De nieuwe encycliek Help! New-Yorksche Beurs DE SPAANSCHE KWESTIE EN GENÈVE Mussolini keert huiswaarts DE WISSELMARKT VAN FRANKRIJK DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1937 (Vervolg van pag. 1) Vergelijking van Communis me met Albigenzen De Rozenkrans in het geloofsleven Voor alle standen en tijds omstandigheden Het gebed van het gezin Dank voor de herstelde gezondheid De steunregeling Overleg tusschen de zeven groote gemeenten Amerika houdt de paspoorten in van deelnemers aan den burgeroorlog De strijd in Ar agon De rechtsche luchtmacht in actie De opening der Cortes Het graf van keizer Diocletianus Men hoopt het spoedig te vinden In Rome wacht hem een feestelijke ontvangst De Duce woont groote parade bij Bonnet confereert met de finan- cieele autoriteiten Patricia Maguire over leden Zij sliep bijna zes jaar aan een stuk De politieke situatie in Turkije Djelal Bayar minister-president Paula Wessely bedreigd Jeugdige afperser tot gevangenis straf veroordeeld Opening flauw; later in herstel WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT STOOMV AART LIJNEN Clearingkoersen Academische examens Apothekersassistent Machinisten-examen FAILLISSEMENTEN AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 29 September Dat Zy, die de verschrikkelijke secte der Albi genzen uit het gebied der Christenen verdreven heelt, door ons smeekend bidden bewogen, ook deze nieuwe dwalingen verdrijve. Vooral de dwalingen van het communisme, welke om ver schillende redenen en door verschillende lage wandaden deze oude ketters in herinnering roepen. Evenals in den tijd der kruistochten alle volkeren van Europa éen waren in woord en gebed, zoo moge ook heden door heel de wereld in steden, dorpen en gehuchten, met vereende zielen en krachten van de groote Moeder Gods in vurigheid gevraagd worden, dat deze omverwerpers van het Christendom en de menschelijke cultuur verslagen worden en dal het licht van den waren vrede voor de ver moeide volkeren moge schijnen. Indien dit naar behooren door allen met het grootste vertrouwen en in vurige vroomheid wordt gedaan, dan mag verhoopt worden, dat in onzen tijd, zooals in vroeger eeuwen, de H. Maagd van Haar Goddelijken Zoon verkrijgt dat de golden der stormen terugwijken en tot rust komen en dat een schitterende overwin ning volgt op dezen lofwaardigen gebedenstrija der Christenen. Bovendien is de rozenkrans niet alleen een machtig middel in den strijd tegen de vijan den van God en godsdienst, maar hij is ook een prikkel en aansporing tot het beleven van de Evangelische deugden, die hy in onze zielen wekt en aankweekt. Op de eerste plaatp sterkt hij het katholieke geloof, dat immers opbloeit door de overweging van de H. Geheimen en onzen geest verheft tot de door God geopenbaarde waarheden en ieder begrijpt, hoe heilzaam dit juist in dezen tijd is. nu somtijds zelfs onder de geloovigen een weerzin bestaat tegen de deugden van den geest en de Christelijke leer bijna vervelend gevonden wordt. Hij verlevendigt verder de hoop op het onvergankelijk geluk, waar de heer lijkheid van Jezus en Zijn Moeder, die wij in het laatste deel van den rozenkrans overwegen, ons den hemel open toont en ons aanspoort tot verovering van het eeuwige Vaderland. In onzen tijd, waarin het hart der stervelin gen vervuld is van den ongebreidelden dorst naar aardsch geluk, is het veeleer voor allen goed en heilzaam te herinneren aan de hemel se he schatten, de goederen, die nimmer vergaan. En hoe zouden zij, die met weenend hart het lijden en den dood van onzen Zaligmaker, en de droefenis van de Moeder van Smarten over wegen, in hun ziel niet de liefde voelen ont vlammen, die heden zoo verflauwd is? En uit deze liefde tot God zal noodzakelijk een sterke liefde tot den naaste ontspringen, wan neer men overweegt, welke moeiten en smarten onze Heer verdroeg om allen weer tot het verloren erfdeel der kinderen Gods te bren gen. Laat het een zaak van uw hart zijn. Eer biedwaardige Broeders, door zóó deze zoo vruchtbare oefening tot steeds wijder verbrei ding en achting te brengen tot voordeel van de Godsvrucht in het algemeen. De hoogheid en vruchtbaarheid van deze oefening moge door u en de priesters, die onder U aan het ziele- heil der geloovigen werken, aan de geloovigen van alle maatschappelijke rangen herhaaldelijk worden gepredikt. Hierin moge de jeugd nieuwe kracht vinden om den opstandigen prikkel tot het kwaad te beheerschen en de reinheid van geest ongerept en veilig te bewaren. Hierin moge ook de ouderdom in zijn lastige zorgen verlichting en vrede vinden. En voor hen, die zich aan de Katholieke Actie wijden, moge de rozenkrans een aansporing zijn tot nog vruchtbaarder en levendiger apostolaat. In het bijzonder echter moge-hij een troost beteekenen voor allen, die hoe dan ook lijden, en voor hen de hoop op het zalig geluk versterken. De vaders en moeders moeten vooral hierin hun kinderen tot voorbeeld strekken, dat zy des avonds na hun dagelijkschen arbeid in den huiselijken kring vergaderd, hun kinderen voor de beeltenis der H. Maagd den rozenkrans voorbidden, waarin voor allen steeds geloof en gevoel ineenvloeit. Dit schoon en heilzaam ge bruik kan over het gezinsleven niet anders dan klaren vrede en overvloed van hemelsche gaven doen neerdalen. Wanneer Wij dan ook in de vele audiënties de Jong-gehuwden toespreken, schenken wij hun steeds een rozenkrans en bevelen hun het gebed ten zeerste aan. Een naar ons eigen voorbeeld verwijzend, vermanen Wij hen om zelfs geen dag te verzuimen den rozenkrans te bidden, hoeveel zorg en arbeid hun dat ook moge kosten. Dit zijn de redenen, Eerbiedwaardige Broe ders, waarom wy U en door U alle geloovigen levendig hebben willen aansporen tot deze vrome oefening en Wij twyfelen niet, dat Gy, wan neer Gy daaraan met de U egien volledige gehoorzaamheid gehoor geeft, ook de vruchten daarvan zult aanschouwen. Nog een andere gewichtige reden deed Ons deze Encycliek tot U richten, den wensch nJ. dat al Onze zonen in Jezus Christus zich met Ons zullen vereenigen om dank te brengen aan de verheven Moeder Gods voor de betere ge zondheid, die Wy gelukkig verkregen hebben. Deze genezing schrijven Wij toe, zooals wy reeds gelegenheid hadden te schryven 1) aan de bijzondere voorspraak van de H. Theresia van het H. Kind Jezus, wy weten echter, dat de verheven en almachtige God ons alles schenkt door de handen van O. L. Vrouw. En tenslotte zagen Wy onlangs in de openbare pers met roekelooze onbeschaamdheid een al- leronwaardigste beleediging tegen de H. Maagd. Het is zeker niet nalatig om deze gelegenheid te benutten om tezamen met het Episcopaat en met het volk van die natie, die Maria als „Ko- De wethouders van Sociale Zaken der zeven grootste gemeenten zyn Woensdag in Den Haag byeen geweest ter bespreking van de jongste ministeriesle circulaire inzake de steunregeling. Het door de gemeentebesturen in te nemen standpunt, waarover men het in beginsel eens werd, zal nog nader worden bepaald, waarna contact geocht zal worden met den minister van Sociale Zaken. ningin der Polen" vereert, aan deze verheven Koningin met de hulde van onze vereering ook eerherstel aan te bieden en voor de gansche we reld den smaad, in een beschaafd land straffe loos bedreven, als iets smartelijks en onwaardigs te brandmerken. Intusschen zenden Wy U en ook aan de ieder van U toevertrouwde kudde van ganscher harte den Apostolischen Zegen als voorbode der H. Genade en onderpand Onzer Vaderlijke liefde. Gegeven te Castel Gandolfo bij Rome 29 September 1937. Op het feest, toegewijd aan St. Michael in het XVIe jaar van Ons Pontificaat. 1. Vgl. Eigenhandig geschreven brief aan Z. Em. Kardinaal Pacelli, gepubliceerd in de „Osservatore Romano" van 5 Sept. 1937. GENèVE, 29 Sept. (Havas) In de om geving der Spaansche delegatie wordt of ficieus verklaard, dat de Spaansche ont werp resolutie, die aan de redactiecommissie is voorgelegd, een „ernstige poging tot ver zoening" beteekent. De resolutie bevat in het geheel geen directe veroordeeling der niet-inmenging, erkent den arbeid, verricht om de niet-inmengingspolitiek doeltreffend te maken, neemt acte van het mislukken dezer pogingen en verzoekt den Vol kenbond zich uit te spreken voor verwydering der buitenlandsche stryders in Spanje, als het eenige middel om een einde te maken aan den „aanval" waarvan Spanje het slachtoffer is, en voor het onmiddellyk herstel van de vry- heid in den handel in wapenen. Hoewel het woord „aanval" dus in den tekst voorkomt, vraagt de resolutie den Volkenbond niet, een inval in Spanje door een vreemd leger te constateeren. Van de vyf punten uit de rede van Negrin komen er slechts twee in de reso lutie voor. De woordvoerder der delegatie zeide, dat de resolutie zich niet tegenover 't Britsche ontwerp stelt, maar een' verzoening tot stand tracht te brengen tusschen de belangrijkste wettige eischen van Spanje en de evenzeer wettige verlangens der andere partijen. Reuter meldt uit Washington, dat de regee ring alle paspoorten in beslag neemt van Ame rikanen, die naar de Vereenigde Staten terug- keeren, na aan den Spaanschen burgeroorlog te hebben deelgenomen. Niettegenstaande alle paspoorten kort na het uitbreken van den burgerkrijg voorzien zijn van het stempel „niet geldig voor Spanje" schynen volgens het staatsdepartement tal van Amerikanen er in geslaagd te zyn, Spanje binnen te komen om daar te vechten De in beslag genomen paspoorten zullen voor- loopig onder berusting van het staatsdeparte ment blijven, totdat men van oordeel is, dat de houder weder aanspraak op een pas kan maken. De linksche troepen in Spanje hebben volgens Havas gisteren hun aanvallen in den sector Fuentes de Ebro gestaakt, zy wa ren daar gestuit op krachtige verdedigings linies, die slechts met die by Madrid ver geleken kunnen worden. De stryd verplaatst zich nu naar het Noor den, naar het front voor Jaca en dat tusschen Huesca en Saragossa. By Jaca oefenen de link- schen een sterken druk uit, terwijl ten Zuiden van Huesca de rechtsche troepen het initiatief hebben. Ten Noordoosten van Saragossa is het link sche leger verdreven uit de laatste stellingen, waaruit het nog den weg naar Huesca en den spoorweg, die daarmede tot Almudevar even wijdig loopt kon bedreigen. De rechtschen trek ken in dit gebied langzaam maar zeker op. In den sector Oma was de strijd veel heviger. De linksche troepen deden op een dag drie aanvallen, doch zonder resultaat. Het aantal dooden en gewonden, dat het linksche leger by die aanvallen verloor, wordt op een duizend geschat. Den tweeden October worden in Leningrad meer dan duizend Spaansche kinderen van 3 tot 16 jaar verwacht. Medegedeeld wordt, dat twee vliegtuigen der nationalisten getracht hebben Barcelona te naderen. Zij werden echter door het luchtdoel geschut verdreven. Drie rechtsche toestellen hebben verscheidene dorpen langs de Catalaan- sche kust gebombardeerd, waardoor drie burgers gedood en vijf gewond werden. De Spaansche minister-president, Negrin, heeft de Labourparty uitgenoodigd de opening van de zitting der Cortes, Vrijdag a.s„ by te wonen. Attlee heeft de uitnoodiging aanvaard', twee leden der party zullen zich naar Spanje begeven om den broedergroet der Britsche ar beidersbeweging over te brengen. BELGRADO, 29 Sept. (Reuter). Plaat- selyke oudheidkundigen hopen spoedig de plaats te kunnen vaststellen, waar zich het graf bevindt van keizer Diocletianus, die ruim zestien eeuwen geleden is gestorven. Het groote prachtige paleis, dat Diocletianus, na als keizer van het Romeinsche Ryk te zijn afgetreden, te Split (Spalate) heeft doen bou. wen, vormt het centrum van de snel groeiende moderne stad Split. Onlangs zyn opgravingen verricht in een oude kerk, die te midden van de overblyfselen van het paleis is gelegen, en daarby zyn waardevolle gegevens omtrent den bouwtijd aan het licht gekomen. Verschillende sarcophagen zijn blootgelegd, en naar de mee ning der oudheidkundigen is het mogelyk, dat het graf van den keizer, over de plaats waar van men eeuwenlang in liet onzekere heeft ver keerd, in de omgeving van Split zal worden gevonden. BERLIJN, 23 Sept. (D. N. B.) Benito Mus solini, is met- de andere Italiaansche gasten vanmiddag te 1S.15 uur in een specialen trein van Berlijn vertrokken om naar Rome terug te keeren. Rijkskanselier Hitier nam hartelijk afscheid van den Duce. Mussolini zal morgenmiddag bij zijn terug keer in Italië met veel eerbetoon worden ont vangen. Officieel is bepaald, dat alle openbare gebou wen de vlag moeten uitsteken en des avonds verlicht zullen worden. Voor zyn vertrek uit Berlyn sloeg Mussolini nag, na de kranslegging in het Ehrenmal het voorbijtrekken van de eerecompagnie gade, waarna hij zich naar de groote parade begaf, waaraan door ongeveer 15.000 officieren en manschappen met bijna 1.000 militaire voertui gen werd deelgenomen. Hitier en zijn gast aan schouwden de parade vanaf een podium voor de technische hoogeschool te Charlottenburg. Op de tribune bevonden zich de hoogste autoriteiten van partij en staat, de chefs der buitenlandsche missies met htm militaire atta- ché's en de fascistische organisaties. Na beëindiging van de parade reed de auto van de beide leiders onder stormachtige toe juichingen van de menschenmenigte die aan den kant van den wag stond, terug naar de Wilhelmstrasse. De beide staatslieden gingen direct de rijkskanselarij binnen. PARIJS, 29 Sept. (Havas) De Fransche minister van Financiën, Bonnet, heeft vanmor gen een langdurig onderhoud gehad met Four- nier, den gouverneur van de Bank van Frank rijk, waarbij nog eenige andere vooraanstaande financieele persoonlykheden tegenwoordig wa ren. Men gelooft, dat het doel van deze con ferentie was, de middelen te bestudeeren, die toegepast kunnen worden om de wissel markt te saneeren. Na afloop van de bespre king werd de grootste geheimhouding be tracht omtrent de maatregelen, die zouden kunnen worden overwogen, doch in de om geving van den minister werd verklaard, dat in geen geval sprake zou zyn van het in stellen van een controle op de wisselkoer- CHICAGO, 29 Sept. (A.N.P.) De 32-jarige Patricia Maguire, die bekendheid heeft verwor ven, doordat zy tengevolge van slaapziekte byna zes jaar in verdoofden toestand heeft gelegen, is vannacht overleden, zy zou juist geopereerd worden, toen haar toestand tengevolge van een longontsteking een ernstig karakter aannam. Ondanks bloedtransfusies slaagden de doktoren er niet in, het meisje in het leven te houden. ISTANBOEL, 29 Sept. (Havas) In een of ficieel communiqué wordt medegedeeld, dat de geruchten inzake de grondwetsherziening in Turkije onjuist zyn, evenals de geruchten over een ontbinding van het parlement. Alleen is juist, dat Djelal Bayar by de ope ning van het parlement zal optreden als mi nister-president. WEENEN, 29 Sept. (Reuter) Walter Mou- le, een 19-jarige bankbediende te Weenen, is veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf wegens bedreiging van de bekende Oostenryk- sche filmactrice Paula Wessely. Paula Wessely had een anoniemen brief ont vangen, waarin geëischt werd, dat zy een doos met 2000 pond sterling ergens in een der voor steden van Weenen zou neerzetten. Deed zy dit niet, dan zou zy met lepra geïnfecteerd worden. Paula Wessely wendde zich tot de politie, die haar aanraadde een leege doos neer te zetten. Zij volgde dien raad op en korten tyd later kon Walter Moule gearresteerd worden, toen hij de doos kwam „afhalen". Voor den rechter ontkende hy, doch overstelpend bewysmate- riaal bracht hem tenslotte, in de .gevangenis. NEW YORK, 29 Sept. (Part.) Opnieuw heeft de beurs voor een teleurstelling zorg gedragen. Reeds gisteren trouwens was het duidelijk ge worden, dat de herstelkracht van de markt reeds weer was uitgewerkt en dat de onzekerheid weei de overhand had gekregen. Zelfs de optimisti sche verklaringen door verschillende vooraan staande personen, waaronder Generaal Dawes, afgelegd, hebben de markt geen steun kunnen bieden. De scherpe daling op de metaal- en goe derenmarkten maakt een onaangenamen indruk, terwijl voorts de flauwe stemming, die Londen en Amsterdam heden in het bijzonder voor de Amerikaansche waarden aan den dag hebben gelegd, een ongunstigen invloed uitoefende. Men acht het niet uitgesloten, dat dit in hoofdzaak moet worden toegeschreven aan verdere liqui daties door Amerikaansche belangen op deze markten. Onder deze omstandigheden was niet te verwachten, dat de markt in een gunstige houding zou openen. Het aanbod was dan ook weer overheerschend en reeds de eerste trans acties vonden op belangrijk lager koerspeil plaats, waarby opnieuw in het bijzonder staal-' waarden, koperaandeelen, sporen, automobiel fondsen en rubberwaarden het sterkst onder druk stonden. Hier bedroegen de koersverliezen by opening reeds 1 tot 3 dollar. Bij vrij ruime omzetten trad hier en daar in het verdere ver loop een fractioneel herstel in op dekkingen door baissiers, doch voor de voornaamste fondsen werd de dalende beweging reeds spoedig daarna weer voortgezet. In het eerste uur bedroegen de omzetten in totaal 370.000 shares. In het tweede uur kreeg de beurs een onregelmatig voorkomen, zij het algemeen op belangrijk lager peil. Ter wijl U. S. Steel verder terugliepen en een koers verlies van 4 dollar moesten aantoonen, konden Bethlehem Steel aanvankelyk een vrij krachtig herstel boeken, dat echter niet gehandhaafd bleef. Van de koperwaarden waren in het bij zonder Anaconda Copper flauw in verband toet de vrees, dat de binnenlandsche koperprijs ver der zal worden verlaagd, nu op de buitenland sche kopermarkten een verdere reactie heeft plaats gehad. In het middaguur der beurs was er over de geheele linie wat meer vraag te bespeuren, zoo dat de fondsen weer wat konden monteeren. U. S. Steels liepen tot 80 pet. op, terwijl daar entegen Beth. Steels waren aangeboden en zoo doende op 68 7/8 werden verhandeld. Olie waar den waren fractioneel iets lager, doch Philips Oil verloren circa 1% dollar. Tegen het sluitingsuur der beurs konden de meeste fondsen bij kalmen handel 'n goed her stel boeken. Alleen koperwaarden waren aange boden, zoodat Kennecott circa 3 dollar moesten afstaan, vergeleken by het vorig slot, terwyl Anaconda plus minus 2 punten verloren. Ook staalwaarden sloten meerendeels hooger, al konden zy het peil van de vorige slotnotee- ringen niet bereiken. Steels en Bethlehem Steel waren resp. Y dollar en 1 dollar lager; een uit zondering vormden National Steel, welke een half punt boven het vorig slot konden montee ren. Goed van toon waren spoorwegwaarden, sommige waren fractioneel iets lager, andere verlieten de markt iets boven het vorig slot. Oliewaarden waren verdeeld, Standard Oil boekten een winst van 1 dollar, terwijl Shell Union en Tidewater resp. Yi dollar en 3/8 dol lar verloren. De grootste koerswinsten konden American Tobacco B, Allied Chemical, Westinghouse en Du Pont boeken, welke van 2 tot 6Y punt kon den monteeren. De omzetten bedroegen 1.350.00C shares. Brussel 16.84 16.82 16.85 16.83% Rome 5 261/4 5.2 b1 5.2b% 5.26% Madria 6.10 6.10 6.10 6.60 Bern 22.963/, 22.96% 22.96% 22.96% Weener 18.85 18.85 18.85 18.c5 Oslo 24.87% 24.85 24.871/2 24.87 A'dam 55.30 55.24 55.27 55.29 Londer. 4.95 4.94% 4.94% 4.95^ Parys 3 42 3.41% 3.42V2 3.427/g Berlijn 40.13 40.13 40.13 40.121/a Slotkoersen Sept. 29 28 27 25 Allied Chemical 196% 190 190 1854/2 American Can Co. 97% 96 94 93 v„ \m. Car. F.dry 31 30% 30 274/4 Am. Smelt. Ref. 69 70% 707/g 674/a Am. Tel. Tel. 163% 163% 162 1563/4 Am. Tobacco B. 77% 74 76 734/2 Am. Waterworks 14% 14V, 14% 13% Anaconda Copper 37% 39% 40% 374/g Atchison Topeka 58% 58 574/2 544/2 Baltimore Ohio 17% 17% 174/2 163/g Bethlehem Steel 70% 71% 714/4 674/4 Canadian Pacific 9% 9% 9% 9 Case Treshing 132 132 131% 126 Chase National B. 39% 39 33 364/a Ches. Ohio 42% 41% 41 394/4 Chicago Rock Isl. 1% 1% 1% 1% Chrysler Motor 91% 91% 92 87 Cities Service 2% 2% 2% 24/g Consol Gas N.Y. 31% 31 314/, 294/4 Continental Oil 38% 38 374/4 36% 7 Dawesl. 31% 32 31 30 5% Young 25% 25% Deleware Huds. 25% 247/e 241/2 23 Douglas Aircratt 37% 36% 353/8 32% Dupont de Nem. 146 144 142 138V4 Eastman Kodak 173% 173 175% 172 F.l. Bond Sh. 13% 12% 124/4 11% General Electric 45% 44% 437/g 41% Genera] Motors 49% 49Vi 49% 46% Good Year 307/a 30% 29 274/4 Hudson Motor 11 11% 10% 10 Illinois Central 16% 16% 16 IS Intern. Harvester 93% 93 90 884/4 Intern. Nickel 51 527/g 534/s 50% Intern. Tel. Tel. 77/8 18 74/4 Kennecott Copper 44% 47% 47 44% Missouri Pacific 2 2V4 2 1% Idem pref. 4 3% 3% 3% Montgomery Ward 49% 487/g 48 44% Nat. City Bank 34% 34 33 31% Nat. Dairy Prod. 17% 17% 174/8 167/8 New York Central 27% 277/g 281/a 257/a North. Amer. Co. 21% 224/, 207/8 19% Norfolk Western 212 216 210 210 Pennsylvania 30 29V4 304/g 28 Phillips Oil 50% 49% 487/8 45 Proctor Gamble 517/8 517/s 52% 50 Publ. Serv. N. J. 377/s 38 374/4 353/4 Radio Corporation 9% 9% 94/4 8,34 Sears Roebuck 76% 75/2 744/2 721/2 Shell Union Oil 21 214/2 21% 19% Socony Vacuum 18% 187/8 173/4 17% Southern Pacific 32% 32 324/4 29% Southern Railway 19% 19 194/4 17% Standard Brands 10% 10% 104/4 104/8 Stand. Oil of N.-J. 57 56 034/4 543/4 Tidewater Ass. Oil 17 17% 17% 16 Union Pacific 107 i07 i03 102 United Aircraft 20% 24% 20% 19% United Corp A. 4 4 37a 3*72 U. S. Leather 7% 7Y4 7% 6 U. S. Rubber 40% 40 387a 364/4 U. S. Steel 02% öz% 83 80 Western Union 3^% 3z 31% 29% Westingh. Electr. 121 11072 114 Va 140 Woolworth Building 42% 4Z% <>2% 40% Gedaan en laten. T bieden. i ex. dividend. as ex coupon. ROOD ...den man,die 'n witten wandelstok draagt als hij de straat moet kruisen! (Want zoo'n stok wordt gedragen doormenschen, die slecht kunnen zien) Slotk. Sept. 29 NEW YORK, 29 Sept. 28 27 25 29 Sept. Suiker Juli 2.26-28 Nov. 2.26-28 Dec. 2.26-28 Jan. 2.28-29 Rubber Standaard Sept 17.6017.92- Oct. 17.7618.03 Dec. 17.8118.08 Koffie (Rio - Nieuw contract) NEW YORK, 29 Sept. 28 Sept. 29 Sept. 28 Sept. 2.27-28 Mrt, 2.30-31 2.27-28 Mei 2.32-33 2.27-29 Sept 2.33-35 2.27-28 Juli Jan. 17.86- Mrt. 17.93 Mei 18.01 Sept. 2 30-31 2.31-32 2.34-35 18.18- 18.23- 18.30- (Santos) Dec. 6.33-34 6.22 Dcc. 10.05 9.98 Mrt. 6.01-- 5.96 Mrt. 9.45 9.42 Mei 5.94 5.90 Mei 9.25 9.22 Juli 5.85 5,86 Juli 9.12 9.12 Bept 5,76 5.82- Sept. 9,02 9.02 Katoen Oct. 8.35 8.51 Mrt. 8,30-31 8.38-39 Dec. 8.21-23 8.33-34 Mei 8.39 8.48- Jan. 8.22- 8.35- Juli 8.46 8,57 Tin Loco 55.50 57.50 29 Sept. 57.871/2 Termyn 55.12 CHICAGO, 29 Sept. 28 Sept. 29 Sept. 28 Sept. Tarwe Haver Dec. 109 -i/s 1081/4-% PePt 31H Mei l09Va-V4 1087/6.s/4 Dec. 32Vs311/8-- Juli 104104%-— Mei 32 - Mais Rogge Nieuw contract Dec. 65%6SVsSept. 3IV4 Mei 65s/465%Dec. 324/8- Juli 661/4-— 66%Mei - Reuzel 10.80 Dec. 10.75 10.70 Jan. 10.70 Met 10.35 WINNIPEG, 29 Sept. 28 Sept. 29 Sept. 28 Sept. Gerst Oct. 1341/21327/8Oct. 64 63%. Dec. 1277/s127°ec. 607/860% 126%-—Mei 6OI/4-— 60 - Lijnzaad 941/2O01- 1781/4-— 1771/2- 94%Dec. 1791/s-— j 78 94%Mei 181%-— 180% Sept. 10.871/2 Oct. 10.80 803/8.- 79% 10.70 10.621/2 10,25 29 Sept. Tarwe Mel 1267/e Rogge Oct. 93% Dec. 931/2 Mei 941/s- Haver Oct. 53% 533/8Dec. 507/a50% Mei 49%-— 49J4- gedaan en laten t Dieden nominaal Koersen voor stortingen op 30 September 1937 tegen verplichtingen luidende in; Reichs- marken f 72.65, lires f 9.61 en peseta's f 12. AMSTERDAM. Bevorderd tot arts de heeren W F Storm (Amsterdam), A. P. L. Langendijk (Beverwijk) en V. M. Oppers (Amsterdam). Ge slaagd voor het arts-examen le ged. Mej. C. Cra mer (Amsterdam) en de heeren R. Hausman (Takengoen) en O. C. Nijst (Maastricht) en voor het doctoraal examen in dc geneeskunde de hee ren S. A. Hertzberger, R. E. v. d. Borg, G. M. Bleeker en J. H. Bulthuis. ROTTERDAM. (Nederlandsche handelsnoo- geschool). Candidaatsexamen economische we tenschappen: de heer A. R. Vermeer. LEIDEN. Economisch doctoraal examen Indo logie de heer G. Ch. Rapp. Candidaatsexamen rechten de heeren H. K. A. Hollander, J. Hoeker, G. van Iterson, J. M. Barents, H. F. Smits. Candidaatsexamen geneeskunde de dames A. S. MinnighHogenkamp, Oegstgeest, L. C. Lor- rier, Haarlem, E. Kooij, Voorschoten en de hee ren A. F. W. van Meurs, Leiden, E. Santman, Rotterdam, M. G. Bon, Leiden, H. J. v. Wiechen, Den Haag, P. H. Flohil, Rotterdam, Ph. Koning, Sassenheim, W. W. Muys van de Moer, Be verwijk. UTRECHT. Doctoraal examen Indisch recht M. Joesoeph. AMSTERDAM. Geslaagd mej. J. M. L. Meiei te Arnhem en de heer J. G. Dykhuis te Gro ningen. DEN HAAG. Geslaagd voor diploma C de heeren: H. A. A. Overzier te Wassenaar, J. W van Kalker te Rotterdam en C. P. Sundermeyer te Voorburg en voor het theoretisch gedeelte van diploma C de heeren D. K. Bottema te Rotterdam, J. Roos te Terschelling, J. A. Frick te Amsterdam en B. Vogel te Rotterdam. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afji. Handelsinformaties) Failliet verklaard: 27 Sept.: G. H. C. Vreem'an, kapper, Terborg gem. Wisch, Doetinchemscheweg 361. O. Schiff, koopman, Den Haag, Beukstr. 27 B. L. P. Koopmans, banketbakker, Den Haag, Celsiusstraat 147. W. Sjouke, handelende onder de firma, al thans naam firma W. Sjouke, Den Haag, Charlotte de Bourbonstraat 108. P. van Kam te Rijswijk, Beetslaan 45. 28 Sept.: Jan Nijboer, kruidenier, Assen, Vrede- veldschepad 20. Lukas Brader, kruidenier, Assen, Molenstr. 296. E. Keur, kok, Haarlem, Wilhelminastr. 66. j. Kloos, kantoorbediende, Haarlem, Jelgers- mastraat 16. -Nalatenschap van wijlen den heer E. D. van Wely, in leven particulier, Bloem'endaal, Ken- nemerweg Ij). 29 Sept.: "de nalatenschap van wijlen Helena Glas, ongehuwd, laatst gewoond hebbende te Am sterdam, Prins Hendrikkade 36 II en aldaar over leden op 19 Sept. 1937. J. N. Harmsen, Amsterdam, 1ste Const. Huy- gensstraat 76. Opgeheven wegens gebrek aan actief de faill. van J. L. Overdijking, Amsterdam; Nalatenschap van Gt. Ouwerschuur, Den Haag; D. C. van Vliet, Wassenaar; M. Koster, Den Haag; B. Speyer, Den Haag; P. Waasdorp, Den Haag; D- OVermeer, Bei den; C. Bosman, Scheveningen; J. D. do Vries, Haarlemmermeer, BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 28 Sept.: Medea (Duit- sche), s., Danzig; Biruta, s., Riga; Olga, m.s., Lon den; Gaasterkerk, s., Japan laatst R'dam; Tara- kan, ms., Java. 29 Sept.: Veenenburgh, m'.s„ Middlesbro; Stad Zwolle, s., Les Falaisses (voor Vèlsen); Belorus- siya, s., Archangel (voor Zaandam). Vertrokken 28 Sept.: Merel, s., Londen. Aangekomen 29 Sept.: Merkland, s., Londen. Vertrokken 29 Sept.: Winterswijk, s., Archangel; Jose de Larrinaga, s., Huil; Irene Marie, s., Ar changel Veeneburgh, ms„ R'dam; Theona, s„ Belfast via R'dam; Rhein, s., Hamburg; Gaaster kerk, s., Idem; Merope, s., idem; Odysseus, s.. Kopenhagen. Vertrokken 29 Sept.: Vahur, s., Gdynia. AMSTERDAM. Aangekomen 28 Sept.: Fanto 18, Hamburg, white spirit, Petroleumhaven, Nederl. Duitsche Transport Mij.; Medea (Duitsche), Dan zig, stukgoed, graan en hout, De Ruyterkade, Van Es van Ommeren; Biruta, Riga, hout, Hout haven, Vinke Co. 29 Sept.; Olga, Londen, stukgoed, Steiger H.A.L., Kampman; Gaasterkerk, Japan laatst R'dam, stuk goed Javakade, Mij. Nederland; Tarakan, Java, stukgoed, Sumatrakade, idem; Prinses Juliana, Skarrehage, steenen, Kostverlorenvaart, Scheep vaartbedrijf Gruno; Veenenburgh. Middlesbro, ijzer, Handelskade, Wm. H. Mülle Co. Aangekomen 29 Sept.: Merkland, Londen, stuk goed, Javakade, Vinke Co. KON. HOLL. LLOYD MONTFERLAND, 30 Sept. 9 uur v.m. van B. Aires te IJmuiden verwacht. ZAANLAND, uitreis, 29 Sept. te Santos. HALCYON LIJN STAD ZWOLLE, 29 Sept. van Les Palaisses te Velsen. ROZENBURG, 29 Sept. van Vaertan te Vlaar- dingen. STAD AMSTERDAM, R'dam naar Bagnoli, pass. 28 Sept. Gibraltar. STAD MAASSLUIS, R'dam naar Narvik, 29 Sept. uit de N. Waterweg. STAD SCHIEDAM, 28 Sept. van Vlaardingen te Lulea. ROTT. LLOYD KEDOE, uitreis, pass. 28 Sept. n.m. 6 uur Gi braltar. KOTA NOPAN, thuisreis, pass. 29 Sept. v.m. 7 u. Kaap Guardefui. AMELAND, thuisreis, pass. 28 Sept. n.m. 11 uur Perim. BUITENZORG, thuisreis, 28 Sept. te Marseille. SLAMAT, 29 Sept. van Batavia naar R'dam. BALOERAN, 29 Sept. tan R'dam n. Batavia. JAVA-NEW-YORK LIJN KERTOSONO, 28 Sept. van Sabang n. New-York. -B LIT AR, 26 Sept. van Philadelphia te Hampton Roads. MIJ. NEDERLAND TARAKAN, 30 Sept. van Java te Amst. JOHAN DE WITT, uitreis, 28 Sept. van Belawan. TAWALI, uitreis, 27 Sept. van Banjoewangi. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, thuisreis, 29 Sept. van Colombo. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, uitreis, 29 Sept. van Algiers. SALABANGKA, thuisreis, 28 Sept. van Algiers. CHR. HUYGENS, wordt 30 Sept. 8 uur v.m. van Batavia te IJmuiden en 12 uur 's middags te Amst. verwacht. HOLLAND-AMERIKA LIJN STATENDAM, 29 Sept. van New-York n. R'dam. VOLENDAM, R'dam naar New-York, 28 Sept. van Halifax. DRECHTDIJK, 28 Sept. van R'dam te San Fran cisco. SPAARNDAM, 28 Sept. van Norfolk te New-York. BILDERDIJK, 27 Sept. van New-York n. Boston. BINNENDIJK, 27 Sept. van R'dam te New Or leans. VOLENDAM, R'dam naar New-York, pass. 27 Sept. Lizard. MIJ. OCEAAN EURYADES, Java naar Amst., pass. 29 Sept. Prawlepoint. ROTTERDAM-Z. AMERIKA LIJN AT.BABI, thuisreis, 28 Sept. van Bahla. ALHENA, 29 Sept. van Hamburg te R'dam. KON. NED. STOOMB. MIJ. ACHILLES, Middl. Zee naar Amst., was 29 Sept. 12 uur 's middags 45 mylen Z.W. van Ouessant. AJAX, 29 Sept. van Kopenhagen n. Gdynia. VAN RENSSELAER, thuisreis, 29 Sept. n.m. van Havre; wordt 30 Sept. n.m. 5 uur te Amst. verw. POSEIDON, Susa naar Londen, pass. 29 Sept. Fi nis terre. TITUS, 29 Sept. van Bari te Dubrovnik H. ORESTES, 28 Sept. van Amst. te Callao. MEROPE, 29 Sept. van Amst. naar Hamburg. ODYSSEUS, 29 Sept. van Amst. n. Kopenhagen. TIBERIUS, 28 Sept. van Palermo n. Lipari. CERES, 28 Sept. van Guantenamo n. Queens- town v.o. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-AFRIKA LIJN SPRINGFONTEIN, 29 Sept. v. R'dam te Bremen. JAGERSFONTEIN, 29 Sept. van R'dam te Ham burg. MELISKERK, uitreis, 29 Sept. te Antwerpen. SPRINGFONTEIN, vertrekt 1 Oct. v.m. van Bre men naar Hamburg. JAG'ERSFONTEIN, vertrekt 1 Oct. n.m. van Hamburg naar Amst. BOSCHFONTEIN, uitreis, 29 Sept. te Kaapstad; vertrekt 30 Sept. naar Mosselbaai. MELISKHtK, uitreis, vertrekt 1 Oct. 's avonds van Antwerpen naar Dakar. BLOEMFONTEIN, thuisreis, 1 Oct. te Djeddah verwacht. RANDFONTEIN, thuisreis, 1 Oct. te Dakar verw. HOLLAND-O. AZIE LIJN GAASTERKEHK, 29 Sept. van Japan laatst Rot terdam te Amst. GAASTERKERK, 29 Sept. van Amst. n. Hamburg. HOLLAND-AUSTRALIE LIJN AAGTEKERK, 29 Sept. Van Hamburg te R'dam. HOLLAND-BRITSCH-INDIE LIJN STREEFKERK, 29 Sept. van Hamburg te Nor- denham'. DIVERSE SCHEPEN ST. ANNALAND, 28 Sept. van Kopenhagen te Gdynia. TRITO, 28 Sept. van Belfast naar Fowey. RIJN, 29 Sept. van R'dam te Norrkoplng. VECHT, 24 Sept. van R'dam te Yxpilla. EEM, 28 Sept. van Abo naar R'dam. Scheepsbouw. Het bij Gebr. Pot te Bolnes, voor de Kon. Ned. Stoomb. Mij. te Amsterdam gebouwde m.s. „Nero", groot c.a. 400 ton bruto, vertrekt 1 October van Rotterdam naar de Noordzee, voor het houden van den proeftocht. Na afloop gaat het sehlp naar Amsterdam, waar het denzelfden dag verwacht wordt. De „Nero" is bestemd voor den dienst ln W.-Indië. doch zal eerst eenige korte reizen ma ken. Maandag a.s. vertrekt het schip van Amster dam naar Oporto en Vigo. Het bij de N.V. Scheepswerf „Delfzijl" V.h. Gebr. Sander te Delfzijl, voor rekening van kapitein Bonninga te Groningen in aanbouw zijnde m.s- „Abel Tasman", groot c.a. 400 ton d.w., is met goed gevolg te water gelaten. Het schip wordt vooralen van een Bronsmotor, met een capaciteit van 200 P.K. Het bij de N.V. Scheepsbouwwerf „De Merwede" v.h. van Vliet Co. te Hardinxveld, voor de re geering van Rio Grande do Sul (Brazilië) in aan bouw zijnde m.s. „Bandelrante", is met goed ge volg te water gelaten. Het schip heeft een draag vermogen van c.a. 4500 ton en wordt voorzlert van twee Dieselmotoren, met een capaciteit van 1100 P.K. elk. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slyper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie Anaconda U. S. Steel Rep. Steel Shell Union U. S. Leather Van 4.30- Kon. Olie Philips AKU Anaconda Unilever H.V.A. U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel A'dam Rubber Shell Union 385 266/10—27 59 18 3/10—18% 15 3/10—15 51/6 -5 uur 382'/2—382 352 573/4—57l/2 27i/8-26% 154—1521/2 472%—471 50—4934 18 5/16—17% 243 15 Va15

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2