Beslissende Japansche actie bij Sjanghai verwacht Ouö-Üoflantische Pyptafcak Staatsvisite van den Duce aan den Führer O Oub-iwltanfeche Pyptabak Drama in kazerne te Naarden Succes der Chineezen in Sjansi OOGGETUIGE- VERHAAL UIT SJANGHAI De taalstrijd in België GAYDA'S VISIE MAANDAG 27 SEPTEMBER 1937 •fïÉ;: ~-f.: Generaal Sjoe Liang werd tot op perbevelhebber der Chineesche troepen benoemd Na het bombardement van Nanking De strijd in het Noorden Sovjet-Russisch protest Chineezen rekenèn nog steeds op Westersche hulp -•< Betooging van Walen en inwoners van Brussel Nieuwe nota aan Rome Zal na Mussolini's terugkomst worden overhandigd China doet een beroep op Moskou De ontwapenings commissie Na twee bijeenkomsten beëindigd Auto reed links van den weg Aanrijding met doodelijken af loop het gevolg OUDE HEER SPOORLOOS VERDWENEN Geheimzinnige geschiedenis in het Brabantsche Peeldorp Bakel BUITENLANDSCH OVERZICHT Veel wapengekletter Meisje in het wachtlokaal met een revolver doodgeschoten Auto tegen boom te pletter gereden Eén doode en drie zwaar gewonden Motor botst tegen een auto Berijder zwaar gewond opge nomen Examen logopaedist VACANTIEGANGERS TREKKEN creP de nef eV Zondag heeft de Arka te Amsterdam een herdenkingsvergadering gehouden hij gelegenheid van haar twintigjarig bestaan. Het hoofdbestuur der jubileerende vereeniging SJANGHAI, 26 Sept. (D. N. B.) Ondanks den sterken regenval werd vandaag aan alle deelen van het front bij Sjanghai hevig ge vochten. In den sector Lioeho-Lotien hebben die Japanners meermalen fel aangevallen, doch zij konden geen groote successen be reiken. Om verschillende dorpen werd zwaar gestreden. Volgens Chineesche berichten is het den Chi- neeschen troepen gelukt ten deele gemotoriseer de Japansche eenheden tot achter hun oorspron kelijke stellingen terug te jagen. In den sector Poetoeng hebben vele Japansche luchteskaders aan den strijd deelgenomen, die een uur lang de Chineesche stellingen hebben gebombardeerd. Binnenkort wordt een beslissende actie van de Japansche troepen aan het front voor Sjang hai verwacht. Sedert het incident van 1932 heeft China den zuidelijken oever van den Jangtse aanzienlijk versterkt en hier zijn ongeveer 200.000 man Chineesche troepen samengetrok ken, welke voor 70 pet. onder commando van Tsjang Kai Sjek zelf staan. Onder dekking van artillerievuur is gisteren een Japansche afdee- ling tweehonderd meter de Chineesche stellin gen binnengedrongen en heeft het grootste deel van de 77ste divisie teruggedreven. Japansche officieren, die van een inspectie reis naar Tsang Tsjou zijn teruggekeerd, ver klaarden, dat de anti-Japansche gevoelens on der de Chineezen aanzienlijk zijn toegenomen. Zij verklaarden verder, dat afdeelingen van het Chineesche leger, bestaande uit studenten en anderen, die een grooten haat tegen Japan koes teren, in de voorhoede strijden. Japansche troepen hebben op den spoorweg PeipingHankau een Chineeschen pantsertrem buitgemaakt. Het Chineesche agentschap Central News heeft medegedeeld, dat de Chineesche troe pen een nieuwe belangrijke overwinning zou den hebben behaald, in het Noorden der provincie Sjansi, waarbij zij Kwangling heb ben terugveroverd, verscheidene tanks en kanonnen hebben buitgemaakt en den Ja- panschen troepen zware verliezen hebben toe gebracht. De Chineesche troepen zouden blijven oprukken naar de grens der provin cie Tsjahar. De Chineesche vrouwenbond heeft een te legram gericht aan de vrouwenorganisaties der Voornaamste landen van Europa en Amerika, Waarin verzocht wordt Japansche goederen te boycotten. Generaal Sjoe Sjao Liang, de vroegere gouverneur van Kansoe en veteraan der voornaamste repubükeinsche revolutionnaïre campagnes, is tot opperbevelhebber der Chineesche troepen benoemd, als opvolger van generaal Sjang Sji Tsjoeng, die overge plaatst is naar het algemeen hoofdkwartier te Sjanghai. De sterke wind en de hevige regenval hebben Nanking eenige verademing gegeven van de Japansche bombardementen. De voorziening toet water en electrischen stroom is vanmorgen Vroeg hervat. Ofschoon het radiostation der togeering en van het Chineesche „Central News" gisteren werd vernield, heeft het agent schap eenige uren later de verspreiding der be tichten hervat en werd een andere zender in êebruik genomen. Officieel wordt medegedeeld, dat tengevolge Van de vijf Japansche luchtaanvallen van gis teren te Nanking minstens 300 menschen om het leven zijn gekomen en 400 gewond. Een Ohineesch functionaris verklaarde, dat 96 toestellen aan de aanvallen hebben deelgeno- toen en dat 200 bommen zijn geworpen. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de Chinee sche luchtmacht de Japansche stellingen te Sjanghai tweemaal bij verrassing heeft gebom bardeerd als represaillemaatregel tegen de Vele luchtaanvallen opi de Chineesche steden. De Japanners houden officieel vol, dat tijdens bet luchtbombardement van Zaterdag op Nan king het Chineesche ministerie van Oorlog ge heel is vernield. De Japansche troepen die tusschen de spoorlijn PekingHankau en die van Tientsin naar Poekau opereeren, bevonden zich vanochtend ongeveer tien Kilometer ten Zuidwesten van de lijn Pauting Tsjantsjau. De linkervleugel der Japansche troepen nadert daardoor de grens van de provincie Sjantoeng. De Japansche opper bevelhebber heeft vandaag medegedeeld, dat Chineesche versterking onder bevel van generaal Feng-Joe-Sjiang in aantocht is. Naar men meent is het eerste treffen tus> schen het Japansche en het Chineesche com munistische leger aanstaande. De Japanneezen beweren te zijn opgerukt in Zuidelijke richting van Tatoeng in Sjansi naar een punt op 25 mijlen ten Noorden van den bekenden Jen- Menkoe pas, welke den weg naar Tai Joean Poe beheerscht. Japansche berichten verklaren dat tachtigduizend man communistische troepen zich gereed maken tot verdediging van den pas. De Sovjet-Russische regeering heeft van daag een sterk protest te Tokio doen overhan digen, wegens het bombardement van Nanking door de Japansche luchtmacht. Naar het officieele Chineesche telegraaf- agentschap „Central News" meldt, hebben de Chineesche autoriteiten de buitenland- sche militaire autoriteiten en die van de concessies van Sjanghai ervan in kennis gesteld, dat twee Japansche vliegtuigen, gecamoufleerd als Chineesche toestellen, de luchthaven Kwang Tets nabij Ngan Joei hebben gebombardeerd. De Chineesche autoriteiten vestigen de aandacht der mo gendheden op de mogelijke gevolgen van dergelijke - handelwijzen. De Japansche vloot-attaché, admiraal Hondo heeft aan buitenlandsche persvertegenwoordi gers verklaard dat de actie van de Japansche luchtmacht ten doel heeft de Chineesche mili taire objecten systematisch te vernielen. Aan gezien de Chineezen ook ziekenhuizen en an dere cultureele instellingen als militaire objec ten gebruiken, kunnen deze niet gespaard worden. Toen men den admiraal opmerkzaam erop maakte, dat ook de bureaux van Havas, van een Duitsch en een Amerikaansch nieuwsbu reau werden beschadigd, toonde de admiraal zich zeer verbaasd en beloofde dat de Japan sche regeering deze kwtestie nauwkeurig zal bestudeeren. SOERABAJA, 25 Sept. (Aneta). Het s.s. „Tji- negara" van de JavaChinaJapan-lijn kwam hier hedenochtend binnen na een sensationeele reis. Een Australiër, in Sjanghai woonachtig, ver haalde aan de pers hoe de uitbarsting van het conflict niet onverwacht is gekomen, noch voor de buitenlanders, noch voor de Chineezen zelf. Hij deelde verder mede, dat volgens zijn indruk een goede geest heerschte in de buitenlandsche nederzetting, ofschoon zich eerst een nerveuze stemming van de menschen meester had ge maakt. Spoedig was echter het zelfvertrouwen herwonnen. De haat van de Chineezen tegen de Japan ners groeit met den dag. Als een voorbeeld hoe de geest is, vertelde de Australiër, hoe in een dancing, waar Chineesche jongelieden zich ver maakten, een Chineesch krijgsman verscheen, gewapend met een handgranaat, die uitriep: „schamen jullie je niet, hier te dansen, terwijl jullie broeders voor China den dood ingaan?" Hij dreigde met de handgranaat, waarop de zaal oogenblikkelijk werd ontruimd. De Japansche aanvallen vallen den Chinee zen nogal mee. De Chineezen hopen, dat de linies, welke naar achteren zijn verlegd en zeer sterk zijn gemaakt, een taaien weerstand zullen bieden. Tegen het Japansche scheepsgeschut zullen de Chineezen op den duur echter niet bestand zijn. Hij vertelde verder nog, dat het zeker is, dat Sjanghai tien jaar achteruit is gezet door dezen strijd. De Chineezen hopen nog steeds op Wester- sche hulp, terwijl allen in Sjanghai den indruk hebben, dat men vastbesloten is tot het einde zijner krachten den strijd vol te houden. De scheepsarts verhaalde, hoe het in Hong kong vol is van Chineesche vluchtelingen en uitgewekenen. Deze vluchtelingen maakten een armoedigen indruk en waren bijna onnatuur lijk kalm. Zij werden, in totaal 2000, door de „Tjinegara" naar Amoy overgebracht. Allen betaalden hun passage. Van Amoy keerde de „Tjinegara" naar Hongkong terug en vandaar deed men Woesoeng aan. Op deze laatste reis had men 1600 vluchtelingen, meest Chineezen, aan boord. In Hongkong hebben 300.000 men schen een toevlucht gezocht. De „Tjinegara" keerde van China via de Philippijnen naar Soerabaja terug. Bij Woesoeng was van den strijd niet veel te zien. De dokter vertelde nog, hoe het grootste en ergste avontuur wel de verschrikkelijke typhoon was. De „Tjinegara" lag toen beschut. In den ochtend na den typhoon-nacht viel eerst de omvang van de ramp waar te nemen. De langste brug ter wereld, die door koning Christiaan van Denemarken in tegenwoordigheid van talrijke gasten in gebruik is gesteld BRUSSEL, 26 Sept. (Havas) De taalstrijd was het onderwerp van een groote betooging, welke vandaag onder auspiciën van een aantal organisaties, die strijden tegen een al te sterke vervlaamsching, werd gehouden. Voor een gehoor van een groot aantal Walen en Brusselaars zeide senator Catteau: „Het Brus- seische volk zal zich niet laten vervlaamschen, evenmin als de op de taalgrens gelegen Waal- sche gemeenten zich zullen laten annexeeren. Burgemeester Max beloofde zijn steun aan de gemeenten welker autonomie bedreigd wordt en eischte een meer toegevende toepassing der wet inzake het gebruik der talen. Sprekende over de campagne, welke ten doel had Vlaanderen tegen België op te zetten, zeide burgemeester Max: „De Belgische geest werd ge vormd door een samensmelting van twee groote beschavings-stroomingen. Dit ouderlijk erfdeel zal worden beschermd." Er werd een telegram van trouw gezonden aan den koning en een aan Van Zeeland, waarin de onveranderlijke aan hankelijkheid der talen werd uitgedrukt. Sprekend op het congres der Liberale jeugd van West-Vlaanderen verklaarde de minister van Onderwijs, Hoste: Op taalkundig gebied wenschen de Vlaamsche liberalen gelijkheid tusschen Walen en Vlamingen, doch zü wen schen tevens dat de politieke eenheid van het land bewaard blijft en dat het land geen rassen- strijd meer zal kennen. LONDEN, 26 Sept. (Havas). In Engelsche di plomatieke kringen bevestigt men, dat een En- gelsch-Fransche nota te Rome zal worden over handigd, zoodra Mussolini aldaar zal zijn te ruggekeerd, teneinde nader de bedoelingen van Londen en Parijs uiteen te zetten met betrek king tot de drie-mogendheden-conferentie waar aan men de behandeling van het vraagstuk der buitenlandsche inmenging in Spanje zou willen toevertrouwen. Men meent te weten, dat deze nota in sterke bewoordingen de inzichten der mogendheden in deze kwestie zou weergeven en zou aantoonen, dat zij het vraagstuk op realis- tisclfe wijze zien, en wenschen, dat er een spoedige oplossing aan zal worden gegeven. MOSKOU, 27 Sept. (Tass). De Chineesche ambassadeur heeft den volkscommissaris voor Buitenlandsche Zaken een nota overhandigd, waarin de aandacht wordt gevestigd op het bombardement der vreedzame bevolking, van Roode Kruis-afdeelingen en van cultureele in stellingen door den Japanschen overweldiger. Aan het slot der nota wordt de Sovjet-Russi sche regeering verzocht, om zoodanige maat regelen te nemen, die kunnen bijdragen tot het spoedig staken van dergelijke barbaarsche en onmenschelijke daden. GENÈVE, 25 Sept. (Havas.) De derde com missie der Assemblée, de z.g. ontwapenings commissie, heeft haar zitting vandaag beëin digd, na slechts twee bijeenkomsten te hebben gehouden. Zij stelde vast, dat „de politieke en economische toestand op het oogenblik niet van dien aard is, dat succes verwacht kan worden van hervatting der behandeling van de vraag stukken, die onder het programma der ontwa peningsconferentie vallen." I zooals Tromp en De Witt en De Ruyter ze rookten, geurig, mild en lang van sneê. Zulke lekkere, frissche tabak, met de uiterste zorg gemêleerd, ge kerfd en geroosterd, kunt U nog altijd krijgen. Douwe Egberts maakt ze zoo! ANNO 1753 SCHOUT 15ct. COOPVAERT 10c». p.1 ons Zondagavond te acht urn: is op den rijksweg ArnhemNijmegen nabij het café „de Klomp" te Eist een wielrijder, wiens naam en woon plaats nog niet bekend zijn, aangereden door een auto, die links van den weg reed en be stuurd werd door zekeren O. uit Arnhem. De wielrijder werd tegen den grond geworpen, waar hij door voorbijgangers zwaar gewond werd gevonden. De automobilist, die was door gereden, is door de politie van Eist later opge spoord in het café Scheerders, dat eveneens aan den rijksstraatweg ligt. De man is in arrest ge steld en in het gemeentehuis opgesloten, terwijl de auto in beslag is genomen. Een inmiddels gewaarschuwde dokter liet den wielrijder ter stond naar het gemeente-ziekenhuis te Arn hem vervoeren, waar hij kort na aankomst is overleden. In het Brabantsche Peeldorp Bakel heeft zich een geheimzinnig verdwijningsgeval voorgedaan, dat nog steeds niet is opge. helderd. Het betreft hier de vermissing van den ouden heer van R., die sinds een half jaar spoorloos is verdwenen. Ondanks alle nasporingen, van rijks- en gemeentepolitie, is het nog steeds niet gelukt zelfs het geringste spoor van den grijsaard te ontdekken. De vermiste, die eenig geld bezat, moet, zoo als de volksmond thans beweert, vermoord zijn. Men fluistert zelfs in 't dorp den naam van den moordenaar. Het vermoeden, dat hier mis drijf in het spel zou zijn is ook aan de politie niet voorbijgegaan, doch het onderzoek naar de eventueele waarheid van deze geruchten heeft nog niet het gewenschte resultaat kun nen opleveren. Zaterdagavond te Genève. Het Volken bondspaleis op de heuvelen aan de boorden van het meer is feestelijk ver licht. De nieuwe zittingzaal en de wandelhal worden solemneel in gebruik genomen. De Aga Khan, voorzitter der huidige assemblée, reci- pieert. Vijf en zestig landen waren uitgenoo- digd, de Westersche democratieën, alle leden van den Volkenbond uit beginsel, eenige dic- tatorlanden, zooals Rusland en Turkije, leden van den Volkenbond min of meer uit opportu nisme. Twee landen hadden bericht gezonden, niet aanwezig te kunnen zijn .wegens droeve omstandigheden. Het waren Spanje, waar nog altijd de burgeroorlog woedt, en China, het door Japansch helsch geweld bestormde He- melsche Rijk. Voorts schitterden door afwezig, heid de vroegere leden van den bond Japan en Duitschland en tevens Italië, dat momenteel zijn lidmaatschap niet 'actief uitoefent, omdat tot dusver Genève het onrecht, aan Abessinië gedaan, nog niet recht heeft durven noemen. Het aanwezige illustre gezelschap zal wel diep de scheidingslijn gevoeld hebben tusschen de aanwezige volken en de drie laatst genoemde afwezigen. Het beeld der tegenwoordige wereld. Aan de eene zijde de twee Europeesche dicta- torlanden, die dag in dag uit de Europeesche samenleving vullen met rumoerig wapenge kletter, met marcheeren in eindelooze drom men, met felle redevoeringen en Japan, dat nu al jaren het spelen met de wapenen in bloedige realiteit heeft omgezet. Aan de andere zijde het conglomeraat van allerlei volken en stelsels, vereenigd in den Volkenbond. De blik ken van het Geneefsche gezelschap zullen Za terdagavond wel onophoudelijk naar München zijn gegaan, waar de „beide groote leiders" (Gayda) van het fascistische en nationaal-so- cialistische bewind confereerden. Waar is de nieuwe wereld? ïn de zalen van het Volken bondspaleis, waar de internationale samenle ving zoo moeizaam om den wereldvrede wor stelt en zoo weinig tot stand brengt en kan verhinderen? Of in de conferentiekamer, waar de dictatoren confereeren? Vragen, bang door de tegenwoordige omstandigheden, bang we gens de ongewisse toekomst. Wij vertrouwen op de kracht der ware democratie, die ontstaan is uit de worsteling der ontwaakte volken met de absolute vorsten en het staatsabsolutisme. Wij zien niet het minste heil in nieuwe absolute vorsten, die thans dictatoren heeten en in het moderne staatsabsolutisme, dat nog veel straf fer dan vroeger den geheelen mensch voor zich opeischt. ver den inhoud der gesprekken der dic tators van Italië en Duitschland is nog niets officieels bekend. De spreektrom pet van Mussolini, Signor Gayda, hoofdredac teur van de Populo d'Italia, heeft echter een tip opgelicht van den sluier. Hij heeft bekend gemaakt, dat de Duce en de Führer hun so lidariteit in dienst van den Europeeschen vrede zullen stellen, mits die vrede gegrondvest is op geestelijke, concrete, duidelijke en sociale factoren. Op zich zelf zeggen deze woorden niets. Maar Gayda heeft vier voorwaarden aan. gegeven, die essentieel zijn voor den dictato- rialen vrede. Ten eerste moeten de volken „be grip en eerbied voor het fascisme en nationaal- socialisme" gaan toonen. 'Zij behoeven die stel sels wel niet aan te nemen (ze zijn geen ex portartikelen, wordt nog eens verklaard), maar het moet uit zijn met wantrouwen en belaste ren dier stelsels, ook in redevoeringen der staatslieden. Het ziet er danig naar uit, dat de dictators het slot-en-grendel-op-den-mond- systeem, dat in hun eigen landen heerscht, wil len uitbreiden over alle staten voor zoover het critiek op de dictatoriale stelsels betreft. Ten tweede moeten de groote Europeesche mogend heden Italië en Duitschland „politieke, techni sche en vooral moreele pariteit verleenen bij elke gelegenheid en ten aanzien van alle pro blemen." Delbos heeft, met goedkeuring van Engeland, reeds tegenover Ciano verklaard, dat er wat dit punt betreft geen moeilijkheden te zien zijn. Ten derde moet er meer begrip en eerbied komen voor de levensrechten en den vooruitgang van alle landen (hier komt wel het koloniale probleem om den hoek kijken). „De internationale rechtvaardigheid moet niet alleen in woorden maar ook in daden worden toegepast". Wie zou dit niet toejuichen? Jam mer dat het begrip „internationale rechtvaar digheid" altijd zoo zonderling rekbaar lijkt. En ten vierde moeten alle volken solidair zijn in den strijd tegen het communisme. Accoord. Maar wij, Katholieken, zullen daarbij den strijd tegen dat nationaal-socialisme, hetwelk den Paus met „brennender Sorge" vervult, niet mo gen staken, al komen wij dan waarschijnlijk in botsing met punt een der essentieele voorwaar den voor den door de dictators bedoelden vrede. Ten slotte verklaart Gayda nog eens, dat de spil RomeBerlijn geen blok is, maar een so lidariteit, waarvan geen enkele „natie van goe den wil", te beginnen met Engeland, Frankrijk en Polen, is uitgesloten. Wij twijfelen er aan, of deze vriendelijke invitatie effect zal hebben. Engeland en Frankrijk zullen wel „Kühl ums Herz" blijven, vooral omdat blijkbaar Tsjecho- Slowakije niet tot de naties van goeden wil wordt gerekend. De gewenschte solidariteit zou ten slotte niets anders zijn dan het oude, nooit verwezenlijkte pact van vier. Frankrijk wensch- te het nooit. De imperiale praal, die om het bezoek van Mussolini wordt ontvouwd, moet niet op de laatste plaats dienen, om de wereld te laten zien, dat fascisme en nationaal- socialisme loten zijn van één stam. Niets is minder waar dan dit. Het fascisme van Musso lini is een zaak van macht, in dienst waarvan geweld en staatkunde worden gesteld. Bij het nationaal-socialisme van Hitler is dit ook zoo, maar de zielkundige drijfveren zijn geheel an dere, omdat zij ontspruiten aan een eigen ge. loof, een eigen leer, een eigen dogmatiek. En daarom is het nationaal-socialisme veel ge vaarlijker. Want zijn dogmatiek, zijn leer, zijn geloof berusten op de uitverkorenheid van het eigen ras, dat, door niemand van anderen bloe de beïnvloed, de geheele wereld gelukkig wil maken met de superioriteit, die het zich zelf toekent. Het zou een grove fout van Mussolini zijn, zich „weltanschaulich" niet duidelijk op een afstand te houden van het nationaal-socia lisme. Vertroebeling is hier levensgevaar. De Paus is in zijn laatste audiënties zonder ophouden op het gevaar van het nationaal-so cialisme blijven wijzen. En het is te begrijpen, dat, zooals onze Romeinsche correspondent meldde, de Osservatore Romano slechts enkele regels wijdt aan het bezoek van Mussolini aan Hitier. Hoe zouden de Katholieken Mussolini danken, als hij Hitier tot een correctie van zijn kerkpolitiek zou kunnen brengen, gesteld dat hij dit zou willen! Voorloopig kenmerkt de vi site van den Duce zich alleen nog door para des, manoeuvres en bezichtiging van Duitsch- lands wapensmidse, van Krupp te Essen. Dit is een duister aspect, vooral in het licht var. hetgeen Goering's Nationalzeitung te Essen gisteren schreef: „Het leger is gemaakt voor den oorlog, en, men moet hieraan toevoegen, de oorlog is, aangezien hij onvermijdelijk is, geschapen voor de politiek." Zaterdagavond is de 23-jarige R. E., uit Deventer, een meisje dat in dienstbetrekking was in een villa bij Naarden, in het wacht lokaal van de Promerskazerne te Naarden doodgeschoten. Soldaten, die voor het gebouw liepen, had den een schot gehoord en toen zij het wacht lokaal binnenstormden, lag het meisje op den grond. De wachtcommandant, de sergeant van O. uit den Haag, was de eenige, die met het meisje in het wachtlokaal was geweest en verkeerde in zeer zenuwachtigen toestand. Hij beweerde, dat het meisje met zijn revolver had gespeeld en dat daarop een schot was afgegaan, dat haar in den neus had getroffen. Het meisje was onmiddellijk overleden, zooals de gamizoensdokter heeft kunnen vaststellen. De militaire politie heeft de zaak in onder zoek en bewaart het diepste stilzwijgen. Het meisje was sinds eenige weken te Naar den in dienst. Zij was steeds oppassend en vlijtig. Over dit drama vernemen wij nog het vol gende Het gerucht van deze schietpartij deed wel dra de ronde in Naarden, zoodat zich spoedig een groot aantal personen voor de Promerska zerne verzamelde, De militaire autoriteiten weigerden elke in lichting. Uit zeer betrouwbare bron vernemen wij dal zelfmoord bijna uitgesloten is, daar het lijk van het meisje gevonden is met de beide handen in de mantelzakken gestoken. Later heeft ser geant v. O. zijn eerste verklaring ingetrokken en verklaard dat hij zelf geschoten heeft, doch dat er geen sprake van opzet was. Onmiddellijk was de militaire geneeskundige dienst ter plaatse, alsmede dr. Krijger, die slechts den dood constateeren kon. Het meisje was getroffen door een revolverkogel, die bij den neus het hoofd was ingegaan, waardoor on middellijk den dood gevolgd is. Het meisje, de 23-jarige K. E. uit Deventer, een wees, was sinds kort in betrekking onder Huizen. Het lijk is overgebracht naar het lijkenhuisje. De militaire politie heeft den sergeant een verhoor afgenomen en daarna overgebracht naar het politiebureau te Naarden. Voorts vernemen wij, dat opzet uitgesloten moet Worden geacht, daar v. O. die sinds tien maanden in dienst is, als zeer oppassend bekend staat. Het wachtlokaal, dat slechts van de andere lokalen afgescheiden is door een manshoog hou ten schot, biedt gelegenheid om elk uitgespro ken woord door anderen te doen hooren. Men heeft echter niets gehoord, ook geen twist. Dit wettigt het vermoeden, dat v. O. geen enkele reden had, om het meisje te dooden. Men neemt dan ook aan, dat hij op een of andere manier het meisje de werking van een revolver heeft willen toonen en dat daarbij vermoedelijk de revolver is afgegaan met het bekende ge volg. Waarschijnlijk zal v. O. vervolgd worden wegens dood door schuld. Zondagmiddag te half zes is op den rijks weg VenloRoermond onder de gemeente Bel- feld een personenauto, bestuurd door den 21- jarigen A. Spakenburg uit Brunssum en waarin drie personen zaten, verongelukt. De chauffeur wilde voor een fietser uitwij ken. Hij verloor daarbij de macht over het stuur, waardoor de auto tegen een boom te pletter reed. Alle inzittenden werden zeer zwaar gewond en zijn, nadat de eerste hulp was ver leend, naar het ziekenhuis te Tegelen overge bracht. Daar is S. kort na aankomst overleden. De toestand van de drie anderen, de heeren A. Claassen, J. Witjens en J. van Zanen, allen uit Venlo, is zorgwekkend. Zondagavond te ongeveer negen uur is op den rijksstraatweg te Wassenaar, ter hoogte van het landgoed ter Horst, de 40-jarige mo torrijder G. uit Rotterdam waarschijnlijk ten gevolge van onoplettendheid opgebotst tegen een langs den weg stilstaanden auto, welke goed verlicht was. G. smakte tegen den grond en bekwam daarbij een hersenschudding, een hoofdwonde en een verbrijzeld been. Na door den gemeente-arts, dr. Hubbeling, ter plaatse te zijn verbonden, is hij in ernstigen toestand naar het academisch ziekenhuis te Leiden over gebracht. Een dertien-jarig meisje, dat op de duo zat, kwam er met eenige ontvellingen af. 's-GRAVENHAGE. Voor het examen logopae dist (spraakkundige) zijn geëxamineerd 4 can- didaten, afgewezen 1. Geslaagd: de dames J. E. van Beijnum te Arnhem, J. F. E. de Haan te Utrecht en de heer A. H. Verhoeven (frater Theophaan) te 's-Hertogenbosch. De Engelsche badplaats Bornemouth weet jaarlijks op zeer doelmatige wijze duizenden toeristen te trekken. Het daartoe benoodigde reclamefonds van rond 18.000, wordt voor de helft bijeengebracht door vrijwillige bij dragen van plaatselijke hotels e.d„ terwijl het voor de andere helft wordt gedekt uit de gemeentekas. Als voornaamste reclame-middel koos de plaatselijke propaganda-commissie advertenties in couranten. Op de vaak geplaatste, niet eens groote, adver tenties, ontvangt men dagelijks ge middeld 1000 aanvragen. W.%VAWiSVAVVVVWAVVV.WA

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 13