MARTIN Laatste Opvoering Wonderen der electriciteit ALLE BANK- EN EFFECTENZAKEN „ST. JOSEPH"-TEEKENSCHOOL van het Openluchtspel Op de Veenderij ,,De Eendracht" '5 Oef. Philips, Osram en Splendor ALBA Een merkwaardig reclameboekje ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1937 OP 1 OCTOBER 40 JAAR OUD De heer J. K. C. van Brussel tevens dertig jaar directeur Verplaatsing waar schijnlijk? nv DANS ACADEMIE U-I?"2'1JC'lr''v,09 ?-9 Geschiedenis Groote Houtstraat 158-Tel. 15426 De directeur Verplaatsing Inschrijving voor Dienstplicht TUINBOUWCURSUS TE BEVERWIJK Organisaties vragen steun op aardbeien Ontslag buitengewone dienst plichtigen ZONDAG 26 SEPTEMBER in het park Groenendaal (ingang hij 't Molentje) te Heemstede AANVANG 8 UUR KAARTEN AAN DE LOKETTEN U moogt dit niet missen In voorverkoop genomen kaarten zijn ook ZON DA G geldig HAARLEM AMSTERDAM B E V E R W IJ K Noordzeekanaal Gelden voor onderhoud en verbetering WEGEN IN EN OM HAARLEM Gelden uitgetrokken op de Rijksbegrooting 1938 Esperanto Jaarvergadering Alliance Thans een 90-tal werkloozen aan het werk De helft drooggemalen VOOR KOOPEN MET OORDEEL EN STOKEN MET VOORDEEL J. v. d. HAAK - DE zaak Drooggemalen STAD Maandag 4 October 1937, voor hen, wier namen met de letters F, G, en Ha. t.m. Hon. beginnen; Dinsdag 5 October 1937, voor hen, wier namen met de letters Hoo. t.m. Hz., I, J en K begin nen; Woensdag 6 October 1937, voor hen, wier namen met de letters L, M en N beginnen; Donderdag 7 October 1937, voor hen, wier na men met de letters O, P, Q, R, en S tot en met Sch. beginnen; Vrijdag 8 October 1937, voor hen, wier namen met de letters Se. t.m. Sz., T, U en V beginnen; Zaterdag 9 October 1937, voor hen, wier namen met de letters W, X, IJ en Z beginnen. Op 1 October aanstaande zal het veertig jaar geleden zijn, dat de R.K. Jongensteekenschool opgericht werd. En hoewel deze datum, in ver band met de tijdsomstandigheden, misschien on opgemerkt voorbij zal gaan, grijpen wij deze gelegenheid gaarne aan om iets te vertellen Van den groei en den bloei dezer school gedu rende al die jaren. Jongens die de lagere school met vrucht door- loopen hebben, kunnen na een toelatings examentje leerlingen worden van de „Teeken school der St. Josephsgezellenvereeniging", zoo als deze met een zeer langen naam heet. Zij kunnen dan opgeleid worden voor de bouwvakken, voor de metaalbewerking zoo als electricien, monteur, bankwerker en ook is er een groote afdeeling, waarbij hand- teekenen op een der eerste plaatsen komt, waar ook onderwezen wordt in decoratief en technisch teekenen. Hier kunnen de jongens opgeleid worden tot schilder, typograaf, li thograaf en aanverwante vakken. Het aantal leerlingen bedraagt dezen cursus 175. Dit is een flink aantal, maar, deelde de heer Van Brussel ons mede, die ons inlichtingen ver strekte, het is wel eens meer geweest. Voor de crisis bedroeg het aantal 340. De oorzaak van dezen teruggang is te vinden Ün de malaise, maar ook in de door de crisis Veranderde mentaliteit. Vooral het aantal leerlingen voor de bouw vakken, waarin het zoo slecht gaat, is terug- geloopen. Vroeger was het zoo, dat de jongens overdag bij een baas in de leer waren en des avonds den cursus volgden, na vijf jaar het di- Haarlem Amsterdam Hilversum Bussmr ploma haalden, gezel, en later patroon werden. Maar nu er zeer weinigen bij een patroon wor den aangenomen, vermindert ook het aantal leerlingen. En dan staan door de economische depressie zoowel de ouders als hun zoons vrij onver schillig tegenover de studie. Ze hooren en lezen zooveel over de werkloosheid, ze kennen een ingenieur, die tramconducteur is, een meester in de rechten, die een groentenzaakje drijft, hoe Zouden de jongens met een teekendiploma dan Wel aan een baan moeten komen? Deze redeneering is er natuurlijk heelemaal naast. In de opleving, die juist nu weer gaat beginnen, zijn nieuwe arbeidskrachten noodig, ®n vanzelfsprekend neemt men de geschoolde jongens, die kunnen bewijzen iets te zullen Presteeren, eerder aan dan zij die een tijdlang niets hebben uitgevoerd. Van de afgestudeerden zijn nu velen pa troon, anderen werden bedrijfsleider, terwijl ook meerderen naar Indië trokken en zich daar een goede positie veroverden bij voor beeld bij de Bataafsche. De school heeft een uitmuntenden naam, niet alleen in Haarlem, doch ook bij de autoriteiten in Den Haag. Het beheer wordt alom geprezen. Het schoolbestuur bestaat uit den weleerw. beer kapelaan van de Hoeven, voorzitter, den beer H. J. L. Klein Schiphorst, secretaris, die Mtijd klaar staat om op te komen voor de be langen van de school en aan wien deze veel te banken heeft, den kunstschilder, den heer L. Lourijssen, en den heer G. F. M. Roozen, no taris, die de functie van penningmeester ver hit. De school bestaat uit 23 ruime lokalen met glimmende banken. „Dat zijn nu onze jongens", ®egt de heer van Brussel met trots, „poppetjes de banken krassen of inktpotten omgooien «Uilen ze niet doen." Er zijn andere lokalen met ange bruine tafels, en nog ande/e, die heel veel up een amphitheater lijken met een zeer klein t°oneel. Het getal der leeraren varieert nog al eens, avenals dat der leerlingen, maar op het «ogenblik is er buiten den directeur een staf van •5 geeraren, uit verschillende oorden van het Bij een jubileum als dit dient het een en an- uer uit de geschiedenis verteld te worden. Ge woonlijk is die droog en saai, maar de geschie denis van de teekenschool is nogal afwisselend, «eel klein begonnen en groot uitgegroeid, j-In Augustus 1897 werd door den heer C. A. van Dam, die gesteund werd door den heer Hulsebosch, in een vergadering van het hoofdbestuur van den R.K. Volksbond afd. Haar- eni betoogd, dat het voor verheffing van den "rbeidersstand en voor 't kweeken van bekwame jubeiders noodzakelijk was een teekenschool op richten. Het hoofdbestuur vond het wel iets en belast- 6 de heeren van Dam en Hulsebosch met een Uderzoek naar de levensvatbaarheid en droeg Un op, indien die gebleken was, voorbereidende Maatregelen te treffen. Binnen een maand was het onderzoek geëin digd en werd verslag uitgebracht, dat vergezeld ging van een voorstel tot oprichting en een plan van uitvoering. De eerste leeraren werden de heeren Jac. Et- mans en J. Bakker. De school huisde in de bovenzalen van het bondsgebouw aan de Ge dempte Oude Gracht. De school was, als onderafdeeling van den R.K. Volksbond, een katholieke instelling, voorname lijk bedoeld voor de kinderen van leden, daarna werden ook die der niet-leden aangenomen, en nog later, door de subsidies, werden ook niet- katholieken als leerlingen toegelaten. Op 1 October 1897, historischen datum voor de school, werd zij geopend en begon met 12 leer lingen. Dit aantal groeide spoedig en voor den volgenden cursus meldden zich ruim 40 leerlin gen aan, waaronder verschillende reeds ge trouwde bondsleden. Hoewel de leeraren meer uit liefde werkten, dan om financieel voordeel te behalen, brachten hun honoraria, de schoolbehoeften en het on derhoud van het gebouw het budget van den R. K. Volksbond bedenkelijk omhoog, reden waarom men uitkeek naar steun van elders. Na veel moeite werd van de gemeente voor een jaar subsidie verkregen. Bij de eerste reorganisatie in 1899 werd de heer J. F. Nuyens, die acte M. O. bezat, tot gloeilampen koopt U het voordeeligst bij directeur der school benoemd. En daar men toen aan de eischen voldeed, welke gesteld werden aan een nijverheidsschool, verzocht men de overheid om subsidie. Dit heeft ontzaglijk veel werk gekost. De overheid wilde eerst goede resultaten zien, en de school wilde deze ook wel toonen, maar had daarvoor geld noodig. Het resultaat van het naarstige ijveren was in 1900 een gemeentesubsidie van 150 en een van het Rijk van 500. De school ging flink vooruit. Het bondsgebouw werd te klein en men verhuisde naar het gebouw Felix Favore, het tegenwoordige St. Bavogebouw in de Smedestraat. De heer A. A. Aukes was gedurende den cursus 1906—'07 directeur en in 1907 begon het tijdperk van den heer J. K. C. van Brussel. De school, die reeds een goeden naam had, ging nu steeds crescendo. Van alle kanten bracht men lof aan het adres der school, het geen tot gevolg had, dat ook de subsidies stegen, echter niet recht-evenredig. Na eenige jaren werd de school om drieërlei reden aan de St. Josephsgezellenvereeniging overgedragen; om het financieele argument, het gebrek aan plaatsruimte voor vergaderingen van den Volksbond en zijn onderaf deelingen, en de overweging dat de opleiding van de school vrije jeugd meer geëigend was aan de gezellen- vereeniging. De school werd vereenigd met die der Am bachtsleerlingen, een instelling van onze uit muntende St. Vincentiusvereeniging, en onder gebracht in de lokalen van die vereeniging, tot, door den grooten bloei, naar een grooter en doelmatiger gebouw moest worden omgezien. Men was toen zoo gelukkig de hand te kunnen leggen op de voormalige Ambachtsschool aan de Kamperstraat, waar de teekenschool tot op den dag van heden gevestigd bleef. De heer J. K. C. van Brussel is bij het 40- jarig bestaan dertig jaar als directeur aan de school verbonden. Op 12 Juli 1907 ontving hij zijn benoeming en op den 15en September van dat jaar trad hij in dienst. De heer van Brussel vertelde ons, dat er nu jongens op zijn school zitten, zonen van pa troons, die jaren geleden ook leerlingen van hem waren geweest. Het zijn dus twee geslach ten, die hij grootbracht. Jarenlang onderteekende hij de einddiploma's, die eens per jaar eenigszins plechtig worden uitgereikt in het gebouw der St. Josephsgezellen aan de Jansstraat (in 1933 aan 43 jongens!). En van al die -jongens kent hij naam en toe naam. De heer van Brussel is een harde werker, die ook in zijn toch al niet zoo uitgebreiden vrijen tijd nog menig uurtje aan de zaken van de school wijdt. De goede naam, dien de school heeft, is ook voor een niet gering deel aan zijn beleid als directeur te danken. Van vele zijner leerlingen is hij de raads man ook in andere dan schoolzaken. En groot is het aantal jongens, dat hij niet alleen op vak gebied, maar ook wat karaktervorming betreft, den góeden weg heeft gewezen. Het is te hopen, dat de school nog lange jaren onder zijn hoede moge blijven. De directeur deelde ons mede, dat er sprake is om de school te verplaatsen naar de Wilhelminastraat, in het gebouw van de openbare lagere school van den heer Don kersloot. Het huidige gebouw aan de Kam perstraat schijnt bijzonder geschikt om den Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon te herbergen. De voorloopige teekeningen zijn reeds ge maakt. Nadat eenige veranderingen zouden zijn aangebracht aan het gebouw in de Wilhelmina straat, bestaat er van den kant van de Teeken school geen bezwaar om te verhuizen. Door om standigheden vinden de besprekingen voorloopig echter geen voortgang. De Burgemeester van Haarlem maakt be kend, dat in October 1937 voor den dienstplicht moeten worden ingeschreven personen, die ge boren zijn in 1919. Voor de aangifte ter inschrijving zal in het bijzonder gelegenheid worden gegeven ter ge meentesecretarie op Vrijdag 1 October 1937, voor hen, wier namen met de letters A en B beginnen; Zaterdag 2 October 1937, voor hen, wier namen met de letters C, D en E beginnen; Dezer dagen is een gecombineerde bestuurs vergadering gehouden van de samenwerkende tuindersorganisaties te Beverwijk. Besloten werd een actie te voeren ter verkrijging van steun op aardbeien. De aandacht der hoofdbe sturen zal hiervoor nogmaals worden gevraagd, waarbij dan tevens gewezen zal worden op de noodzakelijkheid om voor de streek Kennemer- land een specialen richtprijs vast te stellen, omdat de kostprijsbasis hier veel hooger ligt dan in andere streken, waar aardbeien geteeld worden, o.m. door hoogere kosten van levens onderhoud. Critiek werd uitgeoefend op de publicatie der doorsneeprijzen door de veilingen. De cijfers, zooals ze gepubliceerd werden, geven een on juist beeld, omdat men de fabrieksaardbeien en marktaardbeien door elkander gerekend heeft. Hoewel er voor de veilingen reclame in kan zit ten, achtte men het voor de tuinders ten zeer ste nadeelig, daar bij de betrokken instanties een verkeerde indruk wordt gewekt en acties verkeerd worden beïnvloed. Voorts werd besloten een twee-jarigen tuin- bouw-avondcursus op te richten. Hieraan kun nen alle zoons van leden of de leden zelf deel nemen. Het lesgeld per cursusjaar bedraagt f 2.50, doch bij onvermogen kan hiervan vrij stelling verleend worden. Aangifte voor deel name kan geschieden bij de heeren A. N. Aar denburg en R. Poelman (L.T.B.), J. Bruins en G. v. d. Outenaar (N.T.B.) en N. Passchier (C.B.T.B.) tot en met Dinsdag 28 September a.s. Na dien datum is aangifte niet meer mo gelijk in verband met den termijn, waarbinnen de aanvrage voor het geven van den cursus bij de hoogere instanties moet worden ingediend. De besturen achten het overbodig om de noodzakelijkheid van vakonderwijs in den te- genwoordigen tijd aan te toonen en twijfelen er dan ook niet aan of deze gezamenlijke cur sus zal slagen. Als leeraren zullen optreden de heeren C. Broeze, voor het praktisch en G. Vernooy voor het theoretisch gedeelte. Er zul len twee lesavonden per week gegeven worden. Tenslotte werd de groote nood in de tuinders gezinnen besproken. De hoop werd uitgespro ken dat het gemeentebestuur van Beverwijk wederom dezelfde gewaardeerde hulp zal ver- leenen als in den vorigen winter. De besturen zullen zich ten spoedigste met de gemeentelijke overheid in verbinding stellen. Met ingang van 1 October van dit jaar wor den wegen geëindigden dienstplicht uit den dienst ontslagen de buitengewone dienstplich tigen die dit jaar 40 jaar oud worden of zijn geworden. De buitengewone dienstplichtigen, die als onderofficier of als officier tot de ma rine-reserve behooren, worden echter met in gang van dien datum ontslagen, voor zoover zij dit jaar 45 jaar oud worden of zijn geworden. Met betrekking tot dit ontslag worden korpo raals niet als onderofficier beschrouwd. Zij, die een bewijs van dit ontslag wenschen te ontvangen, kunnen dit aanvragen ter secre tarie van de gemeente, waar zij wonen of in dien zij daar niet in het register van dienst plichtigen ingeschreven staan, van de gemeen te, waar zij voor den dienstplicht zijn ingeschre ven. Behooren zij als dienstplichtige tot de sterkte van een onderdeel der landmacht of be hooren zij tot de sterkte van de zeemacht, dan moet het bewijs van ontslag worden aange vraagd bij de daarbij betrokken militaire auto riteit. Welke autoriteit ditis, kunnen belang hebbenden ter gemeente-secretarie vernemen. 3-e Cfoiistussp Wij kregen een dezer dagen van ons Ge meentelijk Electriciteitsbedrijf een merkwaardig reclameboekje ter recen sie toegezonden, dat verspreid zal worden on der de tuinbouwers van beroep in onze ge meente en ten doel heeft het afzetgebied van electrischen stroom te vergrooten. Het is geti teld: de toepassing van de electriciteit in het tuinbouwbedrijf. Het lezen van al de wonderen welke door middel van electriciteit tot stand kunnen worden gebracht, maakt het vooral den ouderen onder ons duidelijk, dat wij in een tijd van grooten, van bijna wonderbaarlij ken vooruitgang leven op alle gebied. Hoe kort is het nog maar geleden, dat wij als eenige en beste hulpmiddelen om de natur in haar werk te helpen slechts de Oranjerie met haar potkacheltjes kenden en de broeikassen i%?t haar verwarmingsbuizen, wat op zich zelf al een enorme vooruitgang was vergeleken met een honderd jaar geleden. Toen wij kennis kre gen van de mogelijkheid om bloembollen te for- ceeren, waardoor wij met Kerstmis en nog vroeger tulpen en hyacinten in onze huiska mers kregen, dachten we schier aan wonderen. Thans wordt toepassing van electriciteit aanbevolen niet alleen voor verwarming van kassen en bakken, maar ook voor bestraling en belichting van planten en zelfs voor grondont- smetting. En deze toepassing verkeert niet in een stadium van laboratorium-onderzoek, doch de ontwikkeling er van is van dien aard, dat zij in alle opzichten voor handelsdoeleinden kan worden aanbevolen. In het boekje komt b.v. een foto voor van kweekerijen der firma Aldt Eveleens te Aalsmeer, waar de electriciteit op groote schaal wordt toegepast voor grondver- warming bij het zaaien, stekken en kweeken van allerlei gewassen. Ook -wordt zij gebruikt voor het verwarmen van grond beteeld met bloembollen om den groei te forceeren en voor het nauwkeurig regelen van de temperatuur bij het snel tot bloei brengen van bolgewassen vol gens de methode van professor Blaauw; voor het verwarmen van den grond om onderstam men van boomen sneller in groei te brengen, bij de aardbeiteelt om de lucht vóór en tijdens den bloei enz. De electriciteit kan verder worden aangewend voor de verwarming van bollenvel den in den zomer als de temperatuur buiten te laag is; het beschermen van geënte planten te gen vorst; voor vorstwering bij den bloei van aardbeien, druiven, komkommers, witlof, cham- pignenteelt enz. De electrische grondontsmetting dateert pas van de allerlaatste jaren, doch heeft in Amerika reeds ruime toepassing gevonden. Waar dit eerste begin op den dur toe kan leiden is moei lijk te zeggen. Maar wonderlijker nog is de be straling van kasplanten in den winter. SPAARNE ET-iBANKnn Voor onderhoud en verbetering van het Noordzeekanaal in 1938 is uitgetrokken op de begrooting van het Verkeersfonds: ƒ990.000. (In 1937 was ƒ940.000 toegestaan), te besteden als volgt Onderhoud Noordzeehaven en -mond ƒ500.000; Verlichting Noordzeehaven 2000; Benoodigd- heden en duikermaterieel 500; Onderhoud ka- naalwerken ƒ91.465; Huur lichtboeien lage dam men IJmuiden ƒ2400; Aankoop onderhoudsma- terialen ƒ4500; Verf werk aan gebouwen en kunstwerken 7600; Exploitatie stoompontveer te Velsen ƒ55.800; ld. stoomgemaal te Schel- lingwoude ƒ11.500; ld. dienstvaartuigen ƒ2500; ld. Rijkselectriciteitswerken te IJmuiden ƒ72.000; ld. verlichting Schellingwoude ƒ5000; Levering water voor den dienst ƒ700; Telefoon aansluiting Oranjesluizen en telefoonaansluiting en verlichting Hembrug 770; Onderhoud diensttelefoon ƒ500; Aanschaffing fenders voor desluizen ƒ2000; ld. vlaggen 200; Bediening seininrichting bij lichttoren te IJmuiden ƒ855; Overnemen en wijzigen pont van de gemeente Dordrecht ƒ100.000. In 1936 was besteed ƒ950.952.30, te verdeelen als volgt: Onderhoud Noordzeehaven en -mond ƒ509.434.62; Verlicht. Noordzeehaven ƒ1075.62; Aanschaffing hoogspanningskabels ƒ4925.60; Onderhoud kanaalwerken ƒ101.103.37; Huur lichtboeien lage dammen IJmuiden 2400; Aan koop onderhoudsmaterialen ƒ4526.95; Verf werk aan gebouwen en kunstwerken ƒ1295.85; Exploi tatie stoompontveer Velsen ƒ47.621.96; ld. stoomgemaal Schellingwoude 11.963.17; ld. dienstvaartuigen ƒ2612.97; ld. Rijkselectrici teitswerken 80.457.17ld. verlichting Schelling woude ƒ2741.87; Levering water voor den dienst ƒ550.96; Dienstgebouwen ƒ1295.85; Telefoon aansluiting Oranjesluizen en telefoonaansluiting en verlichting Hembrug ƒ627.93; Aanschaffing fenders ƒ1804.50; ld. vlaggen ƒ152.83; Bedie ning seininrichting bij lichttoren IJmuiden ƒ855; Huur Philoralampen voor verlichting slui zen te IJmuiden ƒ966; Herstellen buitenvloed- deuren enz. sluizen IJmuiden ƒ24.461.53; Aan schaffing motorvaartuig ƒ3106; Verwisselen deuren Zuidersluis te IJmuiden ƒ1646.26; Be veiliging scheepvaart spoorwegbrug Velsen ƒ1348.72; Vernieuwing Zuidel. binnenremming Oranjesluizen te Schellingwoude ƒ32.805; Aan schaffing stalen motorboot voor politietoezicht 13.108.20; ld. groenharthout 194.92; Weg breken en weder aanbrengen ketelbemetseling stoomketel stoomgemaal Schellingw. ƒ4866.30; Vernieuwing sluisdeurenhelling bezuiden de Oranjesluizen 3815; Afsluiten maalgangen voormalig stoomgemaal Schellingwoude 1860; Herstellen slagdrempel kleine sluis te IJmuiden 4555.55; Onderhoud wegen ƒ4948.63; Overne ming 24 dienstwoningen van het Staatsvis- schershavenbedrijf te IJmuiden 76.900; Diver sen ƒ923.27. Samen: ƒ950.952.30. Op de begrooting 1938 van het Verkeersfonds is uitgetrokken voor den bouw van een schut sluis c.a. te IJmuiden en verbetering van het Noordzeekanaal (kapitaaldienst ƒ1.700.000 (In 1937 was toegestaan ƒ1.650.000), te verdeelen als volgt: Aankoop van grond ƒ100.000; Maken kanaaldijken ƒ150.000; Baggerwerk ƒ650.000; Nieuwe pontsteiger te Velsen 300.000; Bouw dienstruimten te Velsen ƒ30.000; Wijziging Vel- serbrug ƒ270.000; Wijziging Hembrug ƒ300.000. Samen 1.700.000. In 1936 was besteed ƒ477.612.13, te verdeelen als volgt: Bouw dienstwoning nabij de Hembrug ƒ11.354.75; Verruiming van het kanaal ƒ251.231.23; Verplaatsing stoomgemaal in den Grooten IJpolder ƒ125.557; Aanleg nieuwe dijk vakken ƒ46.991.75; Aanbrengen wegverhardin gen gedeelte Assendelverzeedijk ƒ12.030.98; Wij zigen Hembrug 1869.53; Aanschaffen kabels voor kanaalverlichting ƒ4011; Verwijderen en verlegen buizen gemeente Amsterdam 1550.22; Aanschaffing straatklinkers ƒ7596.02; Uitvoe ring spoorwegwerken ƒ1203.87; Div. ƒ.14.206.78. Samen 477.612.13. Toen omstreeks 1928 in Nederland het onder zoek over de practische plantenbestraling op nieuw ter hand genomen werd, had men elders reeds dikwijls getracht den plantengroei te be vorderen door middel van kunstlicht. In 1880 probeerde in Engeland William Sie mens zelfs al met een koolbooglamp de ont wikkeling van kasplanten in den winter te be- vordefen. Het duurde evenwel tot omstreeks 1920, toen de moderne groote gloeilampen voor de gewone verlichting in gebruik kwamen, voordat de zaak opnieuw aangevat werd. De hooge lichtsterkte van deze lampen opende de mogelijkheid den planten een verlichting te geven, welke een krachtigen invloed kon hebben op den groei. In Nederland werkten Tjebbes en Uphof het eerst met dergelijke gloeilampen. Tot practische toe passing kwam men met deze wijze van bestra ling voorloopig niet, o.a. wegens de toen nog te hooge stroomkosten. Ondertusschen probeerde Höstermann te Berlijn in 1916 een andere lichtsoort. Hij ge bruikte n.l. het roode licht van neonbuizen om de opbrengst van komkommers en tomaten te vergrooten. In dien tijd echter was de techniek van deze lichtbronnen, welke met hooge span ning werkten, nog niet zoover gevorderd, dat praktische toepassing mogelijk was. Omstreeks 1928 hervatte men overal in het buitenland en ook bij ons op een aantal proef tuinen het onderzoek naar de practische bruik baarheid van het gloeilampenlicht. Thans zijn de resultaten schitterend en dat forceeren van de natuur is wel een der mooiste veroveringen van de wetenschap. Oudere menschen die nog weten hoe wij vroeger voor het slagen en mislukken van den oogst geheel afhankelijk waren van de gunst of ongunst der jaargetijden worden er stil van. Het in zijn soort welsprekende propaganda boekje geeft verder nog als toepassing van electriciteit een beschrijving van de electrische kiemkast, waarin het kiemen van warmtebe- hoevende zaden wordt bevorderd en stelt in het vooruitzicht, dat binnenkort ook het automa tisch luchten en schermen van kassen, het automatisch besproeiend) van gewassen, het freezen van den grond, het maaien van het gras, het dooden van schadelijke insecten in de lucht, het ontsmetten van zaaizaden zal kun nen geschieden. Verschillende dezer mogelijk heden zullen reeds binnen enkele jaren prac- tisch kunnen worden verwezenlijkt, andere zul len nog jaren op zich laten wachten, maar ten slotte, zegt de schrijver van het reclamege- schriftje, zal in den tuinbouw de electriciteit een even groote plaats kunnen innemen als dit thans in de industrie het geval is. Het zijn soms kleinigheden, welke den mensch tot peinzen brengen en wij moeten be kennen, dat zulks het geval is geweest, toen wij dit nuchtere reclameboekje van het electri citeitsbedrijf ontvingen. En eigenaardig is het juist in dezen tijd van ontzagwekkende uitvin dingen dat 't rationalisme minder kans heeft dan ooit. Hoe meer er uitgevonden wordt, hoe meer ontzag de moderne mensch krijgt voor de grootheid van O. L. Heer, die alles in de natuur zoo wonderbaar en toch zoo onderling logisch geregeld heeft! Op de begrooting 1938 van het Verkeersfonds is uitgetrokken aan bijdrage aan de gemeente Haarlem in de kosten van onderhoud van den weg en het jaagpad langs den linkeroever van het Noorder Spaame en de bediening van den brug over Jan Gijzenvaart f 300. Aan bijdrage aan de provincie Noord-Holland in de kosten van onderhoud van het vaarwater in het Noorder- en Zuider Spaarne f 400. In de kosten voor de jaarlijksche verbetering van den uitgangsweg naar het boothuis van de Noord-Zuid-Holl. Reddingsmij. te IJmuiden 400. In de kosten van verbetering van de traverse van den Rijksweg Amsterdam Haarlem door Halfweg f 60.000. In de kos ten van verlichting van dien weg f 28.000. In de kosten van verhardingen op den weg HaarlemSassenheim f 5000. In de kosten van verbetering van den weg Velsen—Alkmaar f 122.000. Voor onderhoud van de walinrichting van de pontveren te Hembrug en Buitenhuizen f 1500. Voor onderhoud van den weg Haarlem WestzaanPurmerend, verfwerk f 1000, ex ploitatie veren f 62.000, diversen f 2600. Als bijdrage voor de kosten van de aanleg plaatsen van het veer in de Visschershaven en naar het kustfort te IJmuiden f 220. De nieuwe cursus zal worden gehouden eiken Woensdag om half negen in café-rest. Brink- mann, Groote Markt. De eerste les wordt gegeven op Woensdag het adres: Zijlstraat 25. Voor de leden van „Abbé Richardson" be- 6 October a.s. Men kan zich nog opgeven aan ginnen de veertiendaagsche conversatie-avon den op Donderdag 7 October. Deze geanimeerde vergadering vond Woens dag j.l. plaats in het R.K. Lyceum. Na de ope ningsspeech van den voorzitter Alph. Bosch was het woord aan den secretaris P. de Jong, die achtereenvolgens de notulen, de ingekomen stukken en het jaarverslag behandelde. Dit laatste getuigde van een bloeiend vereenigings- leven, waarbij de uitstekende prestaties van het eerste elftal, dat in de 2de-klas van den Ned. Hockey Bond uitkomt, nog eens speciaal ge memoreerd werden. Ook het verslag van den penningmeester, Jac. Bosse Jzn., was optimistisch getint. Het bestuur werd in zijn geheel bij acclama tie herkozen. De elftalcommissie zal het ko mende seizoen bestaan uit: D. Henfling, J. Strack van Schijndel en F. Kuinders. De voornaamste punten, die daarna bespro ken werden, waren: viering 2de lustrum, com petitie en terreinaangelegenheden. Na een korte rondvraag nam pater Aeg. Distel O.E.S.A. het woord, waarna tot sluiting werd overgegaan. Als men langs den Rijksweg Amsterdam Haarlem riidt, ziet men in het uitgestrekte veengebied tusschen Halfweg en Sloterdijk een groot aantal arbeiders aan den arbeid. Daar worden ingrijpende en voor de toe komst belangrijke werkzaimheden verricht met de hulp van Amsterdamsche, Haarlem- sche en Zaansche werkloozen. Helaas is het aantal werkloozen in Haarlem weer stijgend en iedere gelegenheid om hun arbeid te verschaffen wordt natuurlijk aange pakt. Het werk in het genoemde veenderij- gebied wordt nu juist om het verschaffen van werk aan werkloozen uitgevoerd zooals Ged. Staten in hun desbetreffend voorstel aan de Provinciale Staten mededeelen en de Pro vinciale Waterstaat van Noord-Holland was zoo welwillend ons den huidigen stand der werk zaamheden en den arbeid in de naaste toekomst mede te deelen: De gronden, deel uitmakende van de veen derij „de Eendracht", gelegen tusschen den Haarlemmerweg en den Osdorperweg nabij Halfweg, zijn in het jaar 1936 door de Provin cie Noord-Holland overgenomen van de veen derij-maatschappij van dien naam met het doel het complex droog te maken en voorts in werk verschaffing te verkavelen en te ontginnen. De leiding van dit werk berust bij de in 1931 opgerichte N. V. Ontginningsmaatschappij, „Noord-Holland", waarvan de Provincie, de ge meente Amsterdam, de gemeente Haarlem en de gemeente Zaandam aandeelhouders zijn. Nadat het gebied in het bezit van de Provin cie was overgegaan, is door de Nederlandsche Heide Maatschappij te Arnhem een plan tot be dijking, droogmaking en verkaveling opgemaakt. Volgens dit plan, is men na overleg met de instanties, die uit een oogpunt van verkeer, stedelijke uitbreiding en ontwatering moesten worden geraadpleegd, in het laatst van 1936 met de uitvoering begonnen. Omdat men aan werkloozen zoo spoedig mo gelijk de gelegenheid wilde geven nuttigen ar beid te verrichten, heeft men de stichting van een definitief gemaal niet afgewacht, doch is aan de Ringvaart langs den Osdorperweg een hulpgemaaltje gebouwd (een electrisch gedreven schroefpomp). Met dit gemaaltje heeft men in 't laatst van December 1936 het droogmalen van de Zuid-Oostelijke helft van het veenderij- gebied aangevangen. Het ligt n.l. in de bedoe ling de Noord-Westelijke helft van het complex, dat in totaal ongeveer 240 H.A. groot is, nog eenige jaren te laten vervenen. Tegelijk met het droogmalen begon men met behulp van een 30-tal Amsterdamsche werkloo zen met het verbeteren van den waterkeerenden ring. KLEINE HOUTSTRAAT 43 TELEF. 10896 Tegen begin Juni van dit jaar zijn de gronden in het Zuid-Oostelijke deel droogge vallen en kon een begin worden gemaakt met het graven van het slootenstelsel. waar door gelegenheid bestond het aantal te werk te stellen personen langzamerhand uit te breiden; thans is er een 90-tal Amster damsche, Haarlemsche en Zaansche werk loozen werkzaam. De „begraving" is thans zoover gevorderd, dat een groot gedeelte van de in Zuid-Oostelijke richting gaande tochtsloot langs den toekomsti- gen Ringdijk tot stand is gekomen; eerstdaags zal een begin worden gemaakt met het graven van de op het definitieve gemaal uitketnende hoofdtocht. De plannen voor het definitieve gemaal zijn gedurende het droogmalen van de Zuid-Ooste lijke helft voorbereid; de aanbesteding is reeds geweest en de bouw van het gemaal mag, be houdens tegenslag, in het voorjaar van 1938 worden verwacht. Zoodra het slootenstelsel in het drooggevallen gebied van dien aard zal zijn, dat het overtollige water op voldoende wijze naar het gemaal kan worden afgevoerd zal een begin worden gemaakt met het egaliseeren van het terrein en zullen verdere werkzaamheden van cultuurtechnischen aard ter hand worden genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5