De nieuwe Encycliek van den H. Vader I Esn staaltje van heldenmoed der Chineezen Gruwelijk drama te Zeist Uit Vaticaanstad Het nieuws van heden Het accoord van Parijs DE BAROMETER OVER DEN H. ROZENKRANS VAN ONZE LIEVE VROUW GROOT HANKAU VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 30 SEPTEMDER 1937 - OCHTENDBLAD ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 centper kwartaal f 3.25per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 Encycliek van onzen Heiligen Vader Paus Pius XI aan Zijn Eerbiedwaardige Broeders, de Patriarchen, Primaten, Aartsbisschoppen, Bisschoppen en alle overheden, die in vrede en gemeenschap met den H. Stoel leven Het Rozenkransgebed in het Christelijk verleden In deze dagen van communis me en nieuw-heidendom De hoop en het vertrouwen blijven ongeschokt Het Rozenkransgebed is niet eentonig en vervelend Wat de Paus verlangt voor de komende Octobermaand j(Zie. ver.der^ma. Het Weeru|||||,|||,|||,,|||||||,||||||||,||||||||||||,||||i Eerst met November keert de H. Vader naar Rome terug BS De aanslag op de Izoemo Alom ter wereld is men veront waardigd en protesteert men tegen de Japansche luchtaanvallen Japansche pers wijst protesten af Weer slachtoffers onder burgerbevolking m mn jan$£ng jgj^NKANG NANJANG. Er heeft nog geen onderteekening plaats gehad Bij een twist zijn vader met een jachtgeweer doodgeschoten De dader voortvluchtig ARABISCHE NOTABELEN NAAR CONCENTRATIEKAMP ft BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20793 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, Ingez mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Eerbiedwaardige Broeders, Heil en Apostolische Zegen Ingravescentibus malis". Om dat de kwalen van onzen tijd steeds verergeren, hebben Wij meermalen en nog onlangs in Onze encycliek „Divini Re- demptoris" verkondigd, dat geen geneesmiddel kan worden ge boden buiten de Heilige Kerk van Christus en Zijn Heilige Wetten. Hij alleen immers heeft de woorden van het Eeuwige Leven (Jo hannes VI 69). En noch de enkele mensch, noch de gemeen schap kan, wanneer men de Goddelijke wet verwerpt, iets opbouwen, dat niet met den tijd jammerlijk vergaat. Wie echter de annalen van de Katholieke Kerk aandachtig bestudeert, ontwaart zonder moeite, hoe de machtige bescherming der Al lerheiligste Maagd en Moeder Gods verbonden was met alle wederwaardigheden van hef Christendom. Want, wanneer ergens de dwa lingen trachtten het uit één stuk geweven kleed van de Kerk te verscheuren en de geheele Katholieke wereld omver te werpen, hebben on ze voorvaderen vol vertrouwen hun toevlucht genomen tot Haar, die ,door Haar kracht al leen alle ketterijen in de geheele wereld ver nietigt" en de door deze voorspraak verkregen overwinning deed betere tijden terugkeeren. Zoo heeft men, toen de godlooze Muzelman, nen, gesteund door hun geweldige vloot en groote legers de volkeren van 'Europa met on dergang bedreigden, hierin voorgegaan door den Opperherder, de bescherming van de Hei lige Moeder Gods met den meesten aandrang afgesmeekt en aldus werd de vijand verslagen en werden zijn schepen tot zinken gebracht. Zoowel in particuliere als publieke nooden hebben de geloovige Christenen van eiken tijd dan ook Maria innig gebeden, dat Zij genadig lijk hen ter hulpe mocht snellen en hun ver lichting en genezing deelachtig mocht doen worden in lichamelijk en geestelijk lijden. En nooit voorwaar werd Haar zeer machtige hulp tevergeefs gevraagd door hen, die in vroom en trouw gebed er om smeekten. Waarlijk, in onze dagen bedreigen niet min der ernstige gevaren de godsdienstige en bur gerlijke samenleving. Immers, al te velen ver onachtzamen de hoogste en eeuwige waarheden van den bevelenden en verbiedenden God, ja ver trappen deze zelfs, met als gevolg, dat het be wustzijn omtrent de Christelijke plichten ver zwakt, dat het geloof in de zielen verflauwt of met wortel en al wordt uitgeroeid en dat ten slotte de fundamenten der menschelijke samen, leving wankelen en ellendig ineenstorten. Der halve kan men eenerzijds de verschillende klas sen der burgerij een afschuwelijken onderlingen strijd zien voeren, n.l. de klasse van hen, die groote fortuinen bezitten en de klasse van hen, die door dagelijkschen arbeid hun brood moe ten verdienen. In sommige streken is, zooals een ieder weet, t het zoover gekomen, dat het privaat bezit is afgeschaft en alle goederen in gemeenschappe lijk bezit zijn gebracht. Anderzijds zijn er de genen, die de staatsgedachte boven alles verhef fen en vereeren, die verklaren dat de burger lijke orde en autoriteit met alle middelen ver sterkt moeten worden en die profeteeren, dat aldus de afschuwelijke ideologie van het com. munisme geheel moet worden uitgeroeid Dezen echter trachten, omdat zij het licht der Evan gelische wijsheid verachten, de heidensche dwa ling en levensbeschouwing te hernieuwen. Daar voegt zich nog bij de allerverderfelijkste secte van hen, die zoogenaamd loochenaar en hater van God als zij zijn, zich als vijanden te genover de eeuwige Majesteit stellen, die over al rondsluipen, die het geloof in eiken gods dienst neerhalen en uit de zielen rukken, die tenslotte de menschelijke en goddelijke rechten vertrappen, terwijl zij de hoop op het eeuwig heil bespotten en de menschen lokken met een verdichte zaligheid van aardsch leven, welke zelfs door het hoogste onrecht verkregen moet worden, en zoo het volk in hun overmoed door bloedige oproeren en door het ontbranden van den burgeroorlog in den algemeenen chaos drijven. Nochtans, Eerbiedwaardige broeders, ofschoon er zoovele en zoo groote rampen dreigen en Wij voor later zelfs nog grootere gevaren vreezen, moeten Wij onze zielen bewaren voor moede loosheid en de hoop en het vertrouwen, die slechts steunen op God, niet opgeven. Hij im mers, die volkeren en naties gezond maakt (Boek der Wijsheid I 14) zal zonder twijfel niet verre van ons zijn, die Hij met Zijn kostbaar bloed heeft vrijgekocht. Hij zal Zijn Kerk niet verlaten. Laten wij de Allerheiligste Maagd, Voorspreekster en Beschermvrouwe, Die Hem het meest aangenaam is, te hulp roepen, wijl dit, om de woorden van den H. Bernardus te gebruiken, „de wil van God is, die ons alles Wil schenken door Maria". Onder de verschillende smeekgebeden echter, die met veel vrucht tot de Moeder Gods worden opgezonden, neemt, zooals ieder geloovig Chris ten weet, het Rozenkransgebed een bijzondere en vooraanstaande plaats in. Dezen gebedsvorm, dien sommigen het psalterium der H.Maagdof het, breviarium van. het.Evaagelie.en het Christ telijk leven noemen, heeft Onze Voorganger z.g. Leo XIII op de volgende wijze prachtig beschre ven en dringend aanbevolen. „Een bewonderenswaardige bloemenkrans, samengevlochten uit den groet der Engelen, doorstrengeld met het gebed des Heeren en verbonden met de verplichting tot meditatie 'n voortreffelijkste wijze van bid den en vooral ter verkrijging van het eeuwig leven zeer vrucht baar" (Acta Leon. 1881 deel 18, blz. 154). Dit is af te leiden uit die bloemen zelf, waaruit deze mys tieke krans gevlochten is. Waar kan men ge schikter en verhevener gebed vinden? Allereerst het gebed, dat onze Verlosser, toen Zijn leerlin gen Hem vroegen: „Leer ons bidden" (Lucas XI 1) met Eigen mond uitsprak: Deze allerheiligste smeekbede, die zoo wel tot Gods glorie strekt voor zoover wij dit vermogen, als ook alle nooden van ons lichaam en onze ziel indachtig is. En waarlijk, hoe kan het zijn, dat de Eeuwige Vader, wanneer wij met de woorden van Zijn eigen Zoon tot Hem bidden cns niet te hulp komt? Het andere gebed is de Engelengroet, die begint met de lofprijzing van den Aartsengel Gabriël en de H. Elisabeth en die eindigt met de zeer vrome smeekbede, waarmee wij voor ons nu en in het uur van onzen dood den by- stand van de H. Maagd inroepen. En bij deze gebeden komt nog de beschou wing der H. Geheimen, waarbij de vreugden en smarten en de glorie van Christus en Zijn Moeder zoo naar voren worden gebracht, dat wy daaruit verlichting en troost kunnen put ten voor onze smarten en aangespoord worden om, steunend op deze allerheiligste voorbeelden, langs de treden van steeds hoogere deugd op te stijgen naar het geluk van het eeuwig vader land. Zonder twijfel, Eerbiedwaardige Broeders, is deze wijze van bidden, die de H. Dominicus niet zonder de aansporing van de Moedermaagd en hemelsche voorlichting op wonderbaarlijke wyze naar voren heeft gebracht, gemakkelijk en voor allen, zoowel ontwikkelden als engelet terden geschikt. Maar hoe ver dwalen van den weg der waarheid zy af, die dit gebed ver werpen als een eentonige herhaling van dezelf de gebedsformules, die tegen gaat staan en die alleen verwacht kan worden van kinderen en oude vrouwen. Hiertegen moeten Wij ten eer ste opmerken dat de vroomheid evenals de liefde hoe dikwyis zy ook dezélfde woorden herhalen, toch niet hetzelfde zeggen, maar tel kens iets oorspronkelijks, omdat zij steeds toch voortkomen uit een gevoel van liefde. En vervolgens vereischt deze vorm van gebed een Evangelischen eenvoud en deemoed der ziel, zonder welke het niet mogelijk is het Rijk der Hemelen te verkrijgen: „Voorwaar ik zeg U, als gij u niet bekeert en wordt als kinderen zult gij niet binnen gaan in het Rijk der He melen." (Matthèus XVIII 3). Deze eeuw moge in zelfverheffing en trots het Rozenkransgebed bespotten en verwerpen, een ontelbaar getal van heilige menschen van alle leeftijden en standen hebben het niet al leen zeer lief met een volle vroomheid, doch ook ten allen tyde is het gebruik als 'n krach tig wapen ter verdryving der duivelen, tot be scherming van de reinheid des levens, tot snelle verwerving der deugden en tot verzoening der menschen in vrede. Nïet ontbraken er mannen, uitmuntend door geleerdheid en wisheid, die, hoe zeer ook door studie in beslag genomen en ingespannen gericht op het wetenschappelijk onderzoek, nimmer een dag voorbij lieten gaan, zonder neer te knielen voor het beeld der Moeder Gods om den rozen krans op vrome wijze te bidden. Zelfs de koningen en vorsten, ofschoon door de meest uiteenloopende zorgen en werkzaam heden afgeleid, hebben zich hieraan gehouden, zoodat deze mystieke kroon niet alleen gevloch ten is door de handen van onwetenden en ar men, maar in eere werd gehouden door men schen van alle rangen en standen. Wij willen niet zwijgend voorbijgaan, dat de H. Maagd ook in onzen tijd deze wijze van bid den met den meesten nadruk heeft aanbevo len, toen Zij verscheen in de grot van Lour- des en door haar voorbeeld dit gebed leerde aan een reine meisjesziel. Op welke voorrechten zouden wy niet mogen hopen, indien wü op heilige wijze, zooals het betaamt, tot de Hemel sche Moeder altyd smeeken. Wij verlangen, Eerbiedwaardige Broeders, dat vooral in de komende October maand dit door alle geloovigen zoowel in de kerk als thuis met toenemende gods vrucht gedaan wordt. Zeer bijzonder in dit jaar, opdat de vijanden van den Goddeiyken naam, die zoo talrijk de eeuwige Majesteit loo chenen en versmaden, die in zoo grooten getale het katholieke 'geloof en de vrijheden der Kerk loochenen, die met zoovelen tenslotte zich te gen de Goddelijke en menschelijke rechten in waanzinnige woede verzetten en de mensche- lyke gemeenschap tot ondergang en vernietiging trachten te voeren, door de tusschenkomst van de krachtige voorspraak der H. Maagd uitein- deiyk overwonnen en tot berouw gebracht, zul len terugkeeren tot het woord Gods en zich weer zullen scharen onder het getal der geloo vigen en de bescherming van Maria. Verwachting: Zwakke wind uit Ooste- |jj ljjke richtingen, nevelig tot licht of half EE EE bewolkt, weinig of geen neerslag, iets EE warmer overdag. EEE EE Verdere vooruitzichten: Waarschyniyk EE EE nog weinig verandering. iiiiiiiiiiMiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 29 dezer: Naar wij van bevoegde zijde vernamen zal Z. H. de Paus, indien het huidige fraaie herfst weer blijft aanhouden, hoogstwaarschünlük eerst met November van Castel Gandolfo naar Rome terugkeeren. is De "burgemeesters van Stockholm en Helsinki, die te Parijs vertoeven, hebben een krans gelegd op het graf van den Onbekenden Soldaat Chineesche heldenmoed bij den aanval op de „Izoemo". De ontwerp-resolutie van den Volkenbond be treffende de Spaansche kwestie. Nog geen onderteekening van het aecoord van Parijs inzake Nyon. Mussolini is van Berlijn wederom naar Rome vertrokken. De zomerpostzegels hebben dit jaar ruim f 13.000 meer opgebracht dan verleden jaar. Militaire auto geslipt te Oosterbeek; een zwaar en twee lichtgewonden. Felle brand in confectiefabriek te Rotterdam. Boschwachter te Zeist bi) een twist door zijn zoon doodgeschoten. De wielrenner Frans Slaats heeft te Milaan het werelduurrecord verbeterd. Beurs van New York: opening flauw, later in herstel. yy yy SJANGHAI, 29 Sept. (Reuter) De poging, het Japansche vlaggeschip, de „Izoemo", in de lucht te laten vliegen, is een prachtig voorbeeld van Chineeschen heldenmoed. Meer dan twintig Chineesche soldaten waren onder begunstiging van de duisternis van Poe- toeng vertrokken, enkelen aan boord van sam pans, de anderen zwemmende, om bij de „Izoe mo" een mijn te plaatsen. Nadat zij het stalen net bereikt hadden, dat rond de „Izoemo" is aangebracht, begonnen zy het door te knippen, doch in het licht van den aanbrekenden dag werd hun aanwezigheid aan boord van de „Izoe mo" opgemerkt. Ziende, dat de Chineesche sol daten in elk geval verloren zouden zijn, lieten hun kameraden op den oever de mijn door mid del van een kabel springen. By de ontploffing werden alle soldaten gedood, terwgl een reger. van scherven op het Japansche schip neer daalde. De ontploffing was zoo hevig, dat talryke of ficieren en manschappen aan boord van den op byna een kilometer afstand gelegen Amerikaan- schen kruiser „Augusta" uit hun bed werden geworpen. Officieele kringen te Nanking hebben nog geen commentaar geleverd op de resolutie van ae „Commissie van 23" en van de Assemblée. In officieuze kringen toont men zich vooral voldaan over de uiteindelijke redactie, die aan de resolutie gegeven is en wijst men er op, dat sommige landen, die eerst aarzelden om duide- hjk hun standpunt te bepalen, tenslotte toch den tekst hebben onderteekend. In Chineesche kringen is men algemeen van oordeel, dat de eenstemmigheid, waarmede de schending van het internationale recht door Ja pan is gelaakt, de hoop wettigt, dat het recht vaardigheidsgevoel de mogendheden zal doen besluiten, concrete maatregelen tegen den aan valler tè nemen en de in het pact voorziene sancties toe te passen. In de „Commissie van 23" heetf de Ame- rikaansche waarnemer, Harrison, verklaard, dat het Amerikaansche ministerie van Bui- tenlandsche Zaken in kennis is gesteld van de Volkenbondsmotie, waarin de Japansche luchtaanvallen op open steden in China ver oordeeld worden. De Amerikaansche regeering aldus Har rison is van meening, dat dergeiyke bom bardementen ongerechtvaardigd en in stryd met de beginselen van recht en mensche- lykheid zijn. De commissie ging vervolgens over tot de algemeene bespreking van den toestand in het Verre Oosten. Havenarbeiders van Lyttelton in Nieuw-Zee- land hebben geweigerd schepen te laden, welke naar Japan zullen vertrekken. De lading be stond geheel uit goederen, welke voor den oorlog in China gebruikt kunnen worden. De Fransche ambassadeur Naggiar heeft 27 dezer een bezoek gebracht aan den Japanschen ambassadeur Kawagoe om te protesteeren tegen het werpen van een bom op de bureaux van Havas op 25 September tijdens een aanval van de Japansche luchtmacht op Nanking. Naai verluidt eischte de Fransche ambassadeur scha devergoeding. De Japansche pers geeft uiting aan haar ver ontwaardiging op de resolutie, welke door de Volkenbondscommissie is aangenomen. De „Hocho Sjimboen" schrijft, dat een ver haal, dat slechts door één persoon wordt ver teld, geen bewus heeft en dat derhalve Japan zich niets heeft aan te trekken van deze reso lutie, welke gegrond is op eenzijdige rapporten. De overige bladen nemen een gelijke houding aan. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken heeft verklaard, dat de Chineesche berichten over aanvallen op niet-strüders, hospitalen en scholen door de Japansche troepen en luchtmacht onjuist zijn. De Chineezen volgen deze methode, omdat zij geen hoop hebben op een overwinning. Verder beschuldigde hij Chineesche cen soren te Sjanghai er van in de perstele grammen over 'n luchtaanval op Sjanghai de woorden „Chineesche vliegtuigen" te heb ben vervangen door „Japansche vliegtuigen". Verder sprak de woordvoerder nogmaals het bericht tegen, dat een Japansche onderzeeër een aantal Chineesche jonken in den grond zou hebben geboord, waarbij driehonderd opvaren den om het leven zouden zijn gekomen. Volgens den woordvoerder hebben de Japan sche oorlogsbodems opdracht geen jonken lastig te vallen. De Japansche luchtmacht blijft de ver schillende sectoren aan het front van Sjanghai, met name het Noorderstation en Sjapei, bombardeeren. Er is een hevige brand ontstaan, welke zichtbaar is van de internationale concessie uit. Ook bombar deeren de vliegtuigen verscheidene dorpen aan de zijde van Poetoeng. Er vielen ver schillende slachtoffers onder de burgerbe volking. Ondersteund door zware artillerie, vliegtuigen, tanks en machinegeweren, ontketenden de Ja panners vanmorgen een algemeenen aanval aan het front op 22 mijl buiten Sjapei te Lioeho. De Japanners schijnen vastbesloten te zijn zich JAPANSCHCON ITALIAANSCH" ZWEEDSCH - DUITSCH m FRANSCH RUSSISCH BRITSCH RENBAAN ARSENAAL Cuin. Renbaan - 'v oriPlUt O LAND )aT,J(5e HANJANG'S IJZEREN STAAL WERKEN. IllMILIT. SCHOOL 12 WE EF EN SPIN NERIJEN. NANKI HANKAU ^WOEJSJAN; Het Chineesche centrum, het Woehangebied, waartoe Groot-Hankau Hankau, Woetsjoeng en Hanjang behoort, is evenals Kanton en Sjanghai door de Ja pansche luchtmacht gebombardeerd. De bedoeling was hêt arsenaal, de electri- sche centrale en den spoorweg HankauPeiping te vernielen, daar Hankau muni- tie-enzrnaar. het.iront vemoert^Voornameliik werden de .volkswijken rgetroffen. Het Octoberfeest in München, dat dit jaar wegens het bezoek van Mussolini eerder begonnen is, had ook thans weer de belangstelling van duizenden uit stad en land. Een duidelijk beioijs geeft bovenstaande foto meester te maken van het Noorderstation en van de andere districten van Sjapei, waar de Chi neezen sinds het begin der vijandelijkheden hevigen tegenstand bieden. Terwijl de Japan sche artillerie in actie was, ontdeden twintig Japansche vliegtuigen zich van hun bommen- last boven de Chineesche stellingen, waarna zij naar hun bases terugkeerden om nieuwe mu nitie te laden. Het Chineesche luchtafweerge schut onderhield een oorverdoovend vuur, maar zonder eenig succes. De Japanners zeggen dat zij Lioehang bezet hebben, maar de Chineezen houden vol, dat zy nergens een voet geweken zijn, hoewel zij veel manschappen verloren heb ben. Het Japansche scheepsgeschut is een krachtig bombardement van den rivieroever te Poetoeng, tegenover Nantau, begonnen. De granaten flui ten over de buitenlandsche schepen, die op de Wangpoe voor anker liggen. Het vuur is gericht op de electrische centrale van Poetoeng. De luchtmacht heeft twintig bommen op Chinee sche troepenconcentraties te Poetoeng laten vallen. PARIJS, 29 Sept. (Havas) In den loop van de hedenmorgen gehouden bijeen komst hebben de Britsche, Fransche en Ita- liaansche vlootdelegaties in volkomen over eenstemming een regeling opgesteld, ten einde de koopvaardij in de Middellandsche Zee te beschermen tegen de in het accoord van Nyon genoemde onwettige daden. Deze regeling zullen de gedelegeerden thans aan hun regeeringen voorleggen. Het ontwerp, dat door de Britsche, Fransche en Italiaansche vlootdeskundigen zal worden onderteekend, heeft nog slechts de waarde van een technisch rapport. Het draagt nog niet een beslist definitief karakter, doch zal pas zijn werkelijke beteekenis krygen, nadat het door de betrokken kabinetten is geratificeerd. De sectoren, die aan elk der patrouillee- rende landen zullen worden toegewezen, zijn niet zoodanig begrensd, dat ieder land een gelijke oppervlakte zal hebben te bewaken. Er is veeleer naar gestreefd aan elk der drie mogendheden de bewaking toe te vertrou wen van de verbindingswegen, waarbij zij onderscheidenlijk het meeste belang hebben. Italië wordt belast met het toezicht in de Tyrrheensche Zee en in de wateren ter hoogte van Sardinië, echter niet geheel, maar tot aan de lijn Marseille—Algiers, waarvan de bewaking onder Frankrijk valt. In het Oostelijk deel der Middellandsche Zee eindigen de sectoren der drie mogendheden te Port Said, daar alle drie bij de vrijheid van het Suez-kanaal betrokken zijn. De Italiaansche zone loopt o.a. langs de kusten van Tripolis, terwijl Britsche schepen' in de Egeïsche Zee zullen patrouilleeren en het toezicht langs de Syrische kusten door Fran sche vaartuigen zal worden uitgeoefend. Vanavond zijn de Fransche, Engelsche en Ita liaansche deskundigen bijeengekomen voor het teekenen van het accoord ter vaststelling van de technische voorwaarden voor de Italiaansche deelneming aan de overeenkomst van Nyon. Een uur later werd echter officieel medege deeld, dat de werkzaamheden vanavond nog niet voltooid konden worden. De deskundigen komenmorgenochtend te 11 uur weer bijeen. In het gezin van den boschwachter R. L. aan den Ericaweg te Huis ter Heide bij Zeist heeft zich Woensdagmiddag een gruwelijk drama afgespeeld. Bij een twist heeft de 26-jarige zoon een jachtgeweer op zijn 63-jarigen vader ge richt en drie schoten gelost, die den man in hoofd en borst troffen, zoodat de dood vrijwel onmiddellijk intrad. De dader heeft zich dadelijk uit de voeten gemaakt. Het was de politie Woensdagavond laat nog niet gelukt hem op te sporen. Wij vernemen nog, dat de jongen, die overi- gerls als zeer oppassend bekend staat, in over. spannen toestand moet hebben verkeerd, ter wijl de vader, die over het algemeen erg streng voor zijn zoon was, bij een woordenwisseling ontactisch zou zijn opgetreden. Het slachtoffer was boschwachter van de Schaerweyderbosschen. Aangezien de wonir.g nogal afgelegen ligt, is het te verklaren, dat het alarm van L.'s vrouw geen uitwerking had, hoewel hulp toch niet meer zou hebben gebaat. JERUZALEM, 29 Sept. (Reuter) Talrijke Ara bieren, waaronder verschillende notabelen en leiders, die in verband met den moord op den Engelschman Andrews zijn gearresteerd, zyn veroordeeld tot drie maanden opsluiting in het concentratiekamp. Het opperste Arabische comité heeft tegen de arrestaties geprotesteerd. Stand op Donderdag 1 uur v.m. 768.2 yorige stand 767.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1