Zal de Chineesche regeering Nanking verlaten? Een tweede Koetjepof-affaire? HARRY v. BEEK RECLAME-AANBIEDING Bureaux voor redactie en administratie! De mysterieuze Brest-affaire Het nieuws van heden Tsjengtoe zou de nieuwe hoofdstad worden Mariaal-Congres in Frankrijk Leider der Wit-Russen verdwenen Luchtaanval op Valencia DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1937 AVONDBLAD ABONNEMENTEN: yoor Haarlem en Agentschappen per Week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE MV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20782 Kanton is hedenmorgen opnieuw door tien zware bommen werpers aangevallen In Nanking woeden hevige branden Duizenden slachtoffers te Kanton Ruim honderdduizend personen bij de plechtige sluiting Von Neurath over het bezoek van Mussolini De Duitsch-ltaliaansche vriend schap een onderpand van Europeeschen vrede Het Weer innminimin Avontuurlijke reis van een Britsch schip WKÊÊÊê Uit een brief blijkt, dat generaal Miller reeds een voorgevoel had, van wat met hem zou gebeuren Ook generaal Skobline zoek Het spoorwegongeluk te Weissenfels België's candidatuur voor den Volkenbond Eden op bezoek bij Chamberlain KLEVERPARKWEG 11 TELEFOON 10987 WAGENWEG 122 TELEFOON 15774 DEZE PRIJZEN ZIJN GELDIG ALLEEN OP VRIJDAG EN ZATERDAG A.S. Harry v. Beek is inderdaad de voordee ligste kruidenier Heet de gearresteerde Spanjaard niet Troncoso? Troncoso te Bordeaux Onrust in Tanganyika c over koffieprijs Vliegtuigen van Royal Airforce patrouilleeren SPOORWEG-ELECTRIFICATIE Binnenkort worden de electrische treinstellen in gebruik genomen N.V. G.A.v.d STEURs KLEEDERMAKERIJ DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Afweergeschut der rooden ver drijft de rechtsche vliegtuigen HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 CL, tngez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 6S cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. SJANGHAI, 23 Sept. (Domei). Naar uit Japansche bron verluidt, worden on derhandelingen gevoerd tusschen de mi litaire autoriteiten van de provincie Sjets- joean en de regeering van Nanking inzake de verplaatsing van de Chineesche hoofd stad naar Tsjengtoe. Maarschalk Tsjang Kai Sjek zou reeds Sjoeng Kau Woe, een intiemen vriend van Wijlen Soen Jat Sen, en eenige oudere staats lieden naar Tsjengtoe hebben gezonden om de noodige schikkingen te treffen. Hoewel zij aanvankelijk besloten waren tot het laatste oogenblik in Nanking te blijven, heeft de reeks Japansche bomaanvallen Tsjang Kai Sjek en den leider van Nanking thans de noodzakelijkheid doen inzien den zetel der re geering zoo spoedig mogelijk te verplaatsen. Minstens tien zware bommenwerpers, ge steund door gevechtsvliegtuigen, zijn van ochtend om half negen boven Kanton versche nen. Zij hebben boven de Chineezenstad een aantal bommen laten vallen. Men vreest, dat opnieuw een groot aantal slachtoffers te' be treuren is. Uit Nanking wordt gemeld, dat op drie pun ten van de stad hevige branden woeden. Eén der wijken, die het meest geleden hebben, is die, waar zich de gezantschapsge bouwen van Nederland en Finland be vinden. Een Chineesch, functionaris verklaar de, dat de verliezen aan menschenlevens en de schade in vergelijking met de vorige aan vallen aanzienlijk hooger zijn. Het moreel der Chineezen te Nanking is niet geschokt tengevolge van de Japansche luchtaanvallen. Zij schijnen vastbeslotener dan ooit den strijd voort te zetten, aldus de ambassadeur der Vereenigde Staten te Nanking. Er wordt een hevige strijd geleverd om het bezit van Pauting. Na de omsingeling van den linkervleugel der Chineesche troepen heb ben de Japansche troepen gesteund door de zware artillerie over de linie tusschen Mats- jeng en de spoorlijn Tientsin—Poekow een aanval ondernomen. De door wekenlange gevechten vermoeide Chineesche troepen kregen den schok van de zen aanval te doorstaan, doch te Nanking worden drie divisies versche troepen in reser ve gehouden. De Chineesche luchtafweerka- nonnen hebben te Pauting twee Japansche vliegtuigen omlaaggehaald. Het aantal slachtoffers van de cholera te Sjanghai neemt toe. Officieele cijfers too- nen aan, dat sinds het uitbreken der epidemie 199 personen in de internationale en de Fransche concessie aan de ziekte zijn be zweken. De correspondent van Reuter heeft een be zoek gebracht aan de verwoeste wijken van Kanton, na de Japansche luchtaanvallen. Hij zag, dat geheele straten in de arme buurten volkomen verwoest waren tengevolge van ds ontploffing der vliegtuigbommen. De correspondent heeft een groot aantal vrouwen gadegeslagen, die probeerden door puin bedolven familieleden te redden. De correspondent schat het aantal doo- den en gewonden op duizenden, doch het zal dagen, misschien weken duren aleer de slachtoffers geïdentificeerd zullen zijn. Nader wordt nog uit Kanton gemeld, dat het aantal personen, dat vandaag als slachtoffer is gevallen bij den Japanschen luchtaanval verre het aantal overtreft, dat te Nanking om het leven is gekomen Vreemdelingen, afkomstig uit de Shameen- wijk te Kanton deelen mede, dat het daar be trekkelijk rustig is. Zij zwijgen evenwel over de verschrikkingen der ontzettend bloedige toonee- len, welke zich in de Chineezenstad hebben afgespeeld. In zekere kringen verwondert men zich over den aard der Japansche doelen, daar geen enkel regeeringsvaartuig of militair gebouw ge troffen werd. Deze kringen meenden, dat de spoorweg KantonHankau het voornaamste doel was. PARIJS, 22 Sept. (K.W.P.). Op den sluitings dag van het Mariaal-Congres in de Trappisten abdij van Aiguebelle, dat gehouden werd ter gelegenheid van het achtste eeuwfeest van de stichting dezer abdij, die wereldberoemd is vanwege de likeuren die daar bereid worden, tearen ruim 100.000 geloovigen tegenwoordig. De plechtige H. Mis in de open lucht, opge dragen door den Pauselijken Legaat Kardinaal Verdier, omringd door een twintigtal aartsbis schoppen en bisschoppen, werd door tienduizen den bijgewoond. Om 2 uur in den middag werd de tweede Plechtige H.Mis opgedragen door Dom Smets, den Algemeen Overste van alle Trappisten, daarna de processie met het Allerheiligste sen stoet van twee kilometer lengte rond trok. De Cisterciënser-abten, die te Citeaux verga derd waren voor het Generaal Kapittel der Orde, kwamen op den sluitingsdag naar de Ab dij, zoodat hier uit alle landen der wereld hoog- teaardigheidsbekleeders der Orde aanwezig wa- ten; onder hen bevonden zich ook Dom Du- buisson van het klooster te Tilburg, en Dom Strijbosch, abt van de Trappisten-abdij te Ëcht. BERLIJN, 22 Sept. (D.N.B.) In een inlei dend woord, voor het nummer, dat de „Leipzi- ger Illustrierte Zeitung" aan het aanstaande bezoek van Mussolini wijdt schrijft de rijksmi nister van Buitenlandsche Zaken, Von Neurath °hder meer, dat men in geheel Duitschland met deugde kennis heeft genomen van het besluit van den Italiaanschen regeeringschef. Er wordt aldus de minister nog steeds veel gesproken °ver begrip voor de belangen van anderen en °ver solidariteit, doch op het beslissende oogen blik bemerken wij daar weinig van. Met des te meer genoegen verwacht ik de komst van een man, die evenals de Duitsche Politiek inziet, dat een gezond en beveiligd Euro- Peesch gemeenschapsleven slechts kan berusten °P den natuurlijken grondslag der werkelijkheid op de vrijmoedige erkenning van de belan den en behoeften van alle beschaafde staten. De historische en in Duitschland niet vergeten ver dienste van den Duce is, dat hij als eerste Euro- Peesche staatsman van een groote mogendheid bet ongeluk van de politiek van Versailles heeft doorzien. Met ruimen blik heeft hij zeer spoedig 'hgezien, dat rechtsgelijkheid voor Duitschland niemand kon benadeelen, doch juist een Euro- beesche noodzakelijkheid was. Men moet in Europa eindelijk beseffen, dat het herstel van i ven vreedzaam Europa nooit kan geschieden, als bet tegen Duitschland of Italië gericht is, maar dat de DuitschItaliaansche vriendschap een der belangrijkste bouwsteenen van dat herstel teoet zijn. p VERWACHTING: Meest zwakke wind uit uiteenloopende richtingen, nevelig tot licht bewolkt, weinig of geen neerslag, weinig verandering in temperatuur. =j Hoogste barometerstand 767.1 §1 H te Groningen ËE Laagste barometerstand 745.8 te Isafjord Zon op v.m. 6.47 onder n.m. 6.57 uur. §E ji Licht op n.m. 7.27. Maan op n.m. 7.58 onder v.m. 10.45. Laatste kwartier 27 Sept. =j ALGIERS, 23 Sept. (Reuter). Het Britsche stoomschip „Burlington" is na 20 dagen opont houd te Palma in Algiers aangekomen. Te Palma werd de bemanning in arrest genomen, terwijl de lading in beslag werd genomen. De kapitein van de „Burlington", T. H. E. Cardis, verklaarde volgens Reuter: 28 Augustus werden wij bij de Straat van Messina door een oorlogsschip van onbekende nationaliteit aan gehouden en ondervraagd. Op 30 Augustus kregen wij van een koopvaardijschip bevel te stoppen op 22 mijl van Palermo, waarheen wij voeren om een non-interventieofficier aan boord te nemen. Toen ik bevel gaf per radio om bijstand te vragen, werd er een waarschuwings schot gelost, terwijl ongewapende ofifcieren aan boórd kwamen. De radio werd onklaar gemaakt en ik kreeg bevel den gewapenden kruiser naar Palma te volgen met gedoofde lichten, terwijl de bemanning behandeld werd als gevangenen. Z. K. H. Prins Bernhard woont dagelijks de manoeuvres "bij. De Prins bij de pontonbrug (links) over den IJsel PARIJS, 23 Sept. (Havas) De vrienden van generaal Miller, den opvolger van gene raal Koetjepof als president van de veree- niging van Russische oud-strijders, die woonachtig was in de Rue Jean Baptiste Clement 3 bis te Beulogne, hebben het com missariaat van politie aan de Porte Dauphi- ne medegedeeld, dat generaal Miller sinds gisteravond uit zijn woning is verdwenen. De „Paris Midi" heeft aan de woning van den verdwenen generaal nadere inlichtingen trach ten te verkrijgen. Generaal Miller, de verdwenen leider der Wit-Russen in Frankrijk zy, Chineesche vliegers maken zich gereed om een tegenaanval te doen op de Japanners, die Nanking bedreigen De Russische generaal Koetjepof, die in Januari .1931 te Parijs werd ontvoerd en van wien men sindsdien nooit meer iets heeft vernomen De volgende mededeeling werd aan het blad verstrekt: „De generaal heeft zich gistermorgen naar zijn bureau begeven, dat hij om half een weer heeft verlaten. Aan zijn omgeving had hij me degedeeld, dat hij van plan was in den middag weer terug te komen en voegde er aan toe, dat hij nog vele boodschappen had te doen. Nie mand heeft hem sedert dien nog gezien en de generaal verscheen ook niet op een vergadering, welke hij gisteravond zou bijwonen. Dit is alles, wat ik op het oogenblik kan zeggen." Generaal Miller heeft een brief achtergelaten, waarin hij mededeelde een afspraak te hebben met generaal Skobline, die hem in verbinding zou brengen met een Duitschen officier, den militairen attaché bü een der grenslanden. De generaal verklaarde, dat hij dezen brief achter liet, omdat hij voor een hinderlaag vrees de. Skobline, die gisteravond ondervraagd werd, heeft verklaard, dat hij niet wist, wat dat wilde zeggen. Havas verneemt thans, dat generaal Sko bline op zijn beurt verdwenen is. Nader wordt nog gemeld, dat generaal Miller als voorzitter van den bond van Russische oud strijders te Parijs aan de Rue du Colisée zijn bureau had. ERFURT, 22 Sept. (D.N.B.)Bij het spoor wegongeluk te Weissenfels zijn twaalf passa giers zwaar gewond. Verscheidene personen lie pen lichte verwondingen op. GENÈVE, 22 Sept. (Havas.) De volgende zestien landen hebben aan den president van de Assemblée medegedeeld, dat zij België's can didatuur voor een zetel in den Volkenbondsraad zullen ondersteunen: Argentinië, Australië, Ca nada, Chili, Columbia, Egypte, Litauen, Luxem burg, Mexico, Nederland, Noorwegen, Oos tenrijk, Tsjecho-Slowakije, Uruguay, Venezuela en Zwitserland. LONDEN, 22 Sept. (Havas). Chamberlain, de Britsche premier, heeft vanochtend in Dow- ningstrëet den minister van Buitenlandsche Zaken, Eden, ontvangen. 1 ons gebraden Kalfsgehakt van 15 ct. voor 11 ct. per ons '1 ons Leverpasteivan 16 ct. voor 11 ct. Versch gebrande Pinda's per pond 10 ct. De echte Mainzer Zuurkool per pond 5 ct. Een heel blik Hero-Spersieboonen van 18 ct. voor 15 l/2 ct. Twee flesschen Tafelazijn voor 10 ct. Bij aankoop van een half pond Dessertkoffie groenmerk a 40 cent, ontvangt U een zak SPECULAAS van V/2 ons geheel gratis PARIJS, 23 Sept. (Havas). De geheimzinnig heid rond de figuur van den militairen gouver neur van Irun neemt eer toe dan af. Tijdens een persconferentie heeft de directeur van de recherche verklaard, dat er reden is om te veronderstellen, dat Troncoso slechts een aan genomen naam is, waarvan de Spanjaard zich bediend heeft sedert het oogenblik, waarop hij uit hoofde van zijn functie en zijn werkzaam heden de bijzondere aandacht had van de Fran sche grensautoriteiten. In een hotel van Brest zou Troncoso als zijn naam weer hebben opge geven Suprella. Een hooge ambtenaar in het rechtsche Spanje heeft tegenover een vertegenwoordiger var. Havas verklaard, dat geen enkele nieuwe maat regel tegen den consul-generaal van Frankrijk te Malaga werd genomen als represaille tegen de arrestatie van Troncoso in Frankrijk. In het buitenland zijn geruchten in omloop geweest, welke deden gelooven, dat requetes over de grens waren gegaan om te trachten te Hendaye Troncoso te bevrijden. Deze geruch ten zijn ongegrond. Er zijn aan de grens van de Bidassoa slechts eenige maatregelen geno men. Uit San Sebastian wordt vernomen, dat in de laatste paar dagen geen enkel buitenlandsch blad in het rechtsche Spanje is toegelaten. Commandant Troncoso is vannacht per trein van Bayonne naar Bordeaux vertrokken, waar hij om 4 uur 50 is aangekomen. Hij werd overgebracht naar het commissa riaat op het station in afwachting van den trein, waarmede hij de reis naar Brest zou voortzetten. Hij was vergezeld van een officier der gendarmerie en twee beambten van de spe ciale politie te Hendaye. NAIROBI, 22 Sept. In het Moshi-district van Tanganyika zijn woelingen ontstaan onder de inlanders uit ontevredenheid over aen prijs, welken zij voor hun koffie krijgen. Deze agitatie is gericht tegen de „Kilimanjaro native coopera tive union". Een pakhuis van deze organisatie te Machame hebben de inlanders verniela. Extra politieversterking is naar het district ge zonden en op verzoek van de regeermg van Tanganyika patrouilleeren twee vliegtuigen van de Royal Airforce boven het gebied. De autori teiten hebben den toestand volkomen in han den, temeer, daar de inlandsche hoofden en de meeste leden van den oproerigen stam de zijde van wet en orde hebben gekozen. De opstandige negers hebben tegenover de politie een dreigende houding aangenomen en de beambten met steenen bekogeld. De orde was echter weldra hersteld. Een aantal inlan ders is garriveerd. Beweringen, dat de beide vliegtuigen bommen hadden uitgeworpen wor den ten stelligste ontkend. Het eenige doel der patrouille was den oproerlingen schrik aan t? jagen. Nu de aanleg der electrificatie zoo vlot is verloopen en feitelijk alleen nog de plaatsen, waar groote werken aan de sporen worden uit gevoerd, de voltooiing van het geheele electri sche net in den weg staan, zooals Amsterdam en Utrecht, terwijl de electrische treinstellen ook reeds zoo goed als geheel gereed zijn, is. naar wij vernemen, de mogelijkheid niet uitge sloten, dat op de baanvakken, waar dit mogelijk is, deze electrische treinstellen reeds voor de dienstregeling van Mei 1938 in het verkeer zul len worden gebracht. Wanneer dit precies zal gebeuren, is nog niet te zeggen en hangt na tuurlijk van verschillende omstandigheden af doch het ligt in het voornemen om de in-ge- bruik-stelling geleidelijk te doen geschieden. Het spreekt van zelf, dat deze maatregel geen wijziging zal brengen in de bestaande dienst regeling, zoodat de tegenwoordige snelheid tot Mei a.s. niet zal worden verhoogd KRUISSTRAAT 7, HAARLEM Wordt de Chineesche regeering overgeplaatst naar Tsjengtoe? Kanton opnieuw gebombar deerd, duizenden dooden en gewonden. Geheimzinnige verdwijning van een vooraan staanden Rus te Boulogne. De geheimzinnige Brest-affaire; heet Troncoso in werkelijkheid Suprella? Ortiz wordt president van Argentinië. Adres van antwoord op de Troonrede door de Eerste Kamer vastgesteld. Staking bij de scheepswerf „De Nieuwe Maas" te Vlaardingen. Brand in opslagplaats van kermisbenoodigd- heden te Helmond. De nieuwe electrische treinstellen zullen spoe dig in gebruik worden genomen. Regrering heeft een reeks wetsontwerpen in getrokken. VALENCIA, 23 Sept. (Havas) Tegen negen uur Woensdagavond hebben vliegtui gen der nationalisten geprobeerd de stad te bombardeeren. Zij werden evenwel door het luchtafweergeschut verdreven. Vervolgens trachtten zij Sagunta te bom bardeeren, doch van de acht bommen kwa men vijf in zee terecht. Het ministerie van Landsverdediging meldt in een officieel communiqué, dat de regeerings- troepen in Aragon eenige dorpen hebben ver overd. De dorpen Escuar en Arguisal zijn even eens bezet. In den Oostelijken sector van het Noordelijk front oefenen de nationalisten een krachtigen druk uit in het gebied van Ortiguera en ten Zuiden van San Pedro. De aanval der nationa listen bij Llanaro werd met zware verliezen af geslagen. In Leon hebben de regeeringstroepen eenige hoogten bezet. Aan het Zuidelijk front hebben de regeerings troepen zich na een hevig gevecht bij Granja de Terre Hermosa moeten terugtrekken wegens een hevig spervuur der rechtsche artillerie. De volsrechtbank te Valencia heeft Juan Avila Guillen, den vroegeren leider der Spaan- sche falanxisten te San Lucar de Barradema, die in Maart jX aan het front bij Pozo Blanco was gevangen genomen, wegens verraad ter dood veroordeeld. Havas meldt uit Montevideo, dat de regee ring van Uruguay het bewind van Franco ic Spanje heeft erkend. Stand op Donderdag 1 uur n.m.: 766.2 Vorige stand: 766.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1