3 AARDIG ONTBIJTBORDJE Voedselproducenten naar het armbestuur CRtUOLDfl DAT 'S VERDIEND MARIA-STICHTING FRISSE KLEUREN m r SUNLIGHTZEEP LUX/VIM EN RINSO ETEN WIJ GOEDKOOPS GROENTEN? DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1937 Uit den Gemeenteraad Fp4A/e geschen*^ Militaire gebouwen te Haarlem VAN ONZE RECHTBANK Poging tot inbraak Oplichting Aanrijding fïoy, juist jgepcofiUecd vat* de. 4a$e. ZOMERPRIJZEN Schouwtjeslaan - Tel. 10070 HAARLEM Geen. Voor, bek SCHOTERWEG 1 TELEF. 16659 NIET UITGEKEKEN! Twee ongelukken door onverwacht oversteken Vestigingseischen Middenstand Haarlemsche Jeugd Luchtvaart- Club Uit het raam gevallen Met 'n bril van WEBER! Ziet men stukken beter. VOOR SLECHTS BONS VAN HAARLEMMERMEERSCHE GEBEURTENISSEN Tuinbouw in Kennemerland maakt weer een slecht jaar mee Landelijke richtprijs te laag De aardbeien De richtprijzen Kalverenliefde voor bloemen en een keelomknelling Keelomknelling HEERLIJK OP DE BOTERHAM DUYYIS Bureaucratie IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK STAD Bij gebrek aan gewichtige onderwerpen heeft de gemeenteraad gisteren een heelen mid dag zoek gebracht met te praten over fu tiliteiten. Daar was byvoorbeeld de kwestie der nieuwe Vuilnisemmers, waarover twaalf sprekers het V'oord voerden en die anderhalf uur geani meerde discussie opleverde. Men kent de kwestie uit ingezonden stukken th de krant. De Reinigingsdienst is begonnen Uiet aan Haarlemsche gezinnen een nieuwen Vuilnisemmer van uniform model te verstrekken ter vereenvoudiging van den dienst. Winkeliers echter, die niet bü hun zaak wonen en dan ÖUs geen emmer voor hun gezin hebben, moe ten zoo'n instrument op eigen kosten aanschaf ten. Bovendien, aldus de klacht in de ingezon den stukken, moeten zy voor het ophalen van Vuil elk jaar een zeker bedrag betalen. Dat laatste is echter niet nieuw, want in de veror dening staat sinds jaren dat huisvuil gratis Vfordt opgehaald, zooals ook de heer van Liemt tn den Raad opmerkte, dat voor vuil uit het bedrijf afkomstig vergoeding van kosten moet borden betaald en nu is het duidelijk, dat een Winkelier, die niet bij zijn winkel woont, geen huisvuil heeft af te geven, doch uitsluitend be- drijfsvuil. Als die winkeliers dus tot nu toe nim mer daarvoor hebben betaald, dan hebben zy een buitenkansje gehad, maar ontdoken niet temin de verordening. De heer Noordewier, een communistisch raadslid, had zich tot tolk van be klagers gemaakt en verschillende raadsleden Vielen hem by. De heer van Liemt wist de hee ren blijkbaar door zijn goed geargumenteerd be toog te overtuigen van ongelijk, want er werd 2elfs geen poging meer gedaan om in den toe stand verandering te krijgen. Voelde de heer hToordewier zich misschien nog wat onzeker in stjn nieuwe rol van middenstandspropagan- bist? Toch begrypen wij niet goed waarom de hierboven bedoelde winkeliers genoodzaakt V'orden den emmer op eigen kosten aan te Schaffen. Dat zy moeten betalen voor het weg halen van bedrijfsvuil, goed, maar o.i. hebben SU evenveel recht op een gratis emmer als alle Shdere klanten van het Reinigingsbedrijf. Doch bat had ook in vyf minuten uitgemaakt kunnen S'jn, anderhalf uur delibereeren over zoo'n kwes tie door 39 mannen met gezond verstand is wel tv&t erg. Een tweede punt van langdurige discussie V'as de verlaging van de vergoeding, welke de °Uderwijzers, verbonden aan de Dag-open- iUchtschool, voor hun arbeid ontvangen. Gede buteerde Staten hadden den wensch geuit, dat beze vergoeding in overeenstemming zou wor- ben gebracht met die, welke in andere steden voor dat werk gegeven wordt. Het was een van be voorwaarden, om de vier ton subsidie te kry- Ben, welke Haarlem van de Regeering noodig heeft om de nog altijd niet goedgekeurde be- "rooting voor 1937 kloppend te krygen. De ge- V'enschte verlaging bedroeg f100. De heer Posthumus wilde er f 50 van maken en er was Soowaar een kleine meerderheid in den raad Voor dezen koehandel en nuttelooze oppositie tegen de wenschen van Gedeputeerde Staten te vinden, die nu de niet-vry willig aanvaarde Verlaging eenvoudig wel zullen opleggen. Den heer Weustink werd tijdens deze discussie ge brek aan liefde voor het middelbaar onderwijs Verweten, omdat hij gezegd had veertien pun ten van bezuiniging by het lager onderwijs en Seen enkel by het middelbaar onderwijs een °Ujuiste verhouding te vinden. Het katholieke Vuadslid beloofde den heeren bij de begrooting Van antwoord te zullen dienen Toen begonnen zou worden aan de samen stelling van nieuwe raadscommissies de ge wone September-bezigheid deelde de leider ber SDAP-fractie mede, dat z.i. de commissies biornenteel eenzijdig zijn samengesteld. Er was °Uderhandeld met de R.K. fractie om een be tere verdeeling te krijgen, maar het was hem Gebleken, dat de rechtsche fractie de tegen woordige samenstelling juist acht. Uit het Sntwoord van den heer Bijvoet viel op te ma- hen, dat de SDAP onder betere verdeeling ver stond: meer zetels voor de SDAP. Of liever: b® SDAP wilde den buit (in 't vervolg zal pre- Sentiegeld worden uitgekeerd voor het bijwonen ber commissievergaderingen) in hoofdzaak ver- beelen onder de katholieken en SDAP. Het was begrijpelijk en prijzenswaardig, dat de R.K. fractie daar niet op ingegaan was. Zy nam by Qe verdeeling dezer commissiezetels hetzelfde standpunt in als by de wethoudersverkiezing. In be samenstelling der commissies kwam weinig Verandering. By den aanvang der vergadering waren de geloofsbrieven goedgekeurd van het nieuwe raadslid mevrouw Weber-Strick. De heer in maakte een compliment aan het adres van en W., omdat zy er in geslaagd waren een 'euw damescomité te vinden, dat zich zal be ften met de Kindervoeding. Hij sprak daarbij Ugetwyfeld naar het hart van duizenden Uarlemmers. Vermelden wij verder nog, dat crediet werd toegestaan voor de uitbreiding ^ah de R.K. school aan de Eemstraat en dat erlang weer een Gemeentelijk Bureau voor eroepskeuze zal worden geopend. .Op de Ryksbegrooting '38 is uitgetrokken voor 1 verven van de militaire gebouwen te Haar- 2500, voor onderhoud 25.200 en voor ^stellingen 12400, totaal 40.100 tegen 39955 in 1937. j Voor het verbeteren van de bestaande en het richten van 'n nieuwe brandstoffenbergplaats 1111 de kazerne Koudenhorn 210. H y°°r het korps Motordienst totaal 480.459, voor het personeel 224.708 en materieel j 5' f 255.751 (in 1937 resp. 213.453 en f»'3-543' Voor onderhoud van de kazerne °00 (in 1937 9000), voor het verven ƒ1550 1937 1440), voor herstellingen 13795 1937 12670); kleine herstellingen 655 EUWS (in 1937 890), artilleriematerieel en munitie 8500 (in 1937 1600) en onderhoud en her stellen van auto's en motoren 100.000 (in 1937 78.200). Vooral de styging van de kosten van artil leriematerieel en munitie en onderhouden en herstellen van de auto's is opmerkelijk. Een hoofdagent van politie was zoo gelukkig in den nacht van 30 op 31 Juli j.l. te Zaandijk een man te arresteeren, die verdacht veel be langstelling voor een deur en een raam van een Zaandijksche fabriek had De man had handschoenen aan en inbrekerswerktuigen bij zich en in het fabriekskantoor lag veel geld. Een en ander werd gecombineerd tot poging tot in braak, waarvoor een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest werd geëischt. De verde diger, Mr. B. W. Stomps, pleitte vrijspraak. De rechtbank gaf vrijspraak. Een 20-jarige jongeman uit den Haarlem mermeer werd verdacht van oplichting. Hij zou op 16 Juli des avonds om half elf op den Slo- terweg in den Haarlemmermeer rijdende, een pakje sigaretten hebben gekocht van een 39- jarigen handelaar, die hem op zijn bakfiets passeerde, en toen met een waardeloos 1000 R.M.-biljet als een 10 gulden-biljet hebben be taald. De jongeman ontkende. De eisch was niettemin 8 maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest. De verdediger, Mr. B. W. Stomps, pleitte ook hier. clementie. Uitspraak 2 maanden gevangenisstraf. Op 25 Mei, des avonds omstreeks kwart over negen, is op den Rijksstraatweg nabij de Stich ting Vogelenzang" te Bennebroek, een onge luk gebeurd. Een meisje reed op het rijwielpad uit de richting Haarlem. Van rechts, een par ticulier terrein, kwam een auto, bestuurd door een inwoner van Hillegom. Het meisje reed tegen den auto op en werd min of meer ernstig gewond, terwijl haar fiets van voren totaal ver nield werd. De automobilist werd door den kantonrechter tot f 20 boete veroordeeld, doch hij kwam in hooger beroep voor de rechtbank. Hij beweerde dat het meisje op het rijwielpad werd gepasseerd door een zeer snelry denden wielrijder. Om dezen wielrijder te ontwijken stopte hij op het rijwielpad. De jongen kon toen nog juist op het pad vóór den auto passeeren. Het meisje had z.i. voldoenden tijd gehad om te stoppen en verdachte had op het meisje dan ook niet meer gelet. Het ongeluk had liy daardoor niet gezien. Het meisje zoowel als een ooggetuige spraken dit verhaal tegen. Van een snelrijdenden wiel rijder hadden zy niets gezien en verdachte had niet gestopt doch was gewoon doorgereden. Daarentegen werd het verhaal bevestigd door een inzittende tevens den eigenaar van den auto. Een merkwaardige bijzonderheid heeft zich bij deze zaak voorgedaan. De verdachte had bij de behandeling van de zaak zonder kanton rechter, een jongen meegebracht, die inderdaad bevestigde, dat hij dien avond op het rijwielpad den auto zeer snel had gepasseerd. Doch heï bleek dat de jongen maar wat had gefantaseerd en heelemaal niet de betrokke wielrijder kan geweest zijn. Later ontdekte men tenslotte den waren Jacob, den jongen, die wel op het fiets pad had gereden. Een jongeman, die ook in den auto had gezeten, bevestigde eveneens verdach- te's verhaal. Het ongeluk met het meisje had hij ook niet gezien. De Officier van Justitie merkte op dat hier zoowel voor als tegen het stoppen van den auto betrouwbare getuigen zijn. Het staat echter vast dat verdachte zeer snel gereden heeft, ko mende van het particuliere terrein en geen sig nalen heeft gegeven. Spr. verzocht daarom ver nietiging van het vonnis van den kantonrechter en verdachte te veroordeelen tot f30 boete. Uitspraak 7 October, Een tienjarige jongen stak gisterenmiddag zonder uit te kijken de Groote Markt over. Het ventje liep tegen een fiets op, waardoor de wielrijdster, een 18-jarige dienstbode, zoowel als de jongen kwam te vallen. De knaap brak zijn linkeronderbeen, terwijl het meisje een dikken enkel opliep. Na door den Ongevallendienst te zyn ver bonden, werd de tienjarige S. per ziekenauto naar het St. Elisabethgasthuis vervoerd. Ook in Haarlem-Noord ontstond een aanrij ding, doordat een jongen den weg overstak zonder op het verkeer te letten. Om tien minuten voor twee wilde de 6-jarige J. P. op den hoek van het Soendaplein en het Julianapark onverwacht den rijweg oversteken juist voor een motorfiets, die in de richting Soendaplein reed. Hoewel de bestuurder krachtig remde kon hy een aanrijding niet voorkomen. Ook dit jongetje brak zijn linkeronderbeen. Hij werd door een toevallig passeerenden ge neesheer en een lid van den Ongevallendienst behandeld, waarna hij het huis van een daar wonenden dokter werd binnengedragen. Met een ziekenauto van de firma Mathot is hy naar het St. Elisabethgasthuis vervoerd. Het bureau van de Kamer van Koophandel voor Haarlem en Omstreken stelt voor in de vol gens de Vestigingswet kleinbedrijf te vormen commissie te benoemen de heeren H. J. L. Klein Schiphorst, voorzitter en J. v. d. Burg, B. W. Lasschuit, H. H. Meyer en P. J. M. van Tete- ring, leden. In café-restaurant Brinkmann aan de Groote Markt, hield de Haarlemsche Jeugd Luchtvaart Club Woensdagavond een ledenvergadering waarop verschillende sprekers het woord voer den. De heer Vinckx opende de vergadering en heette allen van harte welkom. Hierna hield de algemeene secretaris dei- Centrale Jeugd Commissie van de K. N. V. v. L. de heer Hagelen, een toespraak, waarin hij de notulen van de op 6 Augustus j.l. gehouden 'jaarvergadering besprak. Hij besloot met de mededeeling, dat in de drie jaren dat de Nederlandsche Jeugd Luchtvaart Organisatie bestaat, zij thans het vertrouwen heeft verkregen van de diverse luchtvaartin stanties, en ook door hen wordt erkend. De volgende spreker, ir. Juste van Hattem, hield een interessante voordracht over de ge schiedenis en ontwikkeling van den „Modelvlieg- tuigenbouw". Aan het einde gekomen wees hij op de geringe medewerking van den kant van het publiek. Men zegt het schadelijk voor den wildstand te vinden, als er een modeltoestel van ongeveer 5 ons op een duintop neerstrijkt. Het is betreurenswaardig, dat het Nederlandsche publiek en vooral de autoriteiten zoo langzaam volgen op luchtvaart gebied. Dat is niet bevorderlijk voor de ontwik keling. Na de pauze was het woord aan den heer Verwaal, die een causerie met lichtbeelden hield over „Het zweefvliegen", welke zeer in den smaak viel. Tot besluit was er een verloting met zeer aantrekkelijke pry zen. De toestand van het 214-jarig meisje, dat gisterenmiddag uit een raam van de eerste verdieping viel en in zorgwekkenden toestand naar het Groote Gasthuis werd vervoerd, is, hoewel ernstig, vooruitgaande. GR. HOUTSTRAAT 166, bij de Houtbrug Ziekenfondsleverancier. Dit fraai uitgevoerd ontbijtbordje zal inderdaad een sierlijke aan winst vormen op elke ontbijttafel. Het vormt een onderdeel van het bekende Sunlight-servies en kan door degenen, die dit servies be zitten, prachtig als aanvulling worden gebruikt. Doch weten zij al, dat zij dit voor slechts 9 geschenkenbons van Sunlight Zeep, Lux, Vim en Rinso kunnen krijgen? Het bordje is uitsluitend te bekomen in hei SUNLIGHT GESCHENKENDEPOT, KRUISWEG 57, HAARLEM. Aldaar zijn gedurende dezelfde termijn ook tegen een uiterst laag aantal bons de volgende, aantrekkelijke artikelen verkrijgbaar: Practisch naaldenetui...»4 bons Fotostandaard12 bons Stevige kussensloop 14 bons Fantasie schortje15 bons Smaakvolle fóto-album20 bons Vergeet echter niet, dat deze zeer voordelige aanbieding binnen enkele dagen afloopt en deze geschenken alleen worden afgegeven zolang de voorraad strekt. Indien U dus zoveel mogelijk van dit buitenkansje wilt profiteren, doet U het beste, bij Uw winkelier zoo vlug mogelijk enkele pakken Sunlight Zeep, Lux, Vim en Rinso te kopen. Want bedenk, 28 September is onherroepelijk de laatste dag! DE GESCHENKEN MOETEN PERSOONLIJK WORDEN AFGEHAALD EN WORDEN PUS NIET TOEGEZONDEN PGS114-091 H Het waren geen opwekkende klanken, die wy te hooren kregen, toen wy dezer dagen een onderhoud hadden met den voorzitter van de R.K. Coöp. Tuindersvereeniging „Kennemer land" te Beverwijk, den heer Jac. P. Nijssen. Terwijl in vele bedrijven de economische hori zon is opgeklaard, ziet het er voor de tuin bouwbedrijven in de streek Kennemerland duis terder uit dan ooit te voren. Wij hadden den leider dezer groote tuinders organisatie, die tezamen met de Coöp. Veree- niging Vrije Groenten en Fruitveiling" de Vereeniide Veilingen te Beverwijk exploiteert verzocht, ons zyn meening te zeggen over de situatie, waarin de tuinbouw in Kennemer land verkeert. Immers, het zomerseizoen is ten einde, de belangrijkste oogsten hebben hun weg reeds gevonden naar de consumenten en voor de tuinders is nu over het algemeen het mo ment aangebroken, waarop zij kunnen vaststel len in hoeverre het loopende jaar aan de ver wachtingen heeft beantwoord. In de laatste jaren is aan die verwachtingen telkenmale de bodem ingeslagen. Maar dc tuinder schept elk voorjaar hieuwen moed, hij zaait, ziet het gewas gedijen en brengt het dan naar de veiling in de hoop, dat de markt hem nu eindelijk eens goed gezind zal zijn. De wijzer van de „veilingsklok" echter, die over het resultaat van zijn arbeid in laatste instantie beslist, daalde ook dit jaar weer be neden het peil van een redelijk beloonden arbeid, „De nood onder de tuinders in deze streek is nu nypender dan ooit te voren," zoo deelde de heer Nyssen ons mede. en dat ligt wel in hoofd zaak aan den lagen prys van de aardbeien, die nog steeds een voornaam deel van de cultuur uitmaken. Weliswaar waren aanvoer en opbrengst vry- wel gelijk aan die van 1936, doch daar staat tegenover, dat dit jaar de oppervlakte veel grooter was. Aanvankelijk was een kleine prijsverbetering merkbaar, gepaard gaande aan een hoogen stand van de clearing met Duitschland, waar door eenige verruiming ontstond. Na 1 Juli echter werd er niet meer voor Duitschland ge kocht en de prijzen, welke door de fabrikanten werden besteed, gingen met sprongen omlaag. Gemiddeld werd na 1 Juli f 11.90 per 100 K.G. besteed. De doorsneeprijs van het heele seizoen werd daardoor naar beneden gedrukt tot f 14.45 en dit is veel te laag. De heer Nyssen meende den kostprijs voor Kennemerland op 20 cent per K.G. te mogen stellen. Het is dus noodzakelijk, dat op de aardbeien door de regeering steun wordt verleend. Maar dan dient ten aanzien van Kennemerland een andere norm te worden aangelegd dan voor de aardbeiencentra in het Zuiden. De kostprys is hier veel hooger. Men denke maar eens aan de kosten van het levensonderhoud, aldus de heer Nijssen, en aan de loonen, die hier hooger zijn dan in het Zuiden, De regeering heeft dit erkend, toen zy het vorig jaar, op verzoek van de vereeniging, de aardbeien heeft gesteund met 3 cent per K.G.. uitsluitend voor de streek Kennemerland. Men is de regeering voor deze hulp dan ook buiten gewoon dankbaar geweest. Het vraagstuk van den richtprijs geldt ook voor de groenten. Er zijn dit jaar heel weinig producten onverkocht gebleven. Op zichzelf is dit een verblijdend teeken. Immers, niets is voor den tuinder deprimeerender dan dat zijn met zorg gekweekte producten naar de belt gaan. Weliswaar gaat een deel naar de werk- loozen, doch de last van deze zorg drukt op den tuinder, hoe gaarne hij den werkloozen overigens goedkoop voedsel gunt. Het is dus verheugend dat by'na alle pro ducten door het Nederlandsche volk zijn op gegeten, maar voor den tuinder valt hieruit helaas nog geen voprdeelige conclusie te trek ken. Want, al werden de groenten dan al niet „doorgedraaid", zooals dat heet, zij brachten toch dikwijls niet veel meer op dan den mini mumprijs en die is zoo laag, dat het gelijk staat met „vrij weghalen van den tuin". Voor de zuivelproducten betaalt het publiek, middels de crisisheffingen, den steun; op de groenten worden geen heffingen toegepast, hetgeen overigens ook moeilijk uitvoerbaar zou zijn, Maar intusschen draagt de tuinder weder de lasten der prij.sverhooging. Verhooging van den minimumprijs is voorts ook weer ongewenscht, omdat dan het gevaar zou bestaan, dat de teelt zou uitbreiden. De doorsneeprijs was voor den tuinbouw dus onvoldoende; niettemin ligt hij weinig onder den landelyken richtprijs (waarnaar de tuinbouw- steun berekend wordt) en blijft men daaraan vasthouden, dan zal Kennemerland heel weinig steun ontvangen. Hier komt dus weer dezelfde factor naar voren. Kennemerland heeft 'n hoo- geren kostprijs dan elders en daarvoor dient dus een andere norm te worden aangelegd. Wanneer men een landelijk gemiddelde vast stelt, dan wordt de situatie zoo, dat de streek met een lageren kostprijs profiteert, terwijl een andere, die er boven uitgaat, niets krijgt, of schoon het daar meer noodig is. De Vereenigde Veilingen hebben het vorig jaar een bedrag van f 120.000.— aan tuinbouw- steun uitbetaald. Gezien in het kader van de ge?«eele steunverleening, vond de heer Nyssen dit bedrag bevredigend. Zooals bekend, is dit jaar in totaal 12 millioen beschikbaar gesteld en Kennemerland hoopt, dat het daarvan een redelijk aandeel zal ontvangen. De veilingvere nigingen, aldus de heer Nijssen, achten het zich een' plicht in dit opzicht diligent te zijn. Want zonder hulp van de regeering kan de tuinbouw in Kennemerland niet in stand gehouden worden. Reeds nu komen de tuinders zich vervoegen aan de veilingkantoren, om opgaaf van het be drag, waarvoor zij dit jaar geveild hebben. Want zij zijn genoodzaakt bij Maatschappe lijk Hulpbetoon ondersteuning te vragen en daar moet het veilingstaatje worden overge legd. Straks wordt het aantal veel grooter; het staat wel vast dat 50 pCt. genoodzaakt zal zijn dezen winter een beroep te doen op Maat schappelijk Hulpbetoon. Verreweg de meesten hebben voor niet meer dan f600 tot f 1Ó00 geveild, bruto! Dat wil dus zeggen, dat daar alle onkosten, zooals land- liuur, arbeidsloon e.d. nog af moeten. Practisch is het zóó, dat deze menschen gedurende den zomer van hun tuin mee eten en in October geen brood meer op de plank hebben. Er zyn er maar weinig die boven de f 1000 uitkomen. Nu zal men zich misschien afvragen of het economisch verantwoord is, dat de tuinbouw in Kennemerland in dezen omvang blijft bestaan en of daar überhaupt toekomst voor is, gezien het feit, dat er elders goedkooper wordt ge produceerd. De heer Nijssen beantwoordde deze vragen met een volmondig ja. Kennemerland, liggende in de onmiddellijke nabijheid van groote be volkingscentra (Amsterdam, Zaanstreek, Haar lem) met ongeveer een millioen zielen, is de aangewezen streek, om deze centra van groen ten te voorzien. De goedkoopere teelt elders sor teert financieel geen effect, door den verren af stand, welke transportkosten meebrengt en het nadeel, dat de producten niet versch bij den consument komen. Het bewijs hiervoor levert de omstandigheid, dat er in Beverwijk zoo weinig producten zyn doorgedraaid, terwijl op andere plaatsen veel meer partijen onverkocht bleven. Het is dan ook van groot belang dat de tuin bouw hier blijft. Beverwijk, zoo verklaarde de heer Nyssen tenslotte, zou er zeer mee gebaat zijn, wan neer wat meer naar Duitschland kon worden geëxporteerd. Als andere groote tuinbouwcen tra, die op export zijn aangewezen, naar Duitschland konden uitvoeren, dan zou Be verwijk de groote steden weer geheel voor zijn tekening krygen. Kon Duitschland 10 of 20 pCt. meer gebruiken, Kennemerland ware gered. Zoo is het dit jaar een groote strop geweest, dat Duitschland het fabriekscontingent boonen niet heeft opgebruikt. Kalveren hebben den weinig flatteuzen naam van dom te zijn. „Je bent een kalf" wordt ge meenlijk niet tegen personen gezegd, die uit blinken in verstandelijke uitingen. Maar de kal veren van een 49-jarigen schillenboer in de Haarlemmermeer verdienen eigenlijk dien naam niet hoé paradoxaal het ook klinke. Op een heerlijken Junidag ontdekten ze, dat er in het veld van des schillenboers buurman malsch en sappig gras te krijgen was en bovendien liefe lijke bloemen hen daar verwelkomden, weshal ve ze hun kalverenliefde op dezen Hof van Eden overbrachten en den tuin met menigvuldige bezoeken in Juni, Juli en Augustus vereerden. Maar de buurman, een veehouder, plantte het geurige en kleurige gewas alleen voor zijn eiger. genoegen en voordeel en kon het gras uit zijn tuin ook goed voor zijn eigen dieren gebruiken, zoodat hij hoewel den kalveren als veehouder natuurlijk een goed hart toedragend bij de politie zijn beklag indiende en de schillenboei acte de présence bij den kantonrechter moest geven. De schillenboer haalde zyn schouders voor zoo'n kalverenachtige zaak op en om maar meteen de schadevergoedingskwestie bij de horens te vatten de meest brandende zaak in gevallen als deze vertelde hij, dat hy zijn buurman 2 als vergoeding had betaald voor de schade, die volgens hem nauwelijks twee kwartjes kon bedragen. Maar de benadeelde veehouder rekende uit, dat de schillenboer wel wat te gunstig voor zichzelf was. Hij kwam tot een schade van 10 iets meer dan twee kwartjes dus daar de dieren niet alleen de bloemen hadden op trapt maar ook een ladder en een waschfornuis hadden stuk loopen, zooals hij in zijn dialect mededeelde. Waarop de Amb tenaar van het O. M. belangstellend informeer de wat een waschfornuis is en of kalveren het misschien vernielen omdat ze wellicht net zoo'n broertje dood hebben aan het dagelijksche w'aschceremonieel als kleine kinderen. In ieder geval, het is een waarheid als een koe, dat de kalveren zich de gastvrijheid van .den veehou der wat al te gul hadden gedacht. Ze hadden den geheelen dag om het huis en op het erf van den veehouder gezworven, die ze teneinde raad maar in een schuur opsloot. Men kan ook genoeg van deze dartele natuur kinderen krijgen! De schillenboer merkte op, dat het maar kleine kalveren waren en een klein tuintje. Volgens den afstand tusschen zijn uitgespreide armen zou het tuintje zelfs niet meer dan een paar kalfsoogen groot zijn geweest. „Bij u schijnt alles in miniatuur te zijn," grapte de rechter. De Ambtenaar van het O. M. wilde over de grootte van de kalveren niet twisten, maar de afmetingen van den tuin leken hem nu niét zoo bescheiden toe, als verdachte die blijkbaar een bescheiden mensch is, wilde doen gelooven. De eisch was echter toch zeer bescheiden: 5 boete. Tè bescheiden vond de rechter, die 10 boete gaf. Een 55-jarige grondwerker, ook in de Haar lemmermeer, beleefde op 10 Juli een eigenaar dig avontuur gelukkig alleen als toeschou wer. Hij zat in zijn woning naar buiten te ky- ken naar hoe het graan groeide en rijpte of wat de weergoden aan het menschdom zou den zenden toen zijn aandacht getrokken werd door iemand, die op de fiets passeerde, doch vervolgens ijlings weer omkeerde, afstap te en op een man toeliep. Ze begonnen samen te vechten, d.vAz. ze vielen op den grond en kne pen eikaars keel dicht, zonder een woord te zeggen daar dit laatste moeilijk gaat in zoo'n geval. De heeren waren blijkbaar aan elkaar gewaagd en wilden niet voor elkaar het onder spit delven weshalve ze eenigen tijd in een soort van standbeeldachtige houding bleven liggen. Toen het den grondwerker begon te vervelen standbeelden houden doorgaans gauw op interessant en belangwekkend te zyn ging hy naar hen toe en verzocht hun laco niek of ze asjeblieft hun minder pleysante bezigheid wilde eindigen. „Jullie kunnen hier toch niet zoo blijven liggen," voegde hij er ar geloos aan toe. De aanmaning was. blijkbaar het juiste woord op het juiste oogenblik, want de heeren stonden op maar net kwam de poli tie er aan, die natuurlijk net gebruikelijke bon netje voor het schouwspel gaf. Van zooiets moet immers vermakelijkheidsbelasting betaald wor den, al is het in den vorm van een boete wegens het verstoren van de openbare orde. De vechtersbazen moesten voor den kanton rechter verschijnen, maar de een liet verstek gaan met het gevolg, dat de andere hem de geheeie schuld van de vechtpartij gaf. De Amb tenaar van het O. M. geviaagde van een „kalme keel-omknelling" en vond den weggeblevene den grootsten belhamel, zoodat hij tegen hem 7.50 boete vroeg en voor den anderen ver dachte vrijspraak. Deze laatste, begreep het re quisitoir niet erg, want hij zei, dat hij de ge vraagde boete wel wat hoog vond De rechter maakte hem duidelijk dat hij vrij gesproken was. De andere kreeg de geëischte boete. EEN CREME VAN CHOCOLADE Bil Iets nieuws en heerlijk op de boterham voor de kinderen en ook voor de ouderen. Cremolda, in drie smaken verkrijgbaar, perpot: VANILLE-ORANGE-CITROEN. 37 /l ct. Aue dne even lekker en toch *a£èglld. blilh de z°° gewaardeerde af- wisseling mogelijk. Bestel vandaag een potje bij Uw winkelier Een 38-jarige hoofdonderwijzer uit Alphen aan den Rijn heeft Sint Bureaucratius in al zijn ambtelijke grobtheid leeren kennen. Hij vroeg in Den Haag een rijbewijs aan, omdat hij in Zuid-Hoiland woont. Dat rijbewijs had echter erg veel tyd noodig om te ontstaan en tenslotte arriveerde het uit Haarlem, waar het heelemaal niet aangevraagd was. De Haarlemsche ambtenaren deden er op den koop toe nog het verwijt aan den onderwijzer bij, waarom hij het in Haarlem had aange vraagd. Dit laatste was in het geheel niet ge beurd. Inmidels had hy zijn motor, waar hij niet buiten kan, zonder rijbewijs gebruikt, maar dat is nu eenmaal strafbaar en kostte hem toen hij in de Haarlemmermeer reed een bekeuring en thans op de zitting van den kan tonrechter 8 boete tenzij hy liever 4 dagen gaat „zitten".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5