S: Verlaagde prijzen K Kort en volledig EEN EEND, DIE HAAR NAAM EER AANDEED ■te Neerlandia- Smyrna - Karpetten DONDERDAG 4 NOVEMBER 1935 Politie en publiek Langs den weg DE VRIJWILLIGE OUDER- DOMSVERZEKERING Over premierestitutie I VALSCHE AANGIFTE AU//, SST... STILTE Hillegomsche bloemist tot 6 weken gevangenisstraf veroordeeld der N.V. WED. OOSTEN ZOOM'S Complete Woning-Inrichting 6600 gld. verduisterd Gemeente Beverwijk benadeeld door secretaris van Woning- bouwvereeniging PRACHTIGE A-CAPPELLA KOORZANG Door de Haarl. Motet- en Madrigaalvereeniging Veilinggebouw Kleine Houtweg Wordt afgebroken, waarna er 40 woningen worden gebouwd Geen goede controle FLATGEBOUW VOOR VROUWEN Van een jongetje, de jachtwet en een haakje GOUDEN BRUIDEGOM SPAART NOG VOOR EEN FORDJE BURGERLIJKE STAND DAMMEN HAARL. R. K. DAMBOND R. K. Dam- en Schaakclub „St. Bavo" Heemstede „Daar moest de politie op letten Massakamp T.O.G.De Vaart STAD IX Of we eens een tocht van de motorbrigade konden meemaken? „Natuurlijk, al is het idee ook niet nieuw!" Dat het idee niet nieuw was, is een feit er is nu eenmaal niets nieuws onder de zon en wij waren zelfs bij voorbaat overtuigd, dat onze wederwaardigheden in die enkele uren, slechts een kleine fractie zouden zijn van het complex wederwaardigheden, dat de motorpolitie op haar dagelijksche tochten ervaart. En zoo geschiedde het, dat op een Zatrdag- morgen tusschen 10 en 11 uur een burger de gast was van de motorpolitie. Het was frisch in den aanhangwagen! Wij zijn geen politie-beambte, dus het con signe „Blijf heer, al kost het ook moeite," kon in dit geval voor ons buiten beschouwing blij ven. Wij willen direct constateeren, dat in sommige gevallen, ons respect voor die agenten, die zelfs bij de meest onbehouwen gedragingen van het publiek, geen oogenblik hun zelfbeheer- sching verloren, nog aanmerkelijk is gestegen. Wij zijn ervan overtuigd, dat vele menschen, die dol zijn op kankeren, en dat te pas en te onpas doen, volkomen onbruikbare politie beambten zouden zijn. Een van de eerste en beste eigenschappen van een goeden politieman is zijn tact. Met tact werden heele landen buiten een oorlog gehou den, met tactloosheid heele volkeren in een oorlog betrokken. Wanneer tact dus reeds van zoo'n grooten invloed is op de wereldorde, van hoeveel waarde zal zij dan zijn voor het indi vidu, dat door onnadenkendheid of welke oor zaak ook, zich aan een overtreding schuldig maakt. De waarde van een proces-verbaal is, zooals we reeds gezien hebben, betrekkelijk. Er zijn er, die schouderophalend zeggen: „Nou ja, die paar gulden!" Maar voor een behoorlijk woord is iedereen gevoelig, vooral wanneer het „the right word in the right place" is. Naar de zen maatstaf gemeten, is (bijzondere opdrach ten van hoogerhand daargelaten) de beste politieman hij, wiens invloed op het publiek het grootst is, zonder dat hij met de meeste processen-verbaal thuis komt. En nu mag men zeker bewondering hebben voor een bewaker van de openbare orde, die over zulk een zelf-contróle beschikt. En dik wijls op momenten, dat hij iemand tegenover zich krijgt, die opvliegend en onopgevoed is en misschien den mond vol heeft over „beschaafd", „wellevend", enz. Er is eens gesproken over de categorie „wegschavuiten", en ieder van ons zal wel eens op zijn tijd met een dergelijk indi vidu hebben kennis gemaakt. Men kent ze on getwijfeld. Ze rijden over den weg, zonder re kening te houden met hun evennaaste. Ze gaan er prat op „nog nooit een ongeluk te hebben gehad," maar vergeten, dat dit in hoofdzaak te danken was, dat anderen voor hèn uitge weken hebben; ze vergeten, dat ze ettelijke ma len per week medemenschen de doodstuip op het lijf jagen. Men heeft deernis met iemand, die van het feit, slachtoffer van het verkeer of van zijn beroep, doch die deernis wordt heel wat minder, indien aan de mededeeling wordt toegevoegd, „dat het 's mans eigen schuld was." Wat zou een stad als Haarlem een ideaal oord kunnen zijn, als iedere burger zich veilig kon voelen op straat, als iedereen zijn taak begreep en medewerkte aan orde en regelmaat buiten? We zijn reeds zoover, dat Haarlem een slechten naam heeft bij verkeerszondaren, om zijn scherpe auto-contröle. We zullen op de juist heid van die qualificatie niet nader ingaan, maar we willen wel constateeren, dat het jam mer is, dat zoo weinig van die steden in Ne derland gevonden worden. Is het geen schande, dat er uit de hoofdstad en andere belangrijke Nederlandsche plaatsen auto's komen, die niet of bijna niet kunnen remmen en dat dergelijke euvels pas hier geconstateerd worden, dus na dat al een afstand afgelegd is, waarlangs dui zenden en nog eens duizenden van doorrijders ontmoet zijn? Het is een ernstige nalatigheid, dat men in zoovele plaatsen eerst nota van een auto neemt, wanneer er slachtoffers gevallen zijn en men hun bloederig bewijs in handen heeft, „dat er iets aan haperde." We mogen ons zelf gelukkig prijzen, dat Haarlem door veel twijfelachtige vehikels gemeden wordt. Wat zijn de dagelijksche zonden van het pu bliek? Er zijn er heel wat! Toen we een uurtje met de motor-politie rondreden, ontmoetten we toevallig uitsluitend van die „kruimeltjes-mis dadigers." De een reed op een fiets, volgeladen met verfpotten en een ladder over zijn schou der. Een tweede reed niet voldoende rechts met zijn handwagen; nummer drie parkeerde zijn wagen op een hinderlijke manier voor het ver keer; een jongen had een fiets, waarvan het spatbord overduidelijk de betrekkelijkheid van de witte kleur bewees, enzoovoorts, enzoovoorts. Niets van dat alles, kwam nu direct voor een Verbaal in aanmerking, maar zouden er toch aanleiding toe kunnen worden. Indien de man met de ladder geen terecht wijzing had ontvangen, zou zijn naam waar schijnlijk nog denzelfden dag onder de rubriek „Verkeersongevallen" hebben geprijkt. Indien de jongen met het spatbord niet op de nalatig heid was gewezen, zou eerdaags een ouder om zijn kind getreurd hebben; indien de man met den nonchalant geparkeerden auto niet aan de euvelheid van zijn daad was herinnerd, zou hij den een of anderen dag de oorzaak van een ernstig verkeersongeluk zijn geworden. Zoo kan men voortgaan met het opnoemen van duizend en één dingen, die de menschen EUWS deels uit onnadenkendheid, deels uit noncha lance, soms ook „omdat er toch geen agent in de buurt is," dagelijks doen, met het resultaat, dat zij de gemeenschap ontzettend in den goe den gang van zaken hinderen. We hebben ech ter ook de groote opvoedende kracht van een behoorlijk politieman kunnen constateeren. De agenten, in wier gezelschap wij het uurtje dienst mochten meemaken, deelden ons mede, dat zij ervan overtuigd waren, dat over het algemeen de zondaars niet opzettelijk misdeden, doch al les uit gedachteloosheid. Klaarblijkelijk waren het menschen, die de fout een volgende keer wel zullen nalaten. Wanneer nu, op een stil uur reeds, laten we zeggen, een tiental berispingen worden gegeven dan beteekent dat per dag ongeveer 80, per week ongeveer een kleine 600. Vermenigvuldigt men dat getal dan nog eens met 52, dan komt men tot de conclusie, dat er per jaar ongeveer 31200 correcties worden uitgedeeld. We hopen van harte, dat dit artikel er toe mag bijdragen, de verhouding tusschen politie en publiek, daar waar noodig, te verbeteren, en dat het vooral een aanleiding moge zijn, mede te werken aan de uitvoering van alle redelijke bepalingen, welke voor een «behoorlijk en orde lijk verkeer noodig zijn. Vooral, wijl het zich daarnaar gedragen niet alleen een eisch is van goed fatsoen, maar bovendien ook de minste risico's voor zichzelf en anderen oplevert. Met geringe moeite voorkomt men vaak da genlange ellende en narigheid. En het medelijden met éigen schuld, is heusch nooit erg groot.... Van den voorzitter van den Raad van Arbeid alhier ontvingen wij het verzoek het volgende te publiceeren: Daar de recente uitspraak van den Centralen Raad van Beroep, ten aanzien van restitutie bij overlijden vóór den pensioengerechtigden leef tijd der verzekerden bij de Rijks Vrijwillige Ouderdomsverzekering, groote onrust bij die verzekerden,heeft gewekt, laat ik hieronder vol gen den inhoud van een brief, dien ik richtte tot hen, die zich om inlichtingen tot den Raad van Arbeid in Haarlem wendden. Ten vervolge op ons schrijven vanheb ik de eer u mede te deelen dat ik mij thans in het bezit heb kunnen stellen van de uit spraken van den Raad van Beroep te 's-Graven- hage en den Centralen Raad van Beroep. Een aandachtige bestudeering daarvan heeft mij de overtuiging geschonken dat beide col leges zich hebben geplaatst op het standpunt volgens hetwelk deze Raad van Arbeid u heeft ingelicht bij het sluiten der verzekering. Indien u dus een verzekering hebt gesloten waarvan de premiebetaling is afgekocht zal aan u bij overlijden vóór den pensioengerechtigden leeftijd worden gerestitueerd een bedrag gelijk aan dat der jaarpremiën die zouden betaald zijn indien de verzekering niet was afgekocht, verminderd met één jaarpremie. Op het stuk van restitutie worden dus afge kochte verzekeringen op dezelfde wijze behan deld als die waarbij de premie periodiek wordt betaald. Daar de Raad van Arbeid te Haarlem u, zoo als reeds gezegd, steeds duidelijk aldus heeft in gelicht, behoeven de in het hoofd genoemde uitspraken bij u geen onrust te wekken. Tot zoover deze circulaire. Het gaat er dus om dat, als de premiebe taling is afgekocht, bij overlijden van den ver zekerde (in de Vrijw. Oudersdomsverzekering) vóór den pensioengerechtigden leeftijd, aan de nabestaanden een bedrag gerestitueerd wordt gelijk staande met dat der jaarpremiën, die zouden betaald zijn, indien de verzekering niet was afgekocht verminderd met één jaarpremie. De nabestaanden krijgen dus niet de geheele afkoopsom terug. «ha Tusschen 'n half uur gang en 10 uur 's avonds hebt u voor waarschuwingsseinen de keus tus schen den hoorn en 't knipperen met de koplampen. Tusschen 10uur's avonds en 'n half war vóór zonsopgang zijn geluld* signalen verboden (behalve In 'n noodgeval). Overbodige geluidssignalen zijn altijd verboden evenals 't gebruik van on redelijk sterke autohoorns! \In den nacht van 2 op 3 Juni jj. kwam zich bij de politie te Hillegom een 35-jarige bloemist uit Hillegom melden, die in het gezicht een bloedende wond had en vertelde dat hij te Vo gelenzang dien nacht, na een café bezocht te hebben, was aangerand, van zijn fiets gewor pen en beroofd van een bankbiljet van f 100. De Hillegomsche politie verwees den bloemist naar haar Vogelenzangsche collega en toen kwamen eigenaardige dingen aan het licht. Op de plek, waar de bloemist zou zijn aangerand, was niets te bespeuren. Wel vond men een plek, waar een dronken fietser, blijkbaar omdat hij zijn stuur niet meester kon blijven, gevallen was. Bovendien had de bloemist, vlak nadat hij het café had verlaten, een nachtwaker ontmoet, die geen aanranding of gevolgen daarvan had bemerkt, doch wel dat de bloemist erg de bloe metjes had buiten gezet en niet meer nuchter was. Merkwaardig was voorts, dat de bloemist na zijn aanranding nog veel geld bij zich haci de aanranders hadden dat blijkbaar over het hoofd gezien! en ook dat de bloemist eerst naar de politie te Hillegom is gereden en niet direct bij den hem goedbekenden en in de nabijheid wonenden Vogelenzangschen politie agent aangifte heeft gedaan. Dit alles was voor den officier van Justitie te Haarlem aanleiding om den bloemist te doen vervolgen wegens valsche aangifte en 6 maan den gevangenisstraf tegen hem te eischen. De Haarlemsche rechtbank legde hedenmorgen 6 weken op. Door het groote succes, hetwelk wij met deze mooie tapijten, van wege de rijke kleuren, bij het pu bliek mochten behalen, is het ons gelukt, door een gunstig moment op de wolmarkt, nieuwe afsluitin gen te maken, waardoor het ons mogelijk is onderstaande prijzen te noteeren: 250x350 95.— 225x325 79.— 200x300 65— 165x230 41.75 124x195 26.50 60x120 8.50 48 X 75 4.90 Kussens, gevuld 6.90 Neerlandia-karpetten zijn bijna niet van echt handgeknoopte te onderscheiden. Gemaakt van de beste wol, hebben 'n langen levens duur en zijn een sieraad in uw salon en huiskamer. ZIET DE ETALAGE BARTELJORISSTRAAT No. 13—17 HAARLEM geval en te Heemstede 2 gevallen van vonk geconstateerd. rood- De Kroon heeft goedgekeurd het raadsbesluit om grond met opstallen, gelegen aan de Oost zijde van den Rijksstraatweg, ten Zuiden van de Jan Gijzenvaart, te onteigenen. Voor het candidaats-examen Indisch Recht is geslaagd de heer R. Nolen uit Haarlem. Bij Kon. Besluit is per 1 December tot in specteur der registratie en domeinen te Sneek benoemd de heer M. A. Wisselink te Haarlem. Op 13 December zal de heer H. A. Hurkmans 25 jaar in dienst zijn bij de firma Joh. Enschede en Zn. In Sassenheim is onder groote belangstelling het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer J. Philippo, in leven firmant van de export firma en kweekerij N.V. Zonneveld en Philippo aldaar. De Nationale Werknemers Vereeniging, af- deeling Haarlem, geeft Zaterdagavond a.s. in het gebouw Olympia een avond „Vreugde en Arbeid" voor leden en intoducé's. Aan dezen avond wer ken o.a. mede het symphonie-orkest „Sagitta", een dansgroep uit Hilversum met volksdansen in nationaal costuum, enz. Betsy Koopman en Herman Silzer zullen Woensdag 10 November in het zaaltje van de Kerkuil, Nieuwe Gracht 23, een sonatenavond geven. Aanvang kwart over acht. Aan de Leidsche Universiteit slaagde voor het doctoraal examen in de wis- en natuurkunde, hoofdvak plantkunde, de heer W. Kruyt, Over- veen, aan de universiteit van Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen in de wijsbegeerte de heer S. Dresden. Ged. Staten stellen voor aan de Provinciale Regelingscommissie voor de Paardenfokkerij in Noord-Holland, voor elk der jaren 1938, 1939 en 1940, een bijdrage van ten hoogste 4500.uit de provinciale kas te verleenen ten behoeve van haar werkzaamheden in het belang der ver betering van het paardenras en de paarden fokkerij in dit gewest. Ged. Staten stellen voor te bepalen, dat aan de commissie voor de bestrijding van de malaria door de bevolking in Noord-Holland voor het jaar 1937, onafhankelijk van het totaal der bij dragen van de verschillende gemeentebesturen, een vast provinciaal subsidie van 3000.zal worden uitgekeerd. In de week van 24 t/m 30 October zijn te Haarlem 6 gevallen, in de Haarlemmermeer 1 Voor de Haarlemsche rechtbank stond heden morgen een 60-jarige smid uit Beverwijk we gens verduistering terecht. Hij was in 1934, 1935, 1936 en 1937 secretaris-penningmeester van de I Woningbouwvereeniging te Beverwijk geweest, welke vereeniging vele. met gemeente-subsidie VINCENTIUS VRAAGT, WAT NIET MEER DRAAGT, HELP ONS VEEL NOOD TE KEEREN MET UW GEBRUIKTE KLEEREN. NIEUWE GROENMARKT No. OF TELEFOON 11018 22 H. S. schrijft ons uit Arnhem: In het kader van de kunstweken voor gees telijke weerbaarheid concerteerde gisteravond in Musis de Haarlemsche Motet- en Madri- gebouwde woningen in Beverwijk bezit. De smid I gaalvereeniging. Het koor geniet een groote was belast met het ophalen van de huren en moest het ontvangen geld afdragen aan den gemeente-ontvanger te Beverwijk. Hjj hield echter telkens een gedeelte van de geïnde huren achter, totaal voor ƒ6600. Voor het geld, dat hij bij den gemeente-ont vanger stortte, kreeg hij quitanties. Daar hij minder stortte dan hij aan huur had ontvangen, gaven deze quitanties dus niet het bedrag van de ontvangen huren aan. Om nu toch beide be dragen te doen kloppen voor de kascontrole, veranderde hij het jaartal op oude quitanties uit J de jaren, dat hij geen verduisteringen pleegde reputatie, en terecht. Met een rijk-gevarieerd programma heeft Sem Dresden, de dirigent van het gezelschap, een avond van prachtigen koorzang gegeven. Uiteraard kan 'n concert van een a-cappella koor niet beperkt blijven tot vier of vijf wer ken. Om den avond „vol" te krijgen, moet er veel gezongen worden. Maar juist een uitge breid programma van korte motetten en koor liederen brengt vele gevaren mee. Zoo gemak kelijk sluipt er een „nummertje" tusschen, dat steken blijft op 't peil van de ontelbare koor nummertjes." Het programma dat de Haarl. Motet- en Madrigaalvereeniging ons voorzette was in alle opzichten voorbeeldig. Het zal overigens een dirigent als S. Dresden niet licht passeeren en dus inderdaad het gestorte bedrag even met een ook maar gedeèltelijk minderwaardig groot was als de ontvangen huren. Deze quitan ties deed hij dan als nieuwe voor. De accountant, die jaarlijks de boeken con troleert, ontdekte in Mei j.l., dat de quitanties vervalscht waren. En toen kwamen alle knoeie rijen uit. Er bleek, dat het kastekort in Mei j.l programma voor den dag te komen. Vanzelfsprekend worden aan de zangeressen en zangers, die een dergelijke reeks motetten etc. te zingen hebben, hooge eischen gesteld. Eerstens moet het stemmateriaal uitstekend zijn, en dan dient ieder der koorleden indivi- ruim 1200 bedroeg. Totaal was voor 6600 dueel over een behoorlijke dosis muzikaliteit te verduisterd ten nadeele van de gemeente, die beschikken. de 'opbrengst van de huren, na aftrek van on- De moeilijkheden die te overwinnen zijn voor derhoudskosten en derg., ontvangt. het resutlaat zelfs maar draaglijk is zijn voor De gemeente-ontvanger van Beverwijk deelde den gemiddelden toehoorder niet bemerkbaar, als getuige mede, dat hij al in September 1936 Maar ieder die wel eens actief deelgenomen het gemeentebestuur heeft gewaarschuwd, dat heeft een a-cappella koorzang weet wat een er iets niet in orde was met de financiën van werk er verzet moet worden, wil er iets be ,Goed- Wonen". Aan de waarschuwing is echter reikt worden. Nu heeft de Haarl. Motet- en geen gevolg gegeven. Madr.-ver. vermoedelijk het voordeel van zorg- Verdaehte verklaarde, dat van het verduister- vuldig geselecteerd materiaal. Maar dan nog de geld niets meer over is. Het geld had hij noo- kan men niets anders dan bewondering heb dig, omdat hij in financieele moeilijkheden zat, ben voor de geleverde prestaties. In schoone Naar wij vernemen, heeft een bouwonder nemer besloten om op het terrein, waar thans het Veilinggebouw aan den Kleinen Houtweg staat, een complex van 40 kleine middenstandswoningen te bouwen. Het gebouw zal worden afgebroken, in het midden zal een plantsoen worden aange legd, terwijl o.a. een straat is geprojecteerd aan den Kleinen Houtweg, naast 't Doops gezinde Weeshuis. De teekeningen zijn reeds gereed. De ondergang van het Veilinggebouw is wel tragisch. Met. veel financieele opofferingen werd het gebouwd; eenige jaren klopte er het hart van den bollenhandel, maar toen de crisis groo- ter en grooter werd, liepen de zaken terug, waarna een faillissement onvermijdelijk was. Wat moest er met dit voor een veiling zoo speciaal bestemde gebouw gebeuren? Tentoon stellingen werden er gehouden, de Mittoros en .Opbloei". Massale bijeenkomsten belegden er de Katholieken: Pausfeest, Graal-congres, etc. Maar dat bracht niet voldoende op, niemand durfde het aan er een permanent modern-ge outilleerd vergaderingsgebouw van te maken. Er gingen geruchten, dat er een schoenen fabriek in gevestigd zou worden, dat men er vliegtuigen zou gaan bouwen, dat het Rijk er een wapendepot zou willen vestigen. Zeer ver waren de onderhandelingen met de Eerste Haarlemsche •Stoomwasscherij, die er haar bedrijf naar wilde overbrengen. De pro testen van de omwonenden waren echter zoo groot, dat de voorloopige koop niet definitief werd. Nu zal het trotsche gebouw onder den moker vallen, om plaats te maken voor woningen. Sic transit door werkloosheid ontstaan. De president merkte op, dat blijkbaar noch de accountant, noch de gemeente be hoorlijke controle heeft uitgeoefend. Spr. vond het vreemd, dat men iemand, die werkloos was en dikwijls café's bezocht, zoo'n post-van vertrouwen, als verdachte be zat, heeft toevertrouwd. De Officier van Justitie vond ook, dat de con trole niet juist was geweest, maar aan den an- oude motetten van Obrecht, Lassus, Vecchi e.a., in bekoorlijke Pransche chansons en Noels, in I hymnische koorstrophen van Bruckner, in al leraardigste werkjes van Nederlandsche, Fran- I sche en Duitsche componisten uit dezen tijd, in al deze composities van waarlijk niet gelijklui dende mentaliteit, demonstreerde het koor zijn bewonderenswaardige veelzijdigheid. Een of j meer van de uitgevoerde composities bijzonder releveeren, heeft geen zin, daar alles de kwaliteit was vrijwel gelijk en goed bijzonder goed gezongen werd: verfijnd dikwijls, maar ook, waar noodig, forsch, zonder dat er ruwe elementen in dit edele „spel der kelen" kwa- men. Intusschen is het voor een stad als Arnhem beschamend, dat de belangstelling voor een YINCENTIUS VRAAGT, WAT U NIET MEER DRAAGT, HELP ONS VEEL NOOD TE KEEREN MET UW GEBRUIKTE KLEEREN. NIEUWE GROENMARKT No. 22 OF TELEFOON 11018 deren kant moet men rekening houden met de muzikaal evenement van deze orde maar matig geraffineerde wijze, waarop de verduisteringen te noemen was. Overigens: ook bij andere zijn gepleegd. Het verduisterde geld heeft ver- openbare concerten blijft het bezoek dikwijls dachte aan „wijntje en Trijntje" besteed en ver beneden de grens die redelijkerwijze gesteld atholleken, God heeft alleen aan onze Kerk de eenige eeuwige waar heid gegeven om haar te dienen, te beschermen en te verspreiden. Waakt en bidt in het vertrouwen op Christus' woord, dat de poorten der hel, on danks alles, haar nimmer zullen over weldigen. niet alleen voor zijn gezin. Daar het reclasseeringsrapport nog een goed woord voor hem deed, eisch te spr. 10 maanden gevangenisstraf, waarvan 4 on voorwaardelijk en 6 voorwaardelijk met 3 jaren proeftijd. kan worden. Daarentegen loopen de avonden waar een zeker soort sensatie en de mode een woordje meepraten, vol. Is Arnhem als muziek- stad en dezen titel stellen zijn inwoners niet zonder trots op prijs wellicht op zijn I retour? De verdediger, Mr. B. W. Stomps, pleitte cle mentie. Verdachte is volgens pleiter een slacht offer van den geesel des tijdsde werkloosheid, en van slechte controle. Als de accountant even Vanwege de Ned. Vereeniging van Huisvrou wen te Haarlem zal deze maand in de aula van het Kennemer Lyceum een propaganda-verga- dering worden gehouden, waar het doel der flatstichting voor vrouwen door vrouwen zal worden uiteengezet. Reeds zijn verschillende bepalingen voor een Haarlemsche flat vastgesteld. De eventueel te koopen huizen zullen worden bezwaard met een hypotheek en ook met een 4 pCt. hypothecaire obligatieleening, die zal worden uitgegeven in stukken van 100 gulden, 500 gulden en 1000 gulden. Zoodra voor 10.000 gulden is ingeschreven op de hypothecaire leening, zal het eerste huis worden gekocht en met de verbouwing worden begonnen. In het Noord-Oosten van Haarlem vloeit een stroompje, de Delft. En in dat beekje woont een eerzame eendenfamilie, van oorsprong wild, doch door het voortdurende contact met men schen, die „ta-ta-ta" roepen en dan brood korstjes op de watervlakte werpen, thans vol komen tam te noemen. Het zijn aardige vlotte eenden, de lievelingen van de omwonenden. En van die liefde profi- teeren ze ook rijkelijk. Het vangen van spin netjes, wormpjes en stekelbaarsjes vormt voor hen nog slechts een ontspanning, de hoofd schotel van den dagelijkschen maaltijd wordt gevormd door de overdadige voedering met brood- en kaaskorstjes, die zij ten gerieve van het pu bliek een beetje koddig opvangen of waar ze kunstig naar duiken. Men zou dus zoo zeggen, dat die eenden intel ligenter zijn dan het gros van hun soortgenooten. Want eenden hebben den naam domme beesten te zijn met een nijpend gebrek aan verstande lijk vermogen. Dat weet iedereen, zelfs zij, die nog nooit een levende eend mochten obser- veeren in haar dagelijksch doen en laten, alleen al uit de overlevering. Men prijst 'n genie niet met de opmerking dat het een „echte eend" is. Men zegt dat meer van wezens, die bij voort during met lodderoogen hun medeschepselen be staren en niet bepaald blijk geven van 'n rijpen geest en een vlug werkend brein. En ondanks het feit, dat de eendenfamilie uit de Delft schijnbaar weet, dat zij door het maken van excentrieke duikjes meer kans heeft op broodkorstjes, vormt zij toch geen uitzondering op de doorsnee-eend. Dat bleek duidelijk op den dag, dat een man een van hen verleidde te happen in 'n korstje, waarin een haakje was verborgen. Die stommiteit kostte haar het leven. Want met het korstje drong de haak haar keelgat in. En de huichel achtige man aan den waterkant trok het touwtje wat steviger aan, haalde haar aan den wal, draaide haar nek om en ontdeed ze van haar vedertooi. Zoo stierf deze eend een gruwzamen Een grooten dag vierde gisteren de omvang- goed de quitanties had bekeken, dan zou de I nijke familie de Rooy te Santpoort. Het was gis- vervalsching meteen ontdekt zijn. De datum op 'eien namelijk 50 jaar geleden, dat de heer W een der quitanties was b.v. veranderd in 31 Sep- ^°°y met mejuffrouw C. A. Handgraaf in tember, een dag, die tot heden niet heeft be- het huwelijksbootje stapte. staan! En 50 )aar lang reeds dobberen ze in dat Verdachte heeft heel zijn leven hard gewerkt bootje op de groote wereldzee, sturen handig door en zich goed gedragen. Spr. verzocht daarom stroomversnellingen, vermijden gevaarlijke klip een geheel voorwaardelijke straf. I pen en genieten van zonsondergangen met De rechtbank verklaarde de dagvaarding be- *'T100'e wolkenluchten, als slechts kleine golfjes treffende het tweede ten laste gelégde: verval- te§en bet bootje kabbelen, sching van de quitanties (het eerste ten laste werden verrijkt met 7 kinderen en die gelegde was verduistering van ontvangen hu- I zorgden er voor, dat het geslacht de Rooy niet ren) nietig, omdat niet nauwkeurig in de dag- 200 sPoe£bS zal uitsterven, want ze zijn groot- vaarding was omschreven, welke quitanties ot|bers van 38 kleinkinderen, waren vervalscht e man IS een §ocde bekende in Santpoort. Verdachte zeide ten slotte, ontzettend spijt van Niet alleen door het feit, dat hij daar geboren zijn knoeierijen te hebben. ®n Setogen is. maar vooral doordat hij, als zijn- De rechtbank zal 18 November uitspraak §r°enteboer, de Santpoortsche families dage- c!oen. "jks bezocht en nog bezoekt. Want de 73- jarige bruidegom denkt er nog niet aan zijn arbeid stop te zetten, hoewel hij pas geleden erg gehandicapt werd door het overlijden van zijn lood. En wie weet had de wreede man zich ook hond) die op eell ochtend dood in het schuurtje aan de andere leden van de familie vergrepen, jag indien er geen proces-verbaal tegen hem was opgemaakt wegens dierenmishandeling. Een knaapje van negen jaar had alles gezien en vertelde den kantonrechter hoe de man aan hem een stukje brood had gevraagd, daarna zijn wreed spel had gespeeld en eindelijk het beest zijn vederen had uitgerukt, zoodat er een naakt, dood eendje met een geknakten nek overbleef. Het is altijd prettig als een klein jongetje de zitting van den kantonrechter wat opvroolijkt. Het is weer eens iets anders dan de chique heertjes met bolhoeden, die te korte bochten hebben genomen, de zenuwachtige juffrouwen, die geen rentekaarten instuurden, de vettige slagers, die ongekeurd vleesch op hun hakblok hadden liggen, en de mannen metmanchester jasjes, die het waagden belastingplaatjelooze fietsen te berijden. Zoo'n jongetje komt binnen en zegt „dag. meneer" tegen den veldwachter, die zijn tijd verdoet op een houten bankje, knikt dan vrien delijk tegen de deftige menschen achter de zware bureaux en vertelt op zijn eigen manier, zonder de deftige woorden te gebruiken, waar van velen zich denken te moeten bedienen als ze den kantonrechter wat te vertellen hebben, .Maar daarom niet getreurd," zegt de krasse oude man, die evenals zijn vrouw nog kem- gezond.is, „ik ga nu sparen voor een Fordje". Geef hem eens ongelijk. Een auto is ontegen zeglijk veel gemakkelijker dan een handkar. Wij hopen dan ook van harte, dat het karretje vlug zal komen en dat ze het in goede gezond heid mogen verslijten. Ondertrouwd: 3 Nov. '37. P. F. W. Schildwacht en 'E'. Iskes; J. van Dongen en G. van der Linden. Ondertrouwd: 4 Nov. 1937: A. Scholten en A. A. Mertens; B. J. Stoute en M. A. van Velzen; D. Zeilmaker en J. M. van den Hoff. Getrouwd; 4 Nov. 1937: C. Th. Sparringa en A. de Graaff; Th. F. M. van den Heuvel en C. Kraan; J. F. Beuning eh P. Lageveen. Geboren: A. HorsolenbergBrunt, zoon; F. MenistBuitekant, zoon; J. v. Rossumde Graaff, dochter; A. A. WijnroxRos, dochter; C. J. LimburgPlas, 2 zoons. Overleden: J. Vernooijde Zeeuw, 62 jaar, Kennemerstraat; H. A. LedeboerOppenheim, en die er dikwijls een klein beetje naast zijn, I 54 ja Hazepaterslaan. wat hem gevraagd wordt. 1 De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie eischte na de duidelijke getuigenis, wegens de verregaand wreede manier van jagen een boete van 60, te vervangen door 30 dagen hechtenis. •Ook de rechter vond het een minderwaardige manier van doen en veroordeelde den man, die wijselijk thuis was gebleven, tot een boete van 30, te vervangen door een hechtenisstraf van een maand. Het is te hopen, dat spoedig de mogelijk heid zal worden geopend, ook menschen, die goudvisschen in kommen van 4 bij 2 centimeter houden, zoodat de visschen gedoemd zijn hun leven lang op de manier van een ingemaakten zuren haring voort te leven en eeuwigdurend hun eigen staart voor oogen hebben, en hun, die de staarten van hun honden af laten kappen, zoo dat de arme beesten zelfs hun vreugde niet meer kunnen uiten en zich steeds moeten scha men om hun gênant achteraanzicht, een flinke geldboete op te leggen. Al boren ze dan geen eenden-keelgaten door, ze maken zich toch ook aan ernstig-laakbare martelingen schuldig. Dinsdagavond werden de wedstrijden om den Koningbeker voortgezet, met het volgende resul taat: J. v. d. ZwanA. Masteling 1I J. StevensG. Hesselman 20 L. v. d. VoortJ. Warmerdam 02 J. DraijerJ. v. d. Zwan 20 J. Warmerdam—J. Weijers 20 Van de tweede klasse waren de uitslagen: S. Diependaal—P. Stokman 20 L. BoomsC. Koomen 20 J. WlttemanP. Camphuijsen 20 J. WullemsJ. Prins 02 R. NieuwenhuizenL. Booms 20 B. Willemse—P. Camphuijsen 11 Haarl. R. K. Damgenootschap Met het volgende tiental speelt bovengenoem de vereeniging a.s. Maandag in haar clublokaal. Donkere Begijnhof, tegen St. Bavo uit Heem stede: C. Heesakkers, Jac. Bosse, G. Zeeuwe, M. Herben, G. Boxelaar, J. Lucas, Th. Bandsma, H. v. Gastel, G. Kraak, T. van Wort. Eerst genoemde behaalde met 27 van 32 te behalen punten het clubkampioenschap. Waarop? Nu, natuurlijk op da verkeersfouten, die de ge achte lezer van deze regelen maakt als hij weet, dat er geen agent in de buurt is. Competitie Nederlandsche Dambond Het wedstrijdprogramma voor de competitie Nederlandsche Dambond, district Noord-Hol land luidt voor de week van 8 tot en met 13 November a.s. als volgt: Maandagavond 8 November a.s. te Haarlem in „Het Hof van Holland". Hoofdklasse: Haarlemsche Damclub I tegen Damclub „Wormer" II. Eerste klasse: Haarlemsche Damclub II tegen Damclub „Wormer" I. Te Haarlem in het clublokaal van „D. O. S.": Derde klasse: Damvereeniging „D. O. S." I tegen Damclub „Stabiel" II (Santpoort). Te Vijfhuizen: Vierde klasse: Damclub „Vijfhuizen" I tegen Damvéreeniging „Ons Genoegen" I (Benne- broek) Dinsdagavond 9 November a.s. te IJmuiden in „Kennemerhof": Tweede klasse: Damclub „IJmuiden" III te gen Damclub „Stabiel" I (Santpoort). Te Haarlem: Derde klasse: Damclub „Het Noorden" I te gen Haarlemsche Damclub V. Vierde klasse: Damclub „Het Noorden" II te gen Haarlemsche Damclub VI. Woensdagavond 10 November a.s. te Haarlem: Hoofdklasse: Damclub .Haarlem" I tegen Damclub „IJmuiden" I. Eerste klasse: Damclub „Oosterkwartier" I te gen Damclub „IJmuiden" II. Te Hoofddorp: Derde klasse: Hoofddorpsche Damclub I te gen Damclub „IJmuiden" V. Donderdagavond 11 November a.s. te Castri- cum: Eerste klasse: Castricumsche Damclub I te gen Damclub „Zaandam" II. Te Haarlem: Vierde klasse: Damclub „Oosterkwartier" II tegen Damclub „Stabiel" III (Santpoort). Vrijdagavond 12 November a.s. te Koog-Zaan dijk: Eerste klasse: Damclub „Koog-Zaandijk" I tegen Beverwijksche Damclub I. Tweede klasse: Damclub „Koog-Zaandijk" II tegen Beverwijksche Damclub II. Te IJmuiden: Derde klasse: Damclub „T. O. P." I tegen Haarlemsche Damclub IV. Dinsdag werd de massakamp T. O. G.De Vaart voortgezet in klasse B. De uitslag was 1. T.O.G 394 car., 2. De Vaart 325 car. De stand na zeven wedstrijden is als volgt: 1. T.O.G. 2185 car., 2. De Vaart 1846 car. Dinsdag a.s. wordt de eindstrijd gespeeld in het clublokaal „De Vaart", waar tevens de prijs uitreiking plaats vindt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2