Nederlandsch elftal zet het seizoen slecht in Aantrekkelijke strijd met een spannend slot 11 Gelijk spel van het B-elftal /Een 3—2-nederlaag van een Oranje-ploegwaarvan de kracht gebroken is door een machtelooze voorhoede Teleurstellende ontmoeting tegen Frankrijk VELDMEERDERHEID DER HOLLANDERS CALDENHOVE DE GROOTE MAN TflNSDAG 2 NOVEMBER 1937 Nieuwe koers noodig! Twee doelpunten van Smit Mijnders blinkt uit Arie van Vliet wint te Berlijn Het Nederlandsche elftal heeft, zooals velen terecht vrees den, het internationale seizoen ingezet met een nederlaag tegen Frankrijk, dat in het Olympisch Stadion een ploeg, welke geen schaduw meer was van het team, dat vorig jaar te Parijs een 6—1-zege behaalde, met 3—2 klopte. De cijfers, waarmede de Oranjehemden verloren, zijn heele- maal niet onrustbarend als zij het geluk wat meer op hun hand hadden gehad, was zelfs allicht een gelijk spel het resul- taal geweest maar wel is nu overduidelijk gebleken, dat er alle reden is om de toekomst donker in te zien, als de keuze- commissie niet ten spoedigste besluit een anderen koers in te slaan. De strijd van Zondag was op zich als kijkspel niet onin teressant. Het was een ontmoeting, die van het begin tot het einde een boeiend karakter had, hoewel het spel nu direct niet op hijzonder hoog peil stond. De beweeglijke Fransche voor hoede vormde een voort durend gevaar ROTTERDAMSCH ELFTAL SAMENGESTELD Voor den wedstrijd tegen het Bondselftal op 14 Nov. Limburgsch elftal te Reims De Nederlandsche aanvallen liepen geregeld vast op de hechte Fransche defensie Geen onverdienstelijk resultaat van onze landgenooten te Rouaan De tweede helft TABAK OLDENKOTT Merkens en Richter in sprint wedstrijd geklopt Mr DE SPORTWERELD Misschien is het zelfs maar beter, dat deze wedstrijd niet in een over winning of een gelijk, spel is ge ëindigd, want dan was het gevaar niet denkbeeldig dat men zich alleen op het resultaat zou hebben blind gestaard, terwijl deze minder gun stige prestatie nu, naar wij hopen, tot gevolg zal hebben, dat de instan ties, welke voor de samenstelling van het Nederlandsche elftal verant woordelijk zijn, zich gaan bezinnen en tot de overtuiging komen, dat het noodig is een anderen weg in te slaan. Als men hiertoe niet overgaat, staat het voor ons vast, dat de Nederland sche papieren op de internationale vöetbalmarkt geducht zullen dalen en dan is tevens de kans groot, dat deze nederlaag een malaise-periode heeft ingeluid. Dat de Nederlandsche voorhoede Zondag heeft gefaald, zal niemand, die de zaken objectief be kijkt, willen ontkennen. De talrijken, die het opstellen van den Rotterdammer van Heel in de voorhoede een gevaarlijk experiment hebben genoemd, zijn volkomen in het gelijk gesteld, al is de heer Herberts, de voorzitter van de keuze-commissie, welke tot dezen „noodsprong" haar toevlucht nam, nog steeds een andere meening toegedaan. Van een all-round-voet- baller als Smit is te verwachten, dat hij altijd, op welke plaats men hem tenslotte ook zou op stellen, goed werk zal verrichten en dat heeft hij Zondag ongetwijfeld ook gedaan, maar dat hij niet de juiste aanvalsleider is, heeft men nu toch ook kunnen zien. De voorhoede was het zwakke punt, dat uiteindelijk deze nederlaag tot gevolg had. Over het spel van de andere linies kan men meer of minder voldaan zijn, het staat o. i. vast, dat men met een voorhoede, die door tastender en verrassender had gespeeld, van deze Franschen, die lang geen slechten indruk na lieten, gemakkelijk had gewonnen. Met het vertrek van Bakhuys is men in ieder geval in een leelijke impasse geraakt, en wij geven gaarne toe, dat het niet eenvoudig is •om een bevredigende oplossing te vinden. Men heeft nu echter kunnen zien, hoe het niet moet. Dé keuze-commissie was de meening toege daan, dat het volgens haar opdracht de al lereerste taak was een zoo sterk mogelijk elftal in het veld te sturen, waarvan men met eenige zekerheid kon zeggen, dat het een overwinning op de tegenstanders kon behalen. Als men van Frankrijk had gewon nen, zou men eventueel wel verder zien. Daarom mochten er geen jonge spelers wor den opgesteld, maar besloot men tot het ex periment, dat nog veel meer risico mee bracht. Van het elftal, dat nu de nationale kleuren verdedigde, kan het resultaat, de 32-nederlaag tegen Frankrijk, zeker niet oneervol worden ge noemd, maar de oude kracht, welke de ploeg zoovele successen bracht, ontbrak ten eenen- male. Bovendien kwam hierbij nog een factor, welke de voorhoede vrijwel heelemaal vleugel lam maakte, n.l. het volkomen falen van Vente, die er dezen keer bitter weinig van terecht bracht. Er zat geen overtuiging in het spel van de voorhoede, welke vrijwel steeds haar aan vallen volgens hetzelfde schema opbouwde en hierdoor geregeld strandde op de hechte Fransche achterhoede, die dikwijls wel ge durfd speelde, maar er toch keer op keer in slaagde onzen aanvallers den voet dwars te zetten. Men miste, maar al te zeer het ver rassende element in den Hollandschen aan val. Het spel werd dikwijls te kort gehouden, de vleugelspelers werden te weinig aan het werk gezet en zoo konden de Fransche backs steeds ingrijpen. En dit terwijl de Hollanders juist een groot deel van den strijd een veldmeerderheid hadden. Men zag geen kans de Fransche verdedi gers te overrompelen en een van de weinige malen, dat dit wel geschiedde, leverde dit ook een succes op en wel door het zeer fraaie doelpunt van Smit, waarmede een precies op maat en zuiver aangegeven bal van aan voerder van Heel afgewerkt werd. Van Heel is nu eenmaal een geboren voet baller, hij deed dan ook dikwijls prachtig werk, zijn tactiek en techniek staan nog op dezelfde hoogte van vroeger, maar zijn mindere snelheid werkte remmend en daardoor duurde het te lang voor een aanval goed in elkaar was gezet. Van Heel was in ieder geval lang niet de minste in den Oranje-aanval, waarin Bergman, de debu tant in dit milieu echter wel het beste werk verrichtte, hoewel hij het tegen Bourbotte en Cazenave, die, als zij den Amsterdammer niet op reglementaire wijze konden tegenhouden, ook wel hun toevlucht namen tot ongeoorloofde middelen, verre van gemakkelijk had. Is het goede spel van dezen debutant ook al geen vingerwijzing voor de K.C. om ge leidelijk meer jongere spelers op te stellen? Naast Bergman, moet dan zeker Smit wor den genoemd, die afgezien nog van het feit, dat hij twee keurige doelpunten scoorde, zeker geen slechten wedstrijd heeft ge speeld. Wel kon men meer dan eens zien, dat de Haarlemmer zich op de middenvoor plaats minder goed thuisvoelt, maar hü heeft er in de gegeven omstandigheden van gemaakt, wat er van te maken viel. Hij werd overigens scherp bewaakt en het vi^j hem niet mee om zich vrij te spelen. Wels viel niet bijzonder op, maar hij werd ook te veel op non-actief gelaten. Van de vleu gelspelers, die toch al weinig in het spel wer den betrokken, kreeg de kleine Gorcumer wel het allerminste te doen. Van de middenlinie was Paauwe de beste speler, hoewel Anderiesen, die onvermoeid op de spilplaats zwoegde, niet zoo heel veel voor hem onderdeed. Wel is de Ajacied tegenwoordig echter heel wat gemakkelijker te passeeren, dan dit eenige jaren geleden het geval was. Pelli- kaan toonde zich ook nu weer een doorzetter, die zich niet gemakkelijk gewonnen geeft. Ver dedigend deed hij dan ook wel goed werk, maar zijn plaatsen hetgeen trouwens altijd een zwak punt in het spel van den Longa-man is geweest liet ook nu zeer veel te wenschen over. Het begin van den Tilburger was heel zwak, maar geleidelijk herstelde hij zich toch. De beste speler van het Nederlandsche elftal was ongetwijfeld Caldenhove, wiens spel dezen middag aller bewondering af dwong. Op de hem eigen rustige wijze heeft de DWS-er zeer veel werk verzet en dit deed hij op een wijze, die niemand hem gauw zal verbeteren. Weber stond hem goed terzijde, maar het spel van den AGOVV-er, die wel steeds vastberaden ingreep, werd minder zuiver afgewerkt. Halle heeft alles bijeen genomen niet zoo heel veel werk gehad zijn collega aan de overzijde Di Lorto kreeg het althans drukker en het was jammer voor den Eieventenaar, dat hij zich bij het tweede doelpunt liet verrassen. Hij was vermoedelijk niet op een schot bedacht geweest en verwachtte mogelijk een voorzet van Langiller, die evenwel onder den vallenden Halle door in het net schoot. t Pittig en snel was het spel van de Fran- schen, die naast een flinke dosis enthou siasme bovendien de kunst bleken te ver- staan, om steeds variaties in hun aanvallen te brengen. Hun aanvallen droegen altijd een open en gevaarlijk karakter en het strekt Caldenhove c.s: tot eere, dat zij er desondanks zoo dikwijls in slaagden de Fransche aanvallers schaakmat te zetten. Van de voorhoedespelers vielen Nicolas en Langiller het meeste op, maar zwakke plekken waren er niet. In de geheele ploeg was dit trouwens niet het geval. Alle spelers gaven zich geheel, zij wisten van doorzetten en vast houden en hieraan danken zij de overwinning. Het achtertrio was wel het sterkste deel van de ploeg, die een goed geheel vormde, maar toch zeker niet zoo sterk was, dat een Neder landsch elftal, zooals wij dat de laatste jaren gewend waren, hiervan had behoeven te ver liezen. Het Rotterdamsche elftal, dat op 14 Novem ber a.s. tegen het Bondselftal zal spelen om den Gouden Onafhankelijkheidsbeker, is als volgt samengesteld: Doel: Van Male (Feijenoord). Achter: v. d. Horden (CVV) en v. d. Heyden (Feijenoord). Midden: Paauwe, Kuppen en Van Heel (allen Feijenoord). Voor: Seton (Sparta), Vente (Feijenoord), Voormolen (Sparta), Van Spaandonck (Neptunus) en Linssen (Feijenoord) Te Reims werd een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen een combinatie van spelers uit Reims en Charleville en een Limburgsch elftal. De Franschen wonnen dezen doelpuntenrjjken wed strijd met 95. Halle is naar den bal uitgevallen, maar zonder succes. De Franschen hebben de leiding genomen Hoewel alle plaatsen in het Olym pisch Stadion lang niet bezet waren, viel de belangstelling Zondagmiddag toch heel erg mee, want het bleek, dat er in ieder geval zeker 35.000 toeschouwers aanwezig waren, om daar getuige te zijn van een weinig bevredigenden seizoen-inzet van het Nederlandsche elftal. Toen de strijd na het gebruikelijke ceremo nieel een aanvang had genomen, bleek al dadelijk, dat het in de Nederlandsche gelederen niet zoo vlotte als anders meestal het geval is. Er werd met minder elan, met mirider kracht gespeeld en ook de samenhang liet wel eens te wenschen over. Vente toonde reeds bij de eerste ballen, die hij te behandelen kreeg, een onbegrijpelijke on zekerheid en een volkomen gemis aan bal- contröle. Zoo kon men van den aanvang af verwachten, dat onze ploeg een zwaren wed strijd te spelen zou krijgen. E>e middenlinie bleef achter; waardoor natuurlijk de verdedi ging versterkt werd Halle raakte den bal na negen minuten voof het eerst aan maar de kracht van de toch al weinig vertrouwen in boezemende voorhoede geschaad werd. De Franschen wierpen zich met geestdrift in den strijd, waren vrij snel en reageerden vaak beter dan hun tegenstanders. Door een klein Het Nederlandsche B-elftal heeft te Rouaan een goede prestatie geleverd door tegen een Normandische ploeg met 22 gelijk te spelen in een wedstrijd, waarin Mijnders uitblonk en Dumortier voor onze landgenooten beide doelpunten scoorde. Juist toen de Nederlanders den bal aan het rollen brachten, begon het te stortregenen en het leek wel of ook de weergoden op het begin- signaal hadden gewacht. Na eenige uitstekend opgezette aanvallen der Franschen, welke door de Nederlandsche ach terhoede goed werden gebroken, kwam de bal dicht bij het Fransche doel om weer later, na een prachtigen voorzet van den Franschen linksbuiten Waggi, naast het Nederlandsche doel uit te gaan. Tweemaal kregen de Fran schen een kans voor het Nederlandsche doel, doch beide malen ging de bal meters naast. Na tien minuten, gedurende welken'tijd een waar regengordijn over het veld hing, loste Mijn ders een goed gericht schot, dat door den Fran schen doelverdediger Bessero, op uitstekende wijze 'gehouden werd. Uitnemend samenspel bracht korten tijd la ter den bal weer voor de voeten van Mijnders, die echter van te grooten afstand schieten moest om succes te kunnen hebben. De bal ging toen weer naar de Nederlandsche helft, waar de Franschen een vrijen schop te nemen 20 CIGARETTES CENT kregen. De bal werd naar Durspeckt gespeeld, die op slechts enkele meters geheel vrij voor het Nederlandsche doel staande naast schoot. Enkele minuten later gaf Durspeckt op prach tige wijze over naar Frigerio, die tegen den paal schoot. De bal sprong terug in het veld, waar de rechtsbuiten Hanreiter hem opving en hem op voor Van Male onbereikbare wijze in het Nederlandsche doel plaatste. (1—0). Er waren toen 23 minuten gespeeld. Een doelpunt van Van Walsum werd wegens buitenspel niet toegekend. Nog geen halve minuut later gaf Bonsema goed over naar Dumortier, die in de 31ste minuut voor den Nederlandschen gelijk maker zorgde. (11). Een door Bonsema naar voren gegeven bal werd door Wallaart en Heet- jans via Drouen naar Dumortier geplaatst, die keihard tegen de lat schoot. Enkele seconden later ging de rust met gelijken stand in. In de eerste vijf minuten van de tweede helft ging het spel vrijwel gelijk op. Van Male kreeg enkele ballen toegespeeld, Waarmede hij in het geheel geen moeite had. Toen ging de bal op nieuw naar de Fransche helft, waar Mijnders keurig overgaf naar Drouen, deze plaatste naar Heetjans, die echter naast schoot. Aan den anderen kant schoot Frigerio van ongeveer vijftien meter afstand in, doch Van Male redde op schitterende wijze. Nog eens kreeg Mijnders een fraaie kans, doch jammer genoeg schoot hij tegen den paal. Ongeveer zes minuten voor het einde gal Waggi een verren voorzet, van Male viel uit, raakte den bal nog aan, waarna deze echter tegen den schoen van Punt aankaatste en kalmpjes het doel inrolde. Op gelukkige wijze had Normandië dus met 21 de leiding geno men, en de strijd scheen reeds verloren. Doch Heetjans gaf den bal langs de lijn door naar van Walsum, die uitstekend voor doel plaatste naar Dumortier. De D. O. S.-speler aarzelde geen moment en met een hard schot maakte hij voor de twee de maal gelijk. Een minuut later kwam het ein de met een 2—2 gelijk spel. Van de Nederlandsche spelers hebben voor al Mijnders en Van Male een uitstekenden wed strijd gespeeld. Het eerste doelpunt van de Franschen was onmogelijk te houden, terwijl 't tweede op toevallige wijze in het doel terecht kwam. Mijnders was de ster van het veld. Zijn snel le rushes wekten ieders bewondering op en zijn voor-doel-plaatsen was voortdurend volkomen af. De ploegen kwamen in de volgende opstel ling uit: Nederland B: doel: Van Male (Feijenoord): achter: Wilders (Blauw Wit) en Punt (DFC); midden: Bonsema (GVAV) Wallart (PSV) en van Es ('t Gooi): voor: Van Walsum (RFC) Heetjans (Tubantia) Dumortier (DOS) Rouen (PSV) en Mijnders (DFC). Normandië: doel: Bessero (Rouen); achter: Jasseron( (Le Havre) en Antoinette (Rouen); midden: Payen (Rouen)Powolny (Le Havre1 en Andre (Rouen)voor Hanreiter (Rouen) Rio (Rouen) Frigerio (Le Havre), Durspeckt (Rouen) en Waggi (Le faavre). misverstand in de Nederlandsche achterhoede kreeg Nicolas gelegenheid een schot te lossen: de bal suisde echter langs ons doel. Di Lorto, de Fransche doelverdediger, had het nog niet al te moeilijk gehad, tot een voorzet van Berg man hem tot snel handelen noopte. Hij greep den bal uit de lucht en ontnam zoo den Neder landschen aanval een kans. Na ongeveer een kwartier leverde de Fransche voorhoede het bewijs, dat zij tot snel en resoluut optreden in staat was. Bij een Franschen aanval werd de bal naar Courtois gespeeld: deze zag, dat Nicolas in goede positie stond en gaf hem het leer onverwijld door. Nicolas aarzelde evenmin en joeg den bal, onhoudbaar voor Halle, in het Nederlandsche doel (01). Een fraaie snelle manoeuvre, die begrijpelij kerwijs de Fransche toeschouwers in geestdrift bracht. Nederland stelde onmiddellijk pogingen in het werk den achterstand in te halen. Nu en dan toonde de Fransche achterhoede een ietwat gevaarlijke wijze van op den doelverdedi ger terug spelen, maar Di Lorto hield zoowel de schoten van zijn backs als de door de Neder landers ingeschoten ballen. Er kon intusschen van een Nederlandsch overwicht gesproken worden en verschillende malen kon Di Lorto slechts met moeite redding brengen. Het kwam meermalen tot doelworste- lingen, maar met dat al lukte het in de Hol- landsche voorhoede niet. In de laatste minuten voor de rust werd het overwicht der onzen grooter en een oogenblik leek het, of de Fransche verdediging het hoofd verloor. In die minuten had Nederland zeker kansen, maar zij werden niet gebruikt. De Franschen kregen gelegenheid zich te herstellen en zich te bevrijden, hetgeen beteekende, dat Caldenhove weer kon laten zien, dat hij een voortreffelijk verdediger is. Hij stelde zich uit muntend op en brak keer op keer het samen spel der Fransche voorhoede. Ook Weber greep vastberaden in, doch zijn plaatsen was aan merkelijk slechter, en daar ook Pellikaan niet uitblonk, kwam het meeste gevaar van den Franschen linkervleugel. Tot de rust bleef de stand verder ongewijzigd. Na de hervatting kwam Holland het eerst tot een aanval; het was alleen jammer, dat Wels den bal liet liggen. Na drie minuten was een zwak oogenblik van Halle er oorzaak van, dat onze ploeg een achterstand kreeg, die, gezien het Nederlandsche spel, .het ergste deed vreezen. Bij een algemeenen aanval der Fransche voorhoede kwam de linksbuiten Langiller in het bezit van den bal. Hü loste van den vleugel een zeer scherp schot in den hoek van het Nederlandsche doel. Waarschijnlük had Halle een voorzet verwacht, zoodat hij totaal verrast werd: wel liet hij zich in zün volle lengte vallen, doch de bal gleed onder zün lichaam door in het doel (02). Zoo kwam Frankrijk op gemakkelijke wüze aan een tweede doelpunt. Het zag er thans voor het Nederlandsche elftal somber uit en de laatste tegenslag was des te meer teleurstellend, omdat hü in een periode van overwicht werd ondervonden. Doch juist nu brak het oogenblik aan, waarin de Nederland sche voorhoede toonde, dat zij de kunst van het doelpunten maken nog niet geheel verleerd was. Na elf minuten had Van Heel den bal voor de voeten gekregenhü gaf een uitstekenden pass naar Smit, die zich niet bedacht, maar met een scherp schot hoog in den hoek van het Fransche doel scoorde (12). Opnieuw trokken de Hollanders ten aanval. Zü spanden zich werkelük in om een gelük spel te bevechten, doch als er slecht geplaatst wordt en er zwakke plekken in een elftal zijn, is ook de grootste inspanning vaak tot vruchteloosheid gedoemd. De Nederlandsche ploeg bleef tot, aan het einde vrüwel steeds in de meerderheid, en desondanks stak 't spel der Franschen dikwijls gunstig bü het Nederlandsche af. Van Heel opereerde wel achter de voorhoede, maar vulde den aanval niet aan, wanneer dat noodig was. Het moest dus van Wels, Smit en Bergman komen en het spreekt wel van zelf, dat deze drie tegen de goed spelende Fransche achterhoede niet al te veel in te brengen hadden. Büna had Frankrijk den voorsprong vergroot, toen de ver dediging reeds gepasseerd was en de bal van den voet van een der Franschen in de richting van het doel suisde. Halle deed een uitval en toe vallig kwam het leer tegen zün been, zoodat hij op gelukkige wüze een doelpunt kon voorkomen. Inmiddels had Di Lorto 't druk gekregen. De, In Berlijn heeft men, zooals ieder jaar het ge val is, een liefdadigheidsfeest georganiseerd, waarop verschillende takken van sport verte genwoordigd waren en in de enorme Duitsch- landhal heeft het publiek, dat geen plaats on bezet liet, van uitstekende spört kunnen genie ten. Een van de hoofdnummers was een sprint wedstrijd tusschen Arie van Vliet en de Duit- schers Merkens en Richter. Van Vliet toonde zich zoowel in tactisch als technisch opzicht de meerdere van zün twee tegenstanders. Hij won twee series en moest alleen in den derden rit de zege met miniem verschil aan Merkens laten. In den totaalstand evenwel bezette van Vliet de eerste plaats. Athletiek, tennis, turnen, "paardensport, mo torraces, krachtsport, schermen, handbal enz. werden voorts nog op vaak uitstekende wijze op dit gevarieerde sportfeest gedemonstreerd. Nederlandsche achterhoede, en vooral Calden hove, stuwde middenlinie en voorhoede op, zoo dat men nu en dan zelfs van een belegering van het Fransche doel kon spreken. Di Lorto speelde met veel bravour en dook keer op keer met den bal uit het strüdgewoel op. Van Heel loste een scherp schot in den hoek, vallende redde Di Lorto en de in het veld terugspringende bal werd door Smit naast geschoten. Een schot van Paauwe kon de doelman nog juist tot hoekschop verwer ken. Zou ons elftal er toch nog in slagen, den achterstand in te halen? Deze hoop bleek ijdel te zü'n, want een kwar tier voor het einde werd het Fransche doelpunt gescoord, dat den wedstrüd besliste. Bü een Franschen aanval appelleerden Caldenhove en Weber voor buitenspel, waarbü zü niet merkten, dat Paauwe nog achter hen stond. De scheidsrechter floot dan ook niet en Courtois kon den bal zon der veel moeite in het Nederlandsche doel plaatsen (13). Slechts een buitengewone prestatie kon het Nederlandsche elftal nog voor de nederlaag bewaren. Inderdaad bleven de Oranjehemden om het Fransche doel zwermen, maar doordat de Franschen wüselük hun verdediging ver sterkt hadden, was het niet gemakkelük er door te komen. Smit probeerde het nog met een schot, dat naast het doel terecht kwam en eens zette Wels op ouderwetsche wüze voor, waarna Smit miste. Onze voorhoede was niet gelukkig, toen een uitstekend en hard schot van Van Heel buiten het bereik van Di Lorto tegen den paal ketste. Het harde werken van het Nederlandsche elftal werd toch nog met een doelpunt be loond. Het was in een doelworsteling, dat Smit op een pass van Bergman opnieuw scoorde. (23). Het publiek bleef zich roeren: het was im mers wel vaker gebeurd, dat een Nederlandsch elftal, dat verslagen leek, in de laatste minu ten een gelük spel uit het vuur wist te slee pen! Doch nu zou het zoover niet komen. Wel verstreken de laatste minuten onder de groot ste spanning, maar de Oranje-elf slaagde er niet meer in aan een nederlaag te ontkomen. De opstelling der elftallen was: Nederland: Halle Weber Caldenhove Pellikaan Anderiesen Paauwe Wels Vente Smit Van_ Heel Bergman Scheidsrechter: Wiltshire (Engeland) Langiller Veinante Nicolas Heisserer Courtois Delfour Fosset Bourbotte Mattier Cazenave Di Lorto Frankrijk: d

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5