Del Vayo doet een aanval op de non-interventie T De aardbeving op Java Scherpe rede van den Spaanschen minister LINKSCHE TERUGTOCHT BIJ TOLEDO 11 m ZUIDZEE-CONFERENTIE OVERWOGEN Het Weer Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 centper kwartaal f 3.25per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V, DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 DINSDAG 28 SEPTEMBER 1937 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANC No. 20789 Oorlogs-chantage bedreigt de democratieën en den Vol kenbond, zegt hij Van Lanschot bepleit vrijen handel Spaansch schip naar Napels bege leid, waar zijn lading is gelost Troncoso's afzetting bevestigd Een gevaarlijk ambt Derde vice-volkscommissaris voor de bewapeningsindustrie benoemd Weer een bom ontdekt Bijtijds onschadelijk gemaakt Vereenigde Staten zouden bereid zijn er aan deel te nemen Dertig slachtoffers bij een bioscoopbrand Mussolini en Hitier te Berlijn Alle berichten over hun bespre kingen worden fantasie genoemd Gespannen toestand te Nazareth Reeds 108 Arabieren gearresteerd in verband met den aanslag De verdwijning van De Miller Russische emigranten noemen bolsjewisten de daders JAPAN EN POLEN Finsch protest tegen grensschending Sovjet-vliegers kwamen op zes plaatsen over de grens Russisch-Japansche oneenigheid Japansche ondernemingen op Noord-Sachalin worden tegengewerkt Twee dooden en drie gewonden bij het instorten van huizen Seismografen ontzet De positie van de .Endeavour" Britsch tankschip heeft het zeilschip aangetroffen Jongeren Koning Leopold's be zoek aan Londen Programma der feestelijkheden vastgesteld, De Kleine Entente en Hongarije Besprekingen worden in gunstigen zin voortgezet NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 6S cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. GENèVE, 27 Sept. (Havas) In de politieke commissie der Assemblée van den Volken bond zijn vanmorgen, in tegenwoordigheid van de meeste leiders der delegaties, de aangekondigde debatten over Spanje begon nen- De Spaansche minister van Buitenland- sche Zaken, Alvarez del Vayo, opende het debat en wijdde het grootste deel van zijn betoog aan de aanwijzing van den aanvaller. Hij herinnerde er aan, dat de Spaansche re geering herhaaldelijk de daden van agressie van Duitschland en Italië heeft bekend gemaakt, en vroeg om de toepassing van het Volkenbonds pact. Wal zal de Volkenbondsraad doen? Zal hij zich vergenoegen met de feiten te betreuren en aan de niet-inmengingscommissie te Londen voor te leggen? De resolutie van den raad voor terugtrekking der buitenlandsche strijders is uitstekend, maar stuit op de trage werkwijze der betrokken landen. Vervolgens verweet Alvarez de Londensche commissie haar langzame werk wijze. Hij zeide, dat er in Spanje geen dSidere regeering bestaat dan die hij vertegenwoordigt. Men zou elkaar beter begrijpen, als men niet meer sprak van Valencia en Salamanca, maar van Spanje, Italië en Duitschland. De vrije vol keren, aldus Del Vayo, wachten met ongeduld op het tijdstip, dat de terreur der dictaturen, veroorzaakt door de zwakheid van de democra tische landen, zal ophouden. Indien men de dingen hun loop laat gaan, zal de meening der democratieën zich keeren tegen hen, die heb ben toegegeven aan de chantage der dreiging van een algemeenen oorlog. Vandaag is Spanje het slachtoffer, morgen zal het een andere staat zijn, die lijdt onder een oorlogs-chantage en is overgeleverd aan agressies van bepaalde staten. Een politiek van berusting leidt tot on macht en verlies voor den Volkenbond. De As semblée dient een eind te maken aan de open lijke agressies. Men mag Spanje niet de mid delen tot zelfverdediging onthouden: dat zou gelijk staan met een premie op de agressie. 1 Vervolgens richtte Del Vayo zich tegen de po litiek der niet-inmenging. Hij ontkende, dat het niet-inmengingsaccoord den vrede had gered. De politiek der niet-inmenging heeft Spanje veel bloed gekost. Met het pact voor oogen, is geen neutraliteit mogelijk. Het verbod aan Spanje om zich vrij van voorraden te voorzien is in tegenspraak met art. 10. Gezien de voort durende schending van de niet-inmengingsover- eenkomst, en gezien dat deze overeenkomst de invasie van vreemde troepen in Spanje niet kon verhinderen, meenen Frankrijk en Engeland dan nog, dat dit accoord de voor Spanje van toepas sing zijnde internationale wet moet blijven? De Spaansche regeering vraagt, dat men terugkeert tot de internationale wet. De As semblée moet zich öf wel vereenzelvigen met de aanvallers, öf erkennen, dat het ac coord der niet-inmenging een fictie is en zich voor herstel van de internationale wet ten gunste van Spanje uitspreken. De Spaansche regeering wacht met vertrou wen op het besluit van de Assemblée. Dit be sluit zal van groot belang kunnen zijn voor de positie en het bestaan van den Volkenbond en van den vrede in de toekomst. Noch Duitschland, noch Italië, zoo zeide Del Vayo, zal het vandaag wagen een Europeeschcn oorlog uit te lokken, indien de democratische landen tijdig hun wil te ken nen geven den vrede'te handhaven. Over een of twee jaar zal het te laat zijn. Zij, die dit het beste weten, zijn de veroorzakers van de troebelen zelf. Na de rede van Alvarez del Vayo is de ver dere behandeling van de Spaansche kwestie tot morgen uitgesteld. Vanmorgen is in de tweede Volkenbondscom missie het debat over de economische en finan- cieele vraagstukken voortgezet. Meer in hét bij zonder werd het vraagstuk der grondstoffen be sproken. De Nederlandsche gedelegeerde, van Lanschot, wees op het belang voor Neder land van vrijen toegang tot de grondstoffen. Hij pleitte voor geleidelijke opheffing van controle op de wisselkoersen, en voor het uit den weg ruimen van beletselen voor den internationalen handel door uitbreiding der liberale handelsverdragen. Rose (Polen) was van oordeel, dat terugkeer tot het internationale vrije verkeer uitsluitend op handelsgebied practisch slechts voordeel zou opleveren voor landen, die een hoogen graad van economische ontwikkeling hebben bereikt. Hij wenschte derhalve een uitgebreidere inter nationale samenwerking, die zich tot elk gebied uitstrekt. De zitting werd vervolgens opgeheven. MADRID, 27 Sept. (Havas). Tijdens den aanval, dien de rechtsche troepen Zondag op de stellingen der regeeringstroepen voor Toledo hebben ondernomen, zijn zij er in geslaagd, zich van het op ongeveer vier kilometer ten Zuiden der stad gelegen Casa de la Legua meester te maken. De hevigheid en het verrassende karakter van den aanval der troepen van Franco nood zaakten de regeeringstroepen, hun linies in dezen sector eenigszins te rectificeeren. Het offensief der regeeringstroepen in Aragon is Zondag met een aanzienlijke troepenmacht op de linies tusschen Jaca en Teruel ingezet. Het is de bedoeling, dat de troepen in drie richtingen oprukken: naar de rivier de Gal lego tusschen de dorpen Seneque en Orna, in de richting van Saragossa langs den oever van de Ebro tusschen de dorpen Fuentes Ebre in Osera, en in de richting van Teruel. De druk der rechtsche troepen in de Ooste lijke sectoren bij Santander is gisteren toege nomen. De afdeelingen, die langs de kust op trekken, hebben Belmonte bezet. De in het Zuiden van den sector Riano oprukkende troe pen zijn ongeveer acht kilometer gevorderd. Het Spaansche schip „Gabosacratis", dat van een Russische haven kwam, is van morgen naar Napels gebracht, waar de voor Barcelona bestemde lading graan gelost werd. Hoewel het moeilijk is, nadere bijzonder heden te weten te komen, schijnt het, dat het schip tot Napels begeleid is. Men weet niet, welk lot de bemanning wacht; het is ook niet bekend, of zij in de verandering van koers heeft toegestemd. HENDAYE, 27 Sept. (Havas). Men bevestigt, dat Troncoso uit al zijn functies is ontslagen. Hij zal waarschijnlijk vervangen worden door een generaal, aangezien de rechtsche autoritei ten het grenscommando beschouwen als een post van het grootste belang. Een diplomaat van de regeering van Burgos, San Graniz, heeft belangrijke besprekingen ge voerd met de ambassadeurs van Frankrijk en Engeland en hun officieus verklaard, dat gene raal Franco het betreurde, dat Troncoso onder omstandigheden wordt vastgehouden, welke den autoriteiten van Salamanca verhinderen hun Volledige verontschuldigingen aan te bieden aan de Fransche regeering, zooals zij zouden Wenschen te doen. Voorts sprak San Graniz zijn afkeuring uit over het gebeurde met de duikboot te Brest, hoewel hij zeide het uit overwegingen van vaderlandsliefde te kunnen verklaren. Jeugdige belangstelling voor de moderne ■pantserwagens MOSKOU, 27 Sept. (D.N.B.). De Russische bladen melden de benoeming van Bondarja tot plaatsvervangend volkscommissaris voor de be wapeningsindustrie. Daar tot dusver na elkaar reeds drie plaatsvervangende volkscommissaris sen benoemd zijn, kan aangenomen worden, dat aan deze nieuwe benoeming telkens afzettingen voorafgegaan zijn. De „Toerkmenskaia Iskra" meldt, dat het Hoog Gerechtshof van Turkmenistan zes tech nici wegens „sabotage bij den bouw van een groep chemische fabrieken" tot den dood door den kogel veroordeeld heeft. Vier personen zijn tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. PARIJS, 27 Sept. (Havas). Een bom die was neergelegd in de woning van Generaal Pre- telat, lid van den Hoogen Oorlogsraad, is bij tijds ontdekt. De politie liet de bom verwijde ren. Deze is niet ontploft en wordt door den Werktuigkundigen Dienst onderzocht. In Yokosoeka brachten Japansche soldaten urnen mede, waarin zich de asch bevindt van bij Sjanghai gesneuvelde matrozen. De nabestaanden kwamen hun overledenen eeren GENèVE, 27 Sept. (Reuter). Naar men meent te weten, zullen de Vereenigde Staten bereid gevonden worden, deel te nemen aan een conferentie der mogendheden, die de grootste belangen in de Stille Zuidzee heb ben. Men oppert het denkbeeld, zulk een conferentie in October te Londen te houden. BEZIERS, 26 Sept. (Havas) Vanmiddag is brand uitgebroken tijdens een bioscoopvoor stelling in het plaatsje Cabian. Dertig slacht offers zijn naar het ziekenhuis van Beziers overgebracht. ESSEN, 27 Sept. (D.N.B.) Hitler en Musso lini werden bij hun bezoek aan de Kruppfabrie- ken verwelkomd door dr. Krupp von Bohlen und Halbach, die het een en ander over de organi satie van het concern vertelde. Achtereenvol gens werden daarop verschillende afdeelingen bezichtigd, waar het werk gewoon doorging. De Duce trad meermalen in den kring der arbei ders. Bij het verlaten der fabriek werden de gasten luide toegejuicht. Om half twaalf heeft Mussolini Essen per specialen trein verlaten op weg naar Berlijn. Kort daarna aanvaardde ook Hitier de reis naar de hoofdstad. Vanavond te 17.39 uur reden de beide spe ciale treinen, waarmede de Duce en de Fuehrer met hun gevolg reisden, het station Heerstrasse te Berlijn binnen. Op het perron werden de beide staatslieden ontvangen door generaal Goering en andere Duitsche staatslieden, alsmede de leden van de Italiaansche legatie te Berlijn, de Italiaansche consuls uit geheel Duitschland en leden van der. fascio en vertegenwoordigers van de Italiaan sche kolonies. De eerewacht voor het station was betrokken door een compagnie van de SS-lijfwacht van Hitier, twee compagnieën van het leger, een compagnie van de Luchtmacht en een com pagnie van de Marine. Terwijl de muziek de volksliederen van Duitschland en Italië speelde, inspecteerden de beide staatslieden de eere wacht. Vervolgens reden beiden per auto naar het paleis van den Rijkspresident. Langs den geheelen weg werden de staatshoofden toege juicht. Volgens het D.N.B. zijn alle berichten in de buitenlandsche pers met nadere bijzon derheden over den inhoud van de bespre kingen tusschen Mussolini en Hitier, als mede over een uitnoodiging van Mussolini aan Hitier om een bezoek te brengen aan Italië of over een aanstaand beroep van bei de staatslieden op de Westelijke mogend heden voortijdige voorspellingen, welke op zuivere fantasie berusten. De besprekingen tusschen den Fuehrer en zijn gast worden streng geheim gehouden. Ook staat nog niet vast, of na afloop van het bezoek van den Duce een officieel communiqué over den inhoud van de besprekingen zal worden gepu bliceerd. JERUZALEM, 27 Sept. (Reuter). Onder de Arabieren te Nazareth heerscht gróote bezorgd heid over de maatregelen, die de regeering zou kunnen nemen in verband met den Zondag ge- pleegden moord op twee Britten. Reeds zijn 108 personen gearresteerd, waaronder talrijke Ara bische notabelen. De meeste winkels te Naza reth zijn in verband met den gespannen toe stand gesloten en in de stad is een afdeeling Britsche troepen aangekomen. PARIJS, 27 Sept. (Havas). Vice-admiraal Ke- droff, de ondervoorzitter van den bond van Rus sische oud-strijders heeft tegenover een corres pondent van Havas verklaard, dat de bond er van overtuigd is, dat generaal De Miller „het slachtoffer der bolsjewisten is geworden, even als generaal Koetjepof zeven jaar geleden." Officieel wordt, medegedeeld, dat het Japan sche gezantschap te Warschau en het Pool- sche gezantschap te Tokio met ingang van 1 October tot ambassades worden verheven, Ook in Polen zijn onder leiding van maarschalk Rydz-Smigly groote manoeuvres gehouden. Buitenlandsche militaire attaché's op 'n oorlogsschip in de haven van Gdingen Verwachting: Meest zwakke Zuid- H Oostelijke tot Zuidelijken Wind, gedeelte- lijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. Verdere vooruitzichten: Waarschijnlijk droog en vrij zacht. iïfllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllli HELSINGFORS, 27 Sept. (Reuter). De Fin- sche regeering heeft haar gezantschap te Mos kou opgedragen krachtig te protesteeren tegen het vliegen van Sovjet-vliegtuigen over de Fin- sche grens. Dinsdag j.l. zijn namelijk op zes verschil lende plaatsen Sovjet-Russische militaire vliegtuigen over de Finsche grens gevlogen. Op enkele plaatsen hebben de grenswachten daarop het vuur geopend. Een der vliegtuigen had een noodlanding op Finsch grondgebied gemaakt, waarop de inzit tenden gearresteerd waren. Dezen zijn intus- schen weder op vrije voeten gesteld. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat de Karelische grensbevolking Zondag te Terijoki een massabetooging heeft gehouden om tegen de toenemende Sovjet-Russische grensschendin- gen te protesteeren. In een telegram aan den staatspresident heb- den de betoogers uiting gegeven aan hun be zorgdheid en aangedrongen op versterking van de grensbewakingstroepen om verdere stelsel matige grensschendingen door de Sovjets te voorkomen. TOKIO, 27 Sept. (Domei). Van Japansche zijde wordt gewezen of^de houding van de Sov jet-Russische autoriteiten in Noord-Sachalin, waar de Japansche ondernemingen worden te gengewerkt. Een woordvoerder van het Japan sche ministerie van buitenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat de Noord-Karfoeto Pe- troleummij. en de Noord-Karfoeto Mijn- Mij. ernstig worden benadeeld. De Russische autoriteiten weigerden 747 Japansche arbeiders toe te laten en dwongen de.-Noord-Karfoeto Pe- troleummij. tweeduizend Russen in dienst te nemen, terwijl Japansche schepen de havens niet mochten aandoen om de petroleum te la den. Verder zijn verscheidene Japansche em- ployé's gearresteerd. Ook de mijnmaatschap- pij wordt ernstig in haar arbeid gehinderd. De Japansche ambassadeur te Moskou heeft reeds eenige malen geprotesteerd, doch tot nu toe is nog geen verbetering in den toestand, ge komen. BATAVIA, 27 Sept. (Aneta) Omtrent de hevige aardbeving op Java wordt nog gemeld, dat te Klaten twee personen werden ge dood, één zwaar gewond en twee licht gewond, door het instorten van huizen. Van de suikerfabriek Beran is een deel van den voorgevel inge stort. Te Demakidjoe is een schoorsteen omgevallen. De aardbevingen werden gevoeld in Solo, Djocja Randja-Ekok, Magelang, Kediri, Tjilat- jap, Wonosobo, Madioen en Cheribon. De seis mograaf van Babadan is volkomen ontzet. In Magelang is een huis ingestort. In Djocja zijn bijna alle huizen gescheurd, terwijl het stationsgebouw aldaar onbeteekenende scheurtjes vertoont. In Tjilatjap zijn vele muren van kan toren en woonhuizen gescheurd, terwiji daken verschoven zijn. In Kediri vluchtten de menschen de straat op. Ook in Madioen, Batavia en Bandoeng zijn de schokken waargenomen. Ook de seismograaf van de Papandajan is ontzet. In Pekalongan is de schoorsteen van de sui kerfabriek Medarie zwaar gescheurd. De fa. briek zelf is echter intact. De treinenloop on dervond door de aardschokken geen hinder. Alle berichten dragen een voorloopig karakter. 99' LONDEN, 27 Sept. (Reuter). Reuter heeft van het Britsche tankschip „Chetenne" het vol gende telegram ontvangen: ,;wij zagen zeilen van de „Endeavour I" op ongeveer 10 mijl afstand. Wij herkenden de tui gage en naderden het schip. Nadat wij seinden, dat er ongerustheid bestond in verband met het uitblijven van berichten, verzocht het schip ons bekend te maken, dat wij het gezien had den. Wij zagen het zeilschip in vrijwel Zuid- Oostelijke richting varen, op 49 graden NB. en 15 graden 20 minuten W.L." Te Genève deed Alvarez del Vayo een scherpen aanval op de politiek van non-interventie. Van Lanschot pleitte voor een vrijen handeL Mussolini en Hitier zijn te Berlijn aangekomen. De besprekingen der technische commissie over het vraagstuk der zee-controle zijn aangevangen. Kanton en Nanking werden opnieuw door luchtaanvallen geteisterd. Engeland protesteerde te Tokio. In October e.k. zou te Londen een Stille Zuid- zee-conferentie gehouden worden, waaraan ook de V. S. zouden deelnemen. Bij Toledo moesten de regeeringstroepen terug trekken. Finland protesteerde te Moskou tegen grens schending door Russische militaire vliegers. Bijtijds kon men te Parijs een nieuwen bom aanslag voorkomen. Jaarvergadering van de Apologetische Vereeni- ging „Petrus Canisius". Nadere bijzonderheden over de aardbeving op Java; twee dooden en drie gewonden. Winterdienstregeling der Spoorwegen. Nieuwe toezegging van de mijndirecties. De gemeentebegrooting van Rotterdam een tekort aan van f 1.4 millioen. Beurs van New Vork: beter; later gedrukt. wijst Stemming bij opening Jongeren hebben een zware verant woordelijkheid te dragen. Want zij staan aan het begin van den dag en hebben den arbeid aan te vatten die hun is opgelegd. Zoo ontzettend veel hangt van het begin af. Goed begon nen half gewonnen, vermaande reeds de oude spreuk. De jongeren van he den zijn de leiders van morgen. Een goed begin is het halve werk. De jon geren moeten daarom gestaald wor den voor hun verantwoordelijken ar beid. Ze moeten niet buiten het werk gehouden worden, maar in het werk betrokken om tijdig de taak der ouderen over te kunnen nemen en verjonging te brengen in onze samen leving, in onze maatschappij. De jongeren hebben een zware verant woordelijkheid, die door de ouderen beseft en begrepen moet worden. De jeugd dient gereed te zijn voor het geen van haar wordt verwacht en ge- eischt! LONDEN, 27 Sept. (Havas) Naar wordt mede gedeeld, heeft koning George het programma goedgekeurd, dat is vastgesteld voor het bezoek van den koning der Belgen aan Londen in de maand November. Koning Leopold zal van 16 tot 19 November in de Britsche hoofdstad vertoeven. Te zijner eere zullen o.a. in het Buckingham Palace een feest maaltijd en een bal gegeven worden. GENèVE, 27 Sept. (D.NB.). De vertegenwoor digers der Kleine Entente hebben vandaag een conferentie gehouden, waarin behalve de Vol kenbondsvraagstukken ook de jongste onderhan delingen met Hongarije besproken zijn. In een verklaring voor de pers wordt gezegd, dat de vertegenwoordigers der drie staten voornemens zijn, de besprekingen met Hongarije „in gun stigen zin voort te zetten". Stand op Dinsdag 1 uur van. 761.1 Vorige stand 762.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1