WEK DE GAL IN UW LEVER OP We luisteren FINANCIEN Ambtsaanvaarding voorzitter ZWANENBERG De weerstoestand Sport en spel Dagfilm DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1937 Opslagplaats in vlammen Orgel en danstent door het vuur vernield JONGEMAN VAN EEN LADDER GEVALLEN Kort daarna overleden MALVERSATIES TE LEIDEN Geen terugbetaling van het geld DE BURGEROORLOG IN SPANJE Mededeelingen over de toepassing der non-interventie-politiek HOTELRATTEN TE MUIDEN TE SNEL GEREDEN Auto tegen een boom gebotst ONGELUK MET SLOEP VAN DE DE RUYTER Nog meer voetbalpools Tweeduizend loten te Groningen in beslag genomen HET ASSURANTIEBEDRIJF Nationaal congres in Den Haag DE STAKING BIJ TWENTHE- RIJNKANAAL Geen nieuw serieus onderzoek noodig NED. LANDBOUW-HANDELS- KAMER Uitspraak van den Marineraad TWEEDE KAMER Prof. Aalberse houdt ditmaal een korte rede AUTOMATISCHE TELEFOON CENTRALES Heemskerk, Castricum-Bakkum en UitgeestAkersloot in dienst gesteld De Zuid-Afrika-vlucht van ir. De Kok mm Afivisselinë OOK VRIJDAG MOOI WEER Tafeltennis in Kath. verband Groot tournooi van Oranje Zwart te Haarlem AUTOMOBILISME CULTUREELE BETREK KINGEN Tusschen Nederland en het buitenland Cursus architect Tilburgsche bijen- en honingmarkt Vrijdag 24 September RALLYE MONTE CARLO Sterrit valt samen met de R. A.I.-tentoonstelling SPEELAUTOMATEN IN WINKELS Geen hazardspel HEROPENING MAKASSAR- LIJN DER K.N.I.L.M. Collectieve arbeidsovereen komsten C. L. J. M. HAGENAAR Gelden beschikbaar voor eerste hypotheek en bouwcredieten. Rente vanaf Vannacht omstreeks half twee is brand ont dekt in een loods, achter het pand van de fir ma Mollemans in de Zuiderstraat te Helmond. De loods dient als opslagplaats voor de firma Mollemans, die op kermissen reist. Ook thans waren een orgel, een danstent, wagens en nog tal van andere voor het bedrijf noodige zaken in de loods ondergebracht. Het orgel en de danstent waren juist Woensdagavond uit Ber- licum naar Helmond gebracht. De brandweer van Helmond wist het vuur tot de loods te beperken. Zij kon echter niet verhinderen, dat de loods met den zoo brand baren inhoud geheel uitbrandde. Een truck met aanhangwagen, door den ondernemer vóór de loods neergezet, kon bijtijds worden weggere den. De schade, welke op ongeveer zevenduizend gulden wordt geschat, wordt door verzekering gedekt. Op het erf van den landbouwer Jac. Nieuw- kerk aan den Hoogen Geest te Naaldwijk is Woensdagmiddag de 17-jarige knecht T. Klink- spoor van een ladder gevallen, tengevolge waar van de jongeman korten tijd later overleed. Te zamen met twee anderé knechts had K. een hoeveelheid stroo in den hooiberg gebracht. Na 'n knecht begaf ook K. zich langs de lad der weer naar omlaag. Tot hun grooten schrik zagen degenen, die op den grond stonden, plotseling K. wankelen en achterover van de ladder slaan. De jongeman kwam plat op den steenen vloer terecht en bleef, hevig bloedend, bewusteloos liggen. De doktoren van Schie en Bruin waren spoe dig ter plaatse, doch hulp kon niet meer baten. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is K. na ongeveer een uur overleden. De jongeman was eenige zoon in een gezin met zeven meisjes. Het staat niet vast of K. gevallen is doordat de ladder brak, of dat hij is blijven haken. De ladder lag in twee stukken op den grond. Het gerechtshof te 's Gravenhage deed uit spraak in de strafzaak tegen den 25-jarigen N. P. C. M. te Leiden, die wegens het vervai- schen van kwitanties ten nadeele van Maat schappelijk Hulpbetoon te Leiden, waar hij in betrekking was, door den politierechter was ver oordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf vaa zes maanden met de bijzondere voorwaarde, dat M. binnen den proeftijd van drie jaar het op onrechtmatige wijze verkregen geld aan Maatschappelijk Hulpbetoon zou terugbetalen. De officier van justitie was van dit vonnis in hooger beroep gegaan en de procureur-generaai heeft een gevangenisstraf van zes maanden geëischt, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Het Hof legde hem thans eveneens een ge vangenisstraf op van zes maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, zonder de bijzondere voorwaarde van terugbetaling van het geld. Op de vragen van het communistische Tweede Kamerlid De Visser betreffende de toe passing van de non-interventiepolitiek ten aan zien van de gebeurtenissen in Spanje en be treffende optreden door den Volkenbond ten einde de Spaansche regeering te helpen haar souvereiniteit over haar grondgebied te her stellen, heeft de minister van Buitenlandsche Zaken a.i. o.m. geantwoord, dat de Volkenbond tot taak heeft zich te mengen in burgeroorlo gen en dat, indien in Nederland krijgsmate- riaal te koop ware, de regeering den uitvoer daarvan onder de huidige internationale om standigheden in geen geval zou toestaan. In hotel „Het Hof van Holland" te Muiden hebben een heer en dame twee dagen gelogeerd, waarna zij vertrokken zijn, zonder iets te heb ben betaald. De hotelhouder heeft aangifte bij de politie gedaan. De man is ongeveer 25 jaar, de dame circa 28 jaar oud. Zij hebben een pak met goed achtergelaten en een taschje met zeer romme lden inhoud. Het slordig ingepakte pak bleek lijfgoed te bevatten, dat onbepaald langen tijd gedragen was. Voorloopig is het onderzoek nog vruchteloos geweest. MALANG, 23 Sept. (Aneta) Zuster van der K. uit Lawang, die een splinternieuwe Ford-acht bestuurde, waarin mevr. Brouwer en de heer Pinchetti gezeten waren, is te Sin- gosari bij Malang, daar zij met een te groote snelheid reed, van den weg geraakt en tegen een boom gebotst. Alle drie personen werden vrij ernstig gewond. Zij zijn naar een zieken huis overgebracht. en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet uw lever een liter gal in de in gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding onvoldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de ga) te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in flacons van 0.75. In den laatsten tijd heeft de politie te Gro ningen herhaalde malen beslag gelegd op de bescheiden van zgn.: „voetbalpools". Deze syn dicaten zetten echter haar werkzaamheden, zij het dan ook in gewijzigden vorm, toch voort. De politie is thans wederom opgetreden, aangezien de justitie op het standpunt staat, dat een en ander in strijd is met de Loterijwet. Woensdag is proces-verbaal opgemaakt tegen den hoofd agent J. M. te Groningen. Bij hem werden twee duizend loten in beslag genomen. Ook tegen eenige winkeliers, die de loten ter verspreiding in huis hadden, is proces-verbaal opgemaakt. In Boschlust te 's Gravenhage is Woensdag voor de tweede maal een nationaal congres ge houden voor het Nederlandsch assurantiebe- drijf. Het initiatief hiertoe was ook nu weer ge nomen door den Nederlandschen bond van as surantiebezorgers. De leiding van de bijeenkomst was in handen van den heer F. H. C. Jansen, uit Zeist, voorzitter van genoemden bond, die de congressisten welkom heette om vervolgens een uitvoerige beschouwing te geven over de ont wikkeling van het assurantiewezen. Spr. gewaagde van de ordening, die naar zijn meening aanstaande is, omdat het meerendeel van de politieke partijen de ordening in een of anderen vorm voorstaat. Hij legde er den na druk op, dat dan vroeg of laat ook gedacht zal worden aan het assurantiewezen. Aan het slot van zijn betoog zette de voor zitter uiteen, dat de ongeorganiseerde assuran tiebezorgers niet alleen het vak in het algemeen, maar ook zichzelf te kort doen. Na de openingsrede hield mr. E, W. ten Kate uit Rotterdam een inleiding over het assuran tiewezen in het algemeen. Spr. kwam tot de conclusie, dat het economische leven in Neder land bij de groote verscheidenheid en veelzijdig heid van het assurantiewezen behoefte heeft aan betrouwbare en kundige tusschenpersonen, die met nauwgezetheid de hun toevertrouwde belangen behartigen en die beschikken over een grondige kennis van hun vak en van hun markt. Mr. H. D. Hofkes, directeur der-N.V. „De oude Zwolsche van 1895", hield na een korte pauze een voordracht over overheid en verzekerings bedrijf. Spr. betoogde, dat de verhouding tus- schen overheid en het bedrijfsleven in het al gemeen zich in de laatste jaren grondig heeft gewijzigd. Bijna op ieder terrein en niet in het minst op het gebied van de verzekering heeft de overheid haar vroegere passiviteit en onver schilligheid laten varen. Op het oogenblik is de toestand zoo in ons land, dat het levensverzekeringsbedrijf onder toezicht staat van den Staat, terwijl het varia- verzekeringsbedrijf vrij is. Spr. hoopte, dat het staatstoezicht binnen afzienbaren tijd moge worden uitgebreid tot de varia-verzekeringen en dat dan met name regels worden vastgesteld voor de berekening van de technische reserves omdat de practijk wel bewijst, dat in dit op zicht nog veel is te verbeteren. In de middagzitting volgde allereerst een ge- dachtenwisseling naar aanleiding van de ge houden referaten, waarna mr. K. O. M. Wolters een voordracht hield over het onderwerp: „De komende verplichte W. A.-verzekering." Op de vragen van het communistische Tweede Kamerlid De Visser betreffende het instellen van een onderzoek in verband met de staking van bij het Twenthe-Rijnkanaal te Wierden te werk gestelde werklooze arbeiders heeft de mi nister van Sociale Zaken geantwoord, dat hij voor een nieuw serieus onderzoek geen aanlei ding vindt. De betrokken arbeiders weten, dat zij, zoo zij daartoe den wensch te kennen geven, onver wijld weer bij de werkverschaffing kunnen wor den geplaatst, zoodat zij het in eigen hand heb ben, of de moeilijkheden in hun gezinnen al dan niet zullen blijven voortbestaan. BATAVIA, 23 Sept. (Aneta) De Marine- raad deed uitspraak inzake het ongeval, dat de motorsloep van Hr. Ms. „De Ruyter" op de Javazee op 20 Mei overkwam. De raad achtte de maatregelen, door den commandant en anderen aan boord van de „De Ruyter" getroffen, juist en terecht geno men. Betreffende het verloren gaan van de ge zonken sloep was de raad echter van oordeel, dat deze naar alle waarschijnlijkheid niet ver loren zou zijn gegaan, indien voldoende voor zorgsmaatregelen waren genomen. Onder voorzitterschap van mr. A. G. A. Rid der van Rappard heeft de Nederlandsche Land- bouw-Handelskamer te Utrecht haar algemeene vergadering gehouden. De secretaris, dr. H. Molhuysen, bracht het jaarverslag uit. In dit verslag wordt o.a. geconstateerd, dat de internationale handel in het jaar 1936 door crisiswetgeving, onzekerheid en daling der va luta, invoercontingenteering, exportquota, clea ring enz. moeilijkheden en vertraging onder vond en deze een gezonde ontwikkeling van den handel in den weg stonden. Door alle eeuwen heen zijn het onze land- en tuinbouw geweest, die ons land de middelen hebben verschaft om rampen te boven te ko men. Een voorspoedige land- en tuinbouw zijn steeds de sleutel geweest, die de deur opende tot onze nationale welvaart. De Nederlandsche Landbouw-Handelskamer beijvert zich steeds nieuwe verbindingen in het buitenland te vinden en te scheppen. Zoo richt zij o.m. op de jaarbeurzen in landen, waarheen onze land- en tuinbouwproducten kunnen wor den afgezet, stands in. Als bestuurslid werd met algemeene stem men herkozen de heer W. H. de Vos te Dord recht, terwijl dr. H. Molhuysen met algemeene stemmen als secretaris werd herbenoemd. Voorts werd besloten, aan de Ned. Heide Maatschappij een verzoek te richten tot aan wijzing van een bestuurslid in de vacature van wijlen den heer T. van Maanen, De voorzitter van de Tweede Kamer, prof. mr. P. J. M. Aalberse, heeft heden middag bü den aanvang van de vergade ring der Tweede Kamer de volgende rede uitgesproken: Na hetgeen ik nog zoo luttelen tijd geleden op 11 Juni tot u zeide, meen ik vandaag kort te kunnen, en dus te moeten zijn. Al ware 't alleen maar om een goed voorbeeld te ge ven. In onze jeugd leerde men ons wel, dat de herhaling de moeder der stude is, hier gelde echter de opvatting, dat het onnoodig is en dus gemeden moet worden te herzeggen wat reeds voldoende gezegd werd. Ik moge mij dan ook, bij den aanvang van deze belangrijke zitting, waarin wij op staat kundig gebied ongetwijfeld diepgaande vertoo- gen mogen verwachten, beperken tot het uit spreken van een wensch, welken ik in een mis schien niet voor de hand liggenden vorm zou willen gieten. Jaren geleden heeft een Franschman een dik boek geschreven over het presidentschap in de vertegenwoordigende lichamen. Uitvoerig wer den daarin landen als Engeland, Frankrijk, Duitschland, behandeld. Aan ons land werd slechts een korte passage gewijd, waarin de schrijver zijn met bewondering gemengde ver wondering uitspreekt over „de kalmte van de debatten in de Nederlandsche Kamers". Hij constateert, dat hier de discussies gewoonlijk weinig heftig zijn, dan men pleegt te luisteren naar de sprekers, dat applaus zelden voorkomt en tumult zelfs heelemaal niet. En dan voegt hij daaraan toe: „De opmerkingen van den voorzitter, en de hamer, waarvan hij zich be dient, om ze te onderstrepen, zijn voldoende om de orde te herstellen, wanneer deze bij zeer hooge uitzondering eens verstoord dreigt te worden door heftige interrupties". Ziehier nu mijn wensch: wanneer over eenige jaren van dit, ten aanzien van ver schillende landen niet wat ons land be treft sterk verouderde boek eens een nieuwe, up to date bijgewerkte en aange vulde druk zou mogen verschijnen, dan hoop ik, dat in dien nieuwen druk deze korte passage over het Nederlandsche parlement ongewijzigd zal kunnen worden overgeno- En met dezen wensch aanvaard ik andermaal het voorzitterschap van deze Kamer, jegens al len, die deel hadden in mijn benoeming, ver vuld van even eerbiedige en hartelijke gevoe lens van dankbaarheid, als waaraan ik op 11 Juni uiting gaf, en in het onverzwakt vertrou wen, dat ik van u allen opnieuw de voor een juiste vervulling van mijn taak noodzakelijke medewerking zal mogen ontvangen, terwijl ik bij den aanvang van onzen gezamenliiken ar beid daarover den zegen inroep van Hem, door Wien „de koningen regeeren en de wetgevers verordenen hetgeen recht is." Zoo gedije die arbeid ons volk ten heil en God ter eer. Met ingang van Dinsdag 28 September e.k. te 13 uur zullen de automatische telefooncen trales te Heemskerk, Castricum/Bakkum en Uitgeest/Akersloot in dienst worden gesteld. Van genoemd tijdstip af zullen de aangeslo tenen op deze telefoonnetten dus automatisch kunnen telefoneeren en tevens automatisch be reikbaar zijn voor de abonné's behoorende tot het telefoondistrict Haarlem. De voor het auto matisch inteilocaal verkeer te bezigen ken getallen zijn de volgende: Heemskerk K 512; Castricum/Bakkum K 518; Uitgeest/Akersloot K 513. Ir. de Kok en zijn metgezel de heer Schmidt Crans landden met de P.H.—K.O.K. Woensdag avond op het vliegveld Broken Hill (Rhodesia). Alles is wel. De tocht wordt heden voortgezet. Jdoet eten! Vost. Leverkaas maakt wat smaakt «iniiiiiiiiniiiiiimiiiiiiiHiiiiiuiiiiiiiiiHiiiitimiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiwiiii De Oceaan-depressie splitste zich in twee deelen, het nooordelijke trok naar het Noord oosten, het zuidelijke trok Zuidoostwaarts en ligt thans over de Golf van Biscaye. Over onze omgeving, Zuid-Engeland, Noord-Frankrijk en Noord-Duitschland ontwikkelde zich een gebied van hoogen luchtdruk. De hoogste barometerstand in het waarnemingsgebied werd vanmorgen met 767.1 m.m. te Groningen waargenomen. De Middellandsche zee-depressie trok Noordoost- waarts en breidde haar invloed over het Zuid oosten van het waarnemingsgebied uit. Bewes ten IJsland nadert een nieuwe depressie. In Noord-Scandinavië is het weer nog betrokken met plaatselijk regen. Ook in Midden-Europa regent het met matige noordoostelijke winden. Ook langs de Fransche Westkust is de lucht meest betrokken met plaatselijk regen. In het hoogedrukgebied waaien zwakke winden met heldere lucht, doch nevel in den morgen. Verwacht wordt, dat het hoogedrukgebied zich voorloopig nog in onze omgeving zal handhaven, zoodat voor morgen nog op hetzelfde mooie weer gerekend mag worden. Ter opening van het nieuwe seizoen van den R. K. Tafeltennisbond voor Haarlem, Beverwijk en omstreken, waaronder b.v ook Amsterdam en Den Haag ressorteeren, or ganiseert de actieve Haarlemsche vereeni- ging Oranje Zwart, een afdeeling van de Gezellenvereeniging I, Zondag a.s. een groot nationaal tafeltennistournooi, waaraan de beste spelers uit Haarlem, Amsterdam, Hil versum en Den Haag zullen deelnemen. De belangstelling voor dit tournooi, dat voor de katholieke tafeltennissers een groot evene ment belooft te worden is reeds zeer groot. Men heeft thans reeds de inschrijvingen binnen van ongeveer 125 deelnemers, die elkaar zullen be kampen in de volgende afdeelingen: heerenen kelspel eerste, tweede en derde klasse, dames enkelspel eerste klasse, heerendubbelspel, eerste en tweede klasse. Oranje Zwart heeft alle maatregelen getrof fen, welke voor een goede organisatie noodig zijn, zoodat niettegenstaande het groote aantal deelnemers een vlot verloop der wedstrijden is gewaarborgd Bovendien zal men bij dit tournooi voor het eerst de nieuwe door de technische commissie ontworpen regelingen toepassen. Behalve de twee umpires aan elke tafel, zal er naast den wedstrijdleider tijdens den geheelen wedstrijd een officieel door den bond aangestelde scheids rechter in functie zijn. Er wordt niet volgens het afvalsysteem ge speeld, maar de deelnemers worden in poules ingedeeld. Het tournooi, dat Zondag om half een aan vang, wordt gehouden in het gebouw St Bavo, Smedestraat, Haarlem. Meer en meer doet zich de groote wensche- lijkheid gevoelen van versterking der cultureele betrekkingen tusschen Nederland en het bui tenland, aldus de minister van O., K. en W. in zijn begrooting. Bij allerlei gelegenheden is den minister reeds gebleken, hoezeer ons op dit punt de mogelijkheden ontbreken, die in an dere landen aanwezig zijn en nadrukkelijk toe gepast worden. Men denke aan het houden van lezingen of cursussen, het geven van een con cert of eenige andere kunstmanifestatie,' hë,t uitwisselen van docenten, studeerenden, in structieve films, boeken en andere geschriften, het vergemakkelijken van studie door vreemde lingen, kortom alles, wat men tegenwoordig wel onder de uitdrukking „diplomatie culturelle" pleegt samen te vatten. Met betrekkelijk geringe middelen zal hier reeds veel bereikt kunnen worden. Dit bleek den minister bijv. bij onderhandsche bespre kingen die 'hij onlangs met zijn Tsjecho Slo- waakschen ambtgenoot mocht voeren en die geleid hebben tot een onderling accoord. Her haaldelijk zal met stimuleerenden of aanvul lenden steun volstaan worden. Een post van 5000.trekt de minister voor dit doel uit. De lessen voor den cursus Architect der R. K. Leergangen te Tilburg vangen deze week aan. Ook dit jaar bestaat er wederom gelegenheid als toehoorder een of meer series lessen te volgen. De cursus wordt geopend met een serie van tien lessen door pater dr. Joannes O. M. Cap. over „Kunstphilosophie". Op Woensdag 29 September zal te Tilburg voor de tiende maal de bekende najaars- bij'en- en honingmarkt gehouden worden. Er wordt een groote aanvoer verwacht. HILVERSUM I, 1875 M. (8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA) 8.00 Gramofoon- muziek. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramo- foonmuziek. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Eddy Oliver's Band. 1.00 Kovacs Lajos' orkest en soliste. 1.40 Planoduet ten. 2.00 Het Kovacs Lajos-orkest en so liste. 2.30 Pianoduetten. 3.00 AVRO- Dansorkest. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.05 Kinderuurtje. 5.30 Orgelspel. 6.00 „The Lucky Birds" en solist. 6.50 Gramofoon muziek. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.25 Be richten ANP. 8.00 Viool en plano. 8.30 Causerie over de Frans Hals-tentoonstel ling. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.30 VARA- M'aandrevue m. m. v. VAEA-Orkest en solisten. 10.00 „Fantasia". 10.30 Berich ten ANP. 11.00 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.30 12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n, 301 M. (Algemeen pro gramma, verzorgd door de NCRV) 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde mu ziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek 9.30 Gelukwenschen, 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Fluit en piano. 12.00 Berichten. 12.15 Ensemble v. d. Horst. 2.0o Vondel-herdenking. 3.45 Gra mofoonmuziek. 4.00 Orgelconcert. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Alt, piano en cel lo. 6.30 Tuinbouwpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-berichten. 8.15 NCRV-Orkest. 9.00 „Menschen met vacantie", causerie. 9.30 Vervolg concert. (Om 10.00 Berichten ANP). 10.45 Sport- praatje. 11.00—12.00 Gramofoonmuziek. Hierna schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.40—11.50 Pla novoordracht. 12.10 Alt en orgel. 12.50 Henry Hall's Band. 1.352.20 Triocon cert. 4.20 .Lionel and Clarissa", operette. 5.10 Gramofoonmuziek. 5.2o Zang. 5.40 Reg. King's orkest. 6.20 Berichten. 6.45 BBC-Northern-orkest. 7.30 „In your gar den", causerie. 7.50 Relais uit Amerika. 8.20 BBC-Theaterorkest en solisten. 9.25 Orgelconcert. 10.00 Berichten. 10.20 „Autumn variety", causerie. 10.35 Tur ner Strijkkwartet en soliste. 11.30 Am brose's Band en solisten. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO PARIS, 1648 M. 8.20 en 10.35 Gramofoonmuziek. 12.5o Ibos-orkest en zang. 4.20 Trioconcert. 5.50 Planovoor dracht, 6.05 Zang. .7.20 Pianovoordracht. 7.50 Viool en plano. 8.50 Zang. 9.20 Ge varieerd concert. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.2012.50 Omroeporkest. KEULEN, 456 M. 8.50 Omroepschram- melensemble. 12.20 Verzoekconcert. 1.35 Omroeporkest, 2.35 Gevarieerd concert. 4.20 Omroep-Amusementsorkest. 5.35 Zang en plano. 6.35 Omroeporkest en so listen. 8.30 Madrigaalvereeniging Aken, een kamerorkest en solisten. 9.35 Repor tage. 10.50—12.20 Herbert Fröhlich en Charlie Albrecht met hun orkesten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 12.50 Kleinorkest. 1.30 Salonorkest. 1.502.20 Gramofoonplaten. 5.20 Populair concert. 6.20 Salonorkest. 7.20 Vioolvoordracht. 8.20 Nationaal or kest. 10.3011.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Salonorkest. 1.30 Kleinorkest. 1.5o Zang. 2.002.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Om roeporkest. 6.35 Gramofoonmuziek.. 6.50 Brahms-concert. 7.35 Klarinetmuzlek. 8.20 Voor oud-strijders. 9.4010.20 en 10.3011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Omroeporkest. 9.20 Berichten. 9.35 Pia noduo en solisten 10.20 Berichten. 10.50 12.20 Herbert Fröhlich en Charlie Al brecht met hun ork. (Om 11.05 Weerber.) Het ongeveer half October verschijnende re glement van den a.s. zeventienden sterrit naar Monte Carlo bevat in verschillende opzichten wijzigingen met de vroeger geldende regelingen. Vooral in de puntenwaardeering der verschil lende routes heeft men nog al veranderingen aangebracht. De aankomst-dag te Monte Carlo is Zater dag 29 Jan. a.s., zoodat de Sterrit ditmaal niet vlak vóór, zooals in 1936, doch vrijwel midden in de R. A. I.-tentoonstellingsdagen valt van Nederlandsch standpunt bezien een betreurens waardige omstandigheid in verschillende op zichten! De K. N. A. C„ die dit zag aankomen, heeft in Monaco stappen gedaan om de Rallye data verschoven te krijgen, doch het was den organisatoren helaas niet mogelijk, aan het desbetreffend verzoek te voldoen. Voor de startplaats Amsterdam werd het punten-aantal van 468 gehandhaafd, doch met betrekking tot deze route is er toch een nieuw1- tje, tevens geldende voor alle andere deelne mers, 'dié de Belgische hoofdstad aandoen, m. a. w. de „Noordelingen". Van Brussel zal niet meer op Parijs, doch op Reims moeten worden gereden, en vandaar haar Dy on. Behalve in Reims, in Grenoble en in Rodez komt ook in Ulm een nieuwe controle. Het voorgeschreven algemeen moyenne blijft 40 K.M. per uur, ver hoogd tot 50 K.M. per uur over de laatste 1200 K.M. van elk parcours. Ten aanzien van de eischen, waaraan de deelnemende wagens moeten voldoen, zal het reglement de belangrijke nieuwe bepaling be vatten, dat slechts gesloten wagens en Cabri olets met ten minste vier zitplaatsen in de groote, en ten minste twee zitplaatsen in de kleine (1.5 liter-) klasse, aan den Sterrit kun nen meedoen, terwijl de carrosserie-afmetingen boven bepaalde minima moeten blijven. Ten slotte zij nog vermeld, dat de steeds stij gende belangstelling voor dit unieke sport evenement in ons land er toe heeft geleid, dat van Nederlandsche zijde voor den Sterrit van 1938 niet minder dan 14 prijzen beschikbaar zijn gesteld! Th. J. v. A., winkelier te Arnhem, was be keurd omdat hij in zijn winkel een speelauto maat in werking had. Hem werd ten laste gelegd het aan het publiek gelegenheid geven tot het spelen van hazardspel. De officier van Justitie eischte tegen verdachte een geldboete van 50 cent bij niet-betaling te vervangen door een dag hechtenis, doch de Rechtbank sprak hem vrij. De officier van Justitie kwam daartegen in hooger beroep, maar het Gerechtshof te Am- hem heeft thans de gegeven vrijspraak be vestigd. Op 16 September heeft de K.N.I.L.M. de toestemming van de Nederlandsch-Indische re geering verkregen om den dienst Soerabaja Makassar, welke in het jaar 1935 gedurende drie maanden als proefdienst in exploitatie is ge weest, te hervatten. De dienst zal aanvangen op 27 September a.s. en worden uitgevoerd met Douglas DC 2-vlieg- tuigen, waardoor de reistijd van Soerabaja naar Makassar op drie uur en een kwartier wordt gebracht. Eind 1937 zullen aan de vloot van de K.N.I. L.M. worden toegevoegd 3 Lockheed Super Electravliegtuigen. De verbinding tusschen Ne derland en Makassar zal alsdan vermoedelijk nog belangrijk kunnen worden verbeterd. De dienst BataviaSoerabaja—Makassar is te beschouwen als een eerste traject voor de verbinding naar de groote Oost. De instelling van dezen dienst wacht nog op den aanleg van vliegterreinen, radiostations, weerberichten- dienst en andere noodzakelijke onderdeden van een goede grondorganisatie. Bij beschikking van 14 September heeft de minister van Sociale Zaken bepaald, dat ver zoeken tot verbindend-verklaring van bepalin gen van een collectieve arbeidsovereenkomst schriftelijk bij dien minister in 3-voud moeten worden ingediend. Heerengracht 439, Amsterdam, Tel. 30760-3086" Courante complexen perceelen te koop gevraag:1! Symington en Wilson verwachten, dat op de vergadering van het Internationale Rub ber Restrictie Comité Dinsdag a.s. slechts loopende quaesties zullen worden behan deld. Momenteel achten zij het nog te vroeg, om een beslissing te nemen over de uitvoerquota in het eerste kwartaal 1938- Het comité zal ivaarschijnlijk hiermede willen wachten, totdat men iets meer weet omtrent de ontwikkeling van het verbruik in het laatste kwartaal, waardoor het 9e~ makkelijker zal zijn, de mogelijkheden voor het eerste kioartaal 1938 te overzien. In het valutaverkeer doet men de vol gende opmerking: Het financieel program door den Franschen minister van financiën> Bonnet, ontvouwd en de rustige toon, waal- mede het vertrouwen in de toekomst in zi)n radio-rede werd gevraagd en uitgesproken, blijken door te werken op de stemming van den frank. Ofschoon de financieele toestand in Frankrijk nog niet stabiel beschouwd moet worden, blijkt uit de aanhoudende aankoopen van francs, dat de baisse-specu latie er voorloopig genoeg van heeft en tot dekking overgaat. Men acht het niet on mogelijk, dat repatrieering van kapitaal naar Frankrijk weer plaats vindt. Op de beurs te Parijs oefent de jongste rede van den minister van financiën, Bon net, waaruit blijkt dat de autoriteiten een liberale politiek zullen volgen, een gunsti- gen invloed uit. De Chicago Rock Island leed in de eerste zeven maanden een netto-verlies van 6-y millioen, tegen 9.39 mïllioen in dezelfde periode van het vorig jaar. De Baltimore and Ohio heeft ongeveer 2000 employe's van de Mount Clare-fabrie- ken voor onbepaalden tijd ontslagen. In Wallstreet neemt men aan, dat de U. Steel Corporation in 1937 $11 per gewoon aandeel zal verdienen, zelfs wanneer do omzetten met 20 pet. zouden dalen. De staalproductie in de Vereen. Staten wordt thans op 76 pet. der capaciteit Qe' raamd tegen 80 pet. de vorige week. moeten aanwijzingen zijn voor een verdere daling, tenzij de nieuwe orders sneller toe nemen. In de flauwe stemming van staal- schroot te Pittsburgh, waarvan de prijs thans 18.5019.00 bedraagt (de hoogste prijs was S 24 in Maart j.l.) heeft men het bewijs van de minder gunstige vooruitzichten voor de staalnijverheid in den herfst De „London Iron and Steel Exchange deelt mede, dat in de Engelsche staal- e7\ ijzerindustrie groote bedrijvigheid heerscm en de bedrijven in bijna alle gebieden °P volle capaciteit werken. Ook de toestand of> de ruw-ijzermarkt wordt gunstiger. In de Amerikaansche bouwnijverh&d, waarin in de eerste helft van het jaar ce1t aanhoudende verbetering intrad, vermin' dert thans de bedrijvigheid tengevolge van de hooge bouwkosten. De Amerikaansche spoorwegen, die ovC eischen tot groote loonsverhoogingen spre' ken, treden momenteel niet als kooper °P van staal. De aflevering van autobanden in de VM' eenigde Staten bedroeg in Juli 5.190-10' banden, tegen 5.389.274 banden in Juni Cf1 5.743.867 stuks in Juli 1936. De productW bedroeg respect. 4.291.660, 5.339.238 e1[ 5.466.252 stuks. De voorraden bedroegen °P 31 Juli 11.654.114 en waren 7 pet. lager dan op 30 Juni. In de eerste zevenmaanden bedroeg de aflevering 36.181.709 autoban den, tegen 33.218.456 stuks in dezelfde Pe' riode van 1936. De productie bedroes 36.854.048 tegen 32.707.450 banden. Volgens verklaring van den Amerikaan schen minister Huil maken de voorberg dende besprekingen omtrent een handel' overeenkomst tusschen Engeland en Aine rika goede vorderingen. De wereld-zinkproductie bedroeg in Augustus 156.152 ton tegen 156.648 ton jf. Juli. In de eerste acht maanden 1.2l6.o-> ton. De productie in Amerika beliep 'Ij Augustus 48.309 ton, tegen 49.181 ton in JuL 4c De wereld-loodproductie bedroeg in AUjj' 158.373 ton, tegen 156.583 in Juli. In de eer ste acht maanden 1.211.685 ton. sjc De Père Marquette Rrd. keert 10 acftt^ stallig dividend uit op de preferente ad1', deelen. Hiermede is het achterstallig dïï\. dend geheel ingehaald. Over het loopc71,, kwartaal wordt 1.25 dividend gedeclareerd De Amerikaansche regeeringsleden voornemens, een nieuwe verbruiksbelastw*. op katoen te heffen, waarvan de opbrenlIs zal dienen tot steun aan de verbouwers De Electrotrust behaalde in het laatst boekjaar een netto-winst van fr. 25.32 7,li/e tegen fr. 22.43 mill, het vorig jaar. OP pref. aandeelen wordt een dividend fr. 56.60 netto uitgekeerd, tegen fr. 50 f. op de gewone aandeelen thans ook een a vidend, n.l. fr. 4.34 netto. De verkoop van radio-toestellen in Atyfh rika bedroeg in het eerste half jaar 3.348fi stuks en steeg 12 pet.; de verkoop van WJL pen 46.783.210 stuks, hetgeen een stijB1 aantoont van 21 pet. Het Pond Sterling bewoog zich ke^ef0t ochtend te Amsterdam op 8.968.97 (V- s, ï)t 8.97%), de Dollar op 1.81—1.81% (1.811'1"'* de Frank op 6.17—6.20 (6.20), de Belga 30.4530.50 (30.49) en de Zwitsersche Fr<* op 41.5TA-41.62Vi (41.60). it Bij de Worthington Pump and Mach7711 zijn momenteel meer arbeiders werkza' dan in 10 jaar is voorgekomen. Het Qal1 is 6 pet. grooter dan in 1929. De Nivas verkocht 325 tons supericu siiiker en 202 tons bruine suiker voor c a sumptie. Voorts 8000 tons bruine suiker 71 bestemming voor Nederland. de De winsten uit de Aztecmijn v<j_ „er- Maxwell Land Grant bedroegen in het o ste half jaar 10.000 netto en waren 11 j-efi der groot dan verwacht werd. Er m0e at' echter gegronde redenen bestaan, dat v j noemd bedrag in het tweede half jaa' worden overtroffen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6