Geestdriftige ontvangst van Mussolini in München ■as» De Japansche luchtmacht weer actief FRANS PERQUIN Van Zeeland zal niet aftreden Hitiereerekorporaal der fascistische militie De Paus over het Nat.-Socialisme Mevrouw Skoblin beschuldigd Nieuw Britsch protest aan Tokio Het nieuws van heden Twee Arabieren vermoord DE BAROMETER «ïllïias VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 26 SEPTEMBER 1937 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 20787 Op de tribune voor het Koninklijk Paleis wonen Mussolini en Hitier een grootsche parade bij Hooge onderscheiding voor den Duce Een interview met Mussolini Het eerste onderhoud tus schen beide dictatoren In verband met Mussolini's bezoek aan Duitschland Bevel tot aanhouding van generaal Skoblin uitgevaardigd Japan zou gelukkig zijn met een „verandering van atmosfeer" Fransch stoomschip aangehouden Het Weer innminimi Japansche verliezen bij Sjanghai Nota vart Japan aan den Volkenbond Na de vergadering legde de minister-president een verklaring af Regeling der Vlaamsch- Waalsche kwestie Uitwijzing uit Zwitserland Parijsch gemeenteraadslid moet het Zwitsersche gebied verlaten Ernstig verkeersongeluk in München nog steeds Z0MERPRIJZEN voor ANTHRACIET en BRECHC0KES DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN De daders van den aanslag onbekend WAAROM NOG ELDERS ERGERNIS WANNEER DE ROEMER PRIMA IS? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. MÜNCHEN, 25 Sept. (D.N.B.) Om 11 uur 25 verliet Mussolini het Prinz Karl-paleis, om zich, in gezelschap van den plaatsver vanger van den Führer, naar den Prinz Regentenplatz, de particuliere woning van Hitier te München te begeven. De Duce stond den geheelen rit rechtop in zijn auto. Mussolini heeft den Führer en Rijkskan selier van het Duitsche rijk benoemd tot eere-korporaal der fascistische militie. Mus solini heeft Hitier daarmede de hoogste waardigheid en eer verleend, welke de fas cistische beweging te verleenen heeft. De oorkonde der benoeming vermeldt: „Als leider van het Duitsche volk heeft Adolf Hitler Duitschland het geloof gegeven aan nieuwe grootheid. Als hersteller van de burgerlijke, so ciale en politieke orde in Duitschland leidt hij met vaste hand de Duitsche natie weer haar hooge bestemming tegemoet. Als vertegenwoordiger en behoeder van de Europeesche cultuur tegen iedere omwentelings poging heeft hij Italië in het uur van den strijd zijn openhartige gemeenschap en vriend schap bewezen." Om 12 uur 45 verliet Mussolini weer, met aan zijn linkerzijde Rudolf Hess, de particuliere wo ning van Hitier, om vervolgens, rechtop in den auto staande en naar alle kanten groetende, naar de stad terug te keeren, weldra gevolgd door Hitier zelf. Kort daarop begaven de beide staatslieden zich naar het Bruine Huis, waarna zü opnieuw uitreden om op plechtige wijze kransen neer te leggen in de z.g. eeretempels voor de helden- vereering. Teruggekeerd in het Bruine Huis. bezichtigde Mussolini de inrichting van dit be stuursgebouw der N.S.D.A.P., waarna de hoog ste partijleiders aan den Duce werden voorge steld. Des middags werd in het Führerhuis het noenmaal gebruikt, waarbij van Italiaansche zijde aanzaten de minister van Buiteniandsche Zaken, graaf Ciano, de gezant, Attolico, de mi nisters Starace en Alfieri en gezant Rocco. Van Duitsche zijde zaten o.m. aan de plaatsvervan ger van den Führer Rudolf Hess, Von Neurath, Darré, Dietrich, Frank, Frick, Goebbels, Himm- ler, Ley, Lutze, Rosenberg, Baldur von Schi- rach. Von Ribbentrop, Von Hassell en vele anderen. Nadat een receptie gehouden was, ver schenen Mussolini en Hitier op het balcon van het Führerhuis. De tienduizendkoppige menigte, welke getooid was met vaantjes in de Italiaansche en Duitsche kleuren, brak in een orkaan van juichkreten los. Hitler en Mussolini hebben vanmiddag na de lunch in het Führerhuis, staande op een tri bune op het plein voor het Koninklijk Paleis het voorbijtrekken van de partijformaties ga degeslagen. Deze parade duurde een uur. De beide staatslieden begaven zich na afloop naar het Prinz Karlpaleis, waar Hitler van zijn gast afscheid nam en naar zijn particuliere woning terugkeerde. Bij zijn tegenbezoek in het Prinz Karl paleis heeft Hitier den' Duce het grootkruis van den Duitschen adelaar in een bijzon der fraaie uitvoering overhandigd. De Frankische Tageszeitung publiceert van daag een interview, dat Mussolini, voor zijn vertrek uit Rome, heeft toegestaan aan den ver tegenwoordiger van de Frankische Tageszei tung. Mussolini verklaarde o.m.: Mijn bezoek is een nadrukkelijke demonstra tie voor de gemeenschappelijke politiek van een sterken vrede. Wij wenschen, dat dit bezoek zal worden gewaardeerd als een symbool voor het feit, dat de groote mogendheden, Duitschland en Italië, een opvatting over de organisatie van een duurzamen vrede hebben, welke geen com promissen kent, van een vrede, welke het groote fatsoenlijke deel der menschheid veroor looft in veilige rust te werken en te producee- ren zonder dat zij vrees behoeven te koesteren, dat niet alleeen het resultaat van den arbeia. doch ook de grondslagen van ieder bestaan on verwacht door onverantwoordelijke en misdadige elementen kunnen worden vernietigd. Duitschland en Italië zullen nimmer de speel bal worden van een georganiseerd piratenaom. Mijn bezoek in Duitschland is een zichtbaar teeken voor de hartelijke vriendschap tusschen twee groote cultuurvolken, die elkander on voorwaardelijk vertrouwen. Tn de Giornale d'Italia schrijft Gayda over het eerste onderhoud tusschen Mussolini en Hitier: De beide leiders stellen hun solidariteit in den dienst van den vrede. Van de elementen, waarop deze vrede gebaseerd moet zijn, zijn er vier van het grootste belang. Ten eerste moeten het fascisme en het na- clonaal-socialisme bij de andere landen, welken zij overigens geenszins hun ideologieën winen opleggen, volkomen begrip en de hun toekomen de achting vinden. Ten tweede moeten de andere Europeesche groote mogendheden ten aanzien van alle vraag stukken de politieke, technische en vooral mo- reele rechtsgelijkheid van Duitschland en Italië erkennen. Ten derde moeten een beter begrip en meer achting voor de levensrechten en de ontwikkeling van alle naties getoond worden. De internatio nale gerechtigdheid moet niet slechts in woor den, doch ook in daden uitgeoefend worden. Ten vierde moeten alle landen in Europeesche solidariteit gemeenschappelijk tegenstand bie den aan de afbrekende machten en eindelijk de gemeenschappelijke gevaren begrijpen. Zooals reeds werd gemeld, heeft Hitier van middag den Duce in het Prinz Karl-paleis een tegenbezoek gebracht. Na eenigen tijd verlieten de beide staatslieden te voet het paleis om een bezoek te brengen aan het „Huis der Duitsche kunst". Om kwart over zeven heeft Mussolini de „Hoofdstad der Beweging" verlaten om zich met zijn specialen trein naar het terrein der leger- manoeuvres te begeven. Tien minuten later volg de de speciale trein van Hitier. Bij het vertrek van de beide leiders waren honderdduizenden aan 't station aanwezig om den vertrekkenden staatslieden onder luide toejuichingen uitge leide te doen. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 25 September: Tot een groep Duitsche pelgrims heeft de H. Vader in een openbare audiëntie van heden uitdrukking gegeven aan de groote zorg, welke Hem de houding van het natio- naal-socialisme tegenover de Katholieke Kerk baart. Z. H. de Paus gewaagde van de feestelijk heden in Berlijn, waar tevens echter het waarlijk katholieke gemoed door zoovele zwarigheden benauwd wordt. Het katholieke geloof was immer en zal altyd blijven het heil van Duitschland. De onveranderlijke doctrine en wetten van de Katholieke Kerk zijn altijd de voornaamste bol werken geweest tegen het Bolsjewisme. De bolsjewisten geven dit zelf toe, zeggende, dat zij zich met iedere religie kunnen verstaan, be halve met de katholieke religie. Dit is 'n groote eer voor ons, maar anderzijds stemt het tot droefheid, omdat het getuigt van een grooten haat tegen al wat katholiek is. Met deze woorden van den H. Vader hangt wellicht samen de houding van de „Osservatore Romano" inzake de reis van Mussolini naar Duitschland. Terwijl de Italiaansche kranten met berichten, reportages en foto's van deze reis de helft van haar kolommen vullen, vol staat het Vaticaansche blad met berichten van enkele regels. PARIJS, 25 Sept. (Havas.) Mevrouw Sko blin heeft den nacht moeten doorbrengen in het bureau van de justitieele politie. Van ochtend werd ze ter beschikking gesteld van den rechter van instructie. Zij zal worden geconfronteerd met den koffiehuisbedienae Alexandre Erounian, die werkzaam is in een gelegenheid aan de Rue de Longchamp. De rechter van instructie heeft mevrouw Skoblin, na haar verhoord te hebben, beschul digd van medeplichtigheid aan de vrijheids- berooving en geweldpleging op generaal Miller en haar in verzekerde bewaring gesteld. De rechter heeft terstond een bevel tot aanhouding uitgevaardigd tegen haar echtgenoot, generaal Skoblin, als den hoofddader in de verdwijning van den leider der Wit-Russen. Mevrouw Miller, de echtgenoote van den verdwenen generaal, heeft zich bij het onderzoek van deze zaak ci viele partij gesteld. mHHm In Berlijn zijn grootsche versieringen en illuminaties aangebracht ter ge legenheid van het bezoek van Mussolini. Hier ziet men de feestelijk ver lichte versiering van Unter den Linden SJANGHAI, 25 Sept. (Havas). Nw het mooie weder is teruggekeerd, is de Japan sche luchtmacht aan het front van Sjang hai weer actief geworden. De vliegtuigen hebben herhaalde malen Sjapei Kiangwan en Poetoeng gebombardeerd. Een Japansche kruiser en twee watervlieg tuigen hebben vanmorgen Hoihau gebombar deerd. Bijzonderheden hierover zijn nog niet bekend. Japansche vliegtuigen wilden eenige patrouille-vaartuigen op de rivier ten Westen van Macao onder vuur nemen. De bommen mis ten de scheepjes echter en kwamen op Chi- neesche woningen terecht, waarbij de bewoners omkwamen. Voorts hebben de Japansche vlieg tuigen bommen laten vallen op eenige dorpjes bij Chineesche versterkingen. Men vreest, dat onder de plattelandsbevolking veel slachtoffers gevallen zijn. Ongeveer 100 Chineesche noncombattanten zijn bij de luchtaanvallen op Nanking van van morgen gedood en gewond. De electrische cen trale is zoo zwaar beschadigd dat zij buitenge bruik gesteld moest worden. Het hoofdkantoor van het officieele Chineesche persbureau „Central News Agency" is eveneens vernield. Drie leden van het personeel zijn gekwetst. De vliegtuigen hebben ook bommen laten vallen op twee regeeringshospitalen, waarboven de vlag van het Roode Kruis woei. De gebouwen zijn echter slechts licht beschadigd. De Japansche pers begint thans commentaar te leveren op de critiek der openbare meening der wereld aangaande de luchtaanvallen op Nanking en Kanton. De „Hotsji Hotsji" schrijft: De Japanners zijn van meening, dat Nanking het centrum is van de Chineesche militaire activiteit en dat het niet onwettig is deze stad te bombardeeren. De internationale wetgeving keurt het niet af, indien verliezen aan niet-strijdenden niet op zettelijk veroorzaakt zijn. 2 Verwachting: Zwakke tot matigen, H veranderlijke wind, aanvankelijk opkla- §1 rend, weinig of geen regen, weinig ver- andering in temperatuur. EE Verdere vooruitzichten: Onzeker. Bij de groote manoeuvres in Mecklenburg en Pom meren was o.a. de Engél- sche generaal Sir Cyrïll Deverell tegenwoordig. De opperbevelhebber van het leger, g ener aal-overste Freiherr Von Fritsch ver welkomt den Engelschen gast De Britsche ambassadeur heeft een tweede protest laten hooren bij de Japansche regee ring in zake het bombardement van Nanking en Kanton. Ten gevolge hiervan heeft de Ja pansche vice-minister van Buiteniandsche Za ken verzekerd, dat nieuwe voorzorgsmaatregelen zullen worden getroffen, om de Britsche belan gen te beschermen. Hoewel het te vroeg zou kunnen z(jn om reeds over vredesonderhandelingen te spre ken, aldus de woordvoerder der Japansche militairen, zou het Japansche leger geluk kig z(jn met een verandering van atmos feer, welke het in staat stelt de vijandelijk heden te staken. Hij voegde hier aan toe, dat China rust zou moeten nemen en na denken over de les van den val van Pau- ting. Naar het hoofdkwartier van het leger in Noord-China mededeelt, zetten de Japansche troepen na de inneming van Pauting en Tsjang- tsjau hun opmarsch voort. De terugtrekkende Chineesche troepen betrekken stellingen onge veer 30 K.M. Zuidelijker, waar verdedigingswer ken zijn aangelegd. Aan den spoorweg PeipingHankau is het eerstvolgende belangrijke objectief van den Ja- panschen opmarsch Sjikiatsjwang, waar zich een strategisch belangrijke spoorweg naar Tajjoean- foe, de hoofdstad van de provincie Sjansi, van den spoorweg PeipingHankau aftakt. Uit Tientsin wordt van Japansche zijde gemeld, dat de Japansche afdeelingen van morgen den Ping Hsin Kwan-pas geforceerd hebben, welke ten Zuid-Westen van Tatoeng is gelegen. De Japanners zijn zoodoende tot in Midden-Sjansi doorgedrongen. De woordvoerder van het Chineesche leger heeft aan de pers verklaard, dat sedert gisteren verbitterd gestreden wordt in de sectoren van Lotien en Lioe Hang. De Japansche aanvallen werden met zware verliezen voor beide partijen afgeslagen. De woordvoerder van het Japansche Jeger heeft aan de pers verklaard, dat de verliezen van het Japansche leger te Sjanghai sedert het begin der troepenontschepingen tot den 21sten September 1412 dooden en 4169 gewon den bedragen. De verliezen der mariniers zjjn niet in dit cijfer begrepen. Bovendien zijn nog 200 soldaten aan cholera overleden. Naar van .bevoegde zijde wordt verklaard, is het Fransche s.s. „Canton" op 22 September in de wateren van Hongkong door een Japansch oorlogsschip gepraaid, waarna Japansche zee officieren aan boord kwamen om eenige vragen te stellen betreffende een bepaalden passagier, die zich evenwel niet op het schip bevond. De officieren drongen niet verder aan en trokken zich onder aanbieding van verontschuldigingen terug. Dit optreden van het Japansche schip, aldus merkt Havas op, verwekt te meer ver wondering, daar de Japansche autoriteiten verzekerd hadden, dat de buiteniandsche schepen van de blokkade van de Chineesche kust geen hinder zouden ondervinden. De opperbevelhebber der Fransche vloot In het Verre Oosten zal bij zyn Japanschen collega protesteeren. De Japansche minister van Buiteniandsche Zaken, Hirota, heeft een nota gericht tot den secreiaris-generaal van den Volkenbond, waar in hy uiting geeft aan zyn leedwezen over het feit, dat de Japansche regeering niet de uit- noodiging kan aanvaarden tot deelneming aan de besprekingen van de adviseerende commissie, welke belast is met een onderzoek naar het conflict tusschen China en Japan. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 25 September: De onderhandelingen en beraadslagingen van de regeering Van Zeeland werden Zaterdag morgen om half elf voortgezet en waren circa half twee afgeloopen. Eerst had Van Zeeland zich opnieuw naar het Paleis des Konings begeven, waarna hy een persoonlijk onderhoud had met den minister van Financiën, den heer De Man. Na de kabinetsvergadering heeft Van Zeeland medegedeeld, dat hij op post zal blijven en met hem alle leden van de huidige regeering. Van socialistische zijde was Zaterdagmor gen nog het gerucht verspreid dat minister De Man in ieder geval uit de regeering zou treden. Dit gerucht werd niet bewaar heid. Ook minister De Man zal verder deel uitmaken van de regeering. Kort na afloop van de kabinetsvergadering heeft eerste minister Van Zeeland de volgende verklaring afgelegd: „De kabinetsraad heeft den politieken toe stand op grondige wijze onderzocht. Hij heeft in een geest van trouwe samenwerking de ver schillende vraagstukken, die zich voordeden, nauwkeurig omschreven." De eerste-minister, gehoor gevend aan het aandringen van al zijn ambtgenooten, heeft zijn voornemen prijs gegeven om zich terug te trekken. Op zijn voorstel heeft de Raad een reeks maatregelen vastgesteld die de regeering zal treffen, om de volledige verwezenlijking te ver zekeren van de taak, die de regeering zich in Juni 1936 heeft gesteld. Achteraf blijkt nog, dat een punt uit de re- geeringsverklaring door de regeering in verband met de nationale omstandigheden verder zal worden uitgewerkt, om een oplossing te berei ken die ruimer zal zijn, aan wat aanvankelijk in het programma was voorzien. Dit is n.l. het punt betreffende de Vlaamsch-Waalsche kwes tie. De regeering wenscht te komen tot een regeling, algeheel en op nationalen grond slag, van alle kwesties die uit de Vlaamscn- Waalsche dualiteit voortvloeien. Derhalve wenscht zij over te gaan tot een ruime raadpleging van Vlaamsche als Waalsche persoonlijkheden en zal zij aan een nationale, gemengde commissie den taak opdragen voor de voorbereiding van de totale oplossing van de Vlaamsch-Waal sche kwestie te zorgen. Minister Spaak, die in verband met de poli tieke crisis zijn verblijf te Brussel veel langer heeft moeten rekken, dan zijn bedoeling was, vertrekt Zondag opnieuw naar Genève. De Belgische regeering blijft bij haar besluit om eventueel een zetel in den Raad van den Volkenbond te aanvaarden. Dinsdag zal opnieuw een vergadering van den Kabinetsraad worden gehouden. Van Zeeland zal echter in den loop van de volgende week vertrekken om rust te nemen. GENEVE, 25 Sept. (Havas.) Het Zwit sersche telegraafagentschap meldt, dat het kantonale Departement van Justitie, in vol ledige overeenstemming met den Staatsraad, den heer d'Arquier de Pelleloix, lid van den gemeenteraad van Parys, gelast heeft het Zwitsersche grondgebied te verlaten, om dat hy zich niet gehouden heeft aan de bepalingen, welke waren vastgesteld ten aan zien van de gisteravond in Genève gehouden lezing van Charles Maurras, den directeur der Action Frangaise. D'Arquier heeft Ge nève hedenmorgen verlaten. Het Zwitsersche telegraaf-agentschap voegt hieraan het volgende toe: De Zwitsersche autoriteiten hadden Maurras toegestaan zijn lezing te houden en d'Arquier daaraan deel te nemen, op voorwaarde, dat geen politieke kwesties te berde zouden worden ge bracht en dat de bijeenkomst een zuiver letter kundig karakter behield. Men zal zich herinne ren, aldus het persbureau, dat sinds eenige jaren openbare betoogingen, waarby vraagstukken der internationale politiek besproken worden, niet zijn toegestaan tijdens de vergaderingen van de Assemblée van den Volkenbond' en tijdens an dere belangrijke bijeenkomsten van den bond. MÜNCHEN, 25 Sept. (Havas.) Vanmorgen is een botsing ontstaan tusschen twee müitaire auto's. Tien miliciens van speciale secties hebben hier bij het leven verloren en zeventien anderen liepen ernstige verwondingen op. De auto's vervoerden de miliciens naar Mün chen, waar zij zouden deelnemen aan den ordedienst ter gelegenheid van het bezoek van Mussolini. TELEFOON 10212 Het Kabinet-Van Zeeland blijft; regeling der Vlaamsch-Waalsche kwestie. Z.H. de Paus over het Nat.-Socialisme. Geestdriftige ontvangst van Mussolini in Mün chen. Japansche luchtmacht weer actief; Fransch stoomschip door Japanners aangehouden. Mevrouw Skoblin in staat van beschuldiging gesteld. Voortgezet Congres van het Apostolaat ter Zee. Het zilveren jubileum van de R.K. Leergangen te Tilburg. Jaarlijksche algemeene vergadering van de A.R.K.A. Borstbeeld van wijlen dr. J. Th. de Visser te Den Haag onthuld. De moord op een oude vrouw te Amsterdam; bekentenis van de daders. De staking bij de scheepswerf te Vlaardingen met ingang van Maandag geëindigd. New Xorksche beurs: Stemming gedrukt. O Jubileeren Een jubileum doet niet enkel zien naar het verleden. Het vestigt veeleer de aandacht op het heden en ivekt be zorgdheid of vertrouwen voor wat komen gaat. „Alleen dan is een jubi leum een waar feest, wanneer het niet een einde beteekent, maar het begin eener nieuwe periode die met hoop en vertrouwen wordt ingegaan" lazen we eens. Een jubileum zij daar om niet alleen een terug schouwen: wat is bereiktMaar vooral ook een in de toekomst zien: wat kan nog ten goede gedaan worden! Bij een jubileum mogen we jubi leeren, feestvieren. We kunnen ook tevreden zijn over het bereikte, doch voldaan zijn moeten we niet. Omdat de toekomst nog zooveel van ons vergt. Juist het reeds bereikte legt nieuwe verplichtingen ons op voor het toekomende. Doch voor nieuwen ar beid hebben we opwekking noodig, moed en arbeidslust en die vinden we in de voldoening over hetgeen achter ons ligt. Zoo bindt een jubi leum verleden, heden en toekomst tezamen. JERUZALEM, 25 Sept. (Reuter.) In den afge loopen nacht hebben onbekenden de woningen overvallen van twee vooraanstaande Arabieren naby Nazareth en nabij Acre, waarbij beide Arabieren om het leven zyn gebracht. Het eerste slachtoffer was een zekere Awad Khoury, de rijkste grootgrondbezitter in het Noorden van Palestina. De tweede is Sjeik Mo hammed Ibrahim, een makelaar in grond uit Danum bij Acre. Politie en militairen patrouilleeren weer in het gebied van Opper-Galilea, teneinde het smokkelen van wapenen over de Jordaan en over de grens van Syrië te verhinderen. Het Arabische Nationale Comité te Safed heeft een manifest uitgegeven waarin het bij de Arabieren in Galilea er op aandringt, zich te onthouden van daden van geweldpleging. Heiligeweg 39-45, A'dam. A. J. v. d. MADE n. k iimuuuiinnniiM;;;;,! j Stand op Zondag I uur van.: 764.2 Vorige stand: 763.0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1