Het bombardement van Tientsin. De verdwijning van generaal Miller. 1 1 Brabantia heeft blijkbaar weer groote plannen Feijenoord krijgt de kans om zich te herstellen j Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen ift m éÈÊÈ^^SÈ. 00K H.B.C. IS HET NOG NIET VERLEERD TWEEDE ZEGE VAN AJAX IN HET VERSCHIET ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1937 iiiimiifmnnmHiiniiniiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimniiiiiiiniiniiTniiitiiiniiiiiiii Met den aanleg der nieuwe betonnen startbanen op het oude Schipholterrein hoopt men op 15 October a.s. gereed te zijn. De werkzaamheden op het vliegveld VAN HET KATHOLIEKE KAMP Plaatselijke ontmoetingen in Enschede en Amsterdam Het eerste optreden van Volendam ALLEEN DEZE VLUCHTHEUVELS SCHAKEN Revanchematch om het wereldkampioenschap De a.s. strijd tusschen Euwe en Aljechin K.N.V.B. Interessante strijd te Schiedam tusschen Hermes D.V.S. en Haarlem Hoe wordt de situatie in het Oosten? FOTOREPORTAGE iuiiiiiiiiiitiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiuiS Een brandweerman bewondert een gas-iantaarn uit de vorige eeuw op de tentoonstelling .100 jaar gas", welke in het gemeentelijk concertgebouw te Haarlem geopend is ter herdenking van het feit, dat Haarlem 100 jaar ge leden voor het eerst gas als straat verlichting kreeg Chineesche vluchtelingen passeeren de ruïnes van gebouwen in een der hoofdstraten van Tientsin na een Japansch luchtbombarde ment De nieuwe brug over de Kostverloren- kade te Am- terdam is Vrij dag officieel voor het ver keer openge steld De kwestie der Spaansche onderzeeërs C 2 en C 4 Troncoso, een der hoofdfiguren uit deze geruchtmakende zaak, wordt van Bordeaux naar Brest overgebracht voor het onderzoek ter plaatse De geheimzinnige verdwijning van generaal Miller te Parijs. De rechter van instructie doet mededeelingen aan de journalisten Op de verschillende fronten zijn de eerste schermutselingen al gevoerd. Hier en daar heb ben zij zelfs verrassende resultaten opgeleverd die er op zouden kunnen wijzen, dat bepaalde clubs dit seizoen groote plannen hebben. Toch is het practisch nog niet mogelijk aan de hand van de op den eersten competitiedag ge boekte uitslagen reeds gevolgtrekkingen te gaan maken. Bovendien zijn alle clubs nog niet in het veld geweest, zoodat voorloopig nog in meer dan een opzicht afwachten geboden is. Dit neemt niet weg, dat het voor morgen vastgestelde programma zeer interessant is en men kan er van verzekerd zijn, dat er in heel wat gevallen felle strijd zal worden geleverd om zich in het bezit te stellen van de be geerde punten. In Zuid I is Kimbria tegen V.V.H. wel eenigs- zins beneden de verwachtingen gebleven, maar de Maastrichtenaren krijgen nu tegen Kerkrade de gelegenheid te toonen, dat hun goede spel in het Zilveren Bal-toumooi niet aan toevallige omstandigheden te wijten was. Twee oude rivalen, Valkenburg en R.K.V.V.L., zullen elkander op het terrein van eerstgenoem de club ontmoeten, waarbij de Maastrichtenaren nu kunnen laten zien of zij inderdaad ernstige plannen hebben om hun titel een jaar te ver lengen. Zoo eenvoudig zal dit echter niet zijn in deze afdeeling, - waarin het krachtsverschil tusschen de leidende ploegen altijd zoo gering is. Hoe zal R.K.N.A.C., dat morgen bij de Sit- tardsche Boys op bezoek komt, zich b.v. houden? R.K.O.N.S. is uitstekend gestart en met belang stelling wordt thans afgewacht of de Schaes- bergers hun goeden vorm door een succes tegen Laura zullen kunnen bevestigen. Brabantia heeft in Zuid II direct laten zien, dat de Eindhovensche club dit jaar weer terdege meetelt. Toch zal het voor de roodwitten nog niet zoo gemakkelijk zijn om het tegen Schijndei te kunnen bolwerken. Mulo heeft zijn aanhang reeds 'n teleurstelling bezorgd en als de Hel- monsche club niet oppast, volgt er morgen een nieuwe, want Dongen is in eigefi huis een ge vaarlijke tegenstander. Twee clubs, die beide in hun eerste wedstrijden hebben gezegevierd met cijfers, welke aan duidelijkheid mets te wenschen overlieten, nJ. Venlosche Boys en Wilhelmina, moeten thans eikaars krachten meten en het is een open vraag, in wiens voor deel de schaal nu zal overslaan. Of blijft de belans in evenwicht? S.V.B. heeft Zondag jJ. een zwakken indruk gemaakt en het zal voor de club uit Blerick, welke nu den nieuwen eer- ste-klasser Eendracht ontvangt, zaak zijn om zich terdege in te spannen, als zij niet opnieuw beide punten wil afstaan. Kolping, de club, welke in het Mulo-tournooi zegevierde, heeft de competitie ingezet met een overwinning, die niet erg overtuigend was en de Helmondsche club zal er goed aan doen morgen tegen Best Vooruit op feilen tegenstand te rekenen, als zij tenminste voorloopig een goede positie wil blij ven innemen. In het Oosten kan men in Enschede reeds voor de tweede maal van een derby genieten Thans zullen Vosta en Emos elkander bekam pen in een open strijd, waarbij de buit voor beide partijen de eerste is, want beide clubs hebben in hun eersten wedstrijd een nederlaag geleden. Altior is nog niet in het veld geweest, maar als de Deventer club niet al te slecht overzomerd heeft, behoort een succes tegen het zeer zwak gestarte V.D.Z. zeker niet tot de onmogelijk heden. Quick heeft ongetwijfeld geen gemak- kelijken tegenstander aan Vogido, maar toch lijkt ons de kans, dat de punten in Oldenzaa! blijven, niet onwaarschijnlijk. Na het uitste kende resultaat, dat Huihuizen Zondag JJ. boek te, zijn wij zeer benieuwd naar het tweede op treden der nieuwe eerste klassers, die thans de Lobitsche Boys ontmoeten. Laatstgenoemden kunnen zich in ieder geval op een zwaren wed strijd voorbereiden. De plaatselijke ontmoeting in de hoofdstad tusschen De Meer en Wilskracht belooft een in teressante strijd te worden. De blauwhemden hebben het er in hun eersten wedstrijd niet slecht afgebracht, maar ook De Meer heeft den laatsten tijd van zich doen spreken door het fraaie succes in het R.K.A.V.-tournooi. Wie van deze twee clubs op het oogenblik het sterkst is, is een vraag, welke wij niet zouden durven beantwoorden. G.V.O. zal thans in IJselstein zijn geluk moeten beproeven tegen V.V.IJ., dat zich op heftigen tegenstand van de zijde der nieuwe eerste klassers kan voorbereiden. Het eerste resultaat van G.V.O. was niet onverdien stelijk en de club uit Krommenie heeft den vuurdoop goed doorstaan. Wie weet, of zij mor gen geen volledig succes kan boeken? E.M.M. komt in zijn tweeden wedstrijd voor een moei lijke opgave te staan en het zou ons werkelijk verwonderen als de Hilversummers na hun matig spel tegen Wilskracht thans tegen V.V.A. succes zouden weten te boeken. Wij vermoeden, dat de punten wel mee naar Amsterdam zullen gaan, al is een verrassing natuurlijk niet uit gesloten. Gaat Volendam dit jaar weer een groote rol spelen? Op het oogenblik is dit nog heel moei lijk te zeggen, maar allicht geeft het resultaat van den morgen tegen H.M.S. te spelen wed strijd eenige aanwijzingen. H.B.C. heeft in West II al laten zien, dat men met de Heemsteedsche club ook dit seizoen weer ernstig rekening zal moeten houden en Alleen vluchtheuvels met groen lichtgevende verkeers- zuilen mogen door motor* qroen rijtuigbestuurders links of rechts worden voorbijgere den; alle andere altijd ter rechterzijde. (De overige nmen weggebruikers moeten steeds rechts langs.) LIHKS OF RECHTS PA55EEREH wij gelooven dan ook niet, dat S.J.C. er morgen in slagen zal het den Heemstedenaren erg lastig te maken. Voor de verrichtingen van T.Y.B.B. tegen D.H.L. zal in de Spaarnestad wel de noo- dige belangstelling bestaan. Zullen de geel zwarten hun aanhang verblijden door de com petitie met een overwinning aan te vangen? En wat zal Santpoort er tegen Leonidas van terecht brengen? De roodbroeken hebben zich tegen H.B.C. goed geweerd en wij zijn er van overtuigd, dat zij dit seizoen heel wat tegen standers in het zand zullen doen bijten. Spar taan zal tenslotte in Rotterdam heel wat te stellen hebben met Excelsior, want de Schie dammers hebben Zondag JJ. reeds laten zien, dat zij dit seizoen niet met zich laten spotten. De revanche-wedstrijd om het wereldkam pioenschap schaken, de groote strijd tusschen Euwe en Aljechin, welke Maandag 4 Oct. a.s. te Den Haag officieel zal worden geopend, wordt zooals te begrijpen is, in schaakkringen reeds lang met groote spanning tegemoet ge zien. En die spanning neemt nog toe, naarmate het tijdstip, waarop de strijd een aanvang zal nemen, naderbij komt. Hoe groot in internationale schaakkringen de belangstelling is voor de as. match, wordt ook wel overduidelijk gedemonstreerd, door het feit, dat tijdens den as. titelstrijd zeer vele groot meesters in ons land zullen vertoeven. Behalve de secondanten Fine en Eliskases en de wedstrijdleider Maroczy, zullen o.a. Tartakower, Flohr, Kmoch, Gruenfeld, Reshevsky en Ke- res den wedstrijd geheel of gedeeltelijk volgen. Ook is het niet uitgesloten, dat Lasker en Ca- pablanca een deel van den wedstrijd zullen bij wonen. Vermoedelijk zal dit ook het geval zijn met Mieses, die op het oogenblik nog in het ziekenhuis te Leipzig wordt verpleegd, maar dit weldra zal kunnen verlaten. Zooals men weet, heeft Mieses tijdens het tournooi te Kemeri een ernstig ongeluk gehad, waarvan hij thans bijna hersteld is. De algeheele leiding van den wedstrijd be rust ook nu weer in handen van het bekende comité, dat zich bij de vorige ontmoeting zoo verdienstelijk heeft gemaakt. Alleen is dit co mité thans nog uitgebreid met Jhr. Ir. H. Strick van Linschoten, die speciaal de belan gen van Dr. Aljechin zal behartigen. De officieele opening van den wedstrijd, wel ke een zeer speciaal karakter zal dragen, zal geschieden door den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine. De bepalingen, waaronder de wedstrijd nu wordt gespeeld, zijn vrijwel gelijk aan die, wel ke bij de vorige match van kracht waren. De match bestaat uit dertig partijen, waar bij degene, die het eerst 1514 punt heeft be haald, waarbij zes volle winstpunten moeten zijn, den titel van wereldkampioen yerkrijgt. Er is dus een mogelijkheid, dat de beslissing reeds valt voor alle dertig partijen zijn gespeeld. Ir dat geval zullen de resteerende partijen niet vervallen, maar verder als „vriendschappelijke" krachtmetingen worden beschouwd. Als na dertig partijen nog geen beslissing zou zijn verkregen, wordt er doorgespeeld tot een van beiden zes volle winstpunten heeft. Als beide spelers met een gelijk aantal pun ten eindigen en beiden zes of meer volle winst punten hebben veroverd, behoudt Dr. Euwe den titel. Eventueele hangpartijen zullen steeds wor den uitgespeeld vóór de volgende partij een aanvang neemt. Ook al zou dit tengevolge heb ben, dat er wijzigingen in het programma moe ten worden aangebracht, hoewel de kans hier op niet groot is. De eerste competitiedag heeft reeds direct sensaties gebracht, waardoor men nu meteen reeds midden in de spanning zit. De groote vraag is immers, wat de favorieten, die Zon dag j.l. struikelden, er thans van terecht zul len brengen. Waren het inzinkingen van voor- bijgaanden aard en hadden de betrokken elf tallen een off-day, of gaan deze ploegen een minder goed seizoen tegemoet? Op een enkele uitzondering na, krijgen alle clubs, welke de vorige week het terrein van den tegenstander moesten opzoeken, thans eigen grond onder de voeten. Zullen zij zich nu voor den clubaanhang rehabiliteeren na de minder gunstige resultaten, waarmee zij de competitie hebben ingezet? Over het algemeen hebben de bezoekende clubs Zondag j.l. maar weinig succes kunnen boeken. Van de 24 ge speelde wedstrijden zijn er slechts vier door de bezoekers gewonnen. Zeven ontmoetingen lever den een gelijk spel op, terwijl in dertien ge vallen een nederlaag het resultaat was. Natuurlijk geven deze eerste uitslagen nog wel niet zoo heel veel houvast en vooral met het maken van gevolgtrekkingen dient men nog heel voorzichtig te zijn. Er zijn b.v. nu eenmaal clubs, welke elk seizoen opnieuw slecht starten en later toch steeds een rol van be- teekenis spelen. Dit zal ook in deze competitie wel weer het geval zijn. Wij zijn benieuwd hoe de situatie zich verder zal ontwikkelen. Ajax, dat in afdeeling I zoo daverend is ge start met een klinkende zege op D.F.C., zal thans in de residentie ook wel weten te zege vieren over V.U.C., dat vrü zeker zijn tweede nederlaag tegemoet gaat. In alle andere wed strijden in deze afdeeling staan de kansen' van de ontvangende clubs er beter voor, hoewel het krachtsverschil overigens in de meeste geval len niet groot zal zijn. D.W.S. zal het b.v. niet gemakkelijk krijgen tegen R.F.C., maar toch gelooven wij, dat beide punten binnen het be reik der Amsterdammers liggen en hetzelfde geldt voor Sparta en Excelsior, die resp. tegen A.D.O. en K.F.C. den strijd zullen moeten aan binden. D.F.C. zal evenwel alles in het werk moeten stellen om in Dordrecht tegen V.S.V. een behoorlijk resultaat te bereiken. In de hoofdstad heeft de Dordtsche ploeg een zeer zwakken indruk gemaakt en o.i. zal zij al ruim schoots tevreden mogen zijn, als zij morgen een punt in de wacht weet te sleepen. In afdeeling II komen thans ook alle clubs in het veld. Hermes-D.V.S. krijgt het direct al verre van gemakkelijk, want de Schiedammers moeten hun krachten meten met Haarlem, dat op een uitstekenden start kan terugzien. Krijgt de aanhang der roodbroeken opnieuw reden tot juichen of zijn de Schiedammers misschien ook iets van plan? H.B.S. trekt naar Delft, waar D.H.C. wel de meeste kans heeft om de punten thuis te houden, want de Hagenaars hebben in hun oefenwedstrijden en in het A.R.O.L.-tour- nooi geen bijzonder sterken indruk gemaakt. Feyenoord krijgt nu gelegenheid om den mis stap van j.l. Zondag goed te maken, maar dan zullen de Rotterdammers toch wel even anders moeten spelen dan tegen C.V.V. het geval was. Het pas gepromoveerde Gooi is de gast in het massale Feyenoord-home op den linker Maas oever. Als de Hilversummers zich niet door de omgeving laten imponeeren, kunnen zij het v. Heel c.s. nog genoeg lastig maken. Zij zullen zich tenminste zeker niet zonder slag of stoot gewonnen geven. Ook dit jaar zullen de Storm vogels wel weer de reputatie handhaven van een ploeg te zijn, die op eigen terrein bijna niet te verslaan is en wij vermoeden dat C.VN- dit morgen wel zal ondervinden, hoewel laatst genoemde club den grooten moreelen steuö achter zich heeft, van zelfs Feyenoord te kun nen weerstaan. Blauw-Wit heeft in de Spaarnestad geducht teleurgesteld, maar mogelijk herstelt de Sta' dionclub zich, nu Xerxes in de hoofdstad oP bezoek komt, al zijn de Rotterdamsche zebra's» die over een vlotte ploeg beschikken, tegen standers, van wie men nu niet zoo heel gemak kelijk zal winnen. Het Oosten is op het oogenblik in menig op zicht nog een vraagteeken. Zal de hegemoni® van Go Ahead, dat dé competitie inzette me» een gelijk spel tegen den nieuwen eersten klas- ser Hengelo, worden gebroken? Ook Heracles en Enschede, twee clubs die deze afdeeling in den regel op den voorgrond treden, zijn allesbehalve fortuinlijk begonnen- Heeft A.G.O.V.V, nu misschien plannen, ortl een greep naar den titel te doen? Het beg'11 van de Apeldoornsche club, die den moeilij':eIJ uitwedstrijd op den Wageningschen berg tot een goed einde bracht, is in ieder geval veel belovend geweest. Als A.G.O.V.V., dat morged Tubantia op bezoek krijgt, nu weer succes wee» te boeken, gelooven wij inderdaad, dat d® blauwhemden dit seizoen een leidende rol zul' len vervullen. En wat zal Go Ahead er in &n' schede tegen de Sportclub van terecht bred' gen? Beide ploegen zijn met een gelijk spe gestart in wedstrijden, waarin haar spel nK erg overtuigend was. Wie zich thans het eer® zal herstellen, is moeilijk te zeggen. Herad® is o.i. niet kansloos tegen N.E.C., terwijl Hengelo—Z.A.C. en P.E.C.Wageningen thuisspelende vereenigingen eveneens de beS papieren hebben. In het Zuiden krijgt Willem II het bij hernieuwde optreden in de eerste klasse m® gemakkelijk. In Maastricht kon de Tilburgs®11 club, zooals men weet, geen succes boeken, e( het staat zeer te bezien of dit morgen wel h geval zal zijn, want Eindhoven, dat bij de tr colores op bezoek komt, schijnt dit seizoen he wat van plan te zijn. M.V.V. zal zich verm° delijk vap het bezoek aan P.S.V. wel niet z heel veel illusies maken, want het zou al groote verrassing zijn, als de Maastrichtsen club ook maar een punt in de wacht sleep B.V.V. kan op een goeden inzet terugzien dit wettigt het vermoeden, dat de Bosschenat j het er morgen tegen N.O.A.D. eveneens goed zullen afbrengen, hoewel deze Tilburg5® club altijd een niet te onderschatten tegensta der blijft. Het ziet er naar uit, dat de Pun voor de bezoekende clubs ook dit seizoen °P af Zuid-Limburgsche velden weer heel kostb® zullen zijn. Zal N.A.C. dit morgen tegen af heide tot schade moeten ondervinden? hopen het niet voor de Bredasche club, hl® zoo heel gunstig zien de vooruitzichten er t° ;pt ook weer niet uit. Als Longa dit seizoen niet te zeer uit den toon valt, zal deze club all' morgen tegen Juliana, dat voor het eerst actie komt, een behoorlijke prestatie kunn leveren. :iu"s In het Noorden zullen de Groningsche 1 - ook dit jaar wel weer domineeren. De uitslal? van den eersten competitiedag wijzen tenrtn^ ste al heel sterk in die richting. Successen G.V.A.V. op Hoogezand, van Be Quic gen H.S.C. en van Velocitas op Leeuwarden ü^~eefi thans in de lijn der verwachtingen. Heeren - zal zich wel den meerdere toonen van Ach dat dit jaar weer tot de zwakkere br°ee;1jK schijnt te behoorert en Veendam ziet kans Sneek in eigen huis de punten te on men. rtBij Qer ui; ^oonll Genis *Ieel In m va, C. rr,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4