Nanking door veertig vlieg tuigen gebombardeerd De incidenten te Tunis De uittocht gaat voort Ergerlijke kinder mishandeling Het nieuws van heden l Fransch schip aan gevallen DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1937 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE; NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20780 Ontzettende angst onder de bevolking Bommenregen op het Zuidelijk deel der stad De Chineesche hoofdstad ander half uur door Japansche vliegtuigen gebom bardeerd Stappen van den Engelschen en Amerikaanschen gezant Ook Kanton weer gebom bardeerd Honderden dooden? Een vreemd gerucht over Tsjang Kai Sjek Maarschalk Badoglio te Berlijn Als gast van Von Blomberg bij de manoeuvres Duff Cooper naar de Middellandsche Zee Bom ontploft in een Kath. kerk bij Belfast Het Weer Volgens Stefani hadden duistere elementen anti-fascistische pamfletten verspreid Tegenstrijdige be weringen Onder neerstortehde aarde bedolven Drie koelies gedood en een gewond Dagelijks komen nieuwe Japansche troepen in China aan. Infanterie op marsch Noordwaarts van Sjanghai Ook professor Valckenier Kips verlaat de N.S.B. Microfoon in ds. van Duyl's kamer In Berlijn worden deze week groote aanvallen een groote rol spelen. Na een colonnes manoeuvres gehouden, waarbij lucht- gas-aanval rukten de bestrijdings- uit Het uittreden van Mr. Pont Alleen grieven tegen de leiding van de N.S.B. Even geweifeld bij het oversteken Jeugdige wielrijdster door vracht auto gegrepen en op slag gedood Vijfjarige jongen te Haarlem kwam nooit in de buitenlucht Meisje bont en blauw geslagen SPOORWEGONGELUK DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN Door een vliegtuig nabij de Balearen China bestelt munitie in de Ver. Staten Vervoer zal echter niet met Ame- rikaansche schepen mogen geschieden Japan niet in de commissie van 23 De gezant in Zwitserland is gemachtigd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et. fngez. mededeellngen 50 cent; Idem op pag. één 6S cent per regel. Bij contract sterlc verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces .Omroepers" zie de rubriek. SJANGHAI, 22 Sept. (Reuter). De Japansche vliegtuigen hebben Nan king vanochtend aan een verschrik kelijk bombardement onderworpen, dat om 10 uur 35 aanving en tegen het middaguur eindigde. Een door de Chineesche luchtafweerbatte- rijen afgeschoten granaat is bij het verblijf van den ambassadeur der Vereenigde Staten tot Ontploffing gekomen. Er werden beschadigin gen aangericht aan de muren van de portiers woning. Bijzonderheden ontbreken. Loeiende sirenes kondigden om 10 uur 10 Vanochtend het begin van den Japanschen luchtaanval aan. De bevolking snelde over haast naar de schuilplaatsen. Zy maakte daar- by nog gebruik van alle beschikbare vervoer middelen. De straten waren overvol, zoodat het Verkeer geheel in den war was. Na het eerste signaal werd een tweede alarmsein gegeven om 10. uur 35, toen dertien Chineesche gevechts vliegtuigen boven de stad verschenen en met de Japansche toestellen slag begonnen te leveren. Dertig a veertig Japansche vliegtuigen hebben een regen van bommen neergelaten boven het zuidelijk deel van de binnenstad, terwijl een tweede Japansch escadrille Poekau heeft gebombardeerd, dat op den anderen oever van den Yangtse is gelegen. De Chineezen beweren vier Japansche vlieg tuigen te hebben omlaaggeschoten. De Japansche bommenwerpers naderden van Verre. Aan den hemel stond een stralende zon. Na eenige minuten van ontzettenden angst zag de bevolking, dat het vliegtuig van den esca drille-commandant een rookwolk uitliet. Dit was Voor alle vliegers een teeken hun bommen te laten vallen op het zuideiyk deel van de stad. De afweerbatteryen waren onafgebroken in actie. Een groot aantal Japansche vliegtuigen was 's ochtends van de basis te Sjanghai vertrok ken. Chineesche jachttoestellen hadden het hun den geheelen weg tot Nanking moeilijk ge maakt. Er zijn vele bommen neergekomen op de bewoonde gebieden. Volgens een mededeeling van de persafdeeling Van het derde Japansche eskader, welke te Tokio uit Sjanghai is ontvangen, heeft de Japansche luchtmacht gisteren tijdens een aan val op Nanking negentien Chineesche vliegtui gen omlaag geschoten. Op het vliegveld van Nanking werden elf toestellen vernield. Er zijn drie vliegtuiglopdsen geheel vernield, twee wer den beschadigd, terwijl twee benzinereservoirs hl brand werden geschoten. De ambassadeurs van Groot Brittannië en de Ver. Staten hebben naar aanleiding van het bombardement op Nanking stappen gedaan te Tokio. De woordvoerder van het Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft Verklaard, dat de Minister van Buitenland sche Zaken den ambasadeurs heeft mede gedeeld, dat de politiek der Japansche regeering niet gewijzigd is, d.w.z. dat de Japansche strijdkrachten niet de non combattanten aanvallen en niet voornemens zijn te raken aan de rechten der onder danen van een derde mogendheid. De waarschuwing van Hasegawa, dat de buitenlanders zich uit Nanking moeten terug trekken is gegeven in het belang van de veilig heid dezer buitenlanders. De Japansche regee- Nng heeft zich tegenover de ambassadeurs niet bitgelaten over eenige schadevergoeding, aldus de Woordvoerder. De Japanners hebben vanmiddag opnieuw een luchtaanval op Nanking ondernomen. Om 13 uur 15 werd alarm geslagen. Weldra verschenen Japansche bommenwerpers op zeer groote hoogte boven de stad. Twintig minuten lang verrichtten zü hun vernieti gingswerk. Aanzienlijke schade is vandaag door de bom menwerpers aangericht aan de militaire school ®h verschillende andere militaire gebouwen. De telefoon- en telegraafverbindingen tusschen banking en Sjanghai zyn verbroken. Kanton werd vandaag opnieuw tweemaal bit de lucht aangevallen en wel tusschen 3 uur 7 uur 10 vanochtend. Tal van Chineesche burgers zijn gedood. KANTON, 22 Sept. (Reuter). Ofschoon feet aantal slachtoffers tengevolge van den luchtaanval der Japanners op de stad nog niet bekend is, is men evenwel van mee ning, dat verscheidene honderden bewoners om het leven zyn gekomen. Volgens een door het dagblad „Asahi" te Tokio uit Sjanghai ontvangen telegram zou het gerucht in omloop zyn, dat Tsjang Kai Sjek op 20 September geprobeerd zou hebben zich met een dolk dood te steken. Generaal Tsjien Ta Tsjoen, die tijdig den arm van den maarschalk kon grijpen, zou diens plan hebben kunnen verhin deren. Deze poging tot zelfmoord zou zich hebben afgespeeld te Loyang. BERLIJN, 22 September (Havas). Maar schalk Badoglio is gistermiddag, vergezeld van zijn adjudant en van kolonel Rintelen, den Duitschen militairen attaché te Rome, te Ber lijn aangekomen. De maarschalk zal Donderdag naar het manoeuvregebied vertrekken. Hij zal dan de gast van veldmaarschalk Von Blomberg zijn. In tegenstelling tot hetgeen in dit verband was aangekondigd, zullen de Italiaansche. on derministers Pariani, Valle en CaVagnari den Duce op zijn reis naar Düitschland niet verge zellen. Zü zullen Donderdag reeds aankomen om naar de manoeuvres te vertrekken. De manoeuvres zijn Maandagmorgen om acht uur begonnen. Het betreft hier de eerste ge combineerde oefeningen van de drie deelen der weermacht. Hitier bevindt zich in het ge bied der manoeuvres, waar hij reeds bezoeken heeft gebracht aan de troepen der twee oartijen. LONDEN, 22 Sept. (Reuter) Reuter meent te weten, dat de minister van mari ne, Duff Cooper, met eenige andere marine autoriteiten binnenkort aan boord van het admiraalsjacht „Enchantress" een tocht door de Middellandsche Zee zal maken. Gibraltar, Malta, Alexandrië, Haifa en Fa- magusta zullen o.a. bezocht worden. De „Enchantress" heeft Portsmouth reeds ver laten. BELFAST, 22 Sept. (Havas). Dinsdag is een bom, die achter den ventilator in een katholie ke kerk te Glenroad, een voorstad van Belfast, was gelegd, tot ontploffing gekomen. De aan gerichte schade was aanzienlijk. Het politie onderzoek leverde tot nu toe geen resultaten op. VERWACHTING: Zwakke tot matigen Zuidelijke tot Oostelijken wind, in het Noorden licht tot half bewolkt met wei- H nig of geen regen, in het Zuiden toene- S E= ménde bewolking met mogelijk eenigen H regen, iets warmer overdag. Hoogste barometerstand 765.3 te Breslau Laagste barometerstand 749.2 te Thorshavn Zon op v.m. 6.45 onder n.m. 7 uur. Licht op n.m. 7.30. Maan op n.m. 7.25 onder v.m. 9.24. Laatste Kwartier 27 Sept. ilillllllllllllllllllillllllillllllllllllllllllilllllllllillllllllllllllllllllllllllliï TUNIS, 22 Sept. (Havas) Er worden thans de volgende bijzonderheden mede gedeeld over de incidenten, welke zich te Tunis hebben voorgedaan ter gelegenheid van het verblijf aldaar van de Italiaan sche opleidingsschepen „Americo Vespucci" en „Colombo" in den middag van Maandag 20 September. Tegen half zes kwamen ongeveer zestig Italiaansche zeelieden in kleine groepjes aan, die werden aangevoerd door cadetten van de koninklyke marine, die hen aanspoorden met den kreet „avanti." zy drongen de lokalen binnen van de Italiaansche Liga voor men- schenrechten, van de Italiaansche volksver- eeniging en van de Garibaldi-club, waar zich, zooals gewoonlijk op dat uur, anti-fascisten uit Tunis bevonden. De penningmeester dezer ver- eeniging, Miceli, was eveneens aanwezig. De zeelieden vernielden den inventaris en doodden Miceli met een schot in het hart. Drie Italiaan sche zeelieden werden gewond, van wie twee door kogels. Door het dolle heen vluchtten de aanvallers. Verscheidenen hunner liepen ver wondingen op, toen zij van het balkon spron gen. De politie arriveerde onmiddellyk ter plaatse, doch de mariniers vluchtten naar hun schepen, waar zij een schuilplaats vonden. Het Italiaansche nieuwsbureau geeft echter de volgende lezing over het incident: Nadat duistere elementen getracht hadden onder de Italiaansche cadetten en zeelieden anti-fascistische pamfletten te verspreiden, ont stond een vechtpartij, in den loop waarvan de uitgeweken Italiaansche communist Giuseppe Bresciani op een groep ongewapende zeelieden schoot en een drietal hunner verwondde. De zeelieden weerden zich en by de verwarring, die toen ontstond, werd Bresciani, die voort durend met zyn revolver vuurde, gedood door een kogel uit zijn eigen wapen. Drie gewonde zeelieden werden in het ziekenhuis te Tunis opgenomen. Hun toestand is bevredigend. De correspondent van Havas meldt daaren tegen, dat tijdens het onderzoek geen enkel pamflet is gevonden. Men beweerde voorts, dat de Italiaansche zeelieden en cadetten in een hinderlaag waren gelokt. Het onderzoek heeft de onjuistheid de zer beweringen uitgewezen. Er werd slechts één revolver aangetroffen by het lijk van het slachtoffer, dat geen enkel spoor van een wor steling vertoont. Twee door kogels gewonde zee lieden en een derde persoon, die op de vlucht werd gewond, worden beschuldigd van moord en medeplichtigheid aan moord. De Italiaansche marine-autoriteiten hebben eveneens den geheelen nacht de mariniers en cadetten aan een verhoor onderworpen. MALANG, 22 Sept. (Aneta) By den aan leg van een nieuwen weg op de onderneming Soemberdjeroe nabij Toeren, zyn vier koelies bedolven onder neerstortende aarde. Drie van hen zijn gedood en één licht gewond. Naar het Utrechtsch Dagblad verneemt, is Dinsdag uit Lochem het volgende telegram ver zonden MUSSERT, Maliebaan 35, Utrecht Wegens gemis aan vertrouwen in Uw leiding treed ik uit de N.S.B. (w.g.) Professor VALCKENIER KIPS. Nader verneemt het blad nog, dat het heen gaan van professor Valckenier Kips geheel los van het feit staat, dat de zoon van Professor Valckenier Kips, die aan het Hoofdkwartier der N.S.B. in de afdeeling van Ds. van Duyl als diens secretaris verbonden was, eveneens ge royeerd is. Het is waarlijk geen wonder, dat de heer van Duyl achteraf betreurde gelijk hij in zijne verklaring aan het Utrechtsch Dagblad te ken nen gaf den brief, hem Zondag tijdens een onderhoud door de heeren Mussert en Farwerck ter teekening voorgelegd, met zijne handteeke- ning bekrachtigd te hebben. Immers, kort na deze onderteekening is den heer van Duyl gebleken, dat vele ge sprekken, door hem gevoerd in zyn werk kamer op het Algemeen Hoofdkwartier aan de Maliebaan te Utrecht, afgeluisterd zyn via een in die kamer verborgen opgestelde microfoon. De gesprekken, waar het om gaat, werden ge voerd met of in tegenwoordigheid van den in middels geroyeerden heer van der Goes van Na- ters en den heer Valckenier Kips, die Maandag eveneens op staanden voet ontheven is van de hem tot dien dag opgedragen werkzaamheden ten hoofdkwartiere van de N.S.B. en ook als lid dezer beweging is geroyeerd. De hier bedoelde gesprekken hebben naar de meening van de leiding der N.S.B. een in slag gehad van critiek op haar faits et gestes. Dit achtte zij niet toelaatbaar, zoodat zy be sloot, den heer van der Goes van Naters te royeeren, omdat zooals de heer Mussert in een interview mededeelde de heer van der Goes bijgedragen zou hebben tot de ondermij ning van de nationaal-socialistische beweging in Nederland. Den heer van Duyl bleef een royement onder meer bespaard, wijl hy een zeer geziene figuur in N.S.B.-kringen is en de leiding vreesde, dat te straf optreden jegens hem de beweging al te veel nadeel zou kunnen berokkenen. In een kort onderhoud, dat de N. Rott. Crt. met mr. D. F. Pont had, naar aanleiding van zijn uittreden uit de N.S.B., verklaarde deze, er niet aan te denken, nader in het openbaar te motiveeren waarom hy zijn vertrouwen aan de leiding heeft moeten opzeggen. Hij acht het in strijd met het fatsoen om dit te doen zoo lang hy er niet toe genoodzaakt wordt door publicatie van de een of andere zijde. Uitdrukkelijk verzekerde hij echter, dat zyn grieven alleen gaan tegen de leiding, niet te gen het beginselprogramma van de N.S.B., het welk zijn volledige en overtuigde instemming behoudt. Vanmorgen omstreeks acht uur is het dertien-jarige meisje G. Zagt, wonende te Baambrugge, op den Ryksstraatweg, aan het einde van de Lange Coupure te Baam brugge, door een vrachtauto overreden en op slag gedood. Geertruida Zagt was met haar fiets op weg naar de Mulo-school in Amsterdam. By de Lange Coupure te Baambrugge moest zy van den ryksstraatweg oversteken naar het rijwiel pad, dat slechts aan één zijde van den weg loopt. Hierbij heeft zy even geweifeld. Zij werd door een vrachtauto gegrepen en vrijwel op slag ge- idood.. Het rijwiel werd totaal vernield. Verondersteld werd, dat bij luchtaanvallen op Berlijn een vliegtuig was neergeschoten. Het toestel wordt geborgen Reeds gedurende geruimen tijd had het gezin van S. in de Herculesstraat te Haarlem de aan dacht van de Kinderpolitie. Twee jaar geleden, toen de inspectrice nog pas benoemd was, liep een dochtertje uit het gezin voortdurend weg. Van dien tijd bestaat het contact met de kin derpolitie, die reeds meerdere malen op onver wachte oogenblikken de kinderen onderzocht. Ook de buren hadden medegedeeld, dikwijls ge huil uit het huis van S. te hebben gehoord. S., een weduwnaar, woont daar samen met een 38-jarige gehuwde vrouw K., wier man haar ongeveer drie jaar geleden verliet. Hoewel dus aangenomen kon worden, dat de behandeling van de kinderen veel te wenschen overliet, kon tot nu toe niet worden vastgesteld, waaruit het lijden van de kinderen bestond. Toen echter de vorige week de aandacht op nieuw op dit gezin werd gevestigd, heeft de Kin derpolitie, ondanks heftig verzet van vrouw K., de kinderen aan den lijve onderzocht, waarbij bleek, dat onverwijld ingrijpen geboden was. Een jongetje van 5 jaar en een meisje van 7 jaar hadden het moeten ontgelden. Zij wa ren door vrouw K. bont en blauw geslagen, waarbij de vrouw van een stuk hout gebruik had gemaakt. Speciaal het ventje was door de ontaarde moeder ernstig toegetakeld en bloedend gewond. Men constateerde een wonde boven een zijner oogen, terwijl zich een gat in het achterhoofd bevond. De knaap kwam nooit in de buitenlucht en moest meestal met vastgesnoerde handjes in zyn bed blyven. Met een dun touw, dat sterk aangesnoerd werd, waren zyn handjes vast gebonden, „omdat hy zich anders krabde". Bovendien verkeerde hy in totaal onder voeden toestand. Door bemiddeling van de Kinderpolitie zijn deze kinderen onverwijld elders ondergebracht. Het knaapje moest op advies van den dokter in een ziekenhuis ter verpleging worden opgeno men; het meisje werd in een kindertehuis on derdak gebracht. De kinderen waren niet achterlijk, en ook niet alle kinderen werden door de vrouw op dus danige ergerlijke wijze mishandeld. Er waren er zelfs, die door haar vertroeteld werden. Het onderzoek van de politie is nog in vollen gang. Tegen vrouw K. zal wegens ernstige kin dermishandeling proces-verbaal worden opge maakt. WEISSENFELD, 22 Sept. (D.N.B.) Van morgen is een personentrein bij het binnen rijden van het station Weissenfeld op een io- comotief gestooten. Zes reizigers werden zwaar gewond naar het ziekenhuis vervoerd. Ruim twintig personen liepen lichte verwondingen op. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. NANKING HEDENOCHTEND HEVIG GE BOMBARDEERD. Tegenstrijdige lezingen over het zeelieden-inci dent te Tunis. Bom in een katholieke kerk naby Belfast ont ploft. De Engelsche minister van Marine Duff Cooper naar de Middellandsche Zee. China bestelt voor 10 millioen dollar munitie in de Ver. Staten. Maarschalk Badoglio te Berlijn. Fransch passagiersschip nabij de Balearen door een vliegtuig aangevallen. Engelsche oorlogs schepen snellen te hulp. Prof. mr. P. J. M. Aalberse opnieuw benoemd tot voorzitter der Tweede Kamer. Ergerlijke kindermishandeling te Haarlem. Hevige aardschokken geconstateerd in Indië. Vier koelies in Indië onder neerstortende aarde bedolven. Drie dooden en één gewonde. Ook prof. Valckenier Kips verlaat de N. S. B. o TANGER, 22 Sept. (Havas). Het Fran- sche stoomschip „Koutoubia", dat met 700 passagiers op weg was van Corsica naar Casablanca, seinde gisteren, dat het om 18 uur door een vliegtuig werd aangevallen ten Zuiden van de Balearen. Het schip werd niet geraakt. Engelsche oorlogsschepen, die zich op 8 mijl afstand bevonden, snelden te hulp en escorteerden de „Koutoubia". WASHINGTON, 21 Sept. (Havas). Uit goede bron wordt verzekerd, dat phina voor meer dan tien millioen dollars bestellingen heeft geplaatst voor munitie by Amerikaansche firma's. Deze munitie zal vervoerd worden met niet-Ameri kaansche schepen. De aankoopen zouden tijdens een onderhoud van Minister Hull met den Chineeschen ambas sadeur zijn besproken, waarbij Huil den am bassadeur te kennen zou hebben gegeven, dat de Vereenigde Staten geen enkel bezwaar kon den maken tegen den uitvoer van munitie aan boord van niet-Amerikaansche schepen. Welin gelichte kringen vatten deze beslissing op als een aanwijzing voor een gunstige houding ten op zichte van China, daar, indien de Amerikaan sche regeering de neutraliteitswet in werking zou hebben doen treden, er een embargo zou zijn gelegd op de munitie, ongeacht de nationali teit der schepen, waarmede deze wordt ver voerd. TOKIO, 22 Sept. (Havas). De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken verklaarde, dat Japan geen gedelegeerde zal zenden naar de zitting der commissie van 23 te Genève. Hij voegde er by, dat de Japansche gezant in Zwitserland was gemachtigd „op het oogen- blik en op de wijze, die hem goeddunken", de houding van Japan in het Japansche-Chinee- sche conflict toe te lichten, wanneer deze in de commissie ter sprake zal komen. i k v OitttUUUIIIIimnjj;;;;; 4#? Stand op Woensdag 1 uur n.m.: 762.2 Vorige stand: 762.0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1