Laatste Nieuws Slaats verbetert wereld uurrecord Zoekt gij betrouwbaar j I Personeel? Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen Opstand in Abes- sinie c MEDISCH GRENSGEVAL 160 METER MEER DAN RICHARD HJuiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiniiiiiiniiiiininiiimiiiiiniiiiiniiiiiiHiimiiiiniinnnnniniininniiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii^ DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1937 önnnitnminnraTiiTnimnmnnmmnnnnmiimmimniinnnmiiimniiirniiiüniiiitniillllllliiiiliiJiiiiiiiiüira iiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiniiiiiiiiiiuiiiuiiHiuiiiiiiiiuuiuuinmiil ST. MICHAELSFEEST I De bijeenkomst in den Stads schouwburg 1 FRANS HALS-TENTOON STELLING De 70.000ste bezoeker Jolan Földes te Haarlem Het Vaderland Getrouw Vereeniging „Haerlem" Paddenstoelententoonstelling „H. A. K." H. R. C. „Excelsior" ZAANDAM o Gaat Hitier naar Italië? Er wordt geen officieel communi qué over Mussolini's bezoek gepubliceerd Ernstig vliegongeluk in Engeland Twee vliegers verbrand; te hulp snellende arbeiders werden gewond VEERDIENST STAVOREN—ENKHUIZEN Het personeel per 1 Januari 1938 ontslagen Voor het groote gezin Verruiming van tewerkstelling van werklooze inwonende zoons MAN VERDRONKEN Door deining van een schip sloeg een werkschouw om MINISTER VAN BOEI JEN UIT HET ZIEKENHUIS Nog eenigen tijd rust noodig DRIELING GEBOREN Ziekenbroeder uit Haarlem staat terecht wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde Kindje overleden door verkeerde behandeling? Verklaring van den vader Ook de wereldrecords over 10 K.M. en 40 K.M. op zijn naam gebracht Groote geestdrift te Waalwijk Een gedenkteeken voor gevallen Amerikanen Van de V. S. naar Frankrijk overgebracht ROODE HAAN KRAAIT WEER IN ROTTERDAM Bovenste verdieping van con- fectiefabriek uitgebrand NEERLANDI A-FILM-MIJ. De plannen van Filmex N.V. thans werkelijkheid ESTHER DE BOER's INBOEDEL WORDT GEVEILD Woensdagmorgen 6 October AUTO TE WATER GEREDEN =2 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT STAD Ds 23ste Liturgische dag van de Liturgische Vereeniging in het bisdom Haarlem op het St. MSchaëlsfeest werd gisteravond besloten met een groote openbare vergadering in den Stads schouwburg. onder leiding van Z. D. Hoogw. Mgr. H. J. M. Taskin, voorzitter van de Litur gische Vereeniging, die een welkomst- en inlei dingswoord sprak. Deze avond werd in samen werking met het Comité van Katholieke Actie ,Voor God" georganiseerd en heeft groote be langstelling getrokken. Het was dan ook een schoone avond, die den talrijken aanwezigen weer een klaar bewustzijn van hun geloof en hun overtuiging heeft gebracht, zooals men dat in den dagelijkschen bestaansstrijd en sleur wel eens van noode heeft. Het werd een aan ver dieping en overtuigingskracht rijke demonstratie van Katholiek Haarlem voor God en voor zijn geloof in dezen tijd van luidruchtige propaganda voor communisme en vrijdenkerij, van scherpe aanvallen op de Katholieke Kerk. Pastoor P. C v. Beukering hield een eenvoudige duidelijke uiteenzetting over de plechtige vernieuwing van Geloofsbelijdenis en Doopbeloften en oud-Minis ter Mr. Marchant ook aan de Haarlemsche Katholieken als spreker geenszins onbekend gaf een vurig, echt Marchantiaansch pleidooi voor zijn aanvaarde geloof in een rede, getiteld „Belofte maakt schuld". Een koor onder leiding van den heer Schouten luisterde de bijeenkomst op met schoonen zang. Op een en ander komen wij in ons avondblad nader terug. i Juist nog voordat de Frans Halstentoonstel ling in het Frans Halsmuseum definitief geslo ten zal worden is de 70.000ste bezoeker gearri veerd. Het bleek een bezoekster te zijn en wel mej. E. L. de Vogel uit Den Haag, aan wie door den directeur, den heer Gratama, met eenige toepasselijke woorden de gebruikelijke geschen ken werden overhandigd. Ten huize van mevrouw Marguerite Couperus heeft Dinsdagmiddag de Nederlandsche afdee- ling van het Maison Internationale des Intel- lectuels Mevrouw Jolan Földes, dé Hongaarsche schrijfster, met haar echtgenoot ontvangen. Een groot aantal belangstellenden, onder wie ver schillende te Haarlem woonachtige schrijvers en andere kunstenaars, hebben met aandacht geluisterd naar hetgeen de schrijfster van „De Straat van de Visschende Kat" omtrent haar levensloop en haar artistieke carrière heeft ver teld. De geestige wijze, waarop zij haar levens verhaal inkleedde en haar humoristische kijk op hetgeen haar, ook tijdens haar bezoek aan ons land, heeft getroffen, hebben den aanwezi gen de overtuiging geschonken, dat Jolan Föl des een even verdienstelijk causeur als auteur is. Mevrouw Földes blijkt Holland zeer te bewon deren; zelfs verklaarde zij, dat het vele goede en interessante, dat zij hier te genieten krijgt, haar heeft afgehouden van haar voornemen, om hier rustig aan haar nieuwen roman te gaan werken. De beroemde schrijfster vertrekt thans naar Engeland, welks taal zij blijkens deze conferen tie buitengewoon goed beheerscht. Ook het Fransch en Duitsch spreekt zij vlot en in den korten tijd van haar verblijf hier te lande, heeft zij het Nederlandsch reeds zoover leeren verstaan, dat zij Nederlandsche boeken kan lezen. B. en W. van Haarlem hebben vergunning verleend aan de Ver. van Oudstrijders der Zee- en Landmacht uit Nederl. Indië, „Het Vader land Getrouw", tot het houden eener collecte in deze gemeente op Maandag 4, Dinsdag 5, Woensdag 6, Donderdag 7, en Vrijdag 8 Oct. as. Deze collecte wordt ten zeerste aanbevolen. Tevens zij medegedeeld dat aan oud-militai ren, weduwen en weezen een uitkeering zal wor den verstrekt om in hun onderhoud te voor zien. HET BESTUUR. Het bestuur van de vereeniging „Haerlem" heeft zijn leden uitgenoodigd tot een bezoek aan Egmond ter bezichtiging van de fundamen ten van het oude kasteel en het nieuwe kloos ter van Egmond op Zaterdag 9 October e.k. In dien de tijd het toelaat, zal tevens een bezoek aan de St. Adalberts-akker worden gebracht. De tocht zal geschieden per autobus. Vertrek van het parkeerterrein op de Groote Markt om 1 uur precies; terugkeer aldaar te ongeveer 6 uur. Mevrouw J. M. Sterck-Proot en de heer J. van Oldenborgh, directeur van het Provin ciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland, te vens directeur van het Provinciaal Electriciteits- bedrijf, hebben zich bereid verklaard de leiding op zich te nemen en de noodige voorlichting te verschaffen. De heer van Oldenborgh is te vens zoo vriendelijk het gezelschap op Johan- nishof te Bakkum een kopje thee aan te bieden. Op Woensdag 6 October des avonds om 8 uun in Restaurant Brinkmann aan de Groote Markt zullen mevrouw Sterck en de heer van Olden borgh een inleiding geven tot hetgeen op Za terdag bezichtigd zal worden, voor alle leden, dus ook voor degenen, die niet aan het uit stapje zullen deelnemen. Op 2 en 3 October zal, in de H. B. S. aan het Santpoorterplein, een paridenstoelententoonstel ling worden gehouden, uitgaande van de Ne derlandsche Mycologische paddenstoelkundi- ge) Vereen, in samenwerking met de Neder landsche Natuurhistorische Vereeniging, afdee- ling Haarlem, welke tentoonstelling door den heer G. A. van Schaick, voorzitter van laatst genoemde vereeniging zal worden geopend. Behalve versch materiaal uit de omgeving van Haarlem door de schoolkinderen verzameld, zullen op de tentoonstelling te bezichtigen zijn een collectie aardsterren van den heer G. L. v. Eyndhoven (lid der Ned, Mycol. Ver.), boek werken, welke den belangstellenden leek den weg wijzen in het rijk der paddenstoelen, terwijl voorts van tijd tot tijd door mej. Akke de Vries (eveneens lid der Ned. Mycol. Ver. bovenge noemd) een kleine causerie over het tentoon gestelde zal worden gehouden, verduidelijkt door een serie schitterend uitgevoerde lan taarnplaatjes. De tentoonstelling zal geopend zijn: des Za terdagsavonds van 810% uur, en des Zondags van 1010 uur. De uitslag van de Zondag j.l. gehouden wed vlucht van Quievrain, afstand 228 K.M., was als volgt; N. Buurman 1. C. Koning 2-13-17-18. A. Breeuwer 3-4-9, W. de Graaf 5-6-8, D. v. d. Molen 7, C. v. Meurs 10-15-16, S. Heitslage: 11-12, C. Schuurhuizen 14, F. Bottelier 19, C. v. d. Lee 20. Het kampioenschap na vlucht behaalde W. de Graaf met 68 punten, 2e A. Breeuwer 66 punten, 3e C. Koning 63 punten, 4e C. Schuur huizen 54 punten, 5e N. Buurman met 53 pun ten. Voor de as. Zondag te houden stedelijke wedvlucht van Nyon een half uur vroeger in- korven, dit met 't oog op het vroeger vertrek van den duiventrein. Bovengenoemde vereeniging houdt a.s. Zon dag den 2en wedstrijd voor den Kossenbeker over een afstand van 60 K.M. Houder is de renner van Dokkum. De Junioren rijden voor den „Excelsior"-beker over een afstand van 37)4 K.M. De Veteranen rijden een wedstrijd over 60 K.M. De volgende renners zullen hiervoor star ten: Phillippo, Jas, P. Gelandie, T. Gelandie, Lamhurst, Jonker, Chr. Weijers, Van Tol, Kroonbergen. De totale uitslag van de record-ritten voor den Wijnands- en Van Rensen-beker en „Ex celsior"-bekers over 60 K.M. A-kl., 50 K.M. C-kl., 37J4 Junioren luidt als volgt: de 3 snel ste tijden bij elkaar geteld over 5 wedstrijden A: 1. C. de Gier 5 uur 12 min. 48 1/5 sec.; 2. Ta verne 5-14-2; 3. J. Jas 5-14-7; 4. W. Fennes 5-15-47; 5. H. Kleef 5-18-47 1/5. Uitslag C-kl.: Kleinhorst moet nog 1 rit rij den. J. Jonker 4 uur 36 min. 59 sec., Kleinhout 4-37-58, Freek Jansen 4-43-12, De Vries 4-58-41 Uitslag Junioren: 1. Van Tongeren 2-25-56, 2. G. v. Dijk 2-30-4, 3. Nodelijk 2-30-461/5, 4. Van Sinderen 2-32-55, 5. Jas 2-36-43. Burgerlijke Stand Geboren Anton Jaco bus, zoon van A. C. Avis en A. Nieuwkamp; Jo hannes, zoon van W. Visser en J. Bergers; Ru- dolf, zoon van J. de Vries en M. Prins; Tjerk, zoon van J. Kamps en M. A. van Reijen; Fran- circa Johanna Maria, dochter van K. F. Pas. sant en M. J. A. van Raak; Gerardus Adrianus, zoon van J. Bleeker en M. M. van den Bos. Ondertrouwd: F. G. Gras en C. J. Roels; M. Hoebeke en M. G. S. Vos; J. Mulder en A. P. Vrijland; J. Verdonk en A. Frank; M. Koppen en E. S. Murris. Getrouwd; K. van 't Loo en A. C. Vink; A. Busch en J. Smit; C. Langenberg en E. C. van der Maas; J. de Koning en J. Draijer; C. Dui. vis en M. A. Stroo; C. P. Hartland en E. Em- merig, A. Kamminga en E. de Vries; T. Krui- singa en J. C. Wielens; A. Oldenburg en A. W. Esveldt; E. F. van der Meer en M. Karten. Overleden; Marijtje de Boer, 73 j., ongehuwd; Grietje Dekker, 73 j., wed. van H. Bon; Wil lem Klut, 74 j., geh. met A. Dekker; Maria Bolleman, 74 j„ geh. met A. Blank. Hoe kleiner u den hoek naar links maakt, hoe grooter het ongeluk, dat erin past.('t Is veel minder tijdroovend om In alle bochten altijd rechts te houden). (Gedeeltelijk gecorrigeerd) PARIJS, 29 Sept. (Havas) De „Paris Soir" publiceert een bericht van zijn correspondent te Djiboeti, waarin deze mededeelt, dat Dessie de zer dagen werd bedreigd door een opstand der inboorlingen. De Italianen hebben volgens den correspondent alle beschikbare vrachtauto's ge- requireerd om versterkingen te zenden. Ver woede gevechten zouden zijn geleverd, waarbij zware verliezen zouden zijn geleden. Verder zouden 50.000 Abessiniërs, gewapend met geweren en mitrailleurs, de Italianen ge dwongen hebben enkele gebieden in het Zuid westen te ontruimen. De inboorlingen zouden zelfs de beschikking hebben over enkele tanks. Vierhonderd gewonde Italianen zijn via Dji boeti naar Italië vertrokken. i BERLIJN, 29 Sept. (Havas) In Italiaan- sche kringen beweert men, dat de Duce Hit- Ier zal uitnoodigen voor een bezoek aan Italië. Er is nog geen bepaalde datum vastge steld voor deze reis. Maar men meent toch te weten, dat deze in de naaste toekomst zal plaats vinden. i In welingelichte kringen in Berlijn wordt ver nomen, dat geen officieel communiqué over het bezoek van Benito Mussolini aan Duitschland zal worden gepubliceerd. Een dergelijk communiqué is niet noodig. De tafelreden van beide staatslieden en de rede voeringen, welke zij gisteren op het Maifeld hebben gehouden, zijn voldoende om de Duitsch- Italiaansche verhoudingen uiteen te zetten. LONDEN, 29 September. (Havas). Bij het vliegveld Sealand is vanmorgen een militair vliegtuig brandend neergestort. Twee militaire vliegers vonden den dood. Negen arbeiders, die in de buurt aan het werk waren en toesnelden om hulp te verleenen kregen ernstige brand wonden door de ontploffing van het benzine reservoir. Het personeel van den veerdienst Stavoren Enkhuizen is met ingang van 1 Januari as. ontslag aangezegd, in verband met het feit, dat deze dienst is overgegaan naar N. V. Koppe's Scheepsagentuur te Amsterdam. Omtrent het overgaan van den veerdienst StavorenEnkhuizen vernemen wij nader, dat de Nederlandsche Spoorwegen, na het overlij den van mr. W. C. Bosman, den vroegeren exploitant van den dienst, een inschrijving heb ben gehouden voor een nieuwen exploitant. Dezer dagen is de N. V. Koppe's Scheepsagentuur, te Amsterdam, mededeeling gedaan, dat haar de nieuwe exploitatie is opgedragen. De nieuwe exploitante zal al het personeel, dat zij voor het onderhouden van den dienst noodig heeft, uit het oude personeel betrekken. Naar de regeeringspersdienst mededeelt, heeft de minister van Sociale Zaken er de aandacht van de inspecteurs voor de werkverschaffing op gevestigd, dat tot nu toe de mogelijkheid be staat om, in zeer bijzondere gevallen, en we) wanneer het gaat om een groot gezin, dat by de werkverschaffing is geplaatst, ook een inwo- nenden werkloozen zoon boven de 18 jaar te werk te stellen. Deze tewerkstelling geschiedt dan, al naar gelang van de gezinsomstandighe den, gedurende een periode van b.v. één wees van de 5 weken, één week van de 6 weken, enz Met het oog op de belangen van het groote gezin heeft de minister thans be sloten, de inspecteurs te machtigen, ten- deze in den vervolge met wat grootere soe pelheid op te treden, waardoor het dus mo gelijk zal zijn in voorkomende gevallen deze wijze van plaatsing eenigszins te verruimen. In de Waalhaven te Rotterdam is tengevolge van de deining van een voorbijkomend schip een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan een werk man, den 37-jarigen J. R., het leven heeft ge kost. R. was met nog twee andere arbeiders bezig op een werkschouw, gelegen voor het terrein van het Nederlandsch Havenbedrijf aan de Waalhaven, bezig met het monteeren van een roer van een motorboot. Toen er een schip pas seerde, ontstond er zulk een deining, dat de werkschouw omsloeg en de drie mannen te wa ter geraakten. Twee van hen slaagden er in, zich spoedig in veiligheid te stellen, maar R. verdween in de diepte. Onmiddellyk werd de rivierpolitie gewaarschuwd, die met de „Politie 3" er op uit trok. Na eenigen tijd dreggen haal de men het lichaam van den man op, doch de levensgeesten waren reeds geweken. Met de zelfde politieboot is het stoffelyk overschot naar het politie-bureau aan de Parkhaven vervoerd. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Van Boeijen, die voor het ondergaan van een operatie in het Diaconessenhuis „Bronovo" te Den Haag was opgenomen, heeft Woensdag deze inrichting verlaten. De minister zal voor algeheel herstel nog eenigen tijd in zijn woning rust moeten houden. Het gezin van B. W. van der Heyden—Visser, te Beek (gemeente Bergh) is verblijd met een drieling, De moeder en haar drie jongens maken het goed. Voor den Haarlemschen kantonrechter stond Woensdagmiddag terecht een Broeder van het Ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem, verdacht van het onbevoegd uit. oefenen der geneeskunde. In den morgen van Zondag 8 Augustus ge beurde er in het gezin van de familie R. te Haarlem een oogenschijnlijk onbeteekenend ongelukje. Het twee-jarig dochtertje kreeg een bruin kraaltje in het oor en dit was spoedig niet meer te zien. De vader ging naar zijn huisarts, dr. v. Eekelen, doch deze kon niets bereiken, omdat het kind te rumoerig was. „Ga maar naar het ziekenhuis „St. Joannes de Deo", zei de dokter, „daar zullen ze je wel even helpen." Daar het Zondag was, was de polikliniek ge sloten en geen dokter aanwezig. De broeder, die bij dergelijke gevallen reeds tien jaar in Haar lem assistentie verleent, diende het kind eerst een oorspuitje toe, waarna hij met een onschul dig oorpennetje het kraaltje los trachtte te krijgen. Toen dit niet onmiddellijk gelukte, ver wees de broeder den vader naar een specialist. Den volgenden dag verrichtte Dr. F. H. ter Heege de operatie, die gelukte. Een dag daarna is het kindje gestorven. De vader wierp alle schuld op den broe der van de Deo en trachtte hem als ver. dacht van dood door schuld voor de recht bank te dagen. Het lykje is dan ook na eenigen tijd op gegraven en dr. Hulst, de gerechtelijke des kundige bij lykschouwing, constateerde ook andere ziekte-mogelykheden, waardoor al thans wetenschappelijk niet bewezen kon worden of het kind door de behandeling van den broeder gestorven zou zijn. Voor de rechtbank kwam d& zaak dus niet, maar wel voor den Haarlemsclren kantonrech ter, omdat de vraag overbleef, of de broeder zich schuldig gemaakt zou hebben aan het on bevoegd uitoefenen der geneeskunde. Woensdagmiddag diende de zaak. Als verde diger trad op mr. H. J. M. Tonino. Allereerst werd gehoord de 34-jarige broeder-verdachte. Hij vertelde de toedracht en zeide, dat hij met een anderen broeder het kind behandeld had. Hij .spoot eerst lauw water in het oortje en probeerde toen met een gebruikelyk in strumentje het kraaltje los te krijgen. De ambtenaar: „U kunt toch wel begrijpen, dat het een geval voor een arts was, omdat het kind door een arts was doorgestuurd." Verdachte: Ik heb de zaak niet ernstig op genomen. Daarenboven had dr. v. Eekelen ge zegd, dat hy het kind niet kon behandelen, omdat hij niemand had, om het vast te houden. Verdediger: De doktoren geven toch altijd een briefje mee voor een specialist? Het bleek, dat in dit geval geen briefje was meegegeven. Wel had de huisarts telefonisch medegedeeld, dat het kind zou komen. Dit ge sprek was echter niet aan den behandelenden broeder doorgegeven. Vervolgens verscheen de vader van het kindje voor het hekje. De man was zenuw achtig en opgewonden en de rechter trachtte hem een rustige verklaring te doen afleggen. „Ik ben met het volste vertrouwen naar de Deo gegaan en ik dacht, dat ik daar deskundig ge holpen zou worden. Eerst meende ik, dat de broeder een arts was, want hy nam de allures van een dokter aan en werkte onder andere met een spiegel. Na de manipulatie met het haakje, bloedde het oortje. Toen het kraaltje bleef zitten, vroeg ik, of het kwaad kon, waar op de broeder antwoordde, dat het misschien wel een jaar zonder gevaar zou kunnen blijven zitten. Den volgenden morgen ben ik echter naar een specialist gegaan,'' Als getuige-deskundige werd daarna gehoord dr. S. Kamminga, keel-, neus- en oorarts, on der wiens toezicht verdachte al jaren in het ziekenhuis werkt. De ambtenaar van het O.M.: Moet het uit. spuiten van ooren door een dokter gebeuren?" Getuige: Het wordt heel veel door verplegers of verpleegsters gedaan en zelfs moeders doen het bij veelvuldig voorkomen. Dat hangt af van het geval. Ambtenaar: Mocht het kraaltje door een niet-medicus uit het oor gehaald worden? Getuige; Dat is een moeilijke vraag. Er is hier sprake van een grensgeval. Ambtenaar: Maar het kraaltje was niet met het oog waar te nemen. Getuige: Dan zou ik technisch moeten zeg gen, dat de broeder zijn bevoegdheid over schreden heeft. Ambtenaar: U moet mij goed begrijpen, ik draag dezen verdachte geen kwaad hart toe, zijn gedrag acht ik in hooge mate verklaar baar. Wij hebben hier echter alleen met de vraag te doen, of het ten laste gelegde juist is. Mr. Tonino: Er is toch een tusschenvorm tusschen een arts en een leek. Hier trad een broeder op, die het diploma voor verpleger en voor Eerste Hulp bij Ongelukken bezit, en die jarenlang in poliklinieken ervaring heeft op gedaan, wordt zijn bevoegdheid daardoor niet anders dan van een leek? Dr. Kamminga: De broeder heeft in dit geval de moeilijkheden waarschijnlijk on derschat. Maar ik wil hier toch verklaren, dat hij by oorpatiënten altijd zeer voor zichtig is en mij ook in ernstige gevallen den indruk heeft gegeven minutieus tot in het uiterste te zijn. Daarenboven heeft hij een van de onschuldigste instrumenten (met een stompe puntj gebruikt. Mr. Tonino: Huismoedersinstrumenten! Daarna werd nog gehoord de broeder, die de telefonische boodschap van dr. van Eekelen had aangenomen. De dokter vroeg, aldus ge tuige, of wy even wilden helpen, omdat hij geen hulp had, om het kind vast te houden. Over een dokter sprak hij echter niet. Kantonrechter: Dat is nogal logisch. Dat zal wel nooit gebeuren bij een ziekenhuis. Daar dr. van Eekelen in het buitenland ver toeft, en gehoord moet worden, werd de. zaak .uitgesteld tot Woensdag 27 October,, In de late middaguren van Woens dag heeft onze landgenoot Frans Slaats uit Waalwijk te Milaan een poging gedaan het werelduurrecord, dat sedert 1 4 October van het vorige jaar met een afstand van 45.398 K.M. op naam staat van den Franschman Maurice Richard, te verbeteren, in welke poging hij schitterend geslaagd is. Hij startte om precies 1 6.48 uur en legde in het uur af 45.558 K.M., dus 160 meter meer dan Richard. Frans Slaats heeft tegelijkertijd de beide wereldrecords over 10 en 40 K.M., welke records eveneens op naam van Richard staan, verbeterd. Dat Slaats in staat zou zijn het beroemde we relduurrecord op zijn naam te brengen, werd door velen gehoopt, doch slechts door enkele insiders verwacht. Nog niet lang geleden legde hij op de open zware baan te Utrecht de 5 K.M. af in 6 min. 213/5 sec., een verrichting, welke allerwegen bewondering afdwong. En langzaam was ook bij den renner zelf het besef gekomen, dat hij, zoo ooit, dit najaar zijn kans om het werelduurrecord op zijn naam te brengen, zou moeten wagen. Gedurende eenigen tijd is Slaats echter niet geheel fit geweest en eerst begin deze week was zijn besluit definitief genomen: hij zou Woensdagmiddag een officieele poging doen. Zyn start op de houten snelle Vigorellibaan, waar reeds gedurende enkele dagen een aantal candidaten voor het werelduurrecord aan het trainen zijn, was, toen hij om 16.48 uur vertrok, zeer snel. Hij legde de 5 K.M. af in den tijd van 6 min. 21 sec. en de 10 K.M. in 12 min. 53,4 sec., hetgeen een nieuw wereldrecord beteekende. Het oude record stond op naam van den Franschman Richard met een tijd van 13 min. 3 sec. De 20 K.M. werden afgelegd in 26 min. 2,6 sec., doch helaas slaagde onze landgenoot er niet in het wereldrecord over het half uur te verbeteren. Hij legde in 30 min. 22.991 K.M. af en bleef daar mede slechts 7 meter beneden het record. Ook het wereldrecord over de 25 K.M. vermocht Slaats niet te verbeteren. Zijn tijd bedroeg 32 min. 40,8 sec., terwijl het wereldrecord, weer op naam van Richard, 32 min. 38,8 sec. bedraagt. Slechts 2 seconden was de Waalwijker dus bo ven den tijd van den Franschman gebleven. De 30 K.M. werden afgelegd in 39 min. 19,4 sec., de 35 K.M. in 45 min. 46 sec. De 40 K.M. leverden weer een nieuw we reldrecord op, en op dat moment was alle hoop gerechtvaardigd, dat Slaats er in zou slagen het werelduurrecord te verbeteren. Deze 40 K.M. legde hij af in 52 min. 37,8 sec., terwijl het oude wereldrecord op naam van Richard staat met een tijd van 52 min. 42,6 sec. Ook in de laatste minuten bleef Slaats prachtig volhouden en met 160 meter werd het phenomenale record van Richard door den Brabantschen temporijder verbeterd. Voor de tweede maal was het meest be geerde en beroemde record in de wielersport in Nederlandsch bezit gekomen. En indien men dan bedenkt, dat de weers omstandigheden geenszins ideaal mochten wor den genoemd immers af en toe stonden er hinderlijke windvlagen dan Is het duidelijk, flat Slaats een prestatie heeft verricht, welke als eenig in de geschiedenis van de wielersport kan worden geboekstaafd. In den loop van den avond heeft Slaats tele fonisch van Milaan uit zijn ouders en verdere familieleden van het heuglijke nieuws op de hoogte gesteld. Vooral het feit, dat hij de 5 K.M. in 6 min. 21 sec. had afgelegd, had hem gestimuleerd voor het verdere gedeelte van zyn poging. Geen wonder, dat er een blijde stem ming heerschte en vele vrienden en bekenden kwamen aanloopen om hun gelukwenschen ovei te brengen. Zondag a.s. rijdt Slaats met Pellenaars ta Milaan. Dinsdag zal hy naar Nederland terug- keeren. NEW YORK, 29 Sept. (Havas.) Charles G. Dawes, een der leidende bankiers in Chicago, en de generaal-majoor James G. Halbord, di recteur der Radio Corporation of America, oud chef van den staf van generaal Pershing, zijn gisteravond met de „Europa" naar Frankrijk vertrokken, om naar de stad Chateau Thierry een gedenkteeken over te brengen, ter nage dachtenis van de Amerikanen, die gevallen zyn op de slagvelden van de Aisne en Marne. Woensdagavond heeft wederom in de oude binnenstad van Rotterdam een felle brand ge woed en wel in de onmiddellyke omgeving van de plaats, waar j.l. Zaterdagavond een meubel- magazijn en een lampenzaak zijn uitgebrand. Ditmaal kraaide de roode haan aan het Leidsche Veer, in de confectiefabriek van de firma Joh. v. d. Werff, welke fabriek zich uitstrekt langs de Eerste Lombardstraat tot de Gedempte Binnenrotte over de geheele lengte van het Leidsche Veer. De bovenste verdieping van de fabriek is totaal uitgebrand en de lager gelegen ver diepingen bekwamen veel waterschade, evenals de dassenfabriek „Flitro" en de kantoren met pakhuis van de firma P. J. Berkhout en Zoon, welke eveneens in het pand zijn gevestigd. De Rotterdamsche vrijwillige brandweer zag zich voor een zware taak gesteld, omdat de vuurhaard zeer moeilijk bereikbaar was. Des ondanks slaagde zy er in den brand tot de bo venste verdieping, welke geheel uitbrandde, te beperken. Bij het verlaten van de fabriek heeft het per soneel niets verdachts bespeurd, doch verschei dene menschen in de buurt hebben reeds in den loop van den avond een brandlucht waar genomen. Tegen half tien ontdekten voorbij gangers, dat uit de ramen en het dak van de confectiefabriek rook opsteeg en zij waarschuw den de brandweer en de politie, die spoedig ter plaatse waren. Toen de eerste slangenwagen ter plaatse ver scheen, hoorde men het vuur reeds knetteren, al was er toen nog geen vuur te zien. Personeel van de afdeeling brandbluschmiddelen, dat voorzien was van rookmaskers, baande zich een weg naar binnen, waar een ondraaglijke hitte heerschte. Nadat men de deur van de zolder verdieping had ingehakt, richtte men een straal op de vuurzee, doch men moest hiermede spoe dig staken, daar de situatie te gevaarlijk werd. Intusschen werd het groot materiaal in gereed heid gebracht en een tweede auiospuit ontbo den. waarop twee slangen werden uitgelegd, waarmede men het vuur bestreed. Kort daarop sloegen de vlammen uit een der dakvensters en vervolgens ook uit de vensters aan den anderen kant, die een groot gedeelte van de Eerste Lom bardstraat in rooden gloed zetten. Aan de zijde van de Binnenrotte kon men waarnemen hoe langzamerhand de vlammen over de volle leng- \te yan hgt gebouw: weerspiegelde zich zelfs in de ramen van de St. Laurentiuskerk, hetgeen 'n fantastisch schouw spel opleverde. Ook het spoorwegviaduct en de huizen aan de Binnenrotte werden fel rood verlicht. Een dichte vonkenregen dwarrelde neer. In tusschen werkte de brandweer uit alle macht met vier stralen van de autospuiten. Tegen elf uur begon de brand in hevigheid te luwen, zöodat een vijfde spuit geen dienst meer be hoefde te doen. Men was toen het vuur meester, doch de nablussching vorderde nog een groot gedeelte van dén nacht. Daar men tijdig maatregelen had genomen om door middel van dekzeil den inventaris van het aangrenzende magazijn van piano's, vleu gels enz. der firma Rijken tegen waterschade te beschermen, heeft deze niet van het water ge leden. De firma Van der Werff is wel tegen brand en waterschade verzekerd, doch niet tegen be drijfsschade. Ook de dassenfabriek en de victualiënhandel van de firma Berkhout zijn tegen waterschade verzekerd. De politie stelt een onderzoek naar de oQr- zaak van dezen brand in. Vermoedelijk is deze een gevolg van kortsluiting. De burgemeester van Rotterdam, alsmede ver scheidene autoriteiten op brandweergebied wa ren op het terrein van den brand aanwezig. Een talrijke menigte sloeg achter de politie- afzetting het blusschingswerk gade. Het tram- en autobusverkeer over de Binnenrotte was ge- ruimen tijd gestremd. De directie van Filmex N.V. deelt ons mede, dat haar plannen, waaromtrent wij enkele we ken geleden hebben bericht, thans werkelijk heid zijn. Opgericht is de Neerlandia Film Pro ductie My. N.V., welker te produceeren films door Filmex in roulatie zullen worden gebracht. Dr. Ludwig Berger is, zooals we reeds voorloo- pig hebben gemeld, artistiek leider der nieuwe maatschappij1 en zal als regisseur verschillende films maken. Naar wy vernemen zal op Woensdag 6 Octo ber as. des ochtends om tien uur de gedeelte lijke inboedel van wijlen mevr. E. de Boer— van Rijk, waaronder vele curiositeiten, alsmede de tooneelbibliotheek en portretten der actrice door bekende kunstenaars geteekend, bij vei ling worden verkocht. In den nacht van Dinsdag op Woens dag reden de heer Hartman, bouwkundige uit Den Haag, en zijn echtgenoote in een vier- persoons-auto langs de Vlist onder Haastrecht in de richting Schoonhoven. Bij het passeeren van enkele wielrijders kon de heer Hartman den wagen niet op den weg houden en het voer tuig verdween vrijwel geheel in het ter plaatse vry diepe water van de Vlist. Het gelukte een wielrijder en een wegwerker het portier van den wagen te openen en de in zittenden op het droge te brengen. Zij bleken geen letsel te hebben bekomen. De auto is later met behulp yan een kraan- wagengglicht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4