„DE GOEDE AARDE Winterartikelen-aanbieding il I Jj. Voor de Regendagen! Alleen Zijlstraat bij de Brug Film van Sidney Franklin gasten?? garage rabo fijnproevers?? ONS NAJAARSNUMMER NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 5 GLOEILAMPEN voor f L- Groote sorteering Electr. Kachels en Petroleumkachels 99 eet dan wild met zuurkool in wijn van Films op schepen Nederlandsche films uitgesloten? Circusreizigers 3.75 45.00 49.50 34.50 2.15 0.98 - v i r -m 17.95 14.95 12.60 1.95 2.70 4.25 39.50 8.95 23.95 4.95 3.85 0.23 17.65 2.85 0.66 3.45 7.95 0.95 1.45 22.35 0.95 0.88 1.38 2.65 Met volle garantie. Geheel com pleet met verchroomd montuur f 21.—. Zware emallle Badkuipen f 45.00 38.50 1.28 Orig. Siemens Geysers f 69.50 Complete Closetstellen ff 18.50 WATER zooveel U wilt voor \X cent p. kub. Meter met on» Amerik. Watersysteem, vol automatisch Wij slijpen alle soorten grasmachines a 10.75. Wij maken voor U alle soorten Sleutels a 10.35 (Klaar terwijl U wacht) oc* HE" AMERIKAANSCHE VERFSPUIT.INSTALLATIE 17.5w DOLLAR. AF AMERIKA. Vele malen heeft de aarde, waarop we leven, den dichter geïnspireerd en ook de Geinige dichters, die de film telt, hebben Met een zekere voorkeur naar het thema de aarde gegrepen, als zij zich in staat voel den een verheven onderwerp vorm te Reven. Noemen we slechts de films De Aarde van Dowsj enko, Een Lied van de Aarde van Svend Noldan, waaraan nog andere titels 2ijn toe te voegen van minder glorieuze films als Nieuwe Gronden, Terra Nova taooit voltooid) en andere. Thans heeft de Amerikaansche regisseur Sidney Franklin eveneens de aarde tot °nderwerp van een film gemaakt en al bereikte hij niet de bijna perfecte gaafheid i'an Dowsj enko's onvolprezen film, noch de aantrekkelijkheid van Noldan's werk, toch Mag ook zijn film er zijn als een voorbeeld van ernstig werk, dat met goed inzicht en daar beste weten de verhouding van den Mensch tot den grond, waarop hij woont, Uitbeeldt. Ditmaal zijn het de Chineesche boer en 2ijn land, die de stof voor de film leveren. b>e grond van Noord-China is een ondank baar stuk wereld, waar de regens rijkdom- Men voor den dag tooveren doch de droog te mensch en dier bij duizendtallen doet sterven. Is de oogst gelukt en staat het Rraan onafzienbaar ver over de velden, dan Wil het wel gebeuren, dat een zwerm sprink hanen neerstrijkt over het land en in min- öer dan geen tijd de velden kaal vreet. Een doemend geluid heeft den armen boeren de komst van den zwerm aangekondigd en bij Millioenen vliegen de dieren als 'n donkere Wolk over het koren, de bloemen en de boomen. Dan is er hongersnood in het land en de armen trekken naar het Zuiden, naar he groote steden, maar onderweg dunnen he rijen en blijven duizenden lijken langs hen weg liggen. En toch gaan zij weer terug, he zwervers, naar den grond, die hen ge- voed heeft en verloochend naar den wil der Roden. m. f0687 I14SC 0». H0UT5TR 89 Deze strijd om den grond en de liefde voor den bodem van het land vormt den Mhoud van de film. Het is Wang Lung's trouwdag.... en de jonge Chineesche boer ziet voor den eersten keer de vrouw, welke zijn vader volgens ^hineesch gebruik voor hem heeft uitge kozen. Trotsch voert hij O-Lan, die slavin Was in Het Groote Huis, naar zijn arme boerderij, waar O-Lan haar man bijstaat in bet harde werk op het land. Na eenigen tijd wordt een zoon geboren, 6en der grootste vreugden, welke een Chi neeschen boer ten deel kan vallen. En wan neer Wang er dan tevens nog in slaagt Met de opbrengst van den eersten oogst een rljstveld te koopen, is zijn geluk compleet. De jaren gaan voorbij en door noesten Srbeid is Wang erin geslaagd, zijn grond e'k jaar te vergrooten, zaodat hij nu vijf velden bezit. En O-Lan heeft hem nog een tweeden zoon en een dochter geschonken... eh Wang dankt de Goden voor hun bij mand gedurende al die jaren en dat zijn herde kind slechts een dochter is, is hun Schuld niet. Doch de Goden keeren zich af van Wang eh O-Lan en de droogte heerscht over het Mnd en de hongersnood doet duizenden t'hineezen sterven. Wang's oom smeekt hem, Mjn land te verkoopen, opdat hij en zijn familie kunnen eten, maar als Wang ein delijk toestemt en de kooplieden reeds in GASTHUIS VEST 11 Haarlem, Tel. 17266 BETROUWBARE AUTO'S voor zelfrijders (zonder chauffeur), per dag, week, maand en langer. 4-, 5- en 6-pers. wagens. Onze wagens zijn All Risk verzekerd en voorzien van Triptiek. 1 Mlö woning aanwezig zijn, is het O-Lan, Me ze wegstuurt. Het land is het eenige fezit dat niet ontvreemd kan worden en Met nieuwe regens zal de grond weer voed- Sel leveren. Dus besluit Wang naar 't Zui- d°b te gaan, waar zij erin slagen in een ®roote stad in het leven te blijven. Dan breekt de revolutie uit. China wordt ®eh republiek en de waanzinnige menigte blundert de Groot Huizen in de stad. O-Lan ^'°rdt door den menschenstroom mee gesleurd en raakt onder den voet. Wanneer vreeselijk pijn lijdend door de vele Mshschen, die over haar heen geloopen zijn, weer bijkomt, ziet ze op eenigen af stand een klein zakje liggen, dat vol blijkt te zijn met juweelen. En de regens zijn weer gevallen in het Noorden en Wang Lung keert terug naar zijn velden: een rijk man. En wederom gaan de jaren voorbij. Wang is een groot man geworden, die vele velden bezit. En zijn zonen zijn opgegroeid tot jonge menschen, waarvan de oudste naar de landbouwschool gestuurd wordt. Wang Lung geeft onderdak aan zijn Oom, die zelf te lui is om te werken en de Oom neemt hem mee naar een theehuis, waar dingen te zien zijn, die Wang nooit gekend heeft. Hier ziet Wang de mooie danseres Lotus en Wang voelt zijn bloed weer jong worden, zoodat zijn oom hem aanraadt een tweede vrouw te nemen, wat een rijk man, die im mers ook twee ossen heeft, toch zeker toe komt. Dus stemt O-Lan toe, dat de tweede vrouw in het huis komt wonen. Wang kan nu zelf het Groote Huis koopen en loopt rond in zijden kleeren. Intusschen probeert Lotus Wang's tweeden zoon te verleiden en Wang jaagt hem het huis uit. Juist op dat oogenblik komen de opgewonden boeren hem vertellen, dat een groote sprinkhanen- zwerm in aantocht is, die den oogst zal ver nietigen. Wang's oudste zoon heeft een plan en met zijn hulp slaagt men erin den zwerm te verjagen, zoodat de oogst behou den blijft. Wang heeft gewerkt als vroeger en wanneer de sprinkhanen verdwenen zijn, vergeeft hij zijn tweeden zoon en be grijpt, dat hij slechts gelukkig kan zijn op het land. Terug op zijn oude boerderij treedt zijn tweede zoon in het huwelijk, juist op O-Lan's sterfdag. Sidney Franklin heeft deze historie met groote aandacht en ernst behandeld en vond in Paul Muni meer nog dan in Louise Rainer een uitnemend vertolker van den Chineeschen boer. Een enkele maal wordt een tafereel wat lang aangehouden, doch men verkiest deze integrale vertooning van het origineel boven coupures, die de film weliswaar korter maar in ieder geval min of meer verminkt achterlaten. Men ziet trouwens ook de zwakkere stukken in de film met voldoende belangstelling en het feit alleen reeds dat men een paar uur met aandacht een film volgt, pleit voor haar kwaliteit. Bij dit alles is het toch veel meer de in houd die boeit dan de vorm. De levensro man van een Chineeschen boer is onge meen interessant, ook wanneer dit wordt verteld in een soms tooneelmatigen trant, die wel vaak wordt afgewisseld door goed gevoelde filmtaal, doch die vrijwel nergens wijken moet voor hartstochtelijk bespeeld filminstrument, zooals dat b.v. vrijwel doorloopend in Fury het geval was. Enkele stukken van de goede aarde zijn nochtans uitstekend film, met name de sprinkhanen-invasie, door een zoemende muziek aangekondigd, komt als een nacht merrie op ons af. Men hóórt de beesten vreten met een valsche moedwilligheid, die moorden is. Ook de revolutie is vaardig verfilmd, doch wat meer beheersching van dit al te dankbare détail zou de film geen kwaad hebben gedaan en haar wellicht op een kortere, betere lengte hebben gebracht. Met al deze opmerkingen wil intusschen niet gezegd zijn, dat de film in haar ge heel niet zou beantwoorden aan de voor naamste eischen, die men op dit oogen blik aan een behoorlijke film stellen mag. Aan deze eischen voldoet de film zonder twijfel en wanneer we daarbij voegen, dat zij eindelijk weer eens een onderwerp aan de orde stelt, dat van belang is en den mensch steeds interesseeren zal, dan mag men zich verheugen over deze nieuwe film, die zeker veler aandacht zal verkrijgen. Tijdens een persconferentie hoorden wl) on langs de klacht, dat de Nederlandsche scheep vaartmaatschappijen weigeren Nederlandsche films aan boord te draaien en dit besluit moti- veeren met de verklaring, dat de buitenland- sche passagiers de Nederlandsche films niet kunnen verstaan. Het motief, dat de meeste Ne derlandsche films naast de buitenlandsche geen al te brillant figuur maken, hebben we niet ge hoord en toch zou dit het eenige juiste motief kunnen zijn. We vragen ons dan ook af, waar om b.v. een zeer goede Nederlandsche film als Pygmalion niet aan de passagiers van onze scheepvaartmaatschappijen kan worden ver toond. Met deze film, die bovendien een aan iedereen bekend onderwerp heeft, zou men eer in kun nen leggen. Nogmaals: we geven iedereen groot gelijk, die zich niet wenscht te blameeren, maar er zijn toch wel een paar Nederlandsche films aan te wijzen, die men met een gerust hart aan een internationaal gezelschap kan laten zien. Men doe zulks en niemand zal er zich druk over maken. Jacques Feyder heeft voor zijn film „Circus reizigers", die hij voor de Tobis regisseert en waarvan de opnamen in September begonnen zijn, reeds de volgende filmspelers geënga geerd: Fransoise Rosay, Irene v. Meyendorff, Camilla Hom, Hans Stelzer, Herbert Hübner, Oscar Sima, Fritz Fürbringer en Ulla Ganglitz. Voor de mannelijke hoofdrol zijn onderhande lingen in een ver gevorderd stadium met een der beroemdste filmspelers. Van deze Tobisfilm zal een Duitsche en een Fransche versie gedraaid worden. De muzikale bewerking werd opgedra gen aan Wolfgang Zeiler. J 2-pits vierkant gascomfoor Compleet geplaatst 59.50 X Zeer modem! 2-pits chroom gasfornuis met spaarbranders Kolenfomuis l-pits Groen vierkant l-pits rand gascomfoor gascomfoor Petroleumstellen 1-pits. 2-pits... 3-pits. Me1 binnenemmer (rijk nikkel) Met binnenemmei (rijk nikkel) Eenvoudige Huishoudkachel Haardkachel (rijk nikkel) Eenvoudige Salamander Luxe Salamander in diverse kleuren Rlnnen-emmer Waschfornuls Gepolijste Ellebogen 10 cM. yeevoeder ketel Petroleum- vergassers Ge pol. Kachel pijpen 10 cM- w Weg met de rheumatiek! Electr. Verwarm. Kussens 3 45 Electr. broekopperser 2 gg Strijkijzer, 3 jaar gar. gg Melkkoker geheel compleet Gegolfde dakplaten Asphaltpapier p. rol Electr. Waschmachines met 3 jaar gar. Zware wringerbokken Amerik. Rolschaatsen 1.25 Solide Wringers 3 j. garantie 6.85

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 13