Ned. West-Indië in A.M.I.C.- bestuur vertegenwoordigd mI HOE OUD IS HET LIBERALISME? Kolping-feest PATER PAANAKKER O.P. AANGEWEZEN MAANDAG 27 SEPTEMBER 1937 De besprekingen op het Congres van Apostolatus Maris te Antwerpen Nederlands organisatie belicht Ch. v. d. Bilt rapporteert BELASTING-ONTVANGERS TELEURGESTELD De vijf pet. korting niet terug genomen Postzegels „Voor het kind" De nieuwe serie verschijnt 1 Dec. en zal bestaan uit S zegels FRAAI WEER MET OCHTEND NEVEL Ir. Mussert laat weinig los De teruggang van het ledental slechts gering? HAVENRAAD VAN DANZIG Dr. Nederbragt herbenoemd tot voorzitter H.M. DE KONINGIN TE SOESTDIJK >8 Rijksbemiddelaar heeft succes Dreigende staking te Vlaardingen afgewend NED. COUPEURSBOND Jaarvergadering te Enschede De Rotterdamsche Josephgezellen zingen op hun diamanten jubilé den lof van hun Patroon Arbeiders voor God behouden De M.I.V.A.-Centrale ingezegend Het propaganda-apparaat is gereed Winterdienst der K.L.M. Verbindingen met Stockholm Praag, Weenen en Milaan blijven bestaan Kerkelijk leven MGR. W VAN DINTHER Wet op de zeevaartdiploma's Viering van het gouden professie- feest NEDERLANDSCH INSTITUUT VAN ACCOUNTANTS BIJ HET RANGEEREN OVERREDEN (Van onzen specialen verslaggever) De derde Congresdag, die wederom onder leiding stond van Z. Hoogw. Exc. Mgr. Meyers, hulpbisschop van Westminster, ge assisteerd door den vice-admiraal Home 11 uit Londen en vice-admiraal Joubert uit Parijs, werd geopend met een rede van Pater De Cleyn S.J. uit Antwerpen met als onderwerp: Le point de vue de l'armateur". De' tijd is gelukkig voorbij dat de reeder, de bemanning en harer huisvesting als iets bij komstigs beschouwde. Bij den aanbouw van de nieuwe vrachtschepen wordt wel degelijk reke ning gehouden met de huisvesting aan boord van de schepelingen, met de voor den reeder zoo verblijdende resultaten dat vroeger vaak voorkomende moeilijkheden met de opvarenden thans tot het verleden gaan behooren. Pater Arts S.J. uit Antwerpen besprak uitvoe rig 1'Action catholique parmi les marins, waar na l'Abbé A. L. Mounier uit Bordeaux een ver slag uitbracht over la Jeunesse Maritime Chré- tienne, de bloeiende organisatie onder de katho lieke jeugdige zeelieden. Opder groot applaus betrad de stichter van de zoo zegenrijk werkende vereeniging La Jeunesse Ouvrière Chrétienne, de H. E. Kanunnik Candyn uit Brussel, het spreek gestoelte. Wij dienen de vrouwelijke jeugd zelfrespect te geven: „Gij zijt niet te vervangen in uW midden, de Paus, noch de Bisschoppen kunnen dit doen. Het groote geheim i3 een beweging die den jongen menschen leert te overwinnen. De veroveraarsmentaliteit ridderschap. We nemen den arbeider zoo hij is, met lichaam en ziel, in 't licht van zijne bestemming. De J. O. C. heeft de leer van Christus. Zonder practische realisatie is een bestudeering van het onderwerp „Vrouwelijke jeugdopvoeding" van geenerlei nut. Wij, Priesters, aldus spr., hebben van die eenvoudige eerlijke kinderen, die durven en trotsch zijn op hunne capacitei ten, veel geleerd. Na een rede van den heer Lefèvre, inspec teur der visscherij uit Ostende over de gods dienstige en sociale nooden van den Belgischen visscher deed Fère Lebret O.P. uit Saint Malo in een zeer prettig aanhoorend Bretonsch dia lect, een beroep op de aanwezigen om mede werking te verkrijgen voor de door hem inge stelde enquête over het leven der visschers over de geheele wereld. Vervolgens schetste deze Fransche visschers- zoon het leven der Fransche visschers en de gevaren die het nu bedreigen. Door de vertegenwoordigers uit de verschil lende landen werden korte rapporten uitge bracht. De voorzitter van de Federatie van Genoot schappen van het Apostolaat ter Zee in Neder land] het oud Tweede Kamerlid, de heer Ch. van de Bilt deelde mede, dat Nederland op 't oogenblik zes posten bezet: Amsterdam, Rotter dam, Umuiden, Scheveningen (voor de aldaar vertoevende Poolsche visschers), Vlissmgen en Delfzijl. Elk dezer af deelingen, Havendistricten gehee- ten, zijn autonoom. Op aanraden en met mede werking van den Bisschop van Haarlem, die onze Beschermheer is, zijn deze districten ver bonden en vertegenwoordigd in de Federatie die een leek als voorzitter heeft en waarvan de secretarisplaats op het oogenblik bezet wordt door den Hoofdaalmoezenier, den zeereerw. heer Fr. van de Vliet. Met vreugde, aldus spr., kan ik u mede- deelen, dat het Apostolatus Maris-werk in Nederland allengs vorderingen maakt en meer bekend en wat vanzelf spreekt ook meer wordt geëerd. Gedurende het afgeloopen jaar bezochten pijn. 1500 zeelieden het Amsterdamsch Club huis, 3000 het clubhuis van IJmuiden en ruim 15.000 het prachtig tehuis in Rotterdam. Het Havendistrict Amsterdam beschikt over een eigen motorboot, in Umuiden is logiesge- legenheid voor de zeelieden in ons eigen zee manshuis, terwijl het velen uwer bekende, prachtige zeemanshuis te Rotterdam wel geen verdere aanbeveling behoeft te hebben. Geregeld worden boekenkisten op de schepen medegegeven en onze organisatie „Kerstmis op Zee" onder de kundige leiding van mevrouw RademakerVullings, is eveneens bloeiend. 5000 zeelieden, van den kapitein tot den scheeps jongen, ontvingen met Kerstmis een pak met practische geschenken. Met erkenning van hoogerhand wordt op onze zeevaartscholen (men bedenke dat slechts 1/3 De broederschap van ontvangers der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen hield Zaterdag hare algemeene vergadering te Amster dam. De voorzitter, de heer S. Tack, wees in zijn openingswoord o.m. op de teleurstelling, welke was ontstaan doordat de regeering niet de kor ting van 5 procent op de salarissen had terug- genor en. De in uitzicht gestelde intrekking van het ontwerp tot herberekening der pensioenen was het eenige lichtpunt." Uit de gevoerde discussies bleek de groote ontstemming over de nagenoeg stilstaande ont vangerspromotie en het bestuur werd verzocht krachtig te ijveren voor verbetering daarvan. Mr. D. J. Veegens, plv. rijksadvocaat te Den Haag, hield een interessante voordracht over het onderwerp: „de belastinginvordering en het gewone recht", welke door de talrijke aanwe zigen met aandacht werd gevolgd. Van de ge legenheid tot het stellen van vragen werd een dankbaar gebruik gemaakt. van Nederland katholiek is) door een katholiek priester onderwijs gegeven. Van hoeveel beteekenis dit is voor onze a.s. officieren ter koopvaardij, zal ik d^e hooge vergadering niet behoeven uiteen te zetten. Bij de Volkenbond te Genève hebben wij een officieelen vertegenwoordiger in Dr. Hermans uit Rotterdam! Bij de herverkiezing der afgevaardigden brak de heer Heerkens Thijssen een lans voor de op name in het bestuur van een vertegenwoordiger van Nederlandsch West-Indië met zijn vier A. M. Clubhuizen; temeer waar op voorstel van Engeland, Britsch-Indië en Zuid-Afrika opge nomen werden. Onze ««oordvoerder mocht het genoegen smaken dat de vergadering besloot Pater Paanakker O.P. uit Curasao, die West-Indië op dit Congres vertegenwoordigt, te aan vaarden als „official delegate from the Ne therlands West-Indies. Na verkregen goedkeuring van den minister van Binnenlandsche Zaken wordt dezer da gen aan plan. 350 vereenigingen van kinder bescherming het haar toekomende aandeel uitbetaald. Te zamen wordt uitgekeerd f 163.456,05 (v. j. f 139.775.84). De kosten van propaganda en administratie bedroegen ongeveer 6% procent van de ont vangsten. Beslist is, dat de eerstvolgende serie post zegels „voor het kind" zal bestaan uit 5 ze gels (tot dusver 4), welke aansluiten aan de laatste tariefverlaging. De hooge drukking heeft zich, in beteekenis toenemende, naar het Oosten verplaatst. De depressie in het Westen nam bij IJsland sterk toe en vormde een secundaire tot bij Schotland, terwijl ook in de Golf van Biscaye een ondiepe depressie ligt. Onder invloed van den Oostelijken tot Zuid-Oosteljjken luchtstroom is in Duitsch- land, Oostenrijk en het Alpengebied het weer fraai, behoudens ochtendnevel. De hoogste Al pentoppen hebben nog sneeuw met temperatu ren omstreeks nul graden. Ook' in Scandinavië is het weer grootendeels fraai, maar aan de Zuidelijke Noorsche kust valt regen en waait het krachtig uit Zuid. Engeland heeft ook fraai weer met ochtendnevel, in Ierland en Schotland valt regen in het midden en onweer aan de Middellandsche Zeekust. Voor. onze omgeving wordt nog fraai weer iftet ochtendnevel verwacht. Over de redenen van den uittocht der laat ste dagen uit de N.S.B., waarbij vele kopstuk ken hun meening te kennen gaven over de on bekwaamheid van den leider, zijn van ir. A. Mussert weinig inlichtingen te krijgen. Dezer dagen had de Courant een onderhoud met den N.S.B.-leider, waarin deze weinig losliet. Alleen reageerde bij op een publicatie in „Ons Noorden", dat het thans uitgebroken conflict in wezen niets anders zou zijn dan een strijd tusschen hem en den algemeen secretaris en plaatsvervangend leider, den heer Van Geel kerken. Ir. Mussert ontkende dit. De leiding heeft van het begin af bij mij berust en is tot nu toe ongeschokt in mijn handen, aldus zeide hij. De verstandhouding tusschen mij en den heer Van Geelkerken is van den allerbesten aard. Wij werken samen, zoo als wij dat van de oprichting der N.S.B. af tot op heden gedaan hebben, in de beste verstand houding en in de richting, welke wij ons van den beginne af voor oogen gesteld hebben. Voorts deelde hij mede, dat reeds dit voor jaar overste Hogewind van al zijn functies in de N.S.B., ook als organisatieleider voor Ned.- Indië, welke laatste functie thans in handen is van 't oud-lid van den raad van Ned.-Indië, den heer A. Harloff, ontheven werd. Omtrent het ledental van de Nationaal-So- cialistische Beweging zeide ir. Mussert, dat dit vóór de verkiezingen één en vijftig duizend be droeg en thans plm. negen en veertig duizend. De regeering van de Vrije Stad Danzig en de Poolsche regeering zijn overeengekomen dr. J. A. Nederbragt voor den duur van één jaar te herbenoemen tot voorzitter van den Haven- raad van Danzig. Dr. Johan Alexander Nederbragt, chef der directie van Oeconomische Zaken aan het de partement van Buitenlandsche Zaken is sedert 1 October 1934 voorzitter van den havenraad van Danzig. H. M. de Koningin is Zondagnamiddag te kwart over vijf op het paleis Soestdijk aange komen. J -.vx V.- Het monument voor dr. J. Th. de Visser op het Bezuidenhout te Den Haag is Zaterdag in tegenwoordigheid van talrijke autoriteiten door mevr. De Visservan de Garde, zijn weduwe, onthuld. Na de plechtigheid werden vele kransen aan den voet van het gedenkteeken neergelegd De samenwerkende vakorganisaties in het kuipers- en haringpakkersbedrijf en de pa troons te Vlaardingen hebben het advies van den rijksbemiddelaar opgevolgd, zoodat de dreigende staking thans definitief van de baan is. Oorspronkelijk hadden de vakorganisaties ge vraagd een overeenkomst aan te gaan op basis van het collectieve arbeidscontract van 1934. Hierop was in 1935 een korting toegepast van 10 pet., zoodat deze eisch dus practisch zou neerkomen op een loonsverhooging van ca. 10 pet. Na het bemiddelend optreden van prof. mr. A. C. Josephus Jitta werden de patroons bereid gevonden om aan den eisch der arbeiders tege moet te komen. Als uiterste grens verklaarden zij zich bereid in plaats van 10 pet. aftrek, nu slechts een kor ting van 3 pet. te gaan toepassen, behalve op het loon voor het schepenwerk, dat ongewijzigd zal blijven. Bij het afsluiten van een collectieve arbeids overeenkomst zal deze echter moeten gelden tot en met 31 Januari 1939. Dit aanbod is na langdurige vergaderingen door de samenwerkende vakorganisaties aan vaard en het bestuur van de vereeniging van haringhandelaren is van deze aanvaarding voorloopig telefonisch in kennis gesteld. De plechtige herdenkingsvergadering bij de viering van het zilveren jubileum der R.K. Leergangen te Tilburg in het raadhuis. Tijdens de rede van baron van Wijn bergen. Verder v.l.n.r. burgemeester Vonk de Both; de Aartsbisschop mgr. de Jong; minister Slotemaker de Bruine; de bisschop van den Bosch, mgr. A. F. Diepen en het Kamerlid Blomjous In hotel Mendelaar te Enschede is het twee- jaarlijksch congres gehouden van den Ned. Cou- peursbond, onder leiding van den heer P. A-. van Beek uit Nijmegen. Zaterdagmiddag werden het nieuwe stadhuis van Enschede en de Hoo- gere Textielschool bezichtigd. Zondagmorgen opende de heer v. Beek het congres met te wij zen op de lotgevallen van den bond, welke van groot belang zijn geweest voor de organisatie. Een werkloozenkas kon worden gesticht, er werd internationaal contact gevonden en laatstelijk werden de vooruitzichten gunstig voor het op- (Van onzeh eigen redacteur) ROTTERDAM, 26 September. Een lied, een jub'lend glorielied voor Joseph, die op aard met God mocht wonen, die nu bij God de hoogste eer geniet, voor Jo seph een lied, een hemelsch lied! Dat zongen de Kolping-gezellen van Rotterdam drie dagen lang in hun hart en dat zongen zij vanmiddag voor de microphoon dankbaar als zij zijn voor al wat de grootste aller hand werkers, hun patroon, hun schonk in de zestig jaren, dat hun Vereeniging thans onder Zijn schutse de vreugde en de waardeering van het eerzame handwerk beschermt. Drie dagen zang in het hart! In de feeste lijk versierde en verlichte kerk van den H. Do- minicus aan de Hoogstraat kwamen iederen avond de Gezellen van de stad eventueel met hun verloofden of met de dames uit hun gezin, bijeen om de triduum-predicaties van pater B. Molkenboer O. P., hoogleeraar aan de Nij- meegsche Universiteit, aan te hooren. Een soortgelijk triduum had pater Chr. Strijbos O. P. reeds eenige weken te voren voor de leerlingen gegeven. Drie dagen zang in het hart ter eere van St. Joseph en vandaag het groote feest! De Hoogeerw. Heer Generaal-Praeses van de St. Joseph-gezellen, Mgr. Th. Hürth uit Keulen, droeg in de Steigersche kerk een solemneele H. Mis op, waaronder de H. Mis van Perosi werd gezongen en waaronder alle jongens ter H. Tafel naderden, nadat prof. Molkenboer hen nog ééns op de verheven taak van hun Veree niging en het verheven voorbeeld van hun pa troon St. Joseph had gewezen. Gemeenschappe lijk ontbeten allen daarna in de versierde zaal van het Gezellengebouw en aan deze opgewek te ontbijttafel werden onder daverend gejuich dp jubilarissen van de Vereeniging gehuldigd. Als eerste de heer A. W. Carati, oud-senior, die volle zestig jaren lid van de Vereeniging is en vervolgens vier gouden, elf veertig-jarige en negen zilveren feestelingen. En nu vanmiddag branden alle lampen in deze groote zaal. Het podium is uitgebreid en versierd met Kolping-vaandels en met planten en draperie. Het gemengd Vereenigingskooi „St. Caecilia", versterkt met dames uit de ge zinnen der leden, heeft hierop plaats genomen en ziet het binnenstroomen der gezellen en se niores vanuit de hoogte aan. De vaandels ko. men binnen; de presidenten volgen. De vaandels stellen zich vóór het podium op en praeses pater L. D. Oorsprong O. P. door twee vaan. dels geëscorteerd begeeft zich naar het spreek gestoelte en opent de bijeenkomst met een wel komstwoord aan alle aanwezigen en een dank woord aan den Bisschop van Haarlem, die te- legraphisch zijn gelukwenschen en zijn vader lijken zegen zond. Wanneer de praeses zich weer naar zijn plaats heeft begeven in het midden van de zaal, betreedt de heer Corn, van Munster het dirigentengestoelte, dat als een breed, blauw- omkleed blok boven den katheder uitsteekt. Nijdig tikt zijn stokje op den lessenaar. De piano slaat de eerste accoorden aan en het mannenkoor zet in: een lied, een jubelend glo rielied voor Joseph. Het St. Joseph-Oratorium van Vaas en van Schaik. De vrouwen zingen den lof van Joseph's ver loving, de tenor en de bariton wisselen elkan der af tot na het derde deel de stilte weer valt, waarin centraal-praeses H. Drost de feestrede uitspreekt. Ik zal bewijzen, aldus praeses Drost, dat de Katholieke Radio Omroep haar taak niet beter kon dienen, dan door deze plechtige bijeen komst en deze rede uit te zenden. Ziehier: hier jubileert een Vereeniging, die den jongen werkman behoudt voor den godsdienst. Rotterdam zou verschillende ker ken minder hebben wanneer niet de St. Josephs Gezellen-vereen, duizenden jonge mannen voor God had behouden. Een Josephgezel immers blijft trouw. Een zoon van Kolping, die afvalt, bestaat niet. Kol- ping-aarde is goede aarde. Waarom dat zoo is dat is een geheim van het Kolpingwerk. Dat is iets, dat praeses Drost niet nader kan verklaren maar het staat vast als een feit! Een feit is ook, dat de Josephs Gezellen-ver- eeniging niet mag worden beschouwd als uit den tijd geraakte Duitsche import. Zeker: Kol ping was een Duitscher en hij is lang geleden begonnen, maar hij moest toch érgens en ééns beginnen. Wat hij begon echter was het werk van God en dat is aan geen tijd en aan geen land gebonden. In de vorige eeuw vervreemdden de arbeiders van den godsdienst. De Josephs Gezellen.veree- niging heeft dat tegengehouden. Wanneer over honderd jaar Rotterdam een sterke katholieke bevolking heeft, dan zal dat aan deze organi. satie te danken zijn, wier praesides en senioren tegen dien tijd een glorieuze groep zullen vor men om den troon van God in den hemel. Daarmee was het bewijs geleverd, de verga, dering applaudisseerde, vol enthousiasme voor de schoone en rijke gedachten, door praeses- Drost uitgesproken en het Oratorium kon ver der gaan. Volkomen harmonisch pasten zich de tekst bij dit gezelschap en de muziek bij deze zaal aan. Stormachtig werd het einde toegejuicht, waarna de praesides zich achter de vaandels de zaal uit spoedden, gevolgd door gasten en gezellen, die vanavond met hun fa milieleden terugkomen om een bonten avond met velerlei dilettantentooneel door te maken, nemen in den bond van enkele coupeursorgani saties, die thans nog zelfstandig bestaan. De heeren P. A. van Beek, Nijmegen, H. A. Loos. Zutphen, H. Enterman, Arnhem en J. Ro- bat, Enschede werden als leden van het hoofd bestuur herkozen. Tot nieuw lid werd gekozen de heer P. de Laat te Breda. De 'heer G. Peters, Arnhem, zag zich benoemd tot redacteur van het vakblad, onder controle van het H.B. In een korte plechtigheid heeft hedenmor gen te Amsterdam pastoor J. Schiphorst van de St. Bonifacius-parochie aldaar en geestelijke leider van de M. I. V. A. de centrale dezer mis sie-beweging ingezegend. Hierbij was tegenwoordig het geheele bestuur van de M. I. V. A., de organisatie, die zooals reeds voldoende bekend, wórdt opgebouwd om den verkeersnood in de Nederlandsche missiën en in de missies, waar Nederlandsche missio narissen werken, te lenigen. Na het verrichten der kerkelijke plechtigheid, die was voorafgegaan door een H. Mis, uitte pastoor Schiphorst den wensch, dat de bede. neergelegd in de zegening der Kerk, in vervul ling moge gaan ten opzichte van het bureau en al zijn werkers. Namens 't bestuur heeft wethouder G. Krop man dezen wensch beantwoord en den pastoor gedankt voor zijn persoonlijke bemoeiingen in deze zaak en voor zijn krachtigen steun. Er is nu eenigen tijd gewerkt aan den op bouw van het propaganda-apparaat van de M. I. V. A. Dit werk is nu gereed. De planma tige actie kan overal beginnen en worden uit gevoerd. Tijdens deze bijeenkomst werd ons nog meegedeeld, dat dezer dagen 'n Broeder van de missionarissen van Steil, opgeleid te Soester- berg, zijn vliegbrevet heeft gehaald. Eenige be stuursleden togen nu naar Soesterberg om daar de verrichtingen van den nieuwen missionaris vlieger in oogenschouw te nemen. Den 3den October a.s. gaat de winterdienst der K.L.M. in, welke tot 26 Maart 1938 van kracht zal blijven. Er zullen vijf verbindingen per dag tusschen ons land en Londen zijn, waarvan twee via Rot terdam. De K.L.M. onderhoudt twee van deze diensten, de Deutsche Lufthansa één, terwijl de dienst, die doorverbinding met Stockholm geeft, door de K.L.M. onderhouden wordt tezamen met de Zweedsche maatschappij A. B. Aero-transport In verband met de Wereldtentoonstelling blijven er tot 27 November drie verbindingen met Pa rijs, daarna twee. De dienst LondenAmsterdamRotterdam PraagWeenen van K.L.M. en Ceskolovenska Letecka Spolecnost blijft voor het eerst gedu rende den winter in exploitatie, met aansluiting per trein naar Boedapest. Nieuw is de winterdienst op Milaan via Am sterdam, Rotterdam, Frankfort. Tot Frankfort vliegt de K.L.M., Frankfort Milaan wordt door de Deutsche Lufthansa on derhouden, terwijl de Avio Linie Italiane op een datum, die nader aangekondigd wordt, de aan sluiting met Rome zal verzorgen. Naar het Noorden onderhoudt de K.L.M. te zamen met de A.B. Aerotransport een verbinding via Kopenhagen naar Stockholm, met A.B.A. en Det Danslce Luftfartselskab een via Kopenhagen naar Malmö, met de Deutsche Lufthansa een via Bremen naar Hamburg. Er komen twee diensten per dag op Berlijn, een van de K.L.M., een van de Lufthansa. De K.L.M.-vrachtdienst AmsterdamRotterdam—Keulen v.v. blijft in exploitatie, doch alleen voor post- en vracht vervoer. Op alle binnenlandsche lijnen, n.l. de ver bindingen met Zeeland, Groningen, Twente, Eindhoven en Texel, worden op eiken werkdag twee diensten onderhouden. Er is in de pers van verschillende richting een pennestrijd gaande over de vraag, hoe oud het libera lisme eigenlijk wel is. In de N. R. Crt. heeft onlangs prof. mr. C. W. de Vries de „bewering", dat de liberale partij is voortgekomen uit de Fransche Revolu tie, een „oude legende" genoemd. De Maasbode is daartegen opgekomen en schreef, dat niemand tot nu toe dit ooit anders zag. Daarop heeft de libe rale „Avondpost" zich in deze ouder- domskwestie gemengd en maakte daar bij zeer juist onderscheid tusschen het liberale beginsel en de liberale partij. Het liberale beginsel is, volgens het blad, veel ouder dan de Fransche revolutie, immers in de Hervorming vindt men reeds het liberale vrijheidselement. De organisatie van het liberalisme moge, volgens het blad, min of meer van de Fransche revolutie dateeren, de liberale beginselen zijn van veel ouderen datum. Deze discussie over het ontstaan van het Jjberalisme moge hoogstbelangrijk zijn voor historici, of voor de liberalen zelf, ons kan zij maar weinig belang in boezemen. Van het liberalisme als leer, die de individueele vrijheid souverein en de menschelijke rede volkomen auto noom wil verklaren, kan men inderdaad veel oudere sporen vinden dan in de tijden van de Fransche revolutie. De Hervorming als verzet tegen het door God zelf ingestelde onfeilbare leergezag der Katholieke Kerk en als beweging voor een onmiddellijk persoonlijke ver houding tusschen God en den mensch zonder bemiddeling of tusschenkomst van wie of wat dan ook, heeft ontegen zeglijk een doctrinair liberalen inslag gehad en een krachtigen stoot aan het liberalisme gegeven. Maar met een uiterste logische consequentie zou men de eerste liberale daad kunnen zien in de erfzonde van Adam en Eva, wier menschelijk individualisme zich niet liet binden door het verbod van den Schep per om van den boom van kennis van goed en kwaad te eten. Het liberale be ginsel zou dan zoo oud als de mensch- heid zijn: een niet onaannemelijke stel ling, omdat de eerste, erfelijk geworden zonde van het eerste menschenpaar een zonde van hoogmoed is geweest en het liberalisme inderdaad als een uiting van individualistischen hoogmoed kan worden beschouwd. Wij vreezen echter, dat zelfs de „Avondpost" zich niet zóó diep op de kern, het beginsel van de liberale leer, zal willen bezinnen, maar zich liever zal willen houden aan het liberalisme als het economisch en sociale rationalisme, dat in strijd met zijn individuele vrij- held beoogenden opzet en 'bedoeling, practisch geleid heeft tot egn, sociale en,j economische verdrukking en ontrechting - van het*economisch en sociaal zwakkere individu door het sterkere. Hoe oud de liberale lady eigenlijk is, moet van min der belang geacht worden dan het on aangename feit, dat zij zoo onbehoorlijk oud is kunnen worden, en dan het ver heugende feit, dat zij thans hopeloos verouderd en uit den tijd is. Het ware beter, dat de liberalen uit deze feiten de voorhanden liggende con sequenties aanvaardden, dan dat zij zich doel- en nutteloos verdiepen in den preciezen leeftijd van een zoo dubieuze mummie. Blijkens een- Zaterdag uitgegeven staatsblad 7.al de wet op de zeevaartdiploma's 1935 in wer king treden 1 November 1937, Heden werd het gouden professiefeest gevierd van Mgr. W. van Dinther, magister-generaal van de Orde der Kruisheeren. Zondagmiddag werd Mgr. in het klooster St. Agatha bij Cuyk namens het convent toegespro ken door den Hoogeerw. prior Hofman. Vanochtend werd de Hoogmis in het klooster door den jubilaris gecelebreerd, waarna hij door de bevolking van het Land van Cuyk is gehul digd. Vanmiddag was er een druk bezochte recep tie. Vele geestelijke en wereldlijke autoriteiten kwamen Mgr. Van Dinther complimenteeren. In den namiddag hebben fanfares van St. Aga tha en Oeffeit een serenade gebracht. Morgen wordt het feest in kloosterlijken kring gevierd. Mgr. Van Dinther zal een plechtige Hoogmis opdragen. Voorts zal het afscheid ge vierd worden van drie missionarissen, die uit handen van Mgr. Van Dinther het missiekruis zullen ontvangen. In de buitengewone algemeene vergadering van Zaterdag zijn tot lid van het Nederlandsch Instituut van Accountants benoemd de heeren: C. D. van Bockel, Eindhoven, J. Bijlsma, Ma kassar, P. Frank, Amsterdam, H. D. de Leeuw, Eindhoven, D. P. Tuyn, Bandoeng, allen in het bezit van het accountantsdiploma van het Ne derlandsch Instituut van Accountants. In de vacature in het bestuur, ontstaan door het overlijden van den heer J. Th. van Douwe, is voorzien door de benoeming van den heer Joh. E. van Koetsveld te Rotterdam. Op het tractieterrein der Nederl. Spoor wegen te Hengelo (O.) kwam de onder-machi nist H. bij het rangeeren onder een locomotief toen hfj deze wilde loskoppelen. Met een ten deele afgereden been werd de man opgenomen en per Roode Kruis-auto naar het algemeen ziekenhuis overgebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2