rar** FINANCIEN We luisteren naar De tol aan het verkeer De aardbeving op Java Ja tuit tl A- Dagfilm WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1937 Militaire auto omgeslagen Vijf soldaten werden licht gewond HET VERKEER LANGS DEN WEG TOESTAND DER IJMUIDER VISCHHAVEN PLEIDOOI VOOR AUTO- BANEN ,JLen plicht jegens de toekomst meent de oud-K.N.A.C.- voorzitter HET INSTORTEN VAN EEN STEIGER Tegen beide aannemers een maand gevangenisstraf geëischt VELE ZWARE VERKEERS- ZONDEN B. HUBERMANN ZIEK Nadeelen der groote schoolklassen £♦7' K' WILT U ONDERGOED, DAT U PRETTIG ZIT O KOOPT DAN HET DEGELIJKSTE ONDERGOED Nadere berichten melden, dat honderden huizen verwoest zijn Nog lichte trillingen DE SITUATIE IN SJANGHAI 24.6 meer anthraciet verkocht door Courantenreclame Donderdag 30 September ZWAKKE AARDBEVING IN INDIË DE FLORES VERRICHT BEWAKINGSDIENST RECORD-OVERTOCHT OVER ZUID-ATLANTIC Met nieuwe viermotorige Farman 2200 VORMING VAN MEISJES UIT DE STAATSCOURANT Registratie en domeinen Crisistuchtrechtspraak 213 dooden en 1760 zwaar ge wonden in vier maanden De tegenwoordig door het Centraal Bureau voor de Statistiek, mede op verzoek van de K.N.A.C., gepubliceerde voorloopige cijfers op korten termijn omtrent de ernstige verkeers ongevallen geven, aldus schrijft ons de K.N.A.C het volgende beeld: In de maand Mei werden gedood 61 personen en ernstig gewond 446. In Juni waren deze cijfers onderscheiden lijk 41 en 453, in Juli 47 en 390, terwijl in Augustus 64 dooden te betreuren waren en 471 personen ernstig werden gewond. Het drukkere verkeer in de vacantiemaand Augustus heeft dus zijn tol geëischt. Nimmer kan er voldoende bij alle weggebruikers op worden aangedrongen met de uiterste aandacht en voorzichtigheid aan het verkeer deel te nemen. Ter herinnering aan de verkeersregels, waar van de stipte naleving zoo veel tot de ver keersveiligheid kan bijdragen, zij iedere maand een bepaald artikel nog eens genoemd: Het is verboden eenig voertuig (ook rijwie len) of trekdier of vee zoodanig op een weg te doen of te laten staan, dat daardoor de vrij heid of de veiligheid van het verkeer noodeloos wordt belemmerd of in gevaar gebracht. Tracht dus zooveel mogelijk op de bermen te parkeeren, indien deze aanwezig zijn, of zoek anders de speciale parkeerplaatsen op zooals deze langs vele wegen zijn aangebracht. Vanmorgen half zeven is een militaire auto in het dorp Vaassen (Veluwe) tegen een betonnen paal opgereden. Hierbij werden vijf soldaten ge kwetst. Hun verwondingen waren echter niet van emstigen aard. In de vroegte passeerde het corps motor-ar tillerie uit Naarden, onder leiding van den com mandant, majoor Wannikhof, den vroegeren commandant van het kamp Oldebroek, het dorp Vaassen. Het corps kwam terug van Oldebroek, waar het stukken gehaald had. Op den terugweg naar Naarden kwam een der auto's, welke een stuk geschut voorttrok, in de dorpsstraat van Vaas sen, ter hoogte van de hervormde kerk, onver wachts in botsing met een betonnen paal, ten gevolge waarvan het voertuig omsloeg. Vijf militairen werden aan het hoofd en de armen gewond. Na door den plaatselijken arts behandeld te zijn, konden zfj weer met de colonne, welke hierdoor eenige vertraging verkregen had, ver der trekken. Aanrijding met doodelijken afloop te Nijkerk Vanmorgen is op den Amersfoortschen straatweg te Nijkerk een ernstig ongeval voor gekomen. De 46-jarige echtgenoote van den heer R. v. D.. wonende aan de Weldammersteeg te Hoe velaken, kwam met haar fiets uit de richting Nijkerk. Voor haar uit reed een wagen bela den met melkbussen. Van den kant van Amers foort naderde een personenauto, thuisbehooren- de in Friesland. Door tot nu toe onbekende oorzaak week de auto plotseling naar links. Eerst reed hij den melkwagen aan en vervol gens botste hij tegen de wielrijdster. Deze kwam onder den auto terecht en bleef met ernstige verwondingen op den weg liggen. Spoedig waren eenige geneesheeren ter plaat se, om de eerste hulp te verleenen. De vrouw werd naar het ziekenhuis te Nijkerk over gebracht. Bij aankomst aldaar bleek zij echter reeds overleden te zijn. Rede mr. J. H. Kiewiet de Jonge In een bijeenkomst van belanghebbenden en belangstellenden in het visscherijbedrijf, belegd door de commissie tot bevordering van het vlschverbruik in Nederland, welke bijeenkomst geleid werd door den voorzitter dezer commis sie, den heer T. H. Meyering, heeft mr. J. H. Kiewiet de Jonge, voorzitter der Nederlandsche visscherij-centrale, een rede gehouden over het onderwerp „Het getij en de bakens". Het afgeloopen jaar heeft voor de visscherij geen verbetering gebracht. Als nieuwe rem op de ontwikkeling is een belangrijke verhooging der bedrijfskosten opgetreden. De schoen wringt in hoofdzaak in het belangrijk verlies van ex port. Het lijkt spr. voor de hand liggend, dat het belang van IJmuidcn zal worden gediend, in dien naast de betere visch, welke aan Umui- den een welvarend verleden gaf, ook goedkoo- pere vischsoorten regelmatig zullen worden aangevoerd. Het is bekend, dat in andere landen deze goedkoopere vischsoorten in den export een be langrijke plaats innemen. Dat zou voor ons be- teekenen, dat andere vischgronden naast de bekende opgezocht zouden moeten worden. Voor afzetgebieden met lagen levensstandaard, ge lijk b.v. Tsjecho-Slowakije, welke tot heden met of slechts in beperkte mate door ons werden be werkt, komen uitsluitend de goedkoopere visch soorten in aanmerking. En het zal noodig zijn te trachten nieuwe gebieden in het buitenland te veroveren, omdat in de oude beproefde af zetgebieden verschuivingen waarneembaar zijn, die onze kansen, vergeleken met het verleden, onder alle omstandigheden zullen beperken. Naast de algemeene gedachte van stimulee ring van den export door goedkoopere visch, geeft spr. als tweede zich daarbij aansluitende eene meer intensieve bearbeiding van de bin- nenlandsche markt, zonder dat hij daarbij oos maar in de verste verte geacht zou willen worden, het accent van den export naar het binnenland te willen doen verleggen. Het gemiddeld jaarlijksch vischverbruik per boofd van de bevolking zou hier te lande In dezen tijd volgens schattingen zijn 3 K.G., in Engeland 27% K.G., in Duitschland 11.8 K.G. Het cijfer voor het gemiddeld vleeschverbruik was, in 1935, 18.9 K.G. Deze cijfers, waarvan ik aanneem, dat ze niet ver bezijden de waarheid zijn, spreken voor zich zelf. Wat het binnenland betreft, zal de strijd ver der gevoerd moeten worden met het vleesch. Indien het verschil tusschen den groothandel- prijs der visch en den detail-prijs niet zou ver minderen, zal de wensch, de Hollanders meer visch te doen eten, wel immer een vrome blijven. Het spreekt vanzelf, dat onder de middelen, om den visch-afzet in binnen- en buitenland hoe dan ook actief te bevorderen, de propagan da een gewichtige plaats kan innemen. De helpende hand, in voorlichting zoowel als anderszins, zal echter door de overheid ge boden moeten worden. Spr. eindigde met den wensch uit te spre ken, dat eendracht redding zal brengen, zoo als steeds in tijden van nood in de vader- landsche geschiedenis. In een der zalen van hotel „Witte Brug" te 's-Gravenhage heeft een aantal vertegenwoor digers van de pers gelegenheid gehad om af scheid te nemen van mr. J. Linthorst Homan, die door zijn benoeming tot Commissaris van H. M. de Koningin in de provincie Groningen, als voorzitter van de K.N.A.C. was afgetreden, en om kennis te maken met den nieuwen voor zitter jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen en den niepwen voorzitter van de sportcommissie der K.N.A.C., den heer L. D. baron van der Goes van Dirxland. In deze bijeenkomst heeft mr. J. Linthorst Homan gesproken over: „Onze plichten jegens de toekomst." Het is te begrijpen en te billijken, aldus zeide spr. o.m., dat men in ons land in verkeersop- zicht terugdeinst voor abrupte en totale wij ziging, en dat men weerstand biedt aan ultra moderne denkbeelden als het opheffen van groote spoorlijnen ter verkrijging van de dan vrijkomende baan voor aanleg van de overi gens later stellig onmisbare autobanen, of aan de „hint" van Henry Ford, doorgaande kanalen te dempen voor hetzelfde doel. Maar spr. vreest, dat men nu wel wat al te voorzichtig is, terwijl toch juist tegenover het nageslacht groote voortvarendheid geboden is. Nederland bouwt aan zijn toekomst, wat ook de totstandkoming van wegen en bruggen ge tuigt, maar de vraag is gewettigd, of die toe komst ruim genoeg is gekozen. Zouden wij nu verouderde toestanden doen eindigen en een waarlijk grooten specialen autoweg maken van Noord naar Zuid en van Oost naar West, dan zou deze daad naar spr.'s zeer stellige overtuiging hare belooning vinden in nationalen vooruitgang in menigerlei op zicht, en veel eerder dan velen wel zouden denken. Jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen heeft ver volgens als voorzitter der K.N.A.C. de taak, welke de automobielclub in dit bestek heeft te vervullen, belicht. In het in Februari j.l. in aanbouw zijnde „Bosbad" te 's-Gravenhage heeft aanvankelijk een vaste steiger gestaan voor het verrichten van werkzaamheden, o.a. aan het plafond. La ter moest die vaste steiger gedeeltelijk worden weggenomen wegens betegeling van den bodem van het bad. In de plaats daarvan werd een z.g. vliegende steiger opgehangen van omstreeks 10 bij 9 meter. De aannemers J. B. en A. B. uit Rotterdam hebben bij het construeeren van de zen steiger geen vergunning gevraagd aan autoriteiten of deskundigen. Er namen acht personen tegelijk op den steiger plaats. Ten ge volge van onoordeelkundige constructie brak een der haken, waardoor de steiger viel, hetgeen ten gevolge had, dat alle acht personen gewond werden. Van hen is C. S. aan zijn verwondingen overleden. De beide aannemers stonden Dinsdag terecht. Hun was ten laste gelegd, dat zij door hun hoogst roekeloos handelen den dood van S. en lichamelijk letsel van anderen hebben veroorzaakt. De officier van justitie eischte tegen ieder van hen een maand gevangenisstraf. Uitspraak 12 October. Onverantwoordelijk automobilist voor den rechter Voor het gerechtshof te 's-Hertogenbosch stond in hooger beroep terecht W. A. v. d. P., veehan delaar te Rijen, die door de rechtbank te Breda was veroordeeld tot drie maanden hechtenis- straf met een jaar ontzegging van rijbewijs, omdat hij op 15 Maart van dit jaar te Breda als bestuurder van een auto onder den invloed van alcohol een vischventer had 'aangereden, waardoor deze zwaar gewond werd. Ter zitting bleek, dat verd. op dien datum nog geen rijbewijs had en ook nog niet vol doende kon rijden. Zoo was hij op dienzelfden rit te Zundert al tegen een schutting gereden. De wagen waarmee hij reed was een oude Ford, waarvan de verlichting niet in orde was en waarvan de ruitenwisscher niet werkte, terwijl het toch zeer hard regende. Zoo had hij des nachts met een vaart van ongeveer 50 K.M. midden door Breda gereden, terwijl hij boven dien onder den invloed van sterken drank ver keerde. Tegen hem werd drie maanden gevangenis straf met een jaar ontzegging geëischt. De violist B. Hubermann, op tournee in Ned.- Indië, is te Madioen ongesteld geworden. Het concert, dat gisteravond te Solo zou worden gegeven, is niet doorgegaan en ook dat te Se- marang van hedenavond zal geen voortgang vinden. Op medisch advies heeft de kunstenaar zijn tournee afgelast. Eerste hulp bij ongelukken Naar wij vernemen heeft de Nationale Com missie voor E.H.B.O. van het Wit-Gele Kruis, onderafdeelingen voor E.H.B.O. opgericht in Heer Hugowaard en in Diemen. De onderafdeeling te Heer Hugowaard boekte 99 leden, die te Diemen 77 leden. Het secreta riaat van de onderafdeeling te Heer Hugowaard wordt waargenomen door mej. A. Bot te Heer Hugowaard, dat van de onderafdeeling te Die men door mej. Zr. van Pelt te Diemen. Onderwijzers vragen de belang stelling der ouders voor deze kwestie De groote onderwijzersorganisaties, omvattend zoowel het bijzonder als het openbaar onderwijs, hebben zich onlangs tot de Regeering gewend met het verzoek maatregelen 'te treffen, om aan het euvel der te groote schoolklassen een einde te maken en tegelijkertijd de groote werkloos heid er loopen ongeveer vijftienduizend jonge onderwijzers zonder betrekking rond, effectief te bestrijden. De commissie van samenwerking voor het on derwijs doet ons thans een communiqué toeko men, dat de bedoeling heeft interesse te wekken in den breeden kring der ouders, die het meest betrokken zijn bij de ontwikkeling van het on derwijs hunner kinderen in de toekomst. Wij ontleenen er de volgende passages aan: De leerlingenschaal beslist over het aantal onderwijzers, dat aan een bepaalde school met een zeker aantal leerlingen kan worden toege staan. Laten we een enkel sprekend voofbeeld daarvan nemen. Toen in 1920 Minister de Visser de nieuwe onderwijswet maakte, kreeg een school van 2<30 leerlingen 8 onderwijzers. Door de verschillende bezuinigingen is het aantal on derwijzers nu gedaald tot 5. Een eenvoudige dee ling laat zien, dat ieder leerjaar dan ongeveer 35 leerlingen heeft, de 7de klasse minder. Maar voor die zeven klassen zijn nu geen zeven on derwijzers beschikbaar. Er moet dus gecombi neerd worden. Maar zelfs het samenvoegen van de twee kleinste klassen geeft een groep van meer dan 50. Dat dit tot onoverkomelijke moei lijkheden aanleiding geeft, behoeft niet te wor den gezegd. Het is zelfs wel te begrijpen, dat aan sommige scholen geregeld weer andere groepeeringen, andere knipperijen van klassen worden geprobeerd. Nu gaat het met de Rijksmiddelen beter. Dat dit geen potverteren beteekent, begrijpt ieder. Maar zelfs de meest verstokte pessimist zal moe ten toegeven, dat er meer ruimte komt en dat dus de schadelijkste bezuinigingen kunnen wor den teruggenomen. En daartoe behoort stellig de te hooge leerlingenschaal. Jaren lang is er reeds strijd gevoerd tusschen de voorstanders van klassikaal en die van indi vidueel onderwijs. Vele factoren hebben nog de eersten het terrein doen behouden. Een goed onderwijzer of onderwijzeres heeft echter nog altijd tijd en gelegenheid gevonden, om een zeer begaafden leerling "een extra-taak te geven, en om den zwakken broeders en zusters een spe ciale moeilijkheid nog eens apart duidelijk te maken. Maar ook aan de mogelijkheden bij een goed onderwijzer of onderwijzeres komt een grens. Hier wordt te kort gedaan aan een groep kin deren, die er mogelijk hun heele leven de na deelen van ondervinden. Zelfs bij het veel mooiere klasse-aantal, dat de oude wet van 1920 voorschreef, waren er vele gemeente- en schoolbesturen, die het ter wille van het onderwijs noodzakelijk vonden, nog meer onderwijzers, de z.g. boventallige, aan te stellen. De berooide toestand van de gemeente kassen heeft aan dit alles een eind gemaakt. En hebben we in den tijd der bezuiniging wel nadselige maatregelen noodgedwongen aan vaard, omdat nu eenmaal in crisistijd allerlei, hoe nuttig ook, eenvoudig niet kan; nu de toe stand verbetert, moet op dezen nood worden gewezen. Op de school wordt niet alleen onderwezen, er wordt ook aan de opvoeding der kinderen ge werkt, naast en door het onderwijs. De moeders vooral voelen dat: zoodra ze haar zes-jarigen aan de school toevertrouwen, zijn zij hen voor een gedeelte kwijt. Naast de huiselijke opvoe ding komt die van de school. En zal het goed zjjn, dan vullen die beide elkaar aan. Dan is er geregeld contact tusschen huis en school, opdat ouders en onderwijzers zooveel mogelijk één lijn trekken ten aanzien van de opvoeding van hun kinderen en leerlingen. Hiertoe is het echter noodig, dat de onderwij zers en onderwijzeressen het kind door en door kennen. In normale omstandigheden is dit moeilijk, maar bij de tegenwoordige klasse-bezetting wordt het onmogelijk. Dat zal den geboren paedagoog een doorn in 't oog zijn. Hij kan niet meer op voeden, zooals hij dat wenscht. Er wordt tegenwoordig veel geklaagd over de tuchteloosheid van de jeugd en velen zouden in dit opzicht aan het onderwijzend personeel een ruimere taak willen zien toebedeeld. Maar ieder zal begrijpen, dat de gevolgen van de op voeding der individuen veel verder grijpt dan de schoolmuren, dat echter de klasse-tucht, al heeft ze haar waarde, veel minder ver reikt. Daarom is dit een vraagstuk van de eerste orde en is het de belangstelling van Regeering en Kamers ten volle waard. Propaganda voor Dierendag De Jeugdbond tot bescherming der Dieren heeft dit jaar, naar aanleiding van den Dieren dag op 4 Oct. a.s., weder 80 scholen en weeshui zen van propaganda-materiaal, platen en bonds- speldjes belangeloos voorzien. DJOCJA, 29 September (Aneta) Ge durende den geheelen Dinsdag heeft men te Djocja lichte trillingen waargenoment. In de onderdistricten buiten Djocja zijn in totaal ruim 300 huizen ingestort. In Wedi (Klaten) zijn 100 huizen ingestort en 191 ernstig beschadigd, terwijl op andere plaat sen in de buurt van Klaten totaal 60 hui zen zijn vernield. De muren van het fort te Klaten, waarin de vrouwengevangenis is gevestigd, zijn ernstig beschadigd, waarom men veiligheidshalve de gevangenen heeft overgebracht naar het gebouw van den Landraad. In verschillende sawah's in de buurt van Frambanan is de grond opengespleten; uit deze spleten spoot het water tot een meter hoogte, op verscheidene plaatsen, ook bij Wedi, ont stonden zandfonteinen, waaruit een substantie opspoot, w'elke een gelijkenis vertoont met vul kanische asch. Op sommige plaatsen komt deze substantie droog, en op andere plaatsen als modder te voorschijn. SEMARANG, 29 September (Aneta) De regent van Poerworedjo meldt, dat door de aardbeving van 27 September in Zuid-Koe- toardjo 90 inlandsche woningen geheel vernield zijn en ruim 200 zijn beschadigd. De assistent resident en de regent hebben gistermorgen een bezoek gebracht aan de geteisterde streek. De getroffen bevolking wordt gesteund uit het weerstandsfonds van het regentschap. Uit het noordelijk deel van het regentschap zijn geen berichten omtrent beschadiging binnen geko men. Mededeelingen van de Java-China- Japan Lijn BATAVIA, 29 Sept. (Aneta) De Java- China—Janpan Lijn ontving bericht uit Sjang hai, dat de algemeene situatie aldaar niet ver anderd is. Den uit Sjanghai afkomstigen dames op Java wordt sterk afgeraden, daarheen terug te keeren (hiermede worden bedoeld de echt- genooten van te Sjanghai werkzaam zijnde Europeanen, die destijds naar Java vertrokken). Van 15 Mei tot 24 Juni vorig jaar, adver teerde een combinatie van steenkolen-han delaren in 13 Amerikaansche staten in cou ranten. Dit had tot gevolg, dat de omzet met 24.6 steeg. De president der organisatie gaf o.a. te ken nen, dat deze geconcentreerde couranten reclame hun vertrouwen in dit reclame middel had versterkt. „Niet alleen," zoo zeide hij, „bereiken wij op deze wijze de gezinnen, die voor ons van belang zijn, maar wij winnen daardoor te vens de welwillende medewerking der plaat selijke steenkolen-handelaren. Zeer waar schijnlijk zullen wij onze reclame in de toe komst in hetzelfde reclame-middel concen- treeren." Onlangs bereikte ons het bericht, dat dit inderdaad geschiedde, terwijl bovendien het arbeidsterrein werd uitgebreid. HILVERSUM I, 1875 M. (AVRO-uitzen- ding8.00 Gramofoonmuzlek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.30 Omroeporkest. 11.00 Decla matie. 11.25 Vervolg Omroeporkest en gramofoonmuzlek. 12.30 AVRO-Dansork. 1.00 Kovacs Lajos' orkest en soliste. 1,30 Gramofoonmuzlek. 2.00 Causerie „Enge land onder Koningin Elisabeth". 2.30 De Palladians, orgelspel en gramofoonmuz. 4.00 Voor zieken en thuiszjttenden. 4.30 Viool en piano. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 Kovacs Lajos' orkest. 6.30 Sport- praatje. 7.00 Zang en piano. 7.40 Voor schaakliefhebbers. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Gramofoonmuzlek. 9.00 Omroeporkest en soliste. 9.30 Radio- tooneel. 10.05 Orgel en viool. 10.30 AVKO- Dansorkest. 11.0q Berichten ANP. Vervolg dansmuziek. 11.4012.00 Gramofoonmuz. HILVERSUM II, 301 M. (8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 3.00—12.00 NCRV) 8.009.15 en 10.00 Gramo foonmuzlek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuzlek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Ork. en gramofoonmuzlek. 2.00 Handwerk uur. 3.00 Pianovoordracht. 3.45 Bijbelle zing. 4.45 Handenarbeid voor de jeugd. 5.15 Orgelconcert. 6.30 Gramofoonmuzlek. 6.45 CNV-kwartiertje. 7.00 Berichten. 7.15 Voor postzegelverzamelaars. 7.45 Repor tage. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS- berichten. 8.15 NCRV-orkest. 9.00 Medi sche causerie. 9.3o Vervolg concert. (Om 10.00 berichten ANP). 10.45 Gymnastiek les. 11.0012.00 Gramofoonmuzlek. Hier na: Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.25—11.45 en 12.05 Gramofoonmuzlek. 12.50 Trocadero Cinema Orkest. 1.352.20 Gramofoonmu zlek. 3.103.30 „Puzzles", causerie. 3.35 Stedelijk Orkest Bournemouth en soliste. 5.05 Voor de vrouw. 5.20 Henry Hall en zijn Band. 6.05 „Who listens to school broadcasts?", causerie. 6.20 Berichten. 6.40 Boekbespreking. 7.00 D. Hogben's vocaal en instrumentaal ensemble. 7.45 Radiotooneel met muziek. 8.35 BBC-Sym- phonle-orkest en solist. 9.50 Toespraak. 10.10 Berichten. 10.30 Kerkdienst. 10.50 BBC-Variété-orkest en solist. 11.35 Billy Thorbum en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.p.l), RADIO-PARIS, 1648 M. 8.20 en 11.20 Gramofoonmuzlek. 12.50 Ellis-orkest en zang. 2.20 Gramofoonmuzlek. 2.50 Zang. 3.05, 4.50 en 7.23 Gramofoonmuziek. 7.35 Zang. 7.50 Gitaarconcert. 8.05 Zang. 8.50 11.20 Opera „Pelléas et Mélisande". KEULEN, 456 M. 8.50 Koningsberger Omroeporkest. 10.20 Volksliederencon- cert. 12.20 Populair concert. 1.35 Rhein- Mainische Landesorkest. 2.35 Omroep- schrammelensemble. 4.20 Omroep-Amu- sementsorkest. 6.20 Gramofoonmuziek. 7.2o Omroeporkest. 8.30 Omroeporkest m. m. v. solisten. 9.30 Radiotooneel. 10.50 12.20 Landesorkest Gouw Baden en so liste. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroeporkest. 1.30 Salonorkest. 1.502.20 Gramofoon muzlek. 5.20 Salonorkest. 6.50 en 7.23 Gramofoonmuziek. 8.20 „Knokkelbeen", operette. 10.3011.20 Gramofoonmuzlek. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Salonorkest. 1.30 Omroeporkest. 1.50 2.2o en 5.20 Gramofoonmuziek. 6.35 Sa lonorkest. 7.10 en 7.35 Gramofoonmuzlek. 8.20 Omroeporkest en gramofoonmuziek. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Omroeporkest. 9.20 Berichten. 9.35 E. Wolff's orkest en solisten. 10 20 Berich ten. 10.50 Gamba en cembalo. 11.05 Weerbericht. 11.2012.20 Dansmuziek (gr.pl.). Hetzelfde advies is gegeven aan de tijdelijk te Hongkong vertoevende dames. Verder ontving de Java—ChinaJapan Lijn bericht uit Amsterdam, dat een contract is af gesloten voor het vervoer van kolen van New castle in Australië naar Java, met de „Tjikem- bang". De „Tjikembang" zal in de tweede helft van November in Australië lading innemen. BATAVIA, 29 Sept. (Aneta.) Het observato rium alhier registreerde hedenochtend te 8.50 uur een zwakke beving. Door de zwakte van de beving konden afstand en richting niet worden vastgesteld. BATAVIA, 29 September (Aneta). H. Ms. „Flores" blijft gereed voor bestemming Sjang hai, doch de datum van vertrek derwaarts is nog niet vastgesteld. In afwachting hiervan is de „Flores" belast met bewakingsdienst en con trole van de visscherij in den Riouw-archipel. Gisteren is de „Flores" te Tandjoeng Pinang aangekomen. Terwijl in Fransche luchtvaartkringen groote teleurstelling heerscht door den achterstand, dien Frankrijk ten aanzien van het luchtver keer over den Noordelijken Atlantischen Oceaan heeft gekregen tengevolgë van het verbod van Minister Pierre Cot om een proefvlucht naar Noord-Amerika te maken met de vliegboot „Lieutenant-de-vaisseau Paris", kon de Fran sche luchtvaart ten aanzien van het luchtpost- verkeer over den Zuidelijken Atlantischen Oceaan een nieuw record boeken. Het nieuwste viermotorige landvliegtuig van het type Farman 2200 heeft op zijn eersten transatlantischen overtocht van Dakar naar Natal de bestaande records op deze lijn gesla gen door den afstand van 3090 K.M. af te leg gen in 12 uur 55 minuten, met een gemiddelde snelheid dus van 240.6 K.M. per uur. Het was de lilde regelmatige postvlucht in de richting Afrika—Amerika. School voor sociale bedrijfsleiding en gezinshulp op Bouvigne Zooals men weet bestaat te Bouvigne sinds verscheidene jaren de school voor Sociale Bedrijfsleiding. Het doel van deze school is meisjes te vor men, die straks als sociale verzorgster zullen werkzaam zijn in dienst van een bedrijf, een ge meente of een vereeniging. Het nieuwe prospectus kondigt deze oplei ding aan als „School voor Sociale Bedrijfslei ding en Gezinshulp". Deze toevoeging is bedoeld om aan te duiden de groote gedachte die alle werk van socialen opbouw, dus ook de sociale verzorging, zal moeten dragen: dat het gezin de cel is, waaruit naar Gods wil en ordening de maatschappij is Opgebouwd en dat alle sociale werk naast de waardeering van den menschelijken persoon het gelukkige gezin of het toekomstige gezin uitein delijk als doel zal moeten zien. Het program van de school is dan ook zóó opgebouwd, dat het eerste jaar meer speciaal is ingesteld op de vorming tot moederschap en gezinshulp, welke bij een sociale verzorgster allereerst noodzakelijk zijn om vruchtbaar te kunnen werken. De cursus is echter verdeeld in drie maal drie maanden. De eerste drie maanden vooral geven het ideaal van het waarlijk christelijke gezin en de godsdienstig-zedelijke, huishoudelijk-technische en algemeen vormende voorbereiding daarop. De tweede drie maanden geven de aanvullende huishoudelijke vorming, die in drie maanden vanzelfsprekend niet geheel af kan zijn en berei den tevens voor op het apostolaat tot opheffing van de ontwrichte gezinnen, hulp in de huis houding, enz. De derde drie maanden richten zich vooral op het preventieve werk tot gezinsopbouw: de jeugdbeweging. Het tweede jaar geeft dan de specialiseering op de sociale verzorging. Wij willen hierop vooral de aandacht van onze meer intellectueele meisjes vestigen. Aanvragen prospectus of nadere inlichtingen, alsmede aanmelding tot deelneming aan: Directie „Bouvigne" Ginneken. Met ingang van 1 October 1937 is benoemd tot inspecteur der registratie en domeinen te 's Gravenhage de ontvanger der registratie en domeinen H. Bakker te Den Helder. De minister van Economische Zaken heeft mr. A. W. L. Bondam, destijds rechter-plaats- vervanger in de arrondissementsrechtbank te Arnhem, thans wonende te Assen, op zijn ver zoek ontslag verleend als plaatsvervangend voorzitter van de commissie voor de crisistucht rechtspraak te Arnhem. Bij het Zilveren huwelijksfeest van den Chief-Scout Bij gelegenheid van het zilveren huwelijks feest van Lord Baden Powell heeft de heer A. G. van Agtmaal te Baarn een puzzle-plaat ontwor pen in zes kleurendruk, voorstellende den Chief Scout en zijn echtgenoote. tiiillliiiiiiiiiiilllliliiiiliillliiiliilllllllilillillliilllllillirmiiiiiiiiiiiiiic od beproeft het zwaarst dien Hij i het meest bemint. üiiiiiimiiiiiimiuiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimS Op 4 October a.s. wordt de inschrijving opengesteld op f 2.048.000 aan aandeelen, tot den koers van 132 pCt., ten laste der Comm. Venn. Wm. H. Müller Co., uit sluitend aan houders van comm. aandeelen, in de verhouding van vijf oude op twee nieuwe aandeelen. De opbrengst zal dienen tot vervroegde aflossing van f 2.800.000 3 pCt. obligatiën, die tot f 1.245.000 zullen verminderen. In de eerste acht maanden bedroeg de netto-bedrijfswinst f 940.000 te gen f 617.000 in het geheele jaar 1936. Over 1937 zal, onvoorziene omstandigheden voor behouden, een belangrijk hooger dividend kunnen worden uitgekeerd. De verwachting wordt uitgesproken, wat de bezittingen in Spanje betreft, dat de reserves voldoende zullen zijn, om aan de meest ongunstige eventualiteiten het hoofd te bieden. Volgens mededeeling van de Twentsche Trust worden alle nog niet uitgelote 5 pCt. hyp. obligatiën 1917 van de Zuid-Holland- sche Beeiwortelsuikerfabriek per 31 Decem ber a.s. aflosbaar gesteld. De vergadering van het Internationale Rubber Restrictie Comité heeft geen be sluit genomen ten aanzien van de vaststel ling van de restrictie-quota voor het vierde kwartaal. De vaststelling van de quota voor het eerste kwartaal 1938 zal in October of November a.s. plaats vinden. Te Londen heerscht nog steeds de mee ning, dat de beurs aldaar rijp is voor een krachtig herstel. De conjunctuurtoestand is thans bevredigend, terwijl ook op interna tionaal terrein de situatie minder on gunstig wordt beoordeeld. Aangezien het geld in Amerika zeer ruim is, is men er te Londen van overtuigd, dat de aangekon digde maatregelen door minister Morgen thau betreffende eventueele belasting op het buitenlandsch kapitaal geen noemens- waardigen invloed zullen uitoefenen. Ondanks het feit dat in de vorige week bij drie Amerikaansche Spoorwegmijen 20.000 arbeiders zijn ontslagen, zullen de Spoorwegondernemingen in 1938 met stij gende bedrijfsonkosten hebben te kampen, wélke circa 500.000.000 hooger zullen zijn dan in de periode, die aan de stijging der loonen en prijzen sedert het begin van het jaar voorafging. Men neemt aan, dat alleen de loonsverhoogingen 150 mïllioen tot 175 millioen zullen bedragen, terwijl de belasting-uitgaven en die der steenkolen respect. 60 millioen en 25 millioen hoo ger zullen worden. Sterker nog, de Spoor wegmijen in Chicago deelden aan het per soneel mede, dat indien de geëischte hoo- gere loonen in 1938 worden uitbetaald, in dit jaar de winst van 86 Mijen, groot 158 millioen, geheel zou verdwijnen en zelfs een verlies zou worden geleden van S 37 millioen. De Amerikaansche staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken Cordell Huil deelde mede, dat de onderhandelingen tusschen Engeland en de Vereen. Staten zich bevre digend ontwikkelen. De North American Rayon behaalde in de 12 weken per 15 September een netto winst van 818.000 tegen 546.000 in de overeenkomstige periode van 1936. De Southern Pacific boekte in Augustus, volgens verbeterde opgave, aan netto-onLr vangsten 1.63 millioen tegen 2.93 milt. in Augustus 1936. In de eerste acht maanden 16.67 millioen tegen 15.11 mïllioen in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. Volgens de Federal Reserve Board viel in de maand Augustus 'n verdere stijging van de commercieele en industrieele bedrijvig heid der Vereen. Staten waar te nemen. De industrieele bedrijvigheid beweegt zich weder op het peil van het voorjaar. Het indexcijfer bedroeg in Augustus 117 legen 114 in Juni en 118 in het voorjaar. 56 Amerikaansche Spoorwegen, die het eerst hun resultaten over Augustus bekend maakten boekten 1.4 pCt. hooger e bruto- ontvangsten dan in Augustus 1936. De netto's zijn echter met 2l-pCt. gedaald. Nu de besprekingen tusschen Morgenthau en den Engélschen onderstaatssecretaris van Financiën Phillips geëindigd zijn, verklaar de Morgenthau, dat de besprekingen hoofdzakelijk ten doel hebben gehad, een persoonlijk contact tusschen beide minis teries te bewerkstelligen, in overeenstem ming met den arbeid van de monetaire overeenkomst tusschen Engeland, Frankrijk en de Vereen. Staten. Ut Na de daling van den binnenlandschen koperprijs in Amerika van 0.14 tot 8 0.13 per lb. wordt geen verdere krachtige prijs daling hiervan verwacht. De exportkoper- prijs daalde van 0.1278 tot 0.1275 per lb. Wallstreet verwacht, dat binnenkort be sprekingen zullen worden gevoerd over het weder instellen van het koperrestrictie-plan. De American Can boekte tot nu toe in het loopende jaar een bedrag aan verkoo- pen, die 15 pCt. hooger waren dan in de zelfde periode van het vorig jaar. De benzine-voorraden bij de Amerikaan sche raffinaderijen bedroegen aan het einde der vorige week 34.877.000 vaten tegen 35.050.000 vaten aan het einde der voor laatste week. De voorraden benzine en stookolie tezamen 116.472.000 vaten tegen 116.170.000 vaten. De gemiddelde dagelijksche petroleum- productie in de Vereen. Staten bedroeg in de afgeloopen week 3.666.000 vaten tegen 3.671.000 vaten in de hieraan voorafgaande week. President Roosevelt verklaarde, dat de Amerikaansche begrooting in het komende jaar in evenwicht zal zijn. Hij verzekerde, dat de regeering bereid is, de reeds vast gestelde plannen, inzake nationale koloni satie en plan-economie, uit te voeren. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 5.95148.953A (vorig slot 8.95'/2); de Dollar op 1.81—1.81V* vorig slot 1.81) de Frank op 6.186.21 vo rig slot 6.19V-Ïde Belga op 30.4730.61 (vorig slot 30.48) en de Zwitsersche Frank op 41.5441.59 vorig slot 41.56V2). De inschrijvingen op de nieuwe 3'A pCt- leening Nederl. Indische Spoorweg Mij. sul' len ten volle worden toegewezen. De Hollandsche Bank Unie boekte in het afgeloopen jaar 'n batig saldo van f 758.903 tegen f 536.919 het vorig jaar en keert een dividend uit van 6 pCt. (vorig jaar 4 pCt->- De relatiekring onderging een groote uit breiding, welke gepaard ging met belang rijk grootere omzetten. De algemeene ope ning van zaken in vrijwel alle landen kwam aan het bedrijf van de Bank-Unie ten goede.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6