdekte men een inzittende, naar schatting omstreeks dertig jaar oud. De G. G. D. heeft daarop gedu rende een uur getracht door middel van kunstmatige ademhaling de levensgeesten weder op te wekken, doch dit is niet ge lukt. Het stoffelijk overschot is naar het Ned. Isr. Ziekenhuis overgebracht. Volgens de papieren op het slachtoffer ge vonden, zou het een inwoner zijn van Amsterdam. Of er meerdere personen in den auto hebben gezeten kon niet worden vastgesteld, doch de politie, die assistentie kreeg van de politieboot, is begonnen met dreg gen. Zeer velen sloegen het reddingswerk gade. Nader vernemen wij, dat de eenige inzittende een Amsterdamsch koopman was, de ongeveer SO-jarige heer M. A. Sajet, wonende fn de Frans van Mierisstraat. De auto is later door de brandweer op het droge gebracht en voor nader onderzoek door de politie in beslag genomen. Dinsdagmorgen omstreeks acht uur is op de gevaarlijke kruising bij Sluis 4 te Veghel een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de heer P. J. van der Linden, - hoofd van de school te St. Oedenrode, ernstig werd ge wond. De heer Van der Linden, die een boodschap te Veghel had gedaan, keerde op de motorfiets naar zijn woning te St. Oedenrode terug. Ter hoogte van de kruising is hij door 'n vracht auto uit Papendrecht aangereden. Het uitzicht is ter plaatse beperkt, ten gevolge waarvan vrachtauto, bestuurder en motorrijder elkander niet tijdig hebben opgemerkt. Met een ernstige verwonding aan het achter hoofd en een beenbreuk is de heer Van der Linden naar het R. K. Ziekenhuis te Veghel vervoerd. Zijn toestand is zorgwekkend. Een afdeeling Frarfjhe gendarmerie op pa trouille ontmoette Zaterdagmiddag op den weg naar den Col St. Ignace in de Pyreneeën een auto. Op het zien van de mannen"der wet stop ten de inzittenden plotseling en trachtten ach teruitrijdende te ontkomen. Bij een bocht raak te de auto echter in een greppel. De twee man nen, die in den wagen zaten, sprongen er uit en zetten het op een loopen. Zij werden spoedig gepakt. Het bleken, volgens de Telegraaf, twee Ne derlanders te zijn, de 28-jarige E. de B. en de 24-jarige E. N. Het tweetal bekende met een gestolen auto op weg naar Spanje te zijn, waar zij dienst wilden nemen in het leger van ge neraal Franco. Eerst hadden zij te Parijs in de omgeving van de tentoonstelling een auto ge stolen, waarmede zij tot Bourges gekomen wa ren. Daar hadden zij zich van een anderen auto meester gemaakt om de reis voort te zetten. Maandagmiddag te een uur is de „Piet Hein" met aan boord H. K. H. Prinses Julihna, weder om Deventer gepasseerd. Duizenden hadden zich langs den IJsel opgesteld om het jacht te zien passeeren. Het jacht meerde bij Slot Nijenbeek. waar Prins Bemhard zich aan boord begaf. Daarna vertrek het schip weer om tegen zes uur onverwacht te Deventer terug te keeren. Toen werd ligplaats gekozen nabij de Duinpoort voor het innemen van water. In korten tijd waren duizenden samenge stroomd, die de Prinses en den Prins hartelijk toejuichten. Prins Bernbard, die zich met zijn adjudant aan het dek bevond, informeerde belangstellend naar de waterstanden, waarbij de brugknecht, de heer Denekamp, hem de noodige inlichtingen verschafte. De Prins, en later ook de Prinses, onderhiel den zich verder met den burgemeester Mr. F. W. R. Wttewaall. Te ruim half zeven werden de trossen weer los gesmeten en namen de Prinses en de Prins, op den voorsteven staande, de hartelijke toejui chingen van de duizenden, die langs den geheelen IJseloever een plaats hadden gezocht, in ont vangst. In den afgeloopen nacht stond de 23-jarige v. V. uit Maartensdijk op den Rijksweg tusschen Muiden en Naarden zijn motor te repareeren. Uit de richting Amsterdam kwam een luxe auto, bestuurd door den heer v. V. De auto reed den motorrijder aan en deze werd ongeveer 20 meter weggeslingerd, waar hij bewusteloos op den weg bleef liggen. Het bleek, dat het slachtoffer beide onderbee- nen gebroken en een zware hersenschudding bekomen had. Hij werd in de Majella-stichting te Bussum opgenomen. Hedenmorgen was hij nog niet bij kennis en was zijn toestand nog zeer ernstig. De heer v. V., die den auto bestuurde, reed bij zijn poging om den motorrijder te ontwijken tegen een anderen auto op. Een inzittende dame bekwam eenige wonden in het gelaat tengevolge van de glasscherven. De aanrijdende auto en het totaal vernielde motorrijtuig werden in beslag genomen. Op het terrein van de gemeentelijke vuilver branding ban de Brielsche Laan te Rotterdam was men Maandag bezig met het voortbewegen over een spoor van eenige kipkarren door mid del van een tractor. In een bocht is een kipkar uit de rails geloopen en van ongeveer twee en een halven meter hoogte neergestort op het in de Maashaven liggend aakje „Op Hoop van Zegen", dat geladen was met asch. De schip per, de 50-jarige C. Vuyk uit Krimpen aan den IJssel, kwam onder de vallende kar terecht. Met een groote wond boven het rechteroog en een hersenschudding is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Het Amsterdamsche Gerechtshof veroordeel de den 47-jarigen rangeerder bii de Nederland- sche Spoorwegen A. P. D. te Haarlem, die op 27 Juli van het vorige jaar verzuimd had de boomen te sluiten van den overweg over den Blóeniendaalschenwég te Overvéen, waardoor een vrachtauto bijna door een trein was aan gereden, tot 30 boete, subs. 20 dagen hecht. De Rechtbank te Haarlem had den man tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand veroordeeld en tot 30.boete. In hooger beroep had de procureur-generaal 50.boete gerequireerd. In de maandelijksche vergadering van het hoofdbestuur van den Kath. Middenstandsbond in het bisdom Haarlem werd o.m. besproken het rapport van het Centraal Hanzebureau over de oprichting der middenstands-handelscursussen voor de opleiding in verband met de wet op de vestigingseischen. Reeds zijn 34 cursussen in plaatselijk of .gewestelijk verband gesticht, welke ten deele reeds een aanvang hebben genomen. Vervolgens werd een bespreking gehouden over de a.s. trekking van de Lodivo-loterij, over de Kath. Jonge Middenstandsvereeniging en de medewerking van den diocesanen bond tot kwa litatieve en kwantitatieve versterking dezer jon geren-organisatie, over de concurrentie tusschen parochiehuizen en café-restaurants en de daar in te treffen regelingen. De agenda voor den aanstaanden najaars- Centralen Raad op 28 October te 's Gravenhage werd definitief vastgesteld. Buiten de periodieke aftreding van drie bestuursleden ontstaat een vacature door het uittreden van den heer H. G Ruhe om gezondheidsredenen. De 36-jarige K. de K. te Arnhem had zich schuldig gemaakt aan eenige Inbraken. O.a. had hij uit een woning zilveren voorwerpen wegge nomen, uit een winkel een partij worst en eenig geld en uit een andere woning eveneens een groot bedrag aan geld. De rechtbank te Arnhem veroordeelde de K. tot drie jaar met aftrek van preventief. De eisch van den Officier luidde vier jaar. De 32-jarige Th. v. R. was hem bij diefstallen behulpzaam geweest, door op den uitkijk te gaan staan. Hij had eveneens gestolen geld en voorwerpen als geschenken aangenomen. De rechtbank veroordeelde hem tot negen maanden, waarvan zes maanden voorwaarde lijk. De eisch was een voorwaardelijke gevan genisstraf van een jaar. 'n Rijdende traan moet men ai tijd rechts Inhalen, alléén wanneer rechts niet voldoende weg breedte is, mag men de tram links voorbijrijden. Wij ontleenen aan een Fides-correspondentie de volgende gegevens over de resultaten der missioneering In Urcundi (Centraal-Afrika) is het aantal katholieken sinds 1931 van 50.000 gestegen tot 253.665. In de laatste zes jaren heeft het aantal katholieken zich dus meer dan verviervoudigd. In 1936 waren er 6.107 huwelijken tegen 4113 in 1935 Het aantal communies was in 1936 4.794.343 tegen 4.728.309 in 1935. Sprekend zijn de volgende getallen van de missiestatie van Makamba: Onder de nauwelijks 426 katholieken dezer statie werden niet minder dan 24.500 communies uitgereikt. Het is zeker niet over dreven, wanneer ,men voor de volgende jaren met een gemiddelde jaarlijksche toename van 50.000 bekeerlingen rekent. In het diocees Osaka in Japan, waar, zooals bekend is, om verschillende redenen het be- lceeringswerk maar langzaam vordert, zijn op een totale bevolking van 12.293.371 zielen 10.627 katholieken. In 1932 telde dit diocees slechts 7000 katholieken. Sinds Augustus 1936 is het aantal katholieken van het aan de Amerikaansche Jezuïeten toe vertrouwde diocees van Patna (Br. Indië) met 2.668 gestegen. In Manhwei (China,) werd de eerste Mon- goolsche priester gewijd. De neomist stamt uit de eenige Mongoolsche christengemeente ter wereld, die van Poro Balgason, in het Vicariaat van Wingsia. Zijne Hoogwaardige Excellentie, de Aartsbis schop van Utrecht, heeft aan den Zeereerw. heer J. G. H. Bentla wegens hoogen leeftijd eervol ontslag verleend als pastoor te St. Nico- laasga en heeft benoemd tot pastoor te St. Ni- colaasga den zeereerw. heer W. F. A. Overmeer, tot pastoor te Heeg den zeereerw. heer D. van Wijk; heeft voorts den weleerw. heer I. A. van der Weide belast met het treffen van voorbereiden de maatregelen tot oprichting van een nieuwe parochie onder de parochie van O. L. Vr. ten Hemelopneming te Apeldoorn en benoemd tot kapelaan te Deventer (H. Joannes Vianney1 den weleerw. heer J. G. Seijger, tot kapelaan te Enschede (O. L. Vr. van Alt. Bijst.) den wel eerw. heer B. K. M. Kloppenborg, tot kapelaan te 's Heerenberg den weleerw. heer A. G. de Meij; tot kapelaan te Zwolle (O. L. Vr. ten Hemel opneming) den weleerw. heer C. Baas, tot kap. te Almelo (H. Georgius) den weleerw. heer B. H. Bodde, tot kapelaan te Didam den weleerw. heer J. P Tondeur en tot kapelaan te Beek bij Didam den weleerw. heer C. J. M. Koch (neom.) Pastoor J. Bogers van de St. Antonius-paro- chie te Roosendaal hoopt Zaterdag 9 October den dag te herdenken, waarop hij 50 jaar ge leden in de kapel van het Groot-Seminarie te Hoeven, door den Bisschop van Breda werd priester gewijd. Pastoor Bogers werd den 29sten April 1862 te Etten geboren en is dus thans ruim 75 jaar oud. In het klooster der Paters Redemptoristen te Roosendaal vertoeven thans vier Braziliaan- sche Redemptoristen, jeugdige theologanten- die Zaterdag 25 Sept, van daar naar hun va derland zullen ter-jgkeeren. Deze Brazilianen hebben een deel van hun philosophische en theologische studiën gevolgd in de studiehuizen der Nederlandsche provincie te Roermond en Wittem. Op hun reis zullen zij te Brussel zich aansluiten bij een aantal Nederlandscne Re demptoristen. die als missonarissen weer terug gaan naar de Braziliaansche missie, o.w. ook de Paters Peeters, uit Venlo, en Wuts uit Swal- men. Voorts zullen met hen de zeereis mee maken dertig andere Braziliaansche theologan ten, die in andere Europeesche landen o.m ook in Duitschland hun hoogere studiën maakten, en die nu met hen het nieuwe Groot- Seminarie der Redemptoristen te Tietz (in Zuid-Brazilië) zullen gaan bevolken. Prof. W. vindt die smalle randjes zoo deftig en Cees M-, de artist, draagt voor 't mooi een flambard. Maar op het punt van tabak zijn allen het ééns. Het moet PH Tabak zijn! Geurig, koel en zacht. In alle prijzen. Het pakje met den Piloot. Father H. Seelen uit Venlo herdenkt vandaag het feit, dat hij 25 jaar geleden de H. Priester wijding ontving uit de handen van Z. H. Exc. Mgr. Joseph Butt, tit.-Bisschop van Combyso- polis, in de kapel te Mill Hill. Reeds twee maan den daarna, 16 November 1912, vertrok hij per s.s.. „Leopoldville" vanuit Antwerpen naar Afrika. Pater Seelen is een der groote pioniers voor het missiewerk in Afrika. In 1905 vertrokken de eerste missionarissen van Mill Hill naar den Belgischen Congo. Toen in 1912 pater Seelen in Afrika aankwam, waren er slechts zes mis sionarissen overgebleven, die vier missiestaties te bedienen hadden. Het leven van deze missie-pioniers was steeds in gevaar. Men moest zich in alles behelpen. In 1914 was er echter een groote vooruitgang in den missie-arbeid in den Congo te consta- teeren. Verscheidene nieuwe staties heeft deze ijve rige missionaris gedurende zijn priesterloopbaan tot bloei gebracht. In Juli 1924 keerde pater Seelen naar Europa terug vóór een vacantie van één jaar. In Augus tus 1925 vertrok hij weder. Einde 1928 vestigde hij zich teWaka, om een nieuwen missiepost te stichten. Van 1928 tot 1933 bleef pater Seelen dan zijn zorgen aan "Waka wijden, om dan voor de tweede maal naar Venlo terug te keeren. Na een bijna tweejarig verblijf alhier vertrok hij in 1935 weder van Antwerpen naar den Congo. Eenige maanden geleden werd de jubilaris door een ernstige ziekte aangetast. Hü werd vervoerd naar de hoofdstatie en vandaar per vliegmachine naar een dichter bij de kust ge legen plaats, alwaar hij in het hospitaal werd opgenomen. Vandaar is pater Seelen weder hersteld naar zijn missiewerk teruggekeerd. In het klooster der Zusters Carmelitessen te Echt is op 36-jarigen leeftijd overleden zuster Gertrud Erzberger, dochter van wijlen den Duitschen staatsman Matthias Erzberger. Na een half jaar vacantie zullen naar de Mis sie van de Fraters van Tilburg in Suriname te- rugkeeren Fr. Cornelis Smits (Tilburg) en Fr. Josepho Stultiëns (Neeritter). Met hen vertrekt nog als nieuwe Missionaris Fr. Edgard van Heusden (Zaltbommel). Ze maken de reis per s.s. „Van Rensselaer", dat 8 October te Amster dam afvaart. Van dezelfde Congregatie (Fraters van Til burg) zijn in het Moederland op vacantie: Fr. Rupertus Voets en Fr. Christoffel Klijberg uit de Missie van Celebes. Ook Fr. Canutus Zebregs, Hoofd van de Mulo (St. Thomascollege), Fr. Romualdus Bogaers, reeds sinds 1909 in de Missie werkzaam, en Fr. Thomas van Riel uit de Missie van Curacao, zijn tot herstel van krachten in het vaderland te ruggekeerd. De laatste vijf Missionarissen zijn allen geboortig van Tilburg. HILVERSUM I, 1875 M. (YARA-uitzending) 8.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Gramo foonmuziek. 12.30 VARA-orkest en gra mofoonmuziek (tot 1.45). 2.00 Kniples 2.3o Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinde ren. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 De Luc ky Birds en solist. 6.30 Gramofoonmu ziek. 6.40 Landbouwpraatje. 7.00 Koor zang. 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP. VARA-Varia. 8.15 VARA- orkest. 9.00 Radiotooneel. 9.20 Accordeon- soli. 9.30 „Fantasia". 10.0o Berichten ANP. 10.05 Toespraak „Ondanks de cri sis groeide „Zonnestraal". 10.15 Gramo foonmuziek. 10.30 Orgelspel. 11.2012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301 M. (NCRV-uitzen- ding) 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoon muziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gra mofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Cello en piano 12.00 Berichten. 12.15 dra mof oonmuziek 12.30 Kwintetconcert. 2.00 Gramofoon muziek. 2.30 Voor jeugdige postzegelver zamelaars. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 Trio Beute-Zepparoni-Hamerik. 4.45 Fe licitaties. 5.00 Voor de kinderen. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 Land- en tuin- bouwhalfuur. 6.30 Causerie over het Bin- nenaanvarlngsreglement en het onder houd van stoommachines en verbran dingsmotoren. 7.00 Berichten. 7.15 Cause rie over de Christ, sportbeweglng. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-berich ten. 8.15 Christ. Muziekvereeniging „Crescendo". 8.55 Causerie „Kerkelijk leven in Amerika". 9.25 Vervolg concert 10.00 Berichten ANP. 10.05 Sopraan en orgel. 10.45 Gymnastiekles. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Hierna: Schriftlezing. DROITWIf'H. 1500 M. 11.05 Orgelspel. 11.3511.50 Gramofoonmuziek. 12.05 BBC-Northern-orkest. 12.45 Causerie „The Poets". 1.05 Het Plymouth-orkest van het Leger des Heils en solist. 1.50 2.20 II. Engleman's kwintet en solist. 3.50 Gramofoonmuziek. 4.05 Causerie „Chil dren from the point of view of a father". 4.20 Vesper. 5.10 Gramofoonmuziek. 5.20 Henry Hall en zijn Band. 6.20 Berichten. 6.40 BBC-orkest. 7.10 Causerie „Circles and Hieroglyphs". 7.30 Debroy Somers en zijn Band. 8.00 Sportpraatje. 8.20 Radio tooneel met muziek. 9.20 BBC-Harmonie- orkest. 10.00 Berichten. 10.20 Radiotoo neel. 11.10 Jack Jackson's Band. 11.50 12.20 Jazzmuziek (gr.pl.). RADIO-PARIS, 1648 M. 8.20 en 10.35 Gramofoonmuziek. 12.20 Orkest van de Garde Républiealne en zang. 2.20 Gramo foonmuziek. 2.5o Zang. 3.05 Gramofoon muziek.. 3.35 Zang. 3.50 Gramofoonmu ziek. 4.05 Zang. 5.20 Locatelli-orkest. 7.20 Harpsoli. 7.35 Zang 8.05 Vioolvoordracht. 8.5012.05 Opera-uitzending KEULEN, 456 M. 8.50 Omroeporkest. 12.20 Verzoekconcert. 1.35 Boerenkapel en solisten. 2.35 Gevarieerd concert. 4.50 Westmark-orkest. 6.35 Gevarieerd con cert. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.30 Om roeporkest, -schrammelensemble en solis ten. 10.5012.20 Omroepkleinorkest en solisten. BRUSSEL, 382 en 484 M. 322 M.: 12 20 Gramofoonmuziek. 12.5o Kleinorkest. 1.30 Salonorkest. 1/02.20 en 6.20 Gramo foonmuziek. 7.20 Zang. 8.20 Omroepsym- phonie-orkest. 9.35 Radiotooneel. 10.30 11.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Salonorkest. 1.30 Kleinorkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 dito. 5.50 Piano- voordracht. 6.50 Salon-orkest. 7.2o Gra mofoonmuziek. 8.20 Kleinorkest en solis ten. 9.20 Radiotooneel. 10.05 en 10.30 11.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.35 Zang en piano. 9.20 Berichten. 9.35 Ge varieerd programma. 10.20 Berichten. 10.50 Viola en piano. 11.05 Weerbericht. 11.2012.20 Omroepkleinorkest. Donderdag 23 September viert de bekende Do minicaan, Pater A. J. Winkel, in het klooster te Zwolle zijn zilveren professiefeest. Na den tijd van zijn theologische vorming, welke met het Lectoraat in de theologie werd afgesloten, volgden voor Pater Winkel eenige jaren van complementaire studiën aan het An- gelicum te Rome en aan de Universiteit te Frei burg in Zwitserland, waar hij de aangeboden ge legenheid benutte, om zich vooral in zijn lieve lingsvakken, de sociale en oeconomische weten schappen, te specialiseeren. Terug in het vader land, werd hem aanstonds het arbeidsveld ge opend, dat hij in steeds toenemende uitbreiding zou bestrijken. Het begon met tridua voor Congregaties en oefeningen van het 40 urengebed. Hierbij voeg den zich weldra Vastenmeditaties en Missies, retraites voor jong en oud, voor leeken en reli gieuzen van allerlei schakeering, conferenties voor Katholieken en niet-Katholieken in Den Helder, Alkmaar, Amsterdam, Schiedam, Utrecht, Leeuwarden, Sneek, Groningen, Assen, Meppel, Zutphen, Eindhoven en Maastricht. Het bleef echter niet bij het gewijde woord alleen. Ook het profane spreekgestoelte trok hem aan, en weldra was hij op afdeelingen van Vrouwenbond en Vincentiusvereeniging, van werkgevers- en werknemersbonden, en allerlei andere sociale vereenigingen meer, een veel en gaarne gezien spreker. Bij de kerkelijke opening van het nieuwe stu diejaar der R. K. Universiteit werd hedenmor gen in de kerlk van O. L. Vrouw van den Car- mel- in de Augustijnenstraat te Nijmegen een H. Mis opgedragen door Mgr. prof. dr. Jos. Schrij nen, met assistentie van eenige priesterstuden ten. Het koor der studenten zong de liturgische gezangen. Vele professoren, de senaat der stu- dentenvereeniging, de moderator en tal van be langstellenden woonden deze H. Mis bij. De toestand van minister Van Boeijen is steeds vooruitgaande. Op 83-jarigen leeftijd is in het Klooster der Ursulinen te Maastricht overleden de eerw. Mère Marie Berchmans, in de wereld mej. Ma rie v. d. Velden. (Niet officieel) Trekking van Dinsdag 21 September 1937 5e klasse, 2e lijst Hooge prijzen 5000.— 17914 1000.— 6046 7342 13388 400.— 5444 20165 200.— 16006 18140 21622 100.— 1468 10565 16297 20592 22492 Prijzen van 70. 17 43 73 124 132 493 508 558 574 582 701 862 1151 1379 1388 1503 1510 1664 1857 1875 2020 2057 2315 2332 2688 3124 3605 3967 3980 4008 4149 4313 4731 4785 4803 4988 5256 5266 5300 5394 5427 5486 5877 5929 6122 6616 6834 6906 7007 7073 7138 7273 7297 7354 7511 7525 7590 7703 7826 8073 8159 8203 8245 8311 8452 8514 8627 8702 8821 8884 8942 9205 9485 9488 9874 9932 10377 10405 10594 .10645 11024 11421 11609 11820 11656 11690 11879 11922 12363 12413 12626 12648 12762 12813 12839 12841 12944 12945 13401 13449 13471 13561 13581 13753 13888 14049 14129 14197 14283 14311 14549 14582 14718 15061 15171 15237 15360 15429 15433 15469 15607 15631 15646 15941 16013 16039 16243 16470 16513 16524 16740 16770 16938 17105 17432 17530 17575 17600 18083 18125 18370 18473 18544 18644 18666 18913 18967 19125 19143 19275 19621 19650 19856 19859 20175 20178 20277 20352 20512 20700 20870 20873 21388 21411 21494 21725 21792 21849 21858 21909 22080 22085 22132 22303 22380 22515 22591 22736 22879 22973 23015 23135 23291 23759 23782 23913 Nieten 3 86 93 111 148 167 246 271 292 299 386 394 397 433 457 481 569 611 630 638 650 731 783 813 1019 1034 1137 1303 1368 1373 1374 1410 1462 1551 1631 1675 1714 1737 1748 1765 1798 1801 1815 1883 1903 1954 1997 2003 2090 2250 2274 2303 2308 2318 2324 2326 2327 2373 2512 2516 2519 2555 2556 2592 2653 2690 2718 2814 2834 2937 2949 3029 3055 3068 3090 3158 3333 3365 3482 3537 3614 3659 3735 3854 3930 3988 4069 4140 4169 4252 4284 4332 4341 4532 4621 4718 4735 4834 4857 4908 4957 5018 5114 5147 5211 5225 5249 5271 5292 5345 5412 5430 5476 5480 5496 5503 5561 5568 5571 5603 5638 5653 5692 5758 5760 5809 5913 5926 5941 6040 6043 6109 6134 6145 6211 6240 6365 6385 6498 6549 6609 6734 6848 6918 6922 6957 6967 7021 7163 7286 7381 7387 7405 7491 7547 7587 7683 7692 7711 7726 7736 7778 7860 7941 8117 8173 8196 8206 8250 8264 8308 8548 8595 8710 8728 8853 8873 8953 9011 9125 9132 9138 9147 9176 9234 9317 9362 9399 9406 9412 9465 9499 9505 9526 9588 9603 9672 9678 9699 9719 9878 9928 9953 9988 10006 10019 10030 10037 10043 10067 10166 10330 103^3 10361 10383 10421 10520 10544 10598 10608 10654 10672 10704 10744 10748 10758 10832 10861 10883 10950 10982 11199 11233 11239 11242 11589 11603 11613 11631 11675 11697 11709 11713 11829 11926 11943 11959 11960 11967 12031 12036 12135 12185 12196 12211 12224 12249 13278 12311 12322 12350 12361 12430 12456 12497 12535 12540 12600 12618 12630 12694 12704 12712 12743 12882 12914 12964 12967 13045 13138 13179 13189 13190 13193 13330 13536 13552 13738 14001 14006 14025 14026 14048 14057 14114 14204 14217 14239 14347 14333 14470 14487 14566 14567 14584 14721 14722 14776 14781 14837 14871 14878 14939 15006 15106 15190 15228 15251 15436 15615 15621 15622 15667 15777 15782 15804 15827 15848 15879 15954 15960 16026 16028 16087.16210 16434 16441 16574 16581 16633 16660 16780 16782 16788 16880 16910 16933 16960 17008 17136 17143 17161 17163 17248 17267 17294 17328 17347 17371 17391 17401 17462 17467 17475 17483 17559 17576 17588 17680 17697 17743 17748 17759 17774 17781 17828 17930 17951 17952 18018 18118 18181 18258 18281 18356 18369 18424 18437 18445 18470 18555 18566 18595 18619 18711 18733 18826 18904 18911 18924 18946 18984 19003 19010 19076 19114 19137 19225 19467 19476 19482 19564 19775 19836 19886 19899 19912 20002 20039 20063 20089 30094 30134 20326 20333 20340 20470 20525 20566 20582 20612 20702 20719 20831 20878 20959 21089 21096 21099 21136 21138 21199 21205 21256 21378 21396 21427 21468 21514 21519 21655 21810 21886 21941 22020 22030 22090 22091 22118 22171 22302 22351 22358 22392 22399 22473 22541 22561 22642 22646 22648 22669 22677 22714 22792 22826 22891 22898 22912 22916 22984 23022 23067 23077 23101 23138 23153 23165 23176 23177 23178 23227 23262 23369 23438 23521 23524 23545 23573 23662 Verbeteringen: 5e klasse le lijst: 1690 m. z. 1690 met 70,—» Op 27 September a.s. wordt de inschrij- ving opengesteld op f 6 millioen 3V?. Pc'' obligaties derde leening 1937 tot den koers van 100 pet., ten laste van de Nederl. indi' sehe Spoorweg Mij. Houders der op 21 Octo ber a.s. aflosbaar gestelde 4 pet. obligaties 1901, serie 13, uitgegeven 1 Mei 1901 on serie 415, uitgegeven 1 Mei 1908 en 4 pet obligaties 1912 hebben voorkeursrecht. De Port of London Authority sal in Oc tober a.s. de havenrechten verhoogen, verband met de gestegen onkosten en hoo gere loonen der havenarbeiders. Men ge looft, dat de dokkosten voor schepen onge veer 5 pet. zullen worden verhoogd. De Fransche minister van financiën. Bonnet, deelde in zijn radio-rede mede, dat de begrooting 1938, die de volgende week zal worden ingediend, 'n overschot zal aan- toonen van fr. 1.6 milliard. De goudvoor raad van de Bank van Frankrijk zal niet worden aangesproken tot het handhaven van den frank op een kunstmatig peil. Con trole op de wisselmarkt zal worden verwor pen. Frankrijk zal trouw blijven aan het drievoudig monetair accoord. Bonnet waar schuwde de speculatie dat het egalisa tiefonds rijk voorzien is van deviezen. Ten slotte deed hij een beroep op de werkgevers en arbeiders tot vermeerdering der pro ductie. Te Londen beschouwt men de pessimisti sche stemming in Wallstreet die door de conjunctuur-ontwikkeling in de Vereen Stoften in het leven is geroepen, nog steeds overdreven. In verband met de daling op de fondsen- markt. zegt men te- Londen, dat het gee11 verrassing zou wekken, wanneer geruchten circuleeren over ontstane moeilijkheden. In goed ingelichte kringen gelooft men echter niet, dat, indien er inderdaad moeilijkheden bestaan, deze een ernstig karakter dragen Te New York verluidt, dat heden een be langrijke conferentie zal plaats vinden tus schen den onder-staatssecretaris van Fi nanciën, Phillips, en den staatssecretaris van de Amerikaansche schatkist. Morgen- thau, waarbij voornamelijk over de werkinO van de monetaire overeenkomst tusschen Fngeland, Frankrijk en Amerika, alsmede over den internationalen monetairen toe staand zal worden gesproken. De geraamde vermindering der staalpro- ductie te Pittsburgh met 11 pet. gedurende deze week ivordt hoofdzakelijk toegeschre ven aan den verminderden afzet van de fabrieken die staal voor de auto-industrie Vervaardigen, aangezien deze, in verband met de aanstaande nieuwe modellen, hdiïf afzet eveneens ziet verminderen. Men is van meening. dat de staal-opdrachten zul len toenemen, hoewel deze iets beneden de productieraming blijven. Het toenemende aantal aanvragen voor offertes wordt nis een gunstige factor beschouwd. De Kansas City Southern behaalde tn Augustus een netto-winst van 362.000 tegen 314.000 in Augustus 1936. De staalproductie in de Vereen. Stated werd aan het begin der week op 76.1 pet- der capaciteit geraamd tegen 80.4 pet. de vorige Week. De Amerikaansche staatssecretaris verf Landbouw, Wallace, vestigde bij de mede- deeling van het landbouw-program 1938 °r de aandacht op, dat, indien de productie- controle niet voldoende zou zijn, het con gres wetten op den landbouw zou aanne men. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.97—8.981/-2 (V. sl' 8.98YS), de Dollar op 1.81—1.8IVi (1.81 3/l0>' de Frank op 6.106.15 (6.13), de Belga cv 30.4530.50 (30.52) en de Zwitsersche FrcW* op 41.60—41.65 (41.63). De Nivas verkocht 655 tons superieMe suiker voor consumptie en ?05 tons supe' rieur voor export. De Union Clinique Beige is voorneme11? op 1 April 1938 het restant van de 5Vz Pcj obligatieleening groot f 877.200 vervroeg0, af te lossen. Op 27 September as. zal met den trein v8lJ 11.21 uit Rotterdam naar Esschen een brievfb' maal worden verzonden bestemd voor Hr. b's' pantserschip „Hertog Hendrik" te Gibraltar"' De stukken, welke met deze brievenmaal vet' zonden moeten worden, behooren voorzien zijn van twee elkaar snijdende lijnen over A® geheele adres. In de opgave van de uitgesproken failÜ®5® inenten in ons ochtendblad yan heden staat heer A-. Arends te Overveen abusievelijk ve meld onder de opgave „failliet verklaard". .gt Het bedoelde faillissement is integendeel 3ltI na gedaan verzet vernietigd. Maandag werd op het circuit van Hoogerh®' het clubkampioenschap van Nederland oP weg verreden, waaraan door negen vereent? gen werd deelgenomen. Door de onguns weersomstandigheden was de publieke Pand stelling matig. De wegen waren door de £Jge- heid op sommige gedeelten zeer moeilijk. O*1 vallen deden zich echter gelukkig niet vo°rv..iii De R. R. C. „Feijenoord" werd kampioen Nederland met niet minder dan ruim 28 ten verschil op de Eindhovensche vereent? „Het Zuiden." De uitslag was: 1. R. R. C. „Feijenoord ,j, Rotterdam, 3 uur 52 min. 9 sec. over 135,5 'jj. met de renners H. Berwers, A. de Korvet'. Lauwers en J. Saarloos; 2. W. C. „Het Zuid te Eindhoven, 4 uur 20 min. 42 sec. meLer- renners F. van den Broek, F. Glas en J- j3 voort; 3. „De Spartaan", Den Haag, 4 ullluiif min. 41 sec.; 4. „De Adelaar", Apeldoorn, 4 25 min. 59 sec.; 5. „De Gazelle", AmstefP e„ 5 uur 2 min. 44 sec.; 6. „De Kampioen", veningen, geen tijd. erd< De R. C. Rotterdam werd gedisquaW1';'^el omdat een der renners onderweg van X1 verwisseld had. ei> De ploegen van de W. V. ,,'s-Gravenhag® van „Sparta", Den Haag, hebben opgegeVe

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6