de vluchteling VAN CAYENNE^ ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1937 Rijkspersoneel ernstig teleurgesteld Ander standpunt der Regeering inzake de loonen verwacht BESTRIJDING VAN DE WERKLOOSHEID Samenwerking tusschen Regee ring en organisaties „PELLÉAS ET MÉLISANDE" Minister Slotemaker bij de eerste voorstelling NED. UITGEVERSBOND Jaarlijksche vergadering te Den Haag OVERVLOEDIG AANBOD VAN SLACHTVEE Stopzetting vleeschinvoer bepleit MINISTER VAN BUUREN TE GRONINGEN BOULEVARD TE ZANDVOORT WORDT DOORGETROKKEN DE „CLAN ALPINE" VLOT Belangstelling voor onze weermacht Het roode achterlicht Telefoneeren met Zuid-Amerika Ir. De Kok te Kaapstad Audiëntie Auto botst tegen hotelmuur Een der inzittende dames gewond VIER JAAR GEËISCHT Wegens doodslag te Emmererf' scheidenveen HANDELSONDERWIJS Opleidingscursussen in het bisdom Haarlem F. H. BARON VAN DEDEM OVERLEDEN Geen luchtpost meer naar Japan VRUCHTENAUTOMATEN ALS HAZARDSPEL BESCHOUWD Zeven van de negen exploitanten vrijgesproken KATHOLIEKE ILLUSTRATIE 71e jaargang No. 52 Nederlander overboord geslagen STAKING DUURT VOORT Arbeiders willen onmiddellijke loonsverbetering VAN EEN WAGEN GEVALLEN EN OVERREDEN CURSUSSEN EN EXAMENS RIJWIELHERSTELLERS Ernstig gewond bij een aanrijding Kerkelijk leven PLECHTIG AFSCHEID VAN MISSIONARISSEN Aardverschuiving in een tinmijn Twee dooden en zeven gewonden R. K. School voor Maatschappelijk Werk Analyst-examen Examens Bewaarschool- onderwijzeres Stuurlieden-examens Machinisten-examens Wiskunde L.O. UIT DE STAATSCOURANT Defensie Benoeming Onderscheiding j^=DOOR OTTWELL BINNS| „En.... hoe gaat het?" „Ach.... zoo, zoo, mijn jongen is in zijn vlegel- en mijn dochter in de vleugeljaren". De R. K. Centrale van Burgerlijk Overheids personeel kwam Vrijdag in spoedvergadering bijeen ter bespreking van de mededeeling der fegeering in de Millioenennota betreffende de salarissen en loonen van het rijkspersoneel, Met ernstige teleurstelling stelde de ver gadering vast, dat de regeering voorshands geen aanleiding vindt, overeenkomstig een door de R. K. Centrale aan den raad van ministers gericht adres, verhooging van ge noemde salarissen en loonen te bevorderen. Deze teleurstelling kwam ook reeds tot Uiting in inmiddels ontvangen brieven en moties van verschillende afdeelingen. Gelet op de zeer groote offers, welke het rijkspersoneel in de afgeloopen jaren heeft ge bracht, gelet mede op de belangrijke stijging der kosten van het levensonderhoud en den on getwijfeld sterk verbeterden budgetairen toe stand van het rijk, had, naar het oordeel dei- Vergadering, een ander standpunt van de re geering mogen zijn verwacht, te meer nog. om dat verhooging van de salarissen en loonen van het, overheidspersoneel juist in de huidige op gaande conjunctuur ook een bijzonder alge- meene beteekenis heeft, wijl ze de koopkracht bevordert. Naar de meening van deskundiger Wordt hiermee toch tevens een sociaal econo misch belang van de geheele volksgemeenschap gediend Ondanks de houding der regeering werd be sloten de actie onverzwakt voort te zetten. Er is een bespreking op korten termijn aangevraagd met de R. K. Fractie van de Tweede Kamer met-betrekking tot de sala- rispositie van het overheidspersoneel, bij welke gelegenheid tevens ter sprake zal wor den gebracht de interpretatie, die van regee- ringswege wordt gegeven aan art. 126 van de Ambtenarenwet, welke niet in overeen stemming is met de uitspraak van de Twee de Kamer. Eventueel noodig wordende verdere plannen Van actie werden uitgestippeld. In vervolg op een in het begin dezer maand gehouden conferentie van den minister van Sociale Zaken met vertegenwoordigers van werk gevers-, arbeiders- en middenstandsorganisaties over maatregelen, die kunnen strekken tot be strijding van de werkloosheid, is thans aan die organisaties verzocht een vertegenwoordiger in de commissie aan te wijzen. Vertegenwoordigers Van het departement van Sociale Zaken en van de bedrijven, waar het nemen van bepaalde maatregelen mogelijk wordt geacht, zullen even eens in deze commissie zitting nemen. Naar wij vernemen, zal de voorstelling van ..Pelléas et Mélisande" op Dinsdag 28 Sept a.s. in den Stadsschouwburg te Amsterdam, Waarbij voor de eerste maal een volledig Ne- derlandsch ensemble medewerkt, worden bij gewoond door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Prof. Slotemaker de Bruine. Aan de voorstellingen van Debussy's „Pelléas et Mélisande", werken mede de dames Greet Koeman (Mélisande), Truus ter Steege (Gene- Viève), Bop Peelen (Yniold), alsmede de hee ren Frans Vroons (Pelléas), Louis Smitshuysen <Golaud), Johan Lammen (Arkel) en Wim van Santé (un medecin). Voorts wordt medewerking verleend door het Concertgebouworkest en het koor der Wagner- Vereeniging. De muzikale instudeering en mise en scène zün van Johannes den Hertog, de decors en costuums van André Boll. In de in het Haagsche gemeentemuseum te Den Haag gehouden vergadering van den Ne- derlandschen Uitgeversbond onder voorzitter schap van den heer I. Noothoven van Goor, Werden gekozen als bestuurslid in de vacature I- Noothoven van Goor de heer J. L. van Tricht <Van Loghum Slaterus' Uitg.-Mü. te Arnhem). Aangenomen werden de candidaat-leden Paul «rand (N. V. Paul Brand's Uitgeversbedrijf) te Hilversum en E. Lefebvre (H. D. Tjeenk Willink ®h Zoon's Uitg. Mij. N.V.) te Haarlem. Als penningmeester werd wederom aangewe- ®en de heer G. Naeff. Langdurig werd van gedachten gewisseld naar aanleiding van een rapport, uitgebracht door de commissie tot het bestudeeren van de kwes tie der prijsvragen. Verder werden nog verschillende zaken van huishoudelijken aard behandeld. Het bestuur van de Ned. Vereeniging van Veeweiders en -mesters heeft een telegram aan den minister van Economische Zaken gezon den, waarin wordt gezegd, dat wegens het heer- schende mond- en klauwzeer slachtvee uit angst wordt opgeruimd. Bij overvloedig aanbod op de markten zijn de prijzen daardoor abnormaal gedaald. Het be stuur verzoekt den minister ter tegemoetkoming onmiddellijke stopzetting van den invoer van Deensch vleesch. Vrijdag en vandaag brengt de minister van Waterstaat, mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, vergezeld van dr. ir. L. R. Wentholt, hoofdinge nieur-directeur van den Rijkswaterstaat en hoofd van den dienst der Wegenverbetering, een bezoek aan de provincie Groningen. Vrijdag bezocht de minister eenige punten in het veenkoloniale gebied, zulks in verband met de verbetering van kanalen in de veenkoloniën. Voorts bracht hij een bezoek aan het havenbe drijf te Delfzijl. Heden zal hij de restauratie van den Martini toren te Groningen in oogenschouw nemen. Voorts wordt een bezoek gebracht aan het vliegveld Eelde. Verder zal Zijne Excellentie zich op de hoogte stellen van de voorbereiding van- het wegenplan in de provincie Groningen. Donderdag is voor den verbouw van het Hotel d'Orange te Zandvoort definitief de bouwver gunning verleend. Dit was voor de Zandvoortsche arbeiders een blijde dag. Er zijn reeds 45 werklieden te werk gesteld, terwijl dit getal binnenkort tot boven de 100 zal worden opgevoerd. De gemeente Zandvoort wil thaps het hare bijdragen, om den onhoudbaren verkeerstoe- stand der verbinding tusschen Noord- en Zuid- Boulevard op afdoende wijze te saneeren. Hier toe is een plan in behandeling tot doortrekking van den boulevard aan de zeezijde, langs Groot Badhuis, Café Mustert, Muluru en Hotel d'Orange. Het is verheugend, dat het plan tot verbou wing van het hotel d'Orange tevens den stoot heeft gegeven tot deze belangrijke en door ieder als noodzakelijk gevoelde verkeersverbetering. Het Engelsche s.s. Clan Alpine, dat bij Ter- neuzen omhooggevaren was, is Vrijdagmiddag te vier uur met behulp van tien sleepbooten vlot getrokken. Het schip, dat oogenschijnlük geen schade heeft bekomen, heeft de reis naar Ant werpen voortgezet. Het Genootschap voor Militaire Traditie en Uniformkunde, secretariaat Lange Voorhout 7, 's Gravenhage, wil in samenwerking met de Kon. Ned. Ver. „Ons Leger" een actie op touw zetten ten einde de verschillende korpsen ge schenken in den vorm van paradetrommen, klaroenen, klaroenvaantjes enz. door de burge rij van garnizoensplaatsen en door de bevol king van provincie of streek, waaruit de korp sen hunne dienstplichtigen trekken, te doen aanbieden. Het Genootschap denkt hierbij voornamelijk aan de regimenten infanterie. Alle mogelijke inlichtingen zijn aan het se cretariaat te bekomen. Blijkens mededeeling in de Staatscourant heeft de minister van Waterstaat reeds twee soorten rijwielachterlichten, die aan deeischen van de K.E.M.A. voldoen, goedgekeurd. Het zijn twee achterlichten van Philips, type A en AC, waarop dus het woord Rijkskeur vermeld zal staan. Het goedkoope tarief voor telefoongesprekken met Zuid-Amerika op Zaterdag is wederom ver laagd. De directeur-generaal van de „Koninklijke", ir. j. E. F. de Kok, is, vergezeld van den heer Schmidt Crans, Vrijdag te Kaapstad aange komen. De beide vliegeniers verkeeren in uit stekende conditie. De eerstvolgende audiëntie, te houden door den minister van Defensie, is bepaald op Vrij dag 1 October a.s. Vrijdagavond te ruim zes uur is een auto, bestuurd door mevr. Van der H., uit Middel burg, op den hoek van de Wilhelminastraat en de Voorstad te Goes, doordat de wagen ge raakt werd door een van links komenden auto, het trottoir opgereden en gebotst tegen den muur van het hotel „Nieuw Goes", waarin een gat werd geslagen. Een heer, die zich juist op die plaats in het hotel bevond, kreeg schram men aan de beenen. De auto werd zeer ernstig gehavend. Van de inzittenden bekwam mevr. Van der H. slechts lichte verwondingen, maar een andere dame, mevr. W., eveneens uit Mid delburg, kreeg een hoofdwonde en een gespleten bovenlip. Na ter plaatse te zijn verbonden, hebben de dames met een anderen auto de reis naar haar woonplaats voortgezet. De auto, waarmede de verongelukte wagen in aanraking was gekomen, is doorgereden. Voor de rechtbank te Assen heeft terecht ge staan T. S. uit Emmererfscheidenveen wegens doodslag op L. V., gepleegd op 27 Juli al daar. Met een aan een stok bevestigd mes, een zgn, karmes, had de verdachte het slachtoffer na een twist in het veen in de borst geslagen, waardoor L. kort daarna overleed. Subsidiair was hem mishandeling met doo- delijken afloop ten laste gelegd. Uit het verhoor van de getuigen bleek, dat er tusschen beide mannen een verschil van mee ning was ontstaan, waarbij V. den eersten slag toediende met een schop. Verdachte had terug geslagen, waarna zij samen in een veenput wa ren gevallen. Een getuige a decharge verklaarde, dat V. hem veertien dagen tevoren had gezegd, dat hij S. zou doodtrappen. De verhouding tusschen beide mannen was zeer slecht. De verdachte verklaarde uit zelfverdediging te hebben gehandeld. De officier van justitie achtte den doodslag bewezen en wilde bij zijn strafmaat rekening houden met het feit, dat de oorzaak van den twist geheel was te zoeken bij het slachtoffer en daarom eischte hy tenslotte vier jaar gevan genisstraf. De verdediger, mr. Lint uit Emmen, pleitte vrijspraak op grond van noodweer, subsidiair een zeer lichte straf. Uitspraak over veertien dagen. Men schrijft ons: De actie der laatste maanden om zoo goed en vlug mogelijk te voorzien in de behoefte aan degelijke opleidingscursussen voor het mid denstandsdiploma algemeene handelskennis, vereischt in verband met de vestigingswet klein bedrijf, is met een prachtig resultaat bekroond. Alleen in het bisdom Haarlem zijn thans reeds opgericht of omgevormd 33 cursussen, ge heel ingesteld op de leerstof, welke voor bo vengenoemd diploma moet worden gekend. Het meerendeel van deze cursussen is reeds met het onderwijs aangevangen. De andere beginnen uiterlijk binnen enkele weken. Deze handelsavondscholen, welke alle door leerlingen uit meerdere omliggende afdeelingen worden bezocht, zijn over het bisdom als volgt verdeeld 3 in Westfriesland (Hoorn, Hoogkarspel, en Spierdijk), 5 in Noord-Hollands Noorderkwar tier (Alkmaar, Schagen, Den Helder, Warmen- huizen en Noord-Scharwoude), 3 in de Kenne- mer- en Zaanstreek (Beverwijk, Krommenie en Zaandam), 2 in het district Purmerend (Pur- merend en Volendam), 2 in Amstelland (beide te Amsterdam), 2 in de bollenstreek (Lisse en Noord wijk), 2 in het district Alphen aan den Rijn (Alphen en Roelof arendsveen), 3 in het district Gouda (Gouda, Boskoop en Woerden), 1 in het Westland (Poeldijk), en 2 in Zeeland (MiddelburgVlissingen en 's Heerenhoek), voorts een school in Delft, Den Haag, Haar lem, Leiden, Rotterdam, Schiedam, Voorburg en Wassenaar. Terwijl de gep. schout bij nacht F. H. baron van Dedem, uit 's Gravenhage, die op zijn ver blijf te Dalfsen vertoefde, zich Vrijdagochtend naar Rheebruggen (gem. Ruinen) begaf om de door hem aan te koopen landerijen te bezich tigen, is hij bij aankomst aldaar plotseling over leden. Van 1916 af tot zijn pensionr.eering is hij in specteur van den marine-torpedodienst geweest. De thans ontslapene was ridder in de orde van Oranje-Nassau en drager van de eere-tee- kenen voor belangrijke krijgsverrichtingen in Atjeh, het Lombok-kruis en van eenige buiten- landsche onderscheidingen. De verzending van luchtpost naar Japan is gestaakt, daar de doorzending met de Chineesche luchtlijnen niet meer verzekerd is. Vrijdag heeft de rechtbank te Zutphen uit spraak gedaan in de strafzaken tegen een win kelierster en acht caféhouders, uit de omgeving van Zutphen, die gelegenheid zouden hebben gegeven tot hazardspel, door er in hun winkel of café een zgn. „vruchtenautomaat" op na te houden. Deze automaten, welke veel overeen komst hebben met kasregisters, worden, na het inwerpen van een penning, door middel van hefboomen in beweging gebracht. Pijlsnel draaien deze enkele strooken. waarop vruch ten-figuren zijn aangebracht, rond. Bij een ze keren stapd van deze figuurtjes heeft de spe ler recht óp een bepaald aantal penningen, dat voor consumpties kan worden ingewisseld. De officier van justitie, mr. W. J. H. Stam, die dit automatenspel als hazardspel beschouw de, had tegen elk der verdachten 10 boete, subs, tien 'dagen hechtenis en verbeurdverkla ring van de in beslag genomen apparaten ge- eischt. De rechtbank heeft thans zeven van de ver dachten vrij gesproken. Ten aanzien van de caféhouders F. H. te Twello en D. J. R. te Voorst bepaalde zij het vonnis conform den eisch. Het blijkt, dat een jaargang ook wel drie en vytig wekelijksche afleveringen kan tellen, want de K. I. is met dit nieuwste nummer nog niet aan het einde van de rij. Toch worden er reeds beloften gedaan voor den volgenden jaar gang en daar man en paard worden genoemd, mag men over de vervulling van die beloften ge rust zijn. Veel belangrijks zien we aangekondigd en er is een lang en goed verleden om de over tuiging te vestigen, dat het in uitzicht gestelde ook op peil zal staan. Intusschen ligt hier weer een nummer voor ons, dat zoowel door zijn rijken inhoud als door zijn bekoorlijken vorm uitstekend voldoet. Onmiddellijk wordt het oog getrokken door een mooie kleurenreproductie: Namiddagrust, naar een schilderij van E. Everbag. En dan slaan we als van ouds de geïllustreerde artikelen op. De Club der Riksjakoelies in Sjanghai is een aardige reportage van een stukje sociaal leven. Drie sterk uiteenloopende gevallen worden kort en frisch behandeld: Bij de Zwarte Lieve Vrouw van Czenstochova, de verdwijnende verkeers agent en Trouwen in Catalonië. Van langeren adem, maar verre van vervelend, is een artikel van Fred. Thomas over den eersten schooldag, waarbij een bekwaam fotograaf kostelijke plaatjes maakte. Van geheel anderen aard is de pittige beschouwing over Schuschnigg's ge trouwen, die weer eens iets interessants van Oostenrijk laat zien. Henri de Greeve kapittelt met St. Paulus zekere echtgenooten, St. Michiel wordt herdacht, het weer becritiseerd, een film besproken, de sport van de week vertoond, en bij dit alles is er menige fotoreeks van het actueele nieuws. In de vrouwenrubriek worden najaarsklanken gehoord en behalve aan het spelende kind en een merkwaardigen hond wordt aan de maag volop recht gedaan. Menig man profiteert van deze dames-wijsheid in de K. I.! J. Feitsma maakt zijn pelgrimstocht naar het Heilige Land ten einde en slaakt enkele hait- grondige ontboezemingen, die het lezen waard zijn. Verder treden er weer verschillende ver tellers op: Salam Petoio met De zaak Oemirah, een Javaansche Hefdestragedie; Domljn Keiler met Een klipper vergaat; J. Amstief met een ver haal uit den Spaanschen burgeroorlog: De vijand, en Herman Moerkerk met een verluchte schets: De sollicitant. De roman Giftgas is tot het einde toe vol spannende gebeurtenissen. De Narrenkap valt op door zijn frisschen humor, zijn aardige vertellingen en zijn dege lijke rubrieken voor verzamelaars en spelers. Een pittig blad! En Okki toont zich weer een echte vriend van het jonge volkje. LONDEN, 24 Sept. (A.N.P.). Bij de Minster Steamship Company is bericht binnengekomen, dat de vierde machinist van het aan deze maat schappij behoorende Britsche s.s. „Orminster" de Nederlander Beer, overboord is geslagen. Hoe wel nog twee uur naar den drenkeling is ge zocht, heeft dit geen resultaat opgeleverd. De „Orminster" was op weg van Rotterdam naar ïstanboel. Beer was ten paar dagen gele den aangemonsterd. Vrijdagmorgen is een conferentie gehouden tusschen de directie van de scheepswerf „De Nieuwe Maas" te Vlaardingen en de besturen van de samenwerkende organisaties. De bespreking heeft tot resultaat gehad, dat de directie de toezegging heeft gedaan, een col lectief arbeidscontract te willen afsluiten, op basis van de door de organisaties verlangde loonen, evenwel niet vóór half October, zoodat dus thans het werk nog tegen de oude loon- basis zou moeten worden hervat. Na een Vrijdagmiddag gehouden vergadering met de stakers is echter met groote meerder heid van stemmen besloten, op dit aanbod niet in te gaan. doch het werk eerst te hervatten wanneer de directie onmiddellijk de nieuwe loonregeling zal toepassen. Enkele ijzerwerkers, die Donderdag klinkwerk hadden aangenomen, hebben dit op aandringen van de organisaties Vrijdagmorgen geweigerd en zijn met hun eigen werk voortgegaan. De staking bevat dus momenteel 35 a 40 per sonen. Toen de landbouwersknecht J. de B. te St. Oedenrode van een met melkbussen zwaar be laden wagen wilde springen, gleed hij uit en kwam onder den wagen terecht, met het ge volg, dat de wielen hem over het lichaam gin gen. Met ernstige inwendige kwetsuren werd hij opgenomen en in levensgevaarlijken toestand naar het St. Oda-gesticht ter plaatse vervoerd. De Neutrale Bond van Rijwielhandelaren in Nederland en de R. K. Bond van Rijwielhan delaren hebben een verzoek bij het betrokken Departement ingediend tot invoering van vesti- gingseischen voor den rijwiel-kleinhandel. Inlichtingen omtrent cursussen voor het ver krijgen van een vakdiploma worden verstrekt door de heeren P. W. Wels, Surinameplein 13 h., Amsterdam, secr. van de B. R. H. N. en J. Schoenmakers, Lange Nieuwstraat 119, Tilburg, secr. van den R. K. Bond, alsmede door de plaatselijke besturen der beide organisaties. Vrijdag is de metselaar S. P. te St. Oedenrode, toen hij zich per motorrijwiel naar" zijn werk begaf, in volle vaart tegen een autobus gebotst, die uit een garage den weg wilde oprijden. P. werd met kracht tegen het wegdek geslingerd, waar hij zwaar gewond en bewusteloos bleef liggen. Het slachtoffer werd naar het St. Oda- gesticht vervoerd, waar bleek, dat de man be halve een ernstige hoofdwonde, zware inwendige kneuzingen en een beenfractuur had bekomen. Zijn toestand is zoo ernstig, dat voor zijn leven wordt gevreesd. Vrijdag had in de kerk van de Doddendaal te Nijmegen na de plechtige H. Mis, welke werd opgedragen door een der vertrekkende paters, het afscheid plaats van drie Minderbroeders missionarissen voor Nieuw-Guinea en acht Min derbroeders-missionarissen voor Brazilië. Onder de H. Mis werd de afscheidspredikatie uitgesproken door den pastoor der parochie, den zeereerw. pater Placidus Frankenmolen O.F.M Na van de vele aanwezige medebroeders den vredesgroet ontvangen te hebben, aanvaardden deze missionarissen in den voor de kerk gereed- staanden autobus aanstonds de reis. Als missionaris vertrokken naar Brazilië: P. Seraphinus Lunter, uit Bolsward; P. Paulus Stein uit Grave; P. Adjutus v. Sambeek uit Veldhoven; Fr. Gallus Burger uit Roermond; Fr. Carolinus Zevenhoven uit Horst; Fr. Edmar Polman uit Weurt; Fr. Modest us v. Gastel uit Schagen en Fr. Virgilius Noordeloos uit Groote broek. Naar Nieuw-Guinea vertrokken P. Jucundinus Frankenmolen uit Amsterdam; P. Adelphus v. Leeuwen uit 's Gravenhage en P. -Auxilius Gui- kers uit Amersfoort. Het laatste H. Misoffer op vaderlandschen bo dem werd opgedragen door pater Juc. Franken molen met assistentie van pater A. Guikers als diaken en pater A. v. Leeuwen als subdiaken. PANGKALPINANG, 24 Sept. (Aneta). Bij een aardschuiving in de tinmijn 22, sectie Belinjoe, zijn twee Chineesche mijnarbeiders gedood en zeven arbeiders gewond. De materieele schade is echter gering. SITTARD. Voor het op 22 en 23 Sept. gehou den examen ter behaling van de aanteekening Wijkverpleging, slaagden de dames: F. van Groenendael, Maastricht; M. Hoenselaars, Hees bij Nijmegen; E. Hilckman, Nijmegen; M Lebens, Bom; R.. Ritzen (Zr. Léon), Sittard; B Neujean, Amsterdam; A. Holtkamp (Zr. M. Osanna), Lutterade; L. Heijmans (Zr. VictoirC1 en S. Leenes (Zr. Pius), Maastricht. In het gebouw van den Keuringsdienst voor Waren te Alkmaar is van 13 tot en met 21 Sep tember afgenomen het examen ter verkrijging van het diploma van analyst, uitgaande van de Ned. Chemische Vereeniging. Geslaagd zijn: mej. G. A. Bal, Amsterdam; J. Bleeker, Groningen; mej. H. L. de Bruin, Rotterdam; W. J. v. d. Burg, Utrecht; A C. Kal, Vlaardingen; mej. A. A. Kruimink, Rotter dam; H. Nieuwenhuis, Hilversum; mej. M. B. van Puffelen, Enschede; M. Spronk, Zutphen en W. J. Burgersdijk, Den Haag. Afgewezen werden vier candidaten. UTRECHT. Geslaagd: C. Kamper, C. G. Schilder, G. G. Verhoef, G. A. M. Zwerink, Amersfoort; P. M. C. v. Niekerk, Aerdenhout; M. W. Schmidt, Bussum. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor stuurman kleine stoomvaart A. Maas en L. Schothorst. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma B: H. C. Boelhouwers te Rotterdam. Voor het theo retisch gedeelte van diploma B: G. Bravenboer te Nieuwesluis en C. van Noort te Rotterdam. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd: de heeren A. R. Kuiper te Amsterdam, J. M. Mallee te 's-Gra- venhage en J. Norde te Ruurlo. By het Kon. Nederlandsch-Indisch leger zijn benoemd tot generaal-majoor bij het wapen der artillerie de kolonel, inspecteur van dat wapen, H. ter Poorten; bij het wapen der genie de kolonel, inspecteur van dat wapen, G. J. F Statius Muller. De heer L. J. Fledderus is met 1 October 1937 benoemd tot adjunct-commies bij het depar tement van Buitenlandsche Zaken in vasten dienst. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau H. L. Boas, secretaris van de Vereeniging voor den koffiehandel, te Amsterdam. Mimi sidderde. Maar een moment later klonk e stem van de vrouw weer kalm en dwingend: Steek dat mes weg, idioot! Ben je nog een **ein kindje, dat je niet eens...." „Wel vervloekt „Doe het weg, ofik verzeker je, dat ik zal ^bieten." Het meisje boog zich voorover en trachtte een Uk te werpen in de tent van de anderen. Ze *r°mp ineen van afschuw bij het zien van het geen zich daar afspeelde. Philibert stond met ^trokken mes en staarde wild van woede naar edro, die aan den anderen kant van den koffer jond, welke voor tafel had gediend. Met haar 'leboog op den koffer en haar pistool gericht op et hart van Philibert zat de vrouw. Haar ge- cht stond hard, en haar oogen bleven zondet nippen gericht op den man, dien zij met haai evoiver bedreigde. Zij scheen zoo koud als ijs, U uit de houding van Philibert bleek, dat hij lst, dat ze haar bedreiging ten uitvoer zou rengen. Hij stond besluiteloos te kijken, schel end op den man, die zijn woede opgewekt had, £aar durfde zich niet te bewegen. Adèle lachte Nachtelijk. „Wat zijn jullie mannen toch idioten. Over een kleinigheid als een spelletje kaart maak je al ruzie." Met haar vrije hand graaide ze de kaarten bijeen, intusschen vervolgend: „Ik zal deze kaar ten onder mijn berusting houden, tot ons werk hier is afgeloopen. Denk je, dat Le Coq het goed vindt, als we elkaar kalm den nek gaan zitten afsnijden. We hebben dat dwaze kind van De Faramond te bewaken en zij beteekent een mas sa geld, dat wij onder elkaar kunnen verdeelen." „Als die idioot van een kerel tenminste wil be talen!" viel de derde man in, die André bleek te heeten. „Wees daar maar gerust op! Zij is zijn liefste bezit en Le Coq heeft de zaak zoo handig in elkaar gezet, dat de dwaas geen verdenking kan koesteren tegen ons. Hij is in de vaste overtui ging, dat die Jules, dien hy geiyk met dien En- gelschman verraden heeft, Mimi ontvoerd heeft uit wraak voor zijn gemeenen streek, en hy is gek van angst voor hetgeen er met haar kan ge beuren. Als dus die advertentie onder den naam Jules onder zün oogen komt, met het geëischte bedrag en de manier van betalen, zal hy er op aanvliegen als „Als een vrek, die nog liever dood zou gaan dan betalen!" lachte André. „Zoo is Henri De Faramond. Ik heb nooit veel vertrouwen gehad in dit plannetje van Le Coq." De vrouw wendde zich tot hem. „Wel, als het mislukt, verliezen we er nog niets bij. Hier in dit vervloekte bosch zün we niet erg op ons ge mak, dat geef ik toe. Maar zouden we ons dan veiliger kunnen voelen in Cayenne, waar de po litie reeds een beetje te veel aandacht aan ons doen en laten begon te schenken? We zyn er niet erg gezien en er was geen cent meer in kas. Er viel ook geen enkel karwütje meer op te knappen...." „Behalve dan toch dat voor het meisje en voor dien ryken Amerikaan", viel een der an deren haar in de rede. „Dat mislukte, toen die Engelschman den zelfden nacht zonder onze hulp wist uit te bre ken." Mimi De Faramond schrok by het hooren van deze woorden op. Dat was goed nieuws, zy had nog niets van de ontvluchting van Dudley Langdon vernomen en zelfs in haar eigen ellendigen toestand voelde zü groote vreugde bij het hooren van deze tijding. Gretig luisterde ze toe, in de hoop nog meer te ver nemen. „Vervloekt, ja!" hoorde zy Philibert schreeu wen. „Dat was een strop. Die Amerikaan was millionnair, hy zou goed betaald hebben. En dan nog hét geld van die kleine van De Fa ramond! En nu „De Amerikaan heeft gezegd, dat hy toch nog zal betalen, Indien we zyn vriend weten te vinden." „Maar waar hangt die Langdon dan ergens uit?" informeerde Pedro. „Zot, hoe kan ik dat weten? Ergens in het woud, als een opgejaagd dier. Als we hem hier ergens konden vinden, zou het geld van ons zyn; jullie deden verstandiger met de bosschen te doorzoeken inplaats van hier elkaar met messen te zitten steken, en dat om een onnoo- zel spelletje kaart." „In dezen regen?" vroeg André lachend. „We zouden verdrinken als ratten!" „Het zal toch wel niet altyd blüven rege nen", weerlegde de vrouw. „Als het ophoudt, kun je best eens gaan zoeken. Het is heel goed mogelijk, dat hy dezen kant uitkomt. Het staat vast, dat hy het bosch is binnengetrokken, en dus zal hy zeker de rivier opzoeken, welke immers den eenigen begaanbaren weg vormt in deze streek. Als twee van jullie op zoek gin gen, en een bleef er by my achter, om het meisje te bewaken „Philibert, natuurlyk, nietwaar?" Het was André, die deze woorden er met een veelbeteekenend lachje tusschen wierp. „Hy is zoo'n groot bewonderaar van de kleine made moiselle!" Mimi De Faramond rilde van angst. Philibert was de laatste van het gemeene trio, dien zy als eenigen bewaker zou durven vertrouwen. Voortdurend had hy haar reeds een hinderlyke aandacht geschonken en André's ruwe grap vermeerderde haar vrees voor den kerel nog meer. Vol angst luisterde zy naar de volgende woorden, welke haar een weinig geruststelden. „Ik zal Philibert in toom houden," sprak de vrouw scherp. „Jij?" weer klonk een ruwe lach. „Die is goed, verdraaid goed, Adèle! We weten allemaal veel te goed, dat Henri de Faramond nu niet direct een lieveling van je is. Je mocht de ver leiding eens in je voelen opkomen, hem te tref fen door zyn dochter; zooals trouwens al eens gebeurd is, toen je haar dit koopje leverde. Want jy hebt Le Coq tot dit avontuur over gehaald." „En wat zou dat dan nog?" Haar stem trilde van hartstocht. „Je weet niet, welke reden ik heb voor mün haat, André. En het gaat je ook geen steek aan." „Alleen is er op het oogenblik nog geen spra ke van, dat hy zal betalen," onderbrak Pedro. „Le Coq zou ons bericht zenden, maar wij heb ben nog niets vernomen. Als we dien Engelsch man kunnen vinden, zal die gekke Amerikaan ons ruimschoots voor onze moeite beloonen; dus wat my betreft, als de regen opgehouden is, zal ik met plezier op weg gaan. Van dat geld zyn we tenminste zeker, als we hem vin den, wat inderdaad lang niet onmogelijk is. Op het oogenblik zal hy hard genoeg om hulp verlegen zitten, als hy tenminste ontkomen is aan de slangen en jaguars. Zooals je zegt, hy zal zeker de rivier opzoeken, maar in geen ge val te dicht in de buurt van Cayenne, waar de halve politiemacht naar hem aan het zoe ken is." Hy hield een oogenblik op en haalde na een oogenblik zoeken een stuk potlood uit zyn zak, waarmee hy op den deksel van den koffer snel eenige lynen teekende. „Dit is hier de kust, en hier", hy zette 'n kruis op de aan gewezen plaats, „op deze plek kwam hij aan wal. Hier loopt de rivier en wy zitten op deze plaats. Het is een onmogelijkheid, dat hij de groote rivier op dit oogenblik reeds bereikt heeft Als twee van ons de kano meenamen en tot de stroomversnelling opwaarts gingen, en dan langs den linkeroever langzaam naar beneden zakten, zou het heel goed kunnen ge beuren, dat zy hem ergens opvingen; en aan gezien wy zijn vrienden zyn, zullen wy hem gemakkelyk kunnen overhalen met ons mee te gaan. Waar of niet?" „Het is lang niet onmogeiyk," meende André en er klonk een hoopvolle opwinding in zijn stem. „Het is vrijwel zeker vriendje, namelijk al tijd onder voorwaarde, dat hy aan de slangen beten heeft kunnen ontsnappen." „Ik ga met je mee Pedro," zei André tenslotte. „Ik geloof zeker, dat we hem zullen vinden." En met een lachje voegde hy er even later aan toe: „En Philibert kan zijn hopelooze liefde voor Mimi uitzingen, terwijl Adèle voor waakhond speelt. Zoo gauw het opgehouden is met rege nen, vertrekken we." Plotseling verscheen hy in de opening van de tent, blijkbaar met de bedoeling te zien, hoe het er buiten uitzag, en ontdekte het meisje, dat luisterend by haar eigen tent stond, ter wijl een groote angst uit haar oogen straalde. Kyk, kijk," lachte hij spottend, ons kleintje staat ons af te luisteren! Maar wat komt het er ook op aan; de Engelschman is voor ons de hoofdzaak. En Philibert...." Rood van schaamte trok Mimi de Faramond zich terug in haar tent, waar zy haar gezicht wanhopig in haar handen verborg. Ze wist nu, dat ze zich niet vergist had. Philibert's atten ties waren ook aan zyn makkers opgevallen, en gaf hun veel stof tot lage grappen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 3