Nieuwe Encycliek over den H. Rozenkrans Het oratorisch feest op het Maifeld EEN RAADSEL OPGELOST? DE WERKELIJKHEID VAN DEN DAG De weerstoestand WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1937 Rozenkransgebed heeft vaak xedding gebracht Een golf van goddeloosheid gaat over de wereld en dreigt alle cultuur te vernietigen Maria overwint alle dwalingen MODERN KATHOLIEK JEUGDWERK Statistische gegevens betreffende de „Kruisvaart" INT. KATH. RADIOBUREAU Moet Mussert de N.S.B. blijven leiden? Vergadering van het bestuur te Brussel MOTORVRACHTSCHIP VOOR BRAZILIË m Hoe Mr. Van der Goes van Naters hem wilde doen terug trekken Oproep voor Hagespraak ONZE OORLOGSBODEMS IN DE STRAAT VAN GIBRALTAR BUITENLANDSCH OVERZICHT De non-interventie en Middellandsche Zee haW Aspirin frAai weer te wachten Mislukte inbraak Dieven maakten te veel lawaai en werden gepakt KAPITALE BOERDERIJ IN VLAMMEN Veel tarwe en stroo verloren gegaan Het zangersjubileum van Louis van Tulder Kerkelijk leven H.H.WIJDINGEN Bij de Paters Assumptionisten Diploma Godsdienstleer voor Ziekenverplegenden Moordaanslag op zijn vrouw Dader heeft waarschijnlijk in een vlaag van verstandsverbijste ring gehandeld Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 29 Sept.: Heden is een encycliek versche nen over den Rozenkrans. De H. Vader spoort hierin de geloovigen aan zich bijzonder in de komende Octobermaand aan deze devotie te wijden. De H. Maagd en Moeder Gods Maria heeft het geloovige volk nimmer Hare bescherming onthouden. Zij overwint alle dwalingen. Haar bijstand toonde zich zichtbaar in den tijd, dat de Christenen door de vijandelijke legers der Muzelmannen bedreigd werden. De vele gena den en gunsten, die men mocht ontvangen, leggen een duidelijk getuigenis af van de feracht Harer Moederlijke bescherming. Op het oogenblik zijn de ons omringende ge- yaren niet minder groot dan in het verleden. Men neemt in de wereld een moreele en gees telijke crisis waar, die haar oorsprong vindt in het feit, dat men zich om God niet meer bekommert. Diep ingrijpende twisten verscheuren de volken. Aan den eenen kant vermeten zich de communisten ieder recht op privaat eigendom te loochenen. Aan den anderen kant vergeet men uit louter eerbied voor den Staat en omdat men tegen het drijven van de communisten in de openbare rust en publieke autoriteit wil herstellen de wijs heid van het Evangelie en keert men terug tot heidensche gebruiken en dwalingen. Een golf van goddeloosheid gaat over de we reld en dreigt iedere cultuur te vernietigen. Zulke groote gevaren behoeven nochtans niet het vertrouwen van de Christenen te schokken. God zal Zijn Kerk niet verlaten, wanneer Zij Haar toevlucht neemt tot Maria, die Hijzelf aangesteld heeft als uitdeelster van Zijn gena den. Onder de verschillende vormen, waarop inen zich tot Maria kan wenden, is een der voornaamste en meest verbreide die van den H. Rozenkrans. Het is niet "waar, dat de Rozen krans veel en eentonig geprevel van dezelfde woorden is. Vroomheid en liefde vleten altijd weer iets nieuws erin te leggen. Zeker, de Rozenkrans verlangt een eenvoudig en vroom gemoed, maar juist daardoor wekt hij den Christen op tot een geest van Evangelische» eenvoud en kinderlijkheid. Daarom vermaant de H. Vader zoowel tot het openlijk als privaat bidden van den Rozenkrans vooral in dit jaar en zooals indertijd de verschrikking van de Al- bigenzen door het aanroepen van Maria afge wend werd, zoo durven wij thans hetzelfde ho pen nu de communisten op de wijze, waarop zij zich gedragen, in hun arglist van woorden aan deze secte herinneren. Evenals ten tijde der kruistochten zoo moet ook nu het geloovige volk in eendrachtig ver- trouwenvol gebed zich smeekend richten tot de H. Moedermaagd. Dat zal niet alleen leiden tot de overwinning op de vijanden van het Christendom, maar ook een nieuwen ijver wekken en een nieuw streven naar deugd bij de geloovigen. De H. Vader w'enscht derhalve, dat deze tvrome devotie zich steeds meer onder alle stan den verbreidt en beveelt haar .vooral aan aan de strijders van de Katholieke Actie, vooral ook aan de Christelijke families. De H. Vader besluit de Encycliek met den wensch, dat de geloovigen de Moeder Gods zullen danken voor het herstel Zijner gezondheid. Hij schrijft deze genezing naast de voorspraak Van de H. Theresia van het H. Kind Jezus vooral ook aan de hooge Öemiddeling van Ma ria toe. De H. Vader vereenigt zich met het protest tegen den laster, welken de pers van I een ander land de H. Maagd ongestraft durft aandoen, en met het eerherstel van het Pool- sche Episcopaat en het Poolsche volk, dat Ma ria op zoo bijzondere wijze altijd heeft vereerd. Tenslotte verleent de H. Vader allen Zijn Apostolischen zegen. Mede in verband met de gepubliceerde ge gevens door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek betreffende het aantal der onder de vrije jeugdvorming vallende personen, heeft de „Kruisvaart" als Katholieke gemeenschap voor vrije jeugdvorming van jongens uit eiken stand, het volgende overzicht saamgesteld. In 1937 bedroeg het aantal afdeelingen en le den: 216 afdeelingen met 10573 leden (waar onder 1024 leeken-leiders) terwijl deze cijfers in 1936 resp. 204 en 10416 bedroegen. De recente aantallen zijn voor de groote ste den als volgt gespecificeerd: Amsterdam 1060, Rotterdam 1271, Den Haag 1027 terwijl voor de indeeling in de verschillende verbanden de vol gende cijfers gelden: Kruisvaarders in Ban- verband 7182; Kruisvaarders in Club-verband 1891. Kruisvaarders in Ring-verband 1500, totaal 10573. Voorts waren 800 leden beneden 12 jaar (St. Jansknapen) met 90 leidsters bij de Kruis vaart aangesloten. Van Aug. 1936 tot en met Juli 1937 werden 13 cursussen voor leiders gehouden (instruc tie-vendel) waaraan 252 leden deelnamen. Het aantal abonnementen op de Katholieke Jeugd leider bedraagt thans 1079. Volgens de gegevens van het Centraal Bu reau der Statistiek vallen onder de R.K. Vrije Jeugdvorming over alle Bisdommen gerekend 71461 jongens tusschen 12 en 16 a 18 jaar. Van dit aantal, dat plus-minus 22 pCt. van de ge- heele R.K. Vrije Jeugdvorming omvat is ruim 14 pCt. aangesloten bij de Kruisvaart. Naar de directeur van het Internationaal Ka tholiek Radiobureau (I.K.R.), pater lector Dito 0. P., ons mededeelt, zal het bestuur van het 1.K.R. van 2 tot 4 October te Brussel in verga dering bijeenkomen. Voor Nederland zal behalve de directeur ook de heer P. Speet, redacteur van het Interna tionaal Katholiek Radiobulletin, deze vergade ring bijwonen. Z. Em. Kardinaal Van Roey zal Maandag 4 October het bestuur te Mechelen in audiëntie ontvangen. Behalve met het afwerken van hetgeen op de agenda staat, zal het bestuur zich o. m. bezig houden met de kwestie der ultra-kortegolf-uit- zendingen en de televisie. Ook zal men zich beraden over den wensch van Z. H. den Paus, uitgesproken ter gelegen heid van het bezoek van het bestuur aan Rome; om meer nog dan tot heden ook de katholieke vrouw in de radio-actie te betrekken. Tevens zal het wereld-relais van de plechtig heden ter gelegenheid van het a.s. Eucharistisch Congres te Boedapest in voorbereiding worden genomen. Heden werd van de N.V. Scheepsbouwwerf „De Merwede" voorheen Van Vliet en Co. te Hardinxveld met goed gevolg te water gelaten het tweede der 5 motorvrachtschepen welke aan de N.V. De Klop, de Industrieele Maatschappij De Noord, N.V. Boele's Scheepswerven en de N.V. Werf De Merwede gezamenlijk zijn opge dragen door de regeering van den staat Rio Grande do Sul, in Brazilië. Z. K. H. Prins Bernhard heeft Maandag een bezoek gebracht aan het Neder- landsch Paviljoen op de "Wereldtentoon stelling te Parijs. De Prins tijdens zijn bezoek, Saps**»?)jfëÉÈpggf Mgr. Pessers, de onlangs benoemde Bisschop van Timor, die de volgende maand te Tilburg zijn Bisschopswijding zal ontvangen in gesprek met Mgr. prof. P. G. Groenen (links) voorzitter van het Ned. Medisch Missiecomité aan boord van het m.s. „Baloeran" tijdens het Ned. Medisch Missiecongres dat Dinsdag werd gehouden Mr. Van der Goes van Naters, die, zooals ge meld, als lid der N. S. B. geroyeerd is, heeft aan het Utrechtsch Dbd. nog eenige nadere mededeelingen gedaan over de ontevredenheid in de N. S. B. Ik overdrijf niet, aldus verklaarde de heer Van der Goes, wanneer ik beweer, dat in zeer veel N.S.B.-gezinnen met de grootste ongerust heid de toekomst van de N.S.B. werd ingezien. En niet alleen bij de N.S.B.-ers thuis ook op Kringhuizen en zelfs op het Hoofdkwartier werd scherpe critiek onomwonden uitgesproken: critiek die zich b.v. richtte tegen de besluite loosheid van Mussert, die in brochure 4 der N. S.B. vriendelijke woorden aan het adres der Jo den richtte, doch toeliet dat in Volk en Vader land en Nationale Dagblad uitdrukkingen ge bruikt werden, waarvoor „Der Stürmer" zich niet zou behoeven te schamen. Verder werd zeer afgegeven op de plompe wijze, waarop de propaganda voor de verkiezingen gevoerd werd, en die uitblonk door geesteloosheid en slapheid. Over een eventueel heengaan van Mussert uit de Beweging, merkte de heer Van der Goes het volgende op: Zoo heb ik ten overstaan naar achteraf blijkt van de beruchte microfoon in de ka mer van ds. v. Duyl (waarvan het bestaan, ge heel in N.S.B.-stijl thans ontkend wordt) ge zegd: Indien Mussert niet de leider is, waarvoor wij hem eenmaal hielden, zal hij moeten heengaan doch op zoodanige wijze, dat zijn naam ge red wordt. Dan zal een aantal menschen, aan wier goede trouw men niet twijfelen kan, naar hem toe moeten gaan en hem zeggen: Leider, het is gebleken, dat u niet geschikt bent, de N. S. B. naar de overwinning te voeren. Verklaart u, dat u ziek bent, b.v. dat u een longbloeding hebt gehad, of dat uw hart niet goed is. Ga om te beginnen voor 6 maanden naar Zwitserland, benoem die en die kameraden tot een directo rium, bericht na die 6 maanden dat u u voor goed uit de N.S.B. terugtrekt. De N.S.B. zal u dan althans den eersten tijd in staat moeten stellen zeer behoorlijk in uw levensonderhoud te voorzien, gelijk dit thans door de Nenasu ge schiedt. Nu kan men dit conspireeren noemen, doch ik ontken dit, daar door mij aan deze „plannen" (indien men hieraan dezen naam wil geven) zelfs niet een begin van uitvoering is gegeven, terwijl k overigens niet zulk een positie in de N.S.B. had, dat mijn woord daarbij van eenig gezag zou zijn. Wel heb ik een gesprek gevoerd met iemand, in wien ik en anderen in de toe komst een Leider zagen, doch dit gesprek was zuiver informatisch. In dit verband kan ik we derom verklaren, dat een der lieden, die nu nog zeer dicht bij Mussert staat, de leidersmogelijk heden van dien ander zéér roemde, veel in hem zag, dochhem naar zijn uitdrukkelijk zeg gen, nog te jong vond. Nu zal men allicht zeggen: indien u allerlei bezwaren had, waarom dan niet rechtstreeks naar Mussert gegaan? Dit was daarom bij voor baat tot mislukking gedoemd, omdat Mussert reeds door zeer velen gewaarschuwd is, en mijn stem evenals de hunne die eens rodpenden in de woestijn was. Om het motief, dat thans „de beweging van buiten af en van binnen uit belaagd wordt op een nog nimmer gekende wijze" heeft ir. Mus sert volgens het Nationale Dagblad de leden der N.S.B. bijeengeroepen voor een hagespraak te Lunteren, op Zaterdag 9 October. Blijkens ingekomen berichten is H. M. „Her tog Hendrik" 28 September in de Straat van Gibraltar aangekomen. H. Ms. „Johan Maurits van Nassau" is 28 September te Gibraltar binnengeloopen. Op het Maifeld te Berlijn hebben Musso lini en Hitler in meer populairen en meer hartstochtelijken vorm zij spraken voor het saamgestroomde volk den inhoud der toasten herhaald, welke zij den dag tevoren aan het feestbanket in de Rijkskanselarij be dachtzaam hadden gehouden. „Elke poging," zoo zeide Hitier, „om ons uiteen te drijven, stuit af op den wil van 115 millioen menschen en met name op den wil van ons beiden." Dit is de plechtige verzekering van de bevestiging, der spil Rome—Berlijn. Mussolini oreerde vooral over het voornaamste werk der spil: bestrijding van het bolsjewisme, waar het op duikt, zooals bijvoorbeeld in Spanje: „Want wanneer het woord niet voldoende is en wan neer de dreigende omstandigheden het ver- eischen, moet men zijn toevlucht nemen tot het wapen. Zoo hebben wij het ook in Spanje ge daan, waar duizenden Italiaansche fascistische vrijwilligers gevallen zijn voor de redding der Europeesche cultuur, de cultuur, die nog her boren kan worden, wanneer zij zich afkeert van de valsche, leugenachtige goden van Genève en Moskou en zich Wendt tot de lichtende waar heden van onze revolutie." En dan doorgaande over „onze revolutie" verklaarde de Duce, dat noch Duitschland noch Italië in het buitenland propaganda voor hun „lichtende waarheden" maken in den eigenlijken zin des woords om aanhangers te winnen. Beide gelooven, dat de waarheid zelve kracht genoeg bezit om overal door te dringen. ,,Het Europa van morgen zal een fascistisch Europa zijn, door den logische» dwang der gebeurtenissen, niet door onze pro paganda." Deze voor de massa's bestemde woor den, zéér gekruide woorden, vonden daverend onthaal, waaraan de voorzichtige domper: „Ik weet niet of en wanneer Europa ontwaken zal" natuurlijk op dat feestelijk moment geen af breuk kon doen. Dat komt later wel. En hier- 'mede kunnen we over gaan tot de orde van den dag. Deze orde van den dag betreft Benito Mussolini en zijn inmengingen in de Spaansche zaken, waaraan Engeland en Frankrijk definitief een einde trachten te maken. Sedert Maandag 1.1. vergaderen te Pa rijs de Engelsche en Fransche collega's over het toestaan van een contrölezone in de Mid dellandsche Zee aan Rome. Tevens wenscht men te Parijs tot een overeenkomst met Italië te geraken over de niet-inmenging. Wel heeft Mussolini herhaaldelijk verklaard, dat hij geen territoriale belangen op Spaanschen bodem heeft. Deze verklaringen loopen reeds van het gentleman-agreement uit het begin van het jaar 1936 af tot aan het onderhoud Delbos Scoppa van de vorige week toe, maar men is tengevolge van de in het openbaar toegegeven en zelfs verheerlijkte inmenging van Italië in Spanje wantrouwend gebleven en men vraagt thans van Mussolini, dat bij een bewijs van zijn goeden wil zal geven door zijn „vrijwilli gers" uit Spanje en zijn vloot van de Balearen terüg te trekken. De Fransche regeering, die sedert de conferentie van Nyon op opvallende wijze diplomatiek op den voorgrond treedt, heeft eenige dagen geleden nog een nieuwen stap te Rome gedaan, waarbij Engeland zich aansloot. De ambassadeurs beider landen heb. ben aan de Italiaansche regeering doen weten, hoe gewichtig de behandeling van de non-in terventie-aangelegenheid is. Zij kregen ten ant woord, dat tengevolge van de reis van Musso lini en Ciano naar Berlijn „alles bij Buiten- landsche Zaken" sluimerde. Het is te verwach ten, dat nu de. terugkomst der Italiaansche staatslieden Buitenlandsche Zaken spoedig uit deze siesta zal ontwaken. De harde werkelijk heid eischt haar rechten op. En Mussolini zal hoofsch maar beslist geïnterpelleerd worden door Londen en Parijs, hoe hij nu staat tegen over de Spaansche Zaken. De duce zal dan niet kunnen volstaan met de groote woorden van het Maifeld. Nyon heeft hem het bewijs geleverd, dat Parijs en Londen ook in zijn af wezigheid besluiten weten te nemen. Het ge sprek DelbosScoppa bracht het bewijs, dat hij dit hoogst onaangenaam vond, zich haastte weer aansluiting te vinden en liet verzekeren, dat hij, na erkenning van het imperium, naar Genève zou terugkeeren (naar de leugenachtige goden dus!) Daar in Genève heeft men gisteren hem reeds overduidelijk de waarheid gezegd. Delbos en de vertegenwoordiger van Engeland sloot zich ten volle bij hem aan zeide namelijk; „In overleg met de Britsche regeering en bemoe digd door de conferentie van Nyon, willen wij in de komende dagen alles doen om tot een werkelijke toepassing der accoordsbepalingen te komen. De dubbelzinnigheid van thans zou niet lang meer kunnen bestaan; het uur is ge komen voor duidelijke verklaringen, gevolgd door toepassing in de practijk en gewaarborgd door een doeltreffende controle. Dit aldus vervolgde Delbos zou niet voldoende zijn om Europa tegen het gevaar van een nieuw in gebreke blijven te bescher men. Het is van belang de gevolgen van vroe gere fouten, wie daarvoor ook verantwoordelijk is, te doen verdwijnen. Het terugtrekken der in Spanje strijdende vreemdelingen is zeer noodig; het heeft ook de waarde van een symbool." In zijn Berlijnsche rede riep Mussolini met emphase uit: „Tot de gansche wereld, die zich gespannen afvraagt, wat het resultaat van de ontmoeting van Berlijn zal zijn: oorlog of vrede, kunnen wij beiden, de Führer en ik, met luider stem antwoorden: vrede!" Zoowel de Führer als de Duce weten, dat de ergste ge- varenhoek voor den vrede in het Spaansche probleem is gelegen, Duitschland heeft zich in de laatste maanden min of meer gedesinteres seerd getoond voor het verloop van den bur. geroorlog. Van groote hulpverleening aan Franco was geen sprake meer. De groote ver antwoording ligt thans op Mussolini. Zijn hou ding zal er veel toe bijdragen, of de Berlijn sche verzekering: „met luider stem: vrede" het verlossende woord, zal blijken te zijn. „Meyer is ziek. Hij ligt mei jicht te bed" „Dan neemt U zijn werk over en U laat hem zeggen, dat hij meermalen daags een of twee Aspirin-tabletten neemt, danzal hij wel weer gauw in orde zijn I" is een »8a<fe*«-product. Or.anjebanden» kruis waarborgen de werkzaam heid en onschadelijkheid iiniiiiimmiMiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllllllllllllinniimni Nadat de vorige depressie snel oostwaarts is getrokken en de hooge drukking geheel uit het oosten is verdreven, verscheen een nog diepere bij IJsland, die ook hoofdzakelijk oost- of noord- oostwaarts trekt en zich weinig zuidwaarts uit breidt. De nieuwe hooge drukking verplaatst zich, in beteekenis toenemende, in de richting van de Oostzee, ook op den Oceaan ligt nog hooge drukking. In Engeland zal na ochtend mist het weer fraai worden. Ierland is zwaar bewolkt en in Schotland valt regen bij storm- achtigen zuid-westelijken wind.. Scandinavië heeft veel regen gehad, maar krijgt nu geleidelijk opklaring, in het noorden waait het stormachtig uit west. Duitschland heeft nog regen en krachtigen wind in het oosten, in het westen klaart het weer op. In Frankrijk is het bijna overal wind stil met ochtendmist, maar later volgt fraai warm weer. Ook in Zwitserland zal het weer opklaren. De hooge toppen zijn reeds vrij van wolken, met temperaturen belangrijk onder nul graden. Het nieuwe hooge-drukgebied zal weer fraai weer brengen. Indien het zich naar het Oostzee-gebied verplaatst, is later weer wind te wachten. Dank zij het kordate optreden van een aan tal burgers is de Haagsche politie er in den af- geloopen nacht in geslaagd twee bekende Haag sche inbrekers in te rekenen. Omstreeks half één waren deze individuen een manufacturenzaak in de Weissenburch- straat hoek Mauritsstraat binnengedrongen. In het benedenhuis, waar de zaak is gevestigd, is 's nachts niemand aanwezig en dus hadden de dieven vrij spel. Zij maakten echter zooveel lawaai, dat de in het bovenhuis wonende fami lie, althans de dochter des huizes er wakker van werd. Zij Waarschuwde haar vader, die zich onmiddellijk naar beneden begaf en een voorbijganger verzocht zich even voor den win kel te posten, terwijl hij zelf de politie telefo nisch alarmeerde. De inbrekers, die zich ontdekt zagen, pro beerden over den tuinmuur, grenzende aan de straat, te ontkomen, doch toen een hunner over den muur wilde klimmen, werd hij door de pos tende heeren direct bij een been vastgehouden. De dief echter wist zich los te rukken en trok zich weer in den tuin terug. De kortste weg naar de vrijheid was hun dus afgesneden en dus moesten zij een anderen en meer omslach- tigen weg opzoeken. Door tuinen en over muren en schuttingen achter de huizen in de Weis- senbruchstraat kwamen zij tenslotte in een brandgang terecht, doch inmiddels was ook de politie reeds gearriveerd. Zij was in voldoend aantal om de omge ving af te zetten en toen de inbrekers dan ook via de brandgang trachtten te ontko men, werden zij gepakt en naar het hoofd bureau van politie overgebracht, waar zij zijn ingesloten. Het zijn twee bekende Haagsche inbrekers, w'aarmede de politie dus een goede vangst heeft gedaan. Het onderzoek wees uit, dat zij zich over een tuinmuur toegang tot de achterzijde van den winkel hadden verschaft. Door een ruit met zeep in te smeren en daarna te breken, waren zij den winkel binnengedrongen. Een deur was reeds geforceerd. Dinsdagmiddag is brand uitgebroken in de kapitale boerderij van den landbouwer J. Knook te Stompetoren (gem. Schermerhorn). De onmiddellijk gealarmeerde brandweer van Schermerhorn kon slechts weinig tegen de vuurzee uitrichten. Binnen een half uur was de boerenwoning met de daarachter gelegen op slagplaats uitgebrand. Slechts de muren ston den toen nog. De bewoners wisten zich tijdig in veiligheid te stellen, terwijl zij ook nog tijd vonden het vee te redden. Vijf ton tarwe en erwtenstroo, welke in de schuur waren opgeslagen, werden door het vuur verteerd, evenals enkele duizendec mud. den aardappelen. De brand is hoogstwaarschijnlijk ontstaan door tarwebroei. De schade is nog niet bij be nadering te schatten, doch beloopt zeker dui zenden guldens. Zij wordt door verzekering ge dekt. In verband met het 25-jarig zangersjubileum van Louis van Tulder, in December, heeft Dina Appeldoorn voor hem gecomponeerd en aan hem opgedragen drie liederen voor zang en or kest op teksten van Bernard Verhoeven. Zooals vanzelf spreekt, concentreert zich de redactioneele belangstelling van „Het Katholieke Schoolblad" voornamelijk op twee hoofdstukken van de Millioenennota, te weten: Onderwijs en Financiën. Het voorloopig commen taar van dit orgaan luidt: „Voor ons zijn momenteel de kardi nale en urgente punten: Schaalcorrec- tie en salarisverbetering. Men kent onze bescheiden eisen ter zake: de schaal van 1920 en annulering der laatste 5 pCt. korting. En nu moeten wij helaas constateren, dat deze Troonrede buiten alle verwach ting een tweevoudige teleurstelling brengt. Zij geeft geen hoop noch voor het een noch voor het ander. Een eigen lijke onderwijsparagraaf is er niet eens maar wel worden door de passages be treffende de financiën alle verwachtin gen voor het onderwijs en de onderwij zers weggevaagd. De openbare financiën blijven na de diepe depressie der laatste jaren nog een bizondere mate van zorg vereisen, heet het. En onmiddellijk daarop volgt dan de slag: „vele op zich zelf gewenste en nuttige maatregelen, waaronder die op het gebied van onderwijs, zullen dan ook eerst ter hand genomen kunnen worden, wanneer de inwendige positie van het budget voldoende zal zijn ver sterkt." Daar gaat de illusie der schaalverbe- tering en daar gaat waarschijnlijk meteen de 5 pCt. Er wordt maar één ding in uitzicht gesteld: wettelijke regeling der onder wijzers-opleiding. Dat zal dan wel de aangekondigde vierjarige kweekschool zijn. Minister Slotemaker is wel met zeer weinig tevreden geweest. De onderwij zers zullen dat zeker niet zijn." Inderdaad, Minister Slotemaker de Bruine, wiens aanblijven ook ons inder tijd hoogelijk heeft bevreemd, is met zeer weinig tevreden geweest. Zou in deze wel zeer groote bescheidenheid misschien de oplossing gezocht moeten worden van het raadsel, dat Colijn bij de kabinetsformatie het aanblijven van Min. Slotemaker als een „conditio sine qua non" stelde, ofschoon Min. Slotema ker kort te voren dit veronderstelde aan blijven in het openbaar „een onmogelijk geval" heeft genoemd? Zaterdag en Zondag 2 en 3 October zal Z. D. Mgr. Neveu, Titulair Bisschop van Citrus en Apostolisch Administrator van Moskou. Vij de Paters Assumptionisten te Leuven de kleViere Wijdingen toedienen. Aan de fraters Michaël Lindeman, Martinks van Beek, Alfonsus Nijkrake, Sylvester van der Weerden, Gerardus Ulijn, Gabriël Gruyters, Franciscus Wich; Xaverius Pallenberg. Engelmundus Veerman, Wilhelmus Fennis, Joannes Maria Pijpers, Edmundus Veer man, Dyonisius Cornelisse, Ludgerus Soutberg, Gregorius Lamphen, Lambertus Vermeulen, Longinus Vastbinder en Rodulphus van Asten. Het Sub-diakonaat: aan frater Ambrosius Kqx. Het Diaconaat: aan de fraters Eusebius Knop- pert, Jeroen Bulte, Dominicus Vermij, Nicasius van der Linden, Paulus Huinink, Athanasius Snijder, Hubertus van der Linden, Aloysius Roy, Engelbertus Lourier, Theophüus Essers. Allen Nederlanders, oud-studenten van Stapelen Boxtel. De daartoe samengestelde Bisschoppelijke Commissie heeft, na te Delft in het St. Hippoly- tus-ziekenhuis gehouden examens, het diploma godsdienstleer voor ziekenverplegenden uitge reikt aan de beide eandidaten Zr. M. H. Rentes en Zr. J. H. C. van Duin. Dinsdagmiddag is in een eenzaam gelegen gedeelte der gemeente Stoutenburg (nabij Amersfoort) een moordaanslag gepleegd op een jonge vrouw, die daardoor vrij ernstig werd gewond. Een 25-jarige kellner uit Stoutenburg, werk zaam in Amersfoort, kwam des middags naar huis en trof zijn jeugdige vrouw, waarmede hij nog maar kort gehuwd was, in gezelschap van een man aan. De echtgenoot wond zich zoo op, dat hij een revolver trok en a bout portant twee schoten op zijn vrouw loste, waardoor zij in de borst werd getroffen en vrij ernstige verwondin gen opliep. De dader heeft waarschijnlijk in een vlaag van verstandsverbijstering gehandeld. Hij is naar de inrichting „Zon en Schild" te Amers foort overgebracht. De man, die bfj de vrouw was en afkomstig is uit Den Haag, heeft de vlucht genomen. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Zij heeft de revolver, waarmede de aanslag ge pleegd is, gevonden. Tont bi] de jaarlijksche inzameling voor de katholieke Universiteit, dat gij ln liefde voor een der edelste Cultuurgoederen, de wetenschap, bfj nie mand wilt ten achter blijven en dat gij in geloofsijver allen wilt overtreffen. Het Hoogwaardig Episcopaat bU het eerste lustrum der Kath. Universiteit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9