Mussolini bezoekt de stad der wapenfabrieken Fascisten - centrum in Madrid Aardbeving op Java FRANS PERQUIN Het nieuws van heden De toestand in Spanje De Duitsche Kerk strijd Hongarije en de Kleine-Entente DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 27 SEPTEMBER 1937 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTICSTE JAARGANG No. 20788 VOOf Haarlem en Agentschappen per per regel. Bï] contract sterk verlaagde prijzen. Voor week 25 cent; per kwartaal f3.25; per DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 de kietne -0mroepers~ zle de rubriek, post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling v Besprekingen tusschen Parijs, Londen en Rome Naar de „Krupp-Werke" in Essen Zondagmiddag waren de beide dictators aanwezig bij de groote Duitsche manoeuvres Gaat Hitier naar Italië? Mandement van den bisschop van Berlijn Regeeringscrisis in Turkije Atreden van Minister-president Ismet Inonoe Moordaanslag op twee Britsche beambten De drie voortvluchtige aanvallers vermoedelijk Arabieren De langste brug ter wereld geopend Bom in een optocht geworpen Hitlers- lijfwacht.defileerde.-vopr- Mussolini en Hitler^jria aantorst van-den-Dfice. - ie-Miinchen Rond Toledo wordt door de Spaansche troepen heftige strijd geleverd Deserties op schepen Verschrikkelijk gevolg van een optocht Tien personen gedood; zeventien gewond Grenville T. Emmetf Oud-gezant der V.S. in Den Haag Ongeregeldheden in Tunis Bij nog steeds Z0MERPRIJZEN voor ANTHRACIET en BRECHC0KES DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN De verdwijning van Generaal Miller Het Weer NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Zon op 6.53 - onder 18.48 - Licht op 19.18 Maan op 23.44 onder 15.07 L. K. 7.03 illlllllllllllllllllllllllllllflIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIli ESSEN, 27 Sept. (D. N. B.) Benito Mus solini kwam hedenmorgen om zeven minu ten over acht in Essen aan, om een be zoek te brengen aan de groote wapenfa. brieken van Krupp. Op het feestelijk versierde perron werd hp door Rijkskanselier Hitier opgewacht, die een kwartier eerder per specialen trein in Essen gearriveerd was. Beide dictators werden door de duizendkop pige menigte met gejuich ontvangen, toen zü samen hét station verlieten. Op hun Weg naar de Krupp-fabrieken bevonden zich in hun ge volg: de Italiaansche minister van nBuitenland- sche Zaken Ciano, de Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken, Von Neurath, verder de algemeene secretaris der fascistische partij minister Starace en de plaatsvervanger van den Führer Rudolf Hess, minister Alfieri en Goeb- bels. De twee dictators reden, in een auto gezeten, in langzaam tempo door de menschenmenigte heen, die niet moede werd, hen toe te juichen. De wegen waren met vlaggen en guirlandes versierd. In de fabriek zelf rookten de schoorsteenen en dreunden de hamers. Voor het hoofdgebouw hield de stoet stil. Mussolini en Hitier betraden hierop de werk plaatsen. Zondagmiddag zijn de Duce en de Fuehrer met hun gevolg op 't station Lalendorf aan gekomen, vanwaar het gezelschap zich on middellijk naar het manoeuvreterrein be gaf. Toen het hooge gezelschap aankwam, was juist de „blauwe" partij in den aanval. De strijd werd gevoerd met artillerie, tanks en vliegtuigen en ontplooide zich dicht bij het punt, waar de beide staatshoofden zich hadden opgesteld. Verder werden verschei dene stellingen van beide partijen bezocht, zooals opstellingen van luchtdoelartillerie, mijnenwerpers en infanteriegeschut. Van den Schmocksberg bij Tolzin werd een aanval van de „blauwe" luchtmacht gade ge slagen. Honderden bommenwerpers wierpen bommen op de „roode" stellingen en openden een hevig mitrailleurvuur; tegelijkertijd werden sterke afdeelingen vechtwagens ingezet, welke diep in het „roode" gebied doordrongen. Op den Schmocksberg begroette de Fuehrer ook de Britsche en Hongaarsche officieren, die de manoeuvres bijwonen. Op hun tocht door het manoeuvreterrein werden Mussolini en Hitier steeds weer door duizenden luide toegejuicht. Alle steden en dorpen, welke zij doortrokken waren versierd en in groote begeestering begroetten de inwo ners de beide staatshoofden. Na het bijwonen van de manoeuvres werd 'n bezoek gebracht aan de oefenplaats van de luchtmacht Wustrow, waar een oefening in het schieten met luchtdoelartillerie werd gehouden. De ,,Exee!sior" meldt uit Muenchen: „We vernemen uit gezaghebbende bron, dat Mussolini Hitler heeft uitgenoodigd zoo spoe dig mogelijk een bezoek aan Italië te brengen. De Rijkskanselier heeft de uitnoodiging aan vaard, doch de dag van vertrek moet nog wor den vastgesteld." In verband met dit bericht wijst men erop, dat het huidige bezoek van Mussolini in Duitschland wordt beschouwd als beantwoor ding van het bezoek van Hitier aan Venetië in 1934. Mogelijk is, dat de Duce Hitier uitnoodigt naar Italië te komen, doch dit zou dan een nieuw bezoek zijn, dat door Hitier zou worden gebracht in zijn hoedanigheid van staatshoofd. Op het oogenblik is er te Berlijn noch officieel noch officieus iets dienaangaande bekend. Hedenochtend zijn met den sneltrein uit Rome de directeur van de politieke afdeeling van het Italiaansche Ministerie van Buitenlandsche Za ken, Buti, en de chef van de fascistische bui tenlandsche organisatie, Parini, te Berlijn aan gekomen. Zij werden op het station door ver tegenwoordigers van het Duitsche Ministerie van Buitenlandsche Zaken begroet. PARIJS, 25 Sept. (Havas.) In bevoegde kringen wijst men er op, dat de gisteren door de zaakgelastigden van Frankrijk en Groot-Brittannië in Rome ondernomen stap pen ten doel hadden, aan te kondigen, dat weldra deze beide mogendheden aan de Ita liaansche regeering een gemeenschappelijke nota zullen overhandigen, waarin zij hun houding ten aanzien van het Spaansche vraagstuk zullen definieeren. Dit stuk, waarvan de leidende gedachten door de beide diplomaten mondeling zijn uiteengezet, zal eindigen met het voorstel om besprekingen te openen tusschen de drie regeeringen van Parijs, Londen en Rome, teneinde een algemeene regeling van den Spaanschen toestand te ver krijgen. BERLIJN, 26 Sept. (Havas) De bis schop van Berlijn, Mgr. Conrad von Prey- sing, heeft een mandement uitgevaardigd, dat hedenochtend in alle katholieke kerken van Berlijn is voorgelezen en waarin de katholieken worden aangespoord den aan vallen van zekere nationaal-socialistische zijde tegen de Katholieke Kerk te weer staan. Gisteren is van de kansels van de evangeli sche kerken medegedeeld, dat zich nog steeds 126 dominé's en een vrouwelijk lid der belij dende kerk in arrest bevinden. Hieronder be vinden zich ds. Niemoeller en ds. Lokies, de inspecteur der evangelische zendingen en een aantal dominé's uit de provincie. Het vrouwe lijk lid der belijdende kerk is de echtgenoote van ds. Seelow uit Berlijn-Oost. ISTANBOEL, 26 Sept. (Havas). Volgens berichten uit eenige Turksche bladen zou de Turksche minister-president Ismet Inonoe z(jn afgetreden. Zoodra de bladen kennis kregen van dit be richt, stelden zij zich onmiddellijk in verbinding met Ismet Inonoe en toen deze niet te bereiken bleek, met Dejel al Bayar. Deze verklaarde, een dergelijk onderwerp niet te kunnen bespreken. Het blad „Koeroen" heeft uit Ankara verno men. dat het vrijwel zeker, is, dat Ismet Inonoe? candidaat zal worden gesteld voor het voor zitterschap van de nationale vergadering. Men meldt uit Ankara, dat de waarnemende minister-president Dejel al Bayar, direct na zijn aankomst te Ankara, een belangrijk onderhoud met Ismet Inonoe heeft gehad. Verscheidene andere ministers, die zich nog té Istanboel be vinden, zullen morgen naar Ankara terugkeeren, waar direct na hun aankomst een kabinetsraad zal worden gehouden. In politieke kringen is voortdurend sprake van de geruchten, volgens welke het kabinet zou worden gewijzigd. De „Tan" meldt, dat het vaststaat, dat Ismet Inonoe als minister-president zal aftreden. Er is geen sprake van verschil van meening tus schen hem en Kemal Ataturk, doch de wijziging zou noodig zijn in verband met de economische en financieele ontwikkeling van het land. Men wil aan het hoofd van het kabinet geen politicus doch een economisch en financieel deskundige hebben. Dit zal Dejel al Bayar zijn, die in feite reeds de leiding in het kabinet heeft. JERUSALEM, 26 Sept. (Reuter) Ge wapende personen hebben te Nazareth den districts-commissaris van Galilea en een Britsch politieman gedood. Lewis Yelland Andrews, de vermoorde dis tricts-commissaris van Galilea, is bij hetver laten van de Anglicaansche kerk te Nazareth door drie aanvallers, waarschijnlijk Arabieren gedood. De eveneens gewonde politieman stierf een half uur later. De assistent van den dis tricts-commissaris, die vlak achter hem liep ontkwam ternauwernood aan een verwonding. De schoten werden a bout portant afgevuurd en Andrews, die o.a. in het hoofd werd getroffen, was onmiddellijk dood. Hij had den kerkdienst bijgewoond als vertegenwoordiger van den Hoogen Commissaris. Alle wegen naar Nazareth werden na den overval onmiddellijk afgesloten De staat van beleg is afgekondigd en politiehon den trachten de daders op te sporen. De Arabische Hooge Commissie heeft een ver klaring gepubliceerd, waarin zij haar afschuw over den aanslag te kennen geeft en dezen ver oordeelt. Verder verklaart zij te gelooven, dat het Arabische publiek, in Palestina haar spijt en veroordeeling van de daad zal deelen. KOPENHAGEN, 26 Sept. (D. N. B.) Koning Christiaan heeft vandaag in aanwezigheid van zeshonderd eeregasten de Storstroehmbrug ge opend. Bij deze gelegenheid werd het woord ge voerd door den Deenschen minister voor Ver keerswezen, Fiske, den Engelschen minister van Handel, Stanley, en den Duitschen minister voor Verkeerswezen, dr. Dorpmueller. WARSCHAU, 26 Sept. (Havas). Elf personen zijn gewond, waarvan vijf zéér ernstig, door het ontploffen van een bom, die door jeugdige leden van uiterst rechtsche organisaties ge worpen werd in den stoet der socialistische jeugd tijdens de heden gehouden demonstratie. Drie studenten werden gearresteerd. In Mecklenburg (Duitschland) worden groote manoeuvres gehouden, waarbij Mussolini en Hitier aanwezig zijn. Eenige ■pantserwagens in actie MADRID, 26 Sept. (Havas)Er is geen en kele bijzonderheid gepubliceerd, aangaande de ontdekking van het fascistisch centrum te Madrid, en belanghebbende kringen wen- scheh ook geen bijzonderheden te verstrek ken. De bladen blijven aan deze kwestie ar tikelen wijden en vragen een spoedige op lossing der ambassadekwestie. Op straat valt geen bijzondere nervositeit te bemerken. In de nota der Chileensche en Argentyn- sche ambassades zijn de zaken met betrek king tot deze beide landen rechtgezet, doch de openbare meening had geen blijk gege ven van een vijandige stemming jegens deze beide landen. De Argentijrische zaakgelastigde beeft den minister van Landsverdediging medegedeeld, dat bij de ambassade geen persoon in dienst is, die bij de spionnage-affaire betrokken is. De Chileensche zaakgelastigde heeft verklaard, dat hij de bewering, volgens welke de te Ma drid ontdekte spionnage-organisatie haar zetel in de Chileensche ambassade zou hebben, als onjuist beschouwt. Hij weet niets van het be staan van Manuel Asensio, die zeker geen Chi leen is. Vanochtend hebben vliegtuigen der regeerings- troepen verscheidene malen vluchten uitgevoerd boven de nabij de hoofdstad liggende troepen. Regeeringsvliegtuigen hebben de stellingen der rechtschen gebombardeerd te Talavera en die in het Noorden der provincie Guadalajara. Ten Noorden van Madrid richtten de kanonnen der regeeringstroepen het vuur op de versterkings- werken der nationalisten in den sector van Pardo. Gedurende zeven uur heeft de artillerie van de regeering de wapenfabrieken van Toledo onder vuur genomen. De schade moet zeer aanzienlijk zijn. Ook de stellingen rond de stad werden beschoten. De artillerie van Franco beantwoordde dit vüur niet. Vliegtuigen van de regeering stelden een onderzoek in en het scheen den waarnemers, dat vooral de stellingen langs den .Taag veel geleden hadden. Ook de bruggen over den Taag werden getroffen. De rechtsche troepen hebben aan het front van- Toledo op heftige wijze de stellingen der regeeringstroepen voor deze stad aangevallen. Voor dezen nieuwen aanval moesten de regee ringstroepen wijken, dóch na een hevig ge vecht slaagden de regeeringstroepen er weder om in enkele stellingen te veroveren en stand te houden tegen de vijandelijke aanvallen. Havas meldt uit Londen, dat opnieuw twaalf officieren en matrozen van den Spaanschen tor pedojager „José Luis Diaz" die te Falmouth wordt gerepareerd dit schip verlaten hebben. Zij zijn naar de gevangenis van Exeter overge bracht, waar zich reeds 68 andere leden der bemanning bevinden, in afwachting van het besluit, dat zal Worden genomen door het mi nisterie van Binnenlandsche Zaken met betrek king tot hun repatrieering. Alle leden der be manning, die het schip hebben verlaten, ver klaren niet meer aan boord te zullen komen, tenzij hun vroegere kapitein niet meer op het schip terugkeert. In verschillende sectoren van het front van Aragon leeft de strijd weder op. Het zijn nog slechts plaatselijke gevechten waarbij kleine troependeelen tegenover elkander komen te staan. De bevelhebber der regeeringstroepen blijft groote troepenmachten concentreeren aan dit front. Naar schatting zijn thans ongeveer 150.000 man bijeengebracht tusschen Jaca en het Oosten der provincie Guadalajara. Hun be wegingen wórden door vliegtuigen der tegen standers voortdurend waargenomen, bij dag doch ook bij nacht." De vroegere Spaansche minister-president Portela Valladares, die Spanje bij het uitbre ken van de revolutie heeft moeten verlaten en de zoon van den vroegeren minister-president Migual Maura, die beiden gematigd republikein- sche richtingen vertegenwoordigen, zijn naar het door de regeering bezette deel yan Spanje teruggekeerd. Op een tentoonstelling te Londen werd een geldsorteermachine gedemon streerd, welke zeer precies de munten in de daarvoor bestemde geldzakjes doet terechtkomen BATAVIA, 27 Sept. (Aneta). Midden- en Oost-Java is door een zeer zware aardbeving geteisterd. ALEXANDRIë, 25 Sept. (Reuter) Tijdens een optocht van 80.000 arbeiders ter eere van koning Faroek langs het Ras Elfinpaleis is een paniek ontstaan, waarbij een veertigtal personen gedood, en verscheidene zwaar gewond werden. Het ongeluk schijnt ontstaan te zijn, doordat cnder het publiek, dat den optocht gade sloeg, een hevig gedrang ontstond, hetwelk leidde tot een algemeene paniek, waar de politie onmachtig tegenover stond. Naar wordt medegedeeld, zal koning Faroek de begrafenis der slachtoffers van de paniek bekostigen en aan de bloedverwanten der doo- üen en gewonden een uitkeering verstrekken. WEENEN, 26 Sept. (Havas). De gezant der Vereenigde Staten, Grenvüle Emmet, die on geveer twee weken geleden zijn geloofsbrieven aan den president van den bondsstaat had over handigd, is vanavond overleden aan een dub bele longontsteking, gevolg van een gevatte koude. Tot voor korten tijd was de. heer Em met, gedurende eenige jaren, gezant der Ver eenigde Staten bij het Nederlandsche hof. RABAT, 26 September. (Havas). Gisteren hebben zicl| te Marrakech opnieuw ongeregeld heden voorgedaan. Enkele agitatoren, die zich nog op vrije voe. ten bevonden, hebben eenige honderden inlan ders opgezweept te demonstreeren en te cischen, dat de gevangenen zouden worden vrij. gelaten. De demonstranten werden door de politie verjaagd. Niemand werd gearresteerd. TELEFOON 102X2 Bij Sjanghai wordt een beslissende actie van Japansche troepen verwacht. Kabinetscrisis in Turkije. Het fascistisch centrum in Madrid. Mussolini woont de Duitsche manoeuvres by. Het A. M. I. C.-Congres te Antwerpen. Een doode bij kolendampvergiftiging te Breda. Inval in een speelhol te Rotterdam. Drama in een kazerne te Naardenmeisje doodgeschoten. Verkeersongevallen tijdens het week-end. De jaarlijksche vergadering van de A. R. K. A. O BOEDAPEST, 25 Sept. (D.N.B.) De minister van Buitenlandsche Zaken, Von Kanya, is hier vandaag uit Genève teruggekeerd. In welingelichte kringen verklaart men, dat bij de besprekingen, die de minister te Genève met de Kleine Entente heeft gevoerd, geconsta teerd kon worden, dat bepaalde vorderingen ge maakt zijn op den weg naar erkenning van de principieele eischen van Hongarije. Vooral Joe- go-Slavië heeft veel tegemoetkoming en begrip getoond. Bij de regeling van het minderheden vraagstuk worden echter van de zijde van Roemenië nog bezwaren ondervonden. Aangeno men kan worden, dat de te Sinaja en Genève begonnen besprekingen langs diplomatieken weg zullen worden voortgezet. BELGRADO, 26 Sept. (Havas). „Rouski Go- los", het blad der militaire organisaties van de Russische emigranten te Belgrado, heeft een ordonnantie gepubliceerd van generaal Abra- mof, den leider der tweede afdeeling van de algemeene Russische militaire unie en eersten plaatsvervanger van generaal Miller .als opper ste leider dezer organisatie. Bij deze ordonnan tie neemt generaal Abramof de functies van generaal Miller op zich en vestigt hij zijn ver blijf te Sofia. DE OVERDEKTE TENNISBANEN worden 28 September a.s. geopend. C. M. M. CONSTANDSE, Koninginneweg 61a, Haarlem, Telef. 16766. Stand op Maandag 1 uur mm.: 762S yorige stand: 7622 VERWACHTING: Zwakke tot matigen Zuid-Oostelijke wind, nevelig tot licht of half bewolkt, weinig of geen neerslag, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerstand 772.1 te Budapest Laagste barometerstand 748.8 te Janmayen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1