Ook de twaalfde partij remise Dorpen in Syrië geïsoleerd Zal de wereldtentoonstelling te Parijs in 1938 worden heropend? i. li li li'ü.i 8 VERWIJDERING TUSSCHEN PARIJS EN ROME Britsch schip tot zinken gebracht ALJECHIN BEHOUDT ZIJN VOORSPRONG IR INTERN. BUREAU GEEFT MACHTIGING £S ..._.§1§ém DINSDAG 2 NOVEMBER 1937 Tienduizenden van alle levens middelen verstoken Een ontstellende aanblik Felle aanval der Duitsche bladen op de Fransche pers De „Hood" naar Barcelona Geen vrede ten nadeele van China Het standpunt der V.S. op de conferentie te Brussel BOEK EN BLAD WERELDKAMPIOENSCHAP SCHAKEN Heeft dr. Euive thans zijn oude zekerheid en zelfvertrouwen teruggevonden? Herdrukken Heropening zal voor de buiten land sche deelnemers heel wat kosten medebrengen De vuurtoren van Parijs Botsing tusschen twee rustige methoden m i Wm^r/wÉ 'I m 1 ij a ij HOCKEY BatavierenRot Weiss 11 Daar staat de „doodstraf" op! DAMASCUS, 31 Oct. (Havas.) Het door de overstroomingen geteisterde gebied levert 'n ontstellenden aanblik op. Een groot aantal dooden beeft men nog niet uit de modder, waarin zy een graf hebben gevonden, kun nen bergen. Het dorp Maadanië wordt door kruist door een twee K.M. breeden stroom, die soms een diepte van tien meter bereikt. Het water sleurt op zijn weg alles mede, zelfs huizen. In het dertig K.M. verder gelegen Domeir heeft men dertig lijken teruggevonden. Het ge troffen gebied is op sommige plaatsen ontoe gankelijk en ondanks alle pogingen heeft men tal van dorpen nog niet van levensmiddelen en water kunnen voorzien. De Syrische Kamer heeft voor het reddings werk een crediet van een millioen franken goed gekeurd. De bijzondere correspondent van het Duitsche nieuwsbureau, die naar Syrië is gezonden, schat het aantal slachtoffers, dat bij de overstrooming om het leven is gekomen op meer dan duizend. Aangezien de hevige regenval den afgeloopen nacht heeft voortgeduurd, is de ramp nog groo- ter geworden en men vreest, dat nog meer wolk breuken den toestand erger zullen maken. Het dorp Domeir, dat meer dan achtduizend inwoners telde, is door het water volkomen weg gespoeld, zes andere dorpen, welke aan den voet van den berg Kalamoen liggen, zijn eveneens geheel vernield; het water staat hier vijf meter hoog en aangezien geweldige rotsblokken door het water werden meegesleurd, is geen huis heel gebleven. De lijken die aanspoelen, worden door soldaten onmiddellijk begraven, om epidemieën te voor komen. Ook zijn aanzienlijke hoeveelheden medicijnen bijeengebracht en zijn talrijke ge- neesheeren naar het getroffen gebied gezonden om eventueele epidemieën onmiddellijk krachtig te kunnen bestrijden. De materieele schade wordt op een half mil lioen frank geraamd. Havas deelt ten aanzien van de overstroomin gen mede, dat op een oppervlakte van tien duizend vierkante kilometer geen dorp ongedeerd is gebleven. De aardrijkskundige gesteldheid van het land is zoodanig veranderd, dat men ge noodzaakt is den weg van Damascus naar Aleppo over een afstand van verscheidene kilo meters te wijzigen. De oorzaak van de ramp wordt gezocht in het steenachtige gebied van de Kalamoen-keten, welke het water niet vasthoudt. Door de overstrooming zijn meer dan vijf tigduizend personen zonder levensmiddelen, aangezien het water de voorraden voor dit jaar heeft medegesleurd; ook de veestapel is ver nield, evenals de te velde staande gewassen. De Hooge Commissaris heeft zijn rondreis door de gebieden, weike door de overstroomin gen geteisterd zijn, geëindigd. De militaire autoriteiten hebben ten behoeve van de le vensmiddelenvoorziening vrachtauto's ter be schikking gesteld. Vijfhonderd man troepen nemen aan het opruimingswerk deel. De Hooge Commissaris heeft zich tot het Roode Kruis te Genève gewend met het verzoek om steun voor de slachtoffers. Norman Davis, de Amerikaansche gedelegeerde ter negen-mogendheden-conferen- tie, had een onderhoud met den demissionnairen Belgischen minister van Buiten- landsche Zaken, Spaak. Mr. H. Gibson, de Amerikaansche gezant te Brussel woonde dit onderhoud bij ROME, 31 Oct. (Havas). In de Gior- nale d.'Italia maakt Virginio Gayda zich tot tolk van de ontstemming die in Italië ge wekt is door de gereserveerde ontvangst van Mussolini's rede in de Fransche pers. De Fransche pers, schrijft hij, gaat door met het verergeren van de kloof, die na de weken, welke op het accoord van 7 Januari 1935 volgden, opnieuw tusschen het oude Frankrijk en het nieuwe Italië ontstaan is. Men moet wel aannemen, afgaande op het eenstemmige koor van de weldenkende Pary- sche pers, dat men eens te meer in Frankrijk geen gehoor wil schenken aan de openhartige woorden van Mussolini, noch den fascistischen geest wil begrijpen. Intusschen is de Italiaansche ambassadeur te Parijs, Cerruti, van zijn post teruggeroepen. Tot nadere aankondiging zal een zaakgelastigde de Italiaansche diplomatieke belangen te Parijs behartigen, gelijk reeds geruimen tijd te Rome het geval is ten aanzien van de Fransche diplo matieke belangen. De redenen, welke de Italiaansche regeering tot deze wijziging hebben gebracht, spruiten uiteraard voort uit den. abnormalen toestand, dat Frankrijk sinds een jaar geen ambassadeur meer heeft bij het Quirinaal te Rome. Verscheidene Duitsche bladen richten felle aanvallen op de Fransche pers, naar aanleiding van het vertrek van den Italiaanschen ambas sadeur, Cerruti, waarbij zij het artikel van de Giornale d'Italia nog overtreffen: Onder het opschrift: „Persterreur" zegt het Zwoelf Uhr Blatt, het artikel van de Giornale d'Italia goed te keuren en schrijft: „De apostels van den haat kunnen Italië niet dwingen het wagentje van de Westersche democratieën uit de meidder te halen. Zij zullen evenmin Duitschland daartoe dwingen". Het blad Js van meening, dat de persterroristen het werk der Europeesche pacificatie tegenhouden en dat hij, die het vredeswerk tegenhoudt, speelt met bom men en wapenen en een misdadiger is. De B. Z. am Mlttag schrijft: „Te Parijs moet men eindelijk begrijpen, dat een groote mo gendheid als Italië heden zelf een beslissing neemt over den aard en het karakter van haar politieke daden. Berlijn en Rome hebben het oude Europa bij het oudroest geworpen en zijn bezig het te vervangen door een nieuw Europa. Hun, die verwijten uitspreken, zeggen wij, dat verouderde opvattingen waard zijn op den Euro- peeschen zolder te worden opgeborgen." VALENCIA, 30 Oct. (Havas). De kustver dediging heeft het ministerie van Landsver dediging een mededeeling van den volgenden inhoud doen toekomen: Vanmorgen heeft een vliegtuig der rechtschen op 16 mijl van de kust het Britsche s.s. Jean Weems tot zinken gebracht, na 15 bommen te hebben geworpen. Zes en twintig schipbreuke lingen van de Jean Weems zijn te Calella de Palagrugell (prov. Gerone) aangekomen. Onder hen bevinden zich twee waarnemers van de non-interventie-commissie, een Zweed en een Let. Het schip, dat te Gibraltar staat ingeschreven, was op weg van Marseille naar Barcelona. Vol gens de verklaringen van den kapitein, die, evenals de andere leden der bemanning, van Britsche nationaliteit is, was het schip geladen met graan en gecondenseerde melk. De schip breukelingen zijn gezond en wel. 3 Het slagschip „Hood" heeft koers gezet naar Barcelona, teneinde een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden, waar onder een vliegtuig der nationalisten het Britsche sa. „Jean Weems" tot zinken heeft gebracht. In het Britsche Lagerhuis heeft Eden mede gedeeld, dat de Britsche ambassadeur te Hen- daye reeds krachtig geprotesteerd heeft bij de rechtsche autoriteiten, naar aanleiding van het tot zinken brengen van de „Jean Weems". De rechtsche autoriteiten hebben toegezegd een grondig onderzoek te zullen instellen. Eden zeide verder, dat de Britsche regee ring overleg zal plegen met de Fransche re geering over versterking van de afweer- maatregelen tegen luchtaanvallen. BRUSSEL, 1 Nov. (A. N. P.) Naar hier verluidt, heeft de Amerikaansche delegatie voor de hier te houden negenmogendheden- conferentie te kennen gegeven, dat zij niet zal ingaan op voorstellen, welke den vrede in het Verre Oosten willen waarborgen ten koste van China en ten voordeele van Japan. De Chineesche ambassadeur en leider der Chineesche delegatie op de conferentie van Brussel, dr. Wellington Koo, heeft verklaard, dat China de negenmogendhedenconferentie zal bezoeken in een geest van bereidwilligheid, om in het conflict met Japan bemiddeling toe te laten. Maar tevens is het vastbesloten ervoor te Het Katholicisme kan zijn goddelijke zending in deze wereld niet vol ledig ontplooien zonder Universi teiten. Het is daarom plicht van lederen katholiek zijn eigen Universiteit naar ver mogen te steunen. zorgen, dat Japan zijn krachtens het negen- mogendhedenverdrag gedane beloften eerbiedigt. De Italiaansche delegatie voor de negen mo- gendheden-conferentie is uit Rome naar Brus sel vertrokken. De delegatie staat onder leiding van ambassadeur Aldrovandi Mares- cotti, en bestaat voorts uit hooggeplaatst? ambtenaren en deskundigen. Ook is de Chineesche delegatie te Brussel aangekomen. Van deze delegatie maken deel uit de ambassadeurs van China te Parijs en Londen, Wellington Koo en Kwo Tai Tsji, en de Chineesche gezanten te 's-Gravenhage en Genève, Woenz King en Hoo Tsji Tsai. Verschenen zijn: Nieuw beknopt leerboek der planimetrie, met de beginselen der gonio- en trigonometrie door Derksen en de Laive, herzien door lr. H. van den Heuvel Rijnders. Uitg.: W. J. Thieme et Cie., Zutphen (zesde druk). Beknopt leerboek der Algebra, door Derksen en de Laive, herzien door ir. H. van den Heuvel Rijnders. Uitg.: W. J. Thieme et Cie, Zut phen (eerste deel, vijftiende druk). De belastingwetgeving (inkomstenbelasting), bewerkt door P. Karmelk, serie D. B. no. 2. Uitg.: J. Noorduyn en Zoon N.V., Gorinchern (tweede druk). Idiome Francais, door P. Heinemans, uit de serie idiomatische gidsen voor het R.K.M.U.L.O.- examen. Uitg.: L. C. G. Malmberg, Den Eosch (tweede druk). NIEUWE UITGAVEN Wiskundige en litterarische opgaven van de toelatingsexamens tot de universiteiten in 1937. Uitg.: Gebroeders van der Hoek Leiden. Bij J. B. Wolters te Groningen zijn verschenen: De beteekenis der apparatenkennis gezien in verband met de ontwikkeling van de technologie der scheikundige bedrijven, door prof. ir. E. C. von Pritzelwltz van der Horst. Rede, uitgespro ken bij aanvaarding van het ambt van hoog leeraar in de Werktuigbouwkunde aan de Tech nische Hoogeschool te Delft. Het drievoudig verbond in de biologie, door dr. M. J. Sirks. Rede, uitgesproken bij de aan vaarding van het ambt van buitengewoon-hoog leeraar aan de Rijks-Universiteit te Groningen, op 9 October 1937. Koning Leopold van België maakte een reis door Vlaanderen. Op verschillende plaatsen reikte hij diploma's uit aan de moeders van groote gezinnen. Rechts ziet men hem tijdens een bezoek aan de oudste inwoonster van België, een 105-jarig moedertje te Iseghem Iedere automobilist kan u dadelijk vertellen, hoeveel kilometer per uur zijn wagen haalt, maar siechti weinigen weten, hoeveel meier ze wel noodig hebben om met die vaart te stoppen! (Van onzen Parijschen Correspondent) Parjjs mag op het oogenblik trotsch zijn op het bezit van den grootsten en, naar wij meenen, tevens machtigsten vuurtoren van het Europeesche vasteland en misschien wel den ganschen aardbol. Wanneer het avond duister is gevallen, ziet men zijn twee ge weldige armen van licht langs het uitspan sel zwaaien tot vele kilometers ver in den omtrek. Maar Parijs ligt toch niet aan zee, zal men opmerken. Inderdaad zijn Voor Parijs nog nooit schepen op rotsen geloopen of anderszins ge strand en zal, behoudens ingrijpende verande ringen in het aanzien van de aardkorst, hier ook wel nooit gevaar voor zijn. De vuurtoren, waar het om gaat, bevindt zich op de Expo '37, waarvan hij een der laatste en late aanwinsten is. Hl) bekroont het niet zoo heel lang geleden gereed gekomen „Pavil joen van de electriciteit en van het licht," dat tegenover de Militaire School gelegen, een der entrees yan het tentoonstellingsterrein vormt, zeer symbolischerwijze, want in deze herfst maanden met hun korte dagen en lange avon den, komt het onmetelijke bonte feest van lich ten en fonteinen, dat deze expositie zoo bij uit stek is en dat een poëtischen kant geeft aan zooveel overstelpende moderne techniek, wel op heel bijzondere wijze tot zijn recht. Zelfs in de lichtstad zal het opvallen, wanneer de lich ten van dit feest zullen zijn gedoofd. En ge doofd zullen zij nu spoedig worden. Zooals de geheele expositie iets tijdelijks is, is ook de aanwezigheid in' Parijs van voornoemden vuur toren van voorbijgaanden aard. Zijn definitieve bestemming is het eiland van Ouessant, even uit de kust van Finistère, waar de 500.000.000 kaars sterke lichten, bij helder weer tot over den aardrijkskundigen horizon zichtbaar, voor de toekomstige passagiers der groote transat lantische vliegbooten de eerste aankondiging zullen zijn van het naderen der oude wereld. De kans is inmiddels heel groot gewor den, dat de aanstaande sluiting van de Expo niet definitief zal zijn, maar dat zij komende Lente als Expo '38 zal worden heropend. De juridische bezwaren, die tegen een „reprise" van de Parijsche wereldten toonstelling in het volgend jaar bestonden, zijn reeds overwonnen. Deze bezwaren waren daarin gelegen, dat door het reglement van de internationale ten toonstellingsorganisatie, waarbij een twintig dertig der voornaamste landen zijn aangeslo ten, wordt uitgesloten, dat een land tweemaal achtereen een internationale tentoonstelling organiseert of een tentoonstelling sluit en een jaar later heropent. Een uitzondering op deze bepaling kan slechts worden toegestaan, wan neer een twee derden-meerderheid van het in ternationaal tentoonstellingsbureau hiermede accoord gaat. Tot nu was een dergelijke uitzon dering nog ten gunste van geen enkel land ge maakt. En daar men veelal aannam, dat het bureau ook ditmaal geen precedent zou willen scheppen, was de yerwachting, dat het bureau de tot dan toe gevolgde gedragslijn zou blijven voortzetten, en de door de Fransche regeering gevraagde machtiging zou weigeren. Met ruim schoots de vereischte meerderheid heeft echter het bureau het verzoek ingewilligd, rekening houdend, zooals het communiqué zegt, met de uitzonderlijke redenen, die de Fransche regee ring heeft aangevoerd. Hoewel de Fransche regeering de gevraagde machtiging heeft, beteekent dit niet, dat zij nu ook verplicht is hiervan gebruik te maken. Zij zou om financieele redenen nog altijd van we deropening kunnen afzien. Het ligt echter voor de hand, dat zij, alvorens de machtiging aan te vragen, berekend heeft, of zij de kosten van een wederopening, die niet gering zullen zijn, kan betalen. Het „overwinteren" van de paviljoens zal namelijk nog al een en ander aan uitgaven meebrengen. Bij het optrekken van een groot aantal paviljoens is er zeker niet op gerekend, dat zij de stormen, regens, vorst en dooi van een winterperiode zouden te verduren krijgen. De interessante afdeeling van „la France d' Outremer" op het laag gelegen „Ile des Cyg- nes" zal het ook zwaar te verantwoorden heb ben, wanneer de Seine aan het wassen gaat. Met de door het internationaal bureau ge geven machtiging is ook nog niet de kwestie van de internationale deelnamen opgelost. Zul len alle landen bereid zijn hun paviljoens voor een tweede seizoen te laten staan, en vooral zullen zij bereid zijn voor de kosten, althans e endeel ervan, op te komen? Evenals de Vuurtoren van Ouessant, zijn er ook onderdeelen van bultenlandsche inzendin gen, die erop wachten naar hun definitieve be stemming over te gaan. Zoo in het Nederland- sche paviljoen gebrandschilderde ramen van Joep Nicolas, bestemd voor een Katholieke Kerk in Nederland, en het scheepsbuffet, be stemd voor het nieuwe vlaggeschip van de Hol- land-Amerikalijn, dat volgend jaar in de vaart komt. Stukken, die, wanneer zij nog niet een jaar in het paviljoen kunnen blijven, toch wel door iets anders dienen te worden vervangen. De Fransche regeering en het algemeen ten toonstellingscommissariaat zullen er echter on getwijfeld wel in slagen om de meeste moeilijk heden te overwinnen en rond de magnifieke Fransche afdeelingen op zich al een bezoek overwaard een voldoende deelname uit het buitenland te behouden. De twaalfde partij van de revan chematch om het wereldkampioen schap schaken, welke Maandag avond in Krasnapolsky te Amster dam werd gespeeld, eindigde na den 2Óen zet van Aljechin, die wit had, in remise. De stand van de match is nu: Aljechin 7)4 punt, waaronder 5 winstpartijen. Euwe 4j4 punt, waaronder 2 winstpa.tyen. Het verloop der partij was: dr. A. Aljechin Zwart: dr. M. Euwe Nimzo-Indische verdediging 1. d2d4 Pg8—f6 2. c2—c4 e7—e6 3. Pbl—c3 Lf8b4 4. Ddl—c2 d7—d5 5. c4Xd5 Dd8xd5 De titelhouder behoort tot de weinige groot meesters, die met hautaine minachting het noodlot trotseeren. Was het in de vorige match de beruchte Fransche partij, waarmede Euwe nederlaag na nederlaag boekte, zonder dat ech ter de opening als weerlegd kon worden be schouwd (een reden voor den toenmaligen uit dager, dezelfde opening steeds opnieuw en.... merkwaardigerwijze steeds zonder succes toe te passen), ditmaal schijnt de Nimzo-Indische ver dediging met 5 Dd5: dezelfde rol te zijn toebedeeld, want, ofschoon zoowel partij no. 8 als no. 10 voor Euwe verloren ging, grijpt hij voor de derde maal naar dit verdedigingswapen, blijkbaar en terecht in de overtuiging, dat men ten opzichte van debewuste partijen van een „weerlegging" der opening niet kan spre ken. 6. e2e3 c7—c5 7. a2a3 Lb4xc34- 8. b2xc3 0—0 Vermijdt het noodelooze risico van de achtste partij (8Pbd7), zonder nochtans de troeven op tafel te leggen, zooals in de tiende partij geschiedde (8i Pc6). De tekstzet heeft n.l. het voordeel, dat de wijze van ontwikkeling van Pb8 thans naar den eisch der omstandigheden kan worden bepaald, waaruit ten duidelijkste moge blijken, dat dr. Euwe alle experimenten zoo mogelijk achter wege wil laten. 9. Pgl—f3 c5 X d4 Van dezen ruil zijn openingen langs de c-lijn het gevolg, onder andere de mogelijkheid Lc4. In de achtste partij verhinderde Euwe dien zet met Pb8—d7—b6, in de tiende partij door met den ruil op d4 te wachten, totdat wit c3c4 had gespeeld en in deze partij ten slotte laat hij den zet eenvoudig toe, daar hij blijkbaar de c-lijn als het criterium van deze variant be schouwt. Intusschen is het interessant te con- stateeren, dat Aljechin zich niet voor de tweede maal met het hangende centrum (10. c4, gevolgd door ed4:) wenscht in te laten. 10. c3xd4 b7b6 11. Lflc4 Dd5c6 Door dezen zet, die de uitwerking van het in de lucht hangende La6 nog verhoogt (o.a. zou thans de rochade op dien zet falen), wordt zwarts geheele, eenvoudige opzet duidelijk. Als compensatie voor wits looperpaar kan hij, be halve op de pionnenmeerderheid op den dame vleugel (deze is voorloopig niet aan de orde) op een kleinen ontwikkelingsvoorsprong bogen en dezen tracht hij in combinatie met de c-lijn zoo spoedig mogelijk tot gelding te brengen. 12. Lc4d3 Dus Aljechin is bereid, risico te nemen uit sluitend om het looperpaar te behouden. An ders had hfj hier met 12. Dd3 (niet De2? b5 La6, 13. La6:, Pa6:, 14. Lb2 Da6:? Dc3 Db7, 15. 00, Tac8, 16. Tacl in een ongeveer gelijke stelling kunnen overgaan. 12Dc6xc2 13. Ld3xc2 Lc8a6 Iedere match heeft haar eigenaardigheden. Trokken in de ontmoeting van 1935 verschil lende springgrage paarden de aandacht, in deze match zijn het rochadeverhinderende loopers, welke in meer dan één geval van zich doen spreken (vgl. zet 16 in de achtste, zet 14 in de negende party). Het mag al zyn, dat de on- mogeiykheid der rochade een minder groote handicap beteekent, wanneer de dames van het bord zijn (de koning staat dan in het centrum niet aan zooveel gevaren bloot», toch is de tekstzet tameiyk hinderlijk, in zooverre de vol tooiing van wits ontwikkeling verbinding der torens! erdoor wordt vertraagd. 14. Pf3—e5 Maakt ruimte voor pion f3 ten einde den koning een goed veld (f2) te verschaffen. 1 4Pb8d7 15. Pe5xd7 Koppig volhardt de uitdager in de eenmaal gekozen tactiek, liever dan door Ld3, Ld3:, Pd3:, Tac8, Ta2 zyn geweten met een inconse quentie (het opgeven der loopers) te bezwaren. Nog minder goed ware 15. Pd3, Tac8, Pb4, e5. enz. 1 5Pf6xd7 16. Lel—b2 Ta8c8 17. Tal—cl Tf8d8 Thans is het oogenblik aangebroken, waarop de beiderzijdsche voordeelen tegen elkander worden uitgespeeld. In ruil voor zwarts dreiging door middel van e5!, De5:, Pc5, gevolgd door Ld3! al zijn stukken in actie te brengen, zal wit op den duur het zoo zuinig bewaarde loo perpaar moeten opgeven en uit het resultaat van deze schermutselingen moet blijken, wiens strategie het meest doeltreffend en dus het meest gerechtvaardigd is geweest. 18. f2—f3! In bijna al deze partijen komt een phase voor, waarin verraderiyke finesses op de ioer liggen. Speelt wit hier ni. in plaats van een tekstzet het voor de hand liggende f2f4. uan wordt hij verrast door Lb7, waarna Kf2 zou kunnen worden beantwoord door e5ü, d of fe5:, Pe5:, d of fe5:, Td2f, enz. 1 8e6e5 19. Kei—f2 Zie opmerking zet 17 van zwart. Na den tekst zet dreigt inderdaad de5:, (Pc5, Thdl) Echter niet dadelijk 19. de5:, Pc5, 20. Kf2 wegens Td2t, enz. Of: 19. d5, Pc5, 20. e4, f5, eventueel gevolgd door Ld3. 1 9e5xd4 20. Lb2xd4 Na 20. e3xd4 zou zwart door Pe5!, de5:, Td2t of: Pe5, Thel, Tc2:tl, Tc2:, Pd3t, Kfl. Pb2:t, of: Pe5, Thdl, Pc4 in belangrijk voordeel komen. Zoodra nu Aljechin (geiyk reeds talloozen vóór hem) moet bekennen, dat men zelfs on danks de twee loopers voor moeilijkheden kan komen te staan, verzet hij zich niet lan ger tegen een onvermydeiyken gang van zaïcen en bereidt een der raadsheeren op de eeuwige jachtvelden voor. 2 0Pd7c5 21. Thl—dl Verhindert Pd3 of Ld3, maar nu zorgt 2 1Pc5e6 voor de gewenschte vereenvoudiging, daar bijv. 22. Lb2 zou worden beantwoord met Tdl:, Ldl:, Td8 en Pc5. Doch de wapenstilstand mo ge dan niet te vermeden zyn, Aljechin doet nog een poging, den definitieven vrede uit te stellen, echter tevergeefs. 22. Lc2b3 Tc8xcl 23. Tdlxcl Pe6xd4 24. e3xd4 Td8—c8 24Td4:?, 25. Tc7 en zwart komt zelfs nog in moeilijkheden. 25. Tel—dl Tc8:-|-, Lc8:, La4, Kg8f8e7 zou daaren tegen in zwart's voordeel zijn. 25Tc8c3 En thans acht Euwe den tyd gekomen, een beslissing te forceeren. Immers de tekstzet brengt Lb3 in moeilijkheden (La2, Tc2-f-) zoo dat wit genoodzaakt is, zelf op verdere vereen voudigingen aan te sturen. 26. d4d5 Remise. 26Lb5, 27. d6, Ld7, 28. La4, La4:, 29. d7, Ld7:, 30. Td7: (dreigt mat), gevolgd door Ta7:. Eindstand Zwart: Dr. Euwe w. Stelling na 17Tf8—d8 Zwart: Dr. Euwe Wit: Dr. Aljechin d e f Dr. Aljechin Een nieuw stadium in dit grootsche gevecht is aangebroken en het moet nu zeker dubbel worden betreurd, dat onze landgenoot dit sta dium met een zoo grooten achterstand moet in gaan. Want pas Maandagavond bleek hy, naar het ons voorkwam, weer zijn oude zekerheid en zelfvertrouwen te hebben teruggevonden, ge tuige zijn opgewekte en tot het uiterste gespan nen houding achter het bord, getuige de fines ses, waarmede hij de strategie van den tegen stander bestreed. Aljechin van zyn kant had in deze party een klassieke opstelling voor oogen, en de bot sing van deze beide rustige, consequente me thoden heeft tot een volkomen gaven stryd ge leid, waarop beiden met trots kunnen terug zien. De bedoelde botsing ging tusschen het looperpaar, dat Aljechin uit de Nimzo-Indische opstelling van Euwe had overgehouden en den achterstand in ontwikkeling, dien hy zich te dien einde had moeten getroosten. De troepen werden tegen elkaar uitgespeeld, waarna geen der beide strategieën aan de an dere superieur bleek te zyn geweest. Voor den wereldkampioen een aangenaam intermezzo, dat hem gelegenheid biedt, zijn reserves te mobili- seeren. LOD. PRINS. De volgende partij wordt Woensdagavond a.s., wederom in Krasnapolsky te Amsterdam, gespeeld. Maandag is te Nymegen een hockeywedstryd gespeeld tusschen de Nederlandsche hockey- vereeniging De Batavieren" en Rot Weiss" uit Keulen. Nadat de sterke Duitschers met de rust een 10 voorsprong hadden genomen, wisten de Batavieren in de tweede helft gelijk te maken, met welken gelyken stand tevens het einde kwam. Fietsen in het donker zonder reflector en zonder wit achter spatbord kost 'n paar gulden boete (als de politie u ziet) of... uw leven (als het verkeer u niet ziet!) P.S. Wist u, dat alleen „wit" „wit" is.... („smoezelig" of „verroest" is dus niet voldoende

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 7