Geen vermoeide Het Noordersportpark Ons R.K. Sport park in nood PRIJSVRAAG Prachtig geslaagd St. Michaëlsfeest voeten dank; JJ!. '5 Oct KATHOLIEKE ACTIE WELFSCHOEN i ARCHSHOE THANS KLAARGEKOMEN d°sfk, DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1937 AFGEZWAAID VERKEERSOPSTOPPING IN DE KRUISSTRAAT Tram half uur vertraging Middelbare Technische School te Haarlem HOOFDPRIJS f 100 EEN NIEUWE EIGENAAR, EEN NIEUW INTéRIEUR, EEN NIEUWE SFEER, MAAR EEN OUDE NAAM, dèt gaat niet samen. Vanaf 1 OCTOBER a.s. optreden van het beroemde orkest „DE ARCHIBALD'S". Schitterende Concert- en 3azz-muziek. ZONDAGS MATINEE. Café-Restaurant Du Commerce - Plein 12 Telefoon 14796 Haarlem Pastoor Beukering legde den nadruk op de beleving van het H. Geloof Rede mr. Marchant Merkwaardige samenvalling Over een jaar kunnen de sport terreinen in gebruik ge nomen worden Fraai wandelpark De sportterreinen Prachtig park Pastoor Beukering Mr. Marchant ffahvi AANRIJDING IN DE WILHEL- MINASTRAAT Wie waren de galante heeren? 1 DE NIEUWE BEGRAAFPLAATS Voor het publiek opengesteld „St. Bavo" te water met de R.K. Jeugdbeweging Inlijving STAD Het gaat met ons B. K. Sportpark aan den Molenweg te Heemstede niet best en de kans is groot, dat dit bezit voor de katho lieke jeugdorganisaties in Haarlem en omgeving verloren gaat, indien er niet tijdig steun komt, een steun, die overigens niet zoo moeilijk te geven is. Het eigenaardige is, dat het R. K. Sportpark geen crisis-slachtoffer is, maar eerder teniet gaat aan overdadigen welstand van de katho lieke sportorganisaties zelf De leiders der R. K. jeugdorganisaties in het district Haarlem achtten indertijd een eigen sportterrein zeer gewenscht om den verschillen den clubs, die geen eigen speelterrein hebben, gelegenheid te geven het voetbalspel te beoefe nen. Van de meeste clubs heeft de wieg dan ook op het Sportpark aan den Molenweg gestaan, maar het gaat al dezen clubs goed en al spoe dig is het ideaal een eigen terrein te bezitten, 't Zijn in den regel de beste en financieel sterk ste vereenigingen die daarnaar streven en is dat doel eenmaal bereikt dan is het R K. Sport park niet alleen een goed betalenden klant kwijt, maar tevens een concurrent rijker. Intusschen kan de penningmeester zijn rente en aflossing niet van den wind, die over het sportpark waait, betalen. Monseigneur Callier heeft indertijd wel op royale wijze een deel van het Oud Clooster, waarop het Seminarie Hageveld is gebouwd, voor het inrichten van een Roomsch sportpark afgestaan, maar veel meer dan een prachtig stuk akkerland was het toen niet. Voordat het een voorbeeldig sportterrein was, moesten er heel wat duizenden guldens aan besteed wor den Dat ging zachtjes aan. Jaar in, jaar uit werden er verbeteringen aangebracht, en nu het dan tot de terreinen met de beste accommo datie in Haarlem behoort, staat er een flinke schuldenlast op. De penningmeester ziet verlangend uit naar clubs, die een deel van het terrein willen hu ren. De condities zijn uit den aard voordeeliger dan ergens anders in Haarlem. Het is alleen om een matige huur te doen. De rest is „service". In het jaarverslag van den R. K. Haarlem- schen Voetbalbond wordt o.m. gezegd, dat bijna alle verslagen van voetbalorganisaties van te ruggang in ledental gewagen en dat op finan- cieelen steun van de vereenigingen in de meeste gevallen niet viel te rekenen, daar deze zelf al met noodlijdende financiën te kampen hebben. Deze teruggang in de sympathie voor voet bal is, daar zijn wij van overtuigd, maar tijde lijk, doch wij meenen zoo, dat vele clubs 't zich heel wat gemakkelijker zouden maken als zij hun eigen terrein niet meer zouden inhuren, doch hun toevlucht zochten op het R. K. Sportpark. Zooals reeds is opgemerkt, het terrein daar is best en de eenige opoffering, welke van de be sturen gevraagd wordt is die van wat eigenlief de. Ook andere dan voetbalvereenigingen kun nen aan den Molenweg terecht. B.v. hockey clubs. Herhaaldelijk hebben wij gemerkt, dat katholieke sportclubs naar een terrein zochten voor oefenspel of voorwedstrijden en uitvoerin gen. Laten zij zich wenden tot den heer Duijn, Jansstraat of den Zeereerwaarden heer van Zon, Rector van het ziekenhuis St. Joannes de Deo, leider van de R. K. Jeugdorganisaties in Haarlem. Waarom het gewenscht is, het R. K. Sport park te handhaven? Omdat het voortdurend gebeurt, dat er ge vraagd wordt naar speelterrein voor kleine en jonge vereenigingen in onze R. K. sportorgani satie. Maar van deze vereenigingen zonder kracht en zonder geld kan het Sportpark-bestuur al leen niet leven. Groot en klein dooreen zullen echter een sluitende exploitatie mogelijk maken. Het was hedenmorgen al vroeg dag in de Ripperda-kazerne. Liet het andere dagen wel iets te wenschen over, nu op den dag, dat de manschappen weder naar huis konden vertrek ken, had de sergeant van de week geen moeite om de langslapers uit hun bed van lange veeren te krijgen. Graag kwamen ze te voorschijn en was het een druk gedoe daar achter de kazerne waar de herhalingslichtingen tijdens hun ver blijf onder de wapenen en voor zoover ze niet aan de manoeuvres deelnamen, waren gelogeerd in tenten van groot formaat. Er moest nog heel v*at gedaan worden. De nachtlegers werden uit de tenten en op een hoop gebracht, zoodat de kooper ze gemakkelijk kon tellen, de dekens, van ieder drie, moesten worden verzameld en in pakken van tien gestapeld worden voor in levering en reiniging, de kribben uit elkaar en met vrachtauto's naar de magazijnen gebracht. Dan verder de kleine gemakken als waschblik- ken en bidons (wateremmers), spiegels, enz. werden ingenomen. Het was tusschen de ten ten een mierenhoop gelijk, waar met blijdschap en opgeruimdheid werd gew'erkt. Den dag te voren hadden de fouriers al maatregelen geno men om het leger van 300 man van hun uitrus ting te ontlasten voor zoover dit niet met groot verlof moest worden medegenomen, zoodat de reiszak van allen al spoedig was gereedgemaakt. Na de inlevering, die al zeer voorspoedig was verloopen, was het verzamelen bij de moeder van de compagnie, die met milde hand ieder het zijne deed toekomen en menigeen kon toch maar niet begrijpen dat die sergeant-majoor dat zoo kon uitrekenen. Het waren toch zooveel dagen en hij verdiende toch zooveel per dag? Alle wel zulle, maar wisten zij dan niet, dat er nog zooveel kazerne-degradatie Was te be talen. Och jawel, u hebt gelijk, ik dacht dat het Rijk die lantaarn betaalde, die ik kapot had gegooid. Bij menigeen was een uitlegging noo- dig, doch allen begrepen ten leste, dat de inhou ding met juistheid was geschied. En dan kreeg ieder zijn reisbiljet, wat hem vrij vervoer gaf tot zoo kort mogelijk bij zijn woning, waarna het uur was aangebroken, dat ploeg na ploeg de kazerne kon verlaten. Een afscheidswoord, een handdruk, een tot weder- ziens en allen die 17 dagen hun herhalings oefeningen bij den Motordienst hadden door gebracht, verlieten de kazerne, blijde weer naar moeder en kinderen terug te kunnen keeren. Hun diensttijd hebben zij met opgewektheid vervuld en zeer weinig straffen, zijn er dezen keer opgelegd. Juist op de Kruisbrug braken vanmorgen om half elf de veeren van een zwaar-beladen vrachtauto. De chauffeur stopte onmiddellijk, waardoor voorkomen werd, dat de lading tientallen zakken aardappelen op de straat terecht kwam. De veeren hadden echter de onhebbelijkheid om het op de tramrails te be geven, waardoor het tramverkeer bijna een half uur gestagneerd werd en zes a zeven wa gens achter elkaar op den Kruisweg moesten wachten, totdat een kraanwagen van Swaalfs den aardappelenkolos buiten het verkeer kon sleepen. Verschillende agenten moesten gerequireerd worden om het andere verkeer te regelen, maar niet minder om de nieuwsgierigen op een af stand te houden. De „Leidsche dienst" van de N. Z. H. T. M. liep door het ongeval ook even in de war. De volgende afgestudeerden van de M. T. S. te Haarlem vonden een betrekking: Van de af deeling Bouwkunde: G. Aling, Op zichter bij Arch. Ir. Fr. Kruger; L. C. M. den Boer, Opzichter Gemeente Werken, Zierikzee; C. Honingh, teekenaar bij Publieke Werken, Amsterdam; C. Wilbrink, teekenaar bij Bruyn- zeel's Schaverij, Zaandam. Van de afdeeling Weg- en Waterbouwkunde: J. Willebord, Opzichter-Teekenaar bij het Bu reau v. d. Rijkswaterstaat Julianakanaal. Van de afdeeling Werktuigbouwkunde: P. H- Jager, employé by Diadama Argentina S. A. de Petroleo, Buenos Aires; A. Mak, assistent bij Joh. Enschedé te Haarlem; J. A. Quik, teeke naar bij Du Croo en Brauns; F. A. W. Tasseren, employé Bat. Petr. Mij. n. O. I.; w. I. Tjassens Keiser, employé Bat. Petr. Mij., Curasao; A. M. Zijl, assistent bij de Cacaofabriek „De Zaan". Van de afdeeling Electrotechniek: J. v. d. Bliek, assistent Handelskantoor „Nederland"; E. J. H. Dalmijn, assistent Ned. Seintoestellen- fabriek Hilversum; J. Ensink, assistent bij Phi lips; L. 3. B. Giebels, assistent bij Philips; N. J. de Graaf, assistent Eriosson Telefoon Mij.; B. U. Jansson, assistent Ned. Seintoetellenfabriek', Hilversum; C. J. van het Kaar, assistent Artil lerieinrichting, Hembrug; J. v. Keulen, assis tent geophysische dienst Bat. Petr. Mij.; R. W. Koiteremployé Philips, afd. gasontladingslam pen; H. A. v. Meurs, bedrijf assistent Philips; J. Rohlfs, assistent bij1 N.V. Hazemeyer; J. Sival, teekenaar bij K. E. M. A. Arnhem; J. L. Vivian assistent Bat. Petr. Mij. Van de afdeelng ScheepsbouwkundeS. J. A. Hazewinkel, teekenaar bij de Rijkswerf, Den Helder. Van de afdeelng VliegtuigboüwkundeR. A. Arnken, assistent K. L. M.; F. Th. Cornelissen, assistent K. L. M.; Th. A. Houben, assistent K.L.M.; B. Lugten, assistent bij den Luchtvaart dienst; K. Mooiman, assistent bij Fokker; D. Thijs, assistent K. L. M. De nieuwe eigenaar, de Heer L. J. Wasch Jr., van Café-Restaurant du Commerce, Plein 12, Haarlem, heeft de aardige gedachte gehad een prijsvraag uit te schrijven door degene (dame of heer) die voor dit restaurant een pak- kenden nieuwen naam weet te verzinnen. VOORWAARDEN. De voorwaarden dezer prijsvraag zijn als volgt: 1. Aan een goeden Hollandschen naam zal de voorkeur gegeven wor den, boven een buitenlandschen naam. 2. De naam moet suggereeren, dat dit Café-Restaurant een gelegenheid voor het betere publiek is om in een rustige sfeer te genieten van een zeer verzorgde keuken, uitgebreide consumpties, uitstekende service, aangename muziek, zang enz. PRIJZEN. De prijzen zullen bestaan uit: 1. Een hoofprljs van f 100'. De 2e, 3e en 4e prijs worden beschouwd als gelijke winnaars en krijgen door Café-Restaurant du Commerce een heerlijk dinertje aangeboden voor 2 personen, inbegrepen met apéritif, koffie en pousje. Datum door den win naar zelf vast te stellen. BELANGRIJK. Omdat de naam en de sfeer van het intérieur elkaar eenigs- zins moeten dekken, is het aanbeve lenswaardig indien U zich vooraf op de hoogte stelt van de inrichting en de geheele sfeer van dit Café-Restau rant en U eens op Uw gemak onder het genot van een kopje koffie of Amstelbiertje tracht den hoofdprijs te winnen. De binnengekomen antwoorden zul len worden beoordeeld door den heer L. J. Wasch Jr. en ons bureau. Beroep op de uitspraak en corres pondentie hierover wordt niet ge voerd. Het personeel van Café-Res taurant Du Commerce zoowel als van ons Bureau is van mededinging uitgesloten'. SLUITINGSDATUM. De uitslag zal in deze courant word:)i bekend gemaakt. Wij verzoeken de antwoorden te zen den voor 10 October naar Mohr Ad viesbureau voor Reclame, N. Z. Voor burgwal 352, Amsterdam. Het inzenden van meer dan 1 naam is niet toegestaan. MOHR ADVIESBUREAU v. RECLAME. De Actie voor God als een schitterende parel gezet in den liturgischen luister van onzen Godsdienst, gestaald door de kracht en het voorbeeld van St. Michaël, voortge komen uit een sterke geloofsbelijdenis en beloftezekerheid en bestraald door de Waarheid, in eenvoudigen en weisprekenden vorm weergegeven, zoo mag in een enkelen zin de geheele beteekenis worden samenge vat van den 23sten liturgischen dag van de Liturgische Vereeniging in 't bisdom Haar lem, te Haarlem gehouden in samenwerking met het comité van Katholieke Actie „Voor God." De liturgische luister omgaf de plechtige H. Mis, door plebaan Filbry in de Kathedrale Kerk des morgens opgedragen, waarbij pastoor L. J. Willenborg in zijn predicatie de kracht en het voorbeeld van St. Michaël, geput uit de liturgie, aan allen ter navolging wees. Des avonds waren talrijke Katholieken naar den Stadsschouwburg getogen om hun geloofs overtuiging te sterken aan de eenvoudige wel sprekendheid van pastoor v. Beukering en oud minister Marchant en zoo mogen we het zeker ook opvatten! om hun sympathie te toonen met het zoo noodige en op aller mede werking recht hebbend werk van de Katholieke Actie voor God. Al waren niet alle plaatsen bezet, toch kon Mgr. H. J. M. Taskin, de voor zitter van de Liturgische Vereeniging zeer velen verwelkomen, meer in het bijzonder de talrijke geestelijken onder wie Mgr. M. P. J. Möllmann, en voorts den loco-burgemeester van Haarlem, den heer W. J. B. v. Liemt en echtgenoote en verschillende autoriteiten. Deze avond was een merkwaardige samen- valling van twee feiten, zoo vertelde Mgr. Tas- kin. Z.H. de Paus had n.l. als intentie voor deze maand voor het Apostolaat des Gebeds opge geven, dat de vereering van St. Michaël onder de Katholieken moge toenemen en bloeien en de Liturgische Vereeniging is hieraan kostelijk tegemoet gekomen door haar Liturgischen dag op het St. Michaëlsfeest te houden. Na gewe zen te hebben op de beteekenis en de taak van St. Michaël als den strijder voor God en bestrij der van Gods vijanden, zeide hij, dat het juist om die beteekenis en taak een gelukkige ge dachte is geweest, dat het tot een samenwer king voor dezen dag gekomen is met het Co mité van Katholieke Actie „Voor God." Deze actie strijdt immers evenals St. Michaël voor God en met zijn vuur en kracht wil zij Gods vijanden vernietigen. Met een enkel woord leid de spr. dan den eersten spreker pastoor F. C. v. Beukering in en uitte zijn waardeering en de beste wenschen voor kapelaan dr. Kat, die het zangkoor zou leiden, maar wegens ziekte nu de leiding had moeten afstaan aan den heer Schouten, een waardig plaatsvervanger. Dit koor, dat speciaal voor deze gelegenheid was samengesteld uit zangers van verschillende De huizenrijen in Haarlem-Noord rekken zich hoe langer hoe meer uit. Alsof een rood en grijs lint wordt ontrold, zoo snel en gemakkelijk worden groote weilanden omgetooverd in woon wijken, die thans reeds het geheele oude dorp Oud Schoten beginnen te omspannen. In de naaste toekomst zal, waar nauwelijks vijftig jaar geleden nog uitsluitend het domein van den veehouder was, een reusachtige huizenmassa zich uitstrekken van de oude veste Haarlem naar Santpoort. Maar gelukkig zijn er voor oases gezorgd. En voor veel oases in die huizen woestijn. Als woon stad is Haarlem aan zich verplicht om het rood of blauw der huizendaken en het geel of grijs der straten af te wisselen met veel groen van gras en boomen. De natuur immers verschaft ons de poëzie in onze woonwijken, waar het stadsbestuur voor het meer harde proza in den vorm van goedgeveegde straten, prompten vuil nisophaaldienst, licht enlage belasting moet zorgen! Zoo wordt Haarlem prettig om te wo nen. En daarom is Haarlem-Noord bezaaid met kleine en grootere plantsoenen; een rond hier, een vierkant daar, elders een grooter, waarvan de huizenrijen slechts den zoom vormen en er gens anders een zeer langer, dat een hoofdweg volgt in zijn bochten en langs zijn middennaad. De grootste van die oases is de Noorderhout. Of nee, de Noorderhout was een mooi ideaal, ietwat te grootsch voor dezen financieel be krompen tijd en dus werd het niet meer dan een Noorder-sportpark. What is in a name? Op de plattegronden van Haarlem van een paar jaar terug is het gebied tusschen de Delft, Jan Gijzenvaart en Rijksstraatweg nog één groote witte vlek zooals op kaarten, die nauwe lijks ontdekte gebieden in beeld brengen, zoo dikwijls te zien is. Terra incognita. Onbekend.... De tientallen wandelaars op de mooie Zonda gen, die 't weer ons zoo vriendelijk is in deze maand te schenken, hebben zelf gepionierd en het park verkend. Een gemakkelijk werk, want de Dienst van Hout en Plantsoenen is juist ge reed gekomen met zijn arbeid. De paden zijn verhard, de boomen en heesters geplant, het gras gezaaid en het water begolft den vij ver. Twee jaar heeft het werk geduurd. De on geveer tien H.A. zijn gecultiveerd. Alleen de sportterreinen zijn nog niet geheel afgewerkt en de speelweide kan nog niet be speeld worden, want het gras moet zich nog vastzetten. Maar dat zijn nog bijzaken. De komende win ter is immers geen tijd bij uitstek voor sport en spel in de buitenlucht. De heer Bouwer, de directeur van Hout en Plantsoenen, schatte echter dat het nog wel een jaar zal duren eer dat de sportter reinen in gebruik kunnen worden genomen. Dezen winter zullen de velden afgewerkt worden, n.l. met gras bezaaid en eromheen beplant. De aanleg komt gereed in het a.s. plantseizoen. De beide velden zijn nog niet verhuurd, maar dat zal, als ze eenmaal voor het gebruik gereed zijn, wel niet lang meer duren, dunkt ons, want aan sportvelden is een chronisch gebrek. Haarlem zit niet dik in dergelijke terreinen en iedere aanwinst wordt dan ook met vreugde door de betrokken sportvereenigingen begroet. Genoeg zullen er wel nooit zijn. Legt men er tien aan en verhuurt men ze alle, dan komt er een elfde sportvereeniging, die óók graag een nieuw terrein wil hebben. Enzoovoorts. Er staan vele terreinen nog op papier. Twee terreinen in het Noordersportpark zelf, dat mis schien nog wel eens aan den anderen kant van de Delftlaan zal uitgebreid worden. Maar dat is voorloopig nog toekomstmuziek. Dan zijn er terreinen geprojecteerd in het Amsterdamsche Kwartier en op het land tus schen den spoorweg Haarlem-Bloemendaal en de huizen langs den Kleverparkweg in. Oók voorloopig nog toekomstmuziek. Een kleine ver snelling van den aanleg van de velden- lijkt ons overigens niet ongemotiveerd. Haarlem met zijn steeds stijgend werkloozental kan nog best wat werkloozen aan al is het maar tijdelijk werk helpen. Vooral in den winter. Het Noorder sportpark is een prachtig park en de heer Bouwer mag dan ook trotsch op zijn werk zijn. Zijn werk, want het ontwerp is van den heer Bouwer, die ook de leiding van de uitvoering had. Open bare Werken liet het terrein in werkver schaffing ophoogen en den vijver uitgraven en Hout en Plantsoenen zorgde voor de be planting en verdere afwerking. Het is nog wat ijl en schriel natuurlijk, al groeien het geboomte en de heesters goed. Maar toch is het reeds een aangename verrassing als men langs de Delftkade, die bijna zoo recht als een liniaal naar het Noorden trekt, de hui zenmassa's gepasseerd is en in het park aan komt, voor en aleer men over de Jan Gijzen vaart in een nieuwe en andere huizenzee ver drinkt. De paden zijn flink breed en grillig van loop. Groepen heesters en boomen maken hoekjes en zijn oogenschijnlijk zoo neergeplant alsof dat maar toevallig zoo uitkwam. Hier en daar open plekken, die ruime vergezichten laten, of een heel veld van struiken, die een muur vormen en daardoor de uitgestrektheid haast eens zoo groot maken omdat men niet kan zien wat er achter nog voor park aanwezig is. Al mag het geen Noorderhout heeten, de illusie is er toch en voor de wandelaars zal het een welkom wan deloord zijn. Vooral als de vele banken, die thans nog geheel ontbreken, er geplaatst zul len worden. De bedoeling is dan dat men een wandeling langs de Delftkade vanaf de Delft- brug naar het park en via dit naar de Jan Gijzenbrug kan maken. De sportterreinen zijn voor ontspanning van de grooten, de kinderen hebben hun speelweide en den vijver, waar ze bootjes kunnen laten varen. De vijver is in het midden ingedund en daar door een wit zwart bruggetje overwelfd. Een der oevers heeft een steenen muurtje en daarnaast ligt een steenen plateau, waar de moeders of de kindermeisjes kunnen toeven. Want toezicht op het kinderspel zal niet over bodig zijn! Reeds zaten er jongens te knikke ren op het smalle muurtje langs het water en in den vijver dreef stuurloos, voortgejaagd door de windvlagen, een zeilbootje uit een speelgoed- bazar, gevaarlijk slagzij makend. Des zomers een eldorado voor de kinderen! De wandelaars kunnen zich vermeien in de schitterende panorama's rondom hen heen. Heel in de verte zijn de wazige omtrekken van de duinen en de bosschen te zien, een trein rent er langs zijn kaarsrechte baan. De uitgestrekte groene weiden helpen mede het ideaal te scheppen, dat men geheel buiten de stad is, ware het niet dat de blik aan de andere zijde van de Jan Gijzenvaart wordt opgevangen door een egaal roode steenenstapeling van huizen, waarboven de vierkante toren van de R.K. Kerk ten hemel wijst. Maar links weer van deze hui zen hebben stadsbewoners hun tuintje geplant met min of meer geslaagde bouwsels als zomer huisjes en vieren kleurige dahlia's en vele oranjebloemen er een laat herfstfeest, 't Park is klaar, maar de zon heeft zoo juist afscheid genomen. De winter is op komst. Haarlemsche kerkkoren, toonde door de prach tige uitvoering van eenige latijnsche liederen, een muzikale omlijsting en onderstreping van de toespraken, dat het, ofschoon een gelegen heidskoor en dus vlug ingestudeerd, reeds een harmonieus en stijlvol geheel had weten te be reiken. De zang werd dan ook zeer op prijs ge steld. Pastoor v. Beukering zette zeer helder en geestig de beteekenis en Liturgie van „De plechtige vernieuwing van Geloofsbelijdenis en Doopbeloften" uiteen. Daar heerscht veel misverstand over en men geeft het dan ook verkeerde namen als „plech tige H. Communie" of „tweede Communie." Maar het is heelemaal geen communie, maar een belijdenis van geloof, een belofte van deugd en toewijding aan Maria en daar ze meestal onder een H. Mis gedaan wordt, waarbij na tuurlijk een H. Communie behoort al weten alle Katholieken dat nog niet zoo volgt op deze vernieuwing dan ook meestal een ge zamenlijke H. Communie. Als iemand Katho liek wil worden dan stelt de Kerk 2 voorwaar den men moet gelooven en de geboden onder houden. Bij pasgeboren kinderen beloven peter en meter die voorwaarden na te komen en wordt het kind dan ook voorwaardelijk als lid der Kerk aangenomen. Als het kind dan grooter en onderwezen is geworden, dan ligt het voor de hand dat de Kerk aan het kind nu zelf gaat vragen te beloven de voorwaarden na te ko men. Dan kan het kind definitief worden aan genomen en beter is het dan ook te spreken van aanneming. Schetsmatig ging spr. dan na hoe de plechtigheid in den loop der tijden ver anderd is. Oorspronkelijk was de vernieuwing der doop beloften vastgekoppeld aan de eerste H. Com munie, die eerst op 13-jarigen leeftijd werd ge daan. Paus Pius X echter stond toe dat de eerste H. Communie reeds mocht worden ontvangen op ongeveer 7-jarigen leeftijd, doch de vernieu wing bleef op 13-jarigen leeftijd omdat daar voor een veel intensievere en langere voorbe reiding noodig is dan voor de eerste H. Com- .munie. De plechtigheid is van het grootste be lang. Kinderen van 13 jaar staan immers op hun keerpunt naar de rijpere jeugd. Nu gaat het ernst worden en moet het kind de kracht heb ben om de komende verleiding en strijd te weer staan. De vernieuwing der doopbeloften is niet alleen dienstig voor de rijpere, maar ook voor de vol wassen jeugd bij wie ze kan geschieden bij b.v. een intrede in- een vereeniging en ook voor de volwassenen. Spr. vertelde wanneer die jaarlijksche vernieuwing kan geschieden, o.a. iederen Zondag in de Hoogmis als het Credo door alle aanwezigen gezamenlijk wordt gezon gen. Dat is geen werk om uit te besteden aan een club van zangers, zeker niet van betaalde zangers. Gelukkig had de Bisschop dit laatste afgewezen toen er ergens een poging t-oe werd gedaan. Een zanger mag geen huurling wezen. Het credo moet de zang van ieder zijn. De mooiste en plechtigste geloofsbelijdenis vond spr. als een vader en moeder met hun 8 of meer kinderen naar de Hoogmis gaan. Ons geloofsteeken is het kruisteeken. En daar om overal weer het kruis, dat het mooiste in ons huis moet zijn. Helaas, hoevelen hebben maar een klein of heelemaal geen kruis. Wij hebben in Haarlem wel een Kruisberg en Kruisstraat, maar het Kruis staat niet meer op de Markt zooals vroeger. Laten wij daarom allen kruisjes als lijfsieraden dragen. Wat een ontzag zal dat inboezemen aan onze tegenstanders, die dan kunnen zien dat er nog velen zijn, die gelooven in God. Dat is echte actie voor God. Tenslotte zette spr. uiteen de beteekenis van het Kruis bij de begrafenis en op het kerkhof, pleitend voor het aanbrengen van een flink kruis en vier brandende lantaarns op een Katholieken Lijkwagen. Na de pauze was het woord aan oud-mi- nister Mr. H. Marchant, die op zijn flonke rende, zij het wat erg populair gestelde wjjze, badineerde over belofte maakt schuld, wat natuurlijk ook voor doopbeloften geldt. Maakt belofte wel schuld? Er zijn menschen staatshoofden b.v. die alleen hun beloften willen nakomen als ze er beter van worden, als de toestand bij het nakomen precies zoo is als bij het aangaan van de belofte. Maar in on zen tijd gaat alles zoo snel en je bent de deur nog niet uit of de toestand is al anders. Dus houdt men zijn belofte niet. Zoo redeneert een katholiek echter nooit het is dus goed dai er katholieken zijn want een katholiek vraagt niet of het moeite kost, slechts of Christus het wil. In onzen tijd van bedrog, oorlog, micro- phoons (applaus) en spionnage vragen velen zich af waar het naar toe gaat. Ze hebben geen houvast. Toen eenige jaren geleden het stelsel van onze geachte Oostelijke naburen ook in Nederland dreigde te komen, bleek het dat een Doek van een bekend Duitscher, getiteld „Meir. Kampf" in 4000 exemplaren in Nederland was verkocht. Dat is veel als men bedenkt wat een karwei het is om het door te werken. Allerlei vraagstukken worden erin in een handomdraai opgelost, maar men moet niet vragen of de op lossing juist is. Het beste is nog de theorie van de demagogie. Als stelregel wordt verkondigd: de massa is dom, je kunt de massa niet over tuigen. Wat je vertelt, doet er niet toe, maar je moet het zoo dikwijls herhalen, dat de men schen bij zich zelf zeggen: O ja, dat heb ik ook gedacht. Vele niet-katholieken zeggen: de Katholieken zijn slaaf van de Kerk. De niet-katholieken be roepen zich op hun vrijheid maar als het er op aankomt laat de vrijheid hen in den steek. Men stelt het voor alsof de Katholiek geen vrij wetenschappelijk onderzoek van zijn Kerk mag doen en beroept zich dan op Galilei. Op school heeft spr. nog geleerd, dat Galilei op den brandstapel verbrand zou zijn door de Kerk omdat hij had geleerd dat de aarde om de zon heen draait. Maar het staat voor alle mannen van de wetenschap vast dat Galilei op zijn bed is gestorven. Galilei wilde zich echter met den Bijbeluitleg bemoeien en toen zei de Kerk: dat is Mijn terrein. Galilei kreeg geen brandstapel maar een mooie villa, waar hij rustig kon leven. Wij, Katholieken, zijn overal vrij in, behalve in het geloof. Wij kunnen niet tegelijk Christen zijn en dan zelf willen uitmaken wat wij willen en hoeveel wij willen gelooven in Christus. Wij moeten de geheele leer van Christus aanvaar den zonder er iets af te doen. Dat heeft Christus zelf verlangd en Hij heeft Zijn Kerk gesticht om ons in geval van twijfel voor te lichten. Onze Oostelijke naburen vonden God te lastig en daarom namen zij Wodan en noemden dat het positieve Christendom. Als men Christus niet aanvaarden wil en zich onderwerpen aan Zijn Kerk, dan ontstaat er verdeeldheid, zoodat er thans 410 Christelijke Kerken in Nederland zijn. Thans hebben die godsdiensten zelf ook ont dekt dat het niet langer zoo gaat en ze zijn bijeengekomen, veel speechende, maar de ware Kerk hebben ze helaas nog niet gevonden. Dat is het resultaat van het z.g. vrije onderzoek. Spr. heeft veel gelezen; hij eischte een juridi sche klaarheid maar de niet-katholieke boeken gaven hem die niet. Die begrepen zelf niet wat ze aan anderen duidelijk wilden maken. Eerst het Katholicisme heeft hem de waarheid doen kennen. Men vraagt zoo dikwijls: waarom laat God toe dat er zooveel oorlog en ellende is. Omdat wij niet doen wat God wil en te doen wat Hij wil is juist onze plicht. Dat is de schuld die onze doopbeloften maken en spr. deed dan ook een dringend beroep op alle aanwezigen om de Katholieke Actie te steunen en te helpen om daardoor mede {Hqorlem Amsterdam Hilversum Bussmw de schuld van ome doopbeloften in te lossen. Mgr. Taskin sloot dezen prachtig geslaagden en leerzamen avond met een hartelijk dank woord. Woensdagmiddag om kwart voor vjjf werd een wielrijdster in de Wilhelminastraat nabij de Prins Hendrikstraat aangereden door een on bekend gebleven jongeman van ongeveer 17 jaar. Zij kwam te vallen en werd door een paar ijlings toegeschoten heeren overeind geholpen en naar haar woning begeleid. Achteraf blijkt het meisje zoo leelijk terecht gekomen te zijn, dat zij haar arbeid niet kan hervatten. De heeren, die zoo vriendelijk waren het meisje thuis te brengen, worden beleefd verzocht, zich bij de politie tot het geven van inlichtingen te melden. De nieuwe begraafplaats aan den Vergierde- weg zal met ingang van 1 October voor het ge bruik worden opengesteld. In verband daarmede hebben B. en W. be sloten, het publiek met ingang van genoemden datum, dagelijks van 10 tot 16 uur gelegenheid te bieden, daze begraafplaats met de daarop ge bouwde aula te bezichtigen. Men schrijft ons: „St. Bavo" is de naam van de R.K. Zwem- vereeniging te Haarlem. Secretariaat: Zaanen- laan 55, Haarlem (N.). De R.K. Jeugdbeweging nu heeft met „St. Bavo" het zwemmen voor Katholieken bespro ken en geregeld en kwam tot de volgende con clusies: le. Onder R.K. Jeugdbeweging vallen alle or ganisaties op jeugdwerkgebied dus: St. Josephs- gezellenvereenienging met alle afd.; K. J. M. V. met alle afdeelingen, alle seniorensportbeoefe naars, K.J.C. met alle afdeelingen, te weten; Kruisvaart, S.F.L., R.K. Verkennersbeweging (dus ook de V.T.'s)Sportjunioren en vrije clubs. 2e. Het zwemseizoen vangt aan Zaterdag 2 October in Stoop's bad van 7 tot 8 uur, om de i. veertien dagen, de eene week dames en meisjes, de andere week heeren en jongens. Ditmaal hebben de heeren en jongens den voorrang zij beginnen dus 2 October, dames 9 October. 3e. St. Bavo zal de training ernstig ter hand nemen. Er zullen voldoende trainers aanwezig zijn. Iederen zwemavond zal minstens een half uur worden getraind. Om vruchtbare training mogelijk te maken, is er een drievoudige klassi- ficatie gemaakt: a. ongeoefenden; b. middelmatig geoefenden (zij die den been slag goed kennen); c. vergevorderden. Wanneer in onvoorziene omstandigheden de trainers hun werk niet aan zouden kunnen, wordt gerekend op de hulp van leiders of leid sters. Dezen blijven natuurlijk aansprakelijk voor de goede orde onder hun beschermelingen. 4e. Kleedgelegenheid. Sommigen hadden be zwaar tegen wisselcabines. In dat geval kan, na overleg met den heer A. Senden, gebruik wor den gemaakt van de vaste kleedhokjes. 5e. De kosten. Bij de vraag: „Wat kost *t?" onderscheiden we twee groepen: a. Jongens tot aan den leeftijd van 17 jaar; b. Dames en heeren vanaf den leeftijd van 17 jaar. De a-groep betaalt 20 cent, fietsenstalling en ontsmetting inbegrepen. De b-groep betaalt 30 cent, ontsmetting inbe grepen plus fietsenstalling 5 cent. Allen moeten zelf zorgen voor badhanddoek en zeep. De a-groep moet zich voorzien van een legiti matiebewijs. Zonder dit bewijs heeft men geen recht op gratis fietsenstalling en kan men geen gebruik maken van het vereenigingstarief. Deze legitimatiebewijzen zijn verkrijgbaar bij den heer A. Senden, Zaanenlaan 55. Haarlem (N.). Het eenvoudigste is, dat de betrokken leiders zooveel legitimatiebewijzen aanvragen, als zij denken noodig te hebben voor hun groep (geen extra kosten). 6e. De leiders zullen voor hun groep iederen zwemavond schriftelijk de namen opgeven van de zwemmers(sters) aan den heer A. Senden. Zij, die niet georganiseerd zijn in St. Bavo of in de Jeugdbeweging kunnen zich alsnog bij St. Bavo aansluiten tegen een contributie van f 1 per jaar. Nu door de welwillende medewerking van de directie van Stoop's bad en de activiteit van het St. Bavobestuur zulk een mooie gelegenheid wordt geboden om de zwemsport te beoefenen in R.K. Vereenigingsverband, mogen we wel re kenen op groote deelname. De deelname zal uit maken of St. Bavo dezen winter iets zal kunnen organiseeren op zwemsportgebied. Moge dit alles nog eens een krachtige aan sporing zijn voor katholieken, die de zwemsport machtig zijn, om die in katholiek verband te be oefenen. Uit den aard der zaak is aan de zwem sport wel eenig zedelijk gevaar verbonden en nog altijd is het gemengd bad voor katholieken niet aanvaardbaar. Namens de R.K. Jeugdbeweging: M. H. KUIPERS pr„ Moderator K.J.M.V. A. SENDEN, voorzitter St. Bavo. A. v. d. HOEVEN pr., Districtspraeses der St. Josephsgezellen. J. P. VAN ZON pr., Distr. Dir. der K.J.C. en voorzitter R.K. Sportcentrale. Op 4 October zullen worden ingelijfd de dienstplichtigen bestemd voor de officiersoplei ding van het korps motordienst, het korps luchtdoel-artillerie, het regiment kust-artillerie, het regiment motor-artillerie, het II bat. genie troepen en de gewone dienstplichtigen van het regiment genietroepen 2e groep, de luchtvaart- afd., het 4e half-regiment huzaren, de 2e ploeg regiment veld-artillerie, 3e ploeg compagnie in tendancetroepen en de compagnie geneeskun dige troepen. De indeeling te Haarlem zal plaats vinden in de kazerne Koudenhorn te 11 uur v.m. door den indeelingsdistrictscotnmandant aldaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5