De luchtraids der Japanners Prof. Aalberse Doódgekneld GEEN PSYCHOLOGISCH INZICHT WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1937 Overschatting van kracht Kerkelijk leven HARDE WERKELIJKHEID BUITENLANDSCH OVERZICHT PRINSJESDAG IN DE RESIDENTIE Groote taptoe op Plein 1813 Défilé voor den minister president ISOLATIE VAN ZUID-OOST- DRENTE Belanghebbenden wenden zich tot de Tweede Kamer .NOS JUNGUNT ROSAE" Algemeene vergadering te Soestdijk ONZE BRANDSTOFFEN- VOORZIENING Wil de minister maatregelen ter voorkoming van moeilijk heden nemen?, Het garnizoen te Apeldoorn R. K. Eerste Hulp bij Ongelukken Opnieuw benoemd tot voorzitter der Tweede Kamer KATH. UNIVERSITEIT S- COMITÉ'S Bijeenkomst te Alkmaar gehouden PRINSJESDAG EN DE SPOORWEGEN PATER C. HAFKENSCHEID C.S.S.R. 55 JAAR GEPROFEST Pater lector L. Tesser O. P. bediend Arbeider met het hoofd tusschen vallende palen geraakt UIT HET MIJNBEDRIJF, De besprekingen in de Contact commissie ycceaderkig der-Göatact^Cc«»mis&ie tebelegge*. Ifëew- SENSATIONEELE SMOKKEL- ZITTING 108 smokkelaars voor den Bredaschen politierechter 1 TENTOONSTELLING DUITSCH BEHANGSELMUSEUM Bsj Rath Doodeheefver te Amsterdam Stuur lieden-examen TE WATER LATING VAN SCHEPEN De Japansche luchteskaders hebben de twee hoofdsteden van het ongelukkige China, Nanking en Kanton, bestormd, groote verwoestingen aangericht en weer naam loos leed veroorzaakt. De Japanners hebben maar één zorg: zoo spoedig mogelijk den oorlog te winnen om China tot „samenwerking" te noodzaken. De rest heeft, althans voor de leger leiding, die op het oogenblik in Japan het eer ste en laatste woord spreekt, slechts secundair belang. En toch wordt het steeds duidelijker, dat de Japanners, blijkbaar uit volkomen ge brek aan psychologisch inzicht, goed op weg zijn de geheele wereld tegen zich in het harnas te jagen. Vooral door hun luchtraids. Deze ontzettende raids, vaak ondernomen zonder eenige strategische of tactische noodzaak, ma ken honderden volkomen onschuldige slacht offers. Elk van die wandaden vindt in de we reldpers een verontwaardigde echo. De Japan ners bekommeren er zich niet om. De „publieke opinie" van Europa en Amerika laat hen koud. „Als eerst de oorlog maar gewonnen is," rede neert Japan. Theoretisch heeft Tokio misschien geiijk. Een gewonnen oorlog weegt als argu ment zwaarder dan elke rechtsoverweging. Duitsehland redeneerde tijdens den grooten oorlog op dezelfde wijze als nu Japan doet. Het viel België binnen en Bet'nmann-Hollweg gaf in den Rijksdag toe dat het daarmee inbreuk maakte op verdragen, die onder den druk der omstandigheden als „vodjes papier" moesten beschouwd worden. De Rijkskanselier verklaar de tegelijkertijd dat het België aangedaan on recht goed gemaakt zou worden zoo spoedig Duitsehland den oorlog zou hebben gewonnen. Onl dat groote doel te bereiken begon Duitseh land later een duikbootoorlog „a outrance". Eenige maanden lang geloofden de Duitsche machthebbers dat de onderzeebooten er in zou den slagen de geallieerde mogendheden op de knieën te brengen, maar op een voor Duitseh land zeer kwaden dag bleek dat juist die duik bootoorlog vijandelijke krachten ontketende, die het niet overmeesteren kon. De Vereenigde Staten schaarden zich aan de zijde der geal lieerden en dat was het begin van het einde. Duitsehland verloor den grooten krijg, óók om dat zijn leiders van psychologisch inzicht ge speend bleken. Herhaalt zich de geschiedenis? Toont thans Japan, niet te begrijpen dat het niet de geheele Wereld ongestraft tarten kan? Ongetwijfeld, Japan voelt zich in militairen zin volkomen veilig. Het is, op het terrein, aan de Chineesche strijdkrachten superieur en binnen eenige we ken of maanden zal het, gebeurt er niets bij zonders den legers van Tsjang Kai Tsjek eenige beslissende nederlagen hebben toegebracht, die China tot onderhandelen zullen nopen. Maar.... gebeurt er niets bijzonders? Voor het oogenblik niet. Noch Amerika noch de groote Europeesche mogendheden doen een poging de Japansche expansie tegen te gaan. Dat moedigt Japan natuurlijk aan, dat doet bij Tokio de overtuiging post vatten dat de Japansche machtsmiddelen in de geheele wereld een zóó groot ontzag inboezemen dat geen enkele' mo gendheid het wagen zal met forsche hand in te grijpen. De Japansche machthebbers specu- leeren op het helaas niet te betwisten feit dat Europa zóó 'tegen zich zelf verdeeld is en zóó veel dichtbije zorgen heeft dat het een actie in het Verre Oosten onmogelijk zal kunnen on dernemen. Dit heeft ten gevolge dat de Japanners zich tot onberaden daden laten verleiden. Zulk een daad was de aanslag op den Engelschen ambasadeur Sir Hughes, dien de Times brandmerkte als een „vernederende be lediging zonder precedent". Japan ontkende Weliswaar later deze daad, maar vond geen ge loof. Engeland zal wel met de Japansche „spijt" over het gebeurde genoegen moeten ne men. Maar de angel dezer gebeurtenis blijft in het Britsche vleesch en veroorzaakt een erger nis die zich te eeniger tijd tegen Tokio keeren zal. De Britsche molens plegen langzaam te malen, maar zij malen er niet minder zeker om. Veel ernstiger nog dan de aanslag op het leven van Sir Hughes is het feit dat de Japan- hers een deel Van de Chineesche kustlijn aan een soort Wokkade onderworpen hebben. Hier spelen de Japanners met vuur. In de eerste Plaats kan er van een blokkade, in volkenrech telijken zin, geen sprake zijn, want een der gelijke blokkade kan eerst worden ingesteld na- óat tusschen de betrokken landen een oorlog begonnen is. Maar noch China noch Japan be schouwt zich voor het oogenblik als oorlogvoe rende mogendheid en de blokkade, die trou wens niet effectief is, berust derhalve op een fictie. Des te gemakkelijker kan zü men óeóke aan wat thans in de Middelland- sche Zee gebeurt tot de gevaarlijkste inci denten aanleiding geven. De Japanners trach ten den slechten indruk, dien hun blokkade in tiet buitenland gemaakt heeft, gedeeltelijk weg te nemen door de verzekering dat zij het geen enkel buitenlandsch schip zullen lastig maken Welke lading het ook vervoeren pioge. Maar be wijzen de gebeurtenissen niet dat deze verzeke ring practisch weinig beteekent? De Britsche stoomers Tsjekiang en Wentsjow zijn door Ja pansche zeestrijdkrachten aangeklampt en heb ben hun weg eerst kunnen vervolgen nadat de tachementen Japansche fuseliers de scheeps papieren en de lading onderzocht hadden, ttrachtens welk recht had deze doorzoeking Plaats? Er is meer. Tokio had de blokkade van de Chineesche kusten nog niet afgekondigd toen het Duitsche schip Gneisenau, met voor China bestemd oorlogsmateriaal geladen, voor Woe- soeng door de Japanners aangehouden werd. De kapitein weigerde de scheepspapieren te toonen en zette naar Sjanghai koers. Daar evenwel hadden tusschen de Duitsche en Ja pansche consulaire ambtenaren onderhandelin gen plaats en het gevolg daarvan was dat de lading oorlogsmateriaal niet aan China geleverd werd, maar aan Japan. In dit geval is weinig dat verwonderen kan. Duitsehland en Japan zijn bondgenooten Wel is waar officieel alléén voor zooveel den strijd tegen het communisme betreft en er was dus niet veel kans dat het tusschen Japan en Duitsehland tot een conflict zou komen. Maar morgen kan een Engelsch of een Fransch schip in dezelfde omstandigheden als de Gneisenau komen te verkeeren. Als de kapitein 'dan weigert aan de Japansche som maties gehoor te geven en draadloos de be scherming van de oorlogsbodems van zijn land vraagt, een bescherming waarop het recht, heeft? Dan kunnen de Japanners slechts twee dingen doen: óf het schip zijn reis laten ver volgen óf het met geweld beletten zijn lading in China te ontschepen. In dit laatste geval wordt automatisch een gevaarlijk incident ge boren dat onberekenbare gevolgen hebben kan. Maar beschikt men te Tokio nog over voldoen de koelbloedigheid om dat helder in te zien? Gaan de Japanners in hun speculatie op de inertie der Europeesche mogendheden en die van Amerika niet te ver? Voor het oogenblik misschien niet. Maar zeker is dat in alle landen, die belangen, en vaak zeer groote belangen, in het Verre Oosten hebben, het on behagen over het Japansche optreden groeit. En de Japanners, die zich onkwetsbaar achten mogen wel bedenken dat het niet alles is den oorlog te winnen. Na den oorlog, die lang duren kan, komt onvermijdelijk de vereffening van de rekening en op dat oogenblik zullen de vreemde mogendheden, wier strijdkrachten in tact zijn, niet laten hun woord in het midden te brengen. Hoe minder Japan thans met de rechten van die mogendheden rekening houdt, hoe meer het er mee zal te stellen krijgen daarna. Als waardig slot van den Prinsjesdag in Den Haag is in de Sophialaan voor Plein 1813 een groote militaire taptoe door de Koninklijke mi litaire Kapel met de tamboers van de jagers en de hoornblazers van de grenadiers onder leiding van kapitein C. I». Walther Boer gebla zen. Mede dank zij het goede weer in den voor avond was de belangstelling voor de taptoe zeer groot. Onder het fantastisch schijnsel van de fakkels, die op haar beurt weer door de opkomende maan met een helder wit licht werden overgo ten, werd het aangekondigde programma ten gehoore gebracht. Als slot werd het Wilhelmus gespeeld, De leden van de Oranjegarde een aantal van circa 1000 die ter gelegenheid van de plechtige opening der Staten-Generaal uit ver schillende deelen van ons land naar de Resi dentie waren gekomen, hebben den minister president, dr. H. Colijn, een even hartelijke als spontane hulde gebracht. Omstreeks 6 uur Dinsdagavond marcheerden zjj naar het huis van dr. Colijn aan de Stad houderslaan. Vele vlaggen en vaandels gaven aan den optocht een kleurig aanzien. Ook en kele muziekcorpsen ontbraken niet. Terwijl deze zich voor de woning van den minister-presi dent opstelden en vroolijke marschen ten ge hoore brachten, defileerden de leden van de Oranjegarde tweemaal voor dr. Colijn, die de hulde in den voortuin in ontvangst nam. Na afloop van het défilé sprak de minister-presi dent de leden van de garde in hartelijke be woordingen toe. Er bestaat in Zuid-Oost-Drente groote onge rustheid over het isoleeren der dorpen Erica, Amsterdamsche Veld en een gedeelte van Nieuw Amsterdam door het bepalen door Gedeputeerde Staten van den wieldruk der auto's op 400 K.G. Het groot verkeer en ook personenauto's kunnen deze dorpen thans niet meer bereiken. Een comité van actie, bestaande uit handels- en middenstandsvereenigingen uit de dorpen in Zuid-Oost-Drente en Zuid-Oost-Groningen, heeft zich tot de fracties der Tweede Kamer gewend met het verzoek te willen ingrijpen. Tot voor korten tijd kon men de verschillende dor pen nog via Amsterdamsche Veld bereiken. Dezer dagen wordt echter die toegangspoort ook afge sloten, zoodat, naar adressanten mededeelen, de isolatie dan volkomen zal zijn. Dinsdag is in hotel Trier te Soestdijk de druk bezochte 62e algemeene vergadering van „Nos jungunt rosae", gehouden. De voorzitter, jhr. P. P. de Beaufort, opende deze bijeenkomst met een rede, waarin hij de belangrijkste gebeurtenissen van het afgeloopen jaar de revue liet passeeren. Er zijn vele en bijzondere banden, die het koninklijk huis met de vereeniging verbinden. Jarenlang was H. M. de Koningin-Moeder beschermvrouwe en nadien H. M. de Koningin. Steeds heeft de koninklijke familie veel belangstelling doen blijken voor het wel en wee der vereeniging en mocht de vereeniging medailles van het koninklijk huis ontvangen voor haar tentoonstellingen. Haar viel de zeldzame eer te beurt de eerste me daille voor een rozententoonstelling te ontvan gen van Z. K. H. Prins Bernhard. De vereeniging heeft haar belangstelling ge hoond bli het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard door aan bieding van een volledig rosarium. De vereeniging zal, op gedaan verzoek, gaarne medewerken aan de in 't voorjaar van 919 April te houden Primavera tentoonstelling in Rotterdam. De rekening en verantwoording, jaarverslag en begrooting werden ongewijzigd goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren E. J. Ludding, P. J. Abbing en C. M. P. van Rossem werden herkozen en de heer H. Buisman te Heerde gekozen. Het comm. Tweede Kamerlid Wijnkoop heeft den minister van Economische Zaken gevraagd, of het hem bekend is, dat de Limburgsche mij nen tot groot nadeel van de leveranties in ons eigen land veel te veel naar het buitenland exporteeren en of de minister het feit, dat in het buitenland hoogere prijzen bedongen wor den dan in Nederland, op zichzelf voldoenden grond acht om dezen toestand te doen voort duren. Is de minister niet van meening, dat, waar reeds nu maandenlang op de aankomst van be stelde wagons moet worden gewacht, er de grootste waarschijnlijkheid bestaat, dat het met de brandstoffenvoorziening in de as. winter maanden spaak zal loopen? Is de minister bereid, eventueel door beper king van export en bevordering van vermeer dering der leveranties in het binnenland dit ge vaar onmiddellijk den kop in te drukken? Voor den bouw van kazernes voor het te stichten garnizoen te Apeldoorn van de Konink lijke landmacht is vanwege het departement van defensie aan onderscheidene personen en lichamen aanbieding van geschikte terreinen gevraagd, waarbij als eisch gesteld is, dat zij niet bij fabrieken mogen liggen. Volgens de N. R. Ct. zal na de groote legeroefeningen keuze uit de aangeboden terreinen worden gedaan. De nationale commissie voor E. H. B. O. heeft dezer dagen opgericht onderafdeelingen voor E. H. B. O. te Liempde (N.-Br.) en te Apeldoorn. In Liempde traden 60, in Apeldoorn ruim 200 leden tot de nieuwe vereeniging toe. In beide plaatsen had de vergadering een zeer enthou siast verloop, waardoor de E. H. B. O. in Wit- Gele Kruisverband weer twee krachtige onder afdeelingen rijker is geworden. In Breda werd Maandag een propaganda- en demonstratieavond ten behoeve van de be staande RK. E. H. B. O.-vereeniging georgani seerd. Niet minder dan 60 personen bezochten deze bijeenkomst, waarvan het resultaat was, dat ruim 100 nieuwe leden toetraden. Een Parijsch zakenman is op het zonderlinge idee gekomen een café te openen in een koestal. De bezoekers van het café zijn slechts door een lagen houten wand van de koeien gescheiden. Of de koffie, het biertje en wijntje nu beter smaken? Bij Koninklijk besluit van 22 September 1937 is tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het tijdvak der tegenwoordige zitting benoemd: mr. P. J. M. Aalberse, minister van Staat, lid van die Kamer. Dezer dagen kwamen te Alkmaar bijeen de parochiale Katholieke Universiteitscomité's van Alkmaar en omstreken op uitnoodiging van het Diocesaan Comité, afd. Noord-Holland. De voorzitter van het Diocesaan Comité, de heer R. C. A. van Cranenburgh, leidde de be sprekingen in over de inzameling en de nood zakelijke actie van de parochiale comité's voor het groote doel, hetwelk terecht kan worden genoemd een geweldig stuk binnenlandsch missiewerk. Een aansporing tot meer ijver bleek overbodig, omdat de aanwezigen blijk gaven van intens medeleven, doch de samenstelling van de parochiale comité's werd hier en daar onvoldoende geacht, waarom besloten werd, zoo noodig voor vernieuwing te zorgen. Zoowel door de leden van het Diocesaan Comité als door de afgevaardigden van de parochiale comité's wer den onderling veel nuttige wenken gegeven om .dit jaar te komen tot een hoogere inzameling bij de parochianen. De afgevaardigden gaven als hun meening te kennen, dat een contact met de leden van het Diocesaan Comité, zoo als op deze wijze is geschied, ten zeerste werd gewaardeerd en zal blijken van groot nut te zijn geweest. Geen instemming kon de vergade ring betuigen met de te ver doorgevoerde cen tralisatie voor de algemeene propaganda. Ge zien de spontane toezegging van de aanwezi gen, om zelf de afwezige comité's te gaan be zoeken, beloofde de voorzitter, volgend jaar wederom een dergelijke bijeenkomst te Alk maar te houden, daarbij vertrouwende, dat al len aan de uitnoodiging gevolg zullen geven. Naar wij vernemen hebben de spoorwegen Dinsdag een vrij druk vervoer gehad, ofschoon bij lange niet in die mate als op den onvergete- lijken Prinsjesdag van het vorige jaar, toen de spoorwegen 80000 menschen in de Residentie brachten. Op verschillende lijnen, ook van uit Utrecht, liepen voor- en volgtreinen, terwijl vooral de vijf goedkoope treinen uit Groningen, Twente, Zeeland, Limburg en Gelderland zeer goed bezet waren. Deze treinen alleen vervoer den bijna 4000 reizigers naar Den Haag. De zeereerw. pater C. Hafkenscheid C.S.S.R. hoopt 8 October zijn zilveren priesterfeest te herdenken. De viering van het feest is uitge steld, omdat de jubilaris dan een parochie retraite preekt te Gulpen. Vrijdag 24 Sept. viert Zuster Cunera, in de wereld Jonkvr. H. Lopes Suasso, in huize Maris Stella te Scheveningen, haar 55-jarig professie- feest. Zuster Cunera was te Amsterdam lange jaren werkzaam als hoofdverpleegster van de operatiezaal van de toenmalige R.K. Ziekenver pleging Heeren- en Keizersgracht, afdeeling van het O. L. Vrouwe Gasthuis. De weleerw. pater lector Lucas (Theodoor) Tesser O. P., kapelaan der St. Thomas-parochie (Plan-Zuid) te Amsterdam, die verpleegd wordt in het St. Canisius-ziekenhuis te Nijmegen, is voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster venden. Bij het met een hijsch laten zakken van palen, ten behoeve van het leggen van een duiker bij den onbewaakten overweg in de Oosterboer, nabij Meppel, is vanmorgen omstreeks half elf een ernstig ongeluk gebeurd. Doordat een kabel knapte geraakte de 23-jarige arbeider E. Agterop met het hoofd tusschen twee omlaag vallende palen. De ongelukkige was terstond dood. Een andere arbeider werd licht aan den voet gewond. Het stoffelijk overschot van Agterop, die in Hattem woonde, en sedert drie maanden ge huwd was, is naar het Ned. Hervormd diacones- senhuis te Meppel vervoerd. Betreffende de Maandag gehouden vergade ring van de Contact-Commissie voor het Mijn bedrijf wordt nog het volgende medegedeeld: De directies verklaarden zich bereid, behalve de ter vergadering van 10 September in uitzicht gestelde verhooging der contractueele looner, met 5 pet.; een bedrag, overeenkomende met 5 pet. van genoemde loonen over een tijdvak van zes maanden, ter beschikking te stellen voor verbetering der pensioenen. De vertegenwoordiger van den R. K. M5jn- werkersbond drong er op aan, ook de verlof regeling te verbeteren in den geest van wat door zijn organisatie in de vorige vergadering was voorgesteld. De vertegenwoordiger van den Ned. Mijnwer- kersbond betoogde, dat in verband met de stij ging der kosten van het levensonderhoud en den in de gezinnen bestaanden achterstand de loo nen niet met 5, doch met 10 pet. dienen te wor den verhoogd. Spreker achtte een toeslag op de pensioenen als de directies zich denken, te ge ring om op afdoende wijze verbetering te bren gen in den toestand der invalide mijnwerkera Ook hij bepleitte een verruiming der bestaande verlofregeling. De vertegenwoordiger van den Prot. Christ. Mijnwerkersbond betoogde, dat zijne organisatie loonsverhooging een eerste vereischte acht. Overigens sloot hij zich aan bij het standpunt van den R. K. Mijnwerkersbond. De directies merkten op, dat men de positie der mijnarbeiders niet moet beoordeelen naai de laatste maanden alleen, doch in vergelijking met de kosten van het levensonderhoud over een reeks van jaren. Op deze wijze valt, nu in de mijnindustrie regelmatig zes dagen wordt gewerkt, een belangrijke verbetering van de po sitie der arbeiders te constateeren. Nadat de besprekingen op voorstel der werk gevers eenigen tijd waren geschorst, hebben de directies na heropening der vergadering hare voorstellen nader geformuleerd. Met ingang van 1 October a-a. zal gedu rende zes maanden op de gemiddelde dagloonen en de minimum-uurloonen, zooals deze in de loonovereenkomst van 1 Augustus 1934 zijn vast gelegd, een verdere tijdelijke verhooging van 5 pet. worden toegepast, zoodat het gemiddelde h.Quwersloon gebracht wordt nan tenminste ƒ5.35 op tenminste ƒ5.60 per dienst, terwijl de gemiddelde loonen der overige ondergrondschs categorieën in dezelfde verhouding zullen wor den verhoogd. De minimum-loonen der boven- grondsche arbeiders boven 23 jaar, welke na de op I April j.l. ingegane tijdelijke verhooging voor de drie vakgroepen resp. 50, 46 en 42 cent per uur bedragen, zullen tijdelijk met resp. 3, 2 en 2 cent worden verhoogd en dus gebracht wor den op resp. 53, 48 en 44 cent per uur. De mi nimum-uurloonen der bovengrondsche arbeiders beneden 23 jaar ondergaan een stijging van 3 cent voor de arbeiders van 22 jaar (met vakop leiding), van 2 cent voor de arbeiders van 20 jaar (met vakopleiding), van 21 jaar (met of zonder vakopleiding) en van 22 jaar (zonder vakopleiding), en van 1 cent voor de overige arbeiders beneden 23 jaar. De directies zijn verder bereid in de kas van het A.M.P. een bedrag te storten, gelijk aan 5 pet. van de contractueele loonen, genoemd in de loonovereenkomst van 1 Augustus 1934, bere kend naar het gemiddelde aantal diensten per» maand gedurende het derde kwartaal 1937 en wel voor den tij 3 van zes maanden. Het aldus- bepaalde bedrag zal in vijftien gelijke maande- lijksche termijnen gestort worden gedurende het tijdvak 1 October 193731 December 1938. De bedoeling is, dat dit bedrag zal aangewend wor den tot tijdelijke verbetering van de pensioenen; in verband met de Stijging van de kosten van het levensonderhoud volgens regelen, welke door het bestuur van het A.M.P. nader zulten worden vastgesteld. Met betrekking tot de in de CjA-O. voorko mende verlofregeling verklaarden de directies zich bereid, boven hetgeen hiervoren is medege deeld, de wijziging te aanvaarden, welke in de Sub-Commissie voor de herziening der C.A.O. is uitgewerkt en volgens welke het minimum aantal verlofdagen van drie op zes wordt ge bracht en een zeker deel van het verlof aaneen sluitend zal moeten worden genomen. Boven dien stemden zij erin toe, dat de stijging van het verlof boven 10 dagen onafgebroken zal plaats hebben, zoodat het maximum van 12 da gen na 10 jaren zal worden bereikt. Deze rege ling zal voorloopig gelden voor het jaar 1938. De vertegenwoordigers der vakorganisaties antwoordden, deze nadere voorstellen der direc ties aan de besturen hunner organisaties te zul len voorleggen en het antwoord daarop zoo spoe dig mogelijk ter kennis van de directies te zullen brengen. De vertegenwoordiger van den Ned, Mijnwerkersbond verzocht, met het oog op het! door zijn organisatie op 26 September e.k. te houden congres, n& dien datum nog een nieuw? De Bredasche politierechter, mr. P. Bielders, heeft niet minder dan 108 smokkelaars be recht, die er van beschuldigd werden talrijke artikelen te hebben gesmokkeld of aan deze smokkelaffaires te hebben deelgenomen. Niet minder dan 56.000 boekjes sigaretten papier, ruim 1000 Kg. suiker, 500 gloeilampen, 49 koffiemolens en verschillende andere artike len werden bij deze smokkelaars in beslag ge nomen en verbeurd verklaard. Dertig personen werden vervolgd wegens wei gering van visitatie, terwijl er eveneens een dergelijk getal personen, die als „voorloopers" dienst hadden gedaan, werd gestraft. Een der getuigen (zelf een berucht smokkelaar), die te rug kwam op een vroeger door hem by de politie afgelegde verklaring, werd als verdacht van meineed gearresteerd. De zitting duurde Maandag van des morgens tien uur tot met een korte onderbreking middernacht. Er werden boeten tot een totaalbedrag van böna 1500 opgelegd benevens bijna 1500 dagen, gevangenisstraf en 58 dagen voorwaardelijke gevangenisstraf. Talryke auto's, motorrijwielen, rywielen, kof- •fers enz., waarmede de goederen werden ver voerd, werden mede verbeurd verklaard. Zeven verdachten werden vrijgesproken. Het Duitsche behangselpapiermuseum te< Kassei (Duitsehland), het eenige ter wereld op: dit gebied, stelt zijn waardevolste stukken, o.a. de beroemde décors „Amor en Psyche" van Du- four, .Parijsch feest", .Politiseerende Figaro", „Napoleons veldtocht door Italië", „Salomo's 'oordeel", benevens tal van andere authentieke scenerieën en handbedrukte behangsels uit de 18e en 19e eeuw, van 4 October tot 20 October ten toon in de expositiezalen der behangselpa pierfabriek van Rath en Doodeheefver, Prin sengracht 730736 te Amsterdam. De directeur van genoemd museum, prof. dr. Heinrich Appell, zal tijdens deze tentoonstelling eenige voordrachten houden en rondleidingen organiseeren. Is-GRA VENHAGEGedaagd voor derden stuurman_ groote -stocwwa&pt: J. H. J. Korte- Werden in de Troonrede de alge meene beginselen en wenschelijk- heden van het komende regee- ringsbeleid aangegeven, de millioenen- nota van minister de Wilde houdt slechts rekening met de harde werke lijkheid, uitgaande van de finantieel- technisch sacrosancte stelling, dat vóór alles naar een reëel sluitend budget moet worden gestreefd. Een reëel sluitend budget is ook thans nog niet bereikt, maar de hoop, dat het eenmaal zoo ver zal komen, wordt wel uitgespro ken. Met deze millioenennota voor oogen wordt het duidelijk, waarom de minister van Sociale Zaken maar zoo weinig ver lichting van de zorgen der groote werk lozengezinnen heeft kunnen aanbieden, maar minder duidelijk, waarom de mi- nister niet met het publiceeren van zijn besluit heeft gewacht, tot de millioenen nota kwam bevestigen, dat hij met zijn: „Hier sta ik, ik kan niet anders" een ook voor hem weinig prettige waarheid uit sprak. In breede lagen van ons volk, vooral in die, welke naïevelijk meenden, dat met de 50 millioen hoogere opbrengst der Rijksmiddelen de sleutel van luilekker land gekocht kon worden, zal deze mil lioenennota van deze nieuwe regeering- Colijn bittere teleurstellingen brengen, teleurstellingen gelijksoortig aan die, welke velen gevoeld hebben bij vorige nota's van vorige Colijn-regeeringen. Her pleit voor de veerkracht van den geest van het groote publiek, dat het na alle finantieele noodweer bij het verschijnen van de devaluatie-zwaluw onmiddellijk in een nieuwe economische lente heeft geloofd, maar met een dergelijk opti misme mogefl de finantieele weerkundi gen niet te werk gaan bij het hoogst ver antwoordelijke werk van het opstellen der plannen voor de toekomst. Feit is dat ons land, dank zij de anti-devaluatie- politiek Colijn-Oud,vergeleken bij andere landen zeer laat uit de zwaarste finan tieele depressie is geraakt, en dat thans nu de eerste gouden zonnestralen in de schatkist vielen, rondom ons zich weer donkere politieke wolken samenpakken. Dit feit wreekt zich thans in t feit van deze zeer feitelijke begrooting. In tegen stelling met het finantieele regeerings- beleid van vroeger, dat zich niet wenscht aan te passen aan de devalueerende om geving, past het huidige zich wel aan bij de onzekere conjunctuurvooruitzichten in de omringende wereld. In zooverre ge tuigt deze millioenennota van meer werk- Hjkheidszin en inzicht in den onverbreke- lijken samenhang van ons land met de rest van de wereld dan die, welke haar onmiddellijk zijn voorafgegaan. Ofschoon de wenschelijkheid, ja de noodzakelijkheid van verlaging der meest drukkende belastingen en van de leerlingenschaal bij het Lager Onderwijs en van uitbreiding der sociale voorzieningen in de conclusie van den Minister van Financiën wordt erkend, zal er van een en ander voorloopig geen sprake kunnen zijn, zoolang de budgetai- re mogelijkheden zelfs voor de verwezen lijking van deze noodzakelijkheden geen ruimte laten. Een zware handicap, zoo niet de zwaar ste, voor het toekomstig finantieele re geringsbeleid vormt de nog niet eens af doende verhoogde post voor defensie. Deze post gaat vóór en boven alle ande re, omdat hij direct verband houdt met de onafhankelijkheid en de zelfstandig heid van ons land. Dat hij zoo drukkend en belemmerend voor een vrijere econo mische en sociale ademhaling is gewor den, hebben wij niet alleen te wijten aan vorige regeeringen, die op het ge bied van onze weerbaarheid een steeds grooteren achterstand liefen ontstaan, welke nu minder geleidelijk en met re latief zwaarder drukkende offers moet worden ingehaald, maar ook aan de po litieke onruststokers in Europa en daar buiten, die onbegrijpelijkerwijze in ons goede vaderland nog blinde bewon deraars vinden. Intusschen, al geeft de toestand van ons land en van de wereld „voorloopig niet de minste reden voor budgetair optimisme", de toekomst be hoeft er toch niet zoo zwart uit te zien als het verleden geweest is. Voorzichtig heid is de moeder van de porceleinkast, en de regeering gedraagt zich zeer moe derlijk wetend, hoe weinig porcelein in 's lands kast nog gaaf en hoeveel er ge kramd en gelijmd en daardoor uiterst breekbaar is. Op den kaderdag van de R.K. Staats partij-heeft mr. Comelissen den toestand zeer juist getypeerd, toen hij zeide, dat ons land als een zieke is, welke voor 't eerst weer een veertje van de lippen kan blazen, maar nog lang niet in staat is om op te staan en nog minder om te gaan draven. Het hij Gebr. Pot te Bolnes voor de Kon. Ned. Stoomb. Mij. te Amsterdam in aanbouw zünde m.s. „Douro'groot ca. 400 ton bruto, is met goed gevolg te water gelaten. De Douro" gaat vermoedeiyk 1 November proefvaren. Het zusterschip „Nero", eveneens in aanbouw by Gebr. Pot te Bolnes, zal vermoedeiyk 1 October den proeftocht houden. Het op de Scheepswerf „Waterhuizen" van J. Pattje te Waterhuizen in aanbouw zynde ms. „Libelle", groot ca. 415 ton d.w., is met goed gevolg te water gelaten. Het schip zal worden voorzien van een Appingedammer Bronsmotor, met een capaciteit van 220 P.K. Het by de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlis- singen voor de Kon. Paketvaart My. te Am sterdam in aanbouw zijnde m.s. ,Ruys", groot ca. 14.500 ton bruto, wordt 25 dezer te water gelaten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9