„Nieuwe Zakelijkheid" aan het Meer van fill i Staking op werf te Vlaardingen DE WRAKKE PONT Antwoord op de Troonrede Spanje niet herkozen in den Raad DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1937 De meewarige Eden en de preek van den duivel Oorlog rendeert niet, daarom vrede De Nederlanders te Nanking Geadviseerd zich op een Itali- aansch schip in veiligheid te stellen De Groote Kerk te Alkmaar Voor restauratie is nog f 46.000 aan Rijksgeld beschikbaar OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Bewerkingspremie vlas oogst 1937 LUCHTBESCHERMINGSWET 7{/l£CzMj2AIs.. Een weerbelasting? Tot dekking van de defensie uitgaven Na de legeroefeningen Een dagorder van den comman dant van het Veldleger NA DE WINDHOOS TE LANDSMEER Dringend verzoek om snel te helpen AANTAL WETSONTWERPEN INGETROKKEN Loonsverhooging door de directie van „De Nieuwe Maas afgewezen N.S.B.-Statenlid bedankt ONDERSTEUNINGSFONDS VOOR DE OUD-ZOUAVEN Nog 41 dapperen in leven EERSTE KAMER Het adres wordt z.h.st. onge wijzigd vastgesteld Academische examens Onthulling borstbeeld van dr. De Visser (Bijzondere correspondentie) Daar de groote aula in het Palais des Nations over eenige maanden gereed komt, heeft de Assemblée, waarschijnlijk zonder spijt, voor de laatste maal vergaderd in de kale hal van het Batiment Electoral, die met haar geel- en bruingeverfde tribunes en haar krakende planken vloeren een even plech tige en opwekkende atmosfeer ademt als een gewestelijk veilingslokaal. Op den voorzitterstoel zetelt de Aga Khan, die een jaar geleden zijn vorstelijk gewicht in goud aan zijn behoeftige onderdanen cadeau gaf. De Indische vorst brengt echter geen Oos- tersch glansje in deze nuchtere vergaderzaal. Want hij zit in een grijs colbertcostuum donker en massief in den grooten zetel. Een bereisd journalist beweert, hem een jaar geleden juist zoo op de weegschaal te hebben zien zitten. Maar als revanche voor dit gebrek aan Oos- terschen luister zal de voorzitter a.s. Zaterdag een feestelijke soirée aanbieden, waartoe 2500 gasten zijn uitgenoodigd. In de nuchtere atmosfeer van deze vergade ring, waarin veel voorzichtigheid en weinig geestdrift den toon aangeven, heeft het kleine drama van de Spaansche niet-herkiezing zich enel en zonder vertoon afgespeeld. Nog op Maandagochtend waren de gissingen sterk ver deeld en velen verwachtten zij het met voor keur of tegenzin een gunstigen uitslag voor Valencia. Spanje's herverkiezing zou volgens sommigen een demonstratie voor de volksfront- politiek, volgens anderen een moreelen steun van Genève voor de Valencia-regeering betee- kenen, waaraan deze behoefte heeft. De Span jaarden zelf hadden veel propaganda gemaakt en hoopten het beste. Het resultaat van de stemming 25 stemmen op een totaal van 52, terwijl een 2/3 meerderheid vereischt werd was voor iedereen een verrassing, het zij aangenaam of onaangenaam. Men kan in dezen uitslag een bevestiging zien van een democratische politieke lijn, die zich even ver weet te houden van linksche en rechtsche extremen, en daarom op dit oogen- blik geen bijzondere gunst heeft willen bewij zen aan de regeering van Valencia. Toch is het de vraag, of men aan het enkele feit van deze niet-herkiezing al te verregaande conclu sies mag verbinden. Het zijn blijkbaar vooral de IZuid-Amerikaansche en de Noord-Europee- sche kleine naties geweest, die de balans ten ongunste van Valencia hebben doen doorslaan. En daarbij waren, wat de laatste betreft, ook !t.gronden in het spel, die met de huidige Spaan- 'sche crisis niets van doen hebben, n.l. de te genzin, dien deze naties in het algemeen toonen tegen de herkiezing van niet-permanente raads leden na afloop van hun eersten termijn. Ver der duiden de vijf ongeldige of blanco-stem men op tal van twijfels en aarzelingen. Hoe dit ook zij, de uitslag van deze verkiezing heeft in elk geval vermeden, dat de herkiezing tot een hulde-demonstratie voor de Valencia-regee ring gemaakt werd, een demonstratie, waartoe de toestanden in haar gebied nu niet bepaald aanleiding geven. De indruk van dezen stemmingsuitslag maak te, dat mr. Eden bijna onopgemerkt zijn plaats aan den sprekerslessenaar innam. En de ietwat monotoon-zakelijke betoogtrant van den Brit- schen minister, met een doffe stem voorgedra gen, had de afgevaardigden nog een tijdlang in hun gepeinzen kunnen laten, indien de rede- haar niet reeds spoedig een merkwaardig en zelfs zonderling accent had laten hooren, dat alle ooren deed spitsen. Om te betoogen, hoe treurig de huidige politieke toestand is, begon mr. Eden n.l. bijwijze van voorbeeld eenige cijfers op te sommen van de herbewapening, Waartoe Groot-Brittannië zich door dien toe stand genoopt ziet. Aan oorlogsschepen staan 450.000 ton op stapel, niet meegerekend, Wat dit jaar reeds te water gelaten is, nóch wat reeds is goedgekeurd, maar nog niet werd begonnen. De bemanning groeit in gelijke proportie. „Slechts bij zeldzame gelegenheden in onze geschiedenis is zulk een krachtsinspanning op vlootgëbied Voorgekomen." Wat de luchtvaart betreft, „is een formida bele toename van zoowel offensieve als defen sieve kracht bereikt." En hetzelfde, verklaarde Eden, geldt op andere gebieden van bewape- hing. Zonderling was de toon, waarop de Britsche gedelegeerde deze mededeelingen deed. Die toon was niet triomfantelijk of zelfs dreigend, zooals dergelyke uitingen van andere zijde soms zijn afgestemd, maar bedroefd en meewarig. Het was, alsof de Britsche regeering luidop zuchtte: „Ach, ach, wat zijn wü sterk. Is het geen zonde?" Maar onder dezen mee- Warigen toon meenden de toehoorders toch een kleine waarschuwing te moeten zoeken aan het adres van hen, wie het moet interesseeren. De cyfers zelf spraken een anderen toon dan de Redenaar. Terwyl wy uit Eden's zakelijk overzicht van de actueele kwestie, Spanje, Nyon en China, grondstoffen en koloniën slechts zijn verklaring over de non-interventie willen releveeren, die Iets voorzichtiger klonk dan die van Delbos »>als de non-interventie nu moet worden op gegeven", zei hij, „zal het niet zijn bij gebrek san geduld van haar oorspronkelijke voorstan ders. Maar laten wij ons niet verhelen, dat Europa dan in dieper en gevaarlijker water komt" is er één passage in de rede van den Eritschen gedelegeerde, die meer algemeene dan Sctueele beteekenis heeft, en de idee van den Volkenbond zelf raakt. „Toen wy aan het einde van den grooten oorlog toetraden tot den Volkenbond en een hieuwe, internationale orde trachtten te vesti gen", aldus Eden, „was dit niet alleen uit liefde lot den vrede, maar ook uit de overtuiging, dat de aanvalsoorlog niet rendeert (does not pay). Ee Bond werd oorspronkeiyk niet alleen op gezet als een ideaal om naar te streven, maar Sis practische toepassing van een beginsel dat, Slthans in 1919, door de naties van de wereld feeds algemeen werd aanvaard: het beginsel dat de oorlog nóch den overwinnaar noch den overwonnene voordeel brengt." „War does not pay", oorlog rendeert niet. Het js karakteristiek voor de baisse in het Volken- oonds-idealisme, dat in plaats van het ideaal Jan vrede en rechtvaardigheid, rendabiliteits- oegrip, als een soort van „nieuwe zakelijkheid". °°k by andere redenaars op den voorgrond trad Omtrent de feiteiyke juistheid van dit „be ginsel" zou een discussie allerminst onmogelijk zijn. Dat er nooit een „rendeerende" oorlog ge weest is, zal geen historicus willen beweren. Dat de groote oorlog niet „betaalde", kwam omdat Duitschland niet betaalde, welk feit men ove rigens in 1919 nog niet verdisconteerd had, Maar misschien kunnen economen, na deze laatste lessen, inderdaad becijferen, dat een oorlog, in den huidigen economischen samen hang tusschen de landen, meer kost dan hij opbrengt. Wat echter van meer belang is, is de volkomen ideëele leegte van dit „be ginsel", dat overigens geen beginsel, maar een berekening is. Het is een overweging die van belang kan zyn in een zuiver econo misch conflict, maar die niets van de kracht heeft, die noodig zou zijn, om tegenstrüdige na tionale hartstochten te temperen en te verzoe nen. Zoo het al waar is, dat de oorlog niet „betaalt", dan is het toch een waarheid waar mee men, zooals de Duitsche zegswijze is, geen hond achter de kachel vandaan lokt. Men kan er den Britschen afgevaardigde geen verwijt van maken, dat hij deze boekhou ders-overweging op den voorgrond bracht. Men declameert niet zoo graag meer in Genève en naast de „groene flinkheid" (zooals Van Deys- sel eens schreef) waarmee Litwinow vandaag in naam van het bloedige Rusland het zwaard der gerechtigheid en de fakkel der cultuur zwaaide, was de droefgeestige nuchterheid van Mr. Eden zeker te verkiezen. In de hedendaag- sche wereld is een kostenberekening misschien somtijds overtuigender dan een zedepreek, zelfs van meer bevoegde zijde. Toch zou het droevig zyn, wanneer de een dracht der naties gevraagd zou worden in naam van geen hooger beginsel dan dat van de niet-rendabiliteit van den oorlog. Naar wij vernemen heeft het ministerie van Buitenlandsche Zaken Woensdag een telegram ontvangen van den consul-generaal der Ne derlanden te Shanghai, waarin deze mededeelde, dat de Japansche admiraal Hasegawa dezer dagen den buitenlandschen vertegenwoordigers te Shanghai geadviseerd heeft, hun landgenoo- ten te Nanking aan te raden, deze stad vóór 21 September om 12 uur te verlaten wegens ge vaar voor leven en eigendom, aangezien Japan Nanking beschouwt als hoofdbasis van de Chi- neesche militaire macht. Vanwege het Nederlandsche consulaat- generaal te Shanghai werd den Neder landers te Nanking (hoogstens een vyftal) getelegrafeerd zich in verbinding te stellen met de Italiaansche ambassade, welke zich bereid had verklaard de Nederlanders, in dien plaats beschikbaar, aan boord te ne men van een op veilige ligplaats te Nan king aanwezig Italiaansch schip. Nadere berichten zijn bij de Nederlandsche regeering nog niet ontvangen. De restauratie van de Groote Kerk te Alk maar, die in 1925 met steun van Rijk, provincie en burgerlijke gemeente werd begonnen, is eind 1927 door het kerkbestuur tijdelijk stop gezet, omdat dit tengevolge van de groote stijging der kosten geen kans zag, zijn eigen aandeel ge dekt te krijgen. Sindsdien werden allerlei po gingen aangewend om tot een nieuw plan van financiering te komen. Onder meer werd in 1934/'35 getracht de restauratie in werkver schaffing te doen voortzetten. Gunstig resul taat werd evenwel niet verkregen. Het werk bleef rusten. Inmiddels is het gebouw in een gevaarlijken toestand komen te verkeeren. Op initiatief van den minister zijn eenige nood voorzieningen uitgevoerd, waarvoor hij in af wachting van een nader accoord tusschen de van ouds participeerende partijen een voor schot gegeven heeft. Er is nameiyk van vorige dienstjaren in totaal nog pl.m. 46.000 aan rijksgeld voor dit werk beschikbaar. Zoodra de onderhandelingen over dat accoord vaster vorm zullen hebben aangenomen, zal de minister na der berichten en c.q. verdere voorstellen aan hangig maken. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de bewerkingspremie voor vlas van oogst 1937 van telers, die tevens vlassers zyn en die het door hen geteelde vlas zelf tot vlas lint bewerken en voor vlas, dat door leden eener coöperatie ter bewerking aan de betreffende coöperatieve fabriek wordt geleverd, is vastge steld op gemiddeld 33.70 per H.A. De burgemeester van Nijkerk had T. B., een inzittende van zyn gemeente, opgeroepen om deel te nemen aan de luchtbeschermingsoefe ningen. B. heeft aan dezen oproep geen gevolg gegeven en stond deswege voor de rechtbank te Zwolle terecht. De rechtbank besliste, dat de bepalingen van de wet betreffende bescherming tegen luchtaanvallen niet zoover reiken, dat de burgemeesters daaraan de bevoegdheid kunnen ontleenen van de ingezetenen zelfs persoonlijke diensten te vorderen. Het gerechtshof te Arnhem heeft dit vonnis vernietigd en beslist, dat de verdachte ver plicht was aan deze "verordening te voldoen. Hij werd veroordeeld tot tien gulden boete, subs, twee dagen hechtenis, moeten, - en vooral bij geringe lichaamsbeweging tijdens het ^>-^^werk - voor regelmatige darmfunctie zorgen door HET IDEALE.LAXEERMIDDEL Verpakkingen 10 tabletten fl. -.55, buisjes a 30 tabletten fl. f.20. Naar het Vaderland verneemt, overweegt de Regeering ten ernstigste de dekking van een deel der verhoogde defensie-uitgaven te vin den in den vorm eener weerbelasting, drukken de op hen, die vrijgesteld zijn van militairen dienstplicht. Ook aan opcenten op een of meer directe be lastingen schünt te zijn gedacht. De commandant van het Veldleger, luitenant- generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, heeft heden de volgende dagorder doen ver spreiden „Officieren, onderofficieren, korporaals en soldaten. De oefeningen, gehouden onder mijne leiding in Gelderland en Overüsel, zijn geëindigd. Zij waren bedoeld als een korte practische leer school voor allen, die er aan deelnemen: com mandanten, staven en troepen. Als zoodanig kunnen dergelyke, veelal ook zware oefeningen niet hoog genoeg worden aan geslagen. Dat daarbü de wil van een ieder om zich in spanning en vermoeienis te getroosten en de goede geest, heerschende in alle onderdeelen, op bijzondere wyze tot uiting kwamen, bewijst hoe het is gesteld met een der hoofdfactoren, waar mede de bruikbaarheid van het Nederlandsche Veldleger samenhangt: zijn moreele, zijn inner- ïyke waarde. Ook als zoodanig hebben de afgeloopen dagen van arbeid en samenwerking tot eenzelfde doel hun nut gehad. Dit doel, gij weet het allen, is het Veldleger naar vermogen bekwaam te ma ken en geschikt te houden voor zijn taak. Ik breng u dank, dat gij allen van hoog tot laag ten volle daartoe hebt medegewerkt. De belangstelling, welke de bevolking voor deze oefeningen had, het medeleven in hetgeen plaats vond, zij u een bewijs hoezeer volk en weermacht één zijn. Optredende onder de oogen van Hare Majes teit de Koningin en aangespoord door de be langstelling, welke de Prins der Nederlanden in uw midden toonde, hebt gij diep in uw gemoed kunnen gevoelen, wat het beteekent in de tegen woordige omstandigheden Nederlander te zijn en te kunnen worden geroepen den Nederland- schen bodem te verdedigen. Dit besef kunnen wij allen niet beter en niet met meer overtuiging tot uiting brengen, dan in den eenparigen uitroep, die ons uit het hart komt: „Leve Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin"." Men schrüft ons: Met goedvinden van den Minister van Sociale Zaken heeft het gemeentebestuur van Lands meer een tiental werkloozen aangewezen voor de opruiming van de in elkaar gewaaide kip penhokken, schuren enz. in den avond van 16 September, toen er in Landsmeer noodweer was. By de opruiming is gebleken, dat de hokken totaal zyn vernield, waardoor de schade zeer groot is. Bovendien is er een groot aantal kip pen verdwenen. Het comité, dat een steunactie heeft inge steld (giro: gemeente Amsterdam h. 8100 met vermelding „hulp pluimveefokkers Landsmeer postwisseladres den heer P. Korsten, Heeren gracht 408, Amsterdam-C.) heeft reeds vele biyken van belangstelling ontvangen. Daarnaast hebben de pluimveehouders in Waterland een steunactie ingesteld, die een be roep doet speciaal op de pluimveehouders in geheel Nederland. Zoo wordt gehoopt in den allerergsten nood te kunnen voorzien. Wanneer een voldoend bedrag is binnenge komen om tot den opbouw van kippenhokken, schuren enz. te kunnen overgaan, zal daarmede een begin worden gemaakt. Spoed is hierbij ge- wenscht. Een belangrijk onderdeel van de spoorwegwerken te Utrecht nadert zijn voltooiing. Onze joto geeft een doorkijk op het nieuwe moderne spoorwegpostkantoor Voor aankoop van kippen ontbreken nog de middelen, zoodat nogmaals een dringend be roep mag worden gedaan op financieelen steun om dezen getroffen pluimveehouders zooveel mogelijk weer in hun bedrijf een kans van sla gen te geven. Krachtens machtiging van H. M. de Konin gin heeft de regeering de volgende by de Tweede Kamer aanhangige wetsontwerpen in getrokken: regelen betreffende de uitoefening van de artsenijbereidkunst, maatregelen tot re geling der administratieve rechtspraak, tot wij ziging van het wetboek van administratieve rechtsvordering en wijziging der wet op de rechterlijke organisatie en het beleid der justi tie, Zondagswet, wijziging van de Zeeongevai- lenwet 1919, voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding tot het ontwerp-verdrag betreffende de bescherming tegen ongevallen van arbeiders, werkzaam bij het laden en lossen van schepen (Genève 1929), wijziging van de Lager-Onder- wijswet 1920, voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding tot het ontwerp-verdrag betreffende den duur van den arbeid in de kolenmijnen (Genève 1931), regeling van de opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen voor het la ger onderwijs en van de bevoegdheid tot het geven van lager onderwijs, regeling der zieken verzorging, voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding tot het ontwerp-verdrag van Was hington, strekkende tot beperking van den ar beidsduur in nijverheidsondernemingen tot acht uren per dag en acht en veertig uren per week, wijziging van de wet van 26 Maart 1920, tot vaststelling van de Schipperswet, aanvulling en verduidelijking van de artikelen 899a, 949 en 963a van het Burgerlijk Wetboek, wijziging van de Warenwet, toekenning van de bevoegd heid tot het tijdelijk treffen van afweermid delen tegen kunstmatige concurrentie uit het buitenland, voorbehoud der bevoegdheid tot be krachtiging van het verdrag nopens den finan cieelen bijstand van 2 October 1930, wijziging van de wet openbare vervoermiddelen, wijziging van artikel 20 van de Vleeschkeuringswet, wy- ziging van de Drankwet, bepalingen omtrent het met openlijke aanprijzing in het verkeer brengen van middelen tegen ziekten, verbod van bereiding van alcoholhoudende likeuren uit wijn, regeling van het voorbereidend hooger en algemeen vormend middelbaar onderwys, wy- ziging en aanvulling der hooger-onderwijswet. wettelijke maatregelen tot regeling der admini stratieve rechtspraak, (vervanging der Beroeps- wet en herziening der Ongevallenwet 1901), Vanmorgen is een staking uitgebroken on der het personeel van de N.V. Scheeps- bouwwerf „De Nieuwe Maas" te Vlaardin gen. Door den Algemeenen Ned. Metaalbewerkers- bond en den R. K. Metaalbewerkersbond was in het begin dezer week een ultimatum gezonden aan de directie van genoemde scheepswerf, waarin geëischt werd een loonsverhooging van 4 cent per uur voor de voor- en bijklinkers, 6 cent per uur voor de aanhouders en 2 of 3 cent per uur voor de nageljongens, dit laatste naar gelang van den leeftijd. Daar aan dezen eisch door de directie niet is voldaan zijn de bovengenoemde groepen, in to taal ongeveer dertig personen, vanmorgen niet aan het werk gegaan. Van de zijde der organisaties deelde men ons intusschen nog mede, dat deze staking zich in den loop van den morgen reeds heeft uitge breid, doordat de ijzerwerkers nu worden ge dwongen het werk van de klinkers over te ne men. Reeds een zevental arbeiders heeft dit ge weigerd. Hierdoor zyn zij thans eveneens bij deze staking betrokken. Voor uitbreiding van de staking wordt ge vreesd. Volgens Het Volk heeft de heer J. P. Stahle, die voor de N.S.B. zitting had in de Provinciale Staten van Noord-Holland, ontslag genomen als lid van dit college. Woensdag kwam het Ondersteuningsfonds der Oud-Zouaven in buitengewone vergadering bijeen ten huize van den Geestelijk-Adviseur, Pastoor B. van Leeuwen, te Hillegom. De voorzitter, de heer S. Witteman, zette in het kort het doel van deze extra vergadering uiteen, n.l. het herdenken op 3 Nov. van den slag van Mentana, 70'jaar geleden. Besloten werd dezen merkwaardigen dag te vieren met een plechtige Requiemmis voor alle overleden Oud-Zouaven. Nader zal worden over wogen, waar deze H. Mis zal worden opge dragen. Met algemeene stemmen werd besloten de nog levende oud-Zouaven, die daarvoor in aanmer king komen, zoo mogelijk een extra gift te doen toekomen. Tevens werd een nieuwe, geheel bijgewerkte, naamlijst opgemaakt van de nog levende oud- Zouaven. Gebleken is, dat momenteel nog 41 dapperen in leven zijn, verdeeld als volgt: 12 in het Bisdom Utrecht, 19 in Haarlem, 2 in Breda, 2 in Roermond en 6 in het Bisdom Den Bosch. De voorzitter hoopte en vertrouwde, dat het O. P. ook in de toekomst in staat zal blijken te zijn vele behoeftige oud-stryders te kunnen blyven steunen, al moest hij spytig constatee- ren, dat het aantal donateurs steeds achteruit gaat. Hieronder volgen alphabetisch gerangschikt de namen der nog in leven zijnde Nederland sche Zouaven. J. Bakker, Amsterdam; F. Bakker, Groote broek; M. P. J. Bergmans, Rotterdam; H. C. Beuk, Alphen a.d. Rijn; J. A. Boekenholt, Almelo; W. C. de Boer, Amsterdam; P. Brou wer, Alkmaar; H. P. de Bruin. Utrecht; C. A. Coenen, Geertruidenberg; C. Contze, Rotterdam; H. S. A. Douwes, Bussum; G. Floor, Weesp; L. Franken, Rotterdam; M. Frère, Maastricht; A. den Horn, Leimuiden; H. JansenLimkens, Venlo; J. van Kessel, Zwolle; G. Kouwenberg, Princenhage; A. K. Lemmers, Tilburg; H. Leurs, Nijmegen; P. v. d. Linde, Malden; G. Linnebank, Utrecht; J. A. Mansfeld, Nymegen; G. L. Mark horst, Arnhem; W. J. Michalides, Rotterdam; Th. Mooijkind, Hillegom; H. Nïeuwenhof, Zwolle; R. A. Post, Schagen; J. v. d. Reep, Haarlem; C. Romyn, Culemborg; Th. Schoon, Medemblik; N. Slootjes, Leiden; J. Sondaar, Den Haag; L. B. Snoek, Rotterdam; P. N. Ver beek, Rosmalen; H. Verspillen, Breda; F. Villier, Herreveld; J. Wallast, Utrecht; H. J. Wolvenne, Enschede; J. Weiman, Amsterdam; S. L. Zwart, Kuinre. De vóór de verkiezingen blijkbaax overbelaste pont der N.S.B., waar mee schipper Mussert het Neder landsche volk uit den inferno van den demo-liberalen staat naar het aardsch paradijs van zijn dictatuur wilde over halen, is wrak. Na de verkiezingen, toen er groote gaten ruimte vielen tusschen de eens compact op elkaar gedrongen passagiers, kwamen er ook groote gaten in 't vaartuig zelf te voorschijn, welke aan toonden, hoe slecht dit politieke ingeni eurswerk in elkaar zat en hoe weinig watervaardig het was, zelfs voor de bin nenvaart. Uitgestooten elementen der N.S.B. als de heer Wessels hadden daar over al menig suggestief boekje open ge daan, maar de zichtbare rancune van den overboord geworpene wekte niet den zoo zeer begeerden indruk van betrouw baarheid bij het wezenlijk weldenkend publiek. Thans echter loopen de leiders rondom den éénen leider weg of worden gedwongen heen te gaan op een wijze, welke er op schijnt te duiden, dat pont baas Mussert's bindende kracht in een middelpunt vliedende kracht is omgesla gen. Na de duizenden anonieme ratten verlaten nu de bazen het deerlijk geha vende schuitje en het wordt eenzaam, tragisch eenzaam rondom den man, zonder wien Nederland geen toekomst meer heette te bezitten. Merkwaardig is het, dat een partij als de N.S.B. en een man als haar leider steeds minder poli tieke toekomst schijnen te bezitten, naarmate het uitzicht op de toekomst voor ons volk en vaderland er hoopvol ler gaat uitzien. Ds. van Duyl neemt „om zuiver per soonlijke redenen" zijn congé en legt zijn Eerste Kamerlidmaatschap neer en ver zekert den leider blijvende trouw aan leer en beginsel om onmiddellijk daarna deze verzekeringen in den vorm, waarin zij gedaan werden, te betreuren. Binnen vierentwintig uur gaat de oud-burge meester van Hillegom mr. D. Pont even eens heen wegens geschokt vertrouwen in Mussert's leiding en als afscheids groet aan den man en de beweging, voor wie hij de ernstige Bisschoppelijke ver maning trotseerde en zijn burgemees- terscarrière moest prijs geven, maakt hij een dreigend gebaar om te voorkomen, dat over van Duyl's vertrek uit de N.S.B. tendentieuze berichten door de N.S.B. zullen worden gelanceerd. Heeft de N.S.B. niet altijd beweerd, dat zij en zij alleen onkreukbare eerlijkheid en waarheidsliefde in pacht had en dat slechts niet-nationaal-socialisten het vermogen konden hebben om tenden tieuze berichten te produceeren? Jhr. mr. W. v. d. Goes van Naters, voorheen hoofd van den afweer- en persdienst der N.S.B., schijnt per expresse-bestelling te zijn geroyeerd. Wie en wat zal er nog volgen? De wrakke N.S.B.-pont maakt slagzij en uit het spraakwater, waarop zij drijft, stijgt een bedorven lucht op als uit een te weinig gespuide zomergracht. In de heden gehouden vergadering van de Eerste Kamer was aan de orde het ontwerp- aares van Antwoord op de Troonrede, luidende: Mevrouw, 1. De gevoelens van dankbaarheid voor de tot dusver voortschrydende verbetering in het economische leven hier te lande, waaraan door Uwe Majesteit te midden van de Volksvertegen woordiging uiting is gegeven, hebben by de Eerste Kamer der Staten-Generaal weerklank gevonden. 2. Zy heeft van Uwer Majesteits mededee lingen, betreffende den economischen en finan cieelen toestand in Nederlandsch-Indië, Suri name en Curasao met groote belangstelling kennis genomen. 3. Het heeft de volle aandacht der Kamer, dat in zyn algemeen karakter het regeerings- beleid het kenmerk zal dragen van een doel bewust streven naar beveiliging en versteviging van de positief christelyke grondslagen onzer samenleving, met vermyding van toespitsing van tegenstellingen. 4. De voornemens der Regeering, rakende een nadere regeling van het aantal onderwerpen, hebben de volledige aandacht van de Kamer. 5. Van ganscher harte stemt de Kamer in met Uwer Majesteits bede, dat ons allen door den almachtigen God de kracht en de wijsheid ge schonken worden, die Hy alleen geven kan. De heer Van Vessem (N.SB.) kan zich we derom vereenigen met het zenden van een adres, doch niet op zoo formeele wijze. De be zwaren, verleden jaar geopperd, zal spr. niet herhalen. Doch de Troonrede is thans geen ui ting van de Kroon, wel van de ministers, man datarissen der politieke partijen. Slechts de laatste zinsnede is voor spr.'s fractie nu aan leiding, haar stem niet aan het adres te ont houden. De algemeene beraadslagingen worden ge sloten. Het adres wordt z.h.st. ongewyzigd vast gesteld. De vergadering wordt te 11.10 uur gesloten. De manoeuvres van dit jaar in Frankrijk besloten door een groote parade. Boven manoeuvres; de minister van Oorlog, Oorlog, Hore Belisha; de Engelsche Fransche chet van den bij Alengon in Normandië, werden van links: generaal Bering, leider der Daladier; de Engelsche minister van veldmaarschalk Sir Deverpll en de Stal, generaal Gamelin LEIDEN. Cand.-ex. Indisch recht, de heeren D. Coutinko, J. Meyer, A. JVinkelaar en S. A. Thomas, H. M. de Koningin zal zich bij de onthulling van het monument voor dr. J. Th. de Visser op het Bezuidenhout te 's-Gravenhage tegen over de J. P. Coenstraat op 25 dezer des voor middags 11 uur doen vertegenwoordigen door den eersten kamerheer-ceremoniemeester jhr. A G. Sickinghe.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9