DE NIEUWE BEGRAAFPLAATS oct. BREDERODE-DUIN iden Ee" N7gthÏte,Sda. 1 EEN UITGESTREKT PARK w dvnsai \di:mii: DM 7 TTTovtoi WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1937 Jv: - -;A Heldere Het adresboek van Haarlem ZAKELIJKE BEDRIJFS BELASTING Opnieuw op afschaffing aangedrongen ÖE JUBILEUM-GASTENTOON- STELLING Samenwerking tusschen overheid en particulieren GOLDSCHMEDING Piano's - Radio - Muziek DE WINTER KOMT! Weldadigheid naar Vermogen" vraagt extra-steun Haarlemsche Amateur-Fotografen- vereeniging Programma Radiocentrale Orgelbespeling De suikerfabriek te Halfweg Denk er om dat je niet thuiskomt zonder een lot van Trekking 7 October a.s. De tunnel te Velsen Jubileumfonds v. Gend Loos Ato-personeel «chte armen en kijkers, stevige, r G£ZOND... (link en welgeaaa krijg®"' bcenen, e die jeCovitol krijg eenheden pe' internationale (anti-rhacnit\s niet heerlik uit?" P eenheden via "TT" In Apotheken en Drogisterijen. BROCADES-STHEEMAN PHARMACIA. Schitterende aanleg en een indrukwekkende aula Nagenoeg voltooid De aula Beplanting °gfh Jj.,|"j'^nïWng LAAT ONS HIER NIET DEN NADRUK LECCEN VRAAG WAT DE VERBRUIKERS ZEGGEN J. v. d. HAAK - DE zaak Verbinding NIEUWE INSPECTEUR VAN POLITIE In intiemen familiekring werd Dinsdag het zilveren priesterfeest gevierd van den zeereerw. heer J. Beijnes S.S.C.C., pastoor te Aiea (Honolulu)doch ook van buitenaf is door talloos velen de hartelijkste belangstelling getoond. Hierboven een foto, welke tijdens de receptie ten huize van de familie Beijnes genomen werd. In het midden het geschilderd portret van den in de Missie vertoevenden jubilaris; links de heer J. W. A. Beijnes, rechts mejuffrouw D. Beijnes STAD Haarlem loopt groote kans binnen korten tijd zonder bruikbaar adresboek te zitten, indien het gemeentebestuur de helpende hand niet uitsteekt. Het tegenwoordige adres- hoek raakt door de vele veranderingen, welke in een stad als Haarlem voorkomen, snel uit den tijd en er is momenteel, voor zoover ons bekend, nog niemand, die aanstalten maakt om een nieuw samen te stellén. De uitgever van Verleden jaar kan er niet meer aan denken, om dat het verleden jaar zooveel van zijn financieele krachten heeft gevergd, dat hij er aan bezweken is en zijn faillissement is aangevraagd. Het is met dat adresboek van Haarlem in de laatste jaren een voortdurende lijdensgeschie denis geweest, mede omdat het gemeentebestuur Zich van het behartigen van dit gemeentebelang Weinig aantrok. Met veel moeite slaagden de uitgevers er in Zooveel advertenties bij elkaar te bedelen, dat zij er met de opbrengst van den boekenverkoop juist de drukkosten, hoogstens een zeer klein Winstje uithaalden, maar er behoefde maar Weinig te gebeuren of inplaats van een klein Winstje op te leveren, werd de uitgave een groote strop. Er is natuurlijk niemand, die zich op den duur blijft wagen aan een zóó riskant bedrijf. Tevergeefs hebben de uitgevers om steun bij het gemeentebestuur aangeklopt. Het was hier Weer de oude fout: de Hollander wil nu eenmaal te veel krijgen en te weinig geven. Niet alleen Werd door het gemeentebestuur elk subsidie ge weigerd, maar het trachtte van den armen uit gever ook nog te plukken zooveel als het kon. De samensteller van het adresboek heeft na tuurlijk op de eerste plaats de gegevens noodig Van het Bevolkingsregister. Elke naam, welken hij vermeldt, en hij dient er uit den aard der Zaak geen enkelen te vergeten, is afkomstig van het Bevolkingsregister; elke verandering, welke tijdens de samenstelling van het boek plaats grijpt, komt van het Bevolkingsregisteren Voor elke inlichting liet het gemeentebestuur hem betalen, betalen den vollen prijs. Natuurlijk Uiocht hij gebruik maken van het voor groote getallen inlichtingen vastgestelde goedkoope ta- rief, maar het was en bleef het tarief zonder eenige korting. Waar het een zoo groot gemeentebelang gold, Zou er alles voor te zeggen zijn geweest als niet alleen het gemeentebestuur alle gegevens gratis Verstrekt had, maar ook de gemeente-ambte haren had laten helpen bij de samenstelling van het boek. Het gemeentebestuur heeft te veel willen heb ben en het gevolg zal zijn, dat het nu of zelf de samenstelling van een adresboek ter hand zal moeten nemen, of een zeer ruime subsidie zal moeten geven. Want een adresboek heeft Haar lem noodig. Jammer, dat de stugge houding van ons ge meentebestuur het leven verzuurd heeft van een aantal kleine drukkers, die hun uiterste best deden met hun eigenbelang ook het ge meentebelang te dienen. Nu het gemeentebestuur Verplicht is voor de samenstelling van het adres boek financieele hulp te gaan verleenen, zou het biet onjuist zijn als het zich dat herinnerde. Hoewel de Kamer van Koophandel voor Haarlem en omstreken reeds verschillende ma- len een negatief antwoord ontving op het ver- Zoek aan het gemeentebestuur van Haarlem om be zakelijke belasting op het bedrijf af te schaf- fen, blijkt men toch weer den moed te hebben °m opnieuw daarop aan te dringen. Blijkens de agenda voor de vergadering op 28 September komt 'in behandeling een concept- Echrijven van het bureau aan B. en W., waarin bogmaals gewezen wordt op de onhoudbaarheid van bovengenoemde belasting. Men verzoekt ons opname van het volgende: De van 24 Sept. t/m 2 Oct. a.s. in het Ge meentelijk Concertgebouw plaats vindende Jbbiieum-Gastentoonstelling vormt een goed ^oorbeeld van nauwe en vlotte samenwerking "-isschen de overheid als gasfabrikante en de Particuliere leveranciers van apparaten, de gas- 'tterspatroons. De gasfitterspatroons van Haarlem en om- breken, georganiseerd in hun vereenigingen, bvbben op een zeer practische wijze niet alleen bün moreelen doch ook hun daadwerkelijken 'eun aan de totstandkoming van de Jubileum- V*astentoonstelling gegeven. Dagen lang hebben ze o.a. aan de tallooze gasaansluitingen, die voor deze tentoonstelling aangelegd moesten worden in het Concertge bouw, hun arbeid gegeven. Men mag deze daad werkelijke medewerking toejuichen en zeer zeker zal de handeldrijvende middenstand dit doen want de moeilijkheid om in vele gevallen den middenstandsbelangen zoo volledig mogelijk recht te doen wedervaren, is hier toch wel over wonnen. Zelfs bij de keuze van het cadeau, dat iedere 500ste bezoekster of bezoeker zal ontvangen, is daarmede volledig rekening gehouden. Het Gas bedrijf geeft een echt cadeau, dat een ieder te pas komt en nog wel een, dat in geen enkelen winkel verkrijgbaar is, n.l. 50 kubieke meter gratis gas, onverschillig of men in Haarlem woont of daarbuiten, in welk laatste geval men soms zijn gas van een andere fabriek ontvangt. Geen cadeaux dus ten koste van den Haarlem- schen winkelstand! L „Gaarne betuigt onderget. bij dezen zijn volle tevredenheid over de leveringen (piano en radiotoestel) door U in den loop der jaren gedaan en over de wijze waarop deze door Uw service worden on derhouden. Ik weet dat Uw devies al de jaren door geweest is: „Een tevreden cliënt bovenal." Welnu, rekent U ook mij vrij onder Uw vele tevreden cliënten." L. H. Een artikel van vertrouwen bij een adres van vertrouwen. Ook U slaagt zeker bij Groote Markt bij het Stadhuis Ons magazijn is tot 8 uur n.m. geopend Zaterdags tot 10 uur In de stad hangen raambiljetten waarop een man is afgebeeld, die door een scheeps roeper den alarmkreet laat hooren: „De winter komt!" De winter, dat wil zeggen drukkender zorgen en grootere bekommernis voor de ar men. Om eenigszins het vele leed te kunnen lenigen worden dan aan de kassen van de liefdadige instellingen zware eischen ge steld. Met de collecte die de vereen. „Welda digheid naar Vermogen" op Zaterdag 2 Octo ber te Haarlem zal houden, is bedoeld zooveel geld in te zamelen dat ook in de komende wintermaanden geholpen zal kunnen worden waar het noodig is. Het is natuurlijk overbo dig te zeggen dat er veel noodig is, daar het leed na zooveel jaren crisis, in vele kringen immers hoog gestegen is. Het bestuur ver trouwt dat er veel zal worden ingezameld, maar reeds nu kan gezegd worden, dat zelfs, al is de opbrengst ver boven de verwachting, men toch nog veel te kort zal komen. Het geld dat gecollecteerd wordt komt in hoofdzaak ten goede aan de Stille Armen. De bevolking van Haarlem heeft in de afgeloopen jaren getoond tot offers bereid te zijn als het gaat om het lot van deze vele door crisis getroffen slachtoffers te verzachten In dezen tijd zijn er gelukkig verschijnselen waar te nemen die op een opleving van het maatschappelijk leven wijzen. Voor degdhen die nu weer wat meer beschenen worden door de zon der maatschappelijke welvaart is he* een goede gelegenheid nu hun dankbaarheid voor die verandering te toonen. Bij zoo'n collecte kan het devies der vereeni ging „Weldadigheid naar Vermogen" uitstekend tot zijn recht komen. Ook wat betreft de gaven die in de collectebussen worden gestort. Ieder, die 't eenigszins kan doen, moet Zaterdag 2 Oc tober met een vlagje loopen ten bewijze dat hij (of zij) zich in dit opzicht van zijn (haar) plicht jegens de lijdende menschheid gekweten heeft. Wil een collecte slagen dan moeten er veel collectanten zijn. Ook in dit opzicht kan men het goede doel steunen. Er moeten zooveel ac tieve collectanten komen, dat iedereen die zijn penning wil bijdragen aan het sympathieke doel dien dag een collectant ziet. Collectanten kunnen zich o.a. opgeven aan het bureau van Weldadigheid naar Vermogen in het Pand. Een lid van de vereeniging heeft, ter aan moediging voor elk wijkgebouw eenige kunst voorwerpen als prijzen beschikbaar gesteld voor de collectanten, die het meeste geld in hun bus sen inzamelen. Donderdag, 23 September, zal de Haarlem sche Amateur-Fotografen Vereeniging haar werkzaamheden weder aanvangen. Het seizoen 19371938 dat zeer belangrijk belooft te worden wordt dien avond ge opend met een lezing te houden door den be kenden Amsterdamschen amateur-fotograaf J. De ingang van de nieuwe Algemeene Begraafplaats aan den Vergierdeweg, toelke op 1 October in gebruik zal worden genomen. In. het. midden de aula Hettema, die spreken zal over het onderwerp „Mijn fotografische indrukken uit Albanië.' Een voordracht welke dien avond bij de „Haarlemsche" in première gaat. Dien avond zal een schitterende collectie Noord-Brabantsche foto's, welke geëxposeerd was op de Tweede Noord-Brabantsche Fototen toonstelling te Eindhoven, te zien zijn. Een goede inzet van het nieuwe foto-seizoen Het zal Donderdag 8.15 uur in het clublokaal der H.A.F.V., hetwelk gelegen is Gedempte Oude Gracht 104, vol zijn. Belangstellende amateur-fotografen kunnen dezen interessanten avond mede maken. Donderdag 23 September Programma 1 Hilversum II Programma 2 Hilversum I Programma 3: 8.00 Keulen; 9.50 Pauze; 10.05 Keulen; 10.50 Parijs Radio; 12.35 Brussel Ned.; 1.30 Brussel Fr.; 2.20 Keulen; 3.20 Pauze; 3.35 Londen Reg. 4.35 Keulen; 5.20 Brussel Fr.; 5.50 DeutschLsender; 6.20 Keulen; 7.20 Deutschl.- sender; 8.20 Brussel Fr.; 10.20 Brussel Ned.; 10.35 Boedapest. Programma 4: 8.00 Brussel Ned.; 9.20 Diver sen; 10.35 Londen Reg.; 12.20 Droitwich; 2.20 Londen Reg.; 3.35 Droitwich; 6.40 Londen Reg.; 7.50 Droitwich. Programma 5: 8.007.00 Diversen; 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: populaire muziek en zang uit verschillende landen: 1. Round the world with Rêg. Dixon; 2. Sweet Hawaiian, Dream girl; 3. Underneath the blue Hawaiian skies; 4. Tyrolervisa; 5. Tyroler dalen; 6. Das 1st Johann Strauss; 7. Studentenliederen; 8, Reine de Musette; 9. Les triollets; 10. Russische potpourri; 11. Sitting in a gail house; 12. Dan, the jodelling man. 8.0012.00 Diversen. In de Groote- of St. Bavokerk zal op Donder dag 23 September 1937, des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert, een orgel concert worden gegeven met medewerking van Ria Focke, zang. Het programma luidt: 1. Voluntary on the 100th, Psalm Tune, (orgel) H. Purcell 2. a Ah! Spietato G. F. Handel (Aria uit Amadigi). b. Qui sedes J. S. Bach (H-moll Messe) (zang en orgel) 3. Fuge as moll Joh. Brahms (orgel) 4. Ernste Gesange Joh. Brahms a. Denn es gehet dem Menschen b O Tod (zang en orgel). 5. Passacaglia H. Andriessen (orgel) 6. Crucem tuam H. Andriessen (zang en orgel) In de Hoofdvaart te Hoofddorp zijn reeds eenige schepen gearriveerd, als een teeken, dat het rooien van de suikerbieten in dezen polder spoedig zal aanvangen. De suikerbieten waarmede dit jaar in dezen polder een oppervlakte van ongeveer 1800 H.A. werd beteeld hebben zich prachtig ont wikkeld, zoodat een ruim beschot wordt ver wacht. De suikerfabriek te Halfweg zal in de eerste week van October as. in werking worden ge steld. In de vergadering van de Haarlemsche Ka mer van Koophandel komt Dinsdag 28 Sep tember in behandeling een concept-schrijven van het bureau aan den Minister van Water staat inzake het tunnelplan te Velsen. In Augustus 1936 werd opgericht een jubileum fonds voor het v. Gend en Loos-A.T.O,-perso neel, hetgeen zich ten doel stelt, aan jubilee- rende leden van het personeel een passende hulde aan te bieden. Maandag 20 September had voor den eersten keer deze feestelijke bijeen komst plaats in Hotel Lion d'Or. De voorzitter, de heer D. de Graaf, mocht in zijn openingswoord tot zijn voldoening consta- teeren, dat de belangstelling buitengewoon groot bleek te zijn en gaf vervolgens het woord aan het bestuur van de Voetbalvereeniging Spoor- A.T.O.-Combinatie (S. A. C.) dat aan den heer v. d: Velden, die onlangs zijn veertig-jarig ju bileum vierde, namens SAC een fraai ingelijste foto van den jubilaris met zijn trouwe paard overhandigde. Na hem voerde nog het woord een bestuurslid van het jubileumfonds der N. Z. H. T. M., waarna het woord was aan het „Vroolijke Trio" onder leiding van den heer Piet Dieben, met muzikale begeleiding van den heer Jan Nibbering. Dit gezelschap heeft met en werkelijk vroolijk origineel en zeer beschaafd programma den aanwezigen een genotvollen avond geboden. Vooral het A. T. O.-lied sloeg bijzonder in en het refrein werd al spoedig door alle aanwezigen spontaan meegezongen. Tus schen de verschillende nummers brachten de „Accordeon Brothers" vroolijke muziek ten ge- hoore. De medewerking van deze ensembles heeft dezen feestavond bijzonder doen slagen en doen beantwoorden aan zijn doel, den vriend schapsband onder het personeel te versterken. „Vanaf de zevende week heb ik haar, op dokter's advies, Jeco- vitol Levertraan ge geven. Geen spoor "Rnp-elsche ziekte!7 geven. Geen spoor van Engelsche ziekte!Zelf s verkouden is ze nooit geweest! Ziet ze niet heerlijk uit?" Wanneer men den Vergierdeweg afrijdt in de richting Spaamdam en aan het einde van de huizenrij is gekomen, wordt men plotseling getroffen door een uitgestrekte boomaanplanting, die vreemd aandoet tus schen het groen van de weilanden en voet balvelden. Het zijn de boomen, die de nieu we algemeene begraafplaats beschutten en in wier midden de ronde koepel van de aula omhoogrijst. De nieuwe begraafplaats, waarvoor ongeveer 4 jaar geleden de plannen werden gemaakt, zal binnenkort worden geopend. Heelemaal volgens de oorspronkelijke plannen heeft men, in ver band met de gemeente-financiën, het werk niet kunnen uitvoeren, maar een derde gedeelte van het terrein, dat een 17 hectaren moest beslaan, heeft men nu aangelegd. De rest van de plan nen blijft voorloopig nog „in portefeuille". Een spoedige uitbreiding behoeven we echter niet te verwachten, daar er vooreerst wel geen ruimte gebrek zal ontstaan, zooals dat het geval was met de algemeene begraafplaats aan de Kle verlaan. Eenige jaren geleden kwam daar gebrek aan huurgraven. B. en W. dienden toen plannen voor een nieuwe begraafplaats in, waar die aan den Vergierdeweg het resultaat van is. Dat was een geweldig werk. Het geheele ter rein moest twee meter worden opgehoogd, van daar dan ook, dat de vijvers zoo diep kwamen te liggen. Het parkontwerp werd gemaakt door den heer J. L. Bouwer, den directeur van den Dienst van Hout en Plantsoenen. De ingang is grootsch en royaal. Breede grint paden voeren naar de aula, het gebouw, dat de geheele begraafplaats beheerscht en waar ook een zekere stemming van uitgaat. Het groote in gele steen opgetrokken ronde bouwwerk met zijn verscheidene vleugels heeft iets massaals, iets indrukwekkends en is mooi van lijn en vorm. De grintpaden worden begrensd door een rij nog jonge boompjes, terwijl in het midden een gazon zich uitstrekt, tot aan den vijver, die ook voor de aula is gelegen. De vijver is rechthoekig en werd schuin uit gegraven. Een balustrade met wat sierlijk ge bogen ijzerwerk vormt naar den Westkant de afscheiding, terwijl de resteerende drie walkan ten glooiende hellingen zijn. De oprit wordt afgesloten door de aula. Aan beide zijden van de groote hal zijn twee vleu gels van zeven meter lang. Zoowel door de vleugels als door den hoofdingang, die een lengte van vijf meter heeft, kan men haar be treden. De cirkelvormige hal heeft een doorsnede van 15 meter en wordt omlijst door een aantal pilaren, die een uitzonderlijk cachet aan het geheel geven. Het gewelf is koepelvormig. In het midden van de hal is een kuip geplaatst, waarin bloemen zullen worden gezet. Zeer bijzonder is de indirecte hal-verlichting. Het daglicht zal er niet in kunnen doordringen. Aan den achterkant van de hal bevindt zich een rooster. Hierdoor zullen de orgeltonen door de groote ruimte kunnen klinken. In het ver trek achter de hal bevinden zich namelijk op het oogenblik de orgelpijpen, nog zonder on derling verband, van de dunne kokertjes af tot de zware baspijpen toe. Boven den hoofdingang was men ijverig aan het beitelen op een grijze hardsteenen plaat. Het beeldhouwwerk 1.65 meter hoog en 65 centimeter breed is bijna vol tooid en stelt voor een vrouwenfiguur met gesloten oogen en wapperende haren, de hand op het hart houdende, om de herinne ring aan het aardsche bestaan te behouden. Van haar rechterschouder vliegt een vo gel, die het vliedende leven voorstelt. De beeldhouwer Theo van Rijn maakte het ontwerp, terwijl de heer C. J. Holtes het werk uitvoert. Aan den parkaanleg werd de grootst moge lijke zorg besteed. Daar zijn ruime, goed-onder- houden gazons, waarlangs breede grintpaden, dichtbegroeide heesterboschjes en een monu mentale vijver. Deze vijver, die links van de aula ligt, is ruim dertig meter lang en 6% meter breed. Stee- nen trappen voeren naar beneden. Ook daar zijn paden aangelegd, en hier en daar bevindt zich een bank, zoodat de bezoekers zich hier onge stoord aan hun gedachten kunnen overgeven. In den vijver groeien verschillende groote waterplanten met kleurige bloemen, die, met de bloeiende heesters, de begraafplaats wat op fleuren. Voor de beplanting in den tuin gebruikte men voornamelijk rhododendrons, wilde rozen, lijs terbessen en dennen. Men zette ze tusschen de Hoorlem Bussurr voor graven bestemde gedeelten. Bloemen en groen zullen de graven steeds omringen. Daar de begraafplaats op een zeer open ge deelte ligt, heeft men een omheining aange bracht van wilgen voornamelijk, doch ook van iepen en populieren, boomsoorten, die vlug groeien men had slechts eenige jaren den tijd en door hun groot bladerdak voldoende beschutting geven. Verschillende tuinlieden zijn nog bezig de laatste hand aan de grasperken te leggen; in de aula zijn vele handen aan het schoonma ken; aan den voorgevel wordt gebeiteld en ook de omrastering krijgt nog een goede beurt. Maar dan is alles gereed en binnenkort, kun nen wij dan ook de opening van deze mooie be graafplaats verwachten. KLEINE HOUTSTRAAT 43 TELEF. 10896 Een nadeel van deze openbare begraafplaats en geen klein nadeel is, dat zij vrijwel geheel geïsoleerd ligt. Heel in het Noorden van de stad, tusschen Santpoort en Spaarndam Een aütobusverbinding bestaat er niet. Wel loopt er een bus langs den Vergierdeweg, maar deze slaat bij een der eerste zijstraten links-af. Bezoekers hebben steeds een flink eind te voet af te leggen. Hoewel ons Noordelijk stadsdeel zich nog steeds uitbreidt, komt het ons toch vrij onwaarschijnlijk voor, dat binnen afzien- baren tijd de begraafplaats reeds tusschen hui zen zal komen te liggen. Het is in ieder geval te hopen, dat na de opening de autobuslijn doorgetrokken zal wor den en de stad met de begraafplaats zal ver binden. Op de bezoekuren b.v. en bij speciale gelegenheden. De heer K. H. R. Meinema, werkzaam bij de afdeeling politie-administratie, alhier, is met ingang van 1 October a.s. bevorderd tot inspec teur van politie 2e klasse. De nieuwe inspecteur kwam op 15 November 1928 bij de Haarlemsche politie als klerk bij de administratie. Daarvoor was hij volontair bij de politie te Almelo.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5