Een economische blokkade zou Japan tot rede brengen KERKOsm.1! Het drama te Zeist EEN ERNSTIG WOORD mm- DONDERDAG 30 SEPTEMBER 19sj Washington voelt er weinig voor V.S. hebben groote belangen in Japan; Engeland daaren tegen in China Verder dan protesten wil men niet gaan Vreemde voorvallen op een Britsch schip In de Oostzee sloeg de bemanning aan het muiten Nieuwe Lord Mayor Kerko, het overhemd met de 7 extra-voordeelen. Hier is voordeel No. 2. De dader hedenmorgen in een schuur gearresteerd Mond- en klauwzeer neemt toe In drie gemeenten stijging van 38 tot 94 gevallen 1 1 4 n „lp LOONSVERHOOGING GEVRAAGD In de cacao-, chocolade- en suikerbewerkingsbedrijven Horecaf vergadert Bondsvoorzitter constateert een begin van opleving Internationale inbreker in arrest Goede vangst der politie te Maastricht PROEFVLUCHTEN MET NIEUW VERKEERSVLIEGTUIG F: W. 200 „Condor" kan 345 K.M. snelheid halen OUDE MAN OVERREDEN EN GEDOOD Kerkelijk leven EEN 600 JAAR OUDE PAROCHIE Feest in het Friesche dorp Woudsend H.H. WIJDINGEN In het bisdom Roermond (Van een bij zonderen correspondent) Ongetwijfeld is de verontwaar diging over de luchtraids der Japanners, die ontelbare vol komen onschuldige slachtoffers ma ken, in de geheele wereld groot en oprecht, maar zóó aanzienlijke eco nomische belangen staan op het spel, dat de regeeringen aarzelen het ééni- ge middel toe te passen, dat de Ja panners tot rede zou kunnen bren gen: de afkondiging van een econo mische blokkade. Sentiment en poli tiek hebben vaak maar al te weinig met elkaar uit te staan. Van alle zijden is er reeds de nadruk op gelegd, dat de Europeesche mogendheden en de Vereenigde Staten gevaar loopen op den duur de geheele Chineesche markt voor hun export gesloten te vinden, omdat Japan, als het in zijn opzet slaagt, de Chineezen er toe zal kunnen dwingen de zeer vele artikelen, die de bevolking van het eilandenrijk tegenwoor dig fabriceert, bij voorkeur van het „broeder volk" te betrekken. Het is evenwei van belang óók niet uit het oog te verliezen, dat de Westersche mogendhe den en vooral de Vereenigde Staten niet alleen enorme economische belangen in China heb ben, maar ook in Japan. De belangen van de Vereenigde Staten in Japan wegen zelfs, voor het oogenblik, véél zwaarder dan die van de groote republiek in China, en het is niet on. mogelijk, dat deze overweging een groote rol speelt in Washingtons aarzelende politiek. De Vereenigde Staten nemen als afnemers van en als leveranciers aan Japan de eerste plaats in. 7.ij verkoopen aan Japan thans voor een waar de van meer dan zes milliard Fransche francs per jaar, terwijl hun leveranties aan China nau welijks anderhalf milliard bedragen. De belangen der groote export-mogendheden in China hebben zoowel een commercieel als een financieel aspect. Beteekent dat laatste voor de Vereenigde Staten al niet veel, voor Enge land is het van het allergrootste gewicht. Laat men de Chineesche staatsleeningen en die der Chineesche spoorwegen even buiten beschou wing, dan kan men het bedrag, dat buitenland- sche ondernemingen in China vastgelegd heb ben, op ongeveer 4.3 milliard gulden schatten. 46 procent van dit enorme bedrag komt op re kening van 'Engeland, 33 procent is Japansch geld, 7 proc. is dooi de Vereenigde Staten ge fourneerd, 4y, proc. door Frankrijk, 3y proc door Duitschland en de rest door verschillen de kleinere mogendheden. Daarbij is China een land van bijna onbe grensde mogelijkheden. Dit reusachtige rijk, dat een bevolking van 400 millioen zielen heeft, be. zit nog niet meer dan 11.000 K.M. spoorwegen, dat wil zeggen een spoorwegnet dat in geen en kel opzicht aan de zich snel ontwikkelende be hoeften van een vijfde deel van de geheele be volking van den aardbol voldoen kan. Het is gemakkelijk te begrijpen, dat de groote Euro peesche firma's, die zich met den aanleg van wegen en spoorwegen, den bouw van bruggen en viaducten en de levering van materialen van iederen aard bezig houden, in China het land van de toekomst gezien hebben en zich in de laatste jaren van reconstructie beijverd hebben met Tsjang Kai Sjek's regeering contracten af te sluiten, waarvan de ten uitvoer legging thans volkomen onzeker geworden is. China neemt steeds grootere hoeveelhe den buitenlandsche producten af. Eenige jaren geleden waren Japan, de Vereenigde Staten en Engeland China's voornaamste leveranciers. Duitschland, Frankrijk en Rusland kwamen ver achteraan. In 1936 evenwel waren de posities der groote mo gendheden in dat opzicht niet meer de. zelfde: de Vereenigde Staten namen nu de eerste plaats in, daarna eerst kwam Japan, Duitschland bezette de derde plaats, En geland de vierde. Welke mogelijkheden biedt nu Japan? In 1936 bedroegen de Japansche inkoopen in de Vereenigde Staten 30 procent van den gehee- len Japanschen import en niet minder dan 22 procent van den Japanschen export vond zijn weg naar de groote republiek van Oom Sam. Tot 1922 verkocht Japan veel meer aan de Vereenigde Staten dan het er kocht, maar lang zamerhand zijn de bordjes verhangen. Wat En geland betreft dient er tusschen het moeder land en sommige Dominions een belangrijk on derscheid gemaakt te woiéien. De belangen van het eigenlijke Engeland het rijk in Europa zijn in China grooter dan in Japan, maar voor Engelsch Indië en Australië staat de zaak anders. De groote kolonie en het Australische Dominion hebben beide ten aanzien van Japan een gunstige handelsbalans. Wie dit alles in aanmerking neemt, ziet duidelijk waar de schoen wringt. De fi- nancieele, commercieele en economische be langen der groote export-mogendheden zijn in het Verre Oosten niet dezelfde. De Ver eenigde Staten hebben voornamelijk belang bij Japan en willen dit land als afnemer niet verliezen. Engeland daarentegen is voor al bij China geïnteresseerd, waar het een positie van de grootste waarde te verdedi gen heeft. De Vereenigde Staten hebben er wel in toe gestemd zich in de commissie van 23 te doen vertegenwoordigen, maar zullen het zeker niet tot maatregelen willen laten komen, die ernstig ingrijpen in het Chineesch-Japansche wespen nest noodzakelijk zullen maken. Engeland en andere mogendheden, wier belangen vooral op het vasteland van Azië liggen, zullen voor het nemen van dergelijke maatregelen eerder te Vinden zijn. Het is waarschijnlijk, dat de Europeesche, mogendheden onder den druk hunner publieke opinies iets zullen willen doen. Dat „iets" zal in de eerste plaats den vorm van een collec tief protest kunnen aannemen. Maar de waar de van protesten is tegenwoordig niet groot. Een protest heeft dan alleen beteekenis als de protesteerenden bereid zijn op woorden daden te laten volgen. Blijven die daden achterwege dan zijn de landen, die Japan van de grond stoffen voorzien, die de luchtraids mogelijk ma ken, minstens zoo schuldig als de Japanners zelf. Schuldiger zelfs, want Japan verdedigt in zekeren zin zijn toekomst, maar de leveranciers van Japan zijn uitsluitend op hun voordeel uit en vragen er niet naar met hoeveel menschen- levens hun winst is betaald. WARSCHAU, 30 Sept. (PAT). Volgens be richten in de Poolsche pers is muiterij uitge broken aan boord van het schip „Jaron", dat onder Engelsche vlag vaart. Vier matrozen, die de muiterij leidden, zijn, nadat de opstand was onderdrukt, aan land gezet. Naar verluidt be staat de lading van het schip uit oorlogsmate riaal, dat in een Oostzeehaven is ingeladen. Nadat de muiterij onderdrukt was, is de eer ste officier met den cargadoor aan land ge gaan om de reeders in kennis te stellen met de incidenten. Het schip was bevracht door een Fransche maatschappij. Tijdens dit verblijf aan land is de eerste officier gevlucht en heeft het schip het ruime sop gekozen. Naar verder wordt vernomen heeft de „Ja ron" reeds eenige malen van naam gewisseld en het schip komt niet voor in het scheepsre gister als varende onder Britsche vlag. LONDEN, 29 Sept. (Havas). Sir Harry Augus tus Twyford is vandaag tot Lord Mayor van Londen gekozen als opvolger van Sir George Broadbridge. moeten,-en vooral bij geringe lichaamsbeweging tijdens het werk - voor regelmatige 'darmfunctie zorgen door Verpakkingen 10 tabletten fl. buisjes 30 tabletten fl» 1.20» Alléén KERKO kan U KERKO-Tricoline-shirts leveren. Omdat het garen en daarna de stof nog eens gemerceri- seerd wordt, blijft de fraaie Tricoline-glans altoos behouden. Koopt Uw KERKO-T ricoline-shirt met lossen of vasten boord, of met „Trubenijs"-boord, die nooit mag worden gesteven. in Tricoline en alle andere kwaliteiten en prijzen. De 26-jarige Gl., die zooals reeds gemeld WoerRdagmlddag zijn vader met een jachtge weer heeft doodgeschoten, nadat een twist tus schen vader en zoon was ontstaan, is vanmor gen door de politie van Zeist in een schuur in de omgeving van het huis zijner ouders aange houden. Hij had zich aldaar onder het hooi verstopt. Hij zal ter beschikking van de Justitie in Utrecht worden gesteld. In de omgeving van Lunteren begint het mond- en klauwzeer thans een ernstigen om vang aan te nemen. Niet alleen is het aantal gevallen schrikbarend gestegen, maar ook zijn reeds 3 dieren aan de gevreesde ziekte gestor ven. In de gemeente Ede zijn thans niet minder dan 62 veestapels aangetast, welk aantal vorige week nog slechts 30 bedroeg. In zeven dagen dus een verdubbeling, terwijl bovendien drie dieren aan het mond- en klauw zeer zijn gestorven. Telde de gemeente Renswoude een week ge leden nog maar twee gevallen, vandaag be droeg dit aantal reeds zes. In de gemeente Barneveld is de toename in dezelfde periode nog grooter. Daar werden in de afgeloopen 7 dagen 20 nieuwe gevallen aangegeven, waar mede het aantal besmette veestapels is geste gen tot 26. De drie gemeenten vertoonen in één week dus een stijging van 38 tot 94. «jaagt— v, W nuWljp "M '"J. Het verbond van oud-strijders en legionnairs in de Ver. Staten hield te New York een gedenkmarsch, waarbij de formatie dezelfde was als bij het vertrek van de strijdkrachten naar Europa in 1917 Te Amsterdam is gearriveerd prof. dr. Heinrich Apell, leider van het Duitsche behangselpapiermuseum te Kassei, al waar hij een behangselpapiertentoon stelling in de Rath Doodeheefver- toonzalen zal organiseeren. Bij aan komst aan het Centraalstation werd prof. Apell begroet door den heer F. C. Doodeheefver De hoofdbesturen van de Algemeene, Roomsch-Katholieke en Christelijke bondei: van arbeiders in de cacao-, chocolade- en sui kerbewerkingsbedrijven hebben zich per circu laire tot alle cacao-, chocolade- en suikerwerk fabrikanten gewend, waarin zij het verzoek doen, alle bestaande loonen met tien procent te verhoogen. Behoudens enkele uitzonderingen, .waarbij eenig herstel plaats vond, hebben volgens de meening van de hoofdbesturen de loonen van de arbeiders in de cacao-, chocolade- en suikerbewerkingsbedrijven sedert 1922 de eene verlaging na de andere ondergaan, zoo zelfs, dat hun loonen thans bij vele andere groepen van arbeiders ten achter staan. Als argument wordt voorts aangevoerd, dat de kostep van het levensonderhoud sedert Sep tember 1936 niet onbelangrijk gestegen zijn. De hoofdbesturen wijzen er ten slotte op, dat de arbeiders tijdens de crisis gelaten berust hebben in de veel te lage loonen, dat het hun echter niet ontgaan is, dat 1936 uit een oog punt van productie een recordjaar kan genoemd worden, dat de productie van het tot dusver verstreken jaar bij die van 1936 niet ten achter staat en dat de daling van de cacaoprijzen ook een beter perspectief geeft. Verzocht wordt derhalve, de loonsverhooging op Maandag 18 October te laten ingaan en in elk geval voor 15 October a.s. antwoord te zen den, t.w. aan het adres van de samenwerkende bonden, Herman Heijermansweg 20 te Amster dam. Tegelijk met het verzenden dezer circulaire hebben de hoofdbesturen een bespreking aan gevraagd met de organisaties van de cacao- chocolade- en suikerwerkfabrikanten over de wenschelijkheid om, door middel van een col lectief contract, ordening te verkrijgen in de uiteenloopende toestanden op het gebied der arbeidsvoorwaarden. De Nederlandsche Bond van werkgevers in hotel-, restaurant-, café- en aanverwante be drijven „Horecaf" heeft Woensdag te Nijmegen zijn elfden bondsdag gehouden. De voorzitter, de heer Th. N. van Stigt uit Utrecht, gelooft ditmaal voor het eerst sedert tal van jaren de gebruikelijke openingsrede met een meer opgewekten toon te mogen uitspreken. Nu het zomerseizoen weer achter den rug is en een voorloopige balans kan worden opge maakt, kan hij met voldoening constateeren, dat de tot heden in dit jaar bereikte resultaten in het overgroote deel der bedrijven zeer gun stig afsteken bij die van de laatste jaren. Er valt sedert het najaar van 1936 een belangrijke kentering waar te nemen en ge constateerd mag worden, dat de neergaande lijn, welke einde 1936 reeds in een horizon tale overging, thans vrijwel over de geheele linie in een opgaande lijn is omgebogen. Toch meent spr. thans voorzichtiger te moeten zijn dan ooit met het doen van voorspellingen en verwachtingen, omdat nu eenmaal de' factoren, waarop het betoog zou moeten zijn gebaseerd, volkomen on berekenbaar zijn. Er blijven nog steeds groote moeilijkheden te overwinnen zegt spr. en daarbij komt dat ce inkoopsprijzen vrijwel over de geheele linie stijgende zijn en de drukkende overheidslasten nog op geen merkbare wijze verminderen. Feit is, dat het vreemdelingenverkeer naar Nederland dit jaar belangrijk is toegenomen. Vooral het contingent Engelschen en Amerika nen is aanzienlijk gestegen, waarvan echter hoofdzakelijk de groote steden en de badplaat sen profijt hebben getrokken. Finale afschaffing van de alles remmende personeele belastingen dient krachtig te wor den gepropageerd, in het belang van de geheele volkswelvaart en tot bloei van het bedrijfsleven. De instelling van wettelijk vastgestelde eischen en normen om zich als hotelbedrijfsleider, pen sionhouder of logementhouder te kunnen ves tigen, is zeer wenschelijk en voor de op goede leest geschoeide bedrijven en inrichtingen van groot belang. Aangezien overleg van het Horecafbestuur met vertegenwoordigers van grootwinkelbedrijven over de exploitatie van restaurants in waren huizen niet tot eenig resultaat heeft geleid, zal het hoofdbestuur zich genoodzaakt zien de over heid te verzoeken ook in deze regelend op te treden. Sprekende over eventueele accijnsverlaging, zegt spr., dat in een t e kleine verlaging het gevaar schuilt, dat het gevolg noodzakelijke prijsverlaging der detailprijzen erger zal zijn dan de kwaal. In algemeene trekken staat het hoofdbestuur van Horecaf zeker niet afwijzend tegenover een wettelijke regeling der arbeidstijden, behou dens de meermalen naar voren gebrachte moei lijkheden, die het type en karakter van het be drijf nu eenmaal met zich brengen, als werk zaamheden b.v. die evenzeer op Zon- en feest dagen als op werkdagen moeten geschieden. Diverse ter sprake gebrachte onderwerpen zou men kunnen groepeeren in het woord „orde ning". Horecaf is thans op den goeden weg, sinds het ordeningsbesluit van internen aard, dat in de vergadering te 's-Hertogenbosch werd genomen. Zoolang echter niet iederen werkgever de verplichting wordt opgelegd, zich bij een ge organiseerd verbond van gelijksoortige bedrij ven aan te sluiten, blijft er een groot hiaat in dezen ten deele geordenden toestand. Ook zonder wettelijke verplichtingen dient evenwel iedere werkgever in zijn eigen belang te begrijpen, dat samenwerking noodig is bü allerlei bedrijfs- vraagstukken. O.a. noemde spr. ge goede samenwerking met den A.N.W.B. Toeristenbond voor Nederland welke dit jaar meer speciaal culmineerde in de totstandkoming van het A.N.W.B.Horecaf- hotel-couponsysteem- Spr. eindigde met het uitspreken van het vertrouwen, dat de volgende bondsdag in het teeken eener nog verder doorzetting van de aangevangen opleving mag worden gehouden en in de komende jaren van een waren bloei der bedrijven mag worden gesproken. Vervolgens behandelde jhr. W. Boreel, voor zitter van de Vereeniging van Nederlandsche reisbureaux, het onderwerp: „De gemeenschap pelijke belangen van hotelwezen en reisbureaux bij het vreemdelingenverkeer". De heer W. Arriens, adjunct-secretaris van 't informatiebureau voor Nederland en Neder- landsch-Indië te Londen, hield hierna een cau serie over de verkeerspropaganda van dit bu reau, dat 2y2 jaar geleden onder auspiciën van het departement van Economische Zaken werd opgericht. Spr. geeft den hotelhouders in overweging, vooral in voor- en najaar, als de hotels toch niet vol zijn, den Engelschman een reductie te geven op den logiesprijs bij verblijf van een minimum aantal dagen. Een handicap voor het Nederlandsche toeris tenverkeer is het te groote aantal verbodsbepa lingen en 't gebrek aan soepelheid in ons land. Ten slotte klaagt spr. nog over een teveel aan controle en te weinig soepelheid bij de spoor wegen in Nederland. Met de leuze „Breng uw vacantie door in eigen land" is spr. het niet geheel eens. Het is belangrijker den vreemdeling hier te brengen, dan den landgenoot hier te houden. Aan het slot der vergadering deelde de voor zitter mede, dat de volgende bondsdag van Horecaf te Haarlem zal worden gehouden. Te half zes werden de deelnemers aan den bondsdag ten stadhuize door den burgemeester van Nijmegen, den heer J. A. H. Steinweg, of ficieel ontvangen. 's Avonds hebben de deelnemers aan den bondsdag zich vereenigd aan een diner, waar aan de commissaris der Koningin in Gelder land, mr. S. baron van Heemstra en burgemees ter Steinweg aanzaten. Toen Woensdagmiddag de agent Boos ten zich per rijwiel in de Hoogstraat te Maastricht be vond, werd zijn aandacht getrokken door een hem naderenden wielrijder, die meer dan gewone aandacht wijdde aan de daar liggende huizen. Naderbij gekomen, meende de agent in dien man iemand te herkennen, die zich te Maastricht had schuldig gemaakt aan verscheidene diefstal len met braak. De man werd staande gehouden en bleek inderdaad te zijn zekere Sch., van Luxemburgsche nationaliteit, die reeds ongeveer 13 jaar in diverse gevangenissen heeft doorge bracht en dan ook kan beschouwd worden als een internationale inbreker. Zoo pleegde hij eenige jaren geleden te Maastricht eenige diefstallen met braak in de pastorie aan de Pastoor Habetstraat, den winkel van Albert Heyn en eenige woningen aan het Koningsplein te Maastricht. Eenige uren na zijn aanhouding werd ten politiebureele bekend, dat in den nacht van Dinsdag op Woensdag dief stal met braak was gepleegd in de pastorie te Oud-Valkenburg. S. werd in verband hiermede aan den tand gevoeld en bekende deze inbraak te hebben gepleegd. Uit de op S. gevonden voor werpen bleek hij in Limburg zich aan nog meer diefstallen te hebben schuldig gemaakt. Op hem werden o.m. bevonden 'n amict en eenige andere goederen, die uit een pastorie afkomstig zijn en niet te Oud-Valkenburg zijn ontvreemd. Binnenkort zullen de FockerWulf vlieg tuigfabrieken te Bremen beginnen met proef vluchten met een nieuw groot verkeersvlieg tuig, de F. W. 200 „Condor". Dit is een vier motorige geheel metalen laagdekker. Het toe stel moet een gemiddelde snelheid van 345 kilometer per uur kunnen bereiken; in de bei de cabines kunnen 26 passagiers een plaats vinden. De bemanning bestaat uit twee piloten, een radio-telegrafist en een steward. Woensdagavond omstreeks tien uur is de 76- jarige P. Groen, wonende te Harderwijk, die aldaar uit een zijweg kwamen den rijksweg AmersfoortZwolle, een voorrangsweg, opging onder een truck met trailer geraakt. Met ern stige verwondingen werd de ongelukkige naar het ziekenhuis te Ermelo overgebracht waar hij, kort na aankomst, overleed. Zeshonderd jaar geleden stichtten de Carme- lieten aan den rand van de Zeven Wouden van Friesland in het kleine Woudsend een klooster, om van daaruit de kerstening van Friesland voort te zetten. Ondanks Hervorming en vervolging heeft Woudsend in den loop der tijden toch zijn kerk en zielzorg behouden. Na de Carmelieten heb ben de Jezuïeten deze parochie beheerd om haar daarna in handen te geven van wereld- heeren die haar reeds meer dan 250 jaar be sturen. Bij gelegenheid van dit jubileum is een goed uitgevoerd, met foto's verlucht gedenkboek ver schenen, dat vele interessante bijzonderheden vermeldt over de geschiedenis dezer parochie. Het boek opent met een artikel van prof. dr. T. Brandsma, O. Carm. Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, heeft in het Groot Seminarie te Roermond behalve de reeds genoemde wij dingen nog 't Diaconaat toegediend aan de Eerw. Fraters Franciscanen: Paduinus Kerkhof. Anastasius Appelboom; Alexius Bors; Ulfried Hendriks, Rochus Beving, Leonoras Schoorl. Eucherius Banier, Rufus Meijer, Anno Galama, Teventianus Seesink, Florentius Spruit, Quiril- lus Smeele, Gebhard Voorvelt, Abel Duindam, Bernardinus Maarschalkerweerd, Anatolius Ha genaars, Romanus Sutorius, Richardus Reynen, Bertulf v. Leeuwen, Abundantius Ysselmuiden. Cassius de Ruyter. Aan de Priesters van het H. Sacrament: Wil helmus Claassen, Borromeus Op 't Veld, Acasius Govaert. Aan de Cisterciensers: Ignatius Geraedts van Tegelen, Guerricus Vissers, Adolphus Dijk- hoff van LilboschEcht. Aan de PassionistenFr. Benedictus a St. Paulo a Cruce, Fr. Georgius ab. Immac. Con- ceptione, Fr. Gregorius a St. Sacramento, Fr. Rudolphus ab. Immac. Conceptione, Fr. Adria- nus a Virgine Perdolente. Aan de Lazaristen: Cornelius Beekmans, Joh. van Gooi, Ant. Graafmans, Gerardus Jacobs, Jacobus Poe Is, Gerardus Smets. Men behoeft het met de becijferingen van de Millioenennota nog niet eens te zijn, om toch volmondig te erken nen, dat onze weermacht zoo spoedig moge lijk gebracht dient te worden op een peil, eenigszins evenredig aan de internationale omstandigheden en de positie van ons rijk in de wereld. De vraag of de noodzakelijke of fers voor de versterking onzer weermacht zoo berekend moeten worden, dat er voor de nijpende sociale nooden van ons volk zoo goed als geen cent, laat staan een kwartje, op overschiet, doet niets af van het feit, dat het een onafwijsbare plicht voor de re geering is, onze nationale weerbaarheid aan te passen aan onze nationale en internatio nale belangen en verantwoordelijkheden. Het ontwerp voor een nieuwe dienstplichtwet, waarbij de loting en broederdienst ter ver hooging van het jaarlijksch contingent zul len worden afgeschaft en de diensttijd van 5% op 11 maanden zal worden gebracht, is ongetwijfeld als zulk een „aanpassingsmaat regel" bedoeld en verantwoord. Enkele hoo- ge gepensionneerde militairen, al of niet deskundig, mogen misschien van meening zijn, dat dergelijke maatregelen ten deele of geheel overbodig moeten worden geacht, wij van onzen kant hebben te vaak gepen- sionneerden zonder verantwoordelijkheid zien critiseeren, wat zij, toen zij wel ver antwoordelijkheid droegen, onderschreven of althans schenen te onderschrijven dan dat wij aan hun oordeel in dezen al te veel ge wicht zouden willen hechten. De nieuwe dienstplichtwet beoogt onze weermacht zoowel quantitatief als qualita- tief te versterken en dat is ontegenzeglijk noodig. Er zitten aan dit wetsontwerp ech ter ook enkele andere dan zuiver militaire kanten en daarop wenschen wij hier even het licht te laten vallen. Het bezwaar, dat door verlenging van den diensttijd sommige jonge man nen hun burgerlijke betrekking zul len verliezen of in hun burgerlijke carrière nog meer zullen worden gehandicapt, weegt o.i. niet op tegen het groote voordeel, dat een groot aantal werkloozen zullen worden onttrokken aan den demoraliseerenden in vloed van gedwongen lediggang en aan het fnuikende gevoel van overbodig en tot niets nut te zijn, dat zoo gemakkelijk juist in de jonge jaren tot ongeneeslijke verbittering, gevaarlijke opstandigheid of futlooze wan hopigheid kan overslaan. Bovendien Kan t bezwaar tot een minimum worden geredu ceerd, indien de werkgevers er allen zonder onderscheid van doordrongen worden, dat niet alleen de dienstplichtigen zelf, maar ook zij zelve zich offers hebben te getroosten voor het nationale belang van 's lands weer baarheid. Het voordeel van een tot 11 maanden ver lengden diensttijd zal echter alleen dan vol komen tot zijn recht kunnen komen, wan neer die diensttijd niet alleen voor de mili taire, maar ook voor de geestelijke en in nerlijke vorming van de dienstplichtigen zegenrijk wordt. Het is helaas, maar al te zeer waar, dat voor menigen jongen man de militaire diensttijd zooveel geestelijk nadeel heeft opgeleverd, dat hij zgn. we reldwijs, maar in werkelijkheid bedorven in de burgermaatschappij is teruggekeerd. Da onafhankelijkheid der minderjarigen buiten den diensttijd in een garnizoensplaats, voor al tijdens de avonduren, slechte vrienden in den dienst en weinig hun menschelijke ver antwoordelijkheid beseffende meerderen kunnen onherstelbare schade aanrichten in de ziel der dienstplichtigen. De R.K. mili- tairenvereenigingen, de aalmoezeniers en R.K. tehuizen trachten met voorbeeldigen ijver en toewijding deze zeer groote gevaren tot een minimum te reduceeren of te voor komen, maar hun werk zal alleen dan vol ledig de gewenschte vruchten kunnen af werpen, wanneer zoowel de militaire autori teiten als de ouders en voogden der dienst plichtigen alle mogelijke medewerking ver- leenen om deze speciale zielzorg te doen slagen. Gold dit reeds voor een diensttijd van 5V4 maand, in nog veel sterkere mate geldt dit, wanneer de militaire diensttijd op 11 maanden zal worden gebracht. In verband hiermede verwijzen wij nog eens nadrukkelijk naar den dezer dagen in onze bladen geplaat sten priesterlijken oproep aan de ouders van onze dienstplichtigen om vooral met het oog op de bewegingsvrijheid der recruten op Zon- en Feestdagen en op de avondpermissie zich in verbinding te stellen met de direc teuren der R.K. militairenvereenigingen in de verschillende gamizoens- en opleidings plaatsen. Niet alleen voor den krijgsdienst, maar ook en vooral voor den strijd des le vens moeten de dienstplichtteen worden ge oefend pri gevormd. De dienstplichtwet, zooals die thans is ontworpen en voorgesteld, legt een bij zonder zwaren last op groote gezin nen, zoowel op die, waarin vele zonen de gezinsverdiensten helpen verhoogen of me dewerken in het bedrijf van den vader, als op die, waarin de dienstplichtige kostwinner is. Kwam vroeger de broederdienstregeling eenigermate aan dit zeer ernstige sociale be zwaar tegemoet, de afschaffing van den broe derdienst vergroot dit bezwaar in aanzien lijke mate. De mogelijkheid, dat gezinnen, welke reeds twee of drie leden aan den mi litairen dienst hebben afgestaan, verder van militaire verplichtingen verschoond zullen blijven, lijkt ons niet voldoende aan dit be zwaar tegemoet te komen. Straks, wanneer het nieuwe wetsontwerp in de Kamers behandeld zal worden, moge de aandacht van de afgevaardigden erop ge richt zijn de bezwaren van dit wetsontwerp zooveel mogelijk te ondervangen en de voor- deelen ervan zoo volledig mogelijk tot haar recht te laten komen, opdat niet alleen het militaire nationale, maar ook het sociale nationale belang zoo goed mogelijk gediend worde, al zal het wel niet mogelijk blijken alle wenschen te verwezenlijken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9